E Waarom zegje dat hier, dat is toch in België? THEATERo Si „Het was de laatste tijd niet leuk werken met al die smoezende mensen Kantongerecht „Moeder" Hoofdakker nam afscheid van 't Hamersveld Blijhof Hobby-instuif leusder Krant Leusdenaar Joost van Eijkeren zondag in de Hakhorst met „het waarom van de terugkeer' O) in O 00 nrr het HET WAAROM VAN DE U TERUGKEER politierapport 55 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Joost van Eijkeren stopt de cassetterecorder, waar uit zoëven de klanken opklonken van een deel van zijn program ma. Een verhaal over een meisje in een jeugdgevangenis, dat uit eindelijk zelfmoord pleegt; citaat uit een boek van een Chileen, die in een concentratiekamp heeft gezeten; de voortdurende brand stichtingen en plunderingen, waaraan het Belgische blad „Pour" het slachtoffer is, maar waaraan justitie weinig schijnt te kunnen oplossen; de opbloei van enge groeperingen als „Vi- kingjeugd" in Duitsland en Bel gië; hakenkruizen op de muren, waar je een paar jaar terug nog flower-power-grafitti aantrof. Een lange monoloog, door Van Eijkeren gericht tot een denk beeldige „Democratisch Gezin de Man van Aanzien". Zijn dat zaken, die je bezighou den? Joost van Eijkeren: „Ja, daar zit mijn grote angst. Van de ene kant is vrijheid het hoogste goed dat er is: van de andere kant zie je dat mensen die vrijheid gebrui ken om steeds meer in zichzelf te keren, om de aandacht voor an dere mensen te verliezen. En waar dan wel groeperingen ont staan, blijken die soms ineens een superrechts of fascistisch karakter te hebben. En als we dan allemaal gezellig rond de barbecue blijven zitten, dan krij gen dat soort groeperingen steeds meer kans." ..Dat was ook zo frappant. Ik deed dit programma het afgelopen weekend voor de eerste keer in een jongerencen trum in Limburg. Komt er na afloop een jongen naar me toe en die zegt. over die fragmenten over „Pour" en Viking- jeugd: „Waarom zeg je dat hier. dat is toch in België?" Dat is het nou precies, hè Wat hebben wij daar mee te ma ken? En ondertussen gebeurt het." Een programma met een boodschap dus? Joost van Eijkeren: ..Nou, een bood schap. Het gaat wel ergens over. Ik wil daar de aandacht op vestigen. En ik hoop ook dat mensen het programma niet alleen aardig vinden, maar er ook een beetje de tendens van oppikken En die tendens is, in een paar zin nen? Joost van Eijkeren „Ik heb dat pro beren op te schrijven in dat strooibiljet. een pittig programma over dat gene wat ons bezighoudt en dat wat ons te wachten staat Ironisch, cynisch, zelfre- lativerend en met een flinke grijnslach De goede lezer zal begrijpen ,,Het waarom van de terugkeer" slaat niet zozeer op de terugkeer op de planken als wel op het leven dat we leiden „Het waarom van de terugkeer" heeft betrekking op iedereen, de vrouw, de man. de mens. ook in de zaal En dat moest nu ook maar eens in Leusden verteld worden. Joost van Eijkeren ..Ik woon hier nu ruim een jaar en ik vind toch dat de mensen hier meer op zichzelf wonen dan in het zuiden van het land. Mis schien dus wel nodig hier. Maar er wa ren ook mensen, die zeiden je bent gek. dat je het doet. zo vlakbij huis Maar dat interesseert me niks. Daar ben ik niet bang voor. Het enige waar ik huiverig voor ben, is dat mensen op zo'n zondagmiddag denken: ach, daar lopen we even met de kinderen langs en dan kijken we een kwartiertje Wie komt, moet wel de moeite nemen om het programma uit te zien. Het duurt vijf