Gemeente doet studie naar andere verdeling reinigingsrechten Lampionnentocht „Gehandicapten streven naar de gelijkwaardigheid in samenleving Plan adviesgroep vergadert Woensdagavond ledenvergadering Leusdense K.P.J. wellicht uit landelijke organisatie BIJEENKOMST VAN VROUWENRAAD LEUSDEN De Til herfst- aktiviteiten 55 plaatselijk nieuws DINSDAG 20 OKTOBER 1981 (door een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bij de gemeente Leusden wordt op dit moment een studie verricht over de vraag of de kosten van het ophalen en afvoeren van huisvuil op een an dere manier over de inwoners verdeeld kan worden, dan tot nu toe gedaan wordt. Nu betaalt men per aansluiting - zeg maar woning - eenzelfde bedrag. Dat bedrag wordt volgend jaar van 128- naar 163,- opgetrok ken. Er zou eigenlijk een verdeel sleutel moeten komen, die meer is afgestemd op de hoeveelheid huisvuil die eenieder produ ceert. In de verqadennq_van de raadscom missie ..Financiële en Economische Zaken" liet wethouder Jan Mandema- ker (partijloos) vorige week woensdag blijken het huidige systeem van reini gingsrechten niet ideaal te vinden. Er zou ook wat hem betreft best een ande re grondslag voor deze retributie mo gen komen, maar volgens de wethou der van financiën is het bepaald geen eenvoudige zaak om een goed systeem te vinden Zo biedt het hanteren van een inwonerequivalent - de kosten van de aansluiting worden bepaald door het aantal mensen dat er gebruik van maakt - volgens Mandemaker ook geen echt goed systeem. De resultaten van de studie zullen tezijnertijd aan de leden van de raadscommissie worden voorgelegd In die commissie was het vooral Rin- ze Bloemhof (D'66) die pleitte voor een meer gedifferentieerd tarief Daar was volgens Bloemhof alle aanleiding voor nu de reinigingsrechten zo hoog wor den. Om een éen- of tweepersoons huishouden de volle mep van 163-te laten betalen vond Bloemhof niet rede lijk. Ook de raadsleden Ad Wisman (CDA) en Corri Verduin (PvdA) achten het wensenlijk om tot een meer gediffe rentieerd tarief te komen. Verduin legde er de nadruk op. dat tegelijkertijd ge tracht zal moeten worden om de hoe veelheid huisvuil terug te dringen. Vol gens het progressieve raadslid zorgen functionarissen als de schilleboer of de voddeboer niet alleen voor minder kuubs huisvuil, maar zouden zij zelfs met enige winst hun werkzaamheden kunnen verrichten. Daarop kondigde wethouder Mandemaker aan. dat de in Leusden werkzame huisvuilophaal dienst van Spitman binnenkort een proef gaat nemen met het gescheiden ophalen van huisvuil In een nieuw type ophaalwagen worden glas en papier gescheiden van het overige huisvuil meegenomen. Met de voorgestelde verhoging van het tarief - die de raad naar alle waar schijnlijkheid wel zal accepteren - wordt nog niet bereikt, dat de kosten van het ophalen en afvoeren van huis vuil geheel worden gedekt. Nu worden de kosten voor ongeveer driekwart ge dekt Het lijkt dan ook onontkoombaar dat het tarief van de reinigingsrechten de komende jaren verder zal stijgen Wethouder Mandemaker: Gescheiden ophalen Behalve de wethouder zelf wees daar ook het VVD-raadslid Willem Hoytema van Konijnenburg op De liberaal ver wacht zelfs een fikse stijging van de kosten, die de afgelopen jaren al ver drievoudigd zijn. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De planadviesgroep, die de gemeenteraad assisteert bij het ons*fi|pn var» o*»n sociaal-cultu reel plan, komt aanstaande woens dag (21 oktober) voor een vergade ring van het gemeentehuis. Hamers- veldseweg 2 en begint om 20.00 uur. Op de agenda staat 1. Opening, 2. Verslag van de extra vergadering, gehouden op 7 oktober; 3 Mededelingen. 4 Concept subsidieverordening; 5 Concept plan '82- 85. 6 Concept programma. 7 Inspraakavonden. 