„Zijn vrouw was versleten en hij wilde wel eens iets anders" Leusdense huwelijksconsulente heeft erkend buro NCVB organiseert VLOO-cursus première van een nieuwe keukentrend L SieMatic Uk interview door Anco Mali DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 -Een eerste gesprek is altijd erg belangrijk. opleiding ze in de weg zit! We hadden een vrouwelijke arts ingeschreven Mannen, die bijvoorbeeld een land bouwbedrijf hebben, zeggen ..Oh. geen bezwaar. Best leuk, zo n vrouw die arts is." Die mannen moet je afrem men, want zo n vrouw wil dat niet Mannen, kiezen toch vaak „een vrouwtje". Er zijn erg weinig vrou wen, die dat nog willen zijn. Veel mannen van 50 willen een jonge vrouw van 30. Zo n vrouw denkt: als ik nog een kind wil hebben, moet ik nü een man zien te krijgen. Boven dien, zo'n vrouw van 30 heeft graag een man van 50, die een goede baan heeft en er nog best leuk uitziet. Te gen die mannen zeg ik: „Wilt u wel een kind? Ook als het 's nachts schreeuwt, en u moet uw bed uit." De meeste mannen zeggen tóch dat ze het leuk vinden. Nou, dat pakt wel eens anders uit! Als de mensen eens bellen, als ze een leuke relatie hebben, of me eens een kaart sturen. Dat vind ik leuk Een heleboel mensen willen vriendschap met mij houden Maar ik kan niet ieder een thuis op de koffie vragen of laten mee-eten. Soms zeg ik wel ..Komt u mee naar boven. Mijn man zou een par tijtje met u kunnen schaken Dat kan wel es een keer. Maar toch moet je dat kappen. Onze medewerkster uit Gronihgen organiseert gezellige huiskameravon den Met de ene groep doet ze spel letjes Met de andere gaat ze diskussië- ren De mensen, die alleen zijn hebben een lang weekend, en vinden het leuk om samen te zijn met mensen, die ook alleen zijn. Mijn cliënten hebben me óók zo iets gevraagd Maar dat breng ik niet op. Van 's middags tot 's avonds met zo'n groep mensen bezig te zijn. Je ge zin moet daar trouwens óók nog achter staan'" LEUSDEN In samenwerking met de Stichting Melania-KVG en KPN organiseert de NCVB een VLOO-cur sus. VLOO betekent „Vrouwen Leren Over Ontwikkelingssamenwerking De bijeenkomsten worden gehouden op de donderdagen 29 oktober, 5,12 en 19 november van half tien tot half twaalf In 't Trefpunt aan de Arnhem- seweg in Leusden-Zuid. De kosten voor de cursus bedragen tien gulden. Op de gespreksochtenden is het de bedoeling dat er samen gedacht, ge praat en gewerkt wordt over en aan de bewustwording ten aanzien van onze verantwoordelijkheid over onze minderbedeelde naasten Vaak loopt deze bewustwording uit op daadwerkelijk iets doen, hetzij als groep, hetzij individueel Het programma van de vier ochten den ziet er als volgt uit: 1 Samen nadenken welke ideeen we hebben over het probleem van arm en rijk 2. Arm zijn of rijk zijn heeft een sociale en economische oorzaak, hoe ingewikkeld dat is zal via een spel worden uitgelegd 3. Wat wordt er in Nederland aan ontwikkelingsmissie- en zending gedaan9 4 Met vrouwen iets aan deze proble men doen hoe, wat, wanneer en op welke wijze zou dit kunnen gebeuren. Er worden aktiemodel- len gemaakt Bent u geïnteresseerd in de ont wikkelingsproblematiek of wilt u er wel eens wat meer van weten, dan kunt u zich telefonisch voor deze cursus opgeven bij mevrouw Vaar kamp, telefoon 945678. SCHARRELEN Dat het ..in ht vrije veld zoals me vrouw Van Griethuijsen dat noemt, met zo makkelijk is blijkt volgens haar uit de situatie in Leusden Hoeveel mensen hebben in Leusden niet met een kapot huwelijk te maken. Soms gaan ze zelfs „juichend" uit elkaar. .Maar als de mensen vrij zijn zegt ze, „is alles niet zo vrijblijvend meer Ze scharrelen rond. en als het écht nodig is. dat ze een partner kiezen is het allemaal erg moei lijk In Leusden kwam een groep alleen staanden bij elkaar 50 vrouwen en 2 mannen Moet je je de positie van die mannen indenken' In „de Mof" zijn dansavonden. Vrouwen vertellen