„De essentie, dat het CML voor alle burgers is, is niet doorgedrongen" et eeuwige zorgenkindje van e Leusdense inspraak I 1 Mevrouw Terwindt, voorzitter werkgroep R.O. van het C.M.L. I Het Comité Milieuzorg Leusden (CML): DINSDAG 13 OKTOBER 1981 Interview LEUSDEN Na ongeveer een hall uur praten formuleert mevrouw Terwindt de kern van de zaak. „De werkgroepen van het CML missen de link naar de bevolking, terwijl die link er naar de gemeente juist wel is." Sommigen hebben dat in andere bewoordingen al eerder gezegd. Hel Leusdense inspraakorgaan CML (voluit: Comité Milieuzorg Leus- den) is eerder een verlengstuk van de gemeente dan een orgaan dat zich de spreekbuis van de bevolking mag noemen. Onlangs gooide Jan Jacobs, raadslid voor de Progressieve Kombi- natie Leusden (PvdA, PPR en PSP) de knuppel in hel hoederhok. Tijdens een ledenvergadering van de Partij van Arbeid hekelde Jacobs „de buitengewoon merkwaardige samenstelling en struktuur"van het inspraakorgaan, dat naar zijn zeggen niet funktioneert. Het moet anders, zei Jacobs en hij drong aan op een inspraakverordening, waarin het allemaal beter geregeld zou moeten worden. door Marnlx Krelfns Mevrouw Terwindt, voorzitter, van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML blijkt het artikeltje. waarin de opmerkingen van Jacobs werden weergegeven, in de kantlijn nijver van notities te hebben voor zien Ze heeft er het nodige over op te merken, maar alvorens daartoe over te gaan, wordt ze verzocht in het kort de doelstelling van het CML weer te geven Het blijkt een vraag te zijn, die haar enigzins overvalt en bij voorbaat verontschuldigt mevrouw Terwindt zich voor het geven van een niet-vol- ledige omschrijving van het doel waarnaar de CML-ers streven. ,,Voor mij", zegt mevrouw Terwindt. ,,is de belangrijkste dat de burgers de gele genheid krijgen hun gedachten te ventileren. Nee, met alleen ten aan zien van gemeentelijke plannen Over dingen die de mensen aangaan, waartoe ook gemeentelijke plannen behoren". - Hoe doe \e dat dan mensen de gelegenheid geven tot het uiten van hun mening en er voor zorgen, dat ze dat dan ook doen Terwindt: ..Ja, dat laatste is natuur lijk met aan ons. Wij bieden die gele genheid door maandelijks op een vaste tijd en een vaste plaats te verga deren. Vantevoren is bekend, waar over we het gaan hebben Zo'n agen da is natuurlijk belangrijk, maar er moeten ook dingen vanuit de bevol king zelf worden aangedragen He laas gebeurt dat te weinig. Daarom zullen we op de jaarvergadering van 12 november aanstaande ook met een struktuurwijziging van het CML komen We willen een inspraakwin kel instellen Daarom vindt ik eigen lijk achterhaald, wat die meneer Ja cobs zegt. We zijn een jaar bezig geweest met de verandering van de struktuur van het CML. en net nu we die zullen gaan presenteren, komt hij met deze opmerkingen". - Dus ook binnen het CML had men al wel vastgesteld, dat er op het funktio- neren het een en ander viel aan te merken? Terwindt: ..Jazeker, natuurlijk Het contact tussen de werkgroepen en de burgers is niet voldoende Soms gaat het goed Ik noem de vergadering van juni van de werkgroep R.O toen de plannen ten aanzten van de Leusder- hei aan de orde waren Toen zaten er zo'n veertig mensen op de tribune, die nadrukkelijk hebben meegespro ken. Zo moet het gaan. maar zo gaat het met alle vergaderingen. Maar moet je daarom maar niet vergade ren? Nee, dan heb je die goede mo menten ook niet meer" - Hoe komt dat, dat die vergaderin gen lang niet altijd lopen, zoals het zou moeten Terwindt ..Ja. dat klinkt misschien gek. omdat er al zoveel over in de krant heeft gestaan en er al zoveel over gesproken is. maar ik denk toch. dat het CML onvoldoende bekend is bij de burgers. De burgers, en met name dan de nieuwe, weten niet, dat het CML een orgaan is voor hen zelf De essentie, dat het CML er voor alle burgers is. is niet doorgedrongen - Eerder is de indruk ontstaan, dat het CML een soort verlengstuk van de gemeente is geworden. Zoals de werkgroep R.O een plaats is, waarde gemeente regelmatig plannen lan ceert Terwindt ..Het is natuurlijk metzo. dat de