John Harris INDE SCHADUW w. „Verboden offer": smullen voor de liefhebbers „Genesis" - roman over Ufo's en zijn mysterieuze makers „De maagd"-de komst van Verlosser en de Duivel DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 Oorlogsromans: ze zijn er weer boeken, voor u besproken samenstelling: Bert Vos. Een oorlog schijnt nog steeds een geliefd onderwerp te zijn voor een roman. Sterker nog: de laatste tijd is er weer een tendens te bespeuren, waarbij weer extra aandacht aan de oorlogsroman wordt geschonken. In de afgelopen periode verschenen verschillende Nederlandse vertalin gen van Engelse en Amerikaanse ro mans in dit veelbeproefde genre en je vraagt je dan eigenlijk wel af. of er nog iets origineels op dit terrein te bedenken is. De onderwerpen lijken uitgeput, maar niets is minder waar. Een oorlogssituatie blijft blijkbaar in- spireren. En als je de reeks boeken dan hebt verwerkt, blijf je eigenlijk met één gedachte zitten. Het is de uitspraak, die ik kortgeleden las: „Take the toys from the boys!" (Neem die jongens hun speelgoed af!) Een tamelijk cynische kreet in een tijd, dat de oorlogsdreiging zo nu en dan de voorpagina's van de kran ten weer siert en het atoompacifisme ongekende hoogten heeft bereikt. Want laten we eerlijk zijn: elke oorlog is zinloos ook al lijkt het dan, dat die onontkoombaar en noodzakelijk was. Dat een oorlog zinloos is, wordt in de oorlogsromans smakelijk uit de doeken gedaan, maar dan wél nadat er weer honderden doden zijn geval len en de vijand door de dapperen van het volk is verslagen. Vandaag in deze boekenrubriek aandacht voor pas verschenen oorlogsromans in Nederlandse vertaling. LEGER IN DE SCHADUW We beginnen de reeks met „Leger in de schaduw" van de Britse auteur John Harris Laten we dan beginnen met te stellen, dat de tekst op de achterflap niet waarmaakt, wat het boek te biedan heeft. De flappentekstschnjver zou wat 'dat betreft het boek toch iets nauwkeuri ger moeten lezen Maar goed. niettemin is „Leger in de schaduw" een vakkun dig en spannend geschreven roman, zich afspelend in Frankrijk, in een Bour gondische streek ten noorden van Dij- on. Het Franse verzet in de Tweede Wereldoorlog, bezien door Britse ogen. 'Als je de gemiddelde Fransman moet geloven, dan heeft iedereen tijdens de iltweede wereldtoorog in de Résistance gezeten en heeft iedereen wel één of twee moffen voor hun rekening geno men. Een grapje natuurlijk, dat spreekt, maar dat neemt niet weg, dat de Fran sen het verzet tegen de Duitse bezetter bijzonder serieus hebben genomen, ook al hadden ze dan hun beperkingen John Harris weet dat erg aardig te beschrijven, met name in het eerste deel van zijn roman, waarin hij schetst hoe twee Britten uit een neergeschoten vliegtuig in een klein dorpje terecht ko men, waar ze wachten om via Zwitser land of Spanje terug te kunnen keren naar Engeland De mensen van het ver zet in het dorp en met name Marie- Claude maken echter geen haast. De jonge vrouw kan de twee mannen best gebruiken op haar boerderij en boven dien is ze verliefd op één van de twee De mannen van het dorp dromen van grootse verzetsdaden, maar komen niet verder dan regelmatige bijeenkom sten, waar allerlei samenzweerderige plannetjes worden uitgebroed, zonder iets konkreets te kunnen doen. Harris beschrijft die sfeer voortreffelijk en vooral als de Duitse bezetting van het dorp onder leiding van kolonel Klemens de hulp van de bevolking nodig heeft voor het opbergen van geroofde kunst schatten, ontstaat er een vrolijke sfeer, waarbij allerlei schelmenstreken wor den uitgebroed om de Duitsers dwars te zitten. Op de