me. „Je komt er binnen, en je wordt door iedereen bekaken. Meteen word je gevraagd: ben je gescheiden of weduwe? In „Gooiland" ook. Daar kun je een avond leuk dansen. Maar die man nen zijn vaak niet op een vaste relatie uit. Jij kunt niet vragen: „Zoek je een vaste relatie? Dan kun je net zo goed bij een bushalte gaan staan wachten, en vragen!" KLACHT Conclusie van mevrouw Van Griet huijsen Bij een erkend buro ben je ge richt bezig De cliënten zijn allemaal be zig een partner te zoeken Relaties, die tot stand komen met behulp van een erkend buro hebben kans tot slagen. Je zoekt iemand uit, die verstandelijk bij je past Door kameraadschap kun je een relatie goed houden Een erkend buro biedt voor mensen, die een partner zoe ken. goede mogelijkheden Ook zo'n er kend buro kan hun uiteraard géén suk- ses garanderen. Hebben mensen ech ter over de Stichting Trait d Union een .klacht, dan kunnen ze met die klacht terecht bij de Raad van Toezicht. Dat is de bescherming, die cliënten hebben bij de erkende buro's - In een ontspannen sfeer vinden de gesprekken plaats den opgenomen Ze zoeken een part ner Maar ze willen ook wel een vaste vriendin hebben om mee naar schouw burg of concert te gaan We hebben begrip gehad voor ho- mo-sexuele relaties. Maar we zeg gen: je moet een groot cliënten-be stand opbouwen, (1500-2000 cliën ten) en vóórdat je dat met homo's voor elkaar hebt! Het COC heeft ge lukkig zelf een relatieburo. Wij hou den ervan, dat iedereen in zijn eigen milieu en op zijn eigen nivo iets vindt. Je staat er van te kijken, wat voor soort mensen je krijgt. Ik heb ook men sen van radio en televisie ingeschre ven Dan dacht ik: moet zo'n bekend iemand zich laten inschrijven9 Maar dat geflodder in eigen omgeving, daar wa ren ze dan op uitgekeken En dan wil den ze iets serieus." VIDEO-OPNAMEN ,,U hebt diverse methoden van kon- takt leggen U noemde al het annonce boekje en de persoonlijke bemiddeling Is er nog een andere mogelijkheid?" Van Griethuijsen „Iemand, die bij ons meedoet, kan ook een video-opna me laten maken Dat is uniek voor Ne derland Een medewerkster heeft een gesprekje van vijf minuten met de me- decliènt Eerst even een totaalbeeld Hbe ze binnen komen En dan gaan zitten praten over hun hobbies en inte resses. Dat geeft een duidelijk beeld van de cliënt. Ik was er eerst op tegen. Ik dacht, dat het zou afschrikken. Of dat de fysieke aantrekkelijkheid zou gaan overheersen Maar het spreekt een he leboel mensen aan Ook heel saaie mannen willen het'" Wie worden medewerkster van een huwelijksburo Hoe bent u er toe geko men om dit werk te gaan doen?" Van Griethuijsen „Meestal zijn het mensen van om en nabij de 45. Jonger dan 45: daar hebben de cliënten geen vertrouwen in Jonge mannen, daar kan ik me moederlijk tegenover opstellen 45 is een geschikte leeftijd. Er wordt geeist dat je middelbare schooloplei ding hebt. En het gaat erom, dat je met mensen kunt omgaan, en naar mensen kunt luisteren. Wij hebben een heel goede band met elkaar. We hebben inspraak. Vorige maand nog hadden we een vergade ring Je kunt met elkaar uitwisselen: „hoe doe jij dit. hoe los jij dat op De Leusdense huwelijksconsulente doet het werk al drie jaar. Ze vindt het erg belangrijk voor de cliënten, dat de adviseuse dezelfde blijft Bij haar stich ting zijn er mensen die het al 15 jaar doen Zij zegt „Nee. ik had er zélf nooit aan gedacht om het te gaan doen Een me vrouw, die hier verderop woont, deed dit werk. Maar ze ging scheiden, en moest geld gaan verdienen Als je dit werk doet moet je het leuk vinden, en niet afhankelijk zijn van het inkomen dat je er uit hebt Toen vroeg ze of ik het wilde doen Ik was verbaasd Toen dacht ik: dat kontakt met mensen vind ik belang rijk Je ontmoet héél verschillende men sen En je komt er niet meer los van Je rolt er na een maand vakantie meteen weer helemaal in EIGEN AANPAK leder rayon