leuetfl eF" k ■fit I >n Excalibur": John doorman's verfilming an een legende taliaanse vijftigers in de overgang LITERS BLOED PER SECONDE De verloedering van de hedendaagse horror-film Br ITTORE SCOLA'S „LA TERRAZZA" L! 90 75 55 75 3 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1981 kijk op de film JULOJ callbur", regie. John Boorman. Produk- John Boorman. Scénario. John Boorman tospo Pallenberg. gebaseerd op ..Mode thur" van Thomas Malory. Camera Pe- tfacDonald Muziek. Trevor Jones. Met: jl Terry. Helen Mirren, Nicholas Clay, irie Lunghi, Nicol Williamson en Paul ilfrey. Lengte: 140 minuten. Genre, mid- leuvvse kostuumfilm met aktie. Keuring >r Bed Vos) k was gefascineerd door de humor, nacht en de ironie van Merlijn. Ik wllde e legende verder uitdiepen." Aan het )rd is John Boorman, regisseur van tnm de Middeleeuwse kostuumfilm vol aktle. „Excalibur". Boorman greep voor het filmverhaal samen met scénarioschrijver Rospo Pallenberg - terug op het verhaal van Sir Thomas Malory: „Morte d'Ar- thur", waarin de befaamde Gr^al-sage is beschreven. Boorman (Deliverance, Zar- doz, The Exorcist II, the Heretic) be schrijft Merlijn als een uitgebalanceerd mens, die in harmonie leeft met de na tuur. Juist dat element - het karakter van Merlijn de tovenaar, zijn wezen en zijn handelen - is in Boorman's film „Excali bur" echter weinig diepgravend aan de orde gesteld. En dat is een tikkeltje jam mer, want het had deze overigens vak kundig gemaakte middeleeuwse aktie- film veel meer diepgang kunnen geven dan het nu bezit. De legende van de Heilige Graal, de Rid ders van de Ronde Tafel, koning Arthur en zijn magische zwaard Excalibur én de tove naar en adviseur van Arthur, Merlijn: het zijn elementen, die vanaf hel ontstaan van deze legenden de mensen hebben gefascineerd. Zowel in Engeland als in Frankrijk, Duits land, Vlaanderen en Frankrijk waren de Ar- thur-legenden in de twaalfde en dertiende eeuw erg populair Pas de laatste jaren komt - met de belangstelling voor fantasy- óók de belangstelling voor de Heilige Graallegen den weer terug en dat manifesteert zich in nieuwe romans.herdrukken, essays, verza- Scène uitExcalibur", middeleeuws aktie-spoorkje van John Boorman rond koning Arthur en de Graal-legende, de Ronde Tafel en Merlijn de Tovenaar Terrazza, regie: Ettore Scola Pro- ktie. Pio Angeletti en Adriano de Mi di. Scenario Age Scarpelli en Ettore ila, Camera Pasqualino De Santis, ziek Armando Trovaioli: Montage mondo Crociani Met Marcello Mastroianni, Jean-Louis Trintignant. Vittorio Gassman, Ugo Tognazzi. Ste- fama Sandrelli. Carla Gravina. Serge Reggiani e.a Genre: maatschappij- analytische praatfilm Lengte 158 mi nuten Keuring 16 jaar. Theater Grand 5, Amersfoort Ga er maar aan staan: ruim twee- eneenhalf uur houdt de Italiaanse re gisseur Ettore Scola ons bezit met een stuk of wat Italiaanse vijftigers, die hun problemen, hun angsten en tekortkomingen etaleren. In een groot patriciërshuis in Rome worden geregeld grote bijeenkomsten gehouden gevolgd door een etentje Voor het eten komen de gasten bij el kaar op het terras om van gedachten te wisselen Deze gesprekken beperken zich niet tot de gebruikelijke huis-, tuin en keukenpraatjes, want bij het gezel schap bevinden zich vele mannen en vrouwen, die op verschillende terrei nen een prominente plaats innemen Zo is er bijvoorbeeld een vooraan staand communistisch parlementslid, een bekende filmregisseur, diens sce narioschrijver en diens echtgenote Er wordt dus veel gediscussieerd over de Italiaanse film en politiek en o a ook over de vrouwenemancipatie, omdat de echtgenote van de filmregisseur een fervente voorstandster hiervan is en zich omringd heeft met verschillen de dames, die net zo over