Van begroting 1982 zal anderhalf miljoen af moeten Gemeente en woningstichting pakken Claeverenblad/ Wildenburg gezamenlijk aan Iffll Raad behandelt deze maand het voorstel VANIIAAT. INIM2 LEIISDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden FOTO-KOPIE "S NODIG? Leusder Krant Vergadering jeugdraad Geen krant ontvangen? DANSSTUDIO DAN BEARDA Uitnodiging Bouwbedrijf A. Morren en Zoon B.V. Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement t 13.10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 - 13e JAARGANG NO. 47 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In ieder geval acht ton en waarschijnlijk anderhalf miljoen gulden. Dat is het bedrag dat de Leusdense gemeenteraad zal moeten schrappen op de be groting van volgend jaar. Waar de bezuinigingen gaan vallen is momenteel nog in het geheel niet duidelijk. In een drie en half uur durende vergadering kwam de gemeenteraad niet veel verder dan de uitspraak, dat de bezuini gingen zo gelijkwaardig mogelijk over alle sectoren gespreid moe ten worden. He! was de bedoeling dat de raadsle den dinsdagavond tijdens een informe le raadsvergadering in grote lijnen zou den aangeven hoe de verdergaande bezuinigingen zouden moeten worden aangepakt. Het college vroeg de raad om een aantal uitgangspunten, waar mee niet alleen voor de begroting van volgend jaar maar ook voor de jaren daarna - die ongetwijfeld ook een vrij somber beeld te zien zullen geven - MÊÊIÊIÊÊÊÊBÊBKÊÊÊÊBÊÊÊm gewerkt kan worden. Dit om te voorko men, dat de raad keer op keer met de noodzaak van bezuinigingen wordt ge confronteerd, waarop dan telkens ad hoe gereageerd wordt. Zoals dat in feite dit jaar al eens gebeurd is. Maar de raad slaagde er dinsdag avond in het geheel niet in om die grote lijnen uit te zetten In de ellenlange dis- kussies verloor men zich voortdurend in allerlei detail-kwesties, daarbij de grote lijnen juist uit het oog verliezend. Bo vendien bleken de meeste raadsleden niet bijzonder bereid om te praten over bezuinigingen, zonder de omvang daarvan te kennen Probleem is echter, dat op dit moment nog niet duidelijk is, hoeveel er bezuinigd zal moeten wor den. Gemeentesekretaris Rijer J. A van Gooi durfde zich wel aan een indi- katie te wagen, maar moest daar, ge zien het op dit moment nog grote aantal onzekere factoren dat de omvang van de bezuinigingen mee bepaalt, wel de nodige slagen bij om de arm houden. Een ton of acht zal er zeker af moeten van de begroting voor volgend jaar, maar de kans is groot dat straks zal blijken dat het uiteindelijk gaat om een bedrag van anderhalf miljoen gulden. Wethouder Jan Mandemaker (finan ciën) gaf even later te kennen dat de gemeentesekretaris er met die schat ting wel niet zo ver naast zou zitten. Voor alle zekerheid zal de raad dus een pakket bezuinigingen ter waarde van ongeveer anderhalf miljoen gulden voor volgend jaar moeten gaan aangeven Op voorstel van Van Gooi gaat dat nu als volgt gebeuren. In de raadscommis sies zal van nu af aan telkens worden gesproken over de bezuinigingen. Om de diskussies in die commissies te ver gemakkelijken zullen ambtelijke voor stellen per gebied van zorg worden voorbereid, waarbij telkens, voor zover mogelijk, de konsekwenties worden aangegeven. Die ambtelijke voorstellen kunnen in de commissies geamen deerd en geordend worden. Vervolgens is het aan de commissie Financiële en Economische Zaken om het huiswerk van de andere commissies op z'n finan ciële uitkomsten te bekijken. Aan de hand van dat alles zal het college ver volgens met wat Van Gooi noemde,een integrale prioriteitenstelling" naar de ge meenteraad komen. Ondertussen wordt er met de gege vens van dit moment gewoon verder gewerkt aan de begroting voor 1982. Uitgangspunt daarbij is, dat de begro ting sluit, zonder dat er daarbij een be roep hoeft te worden gedaan op saldire- serves (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Voor het eerst in de geschiedenis van Leusden zal de woningbouw in twee nieuwe wijken, Claeverenblad en Wildenburg, door de gemeente en de Woningstichting Leusden (WSL) gezamen lijk en in nauw overleg worden aangepakt. Wethouder Jan Wagenaar sprak dinsdagmiddag op een bijeenkomst tussen beiden partijen van „een uniek gebeuren". Voorzitter J. van der Weyden van de WSL noemde de gezamenlijke aanpak „de vrucht van een harmoniemodel waar we zo lang voor hebben gestreden". Deze typeringen zijn echter in feite onder voorbehoud, omdat de gemeenteraad in oktober dit plan nog moet behandelen. In het plan zijn verder premiehuur-, premie A- en B-, geschakelde vrije sec tor- en vrije sector woningen opgeno men. De precieze verdeling is nog niet helemaal rond. Feit is wel, dat het voor genomen aantal vrije sectorhuizen drastisch is gekort, waarvoor in de plaats woningwetwoningen zijn geko men. De weinig rooskleurige markt in de vrije sector is daar mede debet aan. En zoals wethouder Wagenaar het dinsdagmiddag zei: ,,Het plan moet na tuurlijk wel betaalbaar blijven voor de gemeente". één aannemer, als daar tenminste fi nancieel voordeel uit te peuren is. VERDELING Als de gemeenteraad deze maand akkoord gaat met de voorgestelde planaanpak zal de bouw medio 1982 beginnen. De oplevering van het al lergrootste deel van de woningen Is dan tussen medio '83 en half '84 ge pland. De verdeling van de circa 1100 nieuwe woningen is vooralsnog be paald op zeventig procent voor men sen uit de regio en de resterende der tig procent voor de eigen bevolking. De gemeente heeft verzekerd dat de ze (door de overheid voorgeschre ven) verdeling niet ten koste gaan van de woningzoeken in Leusden, omdat in de tussentijd nog genoeg projecten (bijvoorbeeld Zwanen burg) gereedkomen, waardoor zij aan hun trekken kunnen komen. In de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordenir- van het CML af gelopen dinsdagavond zei directeur- gemeentewerken Pais nog, dat de ste- debouwkundige structuur van Claeve renblad en Wildenburg zich leent voor de inrichting van buurtwinkels.,Maar of ze er dan ook komen, weet ik niet Daar over beslissen anderen," aldus Pais. Het ligt in de bedoeling, dat twee ar chitecten aan het plan gaan werken. Voor de gemeente (vrije sector en pre mie-koopwoningen) is dat architect Klunder uit Rotterdam, zoals we al eer der in deze krant schreven, voor de Wo ningstichting Leusden is dat architect Thomas, die eerder plannen voor de WSL in Leusden ontwierp. Het geheel zal onder leiding staan van de stede- bouwkundige van de gemeente Leus den, Frans van der Werf, door de ge meente ,,vorm-coördinator" genoemd. Aanvankelijk was het streven van het gemeentebestuur - en wethouder Wa genaar kondigde dat ook aan in een recent interview dat we met hem had den - dat alle elfhonderd woningen in eén grote bouwstroom op de rails zou den worden gezet. De wethouder zag WIJZIGINGEN Voorzitter J van der Weyden (WSL) De voorgenomen woningbouw in Claeverenblad en Wildenburg betreft circa 1100 woningen, waarvan 525 on der de woningwet zullen vallen. Op aan dringen van de Woningstichting is het aantal woningwetwoningen tijdens de planvoorbereiding opgevoerd, zodat momenteel de mogelijkheid bestaat 100 woningwetwoningen méér te bou wen dan bij de start van de voorberei ding als uitgangspunt werd gebruikt. Deze 100 woningen zullen een lagere huurprijs krijgen dan andere in de wo ningwet. Dat is mogelijk omdat het ge meentebestuur in principe de WSW heeft beloofd de betreffende kavels te gen een gereduceerde prijs te zullen verkopen Bovendien is het de bedoe ling de 100 woningen eenvoudig en simpel uit te voeren, zonder enkele franje Voorzitter Van der Weyden van de WSL zegt dan ook „Deze woningen zullen worden toegewezen aan men sen met een kleine beurs". Om een gelijktijdige