kwartier'. OVERBODIG Zondagmiddag om half drie staat Joost van Eijkeren met een solopro gramma in De Hakhorst Tilburger van geboorte en getoogte. Driemaal dou bleren op de middelbare school, m.o - studies Nederlands en Pedagogiek aan V 2 8 I 5 x de Katholieke Leergangen Maar ook die niet gediplomeerd verlaten, in ver band met tal van andere aktiviteiten Mede-oprichter van het ..Kabaret Zon der Filter", een Tilburgse studentenca baretgroep, waarvan hij tot 1977 deel uitmaakt Ziet dan geen plaats meer voor die vorm van cabaret Van Eijke ren: ,,Die formule is passé Programma maken in de trant van: eerst iets over honger, dan iets over Argentinië en dan iets luchtigs tussendoor Zo ging dat. Maar, ik denk. dat men sen als Freek de Jonge en Koot en Bie cabaret in die vorm volslagen overbodig hebben gemaakt Die hebben duidelijk gemaakt dat je voor het overbrengen van de inhoud veel betere methodes kunt hanteren Volgden voor Van Eij keren twee jaar van gesubsidieerde theateravonturen Waarna hij kortston dig met zijn hobby kapte Maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en in zijn hoofd vormde zich toch weer een programma. Waarmee hij na negen maanden terug van weggeweest is. ,,Het is", aldus Joost van Eijkeren. „voor mij een manier om me te uiten Soms schrijf ik ook wel een gedicht of een verhaal, maar als je een programma maakt, dan komt er ook nog eens het contact met het publiek bij en dat vind ik een heerlijke bezigheid." Niet heerlijk genoeg om er zijn be roep van te maken - „ik heb een aantal jaren geleden vast besloten om dat niet te doen" - wel als uitingsvorm, die hem een keer of twee per maand er gens op de planken brengt. LEUSDENS „Ach", zegt Joost van Eijkeren, „op een gegeven moment raak je er ook zo op getraind om dingen die je waar neemt te verwerken tot een bruikbare vorm voor je programma En als zo'n programma dan gereed is, dan verstuur je strooibiljetten naar theatertjes en jon gerencentra en dan hoop je, dat ze je vragen. Contact met Rob Bouwer van de Hakhorst leidde in ieder geval tot twee voorstellingen (de tweede vindt op 25 oktober plaats). „En als het aanslaat", aldus Joost van Eijkeren, „dan kom ik over een tijdje terug in de Hakhorst met een programma, waarin ook Leusden- se elementen. Ik vind dat ik hier nu nog tekort woon om dat nu al te doen Ik wil me toch wat beter oriënteren eerst. Het lijkt me in ieder geval erg aardig om te doen." Voorlopig nog geen Leusden in het programma Ongetwijfeld wel Tilburg, want voor de pauze wordt het program ma gevuld met een terugblik op Van Eijkerens verleden en de aanleiding tot het waarom van de terugkeer. Na de pauze wordt er een beetje door het rela tiverende en het cynische heengeprikt. En worden dus onder meer Chili, Duits land en België aangedaan. door Marnlx Kreijns Gevonden en verloren WEGGELOPEN Perzische kater, grijze gestreepte poes VERLOREN Zwarte portemonnee met sleutel en geld. blauw regenpak; leesboek; sleu telbos. sleutelset AAN KOMEN LOPEN Jong zwart poesje met wit befje en witte pootjes (omgeving Torenakker- weg) Inl. 944427. GEVONDEN Medaille Batavus Toertocht; blauwe kansas schooltas DIEFSTALLEN Bij de bushalte bij De Mof is onlangs de fiets van een inwoner uit Stouten- burg ontvreemd. Ook bij de tennisver eniging Lockhorst werd een fiets ont vreemd De eigenaar, de heer De B uit Leusden heeft aangifte van de diefstal bij de politie gedaan. Op de Schepershilt werd deze week de schuifladder van M E P. door