Veel rook, stoom, gesis en gefluit tijdens stoomlokomotievenoptocht Leerzame lezing over menopauze NCVB sprak over massa-media OP ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 SEPTEMBER Ds. H. Bouma sprak voor NCVB-Zuid plaatselijk nieuws DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1981 AMERSFOORT/LEUSDEN - Op zaterdag 26 en zondag 27 september rijden er weer treinen tussen Amersfoort en Woudenberg. Een bijzondere gebeurtenis, zeker omdat het hier gaat om treinen zoals die al jaren niet meer bij de Nederlandse Spoorwegen in gebruik zijn Alle lokomotieven zijn namelijk stoomlokomotieven. Lokomolief NS 3737 (foto E. Swierstra) Dit twee dagen durende festijn wordt geheel georganiseerd door de jubilerende Nederlandse Vereniging van Belangstellenden In het Spoor- en Tramwegwezen, kortweg N.V.B.S. Deze 5000 leden tellende vereniging viert dit jaar haar vijftigste verjaar dag; reden om deze opvallende ma nifestatie op touw te zetten. Op beide dagen zullen dertien stoom lokomotieven van klein tot groot onder stoom staan Zij zijn zowel van Neder landse als van buitenlandse origine Er zullen zowel spoorweg- als tramweglo- komotieven te zien zijn. Zaterdag zal een optocht van de stoomlokomotieven worden gehouden Deze optocht be looft iets aparts te worden. De organisa toren hebben zich namelijk weten te verzekeren van de deelname van de „Rocket' Deze lokomotief was de eer ste echt goed werkende stoomlokomo- tief ter wereld. Zij werd gebouwd door Stephenson in 1830 Vorig |aar is een tweede Rocket gebouwd, exact vol gens de zelfde tekeningen, en deze komt naar Nederland. De originele loko motief staat in het Science Museum in Londen, Er zijn geen verschillen tussen de tweede en de originele Rocket; het nabouwen van de lokomotief is zo pre cies gebeurd dat zij slechts op rechte stukken kan rijden; de flenzen van de wielen zijn namelijk te laag om zonder ontsporen door bogen te kunnen rijden Ook andere lokomotieven zullen alle maal op eigen kracht rijden, en dat bete kent zeer veel stoom, rook, gesis en gefluit De hele optocht zal heel lang zaam (10 km per uur) van Amersfoort naar Woudenberg rijden en later in de middag weer terug (de Rocket alleen van Leusden naar Woudenberg en te rug). In Woudenberg ligt een lijntje waar een bijna miniatuurlokomotiefje zal rij den op een 70 cm breed spoor Wan neer het weer meewerkt zal deze stoomcavalcade een mooi schouwspel van techniek opleveren, alles zal blin kend gepoetst kunnen glanzen op deze middag. MET VOORSPAN Zondag 27 september wordt geen kijk- maar een meerij-dag In principe kan ieder uur met de trein van Amers foort naar Woudenberg en terug gere den worden. Er zullen twee treinen rij den die elkaar bij Pon zullen ontmoeten. In enkele gevallen zullen twee lokomo tieven voor de trein staan, in het jargon heet dat „met voorspan" rijden. De re- tourprijs voor deze ritten bedraagt 10,00 (kinderen half geld) De Rocket rijdt op deze dag in Woudenberg en ook het smalspoorlokomotiefje zal haar best doen DE PON-LIJN De Pon-lijn, zoals die in Leusden wordt aangeduid, is een van de twee restanten van de hoofdspoorweg Amersfoort-Rhenen-Kesteren, aange legd door de Hollandse IJzeren Spoor weg Maatschappij (H.S.M.) in 1886 Leusden had een halte aan deze spoor weg op de plaats waar deze de Ha- mersveldseweg kruist. Die halte is ove rigens al in 1927 gesloten. Vooral tot 1917 was de spoorlijn van grote beteke nis voor doorgaande treinen van Am sterdam naar Nijmegen en verder naar Duitsland en naar Maastricht en verder Dat hield verband met het feit dat tot dat jaar de spoorwegen in Nederland door twee elkaar beconcurrerende maat schappijen werden geëxploiteerd, de H.S.M en de Staasspoorwegen Na 1917 gaan H.S M. en S.S. samenwer ken en werd de betekenis van de lijn minder; het reizigersverkeer bleef ech ter gehandhaafd tot de spoorwegsta