gemeente de werkgroep R.O. nodig zou hebben als plaats om plan nen te lanceren Ook is het niet zo, dat de werkgroep alleen maar over gemeentelijke plannen praat. Maar ja, de gemeente ordent de ruimte en dat gaat de burgers aan en dus heb ben we het over dergelijke plannen in de werkgroep. Maar dat staat ook de inbreng van andeie zaken tegenover Meneer Buhler. die bijvoorbeeld voortdurend fietsproblemen aan de orde stelt, de leden van de Vrouwen adviescommissie, die hun eigen in breng hebben De direkteurgemeen tewerken zit daar bij voor het geven van informatie. Het is toch belangrijk om op de hoogte te zijn." - Toch vraag ik me af, wat voor waarde we nu moeten toekennen aan de zinssnede. ,.De werkgroep R.O van het CML heeft zi/n instemming met dit plan betuigdzoals je die soms in gemeentelijke voorstellen aantreft. Moet ik dan lezen de bevol king kan zich kennelijk in dit plan vinden Terwindt ..Dat zou de ideale situa tie zijn Maar dan moet ik toegeven, dat daar nu geen sprake van is Te weinig burgers doen mee. en dan wordt het toch een kleine groep, die daar zijn mening zit te geven." - En dan ook nog eens een merk waardig samengestelde'' kleine groep, zoals Jacobs het uitdrukt. Terwindt: ,,Je moet de werkgroep als de vaste kern beschouwen. Daar omheen wisselt het aantal deelne mers aan de vergaderingen Ook de samenstelling wisselt steeds, naar gelang het onderwerp, ledereen, die daar voor voelt, kan aan de diskus- sies in de werkgroep R.O. deelne men". - En iedereen kan ook lid worden van de werkgroep? Terwindt: ,,Ja, iedereen is welkom. Hoeweleen man als Wagenaar zou moeilijk lid kunnen worden van onze werkgroep En ook raadsleden die best welkom zijn bij de verga deringen kunnen, denk ik geen lid worden van de werkgroep Maar die hebben wel een andere plaats om hun mening te uiten." - Nooit iemand geweigerd als lid van de werkgroep R.O Terwindt ..Dat zou u aan Ten Ber ge de voormalige voorzitter red. —moeten vragen Ik dacht dat dat Mevrouw Terwindt, de voorzit ter van de werkgroep R.O. van het C.M.L., is thans twee jaar lid van die werkgroep. Vier jaar geleden kwam zij in Leusden wonen. In het deelnemen aan de vergaderingen van de werkgroep R.O. zag zij een mogelijkheid om zich meer be trokken te voelen bij de Leusden se gemeenschap. Vanwege het feit dat mevrouw Terwindt in een uithoek van de gemeente woont is er van een direkt contact geen sprake. Zij koos binnen het C.M.L. voor de ruimtelijke ordening, om dat dat aansluit bij haar vak. Me vrouw Terwindt is planologe. Een jaar geleden volgde zij Sjef ten Berge op als voorzitter van de werkgroep. Het voorzitten bevalt haar goed, ,,en hopelijk de andere leden ook". Ze zou nog een jaar of twee voorzitter willen blijven. nooit gebeurd was Wel is er een keer een probleem geweest, maar de per soon waar het toen om ging, heeft uiteindelijk toch niet gevraagd om lid te worden Het is alleen maar fijn, wanneer mensen willen meedenken en meepraten. Hoe meer hoe liever." - Toch h/kt het er op, dat de werk groep, misschien ongewild, een wat politieke kleur heeft gekregen Terwindt: ,,De politiek moet u er helemaal buiten houden. Het gaat om de inspraak van individuele burgers. Natuurlijk praat iedereen daar vanuit zijn eigen visie Maar niemand zit daar namens een politieke groepe ring Dat is een groot verschil." - Maar zo iemand als meneer Baars, die is niet alleen lid van de VVD, maar LEUSDEN De bron van alle ellende ligt in de oor sprong. Met deze zin zou men simplistisch de verloe dering van het Comité Mi lieuzorg Leusden kunnen sa menvatten. Het is het kers verse raadslid Jan Jacobs (PKL) dat kortgeleden de (milieu-) kat de bel weer eens heeft aangebonden en dat is een goede reden om het CML (nog eens) door te lichten. We zijn niet van plan om wéér de lange lijdensweg van het CML historisch op een rijtje te zetten. Dat hebben we al eens in een eerder stadium gedaan. In dit artikel gaan we in op de oorsprong, het ont staan van het CML, het Comi té Milieuzorg Leusden, haar doelstellingen (voor zover die ooit op tafel zijn geko men) haar verwarrende be gin, waarbij het al meteen al fout