8 Rondvraag, 9 Sluiting LEUSDEN Woensdagmiddag 21 oktober wordt er in De Til film ver toond voor kinderen van 5 en 6 jaar. De middag duurt tot ongeveer 15.30 uur en de kosten bedragen 50 cent. Voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar worden, als het weer goed is. wandelplaten-tochten gehouden in De Treek De start van deze tochten is bij boerderij ..Ooievaarshorst" van de heer G v. d. Lagenmaat. Ooievaars- horsterweg 7 De start vindt plaats tussen 14 00 en 15 00 uur. Kinderen kunnen daar naar toegaan, maar ze kunnen ook bij De Til komen, dan worden ze van daaraf naar de boerde rij gebracht. Na afloop worden alle kinderen naar De Til gebracht waar de uitslagen worden bekend ge maakt en film wordt vertoond. Als de weersomstandigheden de tochten niet toelaten, dan worden om 15.30 uur voor kinderen vanaf 7 jaar films vertoond, dus er is altijd wat te doen. Deelname aan de wandelpla ten-tochten bedraagt één gulden. LEUSDEN Als het aan het huidi ge bestuur van de K.P.J. (Katholieke Plattelands Jongeren), afdeling Leusden ligt, neemt de ledenverga dering morgenavond het besluit om alle officiële contacten met de over koepelende, landelijke organisatie te beëindigen. De huidige vereniging zou naar de mening van het bestuur verder kunnen gaan onder de vlag van de R.K. stichting jeugd- en jonge renwerk in Leusden, de stichting waaronder een grote opkomst van jongeren die het niet eens zijn met de visie van het huidige bestuur kan verhinderen dat het voorstel van het bestuur niet wordt aangenomen. Het bestuur van de Leusdense af deling van de KPJ vindt dat de activiteiten van de Leusdense K P.J. nog maar slecht aansluiten op de visie en doelstellingen van de Lande lijke K.P.J Landelijk gezien is de K P.J. een echte organisatie voor ka tholieke jongeren met een agrarische achtergrond. Mede door de verstede lijking van Leusden is daar binnen de Leusdense K.P.J. nog nauwelijks iets van terug te vinden Het bestuur is dan ook van mening dat de jaarlijkse contributie die aan de landelijke organisatie moet wor den afgedragen, beter benut kan worden Het bestuur is echter wel van mening dat de K P.J -Leusden voort gezet kan worden, misschien zal al leen de naam veranderd moeten wor den. Of de algemene ledenvergadering zonder meer accoord gaat met de plannen van het bestuur is nog maar de vraag. De huidige, actieve kern van de K P.J in Leusden lijkt het wel eens te zijn met het bestuursvoorstel Binnen kringen van de A.B TB, de katholieke boeren- en tuindersorga nisatie in Leusden is men minder gelukkig met de ideeen van het K.P.J bestuur De ABTB, die de K.P.J. als ,,haar" jongerenorganisatie be schouwt. ziet wel degelijk ruimte voor een agrarisch getinte jongeren organisatie. De huidige K.P.J in Leusden heeft vooral veel oudere leden, in de leef tijdsgroep van 20 tot 30 jaar Jonge ren voelen zich nauwelijks nog aan getrokken tot deze groep, die overi gens op allerlei gebied nog erg actief is Vooral deze ouderen zien hun plaats binnen de landelijke KPJ niet meer zitten. De huidige doelstelling, de leden een vormend, kreatief en ontspannend programma te bieden, waarin eigen inbreng erg belangrijk is, wil men ook in een andere organi satievorm, centraal blijven stellen. De huidige serviceverlening van de landelijke K.P.J. beschouwt men in Leusden als niet erg zinvol voor de plaatselijke leden. De landelijke K P J. verzorgt een aantal zaken ten behoeve van de leden in het land De leden moeten daarvoor momenteel f 10.— per jaar betalen. Vanuit het landelijk bureau zorgt de KPJ voor kadermateriaal ten be hoeve van de plaatselijke en gewes telijke besturen Ook verzorgt de K.P.J allerlei publicaties, zoals fol ders, een ledenblad en een aparte K.PJ. pagina in het blad ..Boer en Tuinder". Verder worden er landelij ke activiteiten georganiseerd zoals studiedagen, cursussen, wedstrijden en zo meer Ook de contacten met het ministerie van C.R M en andere landelijke, dienstverlenende instan ties worden centraal geregeld De landelijke K.P.J. heeft, om al deze zaken naar behoren te kunnen uit voeren, de beschikking over een be roepskracht In een schrijven aan alle K P J. leden in Leusden zegt het plaatselijk bestuur dat al deze voordelen voor het merendeel van ambtelijke aard zijn. De wederzijdse