De kosmos van Carl Sagan: de wereld waarin wi] leven ZAALVOETBALTOPPER BeNeLux-cup intermeubel van rheenen De Til start filmseizoen MAKELAARDIJ KLOMP (uit Lunteren) Kampioen van Nederland HOBOKEN BDU Leuker Wonen VoorJe Geld. Bij Intermeubel. WEEREEN EVENEMENT in de VELUWEHAL TE BARNEVELD om de op vrijdagavond 25 september a.s., aanvang 21.00 uur (zaal open 20.00 uur) Kampioen van België TOEGANG volwassenen 3,50 BETER ADVIES, SERVICE GARANTIE intermeubel DINSDAG 22 SEPTEMBER 1981 LEUSDER KRANT 4 (door Bert Vos) Vlak voor de zomervakantie begon de NOS met de uitzending van een dertiendelige serie, gemaakt door de Amerikaanse schrijver en weten schapper Carl Sagan: „Cosmos". Niet bepaald een geschikt moment om met een zo'n belangrijke televi sie-serie te beginnen, maar voor hen, die daardoor drie, vier of méér afle veringen hebben gemist, is er geluk kig nog de Nederlandse vertaling van het boek, dat naar deze TV-serie dokumentaires is gemaakt: „Cos- mos", uitgegeven door van Holkema en Warendorf te Bussum. Het aardi ge van dit boek is, dat het vrij letter lijk weergeeft wat elke aflevering heeft gebracht. Kompleet uiteraard met schitterende kleurenfoto's, zwart-witfoto's, tekeningen en bijbe horende grafieken. Kortom: een erg kompleet boek, waarin dr Sagan 15 miljard jaar kosmische evolutie op z'n eigen, heldere manier behandelt. Sagan is niet de eerste de beste. Als direkteur van het Laboratory for Planet Studies speelde hij een zeer belangrijke rol bij het tot stand komen van de expe dities" van de ruimtevaartuigen uit de Mariner-, Viking- en Voyagerserie. Ver der gaf hij twaalf jaar lang op indrukwek kende wijze leiding aan „Icarus", het toonaangevende tijdschrift voor pla- neetonderzoek Naast deze niet geringe activiteiten schreef hij de afgelopen jaren boven dien 4000 wetenschappelijke en popu laire artikelen en publiceerde hij diverse boeken waarvan „De draken uit het pa radijs" en „Broca's Brain" wel de be kendste zijn Voor zijn uitzonderlijke verdiensten voor de manier, waarop hij de wetenschap toegankelijk maakt voor een breed publiek, ontving hij enige ja ren geleden de Pulitzerpnjs. Sagan is er in geslaagd om - niet alleen met zijn TV-reeks, maar óók door het gelijknamige boek - de kosmos en alles wat daar mee samenhangt, voor ons open te leggen. En dat is geen ge makkelijke opgave geweest. Verleden, heden en toekomst spelen in dit boek een belangrijke rol. Want wij, onze pla neet, wij zijn een nietig stukje van de onmetelijke kosmos. Een pluisje op de gigantische golven van de kosmische oceaan, maar niettemin deel ervan uit makend. Het is vanuit dit gegeven, dat Sagan zijn verhaal opbouwt. Een in drukwekkend verhaal van het leven, de geschiedenis van ons ontstaan op dat piepkleine bolletje dat aarde heet. Tref zeker worden we meegenomen naar het verre verleden, worden we gekon- fronteerd met de wetenschappelijke na vorsers uit vroegere eeuwen, die voor ons de basis legden van de hedendaag- tse wetenschap. Het is niet alleen de evolutie van het leven, die steen voor steen wordt opgebouwd, maar het is ook de ontstaansgeschiedenis van de wetenschap. Een wetenschap, die met grote nieuwsgierigheid vanaf de aarde het gigantische universum bekeek en die deze nieuwsgierigheid stapje voor stapje beloond kreeg. Maar wét wij nu weten is slechts minimaal. Een begin. Carl Sagan neemt ons mee naar ons verleden en verbindt de geschiedenis ervan met dat van de kosmos. Want steeds lopen er lijnen van onze aarde naar de ontwikkelingsgeschiedenis van sterren en planeten, omdat wij er deel van uitmaken. De kosmos, een onmetelijke oceaan vol onvoorstelbare zaken Wonderlijke verschijnselen, soms van gigantische afmetingen, behoren tot dat (tot nu toe slechts minimaal onderzochte) gebied. Een gebied, dat verder reikt dan welke gedachten ook. Het kost soms moeite om je enige voorstelling te maken van hetgeen er gebeurt in die onmetelijke oceaan van sterren, planeten, kome ten, nevels en melkwegen Het is de verdienste van Sagan, dat hij daar via de televisie èn via zijn boek uitstekend in slaagt. Sagan maakt een tocht langs de mijl palen van onze aarde èn naar de diep ste uithoeken van het heelal. Laat ons kennis maken met wonderlijke plane ten, sterren, melkwegen en alles wat op de weg komt van het denkbeeldige ruimteschip Hij doet dat met een grote kennis van zaken en het opvallende is, dat hij die kennis overdraagt op een heldere, voor iedereen begrijpelijke taal. Sagan - en dat blijkt steeds weer uit zijn teksten - is elke dag weer vol ver wondering over hetgeen de natuur ons te zien geeft. Verwondering over het leven, het bestaan van de kosmische wetten, verwondering over de mens als nietig onderdeeltje van het grote univer sele radarwerk. Er is een lange periode geweest - na de landing door de eerste mens op de maan tot de lancering van de Space Shuttle - dat de belangstelling van de zijde van het publiek voor onze ontdek kingsreis in het heelal steeds geringer