Tekort SOCCLE volgend aar iets hoger wvm proiïrt; KEEPq^ ,De eerste vluchteling wil je vertroetelen daarna word je zakelijker" Van Eijkerens show in deze vorm niet boeiend genoeg itha en Henk Hoff over vluchtelingenopvang Wat kost bowlen werkelijk als lid Bowling Bond Leusden? plaatselijk nieuws DINSDAG 15 SEPTEMBER 1981 ||van één onzer medewerkers) De stichting sociaal culturele entra, kortweg SOCCLE ge naamd, heeft haar begroting voor I982 opgesteld en ter goedkeu- ring aan de Leusdense gemeen teraad gezonden. Corrle Verduin PKL) en Harm Offerelns GPV/SGP) wilden, voorultlo- lend op de behandeling van de legrotlng In de diverse commis- les, erg graag weten hoe er een ekort kan zijn op de exploitatle- osten van het Rockersgebouw, erwijl dit gebouw „self-suppor- Ing" zou zijn. Tijdens de vergadering van de lommissie financiële en eco- omlsche zaken, de VVD afge- ian de voorzitter, burgemeester mr. J. W. M. Rademaker dan ook een vraag gesteld. Vragenstellers zullen echter geduld moeten heb ben. De voorzitter wilde op de kwestie niet ingaan omdat de be groting van SOCCLE later aan de orde komt. Voor dit jaar raamt de stichting die een aantal sociaal-culturele centra In de gemeente Leusden beheert, een tekort van f 302.000,—. Men verwacht voor het volgend jaar een tekort van f 326.000,dus ongeveer 8% hoger Het bestuur van SOCCLE moti veert deze stijging onder meer door er op te wijzen dat men er in het afgelopen jaar een extra gebouw heeft bijgekregen. Het gaat hier om het gebouw van de rockers aan de Centrumweg. Het nadelig saldo voor het beheer van dit houten gebouw bedraagt ongeveer f11.500,— Met het opvoeren van deze post blijken althans mevrouw Verduin en de heer Offereins niet erg gelukkig Eerder bleken de stlchtingskosten van het gebouw al veel hoger uitge vallen te zijn dan waarop was gere kend Achteraf werd de gemeente raad toen geconfronteerd met een voorstel om een aanvullend krediet ter beschikking te stellen. Waarom er nu ook een tekort is ontstaan in de exploitatie van het gebouw, terwijl was afgesproken dat het de gemeen schap geen cent meer zou kosten als het gebouw er eenmaal stond, is een vraag waarop de raadsleden nu graag een antwoord willen hebben Geduld is echter hier geboden. Een andere post die het geraamde tekort op de begroting van SOCCLE hoger doet uitvallen is die voor ver warming. SOCCLE verwacht in ver band met de sterke stijging van de aardgasprijzen dat de verwarmings- kosten voor haar gebouwen met in totaal f 10.000— zullen stijgen Aan de andere kant rekent SOCCLE op een stijging vna de huurprijzen in 1982, wat betekent dat de ontvang sten zullen stijgen. AGENDA ACHTERVELD Woensdag 16 september 9.00 uur handwerkhobbyclub, De Moespot. Donderdag 17 september 20.00 uur K.P.J. - De Vor, kaartavond. De Moe spot Donderdag 17 september 13.30 uur: bejaardensoos, Ons Gebouw. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 15 september 20.00 uur. