,,Ik stelde mij een levendig centrum voor en dat is het ook wel geworden" ,,Het is een succesvol jaar geweest" Hamershof-middenstander Joris Kniep: Makelaar Terpstra: „Hamershof o ver een maand helemaal bewoond' Ir. Frans van der Werf, ontwerper van de Hamershof: Driedaags feestin éénjarige Hamershof DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 interview (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afspraak was dat we het over de Hamershof zouden hebben, want die bestond één jaar. Maar Frans van der Werff, één van de ontwerpers van het jarige woon- en winkelcentrum, begint met me een stuk papier in de hand te drukken. Het is de uitgetikte tekst van een toespraakje, dat hij onlangs hield bij het slaan van de eerste paal van „Lunetten 4d". Dat is een projekt woningwetwoningen, ontwor pen door de werkgroep KOKON, waarvan Van der Werf deel uitmaakt. Lunetten zegt iets over de filosofie van KOKON. „Iedere woning", zegt Van der Werf, „ontstaat uit de sfeer van de gemeenschap en de sfeer van het individu. Een woning is een deel van de gemeenschap, als deel van de bebouwing, maar tegelijk voor ieder individueel de plek waar hij woont. Bij Volkshuisvesting is die sfeer van het individu volkomen op de achtergrond geraakt. Daar is het helemaal de verzor gende gemeenschap geworden, die woningen van dat en dat type bouwt voor het consumerend individu. Alle inspraak ten spijt." Waar eindigt eigenlijk de verant woordelijkheid van de gemeenschap en begint die van het individu? Die kwestie, op meer dan één maat schappelijk terrein aan de orde, stel de Van der Werf zijn toehoorders ten aanzien van de woningbouw bij de eerste paal van Lunetten 4D. En hij vervolgde: „We kennen verschillen de relatievormen van mens en wo ning: hij bouwt haar zelf; er komt een vakman bij; er wordt een architekt ingeschakeld; of: groepen mensen bouwen eikaars huis al dan niet met hulp. En tenslotte is vanuit de negen tiende eeuw de niet-relatle ontstaan: de gemeenschap bouwt zonder be woner: een proces van specialisten op weg naar de verzorgende en con sumerende welvaartsstaat van van daag." Misschien dat de kwaliteit van de huizen verbeterd is, maar we zijn tegelijkertijd het land van de Boogaardswoningen en Van Dam eenheden geworden. Of, aldus van der Werf te Lunetten,: „Zeker, het heeft veel inzet en strijd gekost om tot onze grotere woningen te komen met hun betere sanitaire voorzienin gen. En we zouden er dankbaar voor moeten zijn, ware het niet dat tegelij kertijd de opdrachtgever werd geïn stitutionaliseerd en de bewoners anoniem zijn geworden. Monotonie In de woningbouw heeft niets te ma ken met grootschalig, kleinschalig of industrialisatie, maar alleen met het ontkennen van de specifieke bewo ner door tuinkamer- en doorzonka mer-standaardwoningen te maken met architekten als „stylers". Maar met wonen als een individuele daad heeft dat niets te maken," DRAGER-INBOUW Kan het dan anders in de sociale wo ningbouw'? Ja, aldus de Stichting Archi tekten Research; ja, aldus Frans van der Werf. Het bewijs staat in Lunetten, waar gewerkt wordt met het „drager - inbouw" systeem, voor deze kwestie het Ei van Columbus De sfeer van de gemeenschap wordt gevormd door de drager, de inbouw is het individuele deel van de woning. Binnen een con structie, die voor alle woningen gelijk is, kunnen alle bewoners hun huis geheel naar eigen inzicht indelen. Van der Werf; „We hadden daar in Lunetten een kantoortje, waar we spreekuur hielden. Zaten we met een gezin te praten; wat gebeurt er als oma komt? Blijft ze sla pen, vind je een logeerkamer nodig? Willen de kinderen bij elkaar op één kamer of ieder een eigen ruimte? Er was een gezin, waarvan vader en moe der en de kinderen allemaal in één grote kamer wilden slapen. En een ander deelde het juist helemaal op in hokjes. Dat kon allemaal; en ik verzeker je; geen één huis is hetzelfde geworden." „Nee, dat is de verrassing; dat is he lemaal niet