bewoners premie-B- huizen in Langenbeek reigen met juridische stappen (osten structuurplan lopen uit de hand Bijna raak Raadsleden wensen betere kostenbewaking Is &X. ertraging in uitbetaling rijkspremies r' ï- f\ W VAmAMi IK DE LEIISIIER KRAKT Werkgroep onderwijs bijeen Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? tl J Nu naar Bovee/Peugeot Per auto een reis kado. VAN DEN HEUVEL'S DANSCENTRUM Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 113,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 13e JAARGANG NO. 42 J L-i br >c I LEUSDEN De bewoners van de premle-B woningen in de wijk langenbeek zijn in het geweer gekomen tegen het feit, dat de (jkspremle in de kosten van hun huis nog steeds niet is uitbetaald, [ommigen overwegen een kort geding aan te spannen tegen de jrovinclale directie van de Volkshuisvesting, die belast is met het lltbetalen van de premies. Het kort geding zou ervoor moeten zorgen ]at het geld over de brug komt. De rijkspremie wordt normaal sproken één jaar nadat de nieuwe woning is betrokken uitgekeerd. >1 eigenaren van premie-B woningen in Langenbeek wonen al meer i een jaar in hun nieuwe premiewoning, maar hebben nog steeds een geld gezien van het rijk. Daardoor komen sommige bewoners nu financiële moeilijkheden. Volgens de heer Elbert9e, hoofd in de afdeling Administratie van van provinciale directie, is er geen len tot paniek. Hij zegt, dat de ellng volgens welke men een Jksbi|drage krijgt nieuw en zó Inge wikkeld Is, dat de afhandeling van de Itbetallng vertraging heeft opgelo- m. De provinciale directie heeft overl- ins nu al voor de derde keer de mgenbeekers verzocht om aanvul- nde Informatie, die nodig Is voordat iet de uitbetaling kan worden be nnen. IIEUWE REGELING Al jaren stimuleert de overheid het igen woningbezit door onder meer remies te betalen aan eigenaren van epaalde goedkope woningen. Het etalen van deze premies is geregeld zogenaamde Beschikkingen Mo- ienteel is van kracht de Beschikking eldelijke Steun Particuliere Woni- en 1979 Verschil tussen deze Be- hikking en zijn gelijknamige voor langere uit 1969 en 1975, is dat de lieuwe regeling rekening houdt met iet inkomen van de huiseigenaren, roeger kon het voorkomen dat ie- nand met een vorstelijk salaris een if huis kocht en dan nog op de koop toe een rijksbijdrage kreeg Omdat de onredelijkheid hiervan te groot was, is de Beschikking van 1979 dan ook zó gekozen dat met het stijgen van het inkomen, de premie lager wordt. Bovendien komt men als het inkomen te hoog is. helemaal niet in aanmerking voor een premiewo ning dan wel voor premie MEER WERK Bij de nieuwe regeling moet dus ook het inkomen van enkele jaren worden meegenomen. De inspecteur der directe belastingen moet worden geraadpleegd. Bovendien moeten (belastbare) neveninkomsten zoals bijvoorbeeld huursubsidie en bijdra gen in huuraanpassingen en en ver huiskosten worden gecontroleerd. Verschillen in opgaven van burgers en gegevens van de belasting of mi nisteries moeten uitgezocht worden. Zaken die veel tijd kosten, zoals de Langenbeekers nu merken, en wel licht ook geld. MEER KOSTEN Volgens de Beschikking is de bij- E-^5 MB r r> In Langenbeek vragen de eigenaren van de premie-B-woningen zich ongeduldig af waar de rijkspremies blijven. Sommige bewoners overwegen juridische stappen te ondernemen drage betaalbaar één jaar na het betrekken van de woning door de eerste eigenaar - artikel 26 van de beschikking regelt dit -. In praktijk gebeurde dit dan ook: reden voor iedereen om bij zijn/haar besluit tot het kopen van een woning óók mee te nemen dat na één jaar ..zwaar zitten" in ieder geval de rijksbijdrage los zou komen Ook hebben velen de betaling van de hypotheek-rente vóórgefinancierd (gecedeerd) met behulp van de rijksbijdrage. Nu deze premie niet op tijd wordt uitbetaald betekent dat, dat de vóórfinanciering uit eigen zak moet worden doorbetaald. Deze ei genaren mogen dus boven hun nor male lasten nog eens de lening van zo'n f 2500.