king van 1944 Na de tweede wereldoorlog wordt de trein eerst tijdelijk, later definitief door de bus vervangen. De ouderen zullen zich de grote truck-met-oplegger bus sen. die op veel plaatsen in het land de trein vervingen nog wel kunnen herin neren. Nu. in 1981bestaat er nog maar één oorspronkelijk restje van de lijn; Amers- foort-Woudenberg Een ander deel van de lijn is weliswaar in mei van dit jaar weer in gebruik genomen, maar het zou niet juist zijn om van een rest te spre ken: Het traject Veenendaal - Rhenen is in feite totaal nieuw aangelegd op de plaats van de vroegere lijn. Meer over de Pon-lijn vindt U in het boekje. „Amersfoort Kesteren 'n veel- Het paradepaardje in de optocht is de ..Rocket", de eerste echt goed werkende stoomlokomotief ter wereld De originele ..Rocket" staat in een Engels museum, maar tijdens de manifestatie zal een duplicaat te zien zijn, die vorig jaar volgens de originele tekeningen is nagebouwd. besproken spoorlijn", en in het Maand blad van de N.V.B S mei 1981 WAT ER ALLEMAAL TE ZIEN VALT Voor de volledigheid een korte op somming van de lokomotieven die zullen deelnemen aan de feestelijk heden. Allereerst de „Rocket" uit 1830, die exact, werd nagebouwd in 1980. De NS 3737, een grote Nederlandse sneltreinlokomotief uit 1911. Deze ze ventigjarige reed in 1958 met de laatste officiële stoomtrein het Spoorwegmu seum in Utrecht binnen, waar zij sinds dien het grootste deel van de tijd heeft gestaan. De SHM 30, een fraai doch eenvou dig tweeassig machientje dat in 1908 voor de Rotterdamse Gasfabriek werd gebouwd Deze lichtgroene lokomotief rijdt al een aantal jaren bij Nederlands langste museumlijn: Hoorn - Medem- blik. De SHM 18, een vierkante tramloko- motief met de naam „Leeghwater". Zij werd in 1922 gebouwd voor de Gooi sche Stoomtram. Sinds vele jaren eveneens te vinden in Hoorn. De MBS 4, een sobere drie-assige lokomotief vooral bedoeld voor lokaal spoorwegen Zij werd gebouwd in 1925. De MBS 2, een zeer bijzonder indus- trielokomotiefje. in 1927 bij de beroem de Cockerill fabrieken in Luik gebouwd De ketel van dit lokomotiefje staat verti kaal! De SHM 5, een lokomotief met een typisch Belgisch uiterlijk. Deze fraai ge schilderde lokomotief dateert uit 1929 en draagt de naam „Sluiskil" De VSM 5, een praktische tenderlo- komotief afkomstig van de Duitse spoorwegen Deze lok vinden we terug bij de Veluwsche Stoomtrein Maat schappij, lussen Apeldoorn en Dieren. Zij stamt uit 1936. De SSN 41.105, is eigendom van de Stoom Stichting Nederland Dezeeven- eens Duitse lokomotief stookt geen ko len maar olie Voor deze grote uit 1939 daterende lok zal deelnemen aan de optocht heeft zij de N V B S.-expres al naar Amersfoort gebracht. PROGRAMMA IN HET KORT Van 23-25 september komen de verschillende lokomotieven, soms op eigen kracht, soms over de weg, in Amersfoort aan. Op 25 september is de losweg van het station Amersfoort voor het publiek toegankelijk, alwaar de aangeko men lokomotieven staan Die zelf de dag rijdt de Rocket proef tussen Woudenberg en Leusden. Op 26 september verschijnt, na een rondrit door de randstad, om 10.40 uurde N V B.S -expres (een zeer lange stoomtrein) in het sta tion Amersfoort. Inmiddels stellen alle lokomotieven zich op om in een lange stoet om 12.00 te ver trekken waar zij om 13.15 aanko men. De terugrit start om 14.30 in Woudenberg. Zondag 27 september rijden er acht treinen van Amersfoort naar Woudenberg. De eerste vertrekt om 9.45 uur, de volgende telkens een uur later. Terug uit Wouden berg ook acht treinen Zowel op zaterdag als op zon dag wordt er in Woudenberg gere den met een smalspoorstoom trein. Op zondagmiddag is de Roc ket eveneens in Woudenberg in actie. Beide dagen zullen in Wou denberg een groot aantal stands aanwezig zijn van verenigingen en organisaties op het gebied van spoorwegen, museumtrams en