Maatschappelijk werk in Leusden Gezins- en bejaardenverzorging „Ondersteuning geven, maar „het zelf doen" stimuleren" Paarden in galerie Leusden plaatselijk nieuws De helpers en verzorgers hebben naast hun huishoudelijke taken ook aandacht voor menselijke aspecten in de hulpverleningsrelatie. Jantje: Het is belangrijk dat de helpenden en verzorgenden signaleren wat er zich binnen het gezin afspeelt. Ver der proberen we een geschikte hel pende in een leefsituatie te plaatsen. Voor de bejaarden speelt het feit mee dat zij vaak op hun hulp rekenen, voor de aanspraak en gezelligheid Valt die hulp door ziekte weg dan merk je dat ze dat vaak heel erg vinden. We kunnen echter geen ijzer met handen breken Men denkt vaak dat voor een ziekenverzorgenden al tijd een vervangster klaarstaat. Dat is echter zelden het geval omdat onvol doende hulp beschikbaar is. - Ondersteuning geven, maar zelf doen stimuleren' BIJEENKOMSTEN Annelia Jantje, leidster bejaardenverzorging ..Vroeger wisselden we bij langdu rige hulp wel eens van helpende Uit ervaring is echter gebleken dat een vast contact prettiger is De zes-we- ken-regel geldt niet meer." Annelia en Jantje begeleiden, onderhouden contact en bemiddelen in de hulpver lening Jantje: ..Ik heb een regelmatig contact met de cliënten en met de bejaardenhel penden. Tijdens die kontakten kun nen eventuele problemen besproken worden." Annelia Verder organiseren we kontakt- bijeenkomsten lezingen en filmavon den ten behoeve van verzorgenden. Hierbij kunnen zij op grond van hun ervaringen een onderlinge band op bouwen. Dat geeft wel resultaten Hoe verlopen de contacten tussen gezins- en bejaardenverzorging enerzijds en de andere hulpverleners anderzijds? Annelia ..Er is kontakt tussen ons eh maat schappelijk werkers in die gevallen die op aanraden van de maatschap pelijk werker bij ons komen, of wan neer tijdens onze hulpverlening blijkt dat de cliënt baat zou hebben bij een maatschappelijk werker In andere gevallen is dat kontakt er niet. Een voorbeeld is het gezin van een over spannen cliënt Komt deze op aanra den van een maatschappelijk werker bij ons dan bestaat er overleg tussen de maatschappelijk werker en de leidster van de gezinsverzorging Het is de bedoeling dat de cliënt weer leert het dagelijks leven waaronder ook de huishouding valt te organiseren Hierbij werken het gezin, de leidinggevende en de ver zorgende samen. Een maatschappe lijk werker kan zich in zo'n situatie concentreren op de emotionele ver werking en het omgaan met het pro bleem en bredere zin. Wij doen dat echter nooit achter de rug van de cliënt om Dat doen we trouwens nooit: in kontakttreden met derden zonder medeweten van de cliënt. Wij gaan er ook vanuit dat voor het in kontakttreden met andere hulpver leners de cliënt zelf informatie moet inwinnen. Pas als er onzekerheid be staat over bepaalde gegevens of als er meer hulp gevraagd wordt, gaan wij met medeweten van de cliënt- kontakt met anderen zoeken. Wij wil len het ..zelf doen" zoveel mogelijk stimuleren. Overigens bakenen we de taken van de verzorgenden af, om de druk vanuit het gezin weg te ne men Als er een goed kontakt is tussen verzorgenden gezin of leef eenheid. is de -kans natuurlijk altijd groot dat de verzorgenden bij andere zaken dan de huishouding betrokken raakt We beperken ons zoveel moge lijk tot suggesties MENSENWERK Jantje- Door onze kontakten weten wij ook de wegen en adressen voor verdere hulpverlening. In Leusden hebben wij zitting in het Medisch Sociaal Beraad Door regelmatig aan dit be raad deel te nemen, krijgen wij kon takt met andere hulpverleners in Leusden. Meestal weten we wel de juiste mensen bij de gezinnen te plaatsen, zodat alles naar tevreden heid van iedereen verloopt. Het blijft mensenwerk." Jullie zeiden al dat gezinsverzor ging niet gratis is. Voor welke kosten komt een cliënt te staan? Annelia: „Men betaalt retributie. Dat is een bedrag waarvan de hoogte afhanke lijk is van het aantal uren hulp per week en de hoogte van het inkomen van de cliënt." Jantje: „Wij kennen dus geen lidmaat schap, zoals velen denken. Als men contributie betaalt aan een kruis ver eniging is dat voor de wijkverpleding. Het