MBD-kinderen Moeilijke" kinderen met goede toekomstkansen „He HS in Hijn WERK" MEVROUW M. GAASBEEK „LEEFT" VAN VOETEN EN TENEN DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 BiSfSlIlM* IfWit interview LEUSDEN/CENTRUM - Een week geleden zond de NCRV-televisie een programma over MBD-kinderen uit, onder de titel „Wim en Ma rianne, twee on-gewone kinderen". In de studio waren verschillende ouders van MBD-kinderen aanwezig, al of niet in gezelschap van hun kinderen. Zij konden voor de kamera ingaan op de film die zij - evenals de televisiekijker - kort tevoren hadden gezien. Ook konden zij vragen stellen aan aanwezige specialisten. In Leusden werd dit programma met grote belangstelling gevolgd door Hans en Fredriek Schutte. Zij hebben twee kinderen, Marina van 5 jaar, en de 8-jarige Arjan. Arjan is een MBD-kind. Ook een buur vrouw bij wie Arjan tot wederzijds genoegen vaak komt, kwam de huiskamer binnen om samen het programma te bekijken. HERSENFUNCTIE STOORNIS Wat is een MBD-kind? MBD is de afkorting van de Engelse term „Minimal Brain Dysfunction-' Dit betekent: een lichte hersenbeschadi ging. Een MBD-kind heeft voor, tijdens of vlak na de geboorte een lichte her senfunctie-stoornis opgelopen Dit kan diverse oorzaken hebben Zwanger schapsvergiftiging kan hier eén van zijn. De stoornis is zo „licht" dat het me disch gezien niet of nauwelijks aantoon baar is. Toch kan door deze „lichte" stoornis het leven van een kind en het gezin waar het in opgroeit ernstig wor den verstoord Het gezinsleven kan ver loren gaan en het kind kan „mislukken". MBD is een lichte hersenbeschadi ging en heeft niets te maken met het intelligentieniveau van het kind. Men heeft gekonstateerd dat de af wijking voorkomt bij kinderen met een gemiddeld intelligentieniveau De stoornissen remmen het kind echter in een gelijkmatige ontwikkeling Enkele van de meest voorkomende stoornissen zijn overbeweeglijkheid - of juist lusteloosheid een gestoorde motoriek, onregelmatige ontwikkeling, zowel op psychologisch als op lichame lijk gebied, verhoogde afleidbaarheid, waarnemingsstoornissen en soms on regelmatigheden bij een hersenonder zoek (EEG electro-encephalogram). HIATEN Herkennen Hans en Fredriek deze symptomen bij hun zoon? Fredriek „Wel veel. maar niet alle Aan Arjan merk je op het eerste gezicht niets Mensen die hem echter wat lan ger kennen en ook artsen zullen toch wel zeggen „Hé, er klopt iets niet met die jongen Zijn ontwikkeling vertoont hiaten: motorisch is hij vier jaar, verbaal is hij echter acht jaar. De plaatsing in de ruimte is voor hem een probleem Zijn hele ontwikkeling verloopt schoksge wijs. Voorvallen als ziekte kunnen aan leiding tot terugval zijn. Voor zijn moto riek is hij nog in behandeling bij een therapeute Uit de verschillende stoornissen kun nen problemen als faalangst, emotione le wisselvalligheid en leer- en gedrags stoornissen voortvloeien. Wat is hier van bij Arjan te merken'' Hans: „Hiervan is nauwelijks iets bij Arjan te merken. Hij realiseert zich nog niet dat hij anders is. Voor hem ligt het probleem van de acceptatie nog in de toekomst Hij is over het algemeen zeer vrolijk, maar kan aan de andere kant „zum Tode betrübt" zijn." ONTWAPENEND Doordat MBD-kinderen vaak nét iets anders reageren dan men van hen zou verwachten, heeft men maar te snel de neiging een kind „naar. stout en onop gevoed" te vinden Ook in het NCRV- programma kwam dit duidelijk naar vo ren Andere kinderen zijn vaak bang voor het direkte optreden van deze kin deren. Hans en Fredriek beamen dat. Ar jan's openheid is gelukkig nogal ontwa penend, beslist niet naar of stout. Door het optreden van Arjan - met name te genover onbekenden - worden zijn ou ders wel eens voor de meest vreemde situaties geplaatst „Optrekken met Ar jan kost meer