— tegen een rente van 16% op jaarbasis betalen. TRAAG De heer Elbertsekon niet medede len wanneer de Langenbeekers hun geld wél kunnen verwachten. „Veel hangt af van de snelheid waarmee de bewoners ons die aanvullende Infor matie verstrekken". De betrokkenen blijken wanneer zij hierover Informeren vaak heel ver schillende termijnen te horen te krij gen: nog slechts twee maanden, nog negen maanden en zelfs een jaar werd genoemd. Veel Langenbeekers menen ech ter, dat ten onrechte de trage afhan deling van hun aanvragen om een bijdrage wordt afgewenteld op een moeilijke Beschikking en hun eigen medewerking. De Beschikking stamt namelijk van 1979 en sedert het Indie nen van de aanvragen om een bijdra ge heeft de directie nu al drie maal de bewoners om dezelfde aanvullende informatie gevraagd. Bij velen heeft dan ook de mening postgevat, dat binnen de directie zelf grote blunders en traag handelen schering en inslag zijn. UNIEK De centrale directie voor volks huisvesting te Zoetermeer om com mentaar vragend, bleek dat een ver traging in de uitbetaling van de bij dragen zoals zich hier dreigt voor te doen, uniek is: „Enkele weken of een maand is niet heel ongewoon, maar maanden of een jaar wél." De centra le directie wees echter op het zelf standige karakter van de provinciate directies ..Als het echt de spuigaten uit gaat lopen en we krijgen veel klachten, dan zullen wij óf de minister wel aktie ondernemen. Ondertussen moeten de bewoners nog rustig af wachten". En dat is nu juist wat veel Langen beekers niet willen. „Want," zo wordt er geredeneerd, „als wij één dag te laat zijn met betaling van rente en aflossing, of te laat zijn met het inle veren van een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting, komt ons dat wel te staan op extra rente en/of boete. Kan de provinciale directie nu zomaar, omdat een regeling zo moei lijk is en men daar na twee jaar nog steeds niet mee overweg kan, onge straft iedereen op zijn geld laten wachten?" KORT GEDING Er zijn Langenbeekers die de hou ding van de provinciale directie der mate nalatig vinden dat ze er een onrechtmatigheid als bedoeld in arti kel 1401 van het Burgerlijk Wetboek In zien. Ze overwegen dan ook bij de president van de Arrondissements rechtbank een kort geding aan te spannen met als doel de tijdige beta ling van de rijksbijdrage te bewerk stelligen op straffe van een schade vergoeding bij te late betaling. Anderen proberen via een stich ting, waarbij zij zijn aangesloten, de zaak aanhangig te maken. Of, zoals één van hen zegt: „Het is toch te gek, dat een stel burgers de rekening mogen betalen van een stukje wetgeving dat té ingewikkeld blijkt te zijn vc-.r een stel provinciale ambtenaren". Tenslotte was de vraag aan de heer Elbertse of de vertraging In uitbeta ling van de bijdrage gecompenseerd gaat worden door een schadevergoe ding of een voorschot of Iets derge lijks. Hierover was hij erg duidelijk: „Nee, natuurlijk niet!" van één onzer medewerkers) LEUSDEN „De raad heeft lestijds veel te gemakkelijk de ipdracht tot het maken van een itructuurplan aan het adviesbu- eau Arnhem gegeven. In hetver- folg moeten we geen overschrlj- tlng van de kosten meer accepte en" atdus het kersverse lid van le commissie financiële en econ- imlsche zaken, de VVD afgevaar- llgde W. L. Hoytema van Konlj- lenburg in de vergadering van de Inanciële commissie welke vori ge week plaatsvond. Ook de an dere raadsleden gaven er blijk van niet gelukkig te zijn met de gang van zaken rond de totstand koming van de eerste en tweede fase van het gemeentelijk struc tuurplan. In de komende gemeenteraadsver gadering zullen de raadsleden zich moeten uitspreken over het beschik baar stellen van een krediet voor het maken van de derde en vierde fase van het structuurplan. Ook zal men akkoord moeten gaan met het ach tera! verhogen van het krediet voor de kosten van de lases één en twee. Aanvankelijk waren de kosten voor het maken van de eerste en tweede fase van het structuurplan geraamd op f407.000,—. Achteraf blijken de werkelijke kosten f 145 000,— hoger tezijn. Een verschil derhalve van ruim 35%. VERONTWAARDIGD Corrie Verduin (PKL) zei tijdens de behandeling van het voorstel in de commissie „verontwaardigd te zijn over de overschrijding van de kosten". Harm Offereins (GPV/SGP) vond het jammer dat er niets aan kostenbe waking was gedaan bij de verschil lende fasen van totstandkoming van de eerste fasen van het