Jan Jacobs (PKL): „College moet gemeentewet beter bestuderen" Raad niet zonder morren akkoord met voortgang struktuurplan College: bezwaren tegen woon wagencentrum ongegrond INISTER ZAL ZAAK OPNIEUW IN OVERWEGING NEMEN ansluiting op rijksweg noodzakelijk en ook echnisch mogelijk, maar er is geen geld „JA btZ.tbU tIN IVlUt I LIN trt VVtL IVItt uuORGAAN" DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 Amersfoort mee Hij voegde er aan toe, en dat is bekend, dat de gemeen teraad van de Keistad een doortrek king van de aansluiting naar het cen trum van Amersfoort afwijst. BRIEF Aan het slot van het gesprek over handigde wethouder Wagenaar aan minister Zeevalking een brief van het Leusdens gemeentebestuur, waarin met klem nogmaals voor een spoedi ge aansluiting wordt gepleit. De be windsman van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zegde toe de aan sluiting op Rijksweg 28 opnieuw in overweging te willen nemen. In de brief van de gemeente aan de minister wordt nog eens uit de doe ken gedaan dat Leusden in een paar jaar tijd fors is gegroeid en ook een opvangfunctie voor de bevolking uit de Utrechtse Heuvelrug vervult en dat het daardoor noodzakelijk is om hetverkeervan en naar Leusden door middel van goede aansluitingen (in- en uitvalswegen) op te vangen en te verwerken. ..Als gevolg van het steeds wijzigen van plannen en in zichten op rijks- en provinciaal ni veau. is tot op heden geen enkele van de eertijds aangegeven aansluitings mogelijkheden gerealiseerd en moe ten de inwoners van Leusden het nog steeds doen met volslagen onvol doende zijnde aansluitingen nabij de zogeheten Hertekop (rijksweg 226) en via de Hogeweg op rijksweg 28 aldus de brief van de gemeente aan de minister PROBLEMEN In dit schrijven wordt gesproken van een situatie in Leusden, die in hoge mate verontrustend is gewor den ..Extreem lange wachttijden ontstaan op de uitvalswegen in de nabijheid van de externe aansluitin gen. Levensgevaarlijke manoeuvres worden uitgehaald om wachttijden te bekorten. Het plaatselijk wegennet wordt belast op trajecten die daar niet op zijn berekend Kostbare extra voorzieningen moeten worden gere aliseerd met het oog op de bescher ming van de zwakkere weggebrui kers, terwijl de feitelijke oorzaak van het probleem niet wordt opgelost", zo staat in de brief De gemeente verwacht dat de gesignaleerde pro blemen op korte termijn zelfs nog versterkt worden nu Leusden positief heeft gereageerd op het verzoek van het provinciaal bestuur van Utrecht om de laatste woningbouwplannen ..versneld" uit te voeren om een bij drage te leveren de woningnood in de regio Eemland te verminderen. Dit zijn redenen voor de gemeente Leus den ..om met de grootste aandrang te verzoeken" spoedig een aansluiting op rijksweg 28 te verwezenlijken. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl ven/.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen ge opend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 50.40 per jaar. 25,70 per half jaar, 13,10 per kwar taal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dins dag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het ge val. neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opne men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-16141. toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepu bliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en histori sche foto's), bij vooruitbetaling van 5, per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na beta ling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeenteraad van Leusden is donderdagavond niet zonder morren akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een kre diet van 423.500 gulden voor het maken van de derde en vierde fase van het structuurplan en het achteraf verhogen van het krediet met bijna anderhalve ton voor de eerste twee fasen van dat plan. Harm Offereins (GPV/SGP) gaf aan waarom de raad wel goedkeuring aan de kredietvoor- stellen moest geven met de woorden: „We hebben ja tegen het gemeente lijk structuurplan gezegd en moeten er dus wel mee doorgaan". Corri Verduin van de PKL-fractie had eigenlijk geen woorden voor de overschrijding van het krediet voor het uitvoeren van de eerste en tweede fase van het structuurplan. „Er had den duidelijke afspraken gemaakt moeten worden met het adviesbu reau Arnhem We hadden ook gewe zen moeten worden op de financiële gevolgen van de vragen die in het verleden zijn gesteld", aldus raadslid Verduin Het adviesbureau Arnhem is