Onafhankelijke voorzitter en inspraakwinkel bij C.M.L. Reinigingsrechten verhogen van f 125,- naar f 164,- Voorstel college: Bomen wijken voor Zuiderinslag VANIlAf 3 HUB LEIISIÏEIt KRAKT C.M.L. verandert van struktuur Zwendel met Leusdense B.V. opgelost Oppascentrale gesloten Container Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE NODIG? n: -V,*" i-- '-••• - Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 113,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 13 OKTOBER 1981 13e JAARGANG NO. 50 c 3 O g «fi B. en W. hebben nooit een inspraakverordening toegezegd pag. 3 Omwonenden beslissen over doorgaan crossenpag. 3 Leusdenaren bieden dorps genoten concert aanpag. 5 .,De essentie, dat het CML voor alle burgers is, is niet door gedrongen", zegt mevrouw Terwindt, voorzitter werkgroep RO van het CML, in een inter view met onze verslaggever Marnix Kreyns. Bert Vos licht in een uitgebreid artikel het Comité Milieuzorg Leusden door, naar aanleiding van kritiek uit de progressieve hoekpag. 7 Sportpag. 8/9 LEUSDEN De oppascentrale Is in verband met de herfstvakantie van maandag 19 oktober tot en met don derdag 22 oktober gesloten. LEUSDEN Bij de openbare lage re school „De Bongerd" staat a.s. donderdag een container, waarin men oud papier kwijt kan. De container staat de gehele dag op de parkeerplaats aan de Asschat- terweg. vlak bij het kruispunt met de Middenweg De opbrengst van het oud papier is voor ,,De Bongerd". Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LAGER FALKE AABOUWKEUKENS KOOTWIJKERBROEK U INTERIEURBETIMMERINGEN 'VELUWEWEG 28 30 KOOTWIJKERBROEK 03423-1207 VOOR: KWALITEIT IEDERE PRIJSKLASSE SERVICE Rozendaallaan 9 Leusden-C. Onafhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: One kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Dit jaar kwam daar enige verbete ring in De kosten stegen niet meer zo sterk naar f 183,50 en toch werd het tarief met 25% verhoogd naar f 125,— Daarmee kon dan weer 68% van de kosten worden gedekt KOSTENDEKKEND Toen het nu zittende college in 1977 op basis van ..Samen Onder weg" van start ging, werd ondermeer vastgelegd, dat voor de reinigings rechten zou worden gestreefd naar een kostendekkend tarief Het zal duidelijk zijn, dal dat nu. vier |aar later, niet gehaald kan worden De kosten bedragen nu per aansluiting f 228.— en zou je die kosten helemaal willen verhalen op de burgers, dan zou het tarief met maar liefst 82% omhoog moeten Ook een verhoging naar een kostendekkingspercentage van 80% zit er niet in dan zou het tariet met 46% omhoog moeten naar f 182.— Het college koos voor een stijging van 31%, waardoor het tarief voor volgend jaar op f164 zou komen. Daarmee wordt 72% van de kosten gedekt, wat dus vier procent meer is dan dit jaar Wanneer de gemeenteraad dit voorstel van het college overneemt, dan betekent dat. dat het tarief van de reinigingsrechten in zes jaar tijd ge stegen is met 186% De kosten stegen in dezelfde periode met 293% MARKTGELDEN Ook de marktgelden zouden vol gens het college met meer dan vier procent moeten stijgen Wanneer de marktgelden voor het volgend jaar tien procent hoger worden, dan kan daarmee 66% van de kosten worden gedekt. Leges, rioolaansluitrechten en hon denbelasting moeten volgens het college met 4% stijgen De rioolaan sluitrechten gaan in dat geval vol gend jaar f 65,50 bedragen De tarie ven van de hondenbelasting worden als volgt Eerste hond f 64.50; tweede hond f 89,50: derde hond f 114.50 De belastingmaatregelen komen aan de orde in de vergadering van de raadscommissie voor Financiële en Economische Zaken, die aanstaande woensdag (14 oktober) vergadert in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. De openbare bijeenkomst begint om 20.00 uur. De belastingmaatregelen moeten in de raadsvergadering aan het einde van deze maand worden vastgesteld. 