Jaarlijkse boottocht zieken succes Verkeerslichten Middenweg maken oversteken extra moeilijk KLAAR-OVERS VERDEELD OVER NIEUWE SITUATIE Gevaar door verwarrende instelling Scholengroep Amnesty International zoekt nieuwe mensen Ie—silen fcn—fc Bijstand en schoolverlaters beneden 21 jaar Veranderingen zuigelingen bureaus Leusder Krant K.P.J. kaartavond gaat niet door achterbergh wanen FOTO-KOPIE NODIG? Nü de tijd voor vast tapijt DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws 3 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9 Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Aoonnementsgeld: 50,40 per |aar 25.70 per half jaar, 13.10 per kwar taal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (VAN ÉÉN ONZER MEDEWERKERS) LEUSDEN - Sedert enkele maan den functioneren er op het kruispunt Asschatterweg-Middenweg ver keerslichten. Eén van de groeperin gen die zich jarenlang sterk heeft ge maakt voor de komst van deze lich ten, is de klaar-over dienst. Nu de verkeerslichten in werking zijn, blijkt het oversteken van de voetgangers er niet makkelijker op geworden. In tegendeel, men kan zelfs spreken van een verhoogd risico bij het over steken. De klaar-overs denken ver schillend over de nieuwe situatie. Een flink aantal oversteekhulpen heeft met ingang van het nieuwe sei zoen bedankt omdat zij het niet meer zien zitten. Toen de verkeerslichten er nog niet waren was de taak van een klaar-over erg duidelijk Hij of zij was de overste kende kinderen behulpzaam bij het oversteken. In het drukke verkeer zeker geen overbodige luxe. Misschien mede door de klaar-overs op het drukke kruis punt is er bij het van en naar school gaan nooit een ongeluk gebeurt bij het oversteken Nu de verkeerslichten in werking zijn is het voor de klaar-overs haast onmo gelijk om hun oude taak. het helpen oversteken van kinderen, uit te voeren Dit komt vooral door de afstelling van de lichten en het feit dat brommers en fiet sen geen licht tegenkomen bij het nade ren van een oversteekplaats Voor het snelverkeer ligt de zaak dui delijk. De verkeerslichten zijn zo afge steld dat snelverkeer vanuit alle richtin gen moet stoppen Voetgangers, fiet sers en bromfietsers krijgen tegelijk het groene licht te zien en kunnen in alle richtingen oversteken. GEVAAR Het gevaar voor de overstekende kin deren schuilt hem hierin dat het voet gangerslicht op groen staat en dus de indruk gewekt wordt dat veilig kan wor den overgestoken, alleen het snelver keer stopt Op de fietspaden kan rustig doorgereden worden Juist dit laatste lijkt nu een extra gevaarlijke situatie op te leveren. Oppenwachtmeester Klappe van de rijkspolitie is inmiddels op school gaan vertellen om de kinderen uit te leggen hoe ze moeten oversteken De fietspaden aan weerszijden van de Mid denweg en de Asschatterweg moeten de kinderen oversteken zonder zich iets aan te trekken van de voetgangerslich ten. voorde hoofdrijbaan moeten ze wel acht slaan op het voor hen bestemde licht. De klaar-overs zouden behulpzaam moeten zijn met het helpen herinneren aan de situatie waarbij de kinderen zelf moeten uitkijken met het oversteken van de rijwielpaden. Voor de oversteek- hulp is het in de nieuwe situatie vrijwel onmogelijk op alle oversteekplaatsen rond het kruispunt daadwerkelijk te hel pen met oversteken. Veel moeders van schoolgaande kin deren vinden de nieuwe situatie erg ver warrend. De voorzitter van de ouder commissie van de Bongerd, de school die direct aan het kruispunt ligt, heeft zelfs gesuggereerd dat het misschien veiliger was om de verkeerslichten maar buiten werking te stellen op het moment dat de kinderen naar en van school komen. BEDANKJES Van de 80 klaar-overs die het vori ge schoolseizoen beschikbaar wa ren om bij toerbeurt op het betreffen de kruispunt te helpen, hebben er inmiddels al 26 bedankt. Volgens mevrouw Roos, de coördinatrice voor de klaar-over dienst op dit kruispunt, wordt zij elk jaar wel ge