Werkgroep ziet geen heil meer in de veilige schoolroutes Komst verkeerslichten kruising Maanweg blijft zeer onzeker Iffil vanraat» ik be leiisbbk krant ,Wel knelpunten uit de weg ruimen" Winnaars fotoquiz Hamershof Kinderfeest ,Kind en dier' Provincie soepeler bij vestiging van bedrijven J Q Onveilige situatie voor met name fietsers, maar Leusder Krant NBP hield computeravond Wonen als vrouw in Leusden Vergadering Rabobank w tïk. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3330 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420)16141 Tele* B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement t 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V. DONDERDAG 22 OKTOBER 1981 13e JAARGANG NO. 53 ix (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Ver- keersaangelegenheden in Leusden ziet geen heil meer in het uitstippe len van veilige routes voor school gaande jeugd. Het adviesorgaan voor verkeerszaken van het college is echter meer een voorstander van het opsporen en verhelpen van ver keersknelpunten in de bereikbaar heid van de scholen in Leusden. Dit werd dinsdag duidelijk in de verga dering van de werkgroep De werkgroep zet de schoolroutes op de helling, omdat het uitstippelen een zeer complexe zaak blijkt te zijn en omdat er wordt getwijfeld of de kinderen de aangegeven route naar hun school wel zullen volgen. Kinde ren zijn voor wat dat betreft onbere kenbaar en kiezen hun „speelse" weg naar school, luidt globaal de me ning van de werkgroep. In de vergadering van de werkgroep Verkeersaangelegenheden maakte voorzitter Jan Wagenaar duidelijk, dat de gemeente geen kans ziet om met de betrokkenen van alle scholen in Leus den de veilige schoolroutes door te ne men. ,,Op de betreffende afdeling van de gemeente is daar geen mankracht voor. Eigenlijk zou het iets voor de afde ling onderwijs zijn. omdat die veel meer contacten heeft met schoolhoofden, ou dercommissies enzovoort Maar het is natuurlijk niet zo sportief op deze kwes tie nu naar onderwijs af te schuiven", zo verklaarde Wagenaar. ZINVOLLER De discussies in de werkgroep over de veilige schoolroutes resulteerden uit eindelijk in de stellige mening, dat het veel zinvoller is om verkeersknelpun ten, die de bereikbaarheid van de school voor de kinderen bemoeilijken, op te sporen en uit de weg te ruimen De scholiertjes hebben daar duidelijk wat aan en de uitvoering is minder ingewik keld dan die van de veilige schoolrou tes. De werkgroep kwam tot de conclusie dat de al een tijdje geconstateerde knel punten in de wegen naar de scholen in Achterveld behandeld en vervolgens zonodig opgelost moeten worden. In 1976 werd namelijk reeds in Achterveld een schoolrouteonderzoek gehouden Daaruit bleek dat de grootste concen tratie aan schoolgaande jeugd is ge constateerd op de J. van Oldenbarne- veldstraat, de Pater Stormstraat en de W. van Amsterfoortstraat Voor de loop- en fietsroutes van de kinderen wordt vooral de oversteek van de Pater Stormstraat en de W van Oldebarne- veldtstraat als een knelpunt ervaren. Daarnaast vormen de Hessenweg. Kon. Julianaweg en de J van Arkelweg grote problemen. Dat zijn smalle wegen waarover het autoverkeer met hoge snelheden raast, constateerde het on derzoek. NOTA Naar aanleiding van het schoolroute onderzoek in Achterveld werd later door de gemeente het plan opgevat om voor heel Leusden veilige routes voor lopen de en fietsende scholieren te ontwer pen Dat resulteerde onder meer in 1979 in de nota „Verkeers- en vervoersplan veilige schoolroutes" van de afdeling gemeentewerken Ook vroeg de ge rente de scholen aan te geven hoe zij schoolroute zien Uit de bin- nertbej<pmen reacties bleek toen, dat het geen eenvoudige zaak is om veilige route^voor kinderen van en naar hun schooNje maken. De werkgroep Ver keersaangelegenheden ziet er daarom ook onde-\neer geen heil meer