R.H. v.d. Hengel nam na dertig jaar afscheid Scoutinggroep heeft gebrek aan leiding ).B.M. Leusden 85 jaar Voortbestaan Manitoba in gedrang Schrijfavond Amnesty Bijeenkomst Vrouwenraad Leusden over gehandicapten KPO-bijeenkomst Koffieochtenden weer van start Aktiviteiten Vrouwenkafé DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 plaatselijk nieuws De autoverzekering zou ook een wij- zinging ondergaan In navolging van datgene wat in de auioverzekerings- branche gaande is, is ook de Onderlin ge Brandwaarborg Maatschappij tot het besluit gekomen het no-claim percenta ge te verhogen tot 50% De autohulp dienst zoals die tot voor kort voor het binnenland van kracht was, geldt nu ook voor het buitenland BONUS/MALUS De heer Tobbe gaf hierna enige uitleg over de autoverzekering Deze branche is in heel Nederland op de helling en vele maatschappijen zoeken naar nieu we mogelijkheden van premiebereke ning. Hij deelde mee, dat de laatste ont wikkeling van dien aard is, dat men de premie wil gaan baseren op het gewicht van de auto waarbij men dan tevens een zogenaamde bonus/malus sys teem wil hanteren Dit bonus/malus systeem houdt in dat de goede rijders met een korting worden beloond en dat daartegenover een premieopslag van tóepassing is voor die rijders die het al te bont maken. Volgens de heer Tobbe zijn de auto premies bij de commerciële maat schappijen te hoog door de regelmatige premiestijgingen. Zij hebben teveel aan de premies overgehouden en zijn nu druk doende het overschot te verwer ken, aldus de heer Tobbe ,,De Novo," zo zei hij, ..zal de premies voor automo bielen blijven baseren op de catalogus- waarde Wel zullen wij overgaan tot het hanteren van het bonus/malus sys teem." Tevens zal de Novo aan verzekerden die een oudere auto toch all risks verze keren, een lagere premie in rekening brengen, dan voor nieuwe auto's 250 MIJLOEN Mevrouw Kreikamp gaf enige cijfers die de constante groei van de Onderlin ge Brandwaarborg Maatschappij illu streren. Het verzekerd brandkapitaal be draagt 177 miljoen, voor storm is dat 20 miljoen, voor de uitgebreide risico's glas te zamen 51 miljoen. Dat brengt het totaal verzekerd kapitaal op onge veer 250 miljoen wat toch wel een mijl paal genoemd mag worden in de ge schiedenis van de maatschappij. Deze 250 miljoen betekent een stijging van 15% ten opzichte van 1980. Het premie-inkomen hield bijna gelij ke tred. Dit steeg met 13%. Het totaal aan brandpremie bedraag 229.000,-, stormpremie 16.000 - en uitgebreide gevarenpremie 23.000,- De balans- en de verlies en winstre kening over het boekjaar 1980 werden toegelicht door de penningmeester de heer G. W. Tijmensen, die zaten zo goed in elkaar, dat de financiële com missie die daarna aan het woord kwam slechts haar dank kon uitspreken aan het adres van de penningmeester. Het was dan ook een kwestie van hamer slag, dat de vergadering de balans- en verlies en winstrekening goedkeurde De man die enige lof trompetterde - Een vrij grote opkomst tijdens de ledenvergadering. over het hoofd van de penningmeester, de heer J - van der Haar, zou na drie jaar aftreden als lid van de financiële com missie. Direct daarop reageerde de heer Blom positief op de vraag of hij de plaats van de heer Van de Haar wilde innemen. Hij zal de komende drie jaar de financiële commissie gaan verster ken. Een belangrijk punt tijdens deze vergadering was de pauze die door de 85-jarige maatschappij werd aangegre pen om de aanwezigen een drankje en een hapje aan te bieden. Na de pauze gaf de heer G. J. van Donselaar in vogelvlucht het wel en wee van de Onderlinge in 85 jaar weer. Een leuk voorval uit het verleden van de Onderlinge was dat in 1937 tijdens een veraaderina aeïnformeerd werd of door de vereniging een consumptie kan wor den aangeboden De toenmalige voor zitter jhr mr. J.K.H de Beaufort ant woordde: .Dit kan voorlopig nog niet ingaan; misschien kan een kop thee worden aangeboden. Dit zal in ovenwe ging worden genomen De huidige maatschappij is op dat punt toch wel veel verder Of men ter gelegenheid van het 85- jarig