confronteerd met een flink aantal be dankjes. Nu is het aantal echter erg hoog. Een tiental bedankjes kwam ditmaal van mensen die de situatie op het kruispunt door de komst van de verkeerslichten nu zo veilig von den, dat zij zichzelf overbodig von den. Een zelfde aantal opzeggingen kwam van mensen die juist het te gendeel beweerden. Zij vonden de situatie nu zo gevaarlijk, dat zij de verantwoording niet meer wilden ne men. OPVOEDEN Cinta Roos kijkt zelf niet zo somber tegen de hele zaak aan ..We moeten de kinderen opvoeden in het verkeer Blindelings oversteken als de klaar- over het bordje omhoog doet is er nu niet meer bij", meent de coördinatrice Zij begrijpt eigenlijk niet goed waar de mensen over vallen Dat de taak van de klaar-over op het kruispunt anders is geworden ligt voor de hand. De over- steekhulp krijgt in de nieuwe situatie meer een opvoedkundige taak Zelf houdt mevrouw Roos het aan het eind van de maand voor gezien, al heeft dit niets met de nieuwe toe stand te maken. Na vier jaar de klaar- over dienst op het kruispunt gere geld te hebben vindt zij het welletjes. Een opvolgster is er inmiddels ge vonden in de persoon van mevrouw Van Ramselaar, Porfier 4 in Leusden- centrum. (telefoon 946176). De regeling voor schoolverlaters is veranderd: voortaan kunnen schoolverlaters beneden de leeftijd van 21 jaar pas na een half jaar wachttijd in aanmerking komen voor een eigen bijstandsuitkering als zij nog werkloos zijn. Tot dan zijn zij - net als tijdens de opleiding - voor het levensonderhoud aangewezen op de ouders. De wachttijd begint aan het eind van het kwartaal waarin men met de opleiding is opgehouden. Is dat omstreeks de zomervakantie het geval geweest, dan gaat de uitke ring in op 1 januari (en niet op 1 oktober zoals tot nu toe meestal het geval was) Deze regels gelden zowel voor thuiswo nenden als voor hen die tijdens hun opleiding niet bij hun ouders woonden. Gedurende de wachttijd kan geen bij stand worden gegeven, dus ook niet als de schoolverlater zelfstandig woont Omdat door deze nieuwe regels schoolverlaters beneden 21 jaar langer voor de kosten van levensonderhoud op hun ouders zijn aangewezen, wordt de Algemene Kinderbijslagwet gewij zigd Deze wijziging komt erop neer dat gedurende de wachttijd de kinderbijslag (enkel- of meervoudig) ..doorloopt'Dit echter alleen als de schoolverlater zich tijdig als werkzoekende heeft laten in schrijven bij het gewestelijk arbeidsbu reau en ook ingeschreven blijft. Als de schoolverlater meeverzekerd was voor de Ziekenfondswet blijft dat in de wacht tijd zo Belangrijke punten: De vastgestelde wachttijd blijft ge- handhaaft. ook als men in deze pe riode enige tijd gewerkt heeft; Voor werklozen beneden 21 jaar die uit het buitenland afkomstig zijn of daaruit terugkeren, geldt dezelfde wachttijd. Deze gaat in aan het einde van het kwartaal waarin men in Ne derland aankwam. - Een ..normale'' buitenlandse vakan tie doorbreekt de wachttijd van de schoolverlater niet. Bij langdurig bui tenlands verblijf geldt dezelfde regel als voor uit het buitenland afkomstige werklozen; - Vanaf 21 jaar geldt de wachttijd niet. Dan wordt aangesloten bij de termij nen voor de studiefinanciering, ook als de ouders de opleiding zelf be taald hebben LEUSDEN - Per 1 oktober vinden er een aantal veranderingen plaats betreffende de zuigelingenbureaus. Het bureau van Dr v d. Berg verhuist van de Rozengaarde 33 naar de Kroon- eend 26 en van de tweede dinsdag van de maand naar de tweede en vierde woensdag van de maand Dr. Verhagen gaat één zitting per maand erbij houden. Hij heeft per 1 ok tober zitting op de eerste en vierde don derdag van de maand De bureaus van Dr. Boersma en dr. Koch worden samengevoegd en in plaats van de tweede en vierde donder dag is er alleen de tweede donderdag van de maand zitting door een van deze artsen. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Enkele jaren geleden Is er In Leusden een scholengroep van Amnesty International (Al) van start gegaan. Zoals u wellicht be kend is, houdt Al zich onder meer bezig met politieke gevangenen: mensen die gevangen zijn gezet om dat ze er een andere mening op na houden, een andere huidskleur heb ben, een ander dan toegestaan ge loof belijden. De scholengroep heeft zich tot taak gesteld om kinderen uit de zesde klas van de lagere school op de hoogte te brengen van het werk van Al, op een manier die aansluit bij hun leeftijd en belevingswereld De groep probeert de kinderen enigszins te laten beleven hoe het is om vrij en om niet vrij te zijn, dit gebeurt door middel van spel. De ervaringen die de leerlingen tij dens het spel beleven worden daarna besproken en er wordt tevens verteld wat het werk van Al inhoudt Er wordt dan vooral geprobeerd om de feiten te rug te brengen tot de eigen situatie, hoe het is in de klas, zijn er regels, waarom zijn er regels nodig, enzovoort Nu het nieuwe schooljaar weer be gonnen is wil ook de scholengroep weer van start gaan. Wegens verhui zingen Is de groep echter uitgedund. Voor dit werk zijn een aantal nieuwe mensen nodig. Spreekt het u aan, of wilt u inlichtingen, u kunt de volgen de nummers bellen: 942491 of 943356. ACHTERVELD - Door onvoorziene omstandigheden kan de kaartavond die door de KPJ was gepland tegen het personeel van de firma De Vor niet doorgaan. Deze avond komt nu in zijn geheel te vervallen Inmiddels is de schietvereniging Ons Genoegen bereid aevonden het nu op het gebied van kaartentegendeKPJoptenemen Deze kaartavond zal nu plaatsvinden op 6 oktober om 20.00 uur in De Moespot. had gesteld Inmiddels was men de Eem weer op gevaren en werd het tijd voor de af scheidsmaaltijd Deze bestond uit be legde broodjes en krentenbollen, van bakkerij van de Klettersteeg. Juist voor de maaltijd begon, was de heer Van Colegem die even het woord vroeg. ..Het zal voor mij wel de laatste maal zijn geweest dat ik in deze funktie de reis heb meegemaakt Het is een fijne reis geweest en ik heb er geweldig van genoten. Ik wil hierbij dan ook de voor zitster van de afdeling Leusden me vrouw Oude Egberink van harte danken voor de geweldige medewerking die we steeds gehad hebben. Ook de mede werksters heel hartelijk dank voor hun geweldige inzet. De heer Van Lierop ook heel hartelijk dank voor uw belan geloze medewerking die u jaren heeft getoond. Ik wens jullie nog een goede thuisreis en mogelijk tot ziens.'' Daarna was het de voorzitster van de afdeling Leusden, mevrouw Oude Eg berink die het woord nam. Zij dankte alle aanwezigen voor hun geweldige medewerking van deze dag waardoor de tocht geweldig was geslaagd. Ook de arts Van den Berg en Pastoor Goes werd dank gebracht voor hun bereidwil ligheid om deze dag mee te gaan. Ook de kapitein en zijn echtgenote werden niet vergeten bij het bedanken. Me vrouw Oude Egberink bedankte in het bijzonder de heer Van Lierop. Na zes jaar reisleider te zijn geweest, houdt hij er nu mee op Met zijn gezin vertrekt hij binnenkort naar Canada. ..Ook voor je gezin hebben we nog een leuk aanden ken. We hopen dat jullie in Canada er nog dikwijls naar zullen kijken". Hij kreeg het boek ..Leusden in vertellin gen" aangeboden Alle medewerksters kregen aan het eind van de tocht nog een leuke surpri se voor hun werk Onder de gasten waren 4 bewo ners uit Lisidunahof, 12 uit het be jaardencentrum 't Hamersveld en 8 van Huize St. Joseph. Tijdens de gesprekken met de gas ten bleek dat allen, zowel degenen die voor de eerste maal meegingen als degenen die eerder mee waren geweest, geweldig hadden genoten. Gezellig met elkaar en bij elkaar. Fijn om echt een dag er uit te zijn en zo al die dagelijkse beslommeringen even kunnen vergeten. ACHTERVELD/LEUSDEN - Dins dag was het weer de dag dat de jaar lijkse boottocht voor de zieken door De Zonnebloem van de afdeling Leusden en Achterveld werd georga niseerd. Tussen acht uur en half ne gen arriveerden de deelnemers