Schooltesten worden misschien afgeschaft Aanleg twee extra velden sportpark eerder dan gepland VANIIAAS IN DG LEIISIM2R KRANT Asfaltering fietspad Akkerhoeve-Hamershof Werkgroep onderwijs wil logopedie Honderden Leusdenaren fietsten naar Soesterberg III uj rii i j Als raad akkoord gaat !s Leusder Krant Stijging werkloosheid vrouwen in Leusden gestegen Leusdenaar in Zeist omgekomen Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 13e JAARGANG NO. 44 i Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. (Van één onzer medewerkers) LEUSOEN - Op voorstel van de voorzitter van de werkgroep on derwijs, wethouder Van Wouden berg gaan de diverse schoolbe sturen zich de komende maand beraden over de noodzaak om de school- en beroepskeuzetest op de lagere school te handhaven. Deze test wordt door een spe ciaal daartoe in het leven geroe pen stichting welke resorteert onder de Amersfoortse Onder wijs Adviesdienst (OAD) in de 5el 6e klas van de lagere scholen verricht. In het kader van de bezuinigingsope ratie heeft de gemeente besloten om te besparen op de kosten van de OAD. Als gevolg hiervan is er voor het volgend jaar geen ruimte om logopedische hulp voor het Leusdens onderwijs in te voe ren. Deze door de raad genomen be slissing komt de OAD overigens goed uit. Een logopedist(e) bleek nauwelijks le vinden. Wel besloot de raad om een andere vorm van hulpverlening door de OAD wat uit te breiden. Het gaat hier om de zogenaamde systeembegeleiding die specialisten van de OAD op de diverse scholen in de gemeente geven. Alle afgevaardigden van het onderwijs in de werkgroep onderwijs zouden in voering van logopedische hulp in de ge meente echter wel toejuichen, zo bleek maandagavond tijdens de vergadering van het adviesorgaan Omdat invoering van de logopedie ech ter een flinke som geld kost zal bekeken moeten worden op welke andere post bezuinigd kan worden. De schoolraad voor het openbaar on derwijs was al eerder met het idee ge komen om het jaarlijkse school- en be- roepskeuzeonderzoek dan maar lang zaam ,.af te bouwen" en logopedie in te voeren. Het laten vallen van bedoeld onderzoek zou een jaarlijkse besparing opleveren van rond 16 000,-. Voor de toelating op een school voor voortgezet onderwijs is het betreffende onderzoek niet beslist noodzakelijk, zo werd maandagavond duidelijk. ADVIES AAN OUDERS Het School- en Beroepskeuzeonder- zoek (SBK) wordt in de vijfde en zesde klas van de lagere school verricht in opdracht van de ouders, die hiervoor schriftelijk toestemming hebben gege ven. Het advies dat na het onderzoek aan de ouders gegeven wordt is een middel om de ouders te helpen kiezen welke school voor hun kind het beste zou zijn. Het schoolhoofd krijgt een afschrift van het advies, als de ouders daar tenmin ste geen bezwaar tegen hebben. De stichting SBK komt met een advies als er twee schriftelijke capaciteiten tests zijn afgenomen op de school. De resultaten van de test wordt met de be treffende leerkracht besproken. Wan neer er tussen de twee afgenomen tes ten grote verschillen bestaan of wan neer de uitslag van het onderzoek en de (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. vindt dat de twee extra velden (8 en 9) In het Burgemeester Bulning- park gelijktijdig moeten worden aan gelegd met de vier nieuwe speelvel den. Aanvankelijk was het de bedoe ling om de twee extra velden later aan te leggen. De geraamde kosten voor de realisatie van beide velden bedragen 204.000 gulden. Per saldo hoeft echter maar 177.000 begroot te worden, omdat de aanleg van de vier nieuwe velden 27.000 gulden goed koper Is gebleken. Het college stelt de gemeenteraad voor akkoord te gaan met het eerder aanleggen van de extra velden en het benodigd kre diet beschikbaar te stellen. De reden voor dit voorstel is in zekere mate het noodgedwongen verdwijnen met ingang van het volgend jaar van de vier noodvelden tegenover het Buining- park aan de Bavoortseweg. Deze terrei nen moeten plaatsmaken voor woning bouw in de toekomstige wijken Claeve- renblad en Wildenburg. Het verdwijnen van deze velden is een gevoelig verlies voor voetbalvereniging Roda '46 en korfbalvereniging Antilopen Volgens B en W. wordt op dit moment geprobeerd een „noodoplossing" te vinden, zodat het competitieverloop van beide clubs voor de rest van het seizoen gegaran