duur. Op zich kan men met het systeem erg efficiënt gewerkt wor den Voor de aannemer is het ook aan trekkelijk, want voor hem is het risoco kleiner. Zijn verantwoordelijkheid houdt op. waar de inbouw begint. In het geval van Lunetten is Bruynzeel verantwoor delijk als bouwleverancier. En verder kan er in dit systeem erg snel gebouwd worden. De Ministeries van Economi sche Zaken en Volkshuisvesting finan cieren momenteel een onderzoek naar de mogelijkheden van het drager-in- bouwsysteem". KLEI De filosofie van Kokon strekt verder dan de gevel. Van der Werf heeft inmid dels voor de gemeente Leusden ook de stedebouwkundige opzet van de wijken Claeverenblad/Wildenburg gemaakt en ook 't Ruige Velt mag voor de Rotter damse ingenieur geen onbekend ter rein meer heten. „Bebouwing", zegt Van der Werf, „moet je zien als mate riaal dat de ruimte vormt, als oen soort klei, waarvan de structuur inwendig dan weer invulbaar is." Hetgeen als het om de woonwijk gaat, zo afwisselend mo gelijk moet gebeuren. Bij de opzet van Claeverenblad/Wildenburg pleitte Van der Werf niet alleen voor een doorgaan de verkeersroute door de wijk - ter ver hoging van de levendigheid-, maar maakte hij zich ook sterk voor het reali seren van een buurtsteunpunt. Een paar winkeltjes of een cafeetje in een wijk - door menig Leusdens midden stander als een bedreiging voor eigen bestaansmogelijkheden ervaren - zijn volgens Van der Werf voorzieningen, die het leven in een wijk aanzienlijk kun nen veraangenamen. Daarom heeft hij ook zijn ernstige twijfels bij „het opfok ken van een centrum" en vreest hij „pi raten, zoals een warenhuis aan de rand van de stad". Een warenhuis op een industrieterrein zuigt mensen weg. Hoe meer voorzieningen je in een wooncen- trum concentreert, des te minder hou je over voor de woonwijken „Terwijl een woonmilieu toch gevarieerd moet zijn, wil het aangenaam zijn". En ter illustra tie „Heb je wel eens een coffeshop gezien aan de voet van een flat? Nee, die zijn er niet, aan de voet van een flat drink je geen koffie. Dat doe je aan een pleintje of zo Heb je in een wijk geen pleintjes, dan verminder je de kans. dat er een coffeshop zal zijn." GRACHT STAAT Het woord „centrum" is gevallen en we komen dus eindelijk in de buurt van de Hamershof Als Van der Werf ge vraagd wordt om de Hamershof. door Kokon samen met Spruyt en De Jong ontworpen, aan bovenstaande uit gangspunten van Kokon te toetsen, dan zegt hij onder meer; „Het is goed dat er buitenruimtes zijn gevormd. Die hoofd straat. dat is iets Die gracht stéat. die herkent iedereeen Maar, het is nog niet af Het plein moet er nog komen en al ben ik er dan niet meer bij betrokken, daar maak ik me toch zorgen over. Dat plein moet het hart van de hele ge meente worden. Eén lange kant is ge vormd. Aan één korte kant wordt nu het gemeentehuis gebouwd, waarvan we af moeten wachten of het goed of slecht zal werken. Een groot probleem is dan de andere lange kant Daar moeten dan een postkantoor en een warenhuis ko men Ja, hoe ziet een warenhuis eruit7 Dat is een platte doos. een horizontale activiteit. Terwijl je daar'juist iets met verticale werking moet hebben Anders verliest dat plein totaal zijn karakter. Door gestapeld te bouwen kun je dat voorkomen. Geen warenhuis van meer dere verdiepingen, maar een waren- door Marnlx Kreijns huis op de begane grond en daar wo ningen op. Anders wordt het ook meer zo'n Amerikaans shopping-centre. Wo nen moet een basisactiviteit in zo n cen trum zijn. Ik vind dat er in de Hamershof toch eigenlijk al te veel kantoren zijn gekomen. Liever had ik meer woningen gezien." PAST NIET Resteert aan het plein ft Erf) nog één korte zijde en ook daar moet volgens Van der Werf iets aan gedaan worden „die achterkant van de bibliotheek past niet in het beeld. Terwijl je daar onder aan die trappen een uniek punt hebt 't Is op het Zuiden, aan de ene kant kijk je over het plein in de richting van het ge meentehuis, aan