Lisidunahof wil zich niet afzijdig houden van het Leusdense gebeuren 1 r r Beroep blijven doen op mogelijkheden demente bejaarden I----J Kaartavond Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DINS DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 plaatselijk nieuws Het gebouw van Lisidunahof. LEUSDEN-CENTRUM In Leusden staat een huls. In dat huis verblijven ongeveer 168 oudere mensen. Zij zijn in geestelijk en soms ook in lichamelijk opzicht gehandicapt. Dit huis, in 1973 geopend, heet Lisidunahof. Het is als psychogeratrisch verpleeghuis één van de verpleeghuizen van de Stichting Verpleeghuizen Nederland. Het verpleeghuis „Lisidunahof" gaat schuil achter de fraaie grote tuin die rondom het gebouw is aangelegd. Pas aan het eind van de Bavoortseweg waaraan „Lisidunahof" ligt, doemen de parkeerplaat sen die bij het verpleeghuis horen op. Men slaat eerder af naar één van de „Horsten", dan dat men doorgaat naar Lisidunahof, tenzij men daar „wat te zoeken heeft". Behalve het verschillende personeel zijn er ook een zeventigtal Leusdenaren die „Lisidunahof" als vrijwilliger van binnen kennen. Zij komen daar via de UW, uit eiger beweging of via hun kerk. Zij doen mee met allerlei aktiviteiten. Tenslotte is er nog het familiebezoek. Verder komen weinigen regelma tig in „LisidunahofDaardoor lijkt „Lisidunahof" enigszins buiten het Leusdens gebeuren te staan. En dat is juist niet de bedoeling van het bestuur en al diegenen die bij het huis betrokken zijn. Hoewel het open karakter van het verpleeghuis be perkt is door de bescherming die men aan de bewoners moet bieden, streeft men toch een integratie in de Leusdense samenleving na. Vandaar dat één van de direktiele- den, de arts P. J. Woortman, bereid was om de achtergronden van de mentie en „Lisidunahof" toe te lich ten. Om meer inzicht te krijgen in het begrip „dementie" is het misschien wel aardig om eerst een verklaring van een aantal woorden te geven Het woord dementie is afgeleid van het Latijnse woord „mens" Dit betekent „geest". Dement betekent letterlijk: zonder geest. Het woord wordt vaak ten onrechte gezien als synoniem van „seniel" en „geestelijk ge stoord" In het Latijn kent men twee woorden die ieder een vorm van ouderdom uitdrukken. „Senium" drukt de ouderdom met zijn lichame lijke gebreken uit „Senecta" bete kent: ouderdom of hoge leeftijd. Dat hieraan een zekere wijsheid verbon den was kan men zien aan verwante woorden senaat, senator, begrippen die in ons dagelijks leven ook nog vaak gebruikt worden In ons spraak gebruik heeft „seniel" een negatieve gevoelswaarde gekregen: het drukt de geestelijke achteruitgang uit. Dementie is echter een zeer kom- plex begrip. Ook in de medische wereld is de verwarring hierover groot. De heer Woortman noemt het een samenraapsel van allerlei ver schijnselen en spreekt van een kom- munikatïestoorms tussen patiënt en maatschappij Het is dus niet één ziekte. Dementie is wel een proces, dat niet alleen verstand beïnvloedt, maar waaronder de hele persoonlijk heid lijdt Het is de achteruitgang van een persoon, waarbij men desamen- hang tussen lichaam en geest niet uit het oog mag verliezen. Een komplex van verschijnselen duidt men in de medische wereld wel aan met „syndroom" In dit geval spreekt men van dementieel syn droom. OUDERDOMSDEMENTIE Er zijn verschillende vormen van dementie zoals al eerder in dit artikel naar voren kwam. Zezijn ook niet alle gebonden aan leeftijd. Dit artikel be perkt zich verder tot de ouderdoms- dementie of seniele dementie. Deze vorm ook wel de ziekte van Alzhei mer genoemd kent zijn patiënten veelal in de leeftijdsgroep 60 jaar en ouder. Dat neemt niet weg dat er ook jongere patiënten zijn. De vergeet achtigheid is het meest opvallende verschijnsel van deze ziekte. Dit noemt men ook wel het gestoorde inprentingsvermogen of het amne- tisch syndroom. Dit is het gevolg van de aantasting van korte termijn ge heugen evenals het verschijnsel de soriëntatie (verdwaald zijn). Dit kan zijn een desoriëntatie in tijd, plaats of persoon. „In het eerste geval kan een vrouw die bij haar familie woont in het midden van de nacht opstaan en iedereen wakker maken om met het werk te beginnen Zoiets is voor een gezin op den duur natuurlijk onhoud baar." Van het tweede geval kan