ging, doordat een wet houder tot voorzitter werd gekozen. Mede daardoor werd de basis gelegd voor het huidige CML: een politiek verlengstuk van het gemeen tebeleid. Niet de Stem des Volks, maar zoals sommigen opmerkten: de Stem van wet houder Wagenaar. Het is natuurlijk een tikkeltje iro nisch wanneer een lid van de Pro gressieve Kombinatie Leusden (PKL), Jan Jacobs (PvdA), het funk- tioneren van het huidige Comité Mi lieuzorg Leusden aan de orde stelt. Want het Is in oktober 1973 te danken geweest aan de toenmalige voorzitter van de PvdA-Leusden, de heer J. R. Visser, dat Leusden nu is opge scheept met een inspraakorgaan, dat geen inspraakorgaan is. Het is ook mede de schuld van de progressieve frakties in de raad, dat men acht jaar lang heeft toegestaan, dót de verloe dering van een in feite uniek in spraakorgaan heeft doorgezet. De PvdA kan haar handen derhalve in eigen boezem steken. De PvdA-voorzitter was medio 1973 één van de initiatiefnemers tot de oprichting van een comité milieu zorg, samen met o m. mevrouw Col- paart uit Leusden-Zuid. mevrouw Van de Gijp uit Achterveld, mevrouw De Greef uit Achterveld en de heren Spek en Mathies uit Leusden-Zuid Een vertegenwoordiger uit Stouten- burg ontbrak, maar voor de rest zou men kunnen spreken van een brede vertegenwoordiging Het initiatief stelde de zorg voor het milieu voorop. Dat was nodig gebleken, nadat in hetzelfde jaar plattelander en dorpe ling in opstand was gekomen tegen de nogal vergaande verstedelijkings- plannen van het Leusdense gemeen tebestuur. U kent die geschiedenis Toch lijkt het er op, dat men zich weinig of niets meer herinnert van dat eerste begin, op die gedenkwaardige avond woensdag 3 oktober 1973. Want toen werd de eerste, fatale fout gemaakt. Terwijl de toen aanwe zige belangstellenden voor het CML van mening waren, dat de voorzitter géén binding met het gemeentebe stuur zou moeten hebben (ook wet houder Wagenaar dacht daar toen zo over) was het de heer Visser, die op zijn standpunt bleef staan een wet houder als voorzitter Visser motiveerde dat toen als volgt: ,,Het inzicht, dat het milieu waarin wij als menselijke samenleving ver toeven, een samenhangende een heid is, waarin de oorzaken op het ene gebied gevolgen oproepen voor het andere, dwingt ons er toe om al de mogelijkheden tot het ordenen van onze omgang met het milieu als een samenhangend geheel te be schouwen Voorlopig zijn we zover De oprichtingsvergadering op woensdag 3 oktober 1973 van het CML nog niet, het milieurecht is een zeer versnipperde zaak. verspreid over al lerlei wetten en ook de ordeningsbe voegdheid van diverse milieurechte- lijke bepalingen zijn verdeeld over diverse overheidsorganen We moe ten hier echter voorlopig mee werken en dat betekent, dat vooral de ge meentebesturen uit eigen inzicht en kracht de versnippering moeten be strijden en zo goed en zo kwaad als dat gaat een samenhangend milieu beheer moeten nastreven. Allereerst in eigen huis Er moet een duidelijke taakverdeling zijn tussen de bestuur ders en diensten, die ieder voor zich telkens iets met milieubeheer te ma kenhebben Er moet èen goede coör dinatie zi/n en m het college moet een man zich belasten met deze coördi natie, alle beslissingen die iets met het milieubehoud en de milieu hygiëne te maken hebben, moeten via deze bestuurder lopen In Leus den is Wethouder Wagenaar aange wezen om deze taken te behartigen en hij kan zich vanaf 3-10-73 laten adviseren door een Comité Milieu zorg. Het Comité kan ook adviezen uitbrengen, gevraagd of ongevraagd aan het college van b. en w of aan de Raad Vooral in de beginfase is het noodzakelijk dat zowel Wethouder als Comité elkaar vinden en is het slaan van een brug een noodzakelijk heid. De discussienota stelt het zo: ..Door ook de door ons gekozen overheid in het werk van het Comité te betrekken komen we tot een goede coördinatie, vrees voor een te grote invloed van de overheid in een derge- li/k breed samengesteld comité be hoeft er niet te bestaan, de vergade ringen van het Comité Milieuzorg (Staf Werkgroepen) zijn openbaar en onze democratie waarborgt een ..Freedom of