de mannen maatschappij denken als zij Deze discussies leiden tot humoristi sche situaties, maar_pok tot irritaties en spanningen, die vaalt niet op het terras zelf ontstaan, maar meestal dieper wortelen in de privé-omstandigheden van de betrokkenen, die wij dan ook in de film te zien krijgen als een nadere verklaring van het gedrag van de gas ten in het grote patriciërshuis. Op deze manier ontstaat een film. die ingaat op verschillende actuele en maatschap pelijke problemen en tevens een zekere analyse geeft van de denk- en handels wijze van een aantal mensen, die deze problemen maken en ze sorns.ookweer zelf moeten oplossen. Ettore Scola is vooral de laatste ja ren ook in Nederland een bekend re gisseur geworden Zijn films sloegen met alleen aan in de beperkte kring van het Filmhuis-circuit met ook in de ge wone bioscoop werd en wordt zijn werk gewaardeerd Zijn nieuwste film ..La Terrazza" gemaakt in 1980. oogstte veel lof op het filmfestival in Cannes, vorig jaar ..La Terrazza" biedt veel herkenbare situaties. De hoofdpersonen, zes man nen. die allemaal te maken hebben met het communicatie-proces in de maat schappij, gaan bij zichzell na, wat ze van hun leven hebben gemaakt óf ze er überhaupt wel iets van hebben ge maakt Mannen in een crisis, of, zoals een recensent het uitdrukte Italiaanse vijftigers in de overgang Zoiets kan een boeiend beeld opleveren en Scola slaagt daar regelmatig in. Toch lijkt het ons toe, dat enige beperking op z'n plaats zou zijn geweest. Twee- en een half uur is niet niks. ondanks de interes sante gesprekstof op het terras en on danks de uitdieping van de hoofdfigu ren, waaruit hun handelswijze, hun hui dige instelling, wordt verklaard Niettemin is „La Terrazza" een in teressante film voor mensen, die zich wellicht kunnen identificeren met de hoofdpersonen. Bovendien - en dat is op zich al erg aardig - zijn het de vrouwen in het gezelschap die In feite beter uit de verf komen dan de mannen. Want zij zijn het, die de aanzet hebben gegeven tot een nieuwe „plaatsbepaling" van de man in een overigens wél Italiaanse samenleving. )oor Bert Vos) Er zijn mensen, die heel nostal- isch kunnen praten over die goeie jwe tijd. En dan hebben ze het over tijd van Boris Karloff, Peter Cus- ing, Peter Lorre en Vincent Price: bloeiperiode van onder meer de ekende Hammer-films. Toen horror og horror was. Want de kenners Jllen het met mij beamen: wat te- enwoordige (vaak derderangs) re- isseurs er van brouwen heeft niets leer te maken met lekker ouderwets riezelen. Het zijn kladfilms vol to- latensap en rode verf, misschien Jnstig door de talrijke effekten, laar niet imponerend, intrigerend of ilfs maar boeiend. Een goede horrorfilm - en dat is dan "jn persoonlijke mening - wordt zorg- Jldig opgebouwd uit verschillende >anningselementen zonder dat er ook iaar iets van het plot wordt vrijgege- n. Een goede horror bestaat voor linsstens dehelft uit pure suggestie, aarbij de verbeeldingskracht van de 'eschouwer aan het werk wordt gezet, en griezelfilm, waarbij de dader aan et begin al bekend wordt gemaakt, zal et hooguit van zijn effekten moeten ebben, een deel van het spannings- ld ontbreekt. De horror-films uit de vijftiger, zesti- r jaren hadden bijna allemaal een rgelijke spanningsboog. Natuurlijk, el produkten behoorden tot de zoge- iamde B-films, snelle, goedkope, pro- ikten, vaak gefilmd in decors van vori- films. Maar ze hadden succes Boris Karloff werd een begrip, evenals de an dere coryfeeen van de griezelfilm Peter Cushing, Vincent Price en Peter Lorre Wie herinnert zich niet ,,The Raven", waarin Price, Lorre en Karloff alle drie excelleren? Karloff met zijn brede, vier kante kop en donkere, angstaanjagen de wenkbrauwen Lorre, met