spra ke zijn als een bewoner op een onver klaarbare manier buiten Lisidunahof raakt en rondloopt in de aangrenzen de wijk. Als de vraag gesteld wordt —door een bewoner waar hij of zij naar toe moet is de kans groot dat men een antwoord krijgt als: „Naar Utrecht". Men kan dan wel aanvoelen dat er iets niet klopt. STOORNISSEN In het derde geval gaat het om de herkenning van bijvoorbeeld verple- genden. Men weet misschien wel dat het verplegenden zijn, maar deze blij ven steeds nieuwe gezichten". Dit komt typisch voort uit het gestoorde inprentingsvermogen: men kan al de ze nieuwe gezichten niet onthouden Een ander geval waarbij wellicht sprake was van een helder moment: „Bij een uitstapje naar Apeldoorn misten we op een gegeven ogenblik een patiënt Wat moesten we doen? We besloten met de overigen terug te keren naar „Lisidunahof" en de zaak te melden bij de politie in Apeldoorn Nauwelijks waren we teruggekeerd in Leusden of we werden opgebeld door de gemeentepolitie te Amers foort De man had via bussen de weg naar Amersfoort afgelegd Toen De kabel. heeft hij zich bij de politie gemeld met de mededeling dat hij verdwaald was." Naast geheugenstoornissen ko men ook andere verschijnselen voor. Agnosie is het eerste verschijnsel Men herkent niet meer wat de zintui gen waarnemen. Eén van de pijnlijk ste voor de omgeving is het niet meer herkennen van naaste familieleden Voor wat voor problemen komt men verder te staan? „Men ziet een lepel naast zijn bord liggen en her kent dit voorwerp niet meer als iets om mee te eten. Men komt zelfs zover dat men zichzelf niet meer in de spiegel herkent." Het andere verschijnsel is apraxie Men blijkt niet meer in staat aange leerde vaardigheden uit te voeren Hieronder vallen ook dagelijkse han delingen. Het personeel van „Lisidu nahof" vindt dan ook bij iedere bewo ner een duidelijke omschrijving in hoeverre deze geholpen moet wor den met aankleden, wassen en der gelijke. Afasie is een verschijnsel waarbij men een woord en de beteke nis niet meer met elkaar kan verbin den. Dit verschijnsel zou naast agno sie en apraxie genoemd kunnen wor den. Al deze verschijnselen noemt men verschijnselen van de eerste orde. Verschijnselen van de tweede orde behelzen stemming, achterdochtig heid of hallucinaties. De heer Woort man legt uit dat verplegenden met veel geduld inspelen op de patiënten en hun optreden. VEROUDERINGSPROCES Een mens wordt geboren, leidt een leven en sterft. Ondertussen vindt het verouderingsproces plaats De klein ste eenheid in ons lichaam is de cel. Wij zijn allen begonnen als één cel en door celdeling werden wij verder op gebouwd. Deze delingen worden gekontroleerd door de celkern, die de erfelijke gegevens van een mens bevat (chromosomen). Binnen een cel spelen zich processen af als stof wisseling, prikkelgeleiding en voort planting. Doordat celdeling het hele leven doorgaat kunnen afgestorven cellen vervangen worden door nieu we cellen De hersenen vormen hier op echter een uitzondering: als de hersenen volledig zijn gevormd houdt de celdeling op en afgestorven hersenen worden niet meer aange vuld. Zo gaan tijdens een gemiddeld leven ongeveer twee procent van het totaal aantal hersencellen (12-16 mil jard) verloren Het is duidelijk dat dit niet bevorderlijk is voor een optimaal funktioneren van het orgaan dat heel ons lichaam beheerst. Eén van de hersenfunkties, het geheugen, neemt bij dementie een centrale plaats in Naarmate men ouder wordt is de kans groter dat het geheugen het langzaam maar zeker laat afweten Hierbij is het leerproces betrokken, dat ook langzamer gaat Als een mens in de loop van zijn/haar leven dit leerproces is blijven trainen is er dan een kleinere kans op geestelijke of lichamelijke dementie? „Helemaal duidelijk is dat niet, omdat dementie patiënten akademisch gevormden kunnen zijn van wie men zo'n training kan verwachten, evengoed als onge schoolden. Wel is zeker dat zolang men zich openstelt voor prikkels van buitenaf er een verminderd risico is." aldus de arts van „Lisidunahof" MANTELZORG Hoe stelt een maatschappij zich op tegenover oudere leden van de sa menleving? Was er in de kleinschali ge samenleving van vroeger niet meer ruimte voor de bejaarden, waardoor zij langer konden draaien zonder dat zich problemen voorde