onbe kenden meegenomen. AANRIJDING Twee personenauto's werden maan dagavond aan de linkervoorzijde be schadigd bij een aanrijding op de Dode- weg De heer S. M uit Wijk bij Duurste de wilde vanaf De Hertekop komende linksaf de inrit van Don Bosco inrijden. Hij zag daarbij niet de tegemoetkomen de auto bestuurd door de heer H. S. uit Nieuwekerk aan de IJssel LEUSDEN/CENTRUM - „Dit had ik toch echt niet gedacht. Het was de laatste tijd niet meer leuk werken^ met al die smoezende mensen, dus Ik dacht wel dat er iets gaande was, maar hier had ik nooit aan gedacht". Zo reageerde mevrouw G.J Hoofd- akker-v.d. Berg op de feestelijkheden die afgelopen dinsdagochtend voor haar in de rekreatiezaal van ,,'t Hamers veld" waren georganiseerd. „MOEDER" Mevrouw Hoofdakker gaat met pen sioen, na 6 jaar werkzaam te zijn ge weest als hoofd in de huishouding van 't Hamersveld Ze maakt gebruik van de vervroegde uittredingsregeling (V UT.) want ze is pas 62. Velen die op een of andere manier verbonden zijn met 't Hamersveld ga ven afgelopen dinsdag blijk van waar dering voor „moeder" Hoofdakker, zo als ze door velen werd genoemd. Er was een „modelboot" vervaardigd die allerlei kleinere attenties bevatte. Het personeel gaf een bijzonder fraai horloge ten geschenke, en van zowel de bewoners als het bestuur ontving mevrouw Hoofdakker de bekende en- velopj^e met inhoud Namens deze twe groepen spraken respectievelijk mevrouw Kitselaar, de heer Hol en mevrouw Zeeman, de di- rektrice van 't Hamersveld. De heer en mevrouw Hoofdakker Blijk van waardering voor moeder" Hoofdakker door Leonle Marts Hoewel velen er blijk van gaven hun „moeder" te zullen missen, verdwijnt ze zeker niet buiten het gezichtsveld van „'t Hamersveld" bewoners en mede werkers. Mevrouw Hoofdakker en haar man C D. Hoofdakker blijven wonen in de woningen naast ,,'t Hamersveld „We wonen daar nu iets meer dan een jaar en het bevalt ons prima." Twee collega's maakten afgelopen dinsdag aanstalten om te helpen behangen. Met het feest nog in het achterhoofd was de familie Hoofdakker benieuwd naar de resultaten I OVERWINTERING Het echtpaar heeft vijf kinderen Twee zoons zitten in Duitsland, één is geëmigreerd naar Nieuw-Zeeland. Zij konden vanzelfsprekend niet aanwezig zijn en ook de enige zoon in Nederland kon door omstandigheden niet van de partij zijn, maar da» feit werd ruim schoots goedgemaakt door de komst van het echtpaar Van Wijk uit Bodegra ven, de enige dochter van het echtpaar en haar man Tijdens het onderonsje van familie en (ex)-collega's na het feest, bedacht de heer Hoofdakker dat er nu meer tijd is om familie te bezoeken Toch is dat niet het enige wat men voor heeft met de toekomst. Overwinteren in het zuiden lijkt het echtpaar ook wel wat. „We proberen het daar een maand uit te houden", zegt de heer Hoofdakker nog voorzichtig. Maar zijn vrouw vult ad rem aan. „Ja, en wel drie maanden ook'" Het komt er op neer dat men van december tot maart weg wil blijven - als de heimwee tenminste niet om de hoek komt kijken. KEEPSTER Energiek, zo komt mevrouw Hoofd akker over. haar hobby's liegen er dan ook niet om. Ze houdt van fietsen, wan delen - de avondvierdaagse bijvoor beeld - en jawel: voetballen. „Ik ben keepster van het voetbalelftal „De Zee meeuwen". Dat gaat uit van ,,'t Hamersveld" Ik kreeg nu wel te horen dat ik in het ver volg een maxi-jurk moet aandoen. Ze schieten altijd tussen mijn benen door". In een versje dat haar afgelopen dins dag