deerd blijft. Het college zegt goede hoop te hebben dat binnenkort een op lossing gevonden wordt. Onderdeel van die oplossing is de vervroegde aan leg van de twee extra velden, die oor spronkelijk bestemd waren als reserve voor toekomstige uitbreidingen van het sportpark „Hoewel de directe proble men met ingang van het volgend jaar hierdoor niet worden opgelost, wordt geprobeerd hiermee te voorkomen dat in het seizoen '82/'83 opnieuw een te kort aan velden zal ontstaan", aldus B. en W. Eind vorige week is overigens een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van de vier nieuwe sportvelden in het Buining- park In de loop van deze week zal het eigenlijke grondwerk van start gaan. Rond 1 december zullen de grondwerk zaamheden zijn voltooid, waarna drie van de vier velden in het voorjaar van 1982 worden ingezaaid. Het vierde ter rein zal als zandoefenveld worden ge bruikt. In het volgend nummer komt de ze krant nader terug op de uitbreiding van het Leusdens sportpark. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I BOUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties'35 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. normale schoolresultaten te ver uiteen lopen wordt er een aanvullend onder zoek gedaan. Deze derde test wordt mondeling afge nomen, Wanneer er toch vragen over blijven kunnen ouders om een monde linge toelichting vragen op de gegeven uitslag. Los van deze procedure be staat er voor ouders altijd gelegenheid om een aanvullend onderzoek te vra gen. De meeste werkgroepleden bleken maandagavond niet bereid direct hun oordeel te geven over het wel of niet schrappen van het SBK-onder- zoek. Liever wilden zij eerst hun ach terban raadplegen voor een uit spraak te doen. Over één ding was iedereen het wel eens: logopedie staat hoog op het verlanglijstje van het Leusdens on derwijs. Voorzitter Van Woudenberg waar schuwde echter voor een te groot opti misme in deze richting Afschaffing van het SBK-onderzoek wil nog niet zeggen dat er dan direct geld beschikbaar is voor logopedie, aldus de wethouder. Bovendien is de regeling met de onder wijs adviesdienst zo dat als er iets ge schrapt moet worden uit het diensten pakket, dat drie jaar tevoren aangekon- (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Eind vorige week is een begin gemaakt met de sloop van de veevoedefabrlek van de familie Van de Berg.De firma wordt overge plaatst naar Renswoude, alwaar de veevoederfatrikanten een bestaand bedrijfsgebouw hebben overgeno men. Op het terrein van Van de Berg In Leusden, dat door de gemeente Is aangekocht, zullen tezljnertljd een aantal bejaardenwoningen verrijzen. In de loop van dit jaar is het tot overeenstemming gekomen tussen de firma Van de Berg en de gemeente Leusden De veevoederfabriek was in de loop van de ontwikkeling van Leusden midden in het dorp komen te staan Met name in de wijken Groenhouten en de Rossenberg werd nogal eens overlast ondervon den van de fabriek. Van de andere kant kon de firma Van de Berg zich niet naar behoren verder ontwikkelen midden in Leusden-centrum. Een en ander leidde tot de conclu sie. dat het bedrijf verplaatst zou moeten worden. Daar bleken echter grote financiële konsekwenties aan verbonden. Zo grote, dat de amove- ring van het bedrijf onmogelijk door de gemeente Leusden alleen betaald zou kunnen worden. Vandaar dat een beroep moest worden gedaan op een tweetal ministeries Na uitvoerige on derhandelingen bleken de ministe ries van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bereid tot het verlenen van financiële steun. Onder meer dankzij die steun kon de gemeente Leusden de firma Van de Berg uitkopen De firmanten op hun beurt werden op deze manier in staat gesteld om een voormalige vee voederfabriek in het nabijgelegen Renswoude over te nemen. Daar is men al enige tijd bezig met de voor bereidingen voor de overhuizing. De komende dagen en weken zullen ma chinerieën uit Leusden naar hun nieuwe bestemming worden overge bracht en geïnstalleerd. Ondertussen ligt de produktie van Van de Berg even stil. Van de personeelsleden van de veevoederfabriek gaan de meeste mee over naar Renswoude. De op het fabrieksterrein gevestigde firma „Van de Berg tuin en dier" blijft in Leusden. Wel zullen de huidige win kel en de naastgelegen boerderij over afzienbare