de andere kant kijk je de winkelstraat in Dat is dé plek voor een terras. Dat is hét terras van de stad Ja, daar zou dus een horecagelegen heid moeten komen. Met bovenwonin gen." Of het zo ver komt, is voor Frans van der Werf de vraag. „Het is moeilijk in Leusden. Er wordt niet stedelijk ge dacht Er wordt in functies gedacht; wa renhuis, postkantoor. Niet aan bebou wing als materiaal om ruimtes te vor men." Niettemin lijkt dat in de Hamershof zelf toch wel gebeurd Van der Werf „Oh, ik laat de Hamershof graag zien De gracht, die vind ik echt prachtig. Ik vind dat die helemaal het geld en de moeite waard is geweest." Zijn er ook dingen in de Hamers hof, die hij beslist geen tweede keer meer zou doen? Van der Werf, na enig nadenken: „De toegangen naar de bovenwoningen is een punt, waarvan ik zou willen dat we het an ders opgelost hadden. En verder vindt ik toch dat er in de afwerking van het geheel te veel bezuinigd is. De trapgalerijen, de aansluiting van de kappen, misschien dat je het zo één-twee-drie niet ziet, maar dat had toch mooier gekund. Die loopbrug gen bijvoorbeeld. Ik heb nog altijd de hoop dat iemand eens een keer een kwastje verf ter hand neemt en die dingen mooi schildert." Is het nou geworden, wat je je er vier jaar geleden achter de tekentafel van voorstelde? „Ja, ik stelde me een levendig centrum voor en Ik denk dat je nu, na een jaar kunt zeg gen dat het dat geworden is. Alleen: het is jammer dat we geen drager- bouw hebben kunnen toepassen." GERUCHTEN LEUSDEN - Joris Kniep. Hij is drogist in De Hamershof. Deze 31-jarige middenstander heeft er één jaar in het winkelcentrum op zitten. „Het is een succesvol jaar geweest", zegt Kniep nu onomwon den. „Het winkelcentrum is op een goede manier gepromoot. Verder Is tot op heden gebleken dat er een prima onderlinge samenwerking tussen de Hamershof-middenstanders is en dat de winkeliersvereni ging naar behoren functioneert. Dat zijn dingen die mij doen zeggen, dat tot nu toe alles succesvol is verlopen". Joris Kniep woont pas viereneenhalf jaar in Leusden Deze ex-Hagenaar had tot voor kort ook nog een drogisterij in De Biezenkamp Je moet een groot publiek bereiken met een zaak die een veelzijdig en omvangrijk assortiment te bieden heeft. Dat is dus de reden ge weest waarom ik een winkel in De Ha mershof heb geopendHij is tevreden over de opzet van dit winkelcentrum, omdat, zo zegt hij met gepaste trots, zijn omzet prima is. Kniep is ook te spreken over de combinatie winkels-woningen in De Hamershof. „Het winkelcentrum leeft veel meer", vindt de drogist. Al een tijdje doen geruchten de ronde als zouden sommige Hamershof-win keliers financieel nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. De inves teringen zouden te fors zijn geweest en de omzet zou beneden de verwachting zijn Zijn er ondernemers die het moei lijk hebben? Joris Kniep zegt diploma tisch „Ik kan er niet over oordelen, sim pelweg omdat ik de boeken van mijn collega's niet inzie. Ik weet wel dat de start van een nieuw winkelcentrum voor door Caspar van Loo sommige ondernemers moeilijk kan zijn. De beginkosten zijn altijd hoog. Het is gewoon een feit dat het de eerste jaren niet gemakkelijk is. Ik moet zeg gen, dat het knap is dat in De Hamers hof nog geen zaken dicht zijn gegaan Bij andere nieuwe winkelcentra komt het vaak voor dat in het begin een mid denstander om financiële redenen zijn winkel moet sluiten" Wat de minder positieve geruchten over De Hamers hof betreft, zegt Kniep dat zulke verha len altijd worden verteld. „De mensen horen eens wat en blazen direct de hele zaak op", aldus de Leusdense drogist Joris Kniep lijkt er niet koud of warm van te worden. De toekomst van De Hamershof ziet hij dan ook optimistisch tegemoet. Dat moeten we dan maar aannemen. „Als de samenwerking In de winkeliersvereniging goed blijft en de gemeente continueert haar mede werking dan voorspel ik De Hamershof een goede toekomst. Die biedt nog meer