emland snelde te hulp ij denkbeeldige ramp Commissie stoeide met vlekkenplan Ruige Velt Reanimatie- cursus Defening brengt aantal knelpunten aan het licht „GEEN BEDRIJFSGEBOUWEN" DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 plaatselijk nieuws Het-verhaal dat in elkaar gezet was door enkele mensen van de Leusdense brandweer en een brandweer-officier uit Amersfoort gaf de deelnemers aan de regionale Eemlandoefening volop Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreljns (pi. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 1200 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9 Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar; f 25,70 per half jaar; t 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te heböen ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. de kans om in groter verband te oefe nen Ter wille van de tijd verliepen enke le zaken niet zoals dat in de praktijk zou gebeuren Zo stond er al een zogenaamde ver- bindingscommandowagen opgesteld van waaruit de hele hulpverlening ge- coórdineerd zou moeten worden Ook een tent waarin even later de gewonden behandeld zouden moeten worden. had men 's middags al op het sportveld van Pon neergezet In de kazernes in de regio zaten de brandweermannen bij i wijze van spreken al in de auto, terwijl de Rode Kruis- en EHBO-mensen al in de buurt waren. Toch kan de oefening in zoverre rea- listisch genoemd worden dat veel af- hing van de eigen waarneming van de hulpverleners en de initiatieven die zij ontplooiden Precies zoals dat in werkelijkheid zal gebeuren, moest de bevelvoerder van de eerste Leusdense brandweerauto die het rampgebied op kwam, bepalen wat er moest gaan ge beuren. Bevelvoerder K. van Harten, de man waar in dit geval alles om draaide bij het op gang komen van de hulp, vroeg na aankomst op het Ponterrein direct assistentie aan de Amersfoortse G.G en G D politie en brandweer uit Amersfoort, Nijkerk, Soest, Bunscho- Bij een gewonde wordt de polsslag gemeten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadsleden Rinze Bloemhof (D'66) en Jan Jacobs (PKL) zien liever, dat de geplande rij van bedrijfsgebouwen, langs het nieuwe gedeelte van de Noorder randweg, in het vlekkenplan van 't Ruige Velt wordt geschrapt om in plaats daarvan woningbouw te pro jecteren. Die bedrijven horen niet thuis in 't Ruige Velt, vinden zij. Tijdens het vervolg van de vorige week afgekapte vergadering van de raadscommissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zei Bloemhof afgelopen dinsdagavond, dat die bedrijfsgebouwen beter kunnen op schuiven in westelijke richting, aan de andere kant van de Zwarteweg. Vol gens het D'66-raadslid passen ze daar beter. Zijn collega Jan Jacobs vindt dat het gebied 't Ruige Velt in zijn geheel voor woningbouw bestemd moet wor den. GELUIDSWERING De geplande bedrijfsgebouwen in het vlekkenplan (ontwerp-structuur) zijn ook bedoeld geluidswering langs de Noorderrandweg. Maar naar de mening van het progressieve raadslid Jacobs zijn er genoeg andere manieren om een geluidswering aan te brengen. Wethou der Jan Wagenaar (VVD), voorzitter van de raadscommissie, benadrukte dat moet worden voorkomen om wo ningbouw langs het toekomstige nieu we gedeelte van de Noorderrandweg te realiseren ..Deze randweg zal intensief worden gebruikt waardoor een aan zienlijke geluidsproduktie door het ver keer ontstaat. De geplande bedrijfsge bouwen kunnen dat geluid tegenhou den", aldus de wethouder Het gebied t Ruige Velt, dat globaal ligt tussen de Zwarteweg. Eikenlaan, Middenweg en Liniedijk, had oorspron kelijk de bestemming werkgelegen- heidsgebied De provincie was daar echter niet mee akkoord. Zij vindt dat het gebied voor woningbouw bestemd dient te