planontwikkeling en realisatie voor het totale plan Clae- verenblad/Wildenburg mogelijk te ma ken zijn college en Woningstichting overeengekomen deel te nemen aan een gezamenlijk ontwerpteam (en later bouwteam dat verantwoordelijk is voor de planontwikkeling van alle wo ningen in de twee toekomstige wijken. In de plannenmakerij wordt rekening gehouden met de mogelijkheid om het woningbouwprogramma tussentijds te wijzigen Zowel in de stedebouwkundi- ge structuur van het plan als in de toe komstige woningontwerpen zal het mo gelijk moeten zijn om snelle aanpassin gen te doen als de woningafzet dat noodzakelijk maakt, zo wordt gerede neerd. Inmiddels heeft Bredero Vastgoed BV uit Utrecht het college van b. en w. in principe toegezegd de woningen in Claeverenblad en Wildenburg te willen bouwen, of zoals dat officieel heet „om zich achter de stedebouwkundige opzet van het plan te scharen". De Woning stichting Leusden heeft verklaard posi tief te staan tegenover het werken met Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. dit alleen maar gerealiseerd, indien sa men met de WSL onder één architect gewerkt zou worden Dat streven is dus niet gehaald. Wel blijft er enigszins sprake van een grote bouwstroom, om dat het de bedoeling is, om beide pro- jekten zo goed mogeli|k op elkaar wor den afgestemd, terwijl in pricnipe één aannemer de woningen gaat bouwen. Of ook werkelijk kan worden uitgegaan van éen basis-type van de elfhonderd woningen waarop allerlei vanaties kun nen worden toegepast, zoals Wage naar wilde, is voorlopig de vraag. Opmerkelijk in het plan Claeveren- blad'Wildenburg Is de stedebouw kundige vormgeving. Die wijkt af - zoals we reeds eerder schreven - van de in Leusden gebruikelijke vormgeving met veel bochtige stra ten, hofjes en pleintjes. Claeverenblad/Wildenburg is het ge bied tegenover de ingang van het Burg. Buiningpark aan de Bavoortseweg. Het wordt begrens door de Centrumweg, de Hamersveldseweg, de Bavoortseweg en het terrein van Pon Rozendaallaan 9 Leusden-C. - Al jaren wordt op personeel bezuinigd pag. 3 - VAC gaat woongerief onderzoeken pag. 3 - Bibliotheek bestaat vijfjaar pag. 5 - Toon Kortooms in Leusden pag. 5 - Medische weekend diensten pag. 6 - Achtervelds nieuws pag. 6 - Sportnieuws pag 7 - Loep op Leusden pag. 9 pag. 9 - Films in Amersfoort pag. 11 DOKTERSDIENST: 033-944600 LEUSDEN - De Stichting Jeugd raad Leusden houdt op donderdag 8 oktober een vergadering In de kom missiekamer van het oude ge meentehuis. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt 1 Opening 2. Mededelingen, ingekomen en uitge gane post 3. Voorstel nieuwe aktiviteitenaanbod programma Jeugdraad 4 Evaluatie 3de werkperiode beroeps kracht 5 Rondvraag en sluiting. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Vlot, gezellig en toch stijlvol. Lid N.B.D. Dames wilt u niet langs de kant zitten met feestavonden, bruiloften, partijen etc. Wij kunnen noy ENKELE DAMES PLAATSEN uide leeftijd van 13t.m. 16 jaar. De lessen zijn: dinsdag van 18.30-19.45 uur; vrijdag van 18.15-19.30 uur. Inschrijving dagelijks van 10.00-22.00 uur aan de studio. Utrechtseweg 89 Amersfoort - Tel. 033-14456. Iedere zaterdag vrij dansen van 21.00-24.00 uur. Heeft u bouwplannen of bent u misschien binnenkort in de gelegen heid hiertoe? Bezoekt u dan eens onze presentatie van een goedkope bouwmetho de, welke wij vrijdag 2 oktober a.s. houden in het Ros Beyaart, Ha mersveldseweg 55 te Leusden C, van 19.30 uur tot 22.00 uur. Wij willen u daar graag uitvoerig inlichten over een traditionele, so lide, woning met uitstekende isolatie, luchtverwarming e.d. Uitgaande van enige zelfwerkzaamheid bedraagt de bouwprijs f 100.000.- (inkl. B.T.W. en architektenhonorarium) voor een vrijstaande woning, en f 92.500.- bij 2 onder 1 kap. Griftdijk 3, 3931 MC Woudenberg.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1