energie dan met Marina", vinden beiden Kinderen met een lichte hersenbe schadiging zijn niet direkt zeldzaam in Nederland men schat dat bij 5 procent van de Nederlandse kinderbevolking MBD voorkomt Bij jongens schijnt het meer voor te komen dan bij meisjes, in een verhouding van ongeveer acht op één. Toch weet een gemiddelde Neder lander weinig over MBD, waardoor de ouders van een kind er vaak op aange keken worden. Men zegt dat ze „te hard" zijn of „te zacht", het kind „ver wennen" of „verwaarlozen". Niet alleen het gedrag van het kind maar ook het onbegrip van buitenaf maakt het het ge zin - met inbegrip van het kind - niet gemakkelijker op. Ook hulpverleners sturen - door onbegrip of ontwetend- heid het ouderpaar al te vaak van het kastje naar de muur Hans en Fredriek weten daarvan mee te praten. Ze willen bij die herinne ringen toch niet te lang stil blijven staan. Hun ervaringen hebben hun uiteindelijk bij de Leusdense natuurgeneeskundige therapeut Jelle Boorsma gebracht. „Het loopt nu lekker", aldus Fredriek, „we gebruiken de medicijnen die hij voorschrijft. Het hele gezin is ook an ders gaan eten Dat heeft duidelijk een gunstige invloed." BOSK Met name de medische opvang van voor die tijd noemt Hans Schutte „waar deloos". „We zijn uit eigen ervaringen wijs geworden." Uit zijn verhaal blijkt dat hierbij ook de BOSK jBond voor Ouders van motorisch gehandicapte Kinderen) een duidelijke rol heeft ge speeld Deze landelijke oudervereniging heeft haar kantoor in Den Haag en om vat ongeveer vijfentwintig regionale af delingen De werkgroep „MBD-kinde- ren" maakt onderdeel uit van de BOSK. De BOSK-werkgroep „MBD-kinde ren" tracht, onder andere door het orga niseren van regionale gespreksgroe pen via de afdelingsbesturen en door jaarlijkse landelijke kontaktdagen ou ders van MBD-kinderen de weg te wij zen en hen te laten voelen en weten, dat ze niet alleen hoeven te staan met hun probleem Hans Schutte vertelt: „In een ge spreksgroep binnen deze werkgroep kunnen vijf gezinnen met elkaar erva ringen uitwisselen Dit levert een stuk herkenning van eikaars problemen op Ook kom je via die gespreksgroepen aan adressen waar je in jouw geval naar toe kunt." Door juiste opvang en hulp kan het kind veel ellende en problemen be spaard blijven. Fredriek en Hans heb ben dat inmiddels ervaren. Fredriek vertelt, dat zij in al die jaren erachter is gekomen dat in de hulpverlening de funktie van de hulpverlener weinig zegt. Veel belangrijker is de persoon achter de hulpverlener, ervaarden Hans en Fredriek. Fredriek: „De échte hulp kwam echter altijd van andere ouders van kinderen met een lichte hersenbe schadiging. Zij kunnen de situatie waar in andere ouders verkeren goed begrij pen." CENTRAAL PUNT Hans „Wij vinden ook eigenlijk dat er een centraal punt moet komen, waar ouders met hun kind naar toe kunnen gaan als zij denken dat er iets met hun kind aan de hand is." Maar zijn er niet al van zulke centrale punten. Ik denk aan MOB's (Medisch Opvoedkundige Bureaus)? „Anderen zullen daar wel baat bij vin den, wij met Arjan niet De MOB's zijn teveel alleen op het onderwijs betrok ken. Ook andere instellingen blijken minder geschikt. Vanuit de Rijksuniver siteit te Utrecht wilde men mensen die orthopedagogie studeerden plaatsen in gezinnen, om kinderen spelenderwijs allerlei dingen te leren Voor Arjan bleek dit niet mogelijk „Hij was niet leerbaar binnen die bepaalde periode," zei men MBD-kinderen maken overigens een goede kans op een volwaardig funktio- neren in onze maatschappij als zij vol wassen zijn Belangrijke voorwaarde is hierbij echter dat tijdens de jeugd met veel doorzettingsvermogen en inzet van alle betrokkenen het kind de juiste aandacht krijgt. Zien Hans en Fredriek tegen de toe komst van Arjan op? „Nee", zegt Hans