museumtreinen. De SSTT 8826, een opvallende klei ne lokomotief met de watervoorraad in tank óp de ketel. Grote aantallen van dit type werden in 1944 in Engeland ge bouwd Een aantal kwam bij de NS te recht. Thans bevindt deze lok zich bij de Stichting Stoomtreinmaatschappij Til burg - Turnhout. De KNHS 7-57. Achter dit nummer verschuilt zich de uit 1943 daterende lokomotief „Bonne". Zij rijdt al bijna 10 jaar op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden. De KNHS 22, ook een lokomotief van de Hoogovens, iets kleiner en 6 jaar jonger Zij draagt de naam „Ton". De VSM 6, jongste en technisch mo dernste lokomotief van de optocht. Zij werd in 1956 voor de Duitse spoorwe gen gebouwd en droeg daar het num mer 23.071. Sinds 1978 behoort zij tot het materiëel van de VSM. Stoomtramlokomotief 18, afkomstig van de Gooische Stoomtram, is met een gewicht van vijftien ton de lichtste machine in optocht. Deze loc is in 1922 gebouwd door Henschel en sinds 1968 in gebruik op de museumstoomtram Hoorn-Medemblik. (foto E. Swierstra) LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 14 september waren ruim 70 leden van de KPO naar „Blijhof" ge komen voor een lezing over „De vrouw en haar ongemakken". Spre ker was de heer Egmond. als vrouwenarts verbonden aan het Eli- zabethziekenhuis te Amersfoort. Bij het begin van zijn lezing verklaarde hij meteen dat hij in feite niet deskun dig was op dit terrein, immers al zijn wijsheid over dit onderwerp komt uit boeken, de aanwezige vrouwen kon den uit ervaring spreken. Zoals de titel van de lezing al deed vermoeden, was het onderwerp van de avond het ongemak rond de menstrua tie maar dan meer toegespitst op de overgang REGENWATER De heer Egmond begon met het uit eenzetten van de rol van de hormonen Pe produktie van oestrogeen en proges teron begint bij de eerste menstruatie op gang te komen en houdt op - statis tisch gezien - zo rond het tweeënvijftig- ste jaar. Veel oestrogeen in je lichaam betekent dat je je prima voelt, Dat merk je aan de toestand van je haar en de kleur van je gezicht, om maar wat op te nomen De hormomen hebben ook in vloed op je emotionaliteit, iets wat goed te merken is in dagen van men struatie en tijdens de overgang. De overgang wordt ingezet door een pro- gesterondaling, gevolgd door een te kort aan oestrogeen. Hierdoor ontstaat een gevoel alsof men aan het afkicken is: moe, lusteloos en veel zweten. Dit gevoel wordt versterkt als je niet weet wat er aan de hand is - iets wat vroeger vaker voorkwam dan tegewoordig - „Het is niet zo dat je een slaaf van deze invloed van de hormonen bent", aldus de heer Egmond ,,Je kunt ermee leven". Bovendien is gebleken dat vrou wen die menstruatieperiode goed ver werken een betere kans hebben zonder veel problemen door de overgang te komen. Want alle vrouwen moeten er door heen Tabletten en injekties vor men slechts uitstel van executie. Het gebruik hierbij van de pil brengt een aantal nadelen met zich mee. de men struatie begint weer en het gevaar voor trombose is aanwezig. ..Een aantal ja ren geleden was er reklame van ik ge loof Pleegzuster Bloedwijn: Dat hielp je er wel doorheen. Ja, maar je kunt ook regenwater nemen, je komt er toch doorheen". Een aardig percentage vrouwen - ongeveer 30% - komt zelfs „onbe wust" door de overgang heen Voor de gezellige dikkerdjes was er nog een troost: „Zwaardere dames hebben hun problemen sneller opgelost dat de rela tief slankere, waarmee ik nog niet wil zeggen "de rest van de woorden van de heer Egmond ging verloren in het gelach van de aanwezigen ONGEMAK Bij de behandeling van de ongemak ken die de overgang met zich mee brengt vermeldde de heer Egmond ook wat vrouwen kunnen doen om deze on gemakken zo klein mogelijk te houden. De bekende „opvliegers" - de momen ten waarbij het klamme zweet uitbreekt - kunnen enigszins in de hand gehou den