bestaan van de Onderlinge net zo ver wil gaan als in 1954 valt in deze tijd van stijgende kosten wel te betwijfelen. In 1954 werd bij het 60-jarig bestaan van de OBM-Leusden medegedeeld, dat de premie voor dat jaar niet geïnd zou worden. Dit als presentje van de OBM aan haar leden. BESTUURSVERKIEZING Na dit overzicht van 85 jaar OBM Leusden vond de bestuursverkiezing plaats Door het aftreden van de heer Van de Hengel waren een tweetal kan didaten door het bestuur voorgesteld Dit waren de heren E. J Gieskens uit Leusden en J. van der Haar uit Amers foort. Het was dus aan de leden om een keus te maken. Na het inzamelen van de stembrief jes bleek dat het totaal aan uitgebrachte stemmen twee meer bedroeg dan het aantal stemgerechtigden. De stemming werd dan ook ongeldig verklaard, zodat opnieuw een eerste stemming zou plaatsvinden. Deze stemming verliep wel juist en hieruit kwam naar voren dat in totaal 58 stemmen waren uitge bracht, waarvan 1 blanco De heer Gieskens kreeg hiervan 31 stemmen den heer Van der Haar 25 stemmen, zodat eerstgenoemde voor de komen de jaren een plaats in het bestuur zal innemen. Daarna was aan de orde het afscheid van de heer R. H. van de Hengel. De penningmeester en tevens vice-voorzit- ter de heer Tijmensen nam het woord en memoreerde dat de huidige voorzit ter in 1952 tot het bestuur toetrad en in 1966 de voorzittershamer in handen kreeg Daarvoor had zijn vader al 45 laar deel uitgemaakt van het bestuur, zodat de heren Van de Hengel van 85 jaren OBM-Leusden 75 jaar de maat schappij hebben gediend. De heer Tijmensen verpakte in zijn toespraak ook. dat de heer Van de Hen gel niet bang is geweest voor de dames, want onder zijn leiding deden de dames hun intrede in de Maatschappij met na me op het terrein van de administratie. Sinds die tijd ging het met de Onder linge bergopwaarts. Uiteraard werd in het dankwoord aan de heer Van de Hengel ook zijn vrouw betrokken, die toch een stuwende kracht is geweest achter de scheidende voorzitter. Zij werd dan ook met recht in de bloe metjes gezet De heer Van de Hengel ontving een geschenk, waarbij hij tevens de verze kering kreeg, dat het bestuur in wat in tiemere kring nog afscheid zou nemen. De heer Tobbe van de Novo was ook niet met lege handen gekomen en leg de in zijn toespraak de nadruk op de prettige samenwerking tussen Novo en de OBM en met name de voorzitter In zijn dankwoord benadrukte de heer Van de Hengel nogmaals veel steun van de Novo te hebben onder vonden en met veel plezier terug zal denken aan de fijne samenwerking met de diverse administrateurs en administratrices die hij in zijn loop baan heeft meegemaakt. Tevens dankte hij de bestuursleden voor de goede verstandhouding en prettige sfeer. Na deze huldiging en de rond vraag, waarin geen belangrijke za ken aan de orde kwamen, kwam het einde waarna menigeen nog wat bleef napraten. ene kant van het 85-jarig bestaan van de maatschappij en aan de andere kant het afscheid van haar voorzitter de heer R. H. v.d. Hengel. Dat zal dan ook de reden zijn geweest, dat de opkomst vrij groot was. Het bestuur mocht 59 leden verwelkomen onder wie de heren C. G. H. van Amersvoort en H. Tobbe, beiden van de Novo uit Zwolle. PREMIEVERLAGING Na het openingswoord van de voor zitter v.d. Hengel werden de notulen van de vorige vergadering van 7 okto ber 1980 goedgekeurd en was ount 3 „mededelingen" aan de orde. De ad ministratrice, mevrouw L. 'Kreikamp deelde hierbij mee, dat in verband met het gunstige resultaat in de afgelopen periode ten aanzien van stormschades de Novo de stormpremie met 20% wil verlagen Voorts kwam zij terug op de taxatie dag nieuwe stijl waaraan werd deelge nomen door een zestal onderlingen met in totaal 16 personen De bedoeling was een bedrijf te inspecteren en te taxeren en daarna een premie vast te stellen waarbij terdege rekening diende te worden gehouden met diverse as pecten die aan de beoordeling en de tariefstelling ten grondslag liggen. Vol gens mevrouw Kreikamp een zeer leer zame dag Hierbij kwam ook naar vo ren, dat voor de