„We zijn met het dorp mee gegroeid" ,,Ik schrijf boeken, waar niemand een draai voor om z'n oren krijgt' Openbare bibliotheek bestaat vijf jaar Verzets- herdenkings- kruis I Twee dagen feest in bibliotheek Toon Kortooms 14 oktober in Leusden DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De openbare bibliotheek in Leusden-centrum bestaat vijf jaar. Midden deze maand gaat dat gevierd worden, „zij het op wat bescheidener schaal dan de Hamershof pas geleden feest vierde", aldus bibliothecaresse Liesbeth Ram. Toon Kortooms komt op 14 oktober een lezing houden. En voor de kinderen worden er volgende maand een paar aktiviteiten georganiseerd rond het thema „Kind en Dier". Een dierenmiddag en een dierenpoppenkastvoorstelling, die overigens beide plaatsgrijpen in de Kinderboekenweek. iesbeth Ram: Enige bibliotheek, die op zaterdag open is". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het vijfjarig be staan van de openbare biblio theek In Leusden-centrum wordt op woensdag 14 en donderdag 15 oktober aanstaande enigszins gevierd. Het begint woensdag 14 okto ber om 14.00 uur met een kinder middag, waarvan het thema „Kind en Dier" Is. De dierenarts mevrouw Tijmensen en de heer Ouwehand, oppasser In de Amersfoortse dierentuin, komen over hun werk vertellen en beant woorden vragen van kinderen. Een dag later, donderdag 15 ok tober dus, is er van 15.30 tot 17.00 uur een dlerenpoppekast voor kinderen van vier tot acht jaar. Toegangskaarten voor die mid dagen zijn op twee manleren te verkrijgen: 1. Door een dier te maken, bij voorbeeld In de vorm van een boekenlegger, een masker, een gedicht, een toto, een tekening of hoe dan ook. 2. Door mee te doen aan het dlerenleesprogramma. Formulie ren daarover zijn in de bibliotheek verkrijgbaar. Het gaat er om, dat je een boek leest en opschrijft wat je er van vond. Kinderen die aan een van bovenstaande dingen meedoen, krijgen een toegangsbewijs. Bo vendien maken zij kans op een prijsje of een leesdlploma, die tij dens de feestmiddagen zullen worden uitgereikt. Mochten er kaartjes overblijven, dan worden die vanaf 9 oktober uitgedeeld. Voor volwassenen komt de streekromanschrijver Toon Kort ooms op woensdagavond 14 ok tober in de bibliotheek een lezing houden. Een bescheiden feestprogram- maatje, dat geheel past in de finan ciële positie waarin zich in Leusden het bibliotheekwerk bevindt. We meldden het In juni al: ook de biblio theken ontkomen niet aan de bezui nigingen, die op tal van terreinen ten gevolge van de verslechterende fi nanciële positie van de gemeente moeten worden doorgevoerd. De ge meenteraad bleek het met het colle ge eens, dat de bibliotheekfederatie op een begroting van zo'n drie en halve ton wel 10 zou kunnen bezui nigen. Gevolgen: ten eerste dat de bibliotheek Nieuw Langenbeek niet in 1987 maar pas in 1990 haar norm- bezit aan boeken zal halen (46.000 boeken voor ruim 26.000 inwoners). Maar het betekende ook dat wat an dere zaken van het verlanglijstje van het blbllotheekbestuur geschrapt moesten worden. Een automatische ledenadministratie kan voor het vol gend jaar vergeten worden, evenals een trefwoordregister en de verlang de uitbreiding van het aantal be roepskrachturen In Leusden-Zuld. Gesnoeid moet er ook worden op het budget voor publiciteit en voorlich ting. En tenslotte zal er ook een einde komen aan het experiment met Vidi tel en Teletekst. Tot al die maatregelen heeft het bi- bliotheekbestuur besloten, teneinde in ieder geval het boeken-, platen-, en tijd schriftenbezit zoveel mogelijk op peil te houden. Een verstandig uitgangspunt volgens Liesbeth Ram, die het verdwij nen van Teletekst en Viditel persoonlijk niet als een groot gemis lijkt te ervaren. ,,Ach", zegt ze, „het is een nieuw me dium. en als het