worden door lichaamsbeweging Ontkalking komt ook vaak voor bij vrouwen in de overgang, waardoor men in deze groep veel beenbreuken aan treft. Deze ontkalking kan men behan delen met voedingsmiddelen die kalk bevatten. Indien de ontkalking in hevige mate plaats vindt dan moet wel de toe vlucht genomen worden tot het toedie nen van oestrogeen Incontinetie (Het niet meer onder kontróle hebben van de blasspier) is wel een van de naarste ongemakken van de overgang. Men durft op den duur nauwelijks meer een tweede kopje kof fie te drinken. Bij de bestrijding van op vliegers was ook „veel drinken" ge noemd. Naar, voor diegenen die last hebben van incontinentie. Ook hier helpt lichamelijke oefening, met name bekkenbodemoefeningen, waarvan een aantal ook bekend zijn van de zwangerschapsgymnastiek Voor sexuele problemen raadde de heer Egmond aan de huisarts te raad plegen: „Het is voor velen goed om te weten dat er iets te doen is aan pijn of schraalheid die eventueel optreedt". Tenslotte werd de depressiviteit ge noemd. „Men komt er doorheen, mis schien met hulp van anderen Van man nen moet u niet veel begrip verwachten, gewoon omdat zij niet kunnen ervaren wat u doormaakt Daarom is het beter met andere vrouwen uw problemen te bespreken." Hij legde de nadruk op het praten over moeilijkheden. In dit ver band noemde hij de VIDO- (Vrouwen in de Overgang) - groepen die hij goed vond. MISVERSTANDEN Aan de menstruatie en de overgang zijn veel misverstanden verbonden. Zo is het bijvoorbeeld niet waar dat wan neer men al jong begint met menstrue ren, men er ook „vroeg" vanaf is Ook heeft seksualiteit niets met leeftijd of overgang te maken „Seksualistiet is de bevestiging van een relatie. Het is een ontkenning van de relatie als het na de overgang over is met de seksualiteit", aldus de heer Egmond. De wetenschap dat de menstruatie niet meer terugkeert kan bovendien bevrijdend werken op een seksuele relatie. Veel vrouwen hebben een veel rui mere interval van mensturatie dan vier weken Dat hoeft niet erg te zijn: Eén maal per jaar menstrueren kan vol doende zijn Dat is wel noodzakelijk an ders wordt de baarmoeder lui" Is men echter in de overgangsleeftijd en begin nen de bloedingen weer na ongeveer anderhalf jaar afwezig te zijn geweest! dan adviseerde hij kontakt op te nemen met de huisarts, omdat de mogelijkheid van aanwezigheid van poliepen groot was. LEERZAAM De overgang duurt 2 tot 4 jaar, maar: „dan is het ook geweest. Het komt niet meer terug. Van uitstel komt geen af stel, tenzij men met gesloten ogen over steekt". De laatste vraag vanuit het publiek gold de overgang van mannen. De heer Egmond bevestigde het bestaan hiervan, al betrof het relatief weinig mannen. Het probleem bij de man is ook niet zozeer lichamelijk als wel psychisch en maatschappelijk. De overgangsperiode van de man ligt namelijk tussen de 55 en 60 jaar. „Ze gaan dan inderdaad ook op stap, maar weest u gerust: ze komen te rug". Dat hoeft van mij dan niet meer" viel als reaktie te beluisteren. De heer Egmond besloot het on derwerp met het gezegde: „We ko men er wel doorheen met zijn allen". De avond bleek voor velen bijzonder leerzaam te zijn geweest. LEUSDEN - De NCVB-centrum be steedde maandag 14 september een avond aan het thema „Massa-me dia". Mevrouw A. de Bruin-van Hee- ringen was uitgenodigd om deze avond te leiden en zij deed dit op een voortreffelijke wijze. Zij betrok de da mes bij het boeiende onderwerp door ze steeds vragen te stellen waar ze over moesten nadeken. Het woord massa-media wil zeggen media voor iedereen. Media, in het meervoud van medium, betekent middelen. Massa-media kun je betrekken op de zender en/of de ontvanger. Ingegaan werd op de vraag „Wat is nieuws" Is dat nieuwe, werkelijk nieuws. Wordt het gekleurd. Wordt er in geknipt. Wie knipt hierin en wie draagt hier de verantwoor delijkheid