Daarna val er ge ruime tijd een diepe stilte. „We kennen over de toekomst van Arjan natuurlijk wel een groter onzekerheid dan de toe komst van Marina. Natuurlijk ligt ook Marina's toekomst nog niet vast Toch bouw je aan de hand van allerlei gege vens een verwachtingspatroon op Bij Arjan is dat niet het geval. We moeten nog maar afwachten of hij eens zal kun nen lezen en schrijven „Belangrijker is dat hij gelukkig is bij wat hij kan", merkt Fredriek op Hans vergelijkt de situatie rond Arjan's ont wikkeling met „het vinger aan de pols houden Ze vragen hem niet dingen te doen waar hij bij lange na nog niet aan toe is. POSITIEF Steekt zijn zusje hem de loef af, dan wordt zij natuurlijk geprezen, maar Hans, Fredriek en ook Marina besteden ruimschoots aandacht aan iedere vor dering die Arjan maakt. Het feit dat Arjan langzaam maar ze ker vorderingen maakt, maar onderwijl door zijn zusje voorbijgestreefd wordt, maakt hem kwetsbaar Het gezin van Hans en Fredriek Schutte is daarom in de loop van de jaren volgens andere waarden gaan leven „Het hindert niet wat hij doet, als hij het maar fijn vindt", drukt Fredriek het uit. Arjan's welzijn gaat voor zijn „prestaties Geeft Arjan hierbij ook zelf duidelijk aan wat hij wil? „O ja", zeggen beiden, „heel duide lijk. Hij heeft al jarenlang een fiets Nooit wilde hij er op Later wel, hij zat al fiet send op de bagagedrager. Maar hij zou pas op het zadel gaan zitten als hij acht was. Die dag stapte hij op het zadel en fietste zo weg. Hij kwam ook eens thuis met de vraag „Mama, ik mag zelf wel weten hoe ik rolschaats, hè?" Dan wa ren er opmerkingen geweest. Ik zeg dan „ja hoor", zegt Fredriek. „Wij gaan mij en links staat een witte kast met laatjes van boven tot bene den. Boven deze kast hangt een soort boor. Ik heb In eerste In stantie het gevoel dat Ik bij de tandarts zit, maar de prettige manier van conserveren met mevrouw Gaasbeek neemt dit ongemakkelijke gevoel onmid dellijk weg. Toch blijven de attri buten mij intrigeren. Ik vraag haar dan ook wat voor appara tuur zij nodig heeft. Zij laat mij de voetspiegel, de meetappara tuur en andere apparaten zien en dan gaan de laatjes open. Het eerdere gevoel is niet onge grond. Want zegt zij, „De meeste attributen zijn afkomstig uit de tandartswereld". Zoals, schuur- tolletjes voor het vormen van de zolen en het verwijderen van eelt, en kleine ijzertjes om de na gels te vormen. Verder Is er een laatje met allerlei kleine messen. Het bleek dat er laatst iemand flauwgevallen was bij het zien van al die messen. Mevrouw Gaasbeek laat mij zien hoe een orthese gemaakt wordt Uit een flesje neemt zij vloeibare siliconen en vermengt dit met wat druppels waardoor de vloeibare si liconen hard worden. Op het mo ment dat de siliconen kauwgum achtig worden, vormt zij de orthe se. „Ik vind het erg fijn iets voor mensen te doen", vervolgt zij haar gesprek, „maar ik kan geen wonderen verrichten. Het is zo belangrijk om op goede schoe nen te lopen. Je moet duidelijk verschil maken tussen zitschoe- nen en loopschoenen. Vaak merk je het op oudere leef tijd pas wanneer je op verkeerd schoeisel heb gelopen. Er is een enquête gehouden onder be jaarden. Vijfenzestig procent van de dames bleken last te heb ben van hun voeten van wie 15% niet meer naar buiten konden vanwege hun zere voeten. Dat vind ik heel erg!" RUGKLACHTEN De volwassenen die de Leus dense podotherapeut behandelt zijn vaak reumapatiènten „Voor hen maak ik een zool die het ge wicht verdeeld over die plaatsen die het gewicht kunnen dragen", zegt zij Mevrouw Gaasbeek laat mij een zool zien, die gemaakt is van rubberen elementen met een leren laag onderen boven Het ge heel is soepel „Een andere groep volwassenen, die ik behandel, zijn diegene van wie de balans uit de voet is. Wanneer je ze