in (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ofschoon de gemeen te vindt dat verkeerslichten op de kruising Arnhemseweg/Maanweg noodzakelijk zijn, Is het nog maar zeer de vraag of die er ooit komen. Het hangijzer Is namelijk de vraag hoe deze verkeerslichten, die vrij duur In aanschaf zijn, worden bekos tigd. Rijkswaterstaat heeft al laten weten geen geld beschikbaar te wil len stellen. De gemeente heeft wel een bedrag gereserveerd voor de aankoop van de stoplichten, maar dat bedrag is echter niet voldoende. De reden waarom Leusden de krui sing Arnhemseweg/Maanweg wil be veiligen met een verkeerslichteninstal- latie is in feite de gevaarlijke situatie voor met name fietsers, die vanaf het fietspad langs de Arnhemseweg de Maanweg willen oversteken. Zij worden vaak slecht opgemerkt door automobi listen die vanaf de Arnhemseweg af slaan naar de Maanweg én door auto mobilisten die vanuit deze straat de Arnhemseweg op willen. Het laatste on geluk op dit punt. tussen twee fietsers en een personenauto, dateert van vori ge week donderdag. In het verlangde plan om de kruising uit te rusten met verkeerslichten zijn ook een of twee veilige oversteekplaat sen voor voetgangers en fietsers over de Arnhemseweg voorzien. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Antiek „De Weegschaal" heeft een ruim assortiment aan ENGELS, FRANS EN DUITS ANTIEK. Hamersveldseweg 71, tel. 944454 of 946227. De kruising Arnhemseweg/Maanweg, die in de ogen van de gemeente voor met name fietsers onveilig is. BIJDRAGE Omdat het punt van de financiering van de verkeerslichten erg moeili|k ligt, stelde wethouder Jan Wagenaar dins dag in de vergadering van de werk groep Verkeersaangelegenheden voor om eerst eens na te gaan hoeveel geld door de gemeente is gereserveerd voor de installatie om vervolgens prijsopgaaf voor de stoplichten te ooen In de verga dering werd wel duidelijk, dat de ge- meente overweegt bij het Rijk opnieuw aan te kloppen voor een geldelijke bij- drage Het argument van de bevorde ring van de verkeersveiligheid op de kruising zal dan in de aanvraag de na druk krijgen. Rijkswaterstaat had eer der het verzoek om mee te betalen van de hand gewezen, omdat de verkeers capaciteit op de kruising Arnhemse- weg/Maanweg niet constant hoog is. Als de verkeerslichten er niet ko men, zal wellicht geprobeerd worden een veilige oversteekplaats voor voetgangers en fietsers bij de krui sing over de Arnhemseweg door middel van een drukknopinstallatle te realiseren. Daarnaast droeg de werkgroep het voorstel aan om de begroeiing op de hoeken van de krui sing zo te kortwieken, dat het over zicht op dit punt beter wordt. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De maandelijkse bij eenkomst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ging deze Onafhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leueden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: One kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks ven 9.00 tot 12.00 uur en van geopend. Zaterdags gesloten. 14.00 tot 17.00 uur keer over computers. De heer Ab Bos was uitgenodigd om „dat grieze lige ding in beter perspektief te plaat sen". Een computer bestaat uit hard ware en software: hardware is het kastje en software zijn de program ma's die zijn gemaakt door een com puterdeskundige, een program meur. De aanwezige vrouwen konden zich echter geen voorstelling maken van die software. Ab Bos probeerde dit te verduidelijken door het voorbeeld van een televisie te geven. Haalt men de achterplaat van een televisie weg. dan ziet men een paneel waarop allerlei spoeltjes en draadjes gesoldeerd zijn Bij een computer is het „paneel' waar op het programma staat vermeld nog veel en veel kleiner. (Het programma wordt langs een soort fotografische weg op een stukje silicium verwerkt) Wanneer men nu een gegeven van