afhalen van allerlei verpleegarti- kelen kan ook niet hier gebeuren. Daarvoor moet men bij de wijkverple ging zijn". j DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 eigen mogelijkheden", aldus Anne lia. Afhankelijk daarvan én van de gezinssituatie wordt bekeken welke taak er is weggelegd voor de helpen de of verzorgende. Annelia heeft in haar groep verzor gers tot haar beschikking die hele dagen kunnen werken, de helpers van Jantje daarentegen zijn allen part-timers Daarom kan het gebeu ren dat cliënten die aanvankelijk bij Jantje terecht kwamen voor langdu rige verzorging, toch teruggaan naar Annelia omdat blijkt dat er sprake moet zijn van een „intensievere" ver zorging ZELFSTANDIG Annelia: Momenteel is er een personeels stop We zien dat het aantal wachten den stijgt bij de bejaardenhulpverle ning. Voor de gezinsverzorging ko men de laatste tijd minder aanvragen binnen Velen zitten tegenwoordig op hoge lasten. Men probeert vaak eerst iets anders te regelen. Ik weet niet in hoeverre dat ook bij Jantje speelt." „De aanvragen om bejaardenver zorging lopen niet terug. Vele bejaar den wonen vaak zelfstandig in vaak schattige huisjes, vooral in Leusden Zij willen dat ook zo lang mogelijk blijven doen Voor hen is er geen belemmering verzorging aan te vra gen als zij daaraan behoefte heb ben". vertelt Jantje. LEUSDEN De Algemene Instelling voor Maatschappelijke Dienstverle ning voor bejaardenhulp en gezinsverzorging beter bekend als AIMD „Het Groene Kruis" is één van de instellingen die zich bezighoudt met de maatschappelijke dienstverlening in Leusden. Annelia Luijkx en Jantje Wiersema zijn beiden werkzaam als leidster bij de AIMD „het Groene Kruis". Jantje heeft de bejaardenverzorging in de gemeente Leusden en Annelia heeft dezelfde verantwoordigelijkheid voor gezlnsverzroglng. „Maatschappelijke Dienstverlening in dit verband misschien wat ander begrip dan het begrip „Maatschappelijke werk". De veide vormen van dienstverle ning hebben echter wel raakvlakken De taak van gezins- en bejaardenver zorging is het geven van ondersteu ning in de huishouding. Als er om psychische, sociale of financiële problemen hulp van ande ren nodig is wordt de cliënt derhalve geadviseerd ook met andere hulpver leners kontakt op te nemen. Het gesprek met Annelia en Jantje gaat daarom voornamelijk over het ..hoe en wat" van de gezins- en be jaardenverzorging. Uit het gesprek komt daarnaast naar voren welke mogelijkheden een verzorgende heeft in dit zo menselijke werk Een kamer in het gebouw van de AIMD „Het Groene Kruis" Kleine haag 1-3 te Amersfoort is plaats van gesprek. penden en verzorgenden ligt in de taakomschrijving. De helpenden werken „onder assistentie van". Dit kan de huisvrouw zijn. Er zijn gedi plomeerde en ongediplomeerde krachten. Een gediplomeerde ge- zinsverzorgende is in staat zelfstan dig de huisvouw te vervangen. Jantje: „We organiseren wel een orientermgscursus voor ongediplo meerde krachten maar het volgen daarvan is niet verplicht, wel ge wenst". Hoe wordt de mate van hulp aan cliënten bepaald? „Dan spreken we over indiceren. Met de mensen die hier hulp aanvra gen. kijken we eerst welke oplossing binnen het gezin kan liggen. Of er dus beroep gedaan kan worden op ONDERSTEUNING Wat doet de gezinsverzorging'' Annelies: „De gezinsverzorging geeft ondersteuning aan gezinnen of leefeenheden, die door bepaalde om standigheden ziekte, problemen niet meer aan de huishouding toekomen. Het gaat hier om hulp van tijdelijke aard De hulp kan soms meer dan een half jaar duren. Als de clienten voor de eerste maal bij ons komen, noteren we de gegevens. Blijkt dat het om langdurig zieken gaat, dan neemt Jantje die ook voor haar rekening Jantje heeft de verantwoording voor de bejaardenverzorging en. zo blijkt uit de woorden van Annelia. voor de hulp van een aantal langdurig zieken. Langdurige verzorging dus? „Ja Kijk onder mijn cliënten zijn heus niet allemaal 65-plussers. Om een beroep op de bejaardenverzor ging te kunnen doen moet men wel de 65 bereikt hebben. Het gaat erom dat de helpsters een aantal taken verrichten die door de cliënten zelf niet meer volbracht kunnen worden." Zowel