vraagt hoe dit komt, blijken ze dit al iaren te hebben. Het gevolg van deze ba lansverstoring is vaak rugklachten. Door hun balans in evenwicht te brengen wordt de rug extra zwaar belast Ik maak ook zolen voor mensen die een zere plek onder de voeten hebben en daardoor moeilijk kun nen lopen Na het verwijderen van bijvoorbeeld een eeltpit maak ik de zool op een dusdanige manier dat de zere plek ontlast wordt. Zo n eeltpit komt dan nooit meer terug Voor de mensen met kromme te nen maak ik een orthese, dit is een hulpstuk waarmee de teen in de juiste stand gezet wordt, van silico nen". Verder vervaardigt mevrouw Gaasbeek teenprothesen en na gelbeugels voor ingegroeide en sterk gebogen nagels Een nagel beugel is te vergelijken met een beugel voor tanden en kiezen. GEBROKEN ENKEL Tijdens deze opsomming laat mevrouw Gaasbeek foto's zien van voeten voor en tijdens de therapie. Tenen die echt over el kaar liggen zie je op een volgen de foto met een stukje siliconen (orthese) waardoor de tenen op de juiste plaats gehouden wor den. Maar ook flink ingegroeide en ontstoken nagels voor en tij dens een behandeling. De behandeling bij een podothe rapeut kan vaak een chirurgische ingreep voorkomen Maar ook na een dergelijke ingreep kan een po dotherapeut werkzaam zijn. „Een meisje kwam hier, nadat haar ge broken enkel was genezen. Zij was afbehandeld maar kon niet lopen, omdat de rand van het gips een zeer gevoelige plek onder haar voet had achtergelaten Met een zooltje waar de zere plek mee ont zien werd, genas het vrij snel en kon zij direkt weer lopen. Bij oudere mensen kan de huid onder de voet vaak heel dun zijn. Zij lopen bijna op de botten. Een beschermkussen is voor hen ide aal Hoe is zij in de podotherapie terechtgekomen? Mevrouw Gaasbeek: „Van oor sprong ben ik chemisch analiste Ik trouwde, kreeg kinderen en dat be roep kun je niet part-time doen. Een pedicureopleiding leek me wel wat, omdat je de tijd dat je werkt aan kunt passen aan de kinderen. Zeven jaar geleden werd Lisudina- hof geopend en daar heb ik ge vraagd of zij een pedicure nodig hadden Ik werd aangenomen. Al werkend kwam je tegen waar je tekort schoot. Het ministerie sud derde al een tijdje met een oplei ding en toen de experimentele op leiding ging starten, heb ik daarop ingeschreven Twaalf maanden achter elkaar, 17 uur per week ging ik naar Den Haag De opleiding was erg zwaar en werd afgesloten met een staatsexamen". Binnen afzienbare tijd 1981zal het „podotherapeutenbesluit" van kracht worden zodat het beroep van podotherapeut volgens de wet op de paramedische beroepen een paramedisch beroep is In het verleden zijn er diverse instellin gen geweest, die een opleiding in die richting hebben gegeven. Voor de mensen met die opleiding zal het in de komende vijfjaar mogelijk zijn als overgangssituatie staats examen af te leggen, nadat zij de eventuele hiaten in hun opleiding hebben bijgewerkt. Na deze expe rimentele opleiding komt er een dagopleiding podotherapie De op leiding gaat twee jaar duren met daaraangekoppeld een stagepe riode. VERTROUWEN Mevrouw Gaasbeek vervolgt: „Nadat ik de opleiding voltooid had, kon ik gaan beginnen. In eer ste instantie hebben wij de garage verbouwd om eerst eens te kijken of ik die verantwoording aan kon. Want stage lopen was er voor mij niet bij. Het ging lekker en na een jaar zijn we gaan kijken naar een huis waar de mogelijkheid was voor een praktijk en wachtkamer. Net zo goed als nu liepen ook in het begin de afspraken via de huisarts en specialist Die langzame groei was voor mij geen probleem, om dat ik het gezin niet hoef te onder houden Ik ben tevreden over het aantal patiënten. Het is logisch dat het vertrouwen opgebouwd moet worden Ik heb ook moeten bewij zen dat ik dit werk kan Mevrouw Gaasbeek legt de be