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Groot Krakhorst Dinsdag 15 september 20.00 uur Werkgroep Verkeersaangelegenhe- den, Zwarteweg 16a Woensdag 16 september 20.00 uur: Planadviesgroep, raadszaal Donderdag 17 september van 19.00 tot 21.00 uur: John Russel show. Hamershof Donderdag 17 september 20.00 uur Midden- en Kleinbedrijf, raadszaal Donderdag 17 september 20.15 uur Schoolraad, kantine expositieruimte Vrijdag 18 september van 19.00 tot 21.00 uur Country en Western band. Hamershof Zaterdag 19 september: Avondmarkt hamershof Maandag 21 september 20.00 uur Werkgroep Onderwijs, raadszaal Dinsdag 22 september 20.00 uur Werkgroep Naamgeving, raadszaal door Tea Middelkoop 6 Eer kd and i jaa am vervolg van pagina 1 ope '"l" ui d Gelet op de uitspraken in de com- issie financiën zal de raad zeker et toeslaan dat deze bedragen wor- !n overschreden. De fasen 3 en 4 in het structuurplan zullen, als de ad daarmee accoord gaat samen- iets ivoegd worden. Re| Het gaat hierbij om het vormen van feidsalternatieven voor de toekom- vm ge ontwikkeling van Leusden en t afwegen van deze alternatieven, volgd door de opstelling van een genaamde keuzenota. In deze pro- dure zal vastgelegd moeten wor- n hoeveel ruimte er in Leusden nodigd is voor onder meer wo- tgbouw en werkgelegenheid. Ook de gehouden landbouwenquète der uitgewerkt worden. Ms afronding van de fasen 3 en 4 'den alle resultaten gebundeld en 'len de conclusies geformuleerd Inlngtden in de keuzenota. Hh( >e laatste fasen van het structuur- n, de fasen 5 en 6 gaan de ge- arsfl?nte naar schatting totaal sun '6 ()00,— kosten. Het gaat hierbij een globale raming omdat de len sterk afhankelijk zullen zijn de omvang en de Intensiteit van rs 'hfonnatle, de Inspraak en de 'ntuele bezwaren. Omdat de ge rente dit laatste facet niet In de ld heeft, kan men nauwelijks een tpraak doen over de daarmee aa nhangende kosten. 'e totale kosten van het gemeente structuurplan worden op dit 0 mbllk geraamd op één-en-een- J irt r" t miljoen gulden. door Marnix Kreijns LEUSDEN - Voorwait minder pu bliek dan gisteren in Soesterberg" trad Joost van Eijkeren zondagmid dag op in het eetkafé „De Hakhorst". In totaal waren er zo'n veertig, vijftig mensen komen kijken naar de voor stelling van hun plaatsgenoot Van Eijkeren. Zij zagen een solo-optre den, dat ergens banaal of slecht werd en zelfs enkele hoogtepuntjes kende, maar in deze vorm nu toch ook weer geen vijf kwartier lang blijft boeien. Vooral het gedeelte voor de pauze is daarvoor te zwak. Joost van Eijkeren is jarenlang ver bonden geweest aan het semi-pro- fessionele Tilburgse studentencaba ret Kabaret Zonder Filter Ook deed hij twee seizoenen lang een experimenteel theaterprogramma. Na deze, uit liefhebberij bedreven, aktiviteiten korte tijd te hebben laten rusten, klom Van Eijkeren onlangs voor het eerst op het toneel met zijn soloprogramma ,,Het waarom van de terugkeer". De voorstelling zondag in De Hakhorst was de tweede. Het programma valt. gescheiden door een pauze, een twee nogal ver schillende delen uiteen. Voor de pau ze blikt Joost van Eijkeren terug op wat achter hem ligt onder meer zijn leven als student en lid van een caba retgezelschap. Na de pauze snijdt Van Eijkeren enkele onderwerpen aan, die voor hem nu aktueel zijn: mensen, die in de moderne maat schappij steeds meer op zichzelf gaan leven. Waardoor -om maar eens wat te noemen - een aan drugs ver slaafd meisje helemaal alleen komt te staan: geschriften van gemartelde Chilenen het in boekvorm niet verder brengen dan De Slegte; en sterven in een ziekenhuis tot een gruwelijk een zaamheid bezigheid wordt. Met name vanwege zijn onder werpkeuze na de pauze heeft Joost van Eijkeren recht op sympathie. Maar daarmee heb je nog geen voor stelling gemaakt. Daarvoor zijn ook goede teksten nodig, een behoorlijke mise-en-scóne en een goed