kan wil je zoiets graag bijhouden. Van de andere kant: we heb ben er nu een tijd gebruik van kunnen maken, maar het valt bar tegen, wat /e er uit kunt halen. We hadden gedacht het als een informatiebron te gebruiken, net als boeken. Maar het valt erg tegen, wat er aan informatie te krijgen is. Er wordt zelden gebruik van gemaakt en met ingang van 1 |anuari gaat het toe stel verdwijnen." UITBREIDING Het verhaal over vijf jaar openbare bibliotheek Leusden-centrum moet nog even in het teken van het geld blijven staan. In het pas geleden verschenen jaarverslag over 1980 worden nameli|k een aantal zaken genoemd, die daar mee te maken hebben Zo wordt mel ding gemaakt van het plan om de biblio theek „Nieuw Langenbeek" met 500 vierkante meter uit te breiden, zoals be schreven in het gemeentelijk biblio theekplan voor 1983 tot en met 1985. Die uitbreiding is niet alleen noodzake lijk in verband met de groei van het aan tal inwoners van de gemeente, maar ook om de toegankelijkheid van de bi bliotheek te vergroten. De leeszaal, ar totheek en fonotheek zijn momenteel op de bovenverdieping van het gebouw gevestigd Die bovenverdieping is al leen met een trap te bereiken, wat tot gevolg heeft dat invaliden en mensen die slecht ter been zijn van deze onder delen van de bibliotheek geen gebruik kunnen maken. Indertijd is door het Rijk goedkeuring verleend en ook de ge meente Leusden heeft in een eerder stadium te kennen gegeven aan de ge plande uitbreiding haar medewerking te willen verlenen. Maar op de vraag hoe het met de uitbreiding van de biblio theek op dit moment staat, luidt het ant woord van de gemeentelijke voorlich tingsafdeling dat deze is opgenomen in de meerjarenplanning van de gemeen te Leusden. De lijst van projekten, die bij deze planning hoort, en waar dus ook de uitbreiding van de bibliotheek op voorkomt, wordt echter regelmatig kri tisch bezien door de gemeenteraad en het is maar de vraag of de uitbreiding zich zal kunnen handhaven op de lijst. Het is aan de raad om in deze tijd van bezuinigingen prioriteiten te stellen TOCHT Hetzelfde geldt min of meer voor ver betering van het gebouw, zoals het er nu staat. Het jaarverslag over 1980 maakt melding van aanhoudende tocht- problemen, waaraan tot op heden niets gedaan is. Liesbeth Ram „Er doen zich een aantal problemen voor. In de jeugd bibliotheek is het altijd kouder dan in een afdeling voor volwassenen. De hal is voortdurend-een tochtsluis, waardoor de medewerksters achter de balie in de volwassenenbibliotheek ook voortdu rend op de tocht staan. Bovendien is vaak te koud in de bibliotheek De ther mostaat van de verwarming zit aan de buitenkant van het gebouw en dat funk- tioneert niet goed. Daarover hebben we al verschillende malen kontakt gehad met de gemeente. Enige tijd geleden heeft het bestuur een brief geschreven aan het gemeentebestuur, waarin werd gevraagd om een deskundig buro te laten onderzoeken, hoe die problemen verholpen kunnen worden. Daarop is nog geen antwoord gekomen." Er zijn ook positieve berichten te mel den vanuit de vijfjarige bibliotheek. Zo laten de medewerksters en medewer kers zich bijvoorbeeld niet door de tochtproblemen afschrikken. Liesbeth Ram: ,,We hebben momenteel een goed team van zo'n 32 medewerkers, die allemaal één of twee keer in de week meehelpen Daarnaast hebben we nog een wachtlijst van een kleine twintig man Dus voorlopig zitten we goed, wat de vrijwilligers betreft" Dat is, om twee redenen, maar goed ook. In de eerste plaats omdat het aan tal bezoekers van de bibliotheek in de laatste jaren flink gestegen is. Enige ciifers uit het jaarverslag over 1980 in het verslagjaar kende Nieuw Langen beek, jeugd en volwassenen bij elkaar, 6779 gebruikers. Dat waren er bijna dui zend meer dan in