betrokkenheid is erg ver te zoeken en veel bruikbare publicaties zijn er nauwelijks. Ook de activiteiten binnen de kring Noord-Oost waarin Leusden is inge deeld leveren in de praktijk weinig op Alleen sportieve activiteiten en één creatieve avond per jaar is het resultaat van deze samenwerkings vorm. Door vaak diepgaande ver schillen in inzicht blijkt een andere vorm van samenwerking nauwelijks haalbaar. Alleen oeverloze discus sies blijven over als resultaat van de samenwerking binnen de kring Veel positiever staat het bestuur van de Leusdense K.P.J. tegenover de samenwerking in destichting R.K. jeugd- en jongerenwerk In het be stuur van deze stichting heeft de K.P J altijd al een zetel bezet. De huidige samenwerking heeft altijd als tot gevolg gehad dat de K P.J. ge bruik kan maken van de faciliteiten van het jongerencentrum ,,De Til" Het plaatselijke K.P J bestuur is dan ook van mening dat nauwere samen werking met ,.De Til" belangrijker is dan voortzetting van de contacten met de landelijke K.P.J Morgenavond zal de ledenverga dering gevraagd worden zich uit te spreken over de suggestie van het Leusdense K.P.J. bestuur om uit de landelijke K P.J. te treden. Verder dan een principebesluit kan het niet komen omdat het bestuur pas na de vergadering van woensdagavond het één en ander nader wil gaan uitwer ken. Om tot besluitvorming over te kunen gaan zal morgenavond twee derde van het aantal leden aanwezig moeten zijn omdat het hier in wezen gaat om verandering van de statuten of in het uiterste geval om opheffing van de K P J. in Leusden. Omdat nu al bekend is dat niet iedereen even gelukkig is met de bestuursplannen kon er morgen avond wel eens stevig gediscus sieerd worden in de Til, alwaar de vergadering plaatsvindt. Het is zelfs mogelijk dat de meerder heid achter het bestuursstandpunt staat en een minderheid toch door gaat met de K P.J. in Leusden als afdeling van de landelijke organisa tie. Op de agenda van de algemene ledenvergadering, welke morgen avond om 20.00 uur in De Til begint, staan verder de vaste onderwerpen van een dergelijke vergadering zoals financieel verslag, begroting, activi teitenkalender en zo voort. Mocht er na al het gepraat nog tijd over blijven dan wordt er voor de aanwezigen een humoristische film vertoond. LEUSDEN - De Biezenkampwmkeliers zitten beslist niet stil als het er om gaat hun knusse winkelcentrum nog aantrekkelijker te maken. Vorige week vrijdagavond had men iets voor de jongere jeugd bedacht. Iedere peuter en kleuter kreeg zomaar een lampion in zijn of haar handje gedrukt. Het ging in dit geval om een lampion, waarin de kaars al brandde, aan een stok. In een half uurtje tijd verwisselde op deze manier ruim honderd lampionnen van eigenaar Met de van brandende lampionnen voorziene kinderen werd een korte toer gemaakt door de straten in de omgeving van de Biezenkamp. De bijbehorende muziek kwam uit de luidsprekers van een geluidswagen. Na terugkomst op de Biezenkamp werden de kinderen getrakteerd op een beker warme chocolademelk. De Biezenkampwmkeliers wachten met hun volgende actie niet op de komst van Sint Nicolaas (14 november) maar starten al een week/e eerder met het uitgeven van een bonboek/e met speciale aanbiedingen. Dit vanwege het tweejarig bestaan van de (vernieuwde) Biezenkamp Na de komst van Sinterklaas in Leusden gaan de Biezenkampwinkehers oewoon verder met hun vertrouwde Sint-Nicolaas-actie. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar; f 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van 1 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatle te Barneveld. (Van één onzer medewerksters) LEUSDEN De Vrouwenraad in Leusden zal een brief naar de ge meente sturen, waarin wordt aange stipt welke problemen gehandicap ten onder meer hebben om zich in het openbaar te bewegen. Het gebrek aan praktische voorzieningen voor deze invaliden zal in de brief de nadruk krijgen. Dit werd afgelopen woensdag be sloten tijdens een open ochtend van de Vrouwenraad die gehouden werd naar aanleiding van het Jaar van de Gehandicapten Voor deze bijeen komst waren drie spreeksters uitge nodigd, die het een en ander vertel den over de praktijk van het gehandi capt zijn Een van de uitgenodigde spreeksters, mevrouw Bregman, voorzitster van de Stichting Neder landse Gehandicaptenraad en zelf invalide, moest afzeggen. Voor haar in de plaats kwam mevrouw Koster van die stichting Aan het begin van de open ochtend van de Vrouwenraad werd de vele aanwezigen, onder wie wethouder Gijs van Woudenberg, de film ,,Met het oog op de drempel" getoond In deze film vertelden gehandicapten over hun situatie, met name hun woonsituatie Een groot deel van de ze film was opgenomen in Het Dorp te Arnhem. Tussen de opnamen door was er steeds een stukje te zien van een man in een rolstol die de tram in wilde Veel mensen liepen langs hem heen en wie hem wilde helpen wist niet hoe Na een tram of tien voorbij te zien gaan. werd er daadwerkelijke hulp geboden maar vóór het invali denwagentje de tram in was. kwam daar nog heel wat bij kijken. Mevrouw Van de Berg was de eer ste spreekster Zij is gehandicapt en heeft een aangepaste woning in Leusden. Mevrouw Van de Berg ..De doelstelling van het jaar van gehandi capten is het streven naar een gelijk waardige plaats in desamenleving. U zult misschien zeggen. ,,Wat een on zin, zij hebben het toch goed?" Na tuurlijk kan niemand het helpen dat ik gehandicapt ben maar het hebben van een handicap betekent niet zo te leven als je wilt Praktisch zijn er zoveel zaken die heel moeilijk gaan. Als voorbeeld zal ik een dag uit mijn leven vertellen. Om half acht word ik uit bed geholpen door iemand die bij mij in dienst is. Ik kan geen gezins hulp krijgen omdat ik om half negen op kantoor moet zijn. Voor één uurtje kan je geen gezinshulp krijgen. Mijn hulp helpt mij met douchen, aankle den en doet verder al het huishoude lijk werk Op kantoor word ik door collega's het gebouw ingeholpen. Tijdens een kopje koffie heb ik even de tijd om het gemeentehuis op te bellen om te vragen hoe het staat met mijn aangepaste garage Gelukkig kan ik veel telefonisch regelen want het gemeentehuis bijvoorbeeld is voor mij niet toegankelijk. Om ons kantoor ligt een prachtig park Ik kan daar tussen de middag niet met mijn rolstoel naar toe vanwe ge de smalle paadjes en bruggetjes Dan naar de markt, daarzijn gelukkig geen lastige stoepen en daar kan ik mijn boodschappen doen. zult zich afvragen ,,En de Ha mershof dan?" Inderdaad zijn daar veel winkels zonder drempels, maar de bereikbaarheid van de Hamershof zelfl Het heeft mij uren gekost om uit te zoeken waar ik het winkelcentrum kon binnenkomen Heb ik een schui ne trottoirband gevonden, dan is de ze soms zo neergelegd dat ik toch niet naar boven kan. Ik heb daar zelfs met twee lekke banden gestaan Heb ik eindelijk dat ene plekje gevonden waar het mogelijk is, dan staat daar de volgende keer een auto voor ge parkeerd Na de lunchpauze bel ik de dokter Gelukkig stopt hij het receptje in mijn brievenbus Als ik erover nadenk heb ik nog nooit een huisarts getroffen met een toegankelijke praktijk Mijn kies begint ook weer te zeuren Even een afspraak maken met de tandarts Deze is niet zo ver van mijn kantoor vandaan maar de stoep is onneem baar Vlup iemand van de UW bellen, dat gaat hier in Leusden prima. Hierna nog even naar het postkan toor De drangers op de deuren zijn te zwaar voor mij. maar gelukkig lopen hier veel mensen in en uit. Mijn bood schappen. Het is tamelijk druk, ik kan de winkel niet in omdat er voor de deur schots en scheef fietsen staan. Na een poosje komen verschillende mensen de winkel uit en pakken hun fiets. Ik heb mijn boodschappen ge daan en betaald maar hoe kom ik nu de winkel uit De winkelwagentjes staan niet op z'n plaats maar achter de kassa zo achtergelaten. Nadat ik mijn boodschappen gedaan heb ga ik naar huis." BOODSCHAPPEN De volgende spreekster, mevrouw Jenny de Grijs, is ook gehandicapt. Zij is spastisch, slechthorend en door haar spasticiteit