achtergrond speelt echter een groots plan, dat als doel heeft de Duitsers - zodra de Amerikanen in de buurt komen een laatste beslissende slag toe te brengen Want een verzets groep zonder gepleegde verzetsdaden, dat is maar niks, vinden de mannen van het dorp. Pas In het laatste deel van de ro man overheerst de grimmige sfeer van de werkelijke oorlog als de geal lieerden oprukken en de Duitse troe pen zich ijlings uit de voeten willen maken, met meeneming van allerlei kunst-schatten en andere kostbaar heden. De mannen van het dorp krij gen hun zin, maar komen al snel tot de uiterst pijnlijke konklusie, dat oor log géén spel is en de offers in feite te groot zijn. Maar dan is het al te laat. „Leger in de schaduw" geeft een sfeervol beeld van het Franse verzet, zoals zich dat afspeelde op die talrij ke kleine dorpjes. Zelf ben ik tot de konklusie gekomen, dat ik volgend jaar m'n vakantie maar eens in die streek moet gaan doorbrengen. Het schijnt daar erg mooi te zijn IN DE VUURLINIE Een boek van een geheel ander ka rakter is het door Alan Evans geschre ven „In de vuurlinie" Nu geen oorlogje spelen op het land, maar op zee en dat is héél iets anders., Bovendien speelt het verhaal zich af in de eerste wereld oorlog rond Duinkerken en de Belgi sche kustplaatsen. De eerste wereldoorlog speelde zich grotendeels af - althans wat het weste lijke front betreft - in Vlaanderen en Noord-Frankrijk. „In de vuurlinie" be schrijft de toestand in 1917, wanneer de Duitsers de Belgische kustplaatsen nog bezet houden, maar plaatsen als Duin kerken in Noord-Frankrijk in geallieerd bezit zijn. Commandant Smith van de Britse Koninklijke marine krijgt opdracht om Duitse duikboten in het Kanaal te vernietigen. Maar het materiaal dat hij daarvoor krijgt is versleten, de schepen zijn oud en worden met moeite op gang gehouden. Evans heeft zich uitstekend gedoku- menteerd, want de sfeer komt authen tiek over Als Smith tijdens één van de vele akties op zee een duikbootkapitein van een Duitse U-boot ondervraagt, komt hij op het spoor van een geheime Duitse operatie, dat als doel heeft de oorlog in het voordeel van de Duitsers te beslissen. Smith - een tamelijk ei genzinnig man. die vaker zijn intuïtie dan de bevelen van zijn meerderen volgt - raakt verwikkeld in deze spiona- ge-zaak, ontdekt wat er staat te gebeu ren en grijpt met zijn wrakke flottielje persoonlijk in. Voor liefhebbers van dit genre is „In de vuurlinie" een uitstekend geschre ven roman, ondanks de heroïek, die soms wat teveel van de pagina's straalt. Maar dat schijnt er bij te horen. AANSLAG OP DE BEUL Eén van de grootste aanslagen op een Nazi-leider, was de moord van Reinhard Heydrich, bijgenaamd De Beul. Het brein achter de Jodenvervol gingen, Himmlers rechterhand en door Hitier aangewezen als toekomstige füh- rer. Heydrich zit in Tjecho-Slowakije, waar hij inmiddels heeft besloten dat het tijd wordt Hitier te vervangen. De Amerikaanse journalist Jim Franklyn, die in Nazi-Duitsland een goede naam heeft verworven door zijn pro-Duitse ar tikelen. krijgt opdracht van de Ameri kaanse geheime dienst om een einde te maken aan het leven van deze top-Na- zi De afloop is bekend. Heydrich sterft door moordenaarshand en de Nazi's nemen bloedige wraak door de totale vernietiging van het stadje Lidice. Ja mes Barwick schreef met „Aanslag op de beul" zijn versie op het gebeuren. Het is niet de eerste geromantiseerde versie en het zal beslist ook niet de laatste keer zijn, neem ik aan. Niettemin voor geïnteresseerden een uitstekende mengeling van fictie en historie. DE HEL VAN AFRIKA Dat de oorlog - in wat voor vorm