heeft zijn eigen aanpak Ik heb een overschot van vrouwen bo ven de 45 jaar met een akademische opleiding De mannen met een akade mische opleiding willen best een meisje met MAVO Bij vrouwen heb je dat de - Mevrouw van Griethuysen, huwelijksconsulente LEUSDEN - „Ons grote cliëntenbestand omvat mensen uit alle lagen van de maatschappij Serieuze mannen en vrouwen. Onder hen zijn er vermoedelijk, die een partner zoeken zoals u. Morgen kunnen wij ook uw wensen weten. Onze bemiddeling kan dan snel en zeker zijn Dit staat te lezen op de omslag van de folder „Wie zoekt wie?" van de Stichting Trait d'Union, die zegt éen van de grootste en langst bestaande (huwelijks)bemiddelingsinstellin- gen in Nederland te zijn. De stichting heeft geen winstdoel. Verspreid over Nederland werken een dertigtal me dewerksters, van wie de meesten er kend huwelijksconsulente of maat schappelijk werkster zijn. Zij hebben een voorlichtende en adviserende funktie. De Stichting Trait d'Union is erkend door de Raad van Toezicht, die valt on der de Gezinsraad en die op zijn beurt weer onder CRM Deze laatste twee instanties, de Gezinsraad en CRM wor den mondeling dan gedragen door Me vrouw J.L. van Griethuijsen, die in Leus den (voor Amersfoort en omgeving plus Veluwe) zo'n Trait d Union huwelijksbu ro runt. We vragen aan haar wat dat inhoudt „huwelijksburo van de Stichting Trait d'Union' De hele huwelijks-,.business heeft voor veel mensen een louche klank Er zijn te veel gevallen bekend geworden van geld-uit-de-zak-kloppe- rij. Van lokadvertenties, waar iets ge heel anders achter schuil blijkt te gaan dan datgene wat in de advertentie wordt gesuggereerd Mevrouw Van Griethuijsen praat graag over haar huwelijksburo Ze is immers een erkend consulente die werkt voor een bonafide stichting Zelf vindt ze consulente een naar woord Liever zou ze zichzelf relatiemake laar'' of „-bemiddelaar" noemen. „Het betekent, dat ik een kursus heb ge volgd", zegt ze „De kursus voor huwe lijksconsulenten, die in Den Bosch door sociologen, juristen, een psycholoog sexuoloog en een docente gespreks techniek wordt gegeven Deze kursus wordt georganiseerd door de Raad van Toezicht op de dienstverlening voor hu welijkscontacten' De Raad van Toezicht is voor de cliént een enorme bescherming. De Raad is in 1970 opgericht met instem ming van de minister van CRM De kos ten verbonden aan het werk van deze raad komen volledig ten laste van CRM „Wij hebben", zegt mevrouw Van Griethuijsen, „van de Raad onlangs een diskussienota ontvangen over het werk in de afgelopen tien jaar We ko men binnenkort bijeen in een hearing daarover Er is ontzettend veel veran derd in de relatievorming Vroeger wer den er huwelijken gesloten Nu moet een cliënt vrij zijn om een huwelijk te kunnen aangaan Maar hij of zij hoeft het niet te sluiten Bij onze Stichting zijn de meeste con sulenten maatschappelijk werkster Dat kan niet geeist worden maatschappe lijk werkster met de aantekening „hu welijks- of relatiebemiddeling9 (Wij hebben alleen een vaste kern gesala- rieerden op ons hoofdkantoor Want de huwelijksconsulenten werken alleen op free lance basis, en ontvangen een ver goeding naar het aantal gesprekken, dat ze gehad hebben Wij maken een annonce van de gegevens, die we van een cliënt ontvangen en die laten we rouleren bij de cliënten en bij de consu lenten, anoniem onder nummering. De ingeschreven cliënten krijgen iedere twee maanden een boekje thuis met annonces Hebben dus iedere twee maanden weer nieuwe mogelijkheden WEDUWEN ..Welke mensen wenden zich tot een huwelijksburo9" Van Griethuijsen „Het typische is. dat je vroeger veel weduwen en we duwnaars kreeg Oudere mensen ook, die waren overgeschoten Nu niet meer We hebben nu ook héél jonge mensen. Die zijn vaak moeilijk te hel pen Er zijn jonge mannen bij van onder de dertig, die geen opleiding hebben Of alleen twee jaar lagere