de computer wil opvragen, voert men eerst de vraag in, de computer gaat in zijn geheugen na welk antwoord hij hierop moet geven en voert de gevraag de informatie uit. Een computer kan zelf geen beslissingen nemen Het is de programmeur die de programma's maakt en aangeeft welke beslissingen de computer onder bepaalde omstan digheden moet nemen. De informatie van een computer kan op uiveiac? manieren worden opge vraagd op beeldbuis, banden of schijf De mogelijkheden van een computer zijn legio De stelling „Een computer kan alles" zal echter nooit opgaan want hij reageert uitsluitend op ingevoerde programma's, gemaakt door deskundi gen Na de pauze werd een film op video tape vertoond waarin het computersys teem dat de firma Wahle gebruikt, werd uitgelegd Het is een computerkassa systeem, de zogenaamde scanner, die de prijs van het produkt kan aflezen door middel van een streepjescode op het betreffende produkt. Gelijktijdig kan de computer nog meer gegevens ver zorgen waaronder hoe het met de voor raad staat en hoe de afdeling draait in vergelijking met het landelijk gemiddel de Aan Ab Bos werd gevraagd of de werkloosheid veroorzaakt door de intrede van de computer hem geen zorgen baarde. Volgens Ab Bos ver oorzaakt de computer niet zo zeer een toenemende werkloosheid, maar is er door zijn intrede eerder een verschuiving in het soort perso neel waarneembaar. Zo kan kassa- personeel zich nu meer toeleggen op service. Deze funktie zal in de toe komst dan ook meer de nadruk krij gen op het gastvrouw- of gastheer schap. LEUSDEN - De aktiviteltencom- missie van de Hamershofwinkeliers heeft ruim vierhonderd goede inzen dingen binnen gekregen op de stoom-foto-qulz die was georgani seerd in verband met de aktie „Stoom 81". De oplossing van de fotoquiz luidde: In het winkelcen trum Hamershof zit u op het goede spoor. Uit de goede inzendingen werden on derstaande namen geloot Marina Jansma, Heggerank 3; Marline Kraaijmaat. Bohemen 35; Sascha Mon- teiro, Wanmolen 8; Marielle Hofstra. Gagelhof 13, Miranda van de Bedem, Rossenberglaan 8 De prijswinnaars hebben inmiddels bericht gehad en kunnen vanaf heden hun prijs afhalen bij de NMB in de Ha mershof. LEUSDEN - Maandag 26 oktober houdt het Vrouwenkafé een thema avond over „Wonen als vrouw In Leusden". Op de oproep aan vrou wen om mee te willen denken en pra ten over dit onderwerp kwam weinig reaktie. Afgelopen maandagavond hebben vrouwen voor zichzelf opge schreven hoe zij het wonen in Leus den ervaren. Opvallend was dat die ervaringen vee! overeenkomsten vertoonden, ledereen was tevreden over het wonen op zich, maar de meeste vrouwen waren ontevreden over de sfeer in Leusden - de men sen leven teveel op zichzelf. A.s. maandag wil het Vrouwenkafé de vrouwen in drie groepen verdelen Een groep gaat kijken of de vrouwen wel eens samen willen eten of eens iets samen willen ondernemen. Een andere groep gaat bekijken of de vrouwen wel eens op eikaars kinderen kunnen pas sen en of huishoudelijke klussen niet gezamenlijk gedaan kunnen worden De laatste groep gaat uitzoeken of het mogelijk is tweedehands dingen aan el kaar over te doen (kleding, boeken, tijd schriften, enzovoort). Op deze manier wil het Vrouwen kafé met de bezoeksters iets gaan doen aan het samenleven in Leus den. Andere ideeën zijn op deze maandagavond altijd welkom. Het Vrouwenkafé is in De Hakhorst Waarden 25a en is open van 20.00 tot 24.00 uur. De avond begint om 20.30 uur. Inlichting bij Tine van Leersum, telefoon 941539. LEUSDEN - De carnavalsvereni ging De Gouden Klomp organiseert op zaterdag 31 oktober een groots kinderfeest dat gevierd gaat worden In De Mof aan de Arnhemseweg. Het feest is bedoeld voor kinderen die buiten Leusden bijzonder onderwijs genieten. Alle kinderen hebben een persoonlij ke uitnodiging ontvangen De organisa toren doen graag een beroep op de ou