ook - eigenlijk nooit heeft opgehouden na de zwarte bladzijden van de tweede we reldoorlog, zal de lezer duidelijk zijn. Ook al wanen we ons in de betrekkelijke veiligheid en vrede van de lage landen, dat betekent niet, dat het elders ook pais en vrede is. Integendeel. Afghanis tan is een aktueel voorbeeld en in het recente verleden de gruwelijke guerril la-oorlog in Vietnam. Een werelddeel, waar de groeistuipen naar volwassen heid gepaard gaat met regelmatig oor logsgeweld, is Afrika. Hoofdzakelijk be staande uit derde wereldlanden, die aangewezen zijn om de goedgeefsheid van het westen. Een werelddeel ook met landen, die willekeurig met een lijn op de landkaart zijn afgebakend, zon der dat rekening werd gehouden met de gebiedsgrenzen van de daar levende stammen. Het gevolg van dit alles is, dat verschillende Afrikaanse landen na hun onafhankelijkheid de grootste moeite hadden en hebben om hun evenwicht te vinden, om tot stabiliteit te komen. De rivaliteit van de stammen onderling speelt daarbij een niet onbe langrijke rol. Het gevolg van dit alles is een voortdurende staat van oorlog. Afri kaanse landen, die streven naar onaf hankelijkheid, hebben meestal meerde re bevrijdingsbewegingen, gebaseerd (door Bert Vos) Soms vraag je je wel eens af wat er nog nlèt over Ufo's is geschreven. Dat kan nooit veel zijn, want er is door de jaren heen wellicht net zoveel geschreven over de Unidentified Flying Objects (Niet geï dentificeerde vliegende objecten) als over een ander mysterieus fenomeen: At lantis. In sommige boeken worden de twee zelfs met elkaar in verband gebracht, ook al wordt de geloofwaardigheid van zowel het één als het andere dan wel een tikkel tje minder groot. Ufo's hebben vanaf de vorige eeuw (en wellicht al vanaf de oertij den) de wereld In beroering gebracht. En fantasierijke romanschrijvers hebben al sinds mensenheugenis gebruik gemaakt van de talrijke mogelijkheden, die Ufo's op het gebied van drama te bieden heb ben. En dat liegt er niet om. In de vijftiger en zestiger jaren begon de belangstelling van de zijde van de regering der Verenigde Staten steeds groter te wor den-, mede door enkele fikse Ufo-golven-en er werden verschillende onderzoekcommis sies geïnstalleerd, die ooggetuige-verslagen moesten gaan onderzoeken op betrouw baarheid Dat de verschillende geheime diensten van zowel de VS als van andere landen zich eveneens behoorlijk verdiepten in de Ufo's behoeft geen betoog Mannen alp dr J. Allen Hynek Edward J Ruppelt en anderen hebben zich er jaren achtereen mee bezig gehouden, totdat hun rapporten geruisloos in een regeringsla werd gestopt en naar buiten toe de mededeling kwam. dat Ufo's niet bestaan Ondanks het feit, dat tal rijke meldingen (op z n minst tien procent) niet terug te voeren waren op welke natuurlij ke of technische oorzaak dan ook). Ufos bestaan. Daarover hoeft eigenlijk geen en kele twijfel te bestaan. De vraag is echter wat Ufo's zi|n. Zijn het kunstmatige vliegende ob- jekten zoals sommige fanatieke aanhangers van de Ufologie koppig blijven volhouden? Zijn het natuurkundige lenomenen. waar we tot nu toe geen verklaring voor hebben kun nen vinden7 De theorieën over Ufo's zijn wellicht net zo talrijk als het aantal meldinge- n. Kortgeleden verscheen een nieuwe theo rie, verwerkt lot een fikse roman van meer dan 450 bladzijden van de hand van de Ame rikaanse schrijver W A Harbinson „Gene sis", een pil van een boek. waarin niet alleen een nieuwe theorie wordt ontvouwd over het op verschillende stammen. Bewegin gen, die elkaar ook onderling bestrij den. Over de laatste stuiptrekkingen van het kolonialisme