I p'66 wil grond Slokkerwoningen f 4.480.- goedkoper per kavel 1 Katholieke Plattelands jongeren gooien roer om Vredes platform Leusden in leven geroepen Groeneveld Opticiens gevestigd in Hamershof iloemhof dient amendement in Een enkeling wil op oude voet doorgaan Gemeente raad vergadert donderdag Leusder Krant j Heel weinig telefoons de deur uit om financiële redenen Kaartavond voor jongeren Kontaktmorgen Vrouwenraad FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 27 OKTOBER 1981 plaatselijk nieuws van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De fractie van D'66 in de gemeenteraad wil dat de (rond onder de „Slokkerwoningen" 14.480,— per kavel goedkoper vordt. Rinze Bloemhof, raadslid voor D'66, heeft schriftelijk een imandement van die strekking ingediend op het voorstel van burge- neester en wethouders. Aanneming van het D'66-amandement zou >etekenen dat de gemeente f 264.320,— minder ontvangt voor deze jrond dan wanneer het collegevoorstel wordt aangenomen. Het /oorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van aanstaande donderdag. Het gaat om de verkoop van een stuk grond in het deelplan Langen- beek In de Tweede Fase aan de Slok ker Vastgoed Ontwikkelingsmaat schappij. Slokker gaat op die plaats - Weihouder Jan Mandemaker: behoudt zich zijn mening voor Rozendaallaan 9 Leusden-C. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktle: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktle: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar; t 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-,16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaai (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. 59 koopwoningen in de premie A- sfeer realiseren. De totale koopsom voor de grond bedraagt f 2.084.000,—, wat neerkomt op ruim f 41.000,— per kavel. Dat is een tame lijk hoge prijs voor grond onder pre miewoningen. In de vergadering van de raadscommissie Financiële en Economische Zaken, eerder deze maand, lieten Bloemhof en Corrie Verduin (PvdA) blijken deze prijs veel te hoog te vinden. HOUTSKELET De prijs van de grond is zo hoog geworden, omdat er enige voorge schiedenis aan vast zit. Oorspronke lijk zou er op deze plek in Langen- beek een projekt van 59 houtskelet- woningen gerealiseerd worden. Door verschillende oorzaken is dat projekt echter nooit van de grond gekomen Er waren echter wel plankosten voor gemaakt, terwijl ook het enkele jaren lang braak liggen van de grond de prijs opgeschroefd heeft. Daar staat echter ook het een en ander tegenover. Een deel van de reeds voor het houtskeletplan ge maakte plankosten (die nu dus in de grondprijs zitten) behoeven niet op nieuw voor het Slokkerplan gemaakt te worden Bovendien zullen nu alle 59 huizen gebouwd worden als pre mie A-woningen, terwijl de houtske- letwoningen voornamelijk in de B- sfeer (dus duurder) gerealiseerd zou den worden De 59 Slokkerwoningen zullen f 143.500,— gaan kosten. Slokker wil zogenaamde spaarwo- ningen gaan bouwen, wat inhoudt dat het om zeer energie-arme huizen gaat Er zullen drie types gebouwd worden. Slokker is bereid om de grond nu te kopen en binnen een maand te betalen De ontwikkelings maatschappij wil echter pas begin nen met de bouw. wanneer 53 van 59 woningen verkocht zijn Door het aangaan van deze overeenkomst met Slokker kunnen 59 woningen van goede kwaliteit in de A-sfeer worden gebouwd, zonder dat gemeente ver liezen hoeft te lijden op de grondver- koop De gemeente dreigde door de houtskeletaffaire op dit stuk grond in Langenbeek een kwart miljoen te verliezen. Het is Rinze Bloemhof vooral om dat laatste te doen. Hij vindt het niet eerlijk om de kosten van het mislukte houtskeletbouwprojekt te verhalen op 59 willekeurige kopers van Slok kerwoningen. Daarom stelt hij in zijn amandement, dat de grondprijzen voor deze woningen gebaseerd die- - Rinze Bloemhof (D'66): huizen nog meer haalbaar maken nen te worden op de oorspronkelijke grondprijscalculatie, vervat in de no ta Financiële beschouwingen bij het globale bestemmingsplan tweede fa se Leusden-centrum" van september 1978 met een nader bijstelling voor het deelplan Langenbeek. Met dat als uitgangspunt komt Bloemhof op een gemiddelde kavelprijs van f 37.201 inclusief BTW. In het voorstel van het college komt de gemiddelde kavel- prijs op f41 680.