ders die nog niet gereageerd hebben U kunt dit telefonisch doen bij Piet Valke- net, teletoon 940942 Voor vervoer kan gezorgd worden - Nieuwe APV zorgt voor problemen 3 - Medische diensten 3 - Kantongerecht .3 Jeugd volleyde in herfst vakantie 5 - Sport7 Spaanse ontboezeming 8 - Loep op Leusden9 - Kantlijn9 - Boeken11 - Film13 DOKTERSDIENST Vrijdagavond en zaterdag: 944223; zondag: 944541 LEUSDEN - De Rabobank Leusden houdt op woensdag 28 oktober een al gemene ledenvergadering De verga dering wordt gehouden in de kleine zaal van 't Ros Beijaart, Hamersveldseweg en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De aktiviteiten, die ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de bibliotheek Nieuw Langen- beek en vanwege de kinderboeken week vorige week werden georgani seerd, zijn zeer geslaagd te noemen. Het begon met een kindermiddag waar dierenarts mevrouw Tijmensen een film vertoonde over de geboorte van hondjes en enkele dieren op sterk water liet zien, hetgeen veel indruk op de kinderen maakte De ook aanwezige dierenoppasser. de heer Ouwehand vertelde spannende dingen over giraffen, olifanten, tijgers en andere wilde dieren 's Avonds bracht Toon Kortooms zijn toehoorders regelmatig aan het lachen met zijn fijn gevoelige humor De dierenpoppenkast trok heel wat jonge belangstellenden Na afloop van deze voorstelling werden de leesdiplo- ma's uitgereikt. In totaal kregen zesen veertig kinderen een diploma Om in het bezit te komen van zo n diploma moes ten de kinderen een boek van een spe ciaal opgestelde boekenlijst lezen en er iets over schrijven. Andere kinderen hadden zich weer uitgeleefd in het maken van soms zeer leuke en originele dingen die te maken hadden met het thema „Kind en dier". Onder de kinderen die een leesdiploma hadden ontvangen en die iets hadden gemaakt, zijn drie boeken „Dierentuinen in Nederland" verloot. UTRECHT - Gedeputeerde staten wil aan het provinciaal beleid voor de vestiging van nieuwe, en uitbreiding of verplaatsing van bestaande be drijven versoepelen. Zo wordt in het aangepaste plan. dat de naam Toet singskader Bedrijfsvestiging draagt, door de provincie medewerking ver leent bij uitbreiding en binnen-ge- meentelijke verplaatsing van bedrij ven. Nieuwe bedrijven mogen in alle gemeenten worden toegelaten in dien de werkgelegenheid daar in gro te mate belang bij heeft. Dit geldt ook voor de vestiging van bedrijven met kleinschalige vernieu wende activiteiten. In het aanvankelijke plan had het dagelijks bestuur van de provincie deze mogelijkheden maar aan een beperkt aantal gemeenten toe bedeeld. Uiteraard blijft wel de gangbare toet sing op bijvoorbeeld milieu-planologi sche en tinanciele maatstaven bestaan Gedeputeerde Staten hebben tot de wijzigingen besloten na een uitvoerige inspraakronde voor gemeenten en be drijven, en na overlec, met de staten commissie voor economische zaken. Het Toetsingskader Bedrijfsvestiging is onderdeel van een totaal pakket aan provinciale economische beleidsnota's. De belangrijkste daarvan, de nota So ciaal-Economisch Beleid, is inmiddels in september 1981 door Provinciale Staten behandeld Over de nu voorgestelde wijzigingen houdt de provincie een nieuwe over- legsronde Gemeenten, bedrijfsleven en andere belanghebbenden kunnen tot 15 december op het Toetsingskader Bedrijfsvestiging reageren. Op 29 okto ber. om 19.30 uur vindt er een overleg ronde plaats voor het bedrijfsleven en andere belanghebbenden Op 9 november om 15.00 uur is er een gespreksronde met de Utrechtse gemeenten. De overlegronden vin den plaats in de statenzaal van het provinciehuls Achter Sint Pieter 20 te Utrecht. Het Toetsingskader Be drijfsvestiging is te bestellen bij de provinciale bibliotheek, postbus 18100. 3501 CC Utrecht. Telefonisch kan ook: 030-321632 toestel 278.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1