worden (streekplan Utrecht- Oost) Een klein gedeelte als werkgele- genheidsterrein zal echter niet op pro blemen stuiten bij de provincie TWIJFELS Zoals bekend is in 't Ruige Velt ook het nu al befaamde Huis van de Sport opgenomen, dat plaats biedt aan een atletiek- en turncentrum en 220 klei ne woningen. De gemeente Leusden wacht nog steeds op bericht van de provincie die uitsluitsel moet geven of het sportcentrum in 't Ruige Velt Vlekkenplan t Ruige Velt de oefening hun visie op het hele ge beuren. Brandweercommandant Bor ger uit Amersfoort wilde niet vooruit lo pen op de conclusies die pas getrokken worden als alle verslagen van waarne mers, enzovoorts binnen zijn. De heer Borger noemde het verheu gend dat er nu een oefening had plaats gevonden waarbij politie, brandweer en gezondheidsdienst hadden samenge werkt. In het verleden oefenden deze organisaties meestal los van elkaar Wel staat nu al vast dat in de toekomst vastgelegd moet worden tot hoever de verantwoordelijkheid gaat van de ,,man in het veld", zonder dat hij zijn comman dant hoeft te raadplegen, aldus de heer Borger. Nu had dat kennelijk nog wel eens tot misverstanden geleid. Ook de heer Upperman, comman dant van de Leusdense brandweer, plaatste naast een dankbetoon aan alle betrokkenen, enkele kritische kantteke ningen Het verkennen ter plaatse van de situatie was niet in alle gevallen goed gebeurd, waardoor het mogelijk werd dat de brandweer van Bunschoten pas na vijf kwartier werd ingezet op een plaats waar volgens het draaiboek een explosie had plaatsgevonden. RODE KRUIS EN EHBO De directeur van de Amersfoortse G.G. en G D had niets dan lof voor de goede samenwerking tussen Rode Kruiscolonne, bedrijfs-EHBO en plaat selijke EHBO Directeur Zwanenburg ziet ook voor de toekomst goede mogelijkheden tot samenwerken tussen deze organisa ties en de professionele gezondheids dienst Burgemeester Rademaker ging in op de samenwerking binnen de regio ..Geleidelijk aan komt Eemland uit de knop", aldus de Leusdense burgerva der CONCLUSIE Een conclusie over wat goed en fout ging tijdens de oefening waarbij ruim tweehonderd hulpverleners en ..slacht offers" waren betrokken is nu nog niet te trekken. Waarnemers zullen hun rapport gaan maken, terwijl ook de diverse stafleden en commandanten hun be vindingen op papier gaan zetten. Ook hoopt men een goed beeld van het gebeuren te krijgen door nog eens na te gaan hoe de hele berich tenstroom is gelopen. Alle binnenge komen en uitgegane berichten via de verbindingscommandowagen zijn namelijk geregistreerd. Pas na het verschijnen van een eindrapport zal duidelijk worden wat er nog dient te verbeteren in de hulpverlening rond een ramp. ACHTERVELD - De Nederlandse Hartstichting heeft aan de E. H. B. O. een aantal oefenpoppen beschik baar gesteld die kunnen worden ge bruikt bij het geven van een reanlma- tiecursus. De bonden konden deze poppen verdelen over een aantal E. H. B. O.-afdelingen. De afdeling Ach terveld behoorde bij de gelukkigen die een dergelijke pop kregen. In ver band hiermee organiseert de Achter- veldse afdeling nu een reanimatie- cursus. De eerste avond, een alge mene avond, is op dinsdag 20 okto ber om 20.00 uur in Ons Gebouw. Op deze avond is iedereen die be langstelling voor een dergelijke cursus heeft van harte welkom Dus niet alleen degenen die in het bezit zijn van een E HBO -diploma zijn welkom doch ook degenen die niet in het bezit van een dergelijk diploma zijn. Dinsdagavond wordt er een algemene inleiding gehou den met vertoning van dia's betreffende de reanimaiiecursus. Na deze avond volgen er nog twee avonden waarop de cursus gegeven zal worden De avonden dat de cursus ge geven zal worden, zal dinsdagavond na onderling overleg