CRM wil van Schoolsteegbosjes beschermd natuurmonument maken Houtwoningen in Munnikhove-Bosveld een stapje dichterbij tja. Gemeentebestuur toont zich verrast ik m COMMISSIE RO STAAT POSITIEF TEGENOVER PLAN PfïTTT Wagenaar wil nu naar Van Dam VANIIAAG LEISIffiK KRAKT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DOKTERSDI ENST:~ Commissie Welzijn en Onderwijs bijeen Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11- 3830 AA Leusden Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 13e JAARGANG NO. 49 (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wagenaar van ruimtelij ke ordening is zeer zeker van plan te gaan praten met de nieuwe minister van Volks huisvesting, drs. Marcel van Dam, over de door Leusden verlangde aansluiting op rijksweg 28. De VVD-wethou- der deelde dit afgelopen dinsdagavond mee in de ver gadering van de raadscom missie OW/RO. In het gesprek, dat Wagenaar wil met de bewindsman, zal met name de nadruk moeten liggen op de torse groei van Leusden in de afgelopen |aren en de opvangfunc- tie die deze gemeente heeft voor de bevolking uit de Utrechtse heu velrug. waardoor het noodzakelijk is goede in- en uitvalswegen te hebben Een aansluiting op rijks weg 28 is dus onontbeerlijk om het verkeer van en naar Leusden be hoorlijk te verwerken Eind vorige maand had zoals bekend wethouder Wagenaar een onderhoud met minister Henk Zee- valking van Verkeer en Waterstaat over de aansluiting op de rijksweg. Uit dat gesprek kwam toen naar voren, dat een verbinding vanuit Leusden op de R 28 noodzakelijk is, en ook technisch uitvoerbaar, maar er geen geld is om deze aan sluiting mogelijk te maken Minis ter Zeevalking heeft wel wethou der Wagenaar toegezegd de zaak in overweging te nemen (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ministerie van CRM is van plan om van de School steegbosjes een beschermd natuurmonument te maken. In een op 28 september jongstleden aan de gemeente verstuurde beschikking heeft de staatssecretaris zijn voornemen daartoe kenbaar gemaakt. Dit zogeheten „overwegingsbesluit" moet binnen een jaar gevolgd worden door een definitieve aanwijzing tot beschermd natuurmonu ment. In de tussentijd zijn de bepalingen van de Natuurbescher mingswet al op het gebied van toepassing, wat in feite betekent dat er niets aan het gebied veranderd mag worden. De voorgenomen aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot be schermd natuurmonument doorkruist de plannen, die de gemeente Leusden met het gebied heeft. De gemeente wil de Schoolsteegbos jes in drie delen opsplitsen. Het meest oostelijk gedeelte - dus tegen de Liniedijk aan - zou volgens de gemeente beschermd natuurmonu ment moeten worden. Een middengedeelte zou beperkt toegankelijk moeten worden. Het tegen de Hamersveldseweg aan gelegen gedeel te van de Schoolsteegbosjes zou in de visie van de gemeente be stemd moeten worden voor recreatieve en sportieve doeleinden. Het voornemen van de staatssecretaris van CRM heeft de gemeen te Leusden nogal verrast, te meer daar er geen enkel overleg tussen ministerie en gemeente heeft plaatsgevonden. - Beeld van de Schoolsteegbosjes, die het ministerie van CRM wil aanwijzen als beschermd natuurmonument In zijn beschikking meldt de staatssecretaris, dat hij de School steegbosjes beschouwt als een na tuurmonument In de zin van de Na tuurbeschermingswet, emdat het gebied van belang Is uit een oogpunt van natuurschoon en om zijn natuur wetenschappelijke waarde. De Schoolsteegbosjes worden ge vormd door vochtig hakhoutbos, grasland en open water. Essentieel voor het natuurwetenschappelijke belang van het gebied is de variatie in grondwaterstand. Daardoor is In de Schoolsteegbosjes een grote