handelwijze uit„Voor ik begin met een behandeling stel ik een rap port samen voor de huisarts of specialist met de behandelingswij ze, die ik wil gaan uitvoeren. Is de behandeling afgerond dan meld ik de patiënt schriftelijk af bij de arts met vermelding van de verkregen resultaten Moeilijk pedicurewerk mag ik niet weigeren. Maar ook dit moet altijd via de huisarts lopen. De enige vergelijking met een pe dicure is dat een podotherapeut aan dezelfde voeten werkt. Een podotherapeut behandelt in sa menwerking met een arts/specia list patiënten met voeteuvels terwijl een pedicure zich meer bezig houdt op het gebied van hygiëni sche en cosmetische voetverzor ging SCHUURTOLLETJES Tijdens het gesprek dat In de praktijkruimte plaatsvindt, „om dat het daar zo lekker rustig is", zit ik in de behandelstoel. Me vrouw Gaasbeek zit tegenover LEUSDEN - „Een podothe rapeut werkt altijd op verwijzing van een arts of specialist. On der de beroepsuitoefening wordt verstaan: het therapeu tisch onderzoeken en behan delen van patiënten met voetklachten om zodoende de funktionele bewegelijkheid van de voet te behouden of te ver beteren". Aan het woord is mevrouw M. Gaasbeek, zo'n anderhalf jaar podotherapeut in Leusden. Po dotherapie is een vakgebied ge groeid vanuit het beroep pedi cure; niet als vervanging van dit beroep maar als een uitbreiding op het gebied van de voetbehan deling op paramedisch niveau. Het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne heeft een experimentele opleiding opgezet en inmiddels afgerond met het doel een nieuw paramedisch be roep te krijgen, namelijk de podo therapeut. Een van de inmiddels 45 afgestudeerde mensen is me vrouw M M P Gaasbeek-Boot Mevrouw Gaasbeek. „De pa tiënten die bij mij komen, kan je grof onderscheiden in kinderen en volwassenen Er is daarbij een flink aantal kinderen dat scheef loopt Bij hen onderzoek ik met be hulp van een voetspiegel de voe ten. Na de diagnose maak ik een leren voetsteuntje waardoor bij het dragen hiervan de voet gecorri geerd wordt en geaktiveerd om weer in de juiste stand te komen In het begin hebben de kinderen wel last van zo'n steunzooltje, maar na verloop van tijd voelen zij hier niets meer van Er zijn kinde ren die al weer helemaal recht lo pen. Daar ben ik apetrots op. Het is niet zo dat alle kinderen die scheef lopen behandeld moeten worden Op bepaalde leeftijden komt dit vanzelf goed". Mevrouw Gaasbeek zegt, dat het belangrijk voor de kinderen is om schoenen te dragen die stevig zitten bij de hiel, en bovendien lang en breed genoeg zijn „Je kunt rus tig op de markt schoenen kopen maar teken de voet dan eerst op karton, zodat je kunt zien dat de vorm aan de voet past in het geko zen schoentje". Podotherapeut mevrouw Gaasbeek door Leonle Merts INFORMATIE Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot Bond van motorisch ge handicapten - BOSK - Landelijk Bu- rau, Postbus 457, 2501 CL 's-Gra- venhage (tel. 070-462500). Hans Schutte Is kontaktpersoon voor Leusden, telefoon 944139. Hans vond dat het voor velen goed was om op de hoogte te zijn van het bestaan van deze bond. uit van een positieve benadering: uitbui ten wat er in zit Daarbi| spelen ook de kontakten die Arjan heeft met bijvoor beeld een therapeut, een arts ot een onderwijzer, een belangrijke rol Hans is vol vertrouwen dat MBD-kin deren hun weg in de maatschappij wel zullen vinden ,,Je moet ze alleen hel pen het probleem van de acceptatie te verwerken. Hoewel je ze moet leren volgens hun eigen aangepaste waarden te le ven, waarmee ze vast een gelukkig bestaan kunnen opbouwen, moet je wel oppassen dat ze geen eigen we reldje creëren voor zichzelf, waar door ze weer buiten de maatschappij komen te staan." door Tea Middelkoop

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7