500.000 gulden Zo kochten ze hele kantoorinvenlarissen zonder te betalen en huurden ze apparatuur waarvan nooit de rekening werd betaald. De rijkspolitie heeft na intensief onderzoek het grootste gedeelte weten te achter halen Kantoorinventarissen, schrijfma chines, pocketcalculators, gereed schappen, t.v.- en videoapparatuur zijn op verzoek van de officier van Justitie door de politie aan de recht matige eigenaars teruggegeven. (van een onzer verslaggever) LEUSDEN Het Comité Mi lieuzorg Leusden (CML) gaat van struktuur veranderen. Op de op 12 november aanstaande te hou den jaarvergadering zal het Coör dinatieteam van het inspraakorg aan voorstellen om een onafhan kelijke voorzitter aan het hoofd van het Coördinatieteam te stel len. Voorts zou er, naast de be staande werkgroepen Ruimtelij ke Ordening en SOL, een in spraakwinkel moeten komen. Voor het voorzitterschap zal het Coördinatieteam Jan Boerma voordragen. Aldus vertelt elders in deze krant mevrouw Terwindt. voorzit ter van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. Zij rea geert daarmee op uitlatingen, die het raadslid Jan Jacobs (PKL) onlangs deed. Volgens Jakobs funktioneert hel CML niel. Het raadslid sprak van een „buiten gewoon merkwaardige samen stelling en struktuur" van het Leusdense inspraakorgaan. Me vrouw Terwindt lijkt de opmer kingen van Jacobs enigzins ach terhaald te vinden. Ook binnen het CML had men al lang gecon stateerd dat het inspraakorgaan niet optimaal funktioneerd en een jaar lang heeft men er gedebat teerd over een nieuwe struktuur. Juist nu die gepresenteerd gaat worden, komt Jacobs met zijn opmerkingen. De belangrijkste veranderin gen die op til zijn, zijn de instel ling van een inspraakwinkel en het benoemen van een onafhan kelijke voorzitter. Tot nog toe werd het Leusdense inspraakor gaan bestierd door een wethou der, respectievelijk de heren Wa genaar en Mandemaker. Al op de vorige jaarvergadering sprak het CML zijn voorkeur uit voor een onafhankelijke voorzitter. Als hel aan het CML ligt zal dat Jan Boersma worden, een oud-ge- diende uit het CML, die zich in het verleden onder meer lange tijd heeft ingespannen voor het CML- journaal. Verder moet er een inspraak winkel ingericht worden, waar burgers eens in de maand terecht kunnen. De inspraakwinkel moet leiden tot een verbetering van het contact tussen burgerij en CML, dat nu door eenieder als niet te best wordt ervaren. De Inspraak winkel-gedachte is afkomstig van de werkgroep SOL, voorheen de werkgroep Welzijn. Hef inverview mef mevrouw Terwindt vindt u op pagina 7 Daar ook een opiniërend artikel over het CML van Bert Vos. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor om het tarief van de reinigingsrechten voor 1982 e verhogen van f 125,— naar f 164,—. Dat betekent een tariefsverho- jing van ruim 31%. Kostendekkend zal het verzamelen en afvoeren tan huisvuil er echter nog steeds niet door worden. De opbrengst van leze tarieven dekt de kosten slechts voor 72%. Verder stelt het college de raad voor om de marktgelden met 10% te terhogen, terwijl de hondenbelasting, de rioolaansluitrechten en de eges met 4% omhoog zouden moeten. Een voorstel ten aanzien van de gemeentelijke onroerend goedbe- asting heeft het college tot op dit moment nog niet gedaan. Eerst wil tien het rapport van het Bouwfonds hierover afwachten. Waarschijn- ijk komt er volgende maand een voorstel over de onroerend goedbe- asting. Het Is gebruikelijk om de belasting- oorstellen gelijktijdig met de begro- ing aan de orde te stellen. Dat stuit It Jaar echter op problemen. De raad al op z'n vroegst In januari van het olgend jaar de begroting 1982 vast- tellen. Belastingmaatregelen kun- en echter niet van terugwerkende racht worden voorzien, dus moeten orden vastgesteld voor de aanvang hel jaar, waarvoor zij dienen. De elastlngmaatregelen voor 1982 oeten dus voor het eind van dit |aar orden vastgesteld. Vandaar dat be- astingmaatregelen en begroting dit aar voor het eerst los van elkaar