worden vastgesteld Jaarlijks overlijdt er nog een groot aantal personen aan een hartaanval. Vaak kan dit voorkomen worden wanneer er iemand aanwezig is die reanimatie kan toepassen. - Een gewonde wordt weggevoerd door mensen met persluchtmaskers WERKGROEP De hele oefening was opgezet door de werkgroep ..Regionalisering en bun deling van hulpverlening in Eemland Het in scene zetten van de hele oefe ning en het bedenken van het verhaal was gebeurd door een drietal mensen. De heer Van de Geest, brandweeroffo- cier in Amersfoort, ondercommandant C. Vermeulen en brandmeester E Bec ker van de Leusdense brandweer wa ren verantwoordelijk voor het hele sce nario Met de oefening werd ingespeeld op actuele zaken in het gewest Eemland, zoals het tot stand komen van een ge westelijke gezondheidsdienst en een geregionaliseerde brandweerorganisa tie Tevens werd rekening gehouden met de toekomstige wetgeving waarin bepaald wordt hoe de hulpverlening bij rampen gecoördineerd gaat worden NABESCHOUWING In de grote bedrijfskantine van Pon gaven enkele stafmensen na afloop van mandowagen had ingeseind dat er brandweerassistentie moest komen. De Rode Kruis-man die wel van verbin- dingsapparatuur voorzien was, wist niet dat hij via zijn portofoon, via zijn eigen verbindingswagen wel degelijk om hulp had kunnen vragen. VERBINDINGEN De verbindingen tussen de diverse hulpverleningsorganisaties liepen alle maal via de op het terrein opgestelde commandowagen J Upperman, com mandant van de Leusdense brand weer, vervulde de functie van .com mandant rampgebied". Samen met de heer Hilberts, chef van de Amersfoortse Ambulancedienst en opperwachtmees ter Van Harten, rayoncommandant van de Leusdense politie vormde de heer Upperman de leiding van de hele ope ratie, alles onder het toeziend oog van de Amersfoortse brandweercomman dant J.G J Borger. In het rampgebied zelf liepen alle verbindingen via zoge naamde portofoons BELANGSTELLING De hele oefening werd bijgewoond door een groot aantal brandweermen sen uit de hele regio Ook bestuurders uit de betrokken gemeenten gaven blijk van hun belangstelling Burgemeester mr.JWM. Rademaker kon collega's uit Amersfoort. Soest, Hoevelaken en Nij kerk begroeten Voor de man die de gewonden moest tellen die uit het ramp gebied gehaald werden was het overi gens erg lastig, al dat bezoek. Tussen de gewonden die uit het gebouw kwa men, mochten de bezoekers niet per ongeluk meegeteld worden. De heer J.A. op 't Hof, hoofd van de huishoude lijke dienst en de bedrijfszelfbescher ming van Pon, ontpopte zich als een goed acteur. De heer Op 't Hof was niet alleen de man die de ramp gemeld had, hij was ook de man die gezien zijn functie erg goed op de hoogte was met het ramp terrein. In de gespannen sfeer waarin de oefening verliep maakte men echter weinig gebruik van zijn diensten. Tot aan het eind toe hield de heer Op 't Hof tegenover iedereen vol dat er in en op het gebouw vijftig mensen geweest wa ren Na optelling kwam de brandweer echter niet verder dan 44 Na een laat ste zoekactie gaf men de zaak op en werd er het sein „einde oefening" gege ven, waarop alle lichten in en om het gebouw weer aan gingen Een telfout moest er gemaakt zijn want niemand kwam meer uit het ge bouw tevoorschijn Alle doden en ge wonden moesten dus verwilderd zijn Frappant was dat één gewonde bijna de hele oefening zich stil gehouden had bij een hek, waarlangs tientallen,brand weermensen gekomen zijn Pas na een uj£ werd de betreffende man ontdekt en uit het gebouw gehaald mag komen. Wethouder Wagenaar zei dinsdagavond twijfels te hebben over die medewerking van de provin cie voor het verwezenlijken van het Huis van de Sport in Leusden. ,,We wachten nu al zo lang op bericht uit Utrecht, dat