zijn bolle ogen en Price met die mysterieuze uit straling van een gesoigneerde duivel in mensengedaante. Dat waren specialis ten. Bons Karloff (William Henry Pratt) be gon in 1916 (The Dumb Girl of Protici) en als ik het goed heb was hij nog niet zo lang geleden te zien in een niet zo'n beste film, waarin hij een uitvinding had gedaan om mensen te kunnen beïn vloeden, die in zijn opdracht op roof uitgingen. De titel is me ontschoten, maar het was duidelijk, dat de magische uitstraling van Boris Karloff sterk was verbleekt, ook al had hij het scénario dan ook niet mee Nee. de liefhebbers zullen hem waarschijnlijk het best herin neren als Frankenstein (1931), in „The Black Cat" (1934), of in „The Raven' (1963). Was Karloff de personificatie van Frankenstein, Vincent Price zal wellicht de filmhistorie ingaan als graaf Dracula, in allerlei verschijningen. De rijzige, ari stocratische figuur van Price was ge knipt voor de Dracula-rol Aan de ene kant beminnelijk, hooghartig soms, aan de andere kant onheilspellend, dodelijk Hoewel Price natuurlijk ook andere rol len heeft gespeeld, bleef zijn Dracula- presentatie het bekendst. Andere hoog tepunten uit zijn carrière waren succes sen als „The Pit and the Pendulum" (1961), „The Raven" (1964) en niet te vergeten de eerder al, in 1953. gemaak te „House of Wax". Peter Lorre was ook zo'n man, waar een bepaalde sfeer vanaf straalde. Hoewel hij aan de ene kant enorme suc cessen boekte in de befaamse „Mr. Moto -reeks, waarin hij een Chinese superdetective speelde, aan de andere kant zal zijn naam onverbrekelijk ver bonden blijven aan de griezelfilm uit die jaren (Tales of Terror. The Raven) An deren zullen hem blijven herinneren als de man, die een schitterende vertolking gaf als kindermoordenaar in ,M" melingen Graal-legendes en natuurlijk: films. Over Koning Arthur zijn honderden verha len geschreven. Hele romans zijn aan hem gewijd, talrijke literaire essays hadden hem en zijn tijdperk tot grondslag. Toch kan men zich afvragen of koning Arthur werkelijk heefl bestaan Deskundigen zijn het wat dat be treft niet met elkaar eens Het zou ook best mogelijk zijn. dat de figuur van koning Arthur een versmelting is van de oude Keltische tradities en de nieuwe Christelijke waarden, gevormd op de grens tussen heidendom en christendom als een overbruggend symbool van een oude en een nieuwe tijd. Een mysterieus figuur rond koning Arthur is de magiér Merlijn Hij is de belangrijkste adviseur van koning Arthur. Niemand weet veel over zijn oorsprong, noch over zijn le ven. Volgens de overleveringen is hij gebo ren uit het schuim der oceaan. Een magiër uit de oude tijden. Je kunt Boorman verwijten, dat hij onvol doende aandacht heeft geschonken aan de filosofieën achter de Arthursagen. Hij ver leent zijn hoofdfiguren geen diepgang, plaatst ze onvoldoende in de historische kontekst. Dat geldt niet alleen voor de ande re hoofdfiguren, maar met name zeker voor Merlijn, die als magiër in dit middeleeuwse fantasy-gebeuren een centralere, evenwich tiger rol had verdiend. „Mythen hebben iets essentieels te zeggen", heeft Boorman zelf gezegd naar aanleiding van deze film. Hij heeft dat niet waargemaakt. Wat overblijft is echter een vakkundig ge maakte, boeiende aktiefilm, zich afspelend n een Middeleeuwse sfeer. Er is veel zorg oesteed aan de aankleding, het landschap. Boorman koos daarvoor Ierland, dat door de eeuwen heen slechts een minieme verande ring heeft ondergaan en perfekt de sfeer uit straalt, die nodig is voor „Excalibur". Het verhaal is min of meer bekend, de jonge schildknaap Arthur slaagt tijdens een steek spel op het befaamde kasteel Tintagel er in om het betoverde zwaard „Excalibur" te be machtigen en hij wordt de