— Dat verschil van f4.480,— per kavel wil Bloemhof er uit halen ,,D'66 wenst de kavelprijs van de woningen met dit bedrag ver laagd te zien. zodat de woningen nog meer haalbaar zijn voor de categorie woningzoekenden waarvoor zij zijn bedoeld", aldus het amandement over de financiële gevolgen zegt Bloemhof ,,De verrekening van de minderopbrengst zal plaatsvinden bij de afrekening van de Tweede Fase, waarbij de tekorten ten laste van de reserves van het grondbedrijf zullen moeten worden gebracht". STEUN Bloemhof heeft zijn amandement reeds tevoren schriftelijk ingediend, omdat hij naar alle waarschijnlijkheid de raadsvergadering van aanstaande donderdag niet kan bijwonen. Hij heeft zich inmiddels wel verzekerd van de steun van een tweetal raadsle den, die het amandement in stem ming zullen laten komen. Voorlopig moet er van worden uitgegaan, dat het amandement van Bloemhof het niet zal halen. De raadsleden van VVD, Gemeentebelangen, CDA en SGP/GPV hebben het college hun steun tijdens de commissievergade ring van deze maand toegezegd. Dat betekent dat dertien van de zeventien raadsleden het college steunen. De fracties van D'66 en PKL zijn tegen het voorstel. Wethouder Jan Mande- maker (Financiën, onafhankelijk) houdt zich zijn mening tot op dit moment voor. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De Leusdense afdeling van de Katholieke Plattelands Jonge renorganisatie (K.P.J.) is het eens met haar bestuur dat het geen zin meer heeft aar gesloten te blijven bij de landelijke, overkoepelende organisatie. Een zéér kleine minderheid ziet nog wel mogelijkheden voor een echte plattelands Jongerenorganisatie voor katholieke jongeren in Leusden. Het huidige K.P.J. bestuur gaat op verzoek van de leden uitzoeken welke konsekwenties uittreden uit de landelijke organisatie heeft. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - In Leusden worden vrijwel geen te lefoons de deur uitgedaan om dat het gebruik daarvan te duur is. In het gebied Eemland, waar de gemeente Leusden onder valt, wordt sinds tien jaar maar ongeveer twee procent van het aantal telefoonaansluitingen opgezegd. Dat percentage be staat slechts uit een klein aantal annuleringen om financiële re denen, De rest van de opzeggin gen wordt veroorzaakt doordat mensen naar het buitenland ver huizen, doordat bejaarden in een tehuis gaan wonen en door dat twee mensen, die ieder een telefoon hebben, gaan samen wonen en één aansluiting ne men. Onlangs meldde de PTT dat er nogal wat mensen zijn die in verband met huishoudelijke be zuinigingen de telefoon niet meer willen. Volgens een woord voerder van het PTT-telefoon- district Utrecht steekt wat dit betreft het gebied Eemland gun stig af tegen sommige delen el ders in het land. ..In de Randstad met name doen meer mensen de voor hun ,,dure" telefoon de deur uit. Dat heeft zeker te ma ken met de onzekere werkgele genheid daar", aldus de zegs man van het telefoondis trict Utrecht. Leusden telt op dit moment ruim 6000 aansluitingen In de plaatselijke centrale is nog plaats voor circa 1600 nieuwe. In Nederland hebben meer dan vijf miljoen mensen telefoon De K.P.J. in Leusden telt momen teel bijna zestig leden, overwegend in de leeftijdsgroep van 20 tot 35 jaar Oorspronkelijk ging het om een club van jongeren met een agrarische achtergrond Het agrarisch karakter van de jongerenclub is door de voortschrijdende verstedelijking van Leusden zo langzamerhand verloren gegaan. In andere K.P.J afdelingen in het land is dit agrarisch karakter echter wel degelijk