X Provincie tegen „Huis van de Sport" Werkgroep van CML heeft bezwaren tegen tankbaan op de hei t o y JL br m CJ Projekt past niet in 't Ruige Velt; verkeerstechnische gevolgen onaanvaardbaar Iffil Timmler vindt 't jammer VAMMAG IN HE LEIISBGK KRANT CONCEPT GEREED êS> tifl. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden ISOLATIE- BEURS FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? DINSDAG 27 OKTOBER 1981 13e JAARGANG NO. 54 Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 113,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT/LEUSDEN - Ge deputeerde Staten van Utrecht ontraden het gemeentebestuur van Leusden met klem om het „Huls van de Sport" op te nemen in het bestemmingsplan 't Ruige Velt. Planologisch past deze voorziening niet, terwijl er ook grote verkeerstechnische proble men zijn te verwachten, zo meent het provinciaal college. Dl! standpunt heeft het college van Gedeputeerde Staten vorige week schriftelijk kenbaar gemaakt aan het gemeentebestuur. G.S. reageren daarmee op een brief van het college van burgemeester en wethouders van midden dit jaar over dit onder werp. In de raadsvergadering van maart gaf de gemeenteraad „groen licht" voor de realisering van het Huls van de Sport In 't Ruige Velt. Dit door de stichting „Stad en Rekreatle" ge lanceerde projekt omvat een turn- en een Indoor-atletlekcentrum, plus zo'n 250 tot 300 woningen. Het ge heel zou moeten worden onderge bracht In een plramlde-achtlg bouw werk van 100 bij 150 meter en een hoogte van ongeveer 25 meter. De raad ging Indertijd In meerderheid (de raadsleden van Progressief Leus den, wethouder Jan Mandemaker en de CDA-er Plet Voormolen stemden tegen) akkoord met het bouwen van dit complex, wanneer aan een aantal voorwaarden zou worden voldaan. Zo zou het „Huls van de Sport" niet mogen concurreren met reeds be staande voorzieningen op het gebied van sporl en rekreatle. Voorts achtte de raad een goede ontsluiting van Leusden In concreto: aansluiting op de Rijksweg 28 een noodzake lijk te vervullen voorwaarde voor de bouw van het „Huls van de Sport". Zou aan dergelijke voorwaarden worden voldaan, dan mocht van een meerderheid van de raad de stichting „Stad en Rekreatle" zijn plannen ver wezenlijken. Het centrum zou tussen 20 en 25 miljoen gulden gaan kosten. Volgend voorjaar zou de bouw (heb ben) moeten starten, waarna het ge bouw zo'n twee jaar later in gebruik genomen zou kunnen worden. Het is thans sterk de vraag of het ooit zover komt. De provincie ziet het projekt duidelijk niet zitten Enerzijds zijn er verkeerstechnische bezwaren, anderzijds planologische proble men. Wat dat laatste betreft lijkt de provincie aardig aan te sluiten op de opvattingen van het raadslid Piet Voormolen, die in maart sprak van een „stedebouwkundige blunder" Het college van Gedeputeerde Sta ten schrijft nu: „Het ontworpen ge bouw heeft afmetingen van 100 bij 150 meter oppervlakte met een hoog te van ongeveer 25 meter. Wij zijn van oordeel dat een gebouw van zulke afmetingen ernstige „schaalproble men" zal oproepen, zowel ten op zichte van het woongebied als ook in relatie tot de open landelijke omge ving. De kern Leusden-centrum is een woonkern met vrijwel uitsluitend laagbouw. Het „Huis van de Sport" zal ten aanzien van de aanwezige bebouwing sterk domineren en het gezicht op het dorp tot van verre afstand „overheersen" en „onder drukken" BLOKKEREN GS wijzen er verder op dat lokali sering van het „Huis van de Sport" op de vobrgestelde plaats een verdere uitbreiding van Leusden in noordelij ke richting zal blokkeren. Een ge bouwals het „Huis van deSport"zou in feite de afsluiting van de ontwikke ling van Leusden in die richting bete kenen, en het college vindt het te vroeg om een dergelijk besluit nu te nemen. Er wordt namelijk nog steeds gewerkt aan de opstelling van een structuurplan voor Leusden, dat on der meer gaat aangeven, in welke richting eventuele verdere uitbrei ding nog kan plaatsvinden. Letterlijk schrijven GS: „De stedebouwkundige inpassing van het „Huis" met de ontworpen werkgelegenheidsschil langs de Noorderrandweg zal voorts tenge volge hebben dat een uitgroei van Leusden-Centrum in noordelijke richting vrijwel als geblokkeerd moet worden beschouwd, daar naar ons inzicht definitieve afsluiting van de noordrand plaats heeft Een beslis sing over de richting van de toekom stige verdere bebouwing ten behoe ve van de eigen woningbehoevenden is nog niet genomen. In het kader van de voorbereiding van het structuur plan zal ook op gemeentelijk niveau daarover eurst duidelijkheid moeten worden verkregen. In dit verband merken wij op dat o.a. door de aan wezigheid van de Schoolsteegbosjes ten aanzien waarvan de Minister van CRM recentelijk heeft voorge steld deze tot natuurmonument aan te wijzen een toekomstige uitbrei ding in zuidelijke richting niet bij voorbaat als de enig logische kan worden aangemerkt." Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft kennelijk ook twijfels bij het projekt op zich. getuige de vol gende passage in de brief „Afgezien van het bovenvermelde zal een integratie van wonen met een bijzondere voorziening, zoals u voor staat, waarschijnlijk niet worden be reikt. Het Huis voor de Sport is vrijwel uitsluitend voor landelijk en regio naal gebruik bedoeld Sportbeoefe ning door Leusdense inwoners zal dus ternauwernood in dit „Huis" plaats hebben en veel belangstelling van supporters uit de Leusdense be volking zelf zal dan ook nauwelijks behoeven te worden verwacht. De integratiegedachte staat ook op ge spannen voet met de door uw raad vastgestelde randvoorwaarde dat van het „Huis" geen concurrentie mag uitgaan ten nadele van de plaat selijke sport- en sociaal-culturele voorzieningen en de winkelvoorzie ningen AANSLUITING R28 Wat de verkeerstechnische kant van de zaak betreft wijst het college van GS op de uiterst onzekere aan sluiting van Leusden op de Rijksweg GS „Een directe aansluiting Leus den-A 28 binnen afzienbare tijd is, ook na het gesprek van uw zijde met de Minister van verkeer en water staat, onzeker De randvoorwaarde van de raad dat de aansluiting gelijk tijdig of eerder dan het Huis voor de Sport gerealiseerd zal dienen te zijn, zal naar het zich laat aanzien dan ook niet vervuld kunnen worden De be reikbaarheid van het landelijk en re gionaal sportcomplex zal dan ook zeer gebrekkig moeten worden ge noemd Leusden mist voorts een treinverbinding. De sportbeoefena ren en bezoekers zijn dus aangewe zen op het reizen per bus of per auto. Van een hoogwaardige openbare vervoersvoorziening is geen sprake. Het gevolg zal zijn dat men zich per auto of touringcar via de nu reeds zeer onvoldoende geachte verbin dingen. zoals de Lokhorsterweg en de Horsterweg/Zwarteweg naar Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gaopaod. Zaterdags gesloten. - Het vlekkenplan 't Ruige Velt, hier nog met het ,,Huis van de Sport" daar in opgenomen. Gezien het standpunt van de provincie, gaat de gemeente nu verder werken aan een vlekkenplan zonder het ,,Huis van de Sport". Leusden zal begeven. Wij achten dit onaanvaardbaar. Een sportaccom- modatie van een allure als dit „Huis voor de Sport" van landelijke beteke nis hoort naar onze mening dicht op een knooppunt van openbare ver voerslijnen, m.n railvervoerslijnen, te staan." Het bovenstaande rekenen Gede puteerde Staten tot de „hoofdbezwa ren". Maar er blijken ook nog enkele andere vragen in de boezem van het provinciaal college te leven. „in het bovenstaande hebben wij onze hoofdbezwaren uiteengezet. Verdere vragen die bij ons leven wil len wij daarom slechts aanstippen. Zo achten wij de behoefteramingen te weinig concreet. De prognose van het aantal zaalcompetities is niet ge fundeerd. Differentiatie van de vraag op landelijk, provinciaal/regionaal en locaal niveau ontbreekt. Aandacht zou voorts moeten zijn gegeven aan de vraag naar accommodaties, de beschikbare accommodaties en de eventueel daaruit voortvloeiende knelpunten. De behoefte aan de in het plan 't Ruige Velt gedachte werkgelegen heid en de behoefte aan de daarin op te nemen woningen zal daarenboven moeten worden aangetoond. Samenvattend menen wij uw colle ge alleen al op planologische gron den met klem te moeten ontraden tot het opnemen van het „Huis voor de Sport" in het bestemmingsplan 't Ruige Velt 4,5 en 6 nov. te Barneveld TELEURGESTELD In een persbericht laat het college van burgemeester en wethouders blijken met teleurstelling van het standpunt van GS te hebben kennis genomen. In overleg met de commis sie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zullen zij zich over een nadere standpuntbepaling beraden. Ter voorkoming van stagnatie in de óntwlkkellng van het bestemmings plan 't Ruige Veld zodanig overwe gen B en W het sportcomplex bij de verdere uitwerking bulten beschou wing te laten, zonder daarmee overi gens een eventuele realisatie geheel te laten vervallen. Stedebouwkundig Is het plan voor 't Ruige Veld zodanig opgezet, dat dit zowel mét als zónder Indoor atletiek- en turncentrum kan worden gerealiseerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de brief van GS In de vergadering van de raadscommissie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" van vol gende maand aan de orde komen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/DOORN „Ik vind het erg jammer dat deze uitspraak Is gedaanDat zegt architect en bestuurslid van de Stichting Stad en Recreatie In een eerste reactie op de overwe gende