moeilijk te verstaan Als afgevaardigde van de stichting ROGA (Regionaal Overleg Gehandi capten Amersfoort) zal zij samen met de andere spreeksters na de pauze de vragen beantwoorden, maar eerst vertelt zij iets over zichzelf. Pas na haar studie werd zij gecon fronteerd met haar handicap, omdat zij wilde gaan werken In het dage lijks leven ondervindt zij hinder in het sociaal funktioneren Wanneer zij zoekt naar geld om haar boodschap pen te betalen, wordt de portemon nee soms uit haar handen gerukt, het geld wordt eruit gehaald zodat alles wat vlotter verloopt Een geestelijk gestoorde jongen zat gelijk met haar bij de kapper. Toen zij wilde afreke nen vroeg de kapster haar of zij dan niet bij die jongen hoorde GEHANDICAPTENRAAD Mevrouw Koster vertelde niet over haar eigen belevingen maar over de Stichting Nederlandse Gehandicap tenraad De Gehandicaptenraad is geen organisatie op zich en ook geen ..koepel" in die zin van overkoepe ling. maar een echt samenwerkings verband De Gehandicaptenraad is in de eerste plaats een gesprekspart ner. zowel van de overheid als de samenleving, betreffende de onder werpen als de sociale wetgeving en de uitvoering daarvan, gezondheids voorzieningen vorming in de meest brede zin van het woord, verkeer en vervoer, technische voorzieningen, arbeid en eventuele alternatieven. het wonen, enzovoort De Gehandicaptenraad richt zich in de eerste plaats op de behartiging van de gemeenschappelijke belan gen van gehandicapten, hun ouders en hun organisaties Maar ook speci fieke belangen van de diverse organi saties vinden ondersteuning door middel van deze bundeling Door middel van haar werkstruktuur, ad vies- en werkgroepen, komt de sa menwerking goed tot zijn recht. De diverse deelnemers komen uit de aangesloten organisaties Ook het bestuur wordt uit en door deze aan gesloten organisaties benoemd Een organisatie kan zich alleen dan bij de Gehandicaptenraad aansluiten, als duidelijk is. dat het gaat om een demokratische organisatie van men sen met een handicap en/of hun ouders. Het zijn de gebundelde erva ringen van deze mensen die de Ge handicaptenraad recht van spreken qeven. De ROGA heeft vanaf afgelopen woensdag een kontaktadres in Leus den Dit is de familie Voorn, telefoon 941919 De vraag naar voorzieningen voor gehandicapten in het nieuwe gemeentehuis kon door mevrouw Van der Vlugt. lid van het CML en zodoende afgevaardigde in de com missie die zich hiermee bezighoudt, naar ieders tevredenheid worden be antwoord De vraag om verharding van paden voor moeders met kinder wagens, mensen met rolstoelen en stoklopers zal doorgespeeld worden aan de gemeente. Terecht antwoord de mevrouw Van de Berg op de vraag tot wie men zich moet richten om te komen tot een groepering voor ge handicapten. dat gehandicatpen zelf. bijvoorbeeld door middel van een grote advertentie, allemaal bij elkaar moeten komen om hun eigen belan gen te behartigen. Behalve de vragen die op de wel of niet aanwezige voorzieningen be trekking hadden werd aan mevrouw Koster de vraag gesteld of er konkre- te projekten in het jaar van gehandi capten zijn verwezenlijkt. Zij moest constateren dat het meer kleinere projekten zijn onder andere discus sies in vrouwenverenigingen, scho len en andere organisaties Wel is er een poliocampagne in Afrika op touw gezet en komt er een uitgebreid infor matie- en documentatiecentrum GELIJKWAARDIG Woensdag 28 oktober zullen 50 overheidsfunktionarissen samen met 50 gehandicapten een dag samen op pad gaan met het openbaar vervoer. De Vrouwenraad Leusden zal naar aanleiding van deze ochtend de eer der genoemde brief versturen en zich bezinnen op de vraag op welke ma nier vrouwen in Leusden zich in kun nen zetten om te komen tot de doel stelling van het jaar van gehandicap ten: „Een gelijkwaardige plaats in de samenleving". v Een van de spreeksters tijdens de bi/eenkomst van de Vrouwenraad, die naar aanleiding van het Jaar van de Gehandicapfgn werd gehouden.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3