werd. Er waren andere zaken, die onze volle aandacht op eisten En boven dien: de ruimtevaartprojekten kosten handen vol geld en dat geld kon beter gebruikt worden voor nuttiger zaken (zoals de bestrijding van sociaal on recht in eigen land. Met name de Amerikaanse budgetten voor ruimteon derzoek werden drastisch ingekort. De laatste jaren is er langzaam maar zeker weer een grotere belangstelling te be speuren voor het ruimte-onderzoek. Temeer daar de USSR in al die jaren gewoon door is gegaan met o.m. be mande ruimtevluchten. Die belangstel ling voor de huidige projekten is ook te danken aan de recente successen met de Amerikaanse Space Shuttle. Een belangstelling, die voortvloeit uit het feit, dat dit projekt ook uitstekend voor militaire doeleinden te gebruiken is Het is jammer te moeten konstateren, dat juist door de militaire bruikbaarheid verschillende ruimtevaartprojekten nieuwe stimulansen krijgen, maar aan de andere kant ontstaat daardoor ook de mogelijkheid tot het intensiever ex ploreren van onze nabije ruimte. Sagan legt in zijn boek de nadruk op de vrede lievende exploiratie van de ruimte. „Hij legt de nadruk op „leven", op het aan de mens gegeven rentmeesterschap over de door ons bewoonde planeet en onze intense verbondenheid met de kosmos waaruit wij zijn ontstaan en waarvan wij deel uitmaken", zoals ver taler Gerton van Wageningen in zijn voorwoord schrijft. Die boodschap klinkt in het hele boek door. „Cosmos" is een waardevol boek. Het geeft ons inzicht in het onvoor stelbare rijk van het heelal, maar laat ons ook beter kennis maken met ons zelf. Met ons rijke verleden, waaruit wij zijn voortgekomen. Sagan: „Wij zijn de plaatselijke belichaming van een kosmos, die tot zelfbewustzijn is gekomen. Wij zijn begonnen onze oorsprong te overdenken: opge bouwd uit sterrestof peinzen wij over de sterren; als geassembleerde or ganisaties van tien miljard maal mil jard maal miljard atomen beschou wen wij de evolutie van atomen en volgen spoorzoekend de weg waar langs althans hier het bewustzijn tot leven kwam. Wij zijn het die namens de aarde spreken. Wij hebben niet alleen jegens onszelf de verplichting te overleven, ook jegens de oude en onmetelijke kosmos, waaraan wij zijn ontsproten". „Cosmos", door Carl Sagan, 1980 Vertaald en van een voorwoord voorzien door Gerton van Wageningen. Uitga ve Van Holkema Warendorf te Bussum. 1981 Gebonden met honderden illustraties, 263 blz Prijs 49,50. LEUSDEN Vrijdag 25 september start jongerencentrum „De Til" met haar filmavonden. Evenals vorig jaar wordt eenmaal In de maand op vrij dag avond een tllm vertoond. Het volledige filmprogramma Is gratis te verkrijgen aan de bar In De Til. De spits wordt afgebeten dooreen film die bekroond werd met 5 oscars, met in de hoofdrollen Jack Nicholson en Louise Fletcher. Jack Nicholson speelt de rol van een patiënt in een psychiatrische inrichting die het op neemt tegen het systeem. McMurphy (J Nicholson) kan het niet begriipen dat mensen eenmaal opgenomen in een inrichting een totaal geisoleerd leven moeten gaan leiden. Bij zijn pogingen daar verandering in te brengen loopt hij keer op keer met zijn kop tegen de muur. Een muur van onbegrip en onwil, een muur waar hij uiteindelijk op stuk zal lopen. Aanvang van deze uitstekende film Is 20.00 uur en de entree bedraagt 3.—. Wedstrijdduur 2x25 min. (uit Antwerpen) Vanaf half 9 een spectaculair optreden van muziekvereniging „KUNST NA ARBEID" uit Lunteren (marskampioen van Nederland) kinderen t.m. 12 jaar 1,50 Kaarten in voorverkoop ten kantore v.d. BDU (Nieuwstraat, Barneveld); drukkerij Pereboom le Ede en drukkeri] Riezebos te Lunteren i3.rv )bofl Hoe 'n slaapkamer op z'n gezelligst kan zijn ontdekt u op onze uitgebreide slaapkamershow. 'n Verkeerde slaaphouding is funest We zoeken de juiste ondersteuning uit Sfeervol voorbeeld uit onze rijke slaapkollekhe Showrooms: Moderne meubelen -l- slaapkamers, Langstraat 77, Barneveld, Tel. (03420) -141 00. Eiken meubelen: Amersfoortsestraat 35, Barneveld, Tel. (03420) -130 75; Ede, Grotestraat 60, Tel. (08380) -1 04 51. -X Voor iedere smaak en bijna ieder budget hebben wij een pasklare opstelling. In eiken, essen, grenen of wit laqué. In klassieke en moderne uitvoeringen. Zelfs voor de klein- behuisden hebben wij frappante oplossingen. Maar het gezonde slapen is een hoofd stuk apart. Onze nachtrust is immers een belangrijke basis voor onze konditie Dit wordt beïnvloed door de kwaliteit van de matras. De onderbodem. Het dekbed, de dekens, 't hoofdkussen Rugklachten bij voorbeeld zijn vaak het gevolg van een verkeerde slaaphouding. Daarom naast de gezelligheid ook ons advies over de gezondheid van uw slaap kamer Wij weten alles over binnenvering, spiralen, boardbodems, lattenbodems en box- springs. En adviseren u graag wat in uw geval het beste is. Ach, bij ons is gezellig en gezond slapen dus toch eigenlijk éen Uw slaapkamer wordt gratis gemonteerd en gesteld'

Leusder Krant | 1981 | | pagina 4