voor? Mevrouw de Bruin vond niet dat al leen de zender verantwoordelijkheid draagt. Er wordt tenslotte zelf gekozen voor een bepaald programma of voor een krant Toch moeten zowel de nega tieve als de positieve kanten naar bui ten gedragen worden Hoe kunnen wij ons beschermen tegen de media? Door de knop om te draaien of door het abon- LEUSDEN-ZUID Dinsdagavond 8 september kwam de N.V.C.B. Leus den-Zuid dit seizoen weer voor het eerst bij elkaar. Als spreker was uit genodigd Ds. Hans Bouma uit Ut recht. Ds. Bouma sprak over het onder werp huwelijk en gezin. „Hoe blijf je er mens bij Hij begon met iets te vertellen over de historie van het huwelijk, dat zoals wij dat kennen pas twee eeuwen gebruikelijk is. Vroeger speelden alleen familiaal-economi- sche belangen een rol onder andere om een familiebezit bij elkaar te hou den. Meestal zochten de ouders een huwelijkspartner uit. De voor- en na delen van vroeger en nu werden be sproken. Ook de rol van man en vrouw naar aanleiding van Efeze 5 werd uitgelegd Ook het kinderloze huwelijk, gewenst of ongewenst werd uitvoerig belicht. Het sprak dan nement op te zeggen wordt er weinig bereikt Mevrouw De Bruin pleitte en/oor om kritiek te geven, niet als grote groep, maar ieder apart. Een omroep of krant is daar best gevoelig voor. „Zelf moet iedereen zich de vraag stellen: veran deren media de moraal? Zijn zij opper machtig of hebben wij voldoende weer baarheid. Zijn wij aktief in het kiezen, zowel voor het ja als voor het nee?" Bij al deze gestelde vragen was het niet de bedoeling dat er alleen deze avond over zou worden nagedacht Mevrouw De Bruin hoopte ook dat juist na deze avond de dames er aktief mee zouden bezig blijven. Aan de hand van diskussiepunten werd na de pauze over het begrip mas sa media gepraat. Op de vraag bent u het eens met de manier waarop de „media" meningen en ideeën doorge ven, was men wel tevreden over het nieuws en de nieuwslezers/leesters Wel vond men dat interviewers vaak de geïnterviewde praktisch dwong zijn me ning te laten zeggen. Beïnvloed de me dia de samenleving of beïnvloedt de samenleving de media? Gezegd werd dat de media reakties geven op de sa menleving maar dat er toch een wissel werking optreedt Als voorbeeld werd het eigen maand blad genoemd, waar het onderwerp fe ministische theologie aan de orde is ge weest. Veel vrouwen vonden dit niet nodig, zij wilden het ook niet lezen. Toch zijn er veel vrouwen geweest die juist over dit onderwerp zijn gaan den ken, nadat zij de stukken gelezen heb ben. Kinderprogramma's en of daar bege leiding bij moet vonden diverse vrou wen alleen nodig wanneer hier proble men over bijvoorbeeld echtscheiding in voorkomen. De media beïnvloed het gezinsleven, daar waren de dames het volkomen mee eens. Zelfs etenstijd wordt hieraan aangepast. Moeten ont vangers zich bundelen? Nee, zei een groep leder moet persoonlijk reaktie kunnen leveren Reklame vond men in de krant nuttig, in folders handig en op de televisie kon je erdoor beïnvloed worden. De groep die deze vraag be handelde vond zelf reklame op de tele visie best gezellig en voelde zich niet beïnvloed. Tot slot de vraag, zouden wij als massa invloed hebben op de media? Het antwoord was ja, mits wij alert zijn, blijven en reaktie geven. ook bijna vanzelf dat er nogal wat vragen en meningen naar voren kwa men, waar ds Bouma zo goed moge lijk een antwoord op probeerde te geven Tot slot besloot ds. Bouma met gebed, waarna gezamenlijk het Bondslied werd gezongen Op 20 oktober willen we een be zoek brengen bij Stichting „Amen de Path" in Amersfoort. Gaat u ook mee? 's Morgens 9.30 verzamelen hoek Maanweg bij het politiebureau. We gaan per fiets. Is dat voor iemand een bezwaar, wilt u dat even bellen naar één van de bestuursleden? Er wordt dan voor vervoer gezorgd.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 6