gebruik van licht en geluid. Zijn teksten zijn - wederom vooral na de pauze - steeds van een behoorli/k niveau, maar er zitten te weinig werkelijk sprankelende momenten in. Bij de terugblik moet Van Eijkeren het voor- q al hébben van een paar aardige vond sten, te weinig om minuten lang tekst spannend te houden. Daarbij komt dat de presentatie te statisch is Gedeeltelijk in ochtendjas, gedeeltelijk in pyama loopt Joost van Eijkeren wat over het toneel of zit op een stoelt/e of zitzak Magertjes. En dan had Van Eijkeren wat licht en geluid betreft de omstandigheden ook nog eens bepaald niet mee in de Hakhorst. De muziek Vs afkomstig van een taperecorder, die niet geheel vlekkeloos bediend werd door een maatje van de conferencier. Ter on dersteuning van de teksten maakt Van Eijkeren gebruik van dia's, maar die kwamen m het onvoldoende don kere eetkafé niet goed over. En dan was het podium, helaas, slecht ver licht. Al met al is de voorstelling dus op verscheidene punten voor verbete ring vatbaar Van Eijkeren zou zelf nog eens kritisch zi/n teksten moeten bekijken. Indien mogelijk, zou de hulp van een regisseur ingeroepen moeten worden Als dan de techni sche man wat flitsender met licht en geluid om zou kunnen springen, dan kan die voorstelling goed worden. Want die mogelijkheid heeft „Het waarom van de terugkeer" alleszins. Contributie per jaar55.- Per speelavond11.- Inclusief schoenen en bal. Geen vooruitbetaling. Heeft u interesse? Corr.adres: S. Arns, Goudplevier 26 - tel. 033-944182 - Leusden. LEUSDEN - De vereniging voor uchtellngenwerk Nederland (WN) rgt voor opvang van politieke ge- ngenen en begeleidt deze zolang nodig ld. adat vla gesprekken, zogenaamde take-gesprekken, duidelijk Is ge- orden dat Iemand echt een polltle- vluchtellng Is, wordt deze voor us minus drie maanden onderge- acht bij een gastgezin, i'n gastgezin Is de famllel Hoff uit lusden. Elha Hoff: „Wij woonden een halfjaar de Grienden toen een kennis tegen j zijn. „Als je die extra ruimte in je huis benutten, denk dan eens aan de VN of de Stichting Onderdak", e VNN voor Amersfoort en omstreken as nef opgericht. De VNN leek me wel at Wij vinden toch wel dat zo'n groot uis ook een sociale bestemming moet Bbben. Janny Noorlander, een van de leden an de werkgroep is bij hef gesprek met tha en Henk Hoff aanwezig en vertelt at de familie Hoff een van de oudste astgezinnen in deze werkgroep is. De politieke vluchtelingen worden eestal via het hoofdkantoor in Amster- am doorgestuurd naar een werkgroep adra een gastgezin binnen die werk- ■oep plaats heeft. Etha: „Deze maand is het vier jaar ileden dat de eerste vluchteling »am. Deze bracht nog een ver familie- mee, zodat wij op een gegeven mo- lent met z'n negenen aan tafel zaten, diezelfde periode hadden wij name- ook nog een kennis in huis en een imer verhuurd. Op zo'n moment is het allemaal nieuw. Je vindt alles nor- laal wat eigenlijk niet kan. I/ERTROETELEN Bij de eerste vluchteling wil je name- zo'n iemand helemaal vertroetelen, 'ij hebben die jongen helemaal in de eren gestoken en zorgden overal dior. Dat gaat er op den duur wel af, je ardt wat zakelijker. De basis waarop je iemand in huis jemt is ook vrij zakelijk. Zij betalen een ker bedrag. Na drie maanden wordt voor een kamer gezorgd en dan moe- n zij ook, dikwijls heel wat meer, beta- ink ,;Een kamer vinden is eigenlijk il grootste probleem. Meestal zijn