werd toegezongen werd haar inzet als volgt geschetst. „Ook voetballen, dat doet ze graag, maar af en toe. dan wordt ze kwaad, dan roept ze hard „Kijk nou toch uit, anders trap ik je voor je dikke kuit". Mevrouw Hoofdakker wil alle drie sporten blijven bijhouden in de toe komst. PYAMA Afgelopen dinsdag was voor me vrouw Hoofdakker dus de laatste werk dag. Hoewel „Toen ik hier binnen kwam, wist ik dat er van werken niet veel meer zou komen. „Toch onderbrak ze enkele keren het gesprek met op merkingen die op andere dagen ge woon zouden zijn: „Daar is de wagen van de wasserij" Maar ze is levendig genoeg om wat van haar pensioentijd te maken. Ook het personeel van ,,'t Hamers veld" ging niet met lege handen weg, dankzij haar originaliteit. In plaats van gebak - ledereen kreeg nu koek jes - had mevrouw Hoofdakker voor al haar kollega's twee zakdoekjes in de vorm van een pyama. leusden - Voor het eerst na de zo mervakantie is er zaterdag 14 sep tember voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar weer hobby-instuif bij Blijhof. ledereen kan gezellig bezig zijn met diverse aktiviteiten. Er kunnen deze keer bomen met doorzichtige appels gemaakt worden of karton nen stoelen en tafels voor poppen. Ook kunnen de kinderen een leuke techniek met wasco-krijt uitproberen en er wordt natuurlijk gekleid De instuif begint om half elf en duurt tot half één. De kosten zijn voor leden 1.50 en voorniet-leden 2.50, inclu sief een koekje en een lekker glaasje limonade. AMERSFOORT -Op de strafzitting van het kantongerecht Amersfoort van 3-9- 81 verscheen de heer P. uit Amersfoort. Volgens het proces-ver baal had de heer P. met zijn auto over een fietspad gereden, maar verdach te verklaarde zelf bij hoog en bij laag dat hij over een parkeerstrook langs het fietspad gereden had en dus niet over het fietspad ..Bovendien kon den de agenten de situatie helemaal niet zien vanaf de plaats waar zij stonden. Dat is echt zo. Edelachtba re". Kantonrechter ..Dat is dus Uw nee tegenover twee maal ja. De officier vond de overtreding wettig en overtuigend bewezen en vergeleek een agent met een scheidsrechter, die speciaal opgeleid en aangesteld, in zijn functie ook het gelijk aan zijn kant heeft. Hij eiste een boete van f 45.-. Na de eis van de officier en vóór de uitspraak van de kantonrechter krijgt een verdachte altijd het laatste woord De heer P. maakte van deze gelegenheid gebruik om nog eens op te merken: ..Een agent heeft altijd gelijk Ik sta hier dus als leugenaar. Ze hebben het nooit kunnen zien". De kantonrechter vroeg of verdachte prijs zou stellen op de aanwezigheid van de betreffende agenten op de zitting. Dat wilde verdachte inder daad graag en dus werd de zaak vier weken aangehouden om de volgende keer de agenten als getuigen te kun nen laten optreden. WERKLOOS De heer T. uit Amersfoort had in Soest op een weg gereden waar sinds kort een bord was geplaatst dat alle verkeer verbood, behalve ..bestem mingsverkeer 300 m". ,,lk had dat bord nooit gezien", aldus verdachte. Toen de politie me aanhield had ik met f 35,- kunnen betalen, maar om dat ik werkloos ben, had ik geen geld bi/ me. Later kreeg ik een girokaart thuis gestuurd met een bedrag van f 45.