technische school bijvoorbeeld. Of die in de WAO lopen De jonge vrouwen, die kwa nivo geschikt voor hen zouden zijn, willen vaak liever een man met méér oplei ding Hier in de streek heb je veel alleen staande vrouwen, die tijdens het week end bellen. „Ik zit zo alleen. Ik zie het mei meer zitten Hun kinderen trekken er het weekend op uit, en dan zijn die mensen ontzettend eenzaam Maar de problematiek en de eenzaamheid, daar moet je eerst zélf mee afrekenen Die kan ook een partner niet voor je oplos sen ,,ln welke fase van hun alleen-zijn komen de mensen meestal naar uw hu welijksburo7" Van Griethuijsen: „Wij krijgen niet de éérste impulsen Mensen, die eenzaam zijn, zoeken éérst naar andere moge lijkheden. Ze gaan bij een vereniging, of schrijven op advertenties. Het reflekte- ren op advertenties is griezelig Je schrikt wat ze allemaal meemaken Een christelijke mevrouw zette een adver tentie in een christelijk blad Een man reageerde erop Ze bouwde een relatie met hem op: hij bleek getrouwd te zijn Zijn vrouw was „versletenvanwege hun vijf kinderen, en hij wel wel eens iets anders' Dat zijn afschuwelijke erva ringen De mensen, die ingeschreven wor den, komen hier altijd voor een per soonlijk gesprek. Mondeling prik je er doorheen of ze wel of niet getrouwd, gescheiden zijn Blijven ze er omheen draaien, dan zeg je brengt u de schei- dingspapieren maar mee Dan komen ze niet meer Dat is voor een vrouw een bescherming je bent er zeker van. dat hij vrij is Mensen, die, wat wij „in het vrije veld" noemen, hun partner zoe ken, maken regelmatig mee dat iemand achteraf niet vrij blijkt te zijn Tegen mensen voor wie er weinig reële moge lijkheden zijn zeg ik: „Ga es naar een dansavond Maak es een reisje voor alleenstaanden ..Brengt u werkelijk mensen tot el kaar7" Van Griethuijsen „De intake geeft geen zin aan mijn werk Ik breng de mensen rechtstreeks met elkaar in kon- takt Ik heb hier Amersfoort en omstre ken met de Veluwe Dat houdt in. dat de mensen al nooit zo ver van elkaar zitten. Ze hoeven niet meteen een dag naar elkaar toe Ze kunnen eens een kop koffie met elkaar drinken om te begin nen Toevallig had ik vorige week twee kontakten gelegd Die mensen zijn echt verliefd op elkaar Een man met een heel grote baan Die kon ik in kontakt brengen met iemand, de erg geremd is Die kon ik beter overbrengen dan dat ze dat zélf hadden kunnen doen Je weet ,yeel van de mensen. had veel plezier met allerlei vriendinnen en vrienden Nu hebben de mensen een auto, en rijden alléén Ze werken hard. Zijn 's avonds te moe om iets te ondernemen Als ze op hun werk nie mand ontmoeten, blijft er niets voor hen over In de Amersfoortse wijk Schothorst heb ik ze vaak huis aan huis Dat weten ze niet van elkaar. Dan zeg ik tegen ze „Kun je niet eens met elkaar iets doen9 Maar daar komt toch ook nóóit wat van De eenzaamheid is toegenomen En wat de schroom betreft. Ik merk: de jon gere mensen met een grotere opleiding komen gemakkelijker naar een buro. Die stappen ook makkelijker naar een maatschappelijk werk(st)er. Bij oude ren is de drempel héél hoog. Wij brengen de mensen in kontakt met de mogelijkheden. Ze kunnen zélf achter de tafel gaan zitten, en hun mo gelijkheden bekijken. Ze schrijven zélf op de annonces die hun lijken. Wij be horen tot de goedkope buro's Wij reke nen een bedrag per jaar, dat door ande re buro's per half jaar wordt gevraagd Een half jaar vinden wij geen redelijke tijd Dat is een te dikke stok achter de deur De mensen moeten ontspannen kunnen zijn In de trant van probeer alleen een gezellige avond dóór te brengen, en kijk op je gemak hoe het verder moet Er is ook persoonlijke bemidde ling. De cliënt hoeft niets te doen. Wij nemen alle initiatieven. Wij vragen ook aan de tegenpartij: wilt u met die en die kennis makén? De betutteling is uit de tijd! ,.U sprak over mensen met weinig kansen Wie vallen volgens