de kamers erg duur en veel mensen heb ben liever geen buitenlanders". PROBLEMEN De familie Hoff heeft acht vluchtelin gen gehad die uit diverse landen afkom stig waren: Ethiopië, Zuid-Afrika, Eri- threa en Vietnam. Wanneer ik ze vraag of het veel proble men met zich meebrengt hebben zij het vaker over de problemen erna, dus het vinden van een kamer, dan over proble men tijdens de opvang. Etha: „De mensen zelf hebben het vaak wel moeilijk. Wanneer de opluch ting over het slagen van de vlucht voor bij is, komen er vaak klachten van licha melijke aard. De meesten hebben maag- en darmklachten. Waarschijnlijk komt dit door de overgang van klimaat en de nieuwe eetgewoonten. In het begin is er voor die mensen van alles te doen. Zij moeten naar de politie voor een justitiële status (verblijfsver gunning). Naar de sociale dienst voor een uitke ring en zodra de mogelijkheid er is naar een Nederlandse taalcursus. Is de cur sus net begonnen dan valt er op zo'n moment niets anders te doen dan te wachten. Wachten op de cursus, wach ten op de beslissing van het ministerie van justitie. Na de cursus kunnen deze mensen pas gaan studeren of zoeken naar werk, wat in deze tijd steeds moei lijker wordt. In deze tussentijd valt er niets te doen, zodat er sommigen depressief worden of de hele dag op bed liggen, ledereen reageert daar verschillend op". Janny: „Voor de taalcursus wordt geen subsidie meer gegeven door CRM, zodat iedere werkgroep daar nu zelf voor moet gaan zorgen. De intake gesprekken werden vroeger door het hoofdkantoor gedaan, maar dat moeten de werkgroepen nu zelf doen. Dit bete kent een verzwaring van de taken voor de werkgroep. Wij zijn een kleine groep met 7 8 personen en zouden graag nieuwe mensen erbij willen hebben AANPASSING De aanpassing blijkt heel weinig pro blemen op te leveren. Etha: „De vluch telingen die wij gehad hebben, waren nogal westers georiënteerd en kwamen niet uit de laagste klasse van de bevol king. Vaak hebben zij de middelbare school doorlopen en wilden in hun land gaan studeren. Dit werd onmogelijk ge maakt of hun gemoedsrust liet dit niet toe vanwege de oorlog. Om verschillen de redenen proberen zij dan het land uit te komen. Komen de vluchtelingen hier, dan pas sen zij zich uitstekend aan. Zij eten aan tafel alsof zij nooit iets anders gegeten hebben. Problemen doen zich zelden voor. Er is een radio en draagbare tele visie op hun kamer zodat zij de keuze hebben tussen de huiskamer of hun ei gen kamer. Het leuke is dat zij stuk voor stuk direkt meehielpen met de afwas, of schoon sommigen in hun eigen land nog nooit een theedoek in de hand heb ben gehad. Henk ging de afwas doen en er werd gewoon meegeholpen, le dereen was ook even gek met de kinde ren en de kinderen accepteerden ie dere vluchteling volkomen. Wij zijn altijd al gewend om mensen over de vloer te hebben en ons huis is daar erg geschikt voor. Toch is het wel fijn ook een tijdje niemand te hebben. De een ligt je nu eenmaal beter dan de ander Maar na zo'n „rustperiode" is het altijd weer spannend wie de volgen de is. Je groeit ook in de situatie. Niemand van de vluchtelingen kent het begnp geregelde maaltijden. In het begin vroeg ik of ze alsjeblieft om zes uur thuis wilden zijn. Je wordt echter steeds mak kelijker. Niet om zes uur thuis? Dan een boterham!" Henk „Etha vond het heel erg als er in het begin een gehaktballetje over bleef. De mensen