den? „Vroeger was er inderdaad meer ruimte voor bejaarden Maar er was ook meer de mogelijkheid voor kinderen om hun ouders in huis te hebben Die mogelijkheid biedt een wijk als bijvoorbeeld Langenbeek niet. Ja, je kunt oma in huis nemen en haar het zolderkamertje geven. Maar daar zal zij ook vereenzamen." Een zaamheid is iets waar men bij „Lisi dunahof" bang voor is: „Eenzaam heid werkt zeker bevorderend voor dementie. Een eenzame bejaarde sluit zich af van prikkels van buitenaf. Dit zijn geen stellingen, maar ver moedens" Zo sterk zijn die vermoedens dat men vanaf het moment dat er iets blijkt te falen in het dagelijks leven van een bejaarde, men de vinger aan de pols blijft houden. Als een bejaard echtpaar de hele nacht op de trap doorbrengt bijvoorbeeld omdat ze het niet meer tot bovenaan konden redden. Of als een bejaarde het eten dat door een buurvrouw wordt ge bracht, laat verschimmelen. „Het zo lang mogelijk funktioneren in de maatschappij is prima, maar als het niet meer gaat, dan moeten we wel ingrijpen", reageert de heer Woort man op de vraag hoe hij staat tegen over bejaarden die zo lang mogelijk in hun eigen omgeving blijven wo nen Hij wijst op het belang van „mantelzorg" buren die een oogje in het zeil houden, wijkverplegenden en huisartsen. OPNAMEPROCEDURE „Als het niet meer gaat"wat dan'? De heer Woortman „Als er proble men zijn rond een familielid dat zich niet meer kan redden, wordt dit door gegeven aan een van de Sociaal Psy chiatrische Diensten (SPD's) in de provincie Utrecht en Gelderland of aan de Gemeentelijke Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst (GG en GD) te Utrecht Mensen van deze dienst komen een kijkje nemen bil de bejaarde, vaak is hierbij ook een psy- ciater aanwezig. Besluit men tot op name dan wordt de bejaarde veelal geplaatst in het Christelijk Sanatori um te Zeist of in de Willem Arnsz- stichtmg te Den Dolder De Geriatri sche dienst van de SPD bekijkt on dertussen in welke huis de patiënt geplaatst kan worden in overleg met de direktie van het verpleeghuis." Hoe reageren familieleden tijdens zo'n procedure? „Heel vaak treft men een groot zelfverwijt aan Men vindt het erg dat men niet meer voor vader of moeder kan doen. Men moet het uit handen geven. Dat is niet altijd even gemakkelijk, maar men ziet wel in dat het het beste is. Ik heb nog nooit meegemaakt dat men zich ge droeg alsof men vader of moeder moest zien „kwijt te raken"." Stel een patiënt wordt opgenomen in „Lisidunahof" Lisiduna kent drie afdelingen, die ieder rekening hou den met de mogelijkheden van de patiënt. Er is een groep begeleidings- behoevenden Deze patiënten heb ben nog vrij veel mogelijkheden waar het gaat om het zich zelfstandig red- Bewoonsters Lisidunahof. den. Dan is er een groep verzorgings- behoevenden waar het zwaartepunt meer op de verzorging ligt. Tenslotte zijn er nog degenen die langdurig intensief verpleegd worden. LISIDUNAHOF In „Lisidunahof" wil men ernaar streven een beroep te blijven doen op de mogelijkheden die iemand heeft Het beleidsdoel van „Lisidunahof" is dan ook. „Met elkaar de bewoners zo goed mogelijk begeleiden, verzor gen, verplegen en reaktiveren. met respekt voor hun recht op menselijke waarde, levensovertuiging en priva cy. Met elkaar een goed arbeidskli maat scheppen, uitgaande van de eigen persoonlijkheid, deskundig heid en inbreng van alle medewer kers". De heer Woortman wil hier best wat nader op ingaan Allereerst bena drukt hij nogmaals het geduld dat het verpleegkundig personeel aan de dag brengt in de omgang met de bewoners. „Je zult niet zien dat men de men sen meesleept naar bijvoorbeeld de eetzaal, als het etenstijd is". Altijd probeert men de bewoners met een zacht lijntje mee te krijgen. Onze filosofie is dat wij een arm moeten uitsteken hij houdt zijn elleboog haaks waar de patiënten kunnen inhaken als zij dat willen Je ziet ook wel dat de patiënt alleen naar de eetzaal loopt op enige afstand ge volgd door een ziekenverzorgende De patiënten moeten het gevoel be houden dat hun handelingen uit vrije wil verrichten". In dit artikel worden termen als „patiënten" en „bewo ners" door elkaar gebruikt. Vanuit bovengenoemde doelstelling spreekt men in „Lisidunahof" slechts van „bewoners". Een ruimte die essentieel is bij het