overigens het bureau dat opdracht heeft gekregen het structuurplan te maken. Mevrouw Verduin zei over de ge raamde kosten voor het maken van de derde en vierde fase, dat haar fractie het niet eens is met het woord „geraamde". „De raad moet voor de ze fasen een taakstellend krediet be schikbaar stellen, anders wordt de zelfde fout gemaakt als bij de eerste twee fasen, namelijk dat de kosten hoger uitvallen dan we hadden ge dacht". zo zei het raadslid Harm Offereins sprak in dit verband van het doorvoeren van een serieuze kosten bewaking OPTIMISTISCH Wethouder Jan Wagenaar zei, dat het hem speet dat het krediet voor het maken van ge eerste en tweede fase van het plan ïs overschreden. Hij gaf J. Wagenaar toe „Ik ben te optimistisch geweest Ik ben niet wakker geschud toen de eerste rekeningen van het adviesbu reau Arnhem binnenkwamen Het ex tra werk voor dit bureau door meer overlegsituaties met de diverse be trokken Dartiien, meer drukwerk en het beantwoorden van vragen uit de raad. zijn de kosten hoger uitgeval len". De VVD-wethouder onthulde overigens dat hij op het punt heeft gestaan het contact met het advies bureau te verbreken, omdat het niet in de gaten had hoe de begeleiding van het plan moest verlopen. „Het bureau heeft de gebruikelijke plan begeleiding in Leusden volkomen onderschat", aldus wethouder Wage naar. Zijn partijloze collega Jan Mande- maker (financiën) gaf ook toe dat er niet alert was gereageerd door het college, maar zei wel te hopen nu met de gemeenteraad op één lijn te ko men „Ik ben van mening dat we voor de verdere opstelling van het struc tuurplan binnen de geraamde kosten kunnen blijven", zo verkondigde wet houder Mandemaker. Wethouder Wagenaar vulde hem aan en zei: „Ik denk niet dat voor de overige fasen van het structuurplan afwijkingen of vragen zullen rijzen. Alles Is nu goed doorgekauwd en we weten wat we voor de rest van het geld kunnen verwachten van het ad viesbureau". BELEIDSALTERNATIEVEN Het gemeentelijk structuurplan moet zoals bekend beleidsalternatie ven aangeven voor de toekomstige ontwikkeling van Leusden. Daar naast moeten deze alternatieven worden afgewogen gevolgd door het maken van een zogenaamde keuze nota In deze opzet zal vastgelegd dienen te worden hoeveel ruimte in Leusden nodig is voor onder andere woningbouw en werkgelegenheid. De totale kosten van het structuur plan, er komt nog een fase 5 en 6, worden begroot op ruim 1,2 miljoen gulden In „Samen Onderweg", het vierjaren programma van de geza menlijke raadsfracties, heeft de ge meenteraad afgesproken het struc tuurplan voor de verkiezingen van '82 af te ronden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van b. en w. zal de gemeenteraad voor stellen om de tegen het ontwerp- bestemmingsplan „Woonwagen centrum" ingediende be zwaarschriften ongegrond te ver klaren. Er waren tegen het ont- werp-bestemmingsplan in totaal vier bezwaarschriften ingediend. Het ontwerp-bestemmingsplan, dat voorziet in de realisering van een woonwagencentrum met ten hoog ste vijftien standplaatsen aan de Mid denweg. heeft vanaf 15 juni jongstle den een maand lang ter inzage gele gen. In de vergadering van deze maand nam de gemeenteraad het besluit om de vaststelling te verda gen met ten hoogste drie maanden. Men was er nog niet in geslaagd om ten aanzien van de ingediende be zwaarschriften een voorstel te doen Thans is dat wel gelukt en het ont werp-bestemmingsplan komt nu al lereerst aan de orde in de vergade- ERGERE DINGEN ring van de raadscommissie „Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning" van dinsdag 6 oktober De bezwaarschriften van de vier reclamanten waren nogal verschil lend van karakter. Sommige be zwaarden bleken van mening, dat hun in de nabijheid van de plaats van het woonwagencentrum gelegen wo ning ernstig in waarde zou gaan da len Eén bezwaarde achtte de lokali sering van een woonwagencentrum in 't Ruige Velt strijdig met de be stemming van het gebied, terwijl de situering ook uit oogpuntyyan ver- Corrie Verduin (PKL) vond, dat er rond De Inslag ergere dingen waren gebeurd dan rond De Korf „De af spraak met de Sportstichting inzake de buitenbanen is geschonden, er zijn verbouwingen gestart, kredieten gegeven, folders rondgestuurd en het college heeft bij de adspirant- pachter verwachtingen gewekt, zon der te wijzen op een eventueel voor behoud van de raad „De pachtsom betekent voor de pachter, dat hij over moet gaan op een zeer commerciële opzet om de zaak draaiende te kun nen houden. En dat betekent tevens