i .atent Talent voorziet nog steeds in behoefte De Til gaat druk seizoen tegemoet T Reconstructie viaduct wordt pas na winter uitgevoerd eel belangstelling voor creatieve cursussen Jeugddienst DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws n een onzer medewerkers) USDEN - De werkgroep Latent Talent mag zich nog steeds heugen In een grote belangstelling van de Leusdense bevolking, dens de J.l. zondag gehouden „open dag" in en rond de boerderij oot Krakhorst konden weer grote aantallen cursisten genoteerd rden voor een cursus in het najaar. Een kleine 600 Leusdenaren iden zich Inmiddels al schriftelijk in laten schrijven. ie werkgroep Latent Talent kwam et najaar van 1976 voor het eerst een cursusprogramma. Het aan- l aan cursussen was toendertljd eveer de helft van het huidige 'bod. Het eerste jaar namen 468 isdenaren aan een cursus deel. In jaren daarna kwam de werkgroep ïds met een voorjaars- en een Barsprogramma. Na tien seizoe- cursussen blijken er inmiddels 7 deelnemers te zijn geweest. )ok na tien seizoenen Latent Ta- blijkt de belangstelling niet af te nen. Het ziet er naar uit dat in het aar zo'n 850 mensen weer een sus gaan volgen. Tijdens de open maakte een groot aantal Leusde en van de gelegenheid gebruik nader kennis te maken met de ;enten van Latent Talent. Voor er dat mogelijk was. werd ook oond wat er zoal op een cursus dt gedaan. EATIEF )ok nu weer bleek dat de creatieve sussen het meest in de belang stelling staan. De meeste cursussen in deze rubriek zijn meestal al ver voor de open dag ..volgeboekt" Een enkele keer blijkt het mogelijk een volgeboekte cursus bij voldoende belangstelling twee maal in de week te geven Tijdgebrek van de kant van de docent(e) of een gebrek aan ruim te maken dit echter meestal onmoge lijk. Een cursus die tot grote verba zing van de organisatoren tot nu toe niet veel aanmeldingen heeft opgele verd is de cursus ..ontdek de oude handwerktechnieken" De docente voor deze cursus, mevrouw Tineke van Berkel. draait al vanaf de start van Latent Talent mee. Tien seizoenen lang gaf zij de cursus „textiele werk vormen", nu wilde zij iets nieuws introduceren. De herleefde belang stelling vooroude handwerktechnie ken bracht haar op het idee om men sen in de gelegenheid te stellen het oude. technische handwerken weer bij te brengen. Tot nu toe blijkt de belangstelling echter niet erg groot. De oorzaak ligt volgens mevrouw van Berkel in het feit dat er geen snel resultaat behaald kan worden. „Men moet een echte liefhebber van het handwerken zijn om aan de cursus te beginnen", aldus de cursusleidster. SCHILDEREN Een andere, nieuw in het program ma opgenomen, cursus is die waarin de techniek wordt bijgebracht van het aquarel schilderen Tijdens de open dag kon men de docente Mie- neke Schuringa aan het werk zien met de schilderkunst waarbij met transparante verf op nat papier ge schilderd wordt De belangstelling voor deze cursus is zo groot dat het onmogelijk is zich hiervoor nog op te geven. Ook kinderen bleken veel belang stelling te hebben voor het werk van mevrouw Schuringa. Men overweegt daarom in het volgende voorjaars programma een speciale cursus voor de wat jongere Leusdenaren op te nemen JEUGD In het algemeen blijkt dejeugd ook veel belangstelling te hebben voorde cursussen van Latent Talent. Een nieuwe cursus, waarbij kinderen de kunst van het koken en bakken wordt bijgebracht leverde een overweldi gend aantal aanmeldingen op Ge lukkig voor de werkgroep bleek het mogelijk in plaats van één. twee cur sussen te geven, zodat een groot aantal kinderen na het volgen van de 8 lessen in staat zal zijn voor zichzelf en anderen lekkere en gezonde hap jes klaar te maken. Speciaal voor de jeugd van 12 tot 16 jaar organiseert Hans Kroes op vier zaterdagochtenden fiets-excur- sies in de naaste omgeving van Leus den In het kadervandecursus.,veld- biologie voor de jeugd" zal aandacht besteed worden aan wilde planten, bomen, paddestoelen en vogels In het verleden trokken de cursussen van de heer Kroes altijd veel belang stelling Tot ieders verbazing blijft de belangstelling en daarmee de aan- meldingen voor deze cursus nu wat achter, zodat men zich nu nog kan opgeven TALEN De talencursussen mogen lich nog altijd