perspectief als Leusden blijft groeien en als het aktiviteitencentrum opengaat en het nieuwe gemeentehuis klaar is", meent Kniep. Het winkelcen trum behoudt dus zijn bestaansrecht? „Ja, zonder meer", zegt hij, „en dat zal ook afhankelijk zijn van de onderne mers die hun schouders eronder dienen blijven te zetten" PROMOTION In De Hamershol werden het afgelo pen jaar in de weekends allerlei aktivi- teiten voor het publiek georganiseerd De bedoeling daarvan was overduide lijk om de mensen te „lokken" naar het winkelcentrum Heeft deze vorm van promotion nu zijn vruchten afgeworpen voor de middenstand? Joris Kniep ant woordt: „Jazeker, het houden van deze (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Over een maand zullen alle hulzen In de Hamershof verkocht zijn en is de Hamershof dus helemaal bewoond. Dat is de verwachting van de heer A.G. Terpstra, medewerker van makelaardij Schoeman, die bemiddelt bij de verkoop van de Hamershofwoningen. Op dit moment staan er nog van vijf van de in totaal 103 huizen te koop. Toen de Hamershof in september vorig jaar officieel openging waren er nog maar 34 woningen verkocht. „Vooral de laatste maanden is het weer erg goed gegaan", aldus Terpstra; „sinds 1 juli hebben we 24 woningen verkocht, wat voor de vakantiemaanden toch erg goed mag heten. Het komt natuurlijk ook doordat Delta Lloyd het kopen van de woningen aantrekkelijk heeft gemaakt. Sedert 1 juli hebben we een kijkwoning en bovendien biedt Delta Lloyd de kopers een zeer gunstige hypotheek: 9,1% vijf jaar vast". De vijf nu nog overgebleven woningen zijn allemaal van het grotere type. Een ruime woonkamer en drie slaapkamers. Het zijn premie B-woningen, die 39.000,- kosten. Van de ongeveer 2600 vierkante meter kantoorruimte in de Hamers hof staat momenteel nog ruim 800 vierkante meter leeg. Deze kantoor ruimtes, die te koop of te huur zijn, zijn verdeeld in units, die in grootte variëren van 80 tot 125 vierkante meter. Terpstra daarover: „Het loopt momenteel niet zo erg hard, maar gelukkig zie je toch regelmatig weer ergens gordijntjes hangen. Wanneer de verkoop van de woningen is afgerond, gaan we wat extra aandacht besteden aan de kantoorruim tes". Is de makelaar al met al tevreden over de situatie in de Hamershof, één jaar na de officiële opening? Terpstra: „Ja hoor, beslist". ,,lk vind hel knap dat in De Hamershof nog geen winkels dicht zijn gegaan'' aktiviteiten heeft een behoorlijke good will gekweekt bij het winkelend publiek. Ik merk het aan mijn omzet. Die ver toont een stijgende lijn. We gaan daar om door met het op touw zetten van aktiviteiten". We stappen even over naar de Ha- mershofkrant, het advertentieblad van de winkeliers dat dit jaar huis-aan-huis in Leusden en een gedeelte van Amers foort werd verspreid. Er komt nog een nummer dan is deze krant ter ziele Als er zo'n goede onderlinge samenwer king tussen de Hamershof-onderne mers is. waarom kan een dergelijke krant dan niet blijven bestaan, als een gezamenlijk produkt. Geeft dat toch niet een bepaalde verdeeldheid aan tussen de winkeliers7 Joris Kniep zegt voor zichtig: „Nee hoor Het ter ziele gaan van de Hamershofkrant heeft zuiver en alleen te maken met het kostenaspekt V Sommige ondernemers kunnen niet meerde advertentiekosten opbrengen. Tja, als er een paar afhaken, wordt zo'n blad voor de pverige middenstanders te duur Het heeft absoluut niet te maken met een verdeeldheid onder de winke liers" RIJP Een warenhuis in De Hamershof. Een onderwerp dat de gemoederen al weer een tijdje bezighoudt. De meeste winkeliers zweren erbij, ter wijl de gemeente de boot nog een beetje afhoudt. Kniep is ook een voorstander van een dergelijk groot winkelbedrijf in zijn winkelcentrum. „Maar", zegt hij, „we moeten wel met beide benen op de grond blijven staan. Onderzoek heeft uitgewezen I (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De ondernemers in de Hamershof vieren de eerste verjaar dag van het