een ongelofelijke sterke concurren tie ten opzichte van de bestaande tennisverenigingen. Wat straks voor hen overblijft is het opleiden van de jeugd. Misschien kost de opzet van de heer Wisman méér, maar ter be scherming van de tennisverenigin gen steunen wij het voorstel van de heer Wisman." PIJNLIJKE ZAAK Harm Offereins (GPV/SGP) „Het moet voor het publiek moeilijk zijn om deze diskussie redelijk te kunnen volgen. We praten nu in het openbaar over zaken, waarover in talrijke be sloten vergaderingen door de raad al heel veel is gesproken" Hij achtte dat geen goede zaak, maar probeerde enige duidelijkheid te verschaffen. „Het uitgangspunt is altijd een slui tende begroting geweest en het was juist de tennishal, die er voor moest zorgen met haar winst, dat het exploi tatie-tekort van de Korf verminderd zou worden Dat heb ik tenminste altijd van wethouder Wagenaar be grepen Toen kwam het college met het papa-mama-systeem op de prop pen, dat als hèt systeem werd aange prezen Na twee maanden is dat sys teem (met een tekort van twee ton) plotseling verlaten en nu is overge gaan op een verpachting met een tekort van maar liefst drie en een halve ton. En dat is een pijnlijke zaak We wisten, dat het geen sluitende begroting op zou leveren, maar het college heeft tijdens de vakantie wel wat steken laten vallen Als er iemand blaam treft, dan wel wethouder Wa genaar, die ons steeds weer keurig voorrekende hoe voordelig zo'n ten- keersveiligheid niet verantwoord zou zijn Tenslotte richtten zich een tweetal bezwaren tegen de bij het bestemmingsplan behorende voorschriften en bepalingen. Geen van deze bezwaren acht het college van burgemeester en wet houders gegrond. l/an één onzer verslaggevers) LEUSDEN/DEN HAAG - Een ansluiting van Leusden op rijks leg 28 is noodzakelijk, en ook pchnisch uitvoerbaar, maar er is (een geld om dit project aan te lakken. Dat is in feite de essentie an een gesprek dat wethouder jgenaar donderdag heeft met minister Zeevalking Verkeer en Waterstaat in Den Bij dat gesprek waren on der andere verder aanwezig Utrechts gedeputeerde Hoepel man, de hoofdingenieur-direc teur Volkshuisvesting in de pro vincie Utrecht en zijn collega van Rijkswaterstaat en de Amers- foortse wethouder van Verkeer De Bruyn. In het onderhoud dat wethouder Wagenaar met de bewindsman heeft gehad, is duidelijk naar voren geko men dat Rijkswaterstaat de behoefte van Leusden aan een directe aanslui ting op rijksweg 28 volledig on derschrijft. Ten aanzien van de kos ten van de aansluiting is minister Zeevalking van mening dat deze niet uitsluitend op Rijkswaterstaat afge wenteld moeten worden. Bovendien zijn ook de financiële middelen in verband met de alom bekende bezui nigingen niet beschikbaar. In dit ver band deed de bewindsman een drin gend beroep op de provincie Utrecht om te bezien of zij een bijdrage zou kunnen leveren in de kosten van de aansluiting. Wethouder Wagenaar zegde toe na te gaan in hoeverre ook Leusden geld zou kunnen vrijmaken voor de dringend noodzakelijk ge achte verbinding naar rijksweg 28. Van de kant van de gemeente Amersfoort werd gezegd, dat Amers foort zelf geen behoefte heeft aan de door Leusden gewenste aansluiting, maar dat de problemen van deze gemeente volledig worden erkend „Amersfoort staat welwillend tegen over een directe aansluiting van Leusden op R 28 en wil daaraan ook planologisch medewerking geven", zo deelde wethouder De Bruyn van Een luchtfoto van een gedeelte van rijksweg 28. Op de voorgrond Leusdens grondgebied; achter de rijksweg begint Amersfoort. Ten noorden van het viaduct m de Heiligenbergweg is de aansluiting vanaf de Noorderrandweg op de rijksweg gepland. De gemeente Amersfoort heeft toegezegd bij een eventuele aansluiting planologische medewerking te willen verlenen, omdat het aanleggen van deze in- en uitvalswegen wellicht ook gedeeltelijk op Amersfoorts grondgebied gebeurt. nishal wel zou zijn, maar ook de raad treft schuld doordat ze er steeds weer in is getraptTot een standpuntbe paling kwam hij voorlopig niet in afwachting van andere meningen. ZORG Bij wethouder Van Woudenberg overheerste in zijn repliek de zorg. Ook hij bleef zich bedienen van NS- jargon: „De trein staat in ieder geval voor. In het pleidooi van de heer Wisman mis ik echter de machinist en een conducteur die voor de centen moet zorgen Hij vroeg zich af hoe op de manier die de heer Wisman voorstond 15 oktober nog gehaald kon worden. Voor het overige was hij zeer positief over het college-voor stel. In aantasting