Speech" en de leden dienen bij belangrijke punten te stemmen zonder last of ruggespraak met hen die zij vertegenwoordigen. In deze motivatie zitten reeds alle elementen voor een iet-funktioneren van het CML ingebakken. Het is voor maakt ook deel uit van de schaduw- fraktie van die partij Terwindt. ..Nou, dat weet ik hele maal niet En dat hoef ik ook hele maal niet te weten, want voor mij geldt in godsnaam geen politiek Ik vind het een verkeerde ontwikkeling, wanneer de politieke partijen zich met de inspraak gaan bezighouden." - Een inspraakverordening, zoals door Jacobs voorgesteld, hoeft voor u dus ook niet9 Terwindt: ..Zo'n verordening hoeft niet. nee Als de gemeente maar me dewerking verleent en duidelijk laat merken, dat je gehoord bent - Is dat in de achterliggende periode voldoende gebeurd Terwindt: ..Ik kan een aantal voor beelden noemen van zaken, waarin de gemeente wel degelijk naar ons geluisterd heeft De eerste opzet van Claeverenblad/Wildenburg vonden wij een waardeloos plan, en mede door de inbreng van het CML is dat plan naar de prullebak verwezen. Er zijn meer momenten geweest, waar door ik dacht we doen het toch niet voor niets" - Daar tijfeit u wel eens aan? Terwindt: ..Jazeker; ik heb mijn twijfels over wat we doen Ook al besef ik heel goed. dat inspraak niet betekent dat je altijd je zin krijgt." - Van de werkgroep R.O. is nog wel duidelijk waar men mee bezig is. aan het coördinatieteam twijfelen echter velen. Terecht? Terwindt: ..In het verleden is on duidelijk geweest, wat het Coördina tieteam nu eigenlijk doet Dat gaat in de nieuwe struktuur veranderen. Het Coórdinatieteam gaat er dan voor zorgen, dat de werkzaamheden van de werkgroepen en de op te richten inspraakwinkel elkaar niet overlap pen Ook biedt het Coórdinatieteam dan de mogelijkheid voor de werk groepen om eikaars hulp in te roe pen Het zal vooral de taak van de voorzitter zijn om de zaken op het goed spoor te zetten en ik verwacht dat met die inspraakwinkel de werk zaamheden aanzienlijk zullen toene men Dan zal er echt behoefte zijn aan het coördineren, terwijl het Coórdinatieteam tot nog toe eigenlijk meer een soort praatclub is geweest. Ik maak er als voorzitter van de werk groep R.O nu een jaardeel van uiten in die tijd hebben we eigenlijk over al de nogal idealistische kijk van de toenmalige PvdA-voorzitter, die de bet is geweest aan de verkeerde start van een comité Milieuzorg, dat in acht jaar kon uitgroeien tot een totaal van het gemeentebestuur en de diensten afhankelijk opererend ad- vies-orgaan", bestaande uit „leden", die op totaal onduidelijke gronden zitting hebben genomen in coördin atieteam of werkgroep R.O. Van eni ge coördinatie is vrijwel geen sprake, over het milieu wordt zelden gedacht binnen de kringen van het Coördinatieteam of werkgroep R.O. De vraag of het huidige CML op een zo breed mogelijke basis is sa mengesteld, kan gevoeglijk negatief worden beantwoord. Leusdenaren. die puur uit belangstelling zitting wil len nemen worden geweerd ..omdat anders de groep te groot wordt", terwijl anderen, die óók belangstel ling voor een lidmaatschap" tonen, zonder meer worden opgenomen in de werkgroep RO (want dat is in feite het hele CML een groepje burgers, dat op wazige gronden zitting heeft genomen en als „leden" vrijblijvend praten over hetgeen gemeentelijke plannenmakers op tafel leggen) Toegegeven de plannen komen wel in een zeer vroeg tijdstip op tafel Dóór ligt het dan ook niet aan. Het ontbreekt het CML aan enige juridische of wettelijke achtergrond het is geen vereniging, géén stich ting, geen aktiegroep. Er zijn geen statuten of reglementen En zelfs niet vastgelegd hoe en wanneer nieuwe „deelnemers" zich bij het bestaande groepje mogen voegen De indruk bestaat dan ook. dat met name het Coórdinatieteam en de werkgroep R O tot stand is gekomen via telefo nische aquisitie van enkele pientere „leden", die de versterking met name uit eigen (politieke) gelederen liet aanrukken. Van een „brede samen stelling" is dan ook al sinds jaren geen sprake meer Over de doelstellingen zullen we het maar niet hebben Afgezien nog van de vraag