bewaard gebleven, het geen onder meer te merken is uit de soort publicaties van de landelijke organisaties. Ook organiseert de overkoepelende organisatie van tijd tot tijd studiedagen, cursussen, en zovoort voor jonge boeren en tuin ders De overgrote meerderheid van de Leusdense K P.J vindt dit soort acti viteiten niet zo erg nuttig meer en vindt contributie betalen aan de landelijke club dan ook een overbo dige zaak. VRIENDENKLIEK Niet iedereen binnen de huidige, Leusdense K.P.J/-afdeling denkt net zo als het bestuur Op de vorige week woensdag gehouden ledenvergade ring in het jongerencentrum De Til werd een brief besproken van het K P.J.-lid Ton van Klooster. De heer Van Klooster kon zelf niet op de vergadering aanwezig zijn maar had zijn ideeën wel op papier gezet. In zijn brief zegt Ton van Klooster het eens te zijn met het bestuur dat de huidige K.P J. afdeling geen contact met de landelijke organisatie nodig heeft Hij betreurt dat echter wel, omdat er in Leusden wel degelijk behoefte zou zijn aan een agrarische club voor katholieke jongeren. Dat deze laatste categorie jonge ren zich niet aanmeldt voor de K.P J komt omdat ,,de K.P.J.-Leusden een vriendenkring, om niet te zeggen een klit is. die zeer afstotend werkt voor vreemdelingen", aldus Ton van Klooster. NIEUW LEVEN In zijn brief aan alle K.P J.-leden in Leusden, vraagt het bezorgde lid eerst een poging te doen om de plaatselijke afdeling ..nieuw leven in te blazenDit zou alleen mogelijk zijn als het huidige bestuur opstapt en de opengevallen plaatsen worden gevuld door nieuwkomers die niet uit ,,de kliek" komen. De briefschrijver vraagt de ledenvergadering dan ook niet in te stemmen met het bestuurs voorstel de contacten met de lande lijke organisatie te verbreken. De mensen die de huidige K.P.J. niet meer zien zitten moeten maar een andere vereniging oprichten, al dus Ton van Klooster. Om de naam van Katholieke Plattelandsjongeren gestand te doen, lijkt hem dat zelfs beter. ONDERZOEK Ton van Klooster bleek woensdag avond, tijdens de algemene ledenver gadering, slechts enkele medestan ders te hebben. De overgrote meer derheid van de aanwezige leden bleek achter het bestuursvoorstel te staan om uit te gaan zoeken welke konsekwenties het heeft als de Leus dense afdeling uit de landelijke orga nisatie stapt. Men wil nadrukkelijk niet alle schepen achter zich verbran den, voordat een nieuwe organisatie vorm is gevonden Als men uit de landelijke K.P.J. stapt willen de leden zich meer rich ten op de plaatselijke omstandighe den. Er zou dan actief meegedaan kunnen worden binnen de Leusden se jeugdraad, terwijl ook de contac ten met de R.K. stichting voor jeugd- en jongerenwerk nog intensiever zouden kunnen worden. SPLITSEN Ook al zou er een zeer kleine min derheid overblijven die de K P.J. wil voortzetten dan wil het huidige be stuur daar alle ruimte voor laten. Men is van mening dat men niet uit een organisatie kan stappen als er nog leden zijn die door willen gaan. Het bestuur wil zelfs zover gaan dat zij een ledenwerfactie start ten gunste van wat als K.P.J. afdeling over zal blijven. Ook de algemene ledenvergade ring schaarde zich woensdagavond in meerderheid achter dit deel van de voorstellen van haar bestuur. Voor men echter besluit de huidige afde ling te splitsen wordt er uitgezocht of men de agrarische leden niet op een andere manier van dienst kan zijn Het zou misschien zelfs mogelijk zijn om via het landelijke A J K. (Agra risch Jongeren Kontakt) deel te ne men aan cursussen en studiedagen op agrarisch gebied. De huidige K.P.J. en de neutrale" P.J.G U. ma ken op dit ogenblik ook gebruik van het dienstenpakket van de A.J.R COMMISSIE Een commissie, bestaande uit le den van de Leusdense K.P.J.