structuur plan. Burgemeester mr. J W M Rade maker, die vorige week optrad als voorzitter van de financiële commis sie, deed uit de doeken hoe naar zijn mening het tetort was ontstaan. Vooral in deeerse fase van hetstruc- tuurplan bieek hst noodzakelijk met de diverse betroiken parti|en uitvoe riger van gedachten te wisselen dan aanvankelijk was gedacht Door het opkomen van alerlei vragen welke beantwoord moeiten worden zijn de kosten van het adviesbureau Arn hem, dat het struituurplan maakt, en de kosten voor hit gemeentelijk ap paraat aanzienlijl hoger uitgevallen. Omdat er mear overlegsituaties ontstonden, mee drukwerk gepro duceerd moest worden en meer alter natieven onderzocht moesten wor den op verzoek van de raad zijn de kosten aanzienlijk hoger uitgevallen Harm Offereins verweet B en W dat dit college de raad niet heeft gewezen op de financiële conse quenties van de vragen die in het verleden zijn gesteld Voor de toe komst dringt de heer Offerelns er dan ook sterk op aan eerst uit te zoeken welk prijskaartje er aan elke vraag (en daarop volgend onderzoek) hangt Ook de andere raadsleden dron gen er sterk op aan een volgend krediet „taakstellend" te doen zijn, hetgeen betekent dat voor het geld dat men beschikbaar stelt de op- vervolg op pagina 5 Kan één onzer verslaggevers) LEUSOEN - Op de spoorwegover gang In de Leusderbroekweg Is za terdag een personenauto bijna ge grepen door een trein. Bij de uitwijk manoeuvre verloor de bestuurder van de wagen de macht over het stuur, kantelde bijna met zijn auto op de overweg en parkeerde vervolgens pardoes de wagen In de berm. Het lijkt echt maar Is het niet. Dit „onge luk" was namelijk In scène gezet voor opnamen van de IKON-televl- sleserle „Het weekend". De Interkerkelijk Omroep Neder land heeft eind vorge week op de Leus- derbroekerweg eei aantal dagen ge filmd voor de tv-seie, die in acht afleve ringen volgend ja.r zal worden uitge zonden Het narraak-ongeluk op de spoorwegovergang vormt het uitgangs punt van de IKON-serie, die aandacht schenkt aan de problematiek van ton geren die moeilijkheden hebben om in de samenleving te komen Bij het onge luk ontmoeten verschillende „pro bleem-jongeren" elkaar In verband met de opnamen was de Leusderbroe- Onsfhsnksli|k nieuwsblad voor de (emeente Leusden IBOUl Verschijnt dinsdag on donderdag In da gemeente Leuaden. Familieberichten en losse advertenties'35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 ppr regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ona kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. - Reconstructie viaduct wordt na de winter uitgevoerd3 Latent Talent voorziet nog steeds in behoefte 3 Tekort Soccle volgend jaar iets hoger 5 Tea Middelkoop had een gesprek met Etha en Henk Hoff over vluchtelingen opvang 5 Achtervelds nieuws 7 Opening „De Korf" op 11 en 12 december 9 Pablo Rueda In Galerie Leusden9 Geen bezetting door Roda van gemeentehuis 11 Sportberichten 11 voor de nieuwe zuinige '82 modellen en occasions. Deze geweldige aanbieding staat op pag. 6 dracht ook uitgevoerd moet worden. Overschrijding van het krediet is zon der uitdrukkelijke toestemming van de raad dan niet toegestaan. VOLGENDE FASEN De uitvoering van de fasen en en 4" gaat naar schatting f 423.500,— kos ten. in dit bedrag is f 40.000,—begre pen voor „ambtelijke begeleiding". kerweg afgesloten. De gedramatiseerde tv-serie is ge schreven door Carel Donck en Hugo Heinen en wordt geregisseerd door Erik Oosthoek. Gepland is om de eerste af levering op woensdag 20 janauri 1982 tussen 19.00 en 19.30 uur uit te zenden LEUSDEN De werkgroep On derwijs vergadert op maandag 21 september om 20.00 uur In de raads zaal van hel gemeentehuls. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Opening 2. Nptulen 3. Mededelingen 4 Commissie welzijn en onderwijs 5 Bezuiniging OAD 6. Algemene Muzikale Vorming op de lagere school 7. Lokalen-behoefte schooljaar 1982/1983 8. Verhuur schoollokalen aan der den 9 Schooltijden 10 Rondvraag 11 Sluiting Heden Inschrijving! Dagelijks aan de zaal Lepelaar 6 hoek Middenweg. Elke zaterdagavond vrij dansen. Toegang f 4.- p.p. Inl. 942362 b.g.g. 946522.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1