in Afrika en de weg naar onafhankelijkheid zijn tal van oor logsromans verschenen. In de meeste gevallen spelen westerse huurlingen, die voor grof geld de zwarte legers hel pen een overwinning te behalen, een bepalende rol in dit soort romans. Maar ook de officiële westerse regeringen willen nog wel eens een handje helpen door middel van wapen-zendingen en instrukteurs. Philip Caputo beschrijft in zijn roman „De hel van Afrika" de komst van drie mannen naar de afgelegen provincie Bejaya van Ethiopië, die in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst wat regelmaat moeten brengen in de nogal ongeordende strijd tussen verschillende stammen in dit gebied. Stammen, die wel de beschikking heb ben over de modernste Amerikaanse en Russische wapen, maar niet weten hoe ze daar op de best mogelijk wijze gebruik van kunnen maken. Caputo schetst in deze roman de karakters van de drie westerse oorlogs-specialisten in een decor van desolaat geweld en gru- ontstaan van de Ufo's, maar waarin ook nog eens „dunnetjes" wordt overgedaan, wat talrijke schrijvers in al even dikke boeken vóór Harbinson hebben gedaan, het popula riseren van de al dan niet wetenschappelijk verzamelde gegevens. Volgens de Nederlandse Ufoloog Hans van Kampen kloppen de in de roman ge noemde „Ufologische gegevens" uitste kend. Van Kampen kan het weten, want hij is - voor zover ik kan nagaan - de enige Ne derlandse Ufoloog, die zijn zaakjes goed kent en dat onderstreepte met het schrijven van twee boeiende boeken over het onder werp Toch is de verwerking van al die au thentieke onderzoeks-gegevens in de ro man tevens een handicap geweest voor Har binson, want door het spuien van al die soms toch wel saaie gegevens, veroorzaakt hij tel kens een onderbreking in de voordien zo zorgvuldig opgebouwde spanning Toegegeven, iemand die voor het eerst over Ufo's leest en dan wel via deze roman, zal dit niet zo direkt als een bezwaar ervaren Alles is dan nieuw, nietwaar7 Maar de be langstellende lezer, die zich via populair-we- tenschappelijke boeken reeds eerder in het Ufo-fenomeen heeft verdiept, zal een tikkel tje geërgerd de hem bekende gegevens overslaan. „Genesis is voor het overige een boeiend geschreven boek over iets, dat de wereld nog steeds in de ban heeft en waarvoor nog nimmer een duidelijk en afdoende verklaring is gevonden Harbinson gaat daarbij uit van de theorie, dat er ooit een man in de geschie denis is geweest, die zo bezeten is geweest van alle theorieën op het gebied van de aero- natica en ruimtevaart, dat hij in het geheim aan het experimenteren is geslagen Een man genaamd Wilson. Deze geheimzinnige Amerikaan blijkt tal van belangwekkende ontdekkingen te hebben gedaan, waardoor hij onder meer zichzelf een langer leven Kon geven Dat lange leven heeft hij dan benut om de vliegende schotel uit te vinden Een technologisch wonder Met deze technolo gie verkregen dankzij de grote inzet van de Nazi-geleerden uit de tweede wereldoorlog, wil deze heer Wilson uiteindelijk de wereld heerschappij overnemen Nu zullen sommige lezers een beetje geërgerd zijn door het feit, dat ik de plot verklap Maar dat is slechts schijn, want dat is een volgend bezwaar tegen Harbinson's boek: de schrijver vertelt al aan het begin van zijn roman zoveel feiten over de mysterieuze macht achter de vliegende schotels, dat de boeken welijkheden Hij laat zien wat er gebeurt als een bepaald slag mensen vrij is om de grenzen van normaal menselijk ge drag te overschrijden „De hel van Afri ka" is in z'n genre een uitstekend ge schreven boek, dat ondanks de gruwe lijkheid van het onderwerp, tot