het jaar daarvoor. Het aantal uitleningen steeg dien tengevol ge ook Van 237.634 in 1979 naar 242 955 in 1980. En de collectie groei de mee In 1980 omvatte de openbare bibliotheek 15.839 boeken voor volwas senen en 11.224 boeken voor de jeugd. Liesbeth Ram „Ja. het wordt hoe lan ger. hoe drukker. Het dorp is gegroeid, de Hamershof is hiernaast verrezen. En wij groeien mee." ZATERDAG Daar slaat tegenover - en hier volgt dan de tweede reden, waarom voldoen de vrijwilligers zo belangrijk zijn - en dat er voorlopig geen uitbreiding van het aantal professionele uren te verwach ten valt Nieuw Langenbeek heeft de beschikking over tachtig formatie-uren, verdeeld over vier professionele krach ten Uitbreiding daarvan zal voorlopig niet plaats vinden, hetgeen automa tisch inhoudt, dat het aantal openingsu ren ook niet uitgebreid kan worden Liesbeth Ram: „We zouden graag wat veranderen aan de openingstijden Nu gaan we op dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond om 18 30 uur open We zouden dat graag een half uur later wil len laten worden, omdat onze mede werkers nu maar een uur tussen de middagsluiting en de avondopening hebben. Maar in ruil daarvoor zouden we dan de donderdagmiddag open moeten gaan En dat kan niet, daar heb ben we op dit moment niet genoeg for matie-uren voor" Misschien dat het er volgend jaar In zit, want deze wens van Nieuw Langenbeek staat bij de Provinciale Bibliotheekcentrale (PBC), die de formatie-uren over de Utrechtse bi bliotheken verdeelt, hoog geno teerd. Dus wanneer er volgend jaar meer formatie-uren voor de provin cie Utrecht komen, dan maakt Leus den een goede kans, dat die hier toe gewezen gaan worden. Wat de bi bliotheek In staat zou stellen een nog hogere graad van serviceverlening aan het publiek te bereiken. Die is overigens al vrij hoog. Liesbeth Ram: „De PBC omvat zo'n twintig bibliotheken in Utrecht en wij zijn de enige die zaterdag open zijn". Oktober vorig jaar Burgemeester Rademaker aanwezig bij de ingebruikneming van Teletekst en Viditel in de bibliotheek. Met ingang van 1 januari aanstaande gaat dit medium uit de bibliotheek weer verdwijnen Toon Kortooms, 14 oktober in Leusden LEUSDEN - In oktober 1976 ging de openbare bibliotheek aan de Hamersveldseweg 77 van start. Het vijfjarig bestaan van deze bibliotheek wordt op woensdag 14 oktober gevierd met een lezing. Die gehouden zal worden door de schrijver van po pulaire romans (Beekman en Beekman 1949, Dit zwarte goud 1954, Mijn kinderen eten turf 1959, Help, de dokter verzuipt! 1968) Toon Kortooms. Kortooms zal vanaf 20.00 uur in de biblio theek een gezellige babbel over zijn geesteskinderen houden. Toen ik telefonisch kontakt met Toon Kortooms opnam om hem in Bloemen- daal op te zoeken, bleek hij in desolate tijdnood te verkeren. Hij moest naar di verse plaatsen in het zuiden des lands om over zijn werk te praten. En in de resterende tijd moest hij continu stevig doorpennen aan een boek, dat al in au gustus bij de uitgever had moeten zijn' Halverwege de week vertrokken hij en zijn vrouw met vrienden naar Spanje Hij vreesde, dat hij zijn schrijfwerk moest méénemen op vakantie. Het weekend van de 11de oktober zou hij terug zijn in Nederland. Maar hij dacht dat hij en zijn vrouw bij vrienden zouden blijven logeren. Zodat hij mij zelfs dèt weekend niet zou kunnen ontvangen „Anders heb ik daar echt wel tijd voor, hoor." verzekerde hij mij. „Maar op dit moment is het eenvoudig onmo gelijk. Weet u wat u zou kunnen doen? Mijn boekje „Turf in m'n ransel" kopen. Daarin heb ik over mezelf geschreven. Ik heb erin verteld hóé ik ertoe kwam om te schrijven. Hoe ik boeken schrijf En waaróm ik het doe. U kunt er ook vele autobiografische gegevens in vinden." Ik heb vandaag dus dat boekje ge kocht