-. Ik hoop dat U me niet brutaal vindt, maar ik vind dat wat raar". De kantonrechter legde uit dat de admi nistratieve romslomp de prijzen ho ger maakt. Soms kan meteen aan de agent betaald worden en in dat geval krijgt men korting. De officier eiste het transactiebedrag vanf 45,-. Om dat hij begrip voor de problemen van de werkloze had. wilde hij niet nog hoger gaan. Verdachte: ..Wij zijn gedwongen werkloos Als daar nu eens wat aan kon doen". Officier: ,,Dan zouden ze mij als formateur weten te vinden!" Vervolgens ontstond een discussie over het verbodsbord en de beteke nis van de woorden ..bestemmings verkeer 300 m". Een leerling van de politieschool, als toehoorder in de zaal aanwezig, was behulpzaam bij de uitleg, maar omdat verdachte met stelligheid een ander bord aanwees dan in het proces-verbaal vermeld stond, werd ook deze zaak voor 4 weken aangehouden juist aangehouden toen hij om dit reden een parkeerplaats zocht Hi had de Zaak meteen kunnen afdoei metf 40.- maar deed dat niet. Vervol gens kreeg hij een acceptgirokaar van f 60,-. die hiook niet betaalde ..Waarom niet?" wilde de kanton rechter weten. ..Nonchalance", antwoordde ver dach te eerlijk. De officier eiste nu dusf 75,-, om dat hij hier geen enkele reden zag on het lagere transactiebedrag te vra gen. De nonchalance van verdacht kostte immers een boel extra werk De kantonrechter informeerde of ver dachte nog onkosten voor de rei naar Amersfoort gemaakt had. Nee hij was met de fiets gekomen Dó wilde de kantonrechter dan toe waarderen: uitspraak f 65,-. ORANJE De heer Van de B. uit Barnevel zou door rood licht gereden zijn o een kruising in Barneveld. terwijl d politie op diezelfde kruising reed. Verdachte: ..De politie heeft ge zegd dat hun licht op groen spron en dat ik dus door rood gereden moe zijn. Ze hebben het niet gezien, mae geconcludeerd. Hun verhaal is or juist, want mijn licht was oranje.Oo deze zaak werd aangehouden voc nader onderzoek. Een schema van d stoplichten zal opgevraagd worde en de volgende keer, o^k voor vei dachte, ter inzage ligger CORRUPTIE Bij een controle bleek de auto va de heer H. uit Amersfoort in zei slechte en gevaarlijke staat te verki ren. Hij had de auto pas drie maar den voor de aanhouding gekoch voor f 1000.- Hij had op verzoek va de politie afstand van de auto gt daan. maar vroeg zich nu op de zittin af of zo'n keuring wel objectief wa Hi/ had er zelf niet meer naar moge kijken en wilde nu alsnog een he keuring door een objectieve instai tie. Kantonrechter: ,.U heeft in een b> ginstadium afstand van de auto g> daan. dat had U dan niet moeten doe Het was Uw goed recht geweest o te weigeren, dan had U zich moett wenden tot de rechtbank. Officier Eigenlijk verdenkt U c politie dus zonder enige aanleidir van corruptie. Dat is toch wel erg t dat maakt me boos. Maar booshe mag geen invloed hebben op de e en ik vind dan ook dat we ver ond het transactiebedrag f 100,-) mo ten blijven omdat U afstand hei gedaan van een auto vanf 1000.- eis dus f40,-." De kantonrecht ging daarmee akkoord. BEGRIJPEN NONCHALANCE De heerS uit Utrecht had in Scher- penzeel gereden met een auto waar van de achterlichten te zwak brand den. De heer S. sprak van een .plot seling optredende storing" en werd De heer Tuit Turkijke afkomst en sinds zes jaar in Amersfoort w nend, had een parkeerbon ff 35. niet betaald, omdat hij geen papier onder zijn ruitenwisser had gevo den. T. had ook niet op de accepti rokaart gereageerd. De officier wil geen hoger bedrag eisen dan oorspronkelijke boete, omdat hij zi afvroeg of hij zelf wel alle papiert begri/pen zou als hij in Turkije woo de. Zijn eis bleef dus bij de f 35,- .tv j1 s.-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5