beroep doen op de mogelijkheden die de patiënten nog hebben, vormt „de Knot". „De Knot" is de rekreatie- zaal waar diverse bezigheden als handenarbeid, koken, zingen wor den gestimuleerd. De afdelingen liggen langs een circuitvormige gang, waar over on rustige patiënten kunnen lopen zon der te verdwalen. Zij komen altijd bij hun eigen afdeling uit „Sommige lopen van 's ochtends vroeg tot 's avonds over de gang", aldus de arts De gang is beslist niet eentonig. Af en toe verspringen de muren, waardoor afwisseling geschapen wordt. De afdelingen bestaan uit een eetkamer, een zitkamer en een gang waarlangs de slaapkamers liggen en de toiletten „De patiënten kunnen het als zij worden opgenomen het als vervelend ervaren dat zij hun privacy verliezen. Maar voor de therapie is het belangrijk dat men is ingedeeld in groepen Echter,voor de therapie vin den we het soms ook belangrijk naar meer mogelijkheden voor privacy te zoeken. Per groep telt men zo'n 14 patiënten Daarentegen is het in hun verleden juist de privacy geweest die stimulerend heeft gewerkt op hun vereenzaming Ook door de indeling van een verpleeghuis is mogelijkheid tot veel privacy nihil. Men ligt met twee. drie of vier patiënten in een slaapkamer Een kijkje op de afdelingen leidt to de konklusie dat er werkelijk groti moeite voor wordt gedaan om d<|& ruimten gezellig te maken. Zitkamer; rr kunnen er net zo uit zien als mer gewend is bij veel bejaarden die noc k in hun eigen huisje wonen. Bij di bouw is veel gebruik gemaakt var r« glas. Ramen bieden een kijk op d< i verschillende afdelingen, maar ooi op de tuinen rond Lisidunahof en oj >i de binnenplaatsen. Ook binnen heef men gebruik gemaakt van planten, zijn die op sommige afdelingen on praktische redenen buiten het bereik] van de patiënten geplaatst of gehan gen. INTEGRATIE Zoals In het begin van dit artikel al staat geschreven: het Is niet de be doeling dat Lisidunahof zich afzijdig houdt van het Leusdense gebeuren. Voorbeelden van het streven naar integratie zijn bijvoorbeeld de kin derfeesten. In het verleden zijn al feesten geweest waaraan jeugdige Leusdenaren deelnamen en die ble ken aan te slaan. De patiënten zijnie veelal dol op kleine kinderen. Naar aanleiding van dierendag wordt bin nenkort „Een beestenbende" geor ganiseerd, waaraan kinderen en hun troeteldieren kunnen deelnemen. (Informatie hierover geeft men bij de receptie van Lisidunahof). Niet alleen Leusdenaren worden betrokken bij het reilen en zeilen in Lisidunahof. In de eerste plaats be trekt men hierbij natuurlijk de fami lieleden van de patiënten. Dat ge beurt via een jaarlijkse familieavond en gespreksgroepen. Vier maal per jaar verschijnt het blad „Lisiduna Pepers" als ondersteuning van dit doel. Dit artikel was bedoeld om Leusde naren een inzicht te verschaffen in ouderdomsdementie, en de rol die „Lisidunahof" speelt in de verpleging daarvan. Wil men meer weten over Lisiduna hof dan kan men wellicht het Infor matieblad Lisidunahof opvragen. Over dementie is een goed boekje geschreven door A. Hoogerwerf: „Ik ben verdwaald" of „Dementie wat is dat?". De plantenkas van het verpleeghuis. LEUSDEN Donderdag 1 oktober start de jeugdbeweging haar kaart- seizoen in De Til. Zoals reeds vele jaren wordt weer de mogelijkheid geboden om deel te nemen aan shut- jassen en klaverjassen, ledereen, dus ook ouderen, kan meedoen. Er zullen dit seizoen zeven avon den worden gespeeld en elke avond worden er prijzen beschikbaar ge steld Aan het slot worden er extra prijzen beschikbaar gesteld voor deelnemers die vijf of meer keren hebben meeaedaan De avonden beginnen om 20.00 uur, maar deelnemers worden ver zocht zich tussen 19 30 en 19.50 uur te laten inschrijven. De kosten bedra gen f3,50 per avond. Het volledige programma van dit seizoen is bij De Til te verkrijgen. Ook nu wordt het zogenaamde jeugdkaarten weer gehouden Be langstellenden van 13 tot en met 16 jaar zijn op vrijdag 2 oktober, de eerste speelavond, van harte welkom om te komen shutjassen of klaverjas sen De aanvang is 19.30 uur, maar graag inschrijven voor die tijd. Deel name twee gulden De sponden zul- len alleen doorgang vinden als het aantal deelnemers minimaal 16 is. i i i i Rozendaallaan9 Leusden-C. I I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8