of er doelstellingen zijn (dat is altijd een ondoorgrondelijk mysterie gebleven) het moet ieder een zo langzamerhand duidelijk zijn. dat hetgeen het CML in hoofdzaak doet. weinig of niets meer met milieu en milieubehoud te maken heeft. Of hebt u bijvoorbeeld de CML-werk- groep R.O de laatste tijd horen pra ten over eventuele stortplaatsen in Leusden waar gif zou kunnen zitten? Heeft u de werkgroep horen protes teren tegen de plannen van het ge meentebestuur (al jaren geleden ge- publiceert) om de Schoolsteegbos jes tegen alle oorspronkelijke uit spraken in toch deels te bestemmen voor rekreatie9 Nee. Het toeval helpt in dit geval een handje door de beslis sing van CRM Dat hebben we in géén geval te danken aan ons eigen comité milieuzorg. Integendeel' niets anders gepraat dan over de veranderingen - En nu gaat er dan wat veranderen9 Terwindt „Tijdens de jaarvergade ring zullen we die veranderingen aankondigen De basis wordt de in spraakwinkel Dat is een contact groep, die iedere laatste vrijdag van de maand zitting houdt, naar wij ho pen in de bibliotheek Daar zul'en steeds twee a drie mensen aanwezig zijn. waarbij mensen met hun opmer kingen terecht kunnen Verder komt er nu een onafhanke lijke voorzitter. Het Coördinatieteam zal daarvoor Jan Boerma voordra gen - Hoort de SOL (Stichting Samenle vingsopbouw Leusden) er bij of niet? Terwindt „Het Coördinatieteam beschouwt SOL als een onderdeel van het CML. Het is de opvolger van de voormalige werkgroep Welzijn Inderdaad bestaat daar enig misver stand over. met name ook bij het gemeentebestuur Deze week heeft het Coördinatieteam een gesprek met burgemeester en wethouders, waarbij dit ook aan de orde zal ko men - Het is niet het enige misverstand rond het CML. Is het niet eigenlijk zo. dat het ontbreken van welke afspraak dan ook de voornaamste oorzaak is van het falen van het CML Terwindt „Ik dacht niet dat dat de reden van het falen is Als alles goed loopt, is het helemaal niet nodig, dat er allerlei reglementen en dergelijke zijn. Ik houdt er niet van om idealisme zo vast te leggen - Verwacht u veel heil van de nieuwe struktuur Terwindt „Ik ben zeer hoopvol gestemd Ik denk dat veel ten goede zal keren TWEE PETTEN In de praktijk blijkt een wethouder als voorzitter niet te werken. De man zal dan met twee petten op moeten Jan Jacobs (PKL) Het CML heeft een merkwaardige samenstelling en een vreemde struktuur zitten en dat valt in de meeste geval len uit In het voordeel van het wet houdersschap. Bovendien is een wethouder met handen en voeten gebonden aan het ambtelijke appa raat èn de politiek. Van enige bewe gingsvrijheid ten opzichte van het gemeentebestuur en raad is geen sprake, kón geen sprake zijn. Wet houder Wagenaar voelt dat tijdens de oprichtingsvergadering in oktober 1973 vrij goed aan. Wij citeren uit het verslag het volgende: De heer Wagenaar. ..Het is onmo gelijk om besluiten van het comité bindend te laten zijn, met voorbij gaan aan de raad Het is uiteindelijk de raad die hierover beslist. Men moet niet vergeten, dat vaak financi ële en technische kwesties gaan meespelen, waarbij een beslissing van de raad noodzakelijk is. Overi gens moet het niet zo zijn als in Zoetermeer. waar twee jaar geleden ook een dergelijk comité is opge richt, maar dat nu zichzelf heeft op geheven omdat het college van b. en w. van Zoetermeer alle adviezen van het comité naast zich neerlegde. Een dergelijke gang van zaken moeten we in Leusden natuurlijk proberen te voorkomen Als verbindingsman tus sen het comité en het college wil ik proberen uw gedachten bij het colle ge te vertolken" De heer Visser stelde voor de heer Wagenaar te benoemen tot voorzit ter. De heer Wagenaar. ..Ik ben niet zo erg gelukkig met een voorzitter schap. Als voorzitter van het comité zal ik de standpunten van u moeten verdedigen bihet college, maar het is niet altijd gezegd, dat ik het daar mee eens ben Ik zal op twee stoelen tegelijk moeten zitten. Ik ben veel liever een liaison tussen het comité en het college met de raad, zonder het voorzitterschap. jtSSVt. CAw

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7