ver scheidenheid In milieuomstandighe den ontstaan, wéarln zich een zeer gevarieerde levensgemeenschap heeft ontwikkeld. Dat blijkt uit de minder algemene tot zeer zeldzame plantesoorten, die er worden aange troffen. Daarnaast is het gebied be langrijk vanwege zijn opvallende vo gelstand. Tenslotte is het gebied ook uit het oogpunt van natuurschoon de moeite van het behouden waard. Om deze kwaliteiten van de School steegbosjes te behouden Is conser vering van de bodemkundlge ge steldheid van het terrein en de water huishouding net zo noodzakelijk als handhaving van de rust voor de vo gelstand. Vandaar het voarnemen van CRM om de Schoolsteegbdsjes aan te wijzen als natuurmonument. GRONDWATERPEIL Volgens een woordvoerder van het ministerie was het dringend geboden om nu met een beschikking ten aanzien van de Schoolsteegbosjes te komen Zoals gezegd is de variatie van het grondwaterpeil een wezenskenmerk van het gebied. Nu de ontwikkeling van de Tweede Fase - het uitbreidingsge bied van Leusden - de Schoolsteeg bosjes nadert is beïnvloeding van het grondwaterpeil in nadelige zin voor de Schoolsteegbosjes niet denkbeeldig Artikel 12 van de Natuurbeschermings wet geeft de mogelijkheid om ook voor de naast het beschermde gebied gele gen terrein beperkende bepalingen uit te vaardigen, in die zin dat ingrepen in de naast gelegen terreinen de situatie in het beschermde gebied niet mogen beïnvloeden „In het geval van de Schoolsleegbosjes gaat het daarbij vooral om beïnvloeding van de grond waterstand. Zou het grondwaterpeil gaan dalen, dan ontstaat definitieve schade aan dat gebied. Vandaar die beschikking, anders is de verloedering van dit waardevolle gebied zeer wel mogelijk", aldus de woordvoerder van het ministerie, die er verder op wijst dat het hier gaat om een overwegingsbe sluit, heigeen zou verklaren, dat er nog geen overleg met de gemeente heeft plaatsgevonden De woordvoerder: „Het is niet gebruikelijk om vooraf gaand aan een overwegingsbesluit overleg te plegen. Dit besluit moet nu binnen een jaar gevolgd worden door de definitieve aanwijzing. In dat jaar wordt er overleg gevoerd met allerlei instanties, zoals de gemeente, de pro vincie, de natuurbeschermingsraad. de Rijksplanologische Commissie, de ei genaar en de waterschappen", aldus de woordvoerder, die er tenslotte op wijst, dat het ministerie niet lichtvaardig met dergelijke voornemens en aanwij zingen omspringt. Het gaat echt om de meest waardevolle gebieden". PROCEDURE De procedure i« nu als volgt. Van daag maaki de burgemeester van Leusden via een advertentie in deze krant bekend, dat de beschikking gedu rende dertig dagen vanaf vandaag op de gemeentesecretarie ter inzage ligt Belanghebbenden kunnen tot veertien dagen na de ter inzage legging hun me ning omtrent de overweging van het mi nisterie kenbaar maken aan Gedepu teerde Staten van de provincie Utrecht vervolg op pagina 3 Pas 18 kavels verkocht3 - Raadsleden huiverig voor hoogbouw 3 - R. van de Hengel en de OBM5 -Scoutinggroep inde problemen5 - MBD-kinderen en hun kansen 7 - Mens in z'n werk: podo-therapeut7 - Korf en Inslag gaan open .8 -Sportnieuws 9 - Loep op Leusden11 - Spaans11 -Kantlijn11 -Film13 03425-1222 LEUSDEN - Maandag 12 oktober houdt de commissie Welzijn en On derwijs een openbare vergadering in de raadszaal van het gemeentehuls aan de Hamersveldseweg. De aanvang is 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Verslag van de bijeenkomst van 31 augustus jl. 3 Mededelingen 4. Verslag van de werkgroep Onder wijs. 5. Subsidiëring emancipatieactivitei ten KPO en VOS 6. Accommodatienotitie. 7. Beschouwingen en vraagpunten voor de begroting van 1982 e v. 8 Aanvrage e* artikel 50 der Kleuter onderwijswet ten behoeve van de Prot Chr. kleuterschool „De Val lei". 