uitverkoren man om Brittannië te herenigen, met Merlijn aan zijn zijde als adviseur. „Herenigen" betekent veelal strijd voeren en Arthur doet dat dan ook met veel enthousiasme De ene veldslag na de andere wint hij. Zoals bekend trouwt hij met de schone Guenevere en stelt de „Ron de Tafel" in. En juist in dit gezelschap - met onder meer Lancelot - blijkt hoe groot de verdeeldheid is. Koning Arthur krijgt het er bijzonder moeilijk mee. Regisseur Boorman heeft van dit gege ven een bijzonder kleurrijk en fantasierijk schouwspel gemaakt, ook al zijn er dan elementen, die enigszins afbreuk doen aan het geheel. De ridders komen in de erotische scènes nauwelijks uit hun har nassen, lopen aan de ene kant over van innerlijke beschaving en vloeken aan de andere kant de halve wereld stijf. De Heili ge Graal Is niet meer dan een geheimzin nige, maar mooie toverschaal, ontdaan van alle zinnebeeldige elementen. Maar voor de oppervlakkige toeschouwer zal dat een zorg zijn. Die kijkt naar de fraaie beelden, de prachtige kostuums en de middeleeuwse aktie vol zwaarden-geklet- ter. Vakwerk, dat wel. Peter Cushing in: The legend of the seven golden vampires" (een Ham- mer-produkliedat spreekt (1931) Kortom: de horrorfilm bloeide in die jaren van o.m. de Hammer-produkties, de periode tussen 1940 en 1965. Zoals de horror ook nu weer hoogtijdagen kent Maar helaas het verschil tussen toen en nu is groot. Want ook al blijft het genre voor een deel de tradities van toen volgen, voor een niet onbelangrijk deel is een nieuwe weg ingeslagen. De sfeer van bloed en steeds groter wor dende verschrikkingen bepaalt voor een groot deel de huidige horror-film. En dat is te betreuren DE TIJD VAN DE ZOMBIES We zijn nu terechtgekomen in de Zombie-periode. Gemakshalve veeg ik verschillende produkten op één hoop, ook de bloederige films, waarin géén zombie of aanverwante verschrikking voorkomt. Want in feite is de horror-film van vandaag niets meer en niets minder een strijd om de grootste hoeveelheid bloed per seconde film geworden. In de afgelopen jaren werd steeds duidelijker, vooral sinds de normen wat minder strak werden, allerlei keuringen werden afgeschaft, dat de voordien heersende grenzen van wat „kon" en wat niet, ruim worden worden over schreden. Wie de „Zombie "-films heeft mogen „bewonderen", zal met mij heb ben gekonstateerd, dat er geen enkele sprake meer is van een goed opge bouwd scénario, om nog maar niet over originaliteit te spreken De ene film lijkt op de andere, de hoeveelheden liters bloed kunnen hooguit per film verschil len Voor het overige lijken de scéna rio's uit een slecht geprogrammeerde computer te komen. Griezelen is er ei genlijk niet meer bij. Alle elementaire beginselen voor een goede horrorfilm worden aan de regisseurslaars gelapt Je wéét bij voorbaat wat er gaat gebeu ren De vraag is alleen, of de regisseur nog iets afschuwelijkers heeft bedacht dan zijn voorganger. Mensen worden uit elkaar gerukt, hoofden gespleten, ogen uitgestoken met gloeiende pen nen, ingewanden zwabberen over het doek, kortom: het bloed spuit, waar het eigenlijk niet gaan kan Een leven telt niet echt mee. Maar het publiek- of al thans een bepaald deel van het publiek- schijnt er van te smullen. Er worden tijdens de filmvertoning grapjes over gemaakt, de mensen schijnen het heer lijk te vinden Voer voor psychologen. BETERE HORRORFILM Betekent dit, dat er geen goede hor rorfilms meer worden gemaakt7 Nee Want naast het zogenaamde slagers- werk van met name sadistisch ingestel de Italiaanse regisseurs in Amerikaan se dienst, zijn er gelukkig ook nog regis seurs, die hun vak niet verloochenen. Die prima griezelfilms weten te maken. Die niet bij voorbaat de emmers bloed hebben klaar