Annelies als Jantje maken ieder deel uit van een team leidsters. Annelia functioneert binnen een team van gezinsverzorgsters. Jantje binnen een team van bejaardenver zorgsters. Toch oefent Jantje haar werk in grotere mate zelfstandig uit Zij hebben de verantwoordelijkheid voor hun eigen groep Jantje onder houdt de contacten met bejaarden en met de gezinshelpenden bij bejaar den Annelia heeft naast de cliënten te maken met de gezinshelpers en -ver zorgers. Ook binnen de gezinsver zorging in Leusden kan men niet zonder meer spreken van -sters-: Eén man heeft het altijd als typisch vrou welijk omschreven werkgebied be treden. Alle krachten worden be taald. INDICEREN Annelia: „Het verschil tussen hel- - Annelia, leidster gezinsverzorging door Anco Mali potloodtekeningen van kudden galop perende paarden. In gebogen lijn op het blad genoteerd. Met opeens een Art Deco-achtige gekleurde vlinder ergens op het blad toegevoegd. Karpov is een romanticus, wat behal ve door zo'n vlindertje ook uit andere elementen in zijn werk blijkt. In Amerika speelde hij bij het studententoneel, en vooral de rol van Hamlet sprak hem aan Hamlet is dan ook in vele potlood tekeningen en kleurcrayons op de ten toonstelling in Galerie Leusden te zien Soms wordt Karpov overvallen door ge voelens van onbehagen en verdriet En dan uit hij zich in het schilderen en teke nen van de figuur van Hamlet, met wie hij zich sterk verwant voelt. Vooral diens ingebonden liefde voor Ophelia en zijn gevecht tegen wat onontkoombare fei telijkheden schijnen, spreken Karpov bijzonder aan Veelvuldig roept hij voor mij daarbij de sfeer op van Das Leiden des jungen Werthers Van Welt schmerz en Sehnsucht. Ook tekent Karpov graag balletscè nes. Die hij bezeten en zeer bedreven noteert bij uitvoeringen van de Neder landse Nationale balletgezelschappen Sinds enige jaren woont hij in Amster dam, en al vele Nederlandse land schappen met woest-romantische luch ten zijn tot stand gekomen Soms wel wat te gemakkelijk, grenzend aan het plaatjesachtige, soms ligt het vlot ver koopbare. het snel aansprekende, er wat te dik bovenop. Dan krijgt zijn kunst iets van het commerciële illustratiewerk ten behoeve van kalenders en nieuw jaarskaarten. Maar waarom ook niet. Een monu mentale wandschildering, die hij in op- dracht voor het KLM-gebouw op Schip hol maakte, toont ook in deze sector zijn geweldig virtuoos talent De tentoonstelling in Galerie Leus den wordt gecompleteerd met bronzen van de beeldhouwer Karei Gomes Waaronder de ontvoering van Europa op de stier, de groep muzikanten en de Senegalese danseres tot de meest ex- rr„ pressieve stukken behoren A LEUSDEN - In Galerie Leusden, Ar dennen 11, is het tot en met zondag 8 november een interessante tentoon stelling te zien. Van het virtuoze en ro mantische werk van Nenad V Karpov. Met bronzen van de hand van Karei Gomes De akwarellen, crayons en potloodte keningen van Nenad V Karpov zijn met veel zwier opgezet Ze zijn anatomisch en architektonisch degelijk onder bouwd. Tonen verwantschap met de monumentale schilderkunst uit de Ita liaanse Renaissance. Doen Karpov kennen als een homo artistico universa lis. Een man, die van vele artistieke markten thuis is Hij is architekt, deze Joegoslaaf, industrieel vormgever, filo soof, stedebouwer, tekenaar, toneel speler, schilder. Hij studeerde van 1956 tot en met 1963 aan de Fakulteit van Architektuur en Stedebouw in Seraje- wo, en van 1970 tot en met 1972 in Californié. Waar hij een uiterst flexibel systeem van geprefabriceerde plastic elementen opzette voor het steeds groeiend deel van de wereldbevolking, dat als voornaamste handicap een con stant gebrek aan geld en grondstoffen kent Al heel jong tekende en schilderde Karpov, en in latere jaren gaf hij lessen in tekenen en akwarelleren aan de Uni versiteit van Serajewo Geboeid en geïnspireerd raakte hij vooral door het paard, dat hij in vele contexten in zijn schilderijen, akwarellen en crayonteke ningen uitbeeldde In Galerie Leusden zijn er diverse specimen van te bewon deren. Vlotte akwarelschetsen van ruiters in de vrije natuur of in de manege Knappe

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7