9. Preventieve voorlichting tandver- zorging schooljeugd 10 Rondvraag 11 Sluiting LEUSDEN - De kans dat er houtwoningen tegen een prijs van 80.000 gulden worden gebouwd in Munnikhove/Bosveld, is een stap je dichterbij gekomen. De raadscommissie voor Openbare Werken en Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks ven 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Ruimtelijke Ordening heeft dinsdagavond het college van B. en W. het groene licht gegeven voor het verder uitwerken van het plan voor deze houtwoningen. Als dit plan concreet gestalte krijgt, zal het een primeur voor Nederland zijn op het gebied van de woningbouw. Wethouder Jan Wagenaar spreekt van een „doorbraak in de vicieuze cirkel van de duurdere huizen". Eind juli van dit jaar meldde deze krant al dat er gewerkt werd achter de schermen aan dit plan voor houtwonin gen. Toen waren de bouwbedrijven Finnhouse uit Dordrecht en Vikinghus uit Hazerswoude en het architectenbu reau Hopstaken/Van Eys uit Amersfoort (in combinatie met de Leusdense aan nemer Bouwmeester) reeds afzonder lijk aan de slag gegaan Dit gebeurde op verzoek van de gemeente Leusden (c.q wethouder Waqenaar). Dinsdagavond in de vergadering van de commissie OW/RO lanceerde Wa genaar met veel enthousiasme dit plan officieel. ,,De gemeente denkt in staat te zijn deze houtwoningen van 80 000 gulden te laten bouwen Dit gezien de vraag die er momenteel is naar kleine, goedkope woningen Onderzoek heeft bijvoorbeeld uitgewezen, dat 25 pro cent van de alleenstaanden in Neder land wel een kleine woning zou willen kopen", aldus de VVD-wethouder De gemeente denkt aan houtwoningen, omdat die tegen een zeer goedkope prijs zijn aan te bieden Deze huizen zouden in Munnikhove/Bosveld moeten komen, omdat de gemeente daar nog met een behoorlijk aantal kavels in de geschakelde vrije sector in haar maag zit. De belangstelling om deze grond te kopen is uiterst gering. ..Voor de finan ciële haalbaarheid van het bestem mingsplan Munnikhove/Bosveld is het wellicht goed deze kavels te bestem men voor de houtwoningen", zo zei wethouder Wagenaar dinsdagavond. BOVENVERDIEPING Gedacht wordt aan zestig houtwo Ontwerp Loysdenhus ningen met een vloeroppervlakte van zestig vierkante meter. De hui zen zouden op een kavel van 150 vierkante meter moeten worden ge bouwd. Slechts alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (waar onder ook bejaarden) kunnen voor een dergelijke woning in aanmerking komen. Of er een rijkspremie op de houtwoningen wordt verstrekt, is nog punt van gesprek. Volgens di recteur-gemeentewerken M. Pais is een premie in de categorie A afhan kelijk van de regeling Wenken en Voorschriften voor premiebouw. In de vergadering van de raadscom missie OW/RO werden drie (voorlopi ge) ontwerpen getoond van de houtwo ningen. De tekeningen van het architec tenbureau Hopstaken/Van Eys en aan nemer Bouwmeester (nu onder de naam Loysdenhus) gaven een houtwo ning te zien met een bovenverdieping Finhouse en Vikinghus bieden een huis aan. dat gelijkvloers is Alle typen wo ningen zijn fors geïsoleerd Loysden hus beweert dat in zijn ontworpen huis maar 400 kub gas per jaar hoeft te wor den verstookt Voor een doorsnee wo ning is gemiddeld 1500 tot 2000 kubie ke meter gas voor verwarming nodig. Finnhouse heeft overigens aan wethou der Wagenaar laten weten geen kans te zien voor 80.000 gulden een houtwo ning neer te zetten Dit bedrijf denkt 12.500 gulden meer op het gestelde bedrag nodig te hebben. vervolg op pagina 3 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. J. Wagenaar

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1