moeten leren zich aan een afspraak te houden. Een agen da kennen ze niet. Het duurt een hele tijd voordat zij geleerd hebben op tijd ergens te zijn". Etha: „Zij gaan ook naar de bushalte op een willekeurige tijd en wachten dan tot er eens een bus langs komt". INTAKE Om als politieke vluchteling tenslotte goed terecht te komen is een lange weg. Heeft de vluchteling, wanneer hij of zij het land binnenkomt, soms recht streeks soms via andere instanties het kantoor van de WN gevonden dan wordt hij of zij doorverwezen naar de werkgroep waar een gastgezin die op dat moment een vluchteling kan opvan gen bij is aangesloten Soms komt de vluchteling rechtstreeks naar een werk groep. Dan volgen er meestal twee intake gesprekken waaruit moet blijken dat het een echte politieke vluchteling is. Na het eerste gesprek informeert de werk groep of de gegevens kloppen voor zover dit na te gaan is Is het een echte politieke vluchteling, (Amersfoort heeft er zes moeten afwij zen) dan gaat hij of zij naar een gastge zin. Gedurende de tijd van het uitzoeken en de intake-gesprekken zorgt de werk groep voor onderdak. Is de vluchteling bij het gastgezin dan heeft een ander van de werkgroep de taak deze vluchte ling te begeleiden naar de officiële in stanties. Etha: „Bij mij ligt dat iets anders Ik ben geen begeleider van andere vluchtelin gen, daar ontbreekt me de tijd voor. Wel ga ik met mijn eigen vluchteling naar officiële instanties omdat ik ook lid van de werkgroep ben. Nu moet ik zeggen, in Leusden wordt dit erg prettig geregeld. De mensen waar mee wij mee te maken hebben bij de gemeente zijn erg vriendelijk en attent. Na verloop van tijd komt er een ambte naar van justitie thuis, die alle vragen nog eens uitgebreid stelt Dat kost vaak een halve dag STATUS Hierna is het afwachten op de ver blijfsvergunning. Onze eerste vluchte ling heeft een A-status gekregen, dat wil zeggen dat hij vrijwel gelijke rechten krijgt als de Nederlander De andere vluchtelingen hebben allemaal een B- status Zij moeten ieder jaar hun ver blijfsvergunning verlengen Dat Henk en Etha erg begaan zijn met hun vluchtelingen, hoewel zij zelf zeg gen er niet veel extra's voor te hoeven doen, blijkt wel uit het verhaal van Etha waarin zij enthousiast vertelt hoe zij een van de laatste vluchtelingen op de LTS van Don Bosco geplaatst heeft gekre gen. De jongens en meisjes zijn gemid deld tussen de 20 en 30 jaar als zij naar Nederland komen Maar er zijn ook |on- geren bij zoals deze jongen. Etha:,,lk kon er niet meer tegen, zo'n jongen die niets om handen heeft. Ik heb de stoute schoenen aangetrokken en Don Bosco gebeld. Zij waren vol be grip en wilde hem halverweg het studie jaar zelfs opnemen Zelf zocht die jon gen ook kontakt en werd op een gege ven moment door een vriendje op de fiets thuis gebracht" Het werken met vluchtelingen is niet altijd even gemakkelijk Etha ..Het is erg plezierig dat mensen in de omgeving begrip hebben voor de situatie. Je bent vaak aangewezen op je omgeving Zijn er problemen dan zijn er mensen die direkt klaarstaan". De stichting WN heeft In deze om geving te weinig gastgezinnen. Ka mers voor na het gastgezin zijn vaak heel moeilijk ta vinden. Mocht u iets meer van de stichting willen weten dan kunt u kontakt opnemen met de werkgroep voor Vluchtelingen Woestijgerweg 142 in Amersfoort tel. 31505.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5