winkelcentrum met een driedaags feest. Vandaag, morgen en overmorgen is er in de Hamershof een heleboel te doen. De voor zater dagavond aangekondigde avond- markt zal daarbij ongetwijfeld een hoogtepunt vormen. Het complete programma van de Ha- mershofwinkeliers ziet er als volgt uit: Donderdag 17 september, van 19 tot 21 uur: Extra koopavond, die wordt op geluisterd met een optreden van Big John Russell en zijn band. Dit optreden vindt plaats op een centraal podium na bij de Kooikersgracht. Vrijdag 18 september, van 19 tot 21 uur: de normale wekelijkse koopavond in de Hamershof. welke wordt opgevro lijkt door een optreden van de country band „The pride of Texas". Ook dit mu zikaal gebeuren vindt plaats op het cen trale podium Zaterdag 19 september is er dan van af 19.00 uur de grote avondmarkt. Er zullen op die avondmarkt niet minder dan tweehonderd attracties te vinden zijn. Om er enkele te noemen: U ziet op de markt tegen een twaaltal medewerkers, waaronder de drievou dig kampioen van Nederland, die al be zig zijnde met de verkoop van hun arti kelen strijden om de prijs van het Ha mershof standwerkers concours. Daar naast zijn er zo'n 25 a 30 stands die worden gebruikt voor de verkoop van antiek en curiosa. Het assortiment va rieert van antieke kasten, grootvaders klokken, antieke ansichtkaarten tot an tiek speelgoed Er is b.v. ook een Delfts blauw-schilder. een smid. een glasbla zer. een tingieter, enz. Zoals het hoort op dit soort evene menten wordt er voor de inwendige mens ook goed gezorgd. Naast de ge bruikelijke stands met patates frite, bier, limonade en dergelijke zijn er ook heel aparte zaken zoals de man die zijn saté op oud-indische wijze verkoopt. Hij doet dit al lopende over de markt met han gend aan een draagstok een kookstel en in een korf de ingrediënten. Ook een leuke attractie is de kraam waar de ech te franse crepes worden klaargemaakt en verkocht. Ook in de franse sfeer is de kraam waar allerlei franse snacks wor den verkocht Natuurlijk blijven ook de Hamershof ondernemers niet achter en zetten ook zij hun beste beentje voor door te ko men met leuke en vaak ook aparte at tracties. AURIK gereedschappen en ij zerwaren komt met een demonstratie van schaven en vijlen zoals dit in de jaren dertig nog werd gedaan, Eurofleur komt ook met een paar kramen waar van een met saté, Interieur verzorging van Kersbergen heeft een glasgraveur, Gall Gall tabac heeft een demonstra tie sigarenmaken, de Algemene Bank Nederland houdt wedstrijden op home trainers, Boekhandel Hamershof heeft enkele schrijvers uitgenodigd die graag hun boeken voor u zullen signeren. Ook is er amusement op deze avond. Wisselend optredend op het centrale podium bij de Kooikersgracht of zomaar ergens op de markt treden deze avond voor u op een variété-acrobaat, een Schotse doedelzakspeler, een accor deonist, een clown en de ook van de televisie bekende buikdanseres Senit- za. Naast de grote avondmarkt is er di rect naast de Hamershof ook nog eens een kermis. Zie ook Loep op Leusden. PARKEREN In verband met de avond markt worden Leusdenaren ver zocht zoveel mogelijk zonder auto naar de Hamershof te ko men. Er zal op deze avond een bus pendeldienst worden onderhou den tussen de parkeerplaats bij het zwembad Bavoort en de Ha mershof. Natuurlijk kunnen be woners van Leusden-Zuid hier van gratis gebruik maken. dat een warenhuis op dit moment geen goed bestaansrecht heeft. Ik ben van mening, dat wanneer de tijd wel rijp voor een warenhuis is, dat er ongetwijfeld moet komen". Hij noemt dan de alom bekende kreet van de Hamershof-middenstand, dat een warenhuis „een trekker" is voor het winkelcentrum. Laatste vraag aan drogist Kniep: hoe lang blijft hij met zijn zaak in De Hamershof? „Ik hoop nog heel lang". Frans van der Werf, hier met Rademaker gefotografeerd bij de opening van de Hamershof, eenjaar geledenOm het plein maak ik me zorgen"

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5