verheugen in een grotebelang stelling van het Leusdense publiek Alleen de belangstelling voorde cur sussen Grieks en Hebreeuws blijkt niet erg groot te zijn De cursus „Russisch voor gevorderden", be doeld voor diegenen die al wat basis kennis van deze taal hebben, gaat in ieder geval door Er blijken genoeg Leusdenaren te zijn die zich wat meer willen verdiepen in het Russisch. Tij- dens de open dag bleken er ook mensen te zijn die willen starten met het aanleren van Russisch. Hetzelfde bleek het geval met de cursus Zweed se taal. In het najaarsprogramma is alleen een cursus voor gevorderden opgenomen Bij voldoende belangstelling zijn de docenten van beide cursussen bereid ook een cursus voor begin ners te begeleiden. Geïnteresseer den kunnen daartoe contact opne men met Nolly Knoop (tel. 944585). Het gehele najaarsprogramma van Latent Talent omvat 86 cursussen Voor het merendeel van deze cursus sen is de belangstelling zodanig dat de betreffende cursus in ieder geval doorgaat Slechts een enkele cursus zou geen doorgang kunnen vinden als er zich niet nog enkele mensen aanmelden Het gaat hier onder andere om de cursus „Taiwan", waarin de heer De Jong verhaalt van zijn zwerftocht op de fiets door het onbekende en nog vrije China. Ook voor de cursus „Landschap om "Leusden" laat de belangstelling te wensen over. Het zelfde is het geval met de cursussen „Antieke tegels", „Grafische fotogra fie" en „filmen met en zonder geluid". Verder kan de jeugdcursus „Pierrot maken" nog deelnemers gebruiken Over de wijze van aanmelden kan men alles lezen in het huis-aan-huis verspreide rode programmaboekje van Latent Talent Het boekje is ook nu nog verkrijgbaar bij de bibliotheek en de Leusdense Rabo-bank. Haast is echter wel geboden omdat veel cursussen nog deze maand aanvan gen. FEEST De open dag van Latent Talent had deze keer een extra feestelijk karak ter omdat men er inmiddels al 10 seizoenen op heeft zitten. De organi satoren hadden zich voorgesteld een soort informatiemarkt te creéren op het grasveld naast de boerderij Groot Krakhorst Vanwege de harde wind bleek dit idee echter niet uitvoerbaar, zodat de marktkraampjes heren der in de beschutting van de boerderij neergezet werden. Ook de allerklein sten kwamen aan bod tijdens de open dag. Speciaal voor hen werd er in de schuur van Groot Krakhorst een voorstelling gegeven door enkele mensen van een Amersfoorts pop pentheater Inlevering kopij en advertenties: &Oklvoor~het dinsdagnummer tol uiterlijk ^maandagmiddag 12.00 uur. voor het Idonderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 50.40 per jaar, 25.70 per half jaar, f 13,10 per kwar taal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), fel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5. per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro 871441 t n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Dngeveer drie tot vier weken na beta- ing ontvangt u de gewenste foto's :huis. DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. K.P.J. LEUSDEN (van één onzer medewerkers) LF.USDEN Het jongerencentrum „de TH" heeft ook voor het komende seizoen 1981/1982 weer een overvolle agenda. Zondag kon men tijdens een „open huis", nader kennis maken met het doen en laten van wat officieel heet „de stichting Katholiek Jeugd- en Jongerenwerk". Ook de organisaties die zijn vertegenwoordigd in het bestuur van de stichting waren zondag in de Til aanwezig voor het geven van nadere informatie. Nieuw hierbij was dat met ingang van het nieuwe seizoen de hobbyclub (voor jongens) en het Katholiek Meisjesgilde nauw gaan samenwerken. Aan de hand van een professionele diapresentatie, vervaardigd door Wlm van Dijk, konden bezoekers een goede indruk krijgen van de activitei ten welke In het jongerencentrum aan de Hamersveldseweg, hoek Ba- voortseweg plaatsvinden. Ook de or ganisatievorm van het jongerencen trum werd aan het publiek duidelijk gemaakt. Het ontstaan van de Til vond plaats in 1970, het jaar waarin de katholieke jeugdbeweging een eigen jongeren centrum kreeg. Het betrof hier de voormalige R.K jongensschool, die na een grondige verbouwing ge schikt gemaakt werd voor het jeugd werk. Het jongerencentrum werd in 1974 uitgebreid met de