naden ken stemt. FRONT ZONDER GENADE Terug naar de tweede wereldoorlog. Italië 1943 De geallieerde invasie heeft van dit land een chaos gemaakt. Het zuiden is bevrijd; het front ligt tussen Rome en Napels, waar Amerikaanse artillerie en Duitse pantser-eenheden elkaar bestoken. De Amerikaanse schrijver Robert Crowley beschrijft in dit oorlogs-decor het verhaal van kapitein Tom Innes, die als chirurg werkzaam is in het Amerikaanse leger en tijdens een kort verlof in Napels de mooie Lisa Villa- ri ontmoet. „Front zonder genade" is een men geling van oorlogsgeweld en roman tiek. Een verhaal over oorlog en vrede. Een herdruk, nadat het boek eerst bij de Nederlandse Boekenclub was versche nen, door de Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij te Amsterdam. „Leger In de schaduw", door John Harris. (Army of shadows. 1977) Verta ling 1981 - Arend de Haan. Uitgegeven door De Kern bv te Baarn. Gebonden 230 blz. Prijs f 28,90 „In de vuurlinie", door Alan Evans. (Ship of Force, 1979) Vertaling Bert Me- bius, 1981. Uitgegeven door de Else vier Boekerij te Amsterdam Paper back, 287 blz Prijs f 19,90. „Aanslag op de beul", door James Barwick (The Hangman's Crusade, Naast de veelvuldiger opdoemende apocalypse-verhalen, hebben verschil lende schrijvers zich nu ook gestort op de „laatste dagen", als Christus weer op aarde zal verschijnen en het Beest ons In een behoorlijk ongeluk zal storten. Ik neem aan, dat veel ambitieuze auteurs de laatste tijd driftig hun Bijbel bestuderen om er een aardig verhaal uit te destilleren. Nu Is het hoofdstuk „Openbaring" uiter aard bijzonder geschikt voor allerlei spe culatieve romans, die bovendien inspe len op de heersende angstgevoelens van de massa, die door allerlei crisis-situaties aardig worden gevoed. De auteur James Patterson liet vorig jaar een roman het licht zien, waarin het thema „de geboorte van een nieuwe Christus èn een nieuwe Duivel" wordt behandeld. Het verhaal speelt zich af in 1987. Ook Patterson kent z'n Nostrodamus. Wie wel eens in de bioscoop komt, zal zich misschien kunnen herinneren, dat ook de filmindustrie zich bezig houdt met de apoca lypse en met name dan ten aanzien van de komst van het Beest, getooid met het getal 666. ,,The Omen, deel 1 en 2" hebt-u dan kunnen bekijken, terwijl binnenkort „The fi nal conflict" is te verwachten, het derde en laatste deel van de cyclus „De Maagd" van James Patterson lijkt wel wat op die laatste film, niet wat betreft het verhaal, maar wel ten aanzien van de intentie. Patterson baseert zijn roman op het „ge heim van Datimadat zoals bekend, nog steeds een geheim is, maar nu in het boekje wordt geopenbaard. In 1917 hebben drie kinderen uit het Portugese dorpje Fatima, Francisco, Jacinta en Lucia de mensen een wonder laten zien en daarbij tevens een boodschap ontvangen van de heilige maagd Voor de liefhebbers van Konsalik een heruitgave van de roman: „Ver boden offer". „Verboden offer" han delt over de zeer arme maar kunst zinnige Juan Torrico. Gelijk met zijn ontdekking komt men ook tot de ont dekking dat Juan aan een ongenees lijke hartziekte lijdt. Doktoren geven hem op, maar de grootste chirurg in Italië probeert overplanting van een deel van het hart. Deze ingreep leidt tot grote conster natie omdat een deel van het levend hart gebruikt moet worden, waarbij nog roman verder op dat punt weinig of geen verrassingen meer te bieden heeft Blijft over de beschrijvingen van de ontmoetingen van mensen met de bemanning van de Ufo's, beschrijvingen van onderaardse, geheime steden, in konfrontatie met de hoofdfiguren een doodzieke professor, die een groot deel van z'n leven aan Ufo's heeft besteed en diens assistent. De totale indruk van het boek is posi tief. Harbinson heeft een gedegen roman geschreven over Ufo's, zich baserend op authentieke, na te trekken, gegevens In hoeverre zijn opgebouwde theorie de eni ge echte waarheid is? Die vraag kan toe gevoegd worden aan de honderdduizen den vragen die tot nu toe over het feno meen Ufo zijn gesteld. ..Genesis door W A Harbinson (Genesis. 