per bus en auto bij de Alex van Waaijen- burg die in Amersfoort aan de Eem- kade lag afgemeerd. De gasten wer den door de medewerkers opgevan gen en naar een plaats op de boot gebracht. De bedoeling was dat de boot om half negen zou afvaren, werd kwart over negen. Bij de afvaart was het wel bewolkt maar gelukkig droog. Als gasten waren ditmaal aanwezig: pastoor Goes, de arts Van den Berg, de heer Van Lie- bergen van de sociale dienst voor de gemeente Leusden en mevrouw Kleinveld als vertegenwoordigster van de vereniging Welzijn Ouderen Leusden. Van de afdeling Leusden waren aan wezig: mevrouw R. Oude Egberink, voorzitster, en de heer Bunnik, secreta ris. De afdeling Achterveld was verte genwoordigd door de heer Van Cole gem. voorzitter, mevrouw A Vos van Marwijk, secretaresse, en de heer Bijl, penningmeester De reisleider was we derom de heer Van Lierop. Kort voor de afvaart verscheen als vertegenwoordiger van het gemeente bestuurvan Leusden wethouder G. van Woudenberg aan boord. ..Ik kom jullie even uitzwaaien. Hoewel de zon niet aanwezig is, hoop ik toch dat jullie een fijne reis zullen hebben. Ik twijfel daar echter niet aan Ik weet zeker dat alle helpsters die ik hier zie rondlopen wel hun best zullen doen om jullie allen een fijne dag te bezorgen De thuisblijvers zullen in gedachten zeker de reis met jullie meemaken." Hierna volgde de af vaart. Al spoedig heerste er onder alle aanwezigen een fijne en gezellige sfeer VERSIERINGEN De boot was helemaal versierd met tekeningen De heer Van Lierop deelde mede dat deze tekeningen waren ge maakt door de leerlingen van de open baren basisschool De Heerd uit Leus den. Ook het fruit dat op de tafeltjes stond was door de leerlingen van deze school geschonken Een daverend ap plaus ter ere van die leerlingen volgde op deze mededeling Inmiddels was de koffie klaar en konden de medewerk sters aan de slag.Onder het genot van een heerlijk kopje koffie en een gezellig gebabbel voer men de Eem af in de richting van het Eemmeer De tijd ging vlug voorbij en inmiddels was het de tijd weer voor een aperitiefje. Er was voor elk wat wils zodat iedereen aan dit borreluurtje mee kon doen In middels was de Eem verlaten en ging het richting Muiden Na het borreluurtje werd een begin gemaakt met de maal tijd Deze bestond uit soep, een slaatje en een toetje De soep was ditmaal van huize St. Joseph uit Achterveld. De bei de koks Gert en Jaap hadden goed hun best gedaan en de soep smaakte dan ook uitstekend De slaatjes waren ver zorgd door Wim en Thea van den Hen gel van het cafetaria Van den Hengel terwijl de toetjes ditmaal waren ver zorgd door het personeel van ver pleegtehuis Lisidunahof Na de maaltijd was het een uurtje rust zodat iedereen die daar behoefte aan had zijn middagdutje kon doen. Jam mer was wel dat de door meneer Van Lierop beloofde zon wegbleef Het wol kendek werd steeds zwaarder en plot seling plenste de regen neer Dit was wel niet erg leuk doch ondanks dat bleef er een fijne sfeer en wisten de gasten zich goed bezig te houden De reis ging in de richting van De Pampus waar werd gekeerd om weer in de richting Amers foort te varen. VERLOTING Om toch nog enige afleiding te heb ben werd er tijdens de terugreis nog een gezellige verloting gehouden. Alle deel nemers aan de tocht kregen een gratis lot De prijzen voor deze loterij waren vervaardigd door de handwerkclubs van de afdelingen Leusden en Achter veld terwijl ook drogisterij Kniep uit Leusden. enkele prijzen beschikbaar Vanzelfsprekend bezit Achter- bergh een zeer uitgebreide en bij zondere kollektie vaste vloerbe dekking van gerenommeerde mer ken Kwalitatief/artistiek van goede huizen Minder vanzelfsprekend is die nog ambachtelijke, stipte uitvoe ring door Achterbergh. Voor een lijnduurzaam en zorgeloos vast tapijt. Loop er 's over bij Achterbergh. Ame.sfoort, Hellestraat/Westsingel Telefoon 033 13048

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3