van de positie van de bestaande tennisverenigingen ge loofde hij niet. Daarvoor zou de ster ke groei van Leusden wel zorgen. Hij wees er op, dat de gesprekken met de Leusdense tennisverenigingen altijd „erg plezierig" zijn geweest en dat ook de heer Wage (de adspirantr. pachter, red.) „erg plezierige" ge sprekken heeft gehad met de bestu ren der verenigingen. Hij bleef het college-voorstel de beste keus vin den. Wethouder Gijs van Woudenberg (CDA): het zou beter zijn ge weest als we de raad m januari geen cijfers hadden verstrekt' NIET DICHTER BIJ HUIS Wisman deed daarna nog een laat ste, vertwijfelde poging om de meer derheid van de raad voor zijn stand punt te winnen Hij wees onder meer op de finan ciële voordelen van zijn voorstel. „Volgens het voorstel van b en w zal de pachter de pachtsom pas achteraf hoeven te betalen. Dat betekent volgens een berekening van de VVD- fraktie eerder in een besloten verga dering naar voren gebracht dat de gemeente een renteverlies van f 50 000,— lijdt Kiezen we voor een stichtingsvorm, dan valt de pachter onder de stichting. Dan zullen de baanhuren direkt kunnen worden geind." Hij had het volste vertrouwen in de zelfwerkzaamheid van de ten nisverenigingen, die hij best in staat achtte om onderling het beheer van de tennishal goed te regelen „Je kunt het niet dichter bij huis halen dan op deze manier." aldus de heer Wisman. Het mocht niet baten Rinze Bloemhof (D'66) behield zijn twijfels, Harm Offereins (GPV/SGP) had be wondering voor het idealisme van de heer Wisman, maar koos toch voor het college-voorstel De heer Hoyte- ma van Konijnenburg (VVD) de VVD liet zich toen voor het eerst horen sprak de gedenkwaardige woorden, dat alle tennissers in Leus den blij zijn met de komst van de tennishal, dat de wrevel niet teveel op de voorgrond gezet moet worden en wees het voorstel van Wisman af Corrie Verduin tenslotte wees de raad er nogmaals op. dat de tennis verenigingen een negatief advies hadden uitgebracht en het „plezieri ge gesprek met de heer Wage" resul teerde in een onaanvaardbaar van de drie thuisclubs Met alleen de PKL, en de CDA'ers Van der Sloot, mevrouw Blom en Ad Wisman vóór, werd het voorstel ver worpen. Het college-voorstel kreeg uiteraard méér steun. Ook de voor het voorstel van Wisman stemmende CDA'ers kozen tenslotte toch voor het college-voorstel. Alleen de PKL bleef tegen. Waarmee een aanvechtbare proce dure van behandeling door het colle ge tenslotte door de raad alsnóg werd gesanctionneerd. een andere beheersvorm te zoeken, zonder daarbij de noodzaak van twee extra buitenbanen aan te leggen. „Want daarmee haal je zonder meer de ergenis van de Leusdense tennis verenigingen op de hals." Het grote ongenoegen van de Leusdense tennisverenigingen ten opzichte van de nu gekozen beheers vorm voor de Inslag wilde de heer Wisman graag omzetten in „louter blijde gezichten", door de tennisver enigingen alsnog direkt te betrekken bij het beheer van de Inslag „Er zal gezocht moeten worden naar een andere beheersvorm, waarbij de Leusdense tennisverenigingen een grote inbreng hebben. En dan heb ik het met name over de aanloopperi ode. hoe lang die ook moge zijn. In die periode kunnen we dan praktijk ervaring opdoen en zullen we tot een definitief standpunt kunnen komen ten aanzien van het wel of niet ver pachten. Méér dan nu zal ons dat experiment beslist niet hoeven kos ten Dét kan ik me tenminste niet voorstellen. Ik maak me sterk, dat de Leusdense tennisverenigingen niet in staat zullen moeten zijn om gedu rende die periode de tennishal te beheren, zo mogelijk ondergebracht in een stichting op dezelfde wijze als de zwembadstichting Ik twijfel er ook niet aan, dat de Leusdense ten nisverenigingen zo enthousiat zullen zijn. dat zij met een grote eigen in breng er in zullen slagen De Inslag op tijd in gebruik te kunnen nemen. Het Ad Wisman (CDA): Leusdense tennisverenigingen in het beheer be trekken enthousiasme bij detennisverenigin- gen, dat tot nu toe ontbroken heeft, zal daarbij terug komen Bovendien voldoet mijn voorstel hiermee aan het eerder genomen besluit van de raad, dat voorziet in een soort papa-mama- systeem". Hij besloot zijn betoog in de „huis-stijl" van de raad met: „Iede re trein heeft een noodrem. Alleen misbruik wordt gestraft", waarop voorzitter Rademaker alert reageer de met de opmerking, dat er ook een bordje in de trein hangt met de mede deling. „Verzoeke tijdens het rijden de deuren niet te openen"

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3