1980) Veria ling Hugo Kuipers. 1981 Uitgegeven door Uitgeverij De Kern te Baam Gebonden 457 blz (mej bronnen-opgave) 12 1980) Vertaling Jan Smit, 1981. Uitge geven door A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij bv te Alphen aan den Rijn. Paperback, prijs f 19,50. „De hel van Afrika", door Philip Capu to (Horn of Africa, 1980) Vertaling: Maarten Smulders, 1981. Uitgegeven door De Boekerij te Amsterdam. Ge bonden. 413 blz. Prijs f 29,90. „Front zonder genade", door Robert Crowley. (Not soldiers all, 1967). Verta ling. E.A. van Leent-Sieburgh. Uitgege ven door de Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij te Amsterdam, 1981 Gebonden 318 blz. Prijs f 27,50. Maria. Die boodschap berust nu in het Vati- caan en wordt strikt geheim gehouden Dankzij James Patterson kennen we de boodschap nu in 1987 zullen zowel de nieu we Christus als de wedergekeerde Duivel uit maagden geboren worden. Met daarbij en kele saillante gegevens om het één en ander af te kunnen checken „De maagd" is geen bijzonder spannend boek, hooguit curieus door het gekozen thema. Het feit. dat het boek bij mij vrijwel geen enkele spanning opriep, zal wellicht gelegen hebben aan de omstandigheid, dat ik niet in de boezem van de RK kerk ben opgegroeid. Dan mis je veel, zo heb ik begrepen en waarschijnlijk ook de heilige gloed, waarmee de hoofdpersonen in het boek tewerk gaan Nietteimin is het plot daarentegen wel verrassend, zij het opnieuw met te weinig spanning uitgewerkt. De uitge ver noemt „De Maagd" een adembenemen de supershocker. Ik weet het niet. Misschien dat een goeie horror-regisseur er nog iets goed van kan brouwen. Een Amerikaanse regisseur zal er zeker brood in zien, omdat één van de maagden die in aanmerking komt voor het baren van de Verlosser, een Amerikaanse is Een goede futuristische thriller moet ge loofwaardig en spannend zijn. „De maagd" heeft van beide elementen te weinig om als „supershocker" ook de talrijke niet-katholie- ken te overtuigen. Het wachten is nu op een auteur, die het einde der tijden op een meer eigentijdse wijze gaat beschrijven. De vraag is overigens of we daar op zitten te wach ten V. „De maagd", door James Patterson. 1980. Oorspronkelij ke titel .Virgin Vertaling W Montanus. 1981 Uitgave Elsevier De Boekerij te Amsterdam. Paperback. 224 blz Prijs f maar de vraag is of de donor in leven blijft. Is dit moord of een sensationele operatie? Konsalik beschrijft hartstoch ten en gevoelens op een manier waar je koud van wordt. Tijdens het lezen voel je de strijd om het leven van de hoofdpersoon Juan. Deze strijd wordt niet alleen gevoerd door doktoren maar meer nog door de moeder van Juan. Met haar eenvoudige denkwijze maar haarscherpe intuïtie voelt zij veel aankomen. De manier waarop Konsalik de moe derlijke gevoelens beschrijft komen mij overdreven voor, maar zullen zeker in de situatie waarin het gezin zich bevindt niet uit de toon vallen. Voor liefhebbers van „ontroerende" boeken een boek om van te smullen. T.M. Verboden ofler' door H G Konsalik Uil het Duits veriaald Gebonden Uitgave Westlriesland 219 blz li Pi m\ v. V /- •V OORLOG

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12