gezet, maar volgens een goed opgebouwde spanningsboog naar een weloverwogen climax toewer ken. Toegegeven, het zijn er maar een paar die het echt goed doen. Namen als Brian de Palma, John Carpenter en na tuurlijk óók Stanley Kubrick vallen dan al snel. Het is opvallend, dat ook Ku brick in dit rijtje niet ontbreekt. Was hij de man, die samen met Arthur Clarke een nieuwe voedingsbodem bood voor de SF-film met „2001Kurbrick zorgde vorig jaar voor wat hij noemde „het ant woord op alle griezelfilms" met „The Shining", een gaaf voorbeeld van hoe een griezelfilm in elkaar hoort te zitten. Maar ook John Carpenter levert kwali teit. zoals zijn echt spannende „Hallo- ween" bewees (Helaas door de minde re goden haastig geïmiteerd). Brian de Palma balanceert op de grens tussen SF en horror (The Fury) en vergiet toch wat teveel bloed (zoals in „Dressed to Kill") en zijn nieuwste „Blow Out" toont opnieuw sexistisch geweld. Een opvallende verschijning in de moderde horrorfilm is de Canadees Da vid Cronenberg, die zijn liefde voor science ficton vaak knap wist te kombi- neren met bepaald originele horror-ele menten (Rabid, The Brood en zijn nieuwste: „Scanners"). Cronenberg baseert zich op eigen scénario's, waar uit blijkt, dat zijn verhalen in ieder geval goed overdacht zijn, een prima plot hebben en origineel zijn. Wat minder gelukkig ben ik in zijn geval met het toch wel overmatig bloedgebruik, maar laten we het er maar op houden, dat het in Cronenberg's films funktioneel is. Er is nog een andere stroming in de moderne horrorfilm, die de moeite waard is te memoreren En dat zijn films als „The Exorcist", „The Omen" e.d Duiveluitdrijvingen, religieuze konflik- ten tussen goed en kwaad, omgezet in vaak spannende horrofilms. Hier bena deren de regisseurs al weer het grens gebied tussen horror, science fiction en fantasy. Op een andere manier dan Da vid Cronenberg dat doet. maar niette min hebben ook deze films verschillen de elementen van andere (aangrenzen de) genre's in zich Helaas hebben ook hier minder gewetensvolle regisseurs zoch meester gemaakt van dit idee en hun imitaties bereiken zelfs de bio scoop. Met méér bloed, met méér ver schrikkingen Opnieuw een overtreffende bloed- trap met verlies aan kwaliteit. En dat schijnt tegenwoordig het uiteindelij ke lot te zijn van een succesvolle hor- rofilm: een steeds sneller om zich heen grijpende verloedering zorgt voor een steeds grotere vervlakking van het genre. Eén succesfilm wordt snel gevolgd door vijf of meer uiter mate slechte imitaties. Het echte hor ror-publiek zal in dit doolhof al snel de kluts kwijtraken. In het horror-festival tijdens de grote filmmarathon in de nacht van 16 op 17 oktober worden enkele voorbeelden getoond van stromin gen in de horror-film. Waarbij Brian de Palma's „Dresses to kill" de bete re horror vertegenwoordigt, „The Omen" de religieuse kant. En verder zijn er natuurlijk de vampiers, Fran kenstein en als voorbeeld van de bloed-terreur: Vrijdag de dertiende. Een curieuze mengeling van pure kwaliteit en slechte smaak. FILM-MARATHON Even een klein misverstand rechtzetten ten aanzien van de film-marathon op 16 en 17 oktober a s. Schreven wij, dat met een toe gangskaart a raison van dertig gul den gekozen kan worden uit elf films, dat is niet helemaal juist Men kan dan kiezen uit de SF-ma- rathon óf uit de horror-marathon. Als namelijk alle plaatsen uitver kocht zijn - en dat is natuurlijk best mogelijk bij zo'n interessant film aanbod - dan is wisselen van zaal natuurlijk wat moeilijk Mocht in de praktijk blijken, zo wordt gezegd van de zijde der organisatoren, dat er wél ruimte is, dan hoeft wisselen van zaal geen bezwaar te zijn.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9