u onder die categorie7' Van Griethuijsen „Er zijn mensen, voor wie geen kruid is gewassen 't Is pijnlijk Maar ik zeg het ze toch. Die hebben geen reële mogelijkheden Ik noem u enkele categorieën Buiten landse gastarbeiders Je kunt de ene partij inschrijven, maar je weet van te voren, dat je nooit een andere partij voor hem zult hebben Er kwam bij mij een Turk. Een keurige man, die kok is bij een instelling Maar de vrouwen wil len geen Turk, ook al heeft hij vast werk. We hebben best wel eens geprobeerd om zo iemand in te schrijven, en dan zonder betaling Maar echt, ze doen voor spek en bonen mee En dan de gehandicapten Er meldde zich iemand mét spierdistrofie Die liep in beugels Vaak vinden ze hun eigen handicap niet zo groot Zelf schermen ze met het motto. „Als ik niets doe en thuis blijf zitten, gebeurt er ook niets. Dus schrijf me maar in, ook al heb ik niet veel kans Maar ik doe het niet meer Je kunt de andere partij toch niet in het ongewisse laten over het verloop van zo n ziekte9 DWERG Ik heb ook eens een accountant inge schreven, die me belde. Die bleek ech ter bij een bezoek een soort dwerg te zijn met benen waar hij geen macht over had Zo iemand zoekt kontakt. en het is telkens kwetsend voor hemzelf als een tegenpartij hem ziet, en hem niet wil Ik kon de inschrijving niet door laten gaan Die man was toen kwaad. En dan heb je de categorie vrouwen van 55 jaar en ouder. Een vrouw van 55 zit meestal zonder werk. Ze zit de hele dag alleen Een man van 55 heeft zijn werk. en heeft niet zo hard een partner nodig Die oudere vrouwen, daar lukt het niet zo best voor. Ik zeg altijd „Het ligt niet aan maar aan de situatie Ze kunnen bij ons in het Vrouwenboek wor Meestal weet je wel wat er bij je cliënt past, maar je hebt ze vaak niet in voorraad. Het is bij ons ook geen computer, waar je maar wat uit trekt. Er is ook een geluksfaktor bij. Meisjes beneden de 30 jaar hebben vaak ook nog zulke romantische ideeën Van een blonde man met blau we ogen Die meisjes kun je niet goed helpen Ik heb eens een meisje gehad van Christelijk Gereformeerde huize Wat voor man wou ze hebben Ze had er een foto van Robert Redford bij ge plakt' Voor zo iemand zie je geen kans Zo iemand moet iets in eigen kring zoe ken MANNEN MET GELD Speelt het beschikken over geld een belangrijke rol bij de partnerkeuze7' Van Griethuijsen „De buitenwacht zegt wel eens Vrouwen willen alleen mannen met geld" Nou, er zijn vrou wen van 40. die erg zielig zijn Ze waren in hun huwelijk veel geld gewend. Na hun scheiding houden ze weinig geld over Ze hebben een ontzettend krap bestaan Toch zeft elke vrouw in de eer ste plaats: de man moet betrouwbaar zijn Dat is ook wel het belangrijkste, dat je van een man mag verwachten. Ik heb mannen met grote landhuizen Die raak ik niet kwijt. Ze denken steeds, dat de vrouwen op hun geld uit zijn! ..Is er meer eenzaamheid dan vroe ger7 Komt men. nu de taboes doorbro ken zijn. wél makkelijker naar een hu welijksburo toe7 Van Griethuijsen „Vroeger leefden de mensen meer in gezinnen en in fami lies. In mijn tijd, als je op kamers woon de, woonde je altijd met anderen sa men. Nu hebben de mensen een eigen flatje Ze wonen alléén Vroeger ging je naar je werk met de tram of de trein. In de trein ontmoette je veel mensen Je Bij ons de Nederlandse première van de nieuwe keukentrend voor de jaren tachtig: de SieMatic9009 PRS. Opzienbarend van design. Afgewerkt met exclusieve polyester - coatings volgens eenpolijstproces dat bijna alleen nog maar bij het maken van concertvleugels wordt toegepast. Woorden schieten te kort om de SieMatic 9009 PRS aanschouwelijk te beschrijven. U moet hem 'live' zien. Dat kan want hij is het stralende middelpunt van onze showroom. v.cL Donk Romeyn B. V. Bouwmaterialenhandel Havenweg 5, Amersfoort tel 033 - 16946 mbouwkeukens yjA

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9