bevestiging van dakpla ten van bij voorbeeld ligboxenstallen, het best gebruik gemaakt kan worden van roestvrijstalen bouten met kunst stof beschermkap. De bouten die tijdens de taxatie wer den aangetroffen en in het onderhavige geval zeven jaren dienst hadden ge daan, bleken totaal verroest en verder geen enkele garantie te bieden bij een eventuele storm in de toekomst. Bij ge bruik van deze nieuwe roestvrijstalen bouten zou het mogelijk zijn, dat de stormpremie met 10% zou kdnnen wor den verlaagd Voorts zou men bij de premiestelling voor ligboxenstallen van steen ge bouwd en met platen gedekt, bij gebruik van de nieuwe bouten ervan uitgaan alsof men te doen had met stallen van steen gebouwd en met pannen gedekt. den WA die gehouden werd op dins dag 5 oktober stond voor een zeer groot deel In het teken van, aan de - De heer R. H van de Hengel. ACHTERVELD - De algemene le denvergadering van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Leus- (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Er is In Leusden nog al wat te doen geweest over de mogelij ke komst van een Amersfoortse scoutinggroep naar Leusden. Ge meenteraad en scouts bleken het niet eens te kunnen worden over de voorwaarden waarop het zogenaam de defensiegebouwtje aan de Ha- mersveldseweg betrokken kon wor den, zodat de groep bleef waar ze was, in Amersfoort. Toch is er bin nen de gemeentegrenzen van Leus den wel degelijk een groep scouts, de moderne naam voor padvinders, te vinden. Het gaat hier om de Manl- tobagroep, een groep die haar ac commodaties heeft aan de Dodeweg. Met één van de onderdelen van de groep, de verkenners In de leeftijd van 12 tot 15 jaar, gaat het niet goed. Door gebrek aan leiding is het al niet meer mogelijk om elke zaterdag een blleenkomst te houden. Voor de jon geren, welpen van 8 tot 11 jaar, Is de situatie Iets beter, maar zeker niet rooskleurig te noemen. De Manitobagroep is gehuisvest in twee clubhuizen aan de Dodeweg, naast de school voor wijsbegeerte. Het terrein waarop de groepshuizen staan valt binnen de gemeentegrenzen van Leusden. vreemd genoeg is de grond toch eigendom van de gemeente Amersfoort Al in 1964 kreeg het groepsbestuur van de Manitobagroep van Rijkswaterstaat de mededeling dat in ieder geval één van de blokhutten moest verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe, omgelegde Dode weg. De reconstructie zou moeten plaatsvinden door de aanleg van Rijks weg 28. Sinds 1964 heeft men echter van nie mand meer iets vernomen, al is het wel duidelijk dat te zijner tijd plaats gemaakt moet worden voor de aanleg van de nieuwe wegen. Een nieuwe plaats voor het groepshuis is echter al beschikbaar, een honderd meter verwijderd van de huidige plaats. Voor een scoutinggroep is de Manitobagroep uitstekend gehuis vest, men beschikt over twee blokhut ten, welke gelegen zijn aan de rand van een uitgestrekt bos- en heidegebied De Manitobagroep is in 1946 opge richt, tegelijk met twee andere scou- tingsgroepen in Amersfoort. De naam dankt de groep aan de Canadese mili tairen, welke Amersfoort bevrijd had den. Zij kwamen uit de provincie Mani toba in Canada BINNENSTAD Aanvankelijk had de groep haar on derkomen op een zoldertje aan de Amersfoortse Groenmarkt Via een houten keetje aan de Oranjelaan kwam men uiteindelijk op de huidige plaats aan de Dodeweg. Ook de later ter ziele gegane Kimball-O'Hara groep betrok een blokhut aan de Dodeweg De problemen waarmee de groep op dit moment kampt, gebrek aan leiding, heeft de scoutingclub al eerder meege maakt. In 1950 verdween één van de onderdelen van de groep, de verken ners, omdat er geen leider meer be schikbaar was. Een jaar later werd de verkennersgroep weer nieuw leven in geblazen door een Amsterdamse hop man, die naar Amersfoort verhuisde. Op dit ogenblik bestaat de Manitoba groep uit een viertal afdelingen De grootste groepering is de welpenafde ling, voor jongens van 8 tot 11 jaar, direct gevolgd door de verkennerstroep voor jongens tot een jaar of 15 Daarna komen de wat kleinere groepjes rowans (15-17 jaar) en voortrekkers (boven 17 jaar) Alleen de laatste groepering telt meisies onder haar leden, de overige afdelingen bestaan geheel uit jongens De welpen komen iedere zaterdag morgen van tien uur 's morgens tot één uur 's middags bij elkaar. Veruit het me rendeel van de leden komt uit Leusden. Twee leiders en twee leidsters vormen op papier de leiding van de zogenaam de welpenhorde. In de praktijk moeten vaak twee leidinggevenden het af laten weten in verband met studie of beroep. Uitbreiding van de leidersstaf is dan ook dringend gewenst. Belangstelling van de kant van de |eugd is er ruim voldoen de. Men kan echter nauwelijks meer leden aannemen omdat een behoorlijke opvang ontbreekt. KRITIEK Ronduit kritiek is echter de situatie bij de verkennersgroep. Sinds 1 septem ber j.l. is alleen Brord van Lier nog be schikbaar als verkennersleider. Zijn werk brengt echter met zich mee dat hij van tijd tot tijd niet beschikbaar is op de tijden dat de verkenners bij elkaar ko men. zaterdagmorgen van 10.00 tot 13.00 uur. De verkenners moeten dan voor die tijd benaderd worden met de mededeling dat de bijeenkomst niet door kan gaan Voor de heer Van Lier is de aardigheid er op deze manier ook snel af. zodat het voortbestaan van de verkennerstak bij de Manitobagroep op het spel staat. De groepsvoorzitter van Manitoba, de 34-jarige gemeente-ambtenaar Rob Daale noemt de situatie dan ook terecht „onhoudbaar". Zelf kan hij er ook niet altijd bij zijn omdat hij in Culemborg werkt en woont. Bovendien is de heer Daale elke zaterdagavond al druk als begeleider van de voortrekkers. Vroe ger was het zo dat nieuwe leiding uit eigen gelederen kwam. Doordat veel oudere leden naar elders verhuisd zijn of buiten Amersfoort studeren kan uit dit reservoir niet meer geput worden. „Als we er één man leiding bij krijgen voor de verkenners zijn we al blij", aldus de bezorgde groepsvoor zitter. Liever zou de heer Daale ech ter zien dat zich een paar dames en heren In de leeftijd van rond de twin tig jaar zich aanmelden ter verster king van het leiderskorps. Diegenen die nadere inlichtingen wensen kun nen met hem kontakt opnemen. Van 19.00 tot 20.00 uur is hij altijd te be reiken op het telefoonnummer 03450-18129. De blokhutten van Manitoba. LEUSDEN - Woensdag 14 oktober aanstaande houdt de Vrouwenraad Leusden een open ochtend in het ka der van het Jaar van de Gehandicap ten. Tijdens deze ochtend wordt ge praat over hoe het is om als gehandi capte in onze maatschappij te leven, te kunnen functioneren en vooral, hoe dat in Leusden mogelijk is. Vertoond wordt de film; ,,Met het oog op de drempel". Een zeer indringende film, die een beeld tracht te geven hoe het leven van en rond gehandicapten zich afspeelt: Aangepaste woonvor men geven de lichamelijke gehandicap ten een grotere zelfstandigheid. Hun handicap sluit het gewone leven van werken, liefhebben en kinderen krijgen niet uit. Zij voelen zichzelf niets and°rs dan anderen." Na de film zullen drie mensen iets vertellen over zichzelf en de situatie waarin zij zich bevinden Dit zijn me vrouw Bregman (zij is gemeenteraads lid in Driebergen, is zelf gehandicapt en lid van de stichting commissie Interna tionaal Jaar van Gehandicapten 1981), mevr Van de Berg (woont en werkt zelf standig in Leusden, is eveneens gehan dicapt) en de heer Holl uit Leusden (is lid van de stichting nationale commissie Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981Na de pauze zullen zij een forum vormen, waaraan men vragen stellen kan. ledereen, zowel mannen als vrou wen. die wat te zeggen heeft, mee wil praten en denken over de leefbaarheid van Leusden voor gehandicapte mede bewoners, wordt door de Vrouwenraad Leusden uitgenodigd om op woensdag 14 oktober om 9.30 uur (zaal open 9.15 uur) naar Groot Krakhorst aan de Bol derikhof 18, Leusden-C te komen. LEUSDEN/CENTRUM - De Leus- dense afdeling van Amnesty Interna tional organiseert op maandag 12 okt. weer de maandelijkse schrijf avond voor gevangenen. Op deze avond kan iedereen tussen 19.30 en 22.00 uur binnenlopen in de Hamers- veldschool (Lijsterbeslaan 54) en door het (over)schrijven van 1 of meer brieven, gericht aan autoritei ten in diverse landen, een bijdrage leveren aan de pogingen om het lot van gevangen te verbeteren. Dit keer kan geschreven worden naar de au toriteiten van Egypte, Zuid-Korea, Griekenland en de DDR. Een belangrijke doelgroep van Am nesty vormen de gewetensgevange nen dit zijn mensen die vastgehouden worden vanwege hun denkbeelden, huidskleur taal of religie, maar geen ge weld hebben gebruikt of gepropageerd Deze gevangenen worden toegewezen aan één van de duizenden adoptiegroe- pen van Amnesty Deze groepen grij pen ieder legaal middel aan om ..hun gevangene vrij te krijgen. In het kader van de aktieweek voor gewetensgevangenen, die door afde lingen van A.l. over de hele wereld tus sen 11 en 18 oktober gehouden wordt, zal één van de leden van Amnesty Leusden op de schrijfavond een toelich ting geven op deze aktie en het adoptie- werk van Amnesty. Tevens worden voorbedrukte briefkaarten ter beschikking gesteld, gericht aan de autoriteiten in Argen tinië, waarin verzocht wordt Mariano Moreno vrij te laten. Dit is een Argen tijnse gewetensgevangene die door de Leusdense afdeling van A.l. is geadopteerd. Een stapel briefkaar ten uit Leusden zal de kans op zijn vrijlating zeker vergroten; mede daarom hoopt Amnesty Leusden op een grote opkomst. Inlichtingen kunt u krijgen bij Ineke Borg en Atty v. Dijk, tel. 943887, resp. 944777. LEUSDEN - Op maandag 12 okto ber komt de heer Van de Put, tot voor kort commandant van het Politie korps in Leusden, een avond spre ken voor de leden van de KPO. Het onderwerp van deze bijeenkomst zal gaan over de problemen rond de criminele jeugd Aanvang 20.00 uur in Blijhof. Op woensdag 14 oktober zal in het kader van het jaar van de gehandicap ten door de Vrouwenraad een ochtend worden georganiseerd, waar mevrouw Bregman uit Driebergen zelf gehandi capt en moeder van drie kinderen zal spreken na vertoning van een film over bovenstaand onderwerp Aanvang 9 30 uur in Groot Krakhorst Leden van de KPO zijn van harte wel kom. LEUSDEN - Het is niet haalbaar om het thema dat gepland was voor maandag 12 oktober op tijd klaar te krijgen. In plaats hiervan zal op deze vrouwenkalé-avond gelegenheid be staan om nog eens in een informele sfeer in te gaan op de organisatori sche en inhoudelijke aktiviteiten. Op 28 september jl. is hier al een thema-avond aan gewijd. Er is toen nogal wat losgekomen en daarom lijkt het zinnig om er nog een avond aan vast te knopen Bovendien krijgen vrou wen die eerder niet konden komen hier mee de kans blijk te geven van hun betrokkenheid en een kans een daad werkelijke inbreng te hebben in het be leid. Het kafé is open om 20.00 uur en wordt gehouden in De Hakhorst. War den 25a Voor meer informatie kan men terecht bij Treesje Schaeffer, telefoon 941853 Vrouwen die mee willen helpen bij de voorbereiding van het thema ,,Wat be tekent het voor een vrouw om in Leus den te wonen" (voor 26 oktober) wor den verzocht te bellen naar Tine van Leersum, telefoon 941539. Een eerdere oproep heeft de telefoon r.og niet doen rinkelen, on danks het feit dat uit een onderzoek onder Leusdense vrouwen gebleken Is dat er veel onvrede bestaat met het wonen in dit dorp. LEUSDEN - De koffieochtenden voor vrouwen die gezellig een och tend in de week bij elkaar willen ko men, zijn weer gestart. Deze ochten den zijn zo'n anderhalf jaar geleden begonnen naar aanleiding van een advertentie waarin een nieuwe in woonster van Leusden een vriendin zocht voor de gezelligheid. Zij kreeg onnoemelijk veel telefoon tjes en besloot daarop om koffieochten den te gaan houden De koffiebijeenkomsten worden om de beurt bij iemand thuis gehouden en zijn voor vrouwen van alle leeftijden uit Leusden-Zuid en -Centrum. Omdat verschillende vrouwen de bij eenkomsten niet meer kunnen bijwo nen, kan de groep weer worden uitge breid De eerstvolgende koffieochtend is maandag 12 oktober vanaf tien uur bij Carla Renooy, Berkelwijk 30, telefoon 944847.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5