bezwaren die Gedepu teerde Staten hebben tegen de vestiging van het Huls van de Sport In 't Ruige Velt. Timmler liet weten dat de stichting zich gaat beraden op de ontstane situatie. Feit Is, zei hij, dat men zich nu „breder gaat oriënteren". „In het verleden hebben zich ook andere plaat sen In de provincie Utrecht aan gediend om het Huls van de Sport binnen hun gemeente gronden te krllgen. Onze stich ting zal nu daar wellicht de aan dacht op .iiueten richten", aldus de heer Timmler. Dit mede In het licht van de wens van de Ut rechtse sportraad om een Indoor atletiek- en turncentrum In deze provincie te realiseren. Architect Timmler verklaarde dat wat hem betreft Leusden nog niet hele maal Is afgeschreven, omdat GS In hun uitspraak slechts „aanra den" om geen Huls van de Sport In het gebied 't Ruige Velt te bouwen. D'66 wil grond Slokkerwoningen goedkoper. Raadsfractie dient amandement inpag. 3 Leusdense KPJ gooit roerom pag.3 Weinig telefoons de deur uitpag. 3 Jeu de boulestoernooi weer groot succespag. 5 Sportberichten uit Leusden en Achterveld pag. 5/7 Fysiotheraplepraktljk In Achterveldpafl-7 Rozendaallaan 9 Leusden-C. LAGER FALKE AANBOUWKEUKENS V KOOTWIJKERBROEK INTERIEURBETIMMERINGEN VELUWEWEG 28 30 KOOTWIJKERBROEK 03423-1207 KWALITEIT IEDERE PRIJSKLASSE SERVICE Zie advertentie pag. m Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leusden Is van plan bezwaar aan te tekenen tegen de plannen In het Struc tuurschema Militaire Terreinen om een tankbaan om het eventuele Compag nie Oefenterrein (COT) op de Leusderheide aan te leggen. In de vergadering van de werkgroep van het CML morgenavond (woensdag) zal de concept brief worden behandeld, waarin de bezwaren worden vermeld. De werk groepleden kunnen, als ze dat vinden, nog wijzigingen erin aanbrengen. De werkgroep RO van het Comité Milieuzorg heeft legen de ligging van de tankbaan bezwaar op grond van de vol gende punten 1geluidsoverlast; nu reeds is er voor deze omgeving (het woongebiedje) een geluidbelasting van 68 dbA Het maximum is hier dus duidelijk bereikt; hierbi| is niet het geluid van de schietoefeningen, noch hel ge luid van de vliegbasis Soesterberg, noch hef geluid van de trotiel-schiet- oefeningen betrokken 2 trillingen; trillingen van de onder grond door de tanks; de huizen zijn daar niet op berekend 3 stofoverlast; nu reeds wordt veel zand van het gedeelte van de Leus- derhei. dat door militair gebruik in zandvlakten omgevormd is, met de wind meegevoerd Het is een abso lute noodzaak, dat tussen de tank- banen en de woningen een strook met hoge begroeiing blijft beslaan. Wanneer de tankbaan, zoals hij nu gedacht is, zo dicht langs de S9 komt te liggen, zal hier door het slof een gevaarlijke situatie ontstaan. De S9 is een drukke verbindingsweg. Het slof zal hel zicht hier belemme ren, daar een westenwind in Neder land immers overheersend is. 4. De tankbaan is zo gepland, dat hij zeer dicht langs en waarschijnlijk ook over een gasleiding loopt, waar door een gevaarlijke situatie ont staat. UITZICHT In dit gebied is de uitbreiding van het militair oefenterrein op de Leusderheide gedacht Verder staal in de concept-brief, die gericht gaat worden aan Inspraak PKB „Structuurschema Militaire Terreinen' dat er een gegronde angst bestaat dat het overgebleven stukje heide aan de noord-oostkang (langs de Doornse- weg) van het betreffende gebied door militair gebruik zal veranderen in een grote zandvlakte „Dit gebied is, of schoon men het niet mag betreden, toch van zeer hoge recreatieve waarde Door de ligging, helling-opwaarts, vormt het een uitzicht dat zeer de moei te waard is. Het ligt langs een druk bere den weg, zodat veel mensen van het uitzicht kunnen genieten Dit geldt uiter aard ook voor de horecabedrijven en de bewoners aan de Doornseweg Als de plannen worden uitgevoerd, zal dit uit zicht verloren gaan Wij tekenen ook om deze reden bezwaar aan", aldus de concept-brief van de CML-werkgroep Naar verwachting zullen de werkgroep leden akkoord gaan met de bezwaren, zoals de verwoord zijn in dit schrijven In de vergadering van morgen avond krijgen de werkgroepleden ook een conceptbrief, over hetzelfde onderwerp, onder ogen gericht aan het college van B. en W. Daarin wor den alle nadelen van een tankbaan op de Leusderheide op een rijtje ge zet met de mededeling dat de ge meente niet de belangen van de bur gers behartigt. „Wij vragen u de ruimte van de Leusderheide zo te or denen, dat uw burgers zich er wel bij voelen", aldus de laatste zin in de concept-brief, bestemd voor burge meester en wethouders. Om de plan nen van defensie door te laten gaan Is het nodig om een ontwerp-be- stemmlngsplan „Den Treek" te ma ken.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1