naastgelegen kleuterschool, zodat de Til uiteinde lijk de beschikking kreeg over 434 m2 vloeroppervlak. De leiding van het jongerencen trum berust bij het bestuur van de stichting R.K jeugd-en jongeren werk. Dit bestuur bestaat uit vier leden, gekozen uit de vaste mede werkers van de Til, één vertegen woordiger van de K.P.J één verte genwoordiger van het meisjesgilde, één van de hobbyclub en één namens de parochie Verder zijn in het be stuur twee vertegenwoordigers na mens de ouders opgenomen, alsme de twee medewerkers voor „eventu ele bijzondere taken" MEDEWERKERS Het eigenlijke werk in het,jonge rencentrum wordt gedaan door een groot aantal medewerkers. Op dit ogenblik telt de Til 45 vrijwilligers, die geheel belangeloos helpen bij het organiseren en uitvoeren van de acti viteiten. Het betreft hier zaken als barverzorging. film, kaartavonden, soosavonden. cursusavonder\en dis co. In eerste instantie is de Til bedoeld voor de jeugd van Leusden Alle acti viteiten wijzen ook in die richting Toch is de Til ook een vaste stek geworden voor de wat ouderen. De A.B.T.B., de Leusdense Oranjever eniging, de K P.O., de bejaarden- soos, de kaartclub, de loterijclub en de „Vogelvrienden", zij allen hebben de Til als hun „thuishonk". JONGERENSOOS Bij de meeste jongeren is de Til bekend als jongerensoos. Leusdena ren vanaf 14 jaar kunnen iedere dins dag- en vrijdagavond in deTil terecht vanaf half acht. Ook zondags is de Til van 10.00 tot 13.00 uur voor iedereen geopend. Naar levens- of politieke overtuiging wordt niet gevraagd Het enige dat verwacht wordt van de bezoekers is dat zij zich „normaal" gedragen. Tussen half september en eind juni wordt er bijna iedere zaterdagavond van 20.00 tot 23.00 uur en zondag middag van 14.00 tot 17.00 uur DIS CO gehouden De disco op zaterdag is bedoeld voor jongeren van 16 jaar en ouder, zondagmiddag zijn jonge ren vanaf 14 jaar welkom De nog jongeren kunnen éénmaal in de maand de .Jieneravond" bijwo nen. Deze avonJ, bedoeld voor de jeugd van 10 tct 14 jaar wordt de eerste keer op 9oktober a.s. gehou den van 19.00 to 20.30 uur. KAARTAVONDEN Vast onderdeel op de Tilkalender zijn de kaartavcnden. De ouderen gaan klaverjassm en schutjassen met ingang van loktober De jonge ren in de leeftijdsgroep van 12 t/m 15 16 jaar starter een dag later met hun serie kaartavonden, welke één tweemaal in de naand worden ge houden. Verder is het nmiddels een goede traditie gewordei dat er éénmaal in de maand een s>eelfilm wordt ver toond in de Til. /Is regel is hiervoor de derde vrijdag van de maand uitge trokken. Op 25 s$)tember wordt ge start met de veroning van de film „One flew over tfe cuckoo's nest" SPELMIDDAGEVJ Van tijd tot tijdorganiseert de Til kinderspelmiddacpn, waarop men een film vertoont if met de kinderen de één of andereactiviteit gaat be drijven. Om te beginnm start men op woensdag 21 okto»er. Voor de kinde ren van 5-7 jaar vordt een film ver toond, met de kinJeren vanaf 8 jaar gaat men, als helweer dat toelaat, naar de Treek vo»r een speurtocht. Nadere gegevens >ver dit soort acti viteiten worden z>veel mogelijk via de school en dt pers bekendge maakt. Verder staan er)p de agenda van de Til wat meer in:identele activitei ten zoals droppimen, de kindercar rousel. de kerst-ini. karnaval en een recreatieve gezinsietstocht. Ook de K.P.J. was zondag in de Til vertegenwoordigd om belangstellen den wat meer informatie te verschaf fen. K.P.J. is de afkorting voor Katho lieke Plattelands Jongeren, een ver eniging met in Nederland totaal zo'n 7000 leden. De K P J afdeling Leus den telt 75 leden in de leeftijd van 16 jaar en ouder Samen met de afdelin gen Achterveld. Hoogland en Eem- nes vormt de K.P.J Leusden een „kring", waarbinnen een aantal acti viteiten gehouden worden. De K.P.J. afdeling in Leusden be weegt zich over een breed terrein. In Leusden is de K.P.J vooral bekend geworden door de jaarlijkse presta tieloop op en rond Don Bosco HOBBYCLUB/KMG De hobbyclub „Hamersveld" en het Katholiek Meisjes Gilde zijn twee organisaties die hun bijeenkomsten in deTil houden. De hobbyclub is een handenarbeid voor jongens vanaf 6 jaar. De belangrijkste activiteit van deze club is houtbewerking. Het KMG is een vereniging voor meisjes van