handeld zullen worden door de aad. IRCULAIRE Ter begeleiding van de vaststelling de gemeentelijke belastingen, erstuurt het Ministerie van Binnen- andse Zaken jaarlijks een circulaire aarin werd dit jaar medegedeeld dat e gemeentes hun belastingen en etributies voor het volgend jaar met iet meer dan 4% zouden moeten erhogen Wil een gemeente zijn ta- teven met meer dan vier procent erhogen, dan moet daarvoor toe- temming aan het ministerie worden evraagd Verzoeken zullen alleen an worden gehonoreerd, als kan worden aangetoond, dat erfinanciele tekorten zouden ontstaan, die later niet meer kunnen worden ingehaald In het geval er een belangrijke tariefs achterstand bestaat, mag die van het ministerie slechts gefaseerd worden ingehaald Voor de reinigingsrechten, na de onroerend goedbelasting en belang rijkste gemeenteheffing, heeft het college aan het ministerie gevraagd om aanzienlijk meer dan vier procent te stijgen. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat het verzame len en afvoeren van huisvuil de afge lopen jaren verschrikkelijk veel duur der is geworden Tot voor enkele laren kon het Leusdense huisvuil vrij goedkoop worden afgevoerd naar het stortgat in Maarsbergen. Toen dat vol was, moesten er allerlei nood oplossingen gevonden worden om van het Leusdense huisvuil af te ko men. Nu gaat het huisvuil uit Leusden per trein vanuit Utrecht naar het vuil- verwerkingsbedrijf in de Rijnmond In 1976 kostte het verzamelen en afvoeren van het huisvuil de gemeen te per aansluiting (woning) f58,35 Het tarief was toen f 58.—. zodat de huisvuilverwijdering vijf jaar geleden nagenoeg een kostendekkende zaak was. Ook een jaar later 1977) was dat nog wel het geval. Via een tariefver- hog.ng van 7% betaalden de Leusde- - De kosten van het verzamelen en afvoeren van huisvuil zijn de afgelopen zes jaar met bijna 300gestegen. naren in 1977 f62,aan reinigings rechten, terwijl de werkelijke kosten toen f66,12 bedroegen Het dek kingspercentage zakte naar 93.8% Een jaar later lag dat percentage nog eens vijf lager (88,8%). De kosten bedroegen toen namelijk f73,23 per aansluiting, het tarief f65,— In 1979 vlogen de kosten omhoog Per aansluiting betaalde de gemeen te f 129,12 Een tariefsverhoging van 25% naar f 81kon niet verhinderen dat het dekkingspercentage zakte naar 62,7%. Een jaar later (1980) werd het nog erger. De kosten gingen naar f 177,80, het tarief, via een verhoging van 23,5% naar f 100,— En weer zakte de dekking: 56% LEUSDEN - Het onderzoek naar een omvangrijke flessentrekkerij waarbij een. BV uit Leusden de hoofdrol speelde, is officieel vorige week afgerond. De directeuren van de BV, de he ren W. uit Z., De G. en Van de W. uit W. zijn voorgeleid en Inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De heren hadden in Leusden een BV opgericht en zagen kans om in vijl maanden bedrijven in heel Nederland op te lichten voor een totaal bedrag van (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Eind vorige week is een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van de Zuiderinslag en het toekomstige kruispunt Groene Zoom/Zuiderinslag. Deze nieuwe inslag is geprojecteerd parallel aan de eigen weg van Pon BV aan de Bavoortseweg richting Hamersveldseweg. Te zijner tijd sluit de Zuiderinslag aan op het nieuwe, nog aan le leggen gedeelte van de Groene Zoom. die langs de Bavoortseweg gaal lopen. Vanwege de aanlegwerkzaamheden hebben meer dan een handjevol bomen aan hel begin van de eigen weg van Pon het loodie moeten leggen, omdat daar het toekomstige kruispunt gedacht is. Binnenkort zullen ook andere bomen moeten sneuvelen die staan in hel geplande tracé van de Zuiderinslag. Over ongeveer veertien dagen word! daadwerkeli/k begonnen met de aanleg van het eerste gedeelte van deze nieuwe weg. Met het werk voor hel resterende gedeelte wordt over circa twee maanden gestart.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1