om voor dat babbeltje in de biblio theek een inleidinkje over Toon Kort ooms te kunnen schrijven Het boekje is verlucht met vele foto's van de familie Kortooms en de huizen, waarin ze kwamen te wonen Ook met een fotocollage van het ouderlijk gezin Kortooms, dat door Toons vader „de Turfeters" werd genoemd. Vader en moeder Kortooms met veertien kinde ren Zeven meisjes Zeven jongens. Een van hen is Toon. die in 1916 in de Brabantse Peel werd geboren. VAN DE HEER GEKREGEN Hoe hij ertoe gekomen is om schrijver te worden? „Het schrijverstalent kreeg ik van Jahwe, van de Heer", schrijft hij als ant woord nummer 1 op deze vraag. „En de Heer verwachtte van mij dat ik dat talent zou gaan gebruiken. En Hij gaf mij daar toe in de loop van de jaren duwtjes in de rug." Zo'n eerste duwtje kreeg hij door mid del van zijn broer, die door de andere Kortooms eerbiedig Harrie-met-de-har- de handen werd genoemd. Toon las een voorlichtingswerkje, „dat je in onze huidige progressieve maatschappij zonder bezwaar aan een kleuterklasje zou kunnen voorlezen Maar in zijn jeugd stond dergelij ke lektuur op de huiselijke index. Harrie rukte het boek uit Toons handen en schopte Toon de deur uit. Toon wreef over zijn pijnlijke zitvlak en nam zich toen voor het eerst welbewust voor later schrijver te worden. „En dan schrijf ik boeken, zo zei ik bij mezelf", „waar nie mand een draai voor om zijn oren of een trap voor onder zijn gat zal krijgen Dan schrijf ik boeken waar de mensen mee kunnen lachen LACHEN En ook dat laatste had zijn oorzaak en zijn reden 's Avonds als de grote kinderschaar in bed lag, las Toons va der een humoristisch verhaal aan zijn moeder voor Toon hoorde hen beiden lachen, en dat maakte indruk op hem. Die twee lieve mensen met dat fikse gezin, die zich 's avonds konden ont spannen met een blijmoedig boek. Zulk soort boeken wil ik gaan schrijven, be sloot hij. Hóé en waaróm Toon Kortooms schrijft wordt eveneens uitbundig en omstandig uit de doeken gedaan „Turf in m'n ransel" is door hem gecomple teerd met fanmail, met vraagstellingen en met enig wel en wee over de film en zijn akteurs „Help. de dokter verzuipt". Wie Toon Kortooms over dit alles in levende lijve aan het woord wil horen kan op woensdag 14 oktober in de openbare bibliotheek terecht LEUSDEN - Bij Koninklijk Besluit van 29 december 1980 is ingesteld het „Verzetsherdenkingskruis". Dit kan worden toegekend aan degenen die behoorden tot een erkende ver zetsgroep, verzetsmilitairen, militai ren die behoorden tot de Binnen landse Strijdkrachten, ieder die in Oost-Azië aan verzet tegen de vijand deelnam en anderen die vergelijk baar zijn. De toekenning kan ook posthuum geschieden. De toekenning geschiedt door het Nationaal Comité Verzetsherdenkings kruis, dat te bereiken is Van Stolkweg 10, 2585 JP Den Haag. Dit onderzoekt of men aan de criteria die in het Konink lijk Besluit worden genoemd - en hier boven slechts beknopt zijn weergege ven - voldoet Bij toekenning ontvangt men bericht, doch dat kan de nodige tijd vergen Op dit moment is het de burgemees ter van Leusden onbekend wie dit her- denkingskruis hebben aangevraagd of al toegekend kregen. Hij is bereid te zijner tijd een bijeenkomst te houden met allen die dit ereteken is toege kend. Dit zou kunnen gebeuren voor de komende zomer Indien ook daarna nog toekenningen gedaan worden kan aan een volgende bijeenkomst worden ge dacht. De burgemeesters ontvangen voorals nog geen rechtstreeks bericht omtrent toekenning. Vandaar dat de burge meester van Leusden allen aan wie het verzetsherdenkingskruis wordt toege kend, verzoekt hem dat te laten weten. Daarbij zouden zij dan kunnen opgeven of zij voor een bijeenkomst als voor meld. voelen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5