ik begin te denken dat het hele plan wel eens kan worden afgeschreven zo zei Wagenaar. mensen een onmogelijke klus om effec tief hulp te kunnen bieden EEMLAND Pas toen de hulp uit de hele regio Eemland toesnelde kwamen de red dingswerkzaamheden pas goed op gang Met behulp van een zogenaamde hoogwerker uit Nijkerk werden tien mensen van het dak gehaald, een duik- ploeg van de Amersfoortse brandweer wist in zeer korte tijd de chauffeur van de tankauto uit het water te vissen Jammer genoeg moest de leider van de ploeg even later aan de commandowa gen melden dat de chauffeur dood was maar dat „de brandweer er echt niets aan had kunnen doen" Ook de inzittenden van de gekantel de personenwagen werden bevrijd De ze klus werd geklaard door enkele men sen uit Soest die de beschikking had den over een hulpverleningsauto Ook deze slachtoffers werden als zijnde „dood" aan de kant gelegd LOTUSPLOEG Inmiddels ging het redden van men sen uit de magazijnruimte nog steeds door. Een vijftiental mensen van een „lotusgroep" uit IJsselstein en een groep uit Utrecht, speciaal opgeleid om voor gewonde te spelen, samen met 35 „gewonde of dooe" leerlingen van de politieschool „De Boskamp" moesten uiteindelijk gered worden. 25 Rode Kruis-medewerkers en -sters, 13 personen van de bedrijfs-EH BO en de EHBO-vereniging Leusden met tegen de 25 leden, moesten voor de behandeling van de patiënten zor gen. Het afvoeren met ziekenauto's stond niet in het draaiboek, zodat de doden en gewonden, na de eerste hulp verlening de ziekentent weer verlieten om een kopje koffie te gaan drinken FOUTJES Ook zichtbaar voor de toeschouwers werden er hier en daar wel wat fouten gemaakt. Niet alleen werd het spelletje soms niet goed meegespeeld, we za gen brandweermensen dwars door denkbeeldige vlammen lopen, ook bleek het soms erg moeilijk assistentie op een bepaalde plaats te krijgen Dit had als gevolg dat enkele „slacht offers" wel vijf kwartier op hulp moesten wachten omdat de Rode Kruisploeg weliswaar klaar stond, maar de brand weer eerst nog de vlammen moest do ven. Dat de brandweer niet op kwam da gen, kwam omdat niemand de com- - De gekantelde auto met inzittenden. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Een brandende en nog steeds lekkende L.P.G. tankwagen, met daaronder een gekantelde personenwagen waarin zich nog tw§e inzittenden bevonden. Een in lichterlaaie staande andere personenwagen én een groot aantal gewonden als gevolg van een gasontploffing in het centraal magazijn van PON's automobielhandel. Zie daar de situatie die bevelvoerder Kees van Harten van de Leusdense brandweer met zijn mannen, dinsdagavond om kwart voor acht, aantrof toen hij het rampterrein bij Pon opreed, na een telefoontje dat er iets ernstigs was gebeurd op het terrein van Pon. De toestand verergerde snel, want als gevolg van binnendrijvend L.P.G. gas vond enkele minuten na de aankomst van de Leusdense brandweer een tweede explosie plaats in het magazijn van Pon. De chauffeur van de tankwa gen was met zijn brandende kleding in de vijver gesprongen, na die tijd had men hem niet meer gezien. .Op het dak „van het centraal magazijn gaf een groep mensen luidkeels te kennen dat ze eraf gehaald wilde worden. ten, Hoevelaken, Achterveld en Soes- terberg. Inmiddels waren een aantal brandweerlieden al begonnen met het blussen van de brand Toen enkele mensen daarop, voor zien van persluchtmaskers, het pikdon kere magazijn ingingen waar een ont ploffing zou hebben plaatsgevonden, troffen ze daar een geweldige chaos aan Overal verspreid lagen gewonden, sommigen gillend van pijn, anderen to taal overstuur of juist erg zwijgzaam. Voor de paar Leusdense brandweer-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3