acht tot dertien jaar De vereni ging heeft vaste clubavonden waarop veel aan handenarbeid en spel wordt gedaan. SAMENWERKEN Met ingang van dit seizoen gaan de hobbyclub en het KMG samenwer ken, wat betekent dat men stopt met aparte clubs voor jongens en mei sjes. De specifieke activiteiten van beide clubs blijven echter doorgaan. Dit betekent dat meisjes die voelen voor houtbewerken mee kunnen doen op de vaste „hobbyclubavon den" en dat Jongens die eens wat anders willen doen dat prutsen met hout op een andere avond terecht kunnen voor een andersoortig pro gramma. In het kort komt het er op neer dat Jongens en meisjes vanaf 9 jaar op maandagavond in de Til welkom zijn. De dinsdagavond is In principe ge dacht voor de jongens, al zullen nu ook meisjes welkom zijn. De avond is bedoeld voor jongeren vanaf 8 jaar. De woensdag Is bedoeld voor jon gens van 6 en 7 jaar en meisjes van 7-9 jaar. Voor de vrijdagavond geldt hetzelf de als de dinsdagavond. Een compleet overzicht van alle activiteiten welke in de Til plaatsvin den is samengevat in een fraai uitge voerde brochure welke voor een ie der in het jongerencentrum te verkrij gen is. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - De re constructie van het viaduct in de Heiligenbergerweg wordt pas na de winter uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de werkzaamhe den op 1 maart aanstaande van start gaan. Evenzeer is het de be doeling dat tegelijk met Rijkswa terstaat de gemeente Amers foort begint met aanleg van vrlj- liggende fietspaden langs de Heiligenbergerweg. De aanpas sing van het viaduct zal onge veer zes weken kosten, de werk zaamheden op Amersfoorts grondgebied zullen meer tijd vergen. Zoals bekend is het viaduct in de Heiligenbergerweg een be ruchte bottleneck in de verbin ding tussen Amersfoort en Leusden. Met name voor lang zaam verkeer is het viadukt en het daarop aansluitende deel van de weg op Amersfoorts grondgebied onveilig. Een dode lijk ongeval begin dit jaar was voor de Leusdense Vrouwen raad en de aktiegroep „Veilig Over" aanleiding om in aktle te komen. Op vrijdag 13 maart jongstleden fietsten vele hon derden Leusdenaren naar het Amersfoortse stadhuis om het gemeentebestuur duidelijk te maken, dat er wat aan die onvei lige situatie gedaan moest wor den. Al direkt bleek die dag bij vertegenwoordigers van Rijks waterstaat en de Amersfoortse verkeersethouder De Bruijn de bereidheid om de Heiligenberg- weg aan te pakken. Volgens de heren van Rijkwaterstaat zou in leder geval het viaduct een jaar na dato van vrijliggende fietspa den kunnen zijn voorzien. Te vens zouden de op- en afritten dan beter beveiligd kunnen zijn. Dat moment van één jaar na de aktie wordt dus niet precies ge haald. Zoals het er nu naar uit ziet, zal het mei volgend jaar zijn alvorens de werkzaamheden aan het viaduct voltooid zijn. Er moet aan beide zijden van de Heiligenbergerweg tussen via duct en Ringweg Randenbroek een vrijliggend fietspad komen. Bovendien zal tegelijkertijd dat gedeelte van de Heiligenberger weg worden herstraat. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het niet meer mogelijk om voor de winter met de werkzaamheden aan het viaduct te beginnen. „De goed keuring van de directeur-gene raal is nog niet binnen, maar dat is op zich een formaliteit. Die goedkeuring komt er wel en er wordt door de Directie Bruggen ondertussen gewoon doorge werkt aan de plannen. Maar het wordt nu te laat in het jaargetijde om de werkzaamheden nog uit te voeren. Met name het storten van beton en leggen van asfalt Is In de winter niet mogelijk. Bo vendien sluiten de werkzaamhe den van Amersfoort dan beter aan op de onze," aldus de woordvoerder van Rijkswater staat. LEUSDEN Het nieuwe seizoen staat voor de deur en de Jeugddien sten gaan weer van start. De eerste jeugddienst in Leusden Centrum zal aansluiten op die van Leusden Zuid, die aan het begin van de jeugdweek is gehouden. Het thema zal zijn „Vrijheid" Deze dienst vindt plaats op de laatste dag van de Jeugdweek. zondag 20 sep tember om 10.30 uur in de Marcus- kerk Ds. Ykema uit Hoogeveen gaat in deze dienst voor. Na afloop staat de koffie klaar en kan er nog wat nagepraat worden.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3