tijd tegen de vlakte gaan, maar er komt een nieuwe tuintoko aan de Hamersveldseweg, ter hoogte van de ingang van het fabriekster rein s digd moet worden En misschien willen we over drie jaar wel heel andere din gen voor het onderwijs, meende de heer Van Woudenberg Een volgende vergadering van de werkgroep onderwijs zal het punt school- en beroepskeuzeonderzoek weer op de agenda staan. De achter ban zal dan geraadpleegd zijn over mo gelijke goede of slechte ervaringen be treffende het onderzoek LEUSDEN/SOESTERBERG En kele honderden Leusdenaren heb ben zaterdag J.l. gehoor gegeven aan de oproep van het IKV-Leusden om mee te fietsen naar de vliegbasis Soesterberg en te demonstreren te gen kernwapens. Op het parkeerter rein tegenover de Marcuskerk had den ze zich verzameld, een bonte stoet van jong en oud, ook veel ou ders met kinderen, sommigen met affiches en borden „Geen (nieuwe) kernwapens In Nederland en Euro pa'. Juist toen ze wilden vertrekken Commentaar: Rondje verkeer(d)3 Avondmarkt Hamershof trok veel toeschouwers3 SOHA wil crisis-opvangcentrum alcoholici van de grond brengen 5 Langenbeeker schakelt Raad van State in 5 De Hobbit start met overblijf- regeling 8 Sport 9 kwam een groepje uit de Gllnd en Barneveld zich bij hen voegen. In een lange stoet ging het via de Hamersveldseweg en Centrumweg naar Leusden Zuid waar opnieuw een groep stond te wachten en zich aan sloot Bij het Kontakt der Kontinen ten voegden ze zich bij de duizenden die van alle kanten toestroomden. Het was een waardige demonstratie en voldaan fietsten de Leusdenaren terug naar huis, in de hoop dat hun protest een kleine bijdrage zou zijn geweest voor een veiliger wereld voor henzelf en hun kinderen. LEUSDEN Begin van deze week wordt de Smoussesteeg tussen de openbare school „De Heerd" en de Kooikersgracht geasfalteerd. De Smoussesteeg vormt een belangrijke fletsverblndlng tussen de wijken in de 2e fase en de Hamershof. Aansluitend wordt naast het fiets pad een voetpad aangelegd Eind september volgt de asfaltering van het fietspad langs de Kooikersgracht ter hoogte van het activiteitencen- trum „De Korf" Het resterende ge deelte van de Smoussteeg langs de wijken Noordwijck en Langenbeek en Munnikhove en Bosveld zal wor den geasfalteerd zodra het bouwrijp- maken van de laatstgenoemde wij ken is voltooid Rozendaallaan 9 Leusden-C, (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Vorige maand waren in de gemeente Leusden 168 mannen en 127 vrouwen zonder werk. Verge leken met de maand juli is het aantal werkloze mannen met vier gedaald en het aantal werkloze vrouwen met dertien gestegen. Dat meld het Ge westelijk Arbeidsbureau Amersfoort In zijn maandelijks overzicht. In het rayon Amersfoort, bestaan de uit de gemeente Amersfoort. Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leus den, Soest en Woudenberg, steeg de werkloosheid bij de mannen op nieuw, van 2482 tot 2577 personen Deze stijging werd veroorzaakt door de vraag naar werk bij mannen tot 23 jaar. De grote pijn zit 'm in de catego rie bouw, administratie (kantoorbe dienden) en ongeschoold personeel, Bij de vrouwen steeg de werkloos heid ook opnieuw, ditmaal met 65 personen tot een aantal van 1550 Ook hier is de stijging toe te schrijven aan de vraag bij vrouwen tot 23 jaar. Werkloosheid onder kantoorbedien den en overig kantoorpersoneel bleek de oorzaak te zijn van de stij ging. Het aanbod van vacatures zakte met 60 tot 246 LEUSDEN - De negentienjarige Hans Broekman uit Leusden is vrij dagnacht bij een verkeersongeluk in Zeist om het leven gekomen. Twee mede-inzittenden van de auto waarin hij meereed, werden ernstig gewond. Eén inzittende kwam met de schrik vrij en de bestuurder van de auto, M. H„ liep lichte verwondingen op. Al len zijn inwoners uit Leusden. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto van de Leusdenaren op de hoek van de Woudenbergseweg en de Krakelingenweg in Zeist van de weg. botste tegen een boom en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand Hans Broekman was op slag dood De 19- jarigeE E en de evenoude E J moes ten naar een ziekenhuis in Utrecht ver voerd worden De bestuurde van de au to heeft een bloedproef moeten onder gaan Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. ar

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1