-afde ling gaat zo snel mogelijk de konse kwenties van een uittreden uit de landelijke club uitzoeken. De com missie, onder voorzitterschap van de waarnemend voorzitter van de Leus dense K P J Gerard van de Hengel, start a.s. donderdag al met haar werkzaamheden. LEUSDEN Een aantal Leusden se politieke partijen, vrouwengroe pen en vredesbewegingen heeft vori ge week besloten tot een praktische samenwerking. Een samenwerking die er toe moet leiden dat op zaterdag 21 november vele Leusdenaren naar Amsterdam gaan om mee te doen aan een grote landelijke demonstra tie tegen de nieuwe atoomraketten. Op een op 22 oktober j.l in De Krakhorst gehouden vergadering Er wordt snel gewerkt omdat men nog voor het eind van het jaar tot een definitieve besluitvorming wil ko men. Besluiten de leden hun contact met de landelijke organisatie te stop pen dan behoeft men in februari geen contributie aan het hoofdbestuur over te dragen. Het geld kan men dan besteden aan andere dingen Alleen als Ton van Klooster gelijk heeft met zijn opmerking dat er in Leusden een groot potentieel aan jongeren Is dat graag mee zou draal en In een echte, agrarische K.P.J. en als deze mensen zich ook daad werkelijk de eerstkomende weken aanmelden lijkt er nog een kans dat de K.P.J. blijft voortgestaan. Mocht dit laatste niet het geval zijn dan lijkt het einde van de Leusdense K.P.J. nog slechts een kwestie van enkele maanden. LEUSDEN Door de jeugdbewe ging wordt vrijdag 30 oktober een kaartavond voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar georganiseerd. De avond begint om 19.30 uur, maar deelnemers worden wel ver zocht zich voor die tijd zich op te geven voor klaverjassen of schutjas sen. De kosten bedragen twee gulden per persoon kreeg die samenwerking vorm in de oprichting van een Vredesplatform Leusden. Hierin zullen deelnemen de plaatselijke afdelingen van PvdA, D'66, PPR en PSP, de Leusdense vrouwen die meedoen in de Rooie Vrouwen, Vrouwenkafé en Vrouwen voor Vrede en de plaatselijke groe pen van Pax Christi/MOV en het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Afgesproken is dat elke groep zal proberen de eigen achterban te sti muleren en te motiveren tot deelna me aan de demonstratie op 21 no vember. De inzet van de landelijke demonstratie is: geen nieuwe atoom raketten in Europa, niet in Nederland, noch in enig ander land De datum 21 november is twee weken vóór de vergadering van de NAVO-Raad in Brussel, waar de modernisering van de atoomraketten opnieuw op de agenda staat. De demonstratie in Amsterdam is bedoeld om de grote bezorgdheid die in brede lagen van de bevolking leeft tot uitdrukking te brengen en ken baar te maken aan regering en parle ment. De demonstratie in de hoofdstad zal omstreeks 13.00 uur beginnen met een manifestatie op de Dam. Vanaf 14.00 uur zal er een demon stratieve tocht worden gehouden die eindigt op het Museumplein, waar de slotmanifestatie plaatsvindt Op de eerste vergadering van het Vredesplatform Leusden is besloten om Leusdenaren de mogelijkheid te bieden op 21 november gezamenlijk in een aantal bussen naar Amster dam te reizen Hiervoor werd een prijs per persoon vastgesteld van f 10,— Besloten werd ook in de loop van november een grote advertentie over de demonstratie in de Leusder Krant te plaatsen, ledereen die nade re inlichtingen wil of zich meteen wil opgeven voor de bustocht naar Am sterdam en/of wil bijdragen in de advertentiekosten kan terecht bij één van de volgende personen: mevr. T. Janssen, Karper 9 (tel. 940169), mevr J. van Mourik, Gagelhof 19 (tel 944960), de hr. S. Wiegersma. Mela- fier 8 (tel. 943193), mevr A. Mali, van Hardenbroeklaan 30 (tel 940273), mevr J. Traats, Heggerank 31 (tel. 943031) en de hr. H Wesseling, Ko renschoof 16 (tel. 943725). (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeenteraad komt aanstaande donderdag (29 ok tober) voor zijn maandelijkse verga dering bijeen. De openbare bijeen komst wordt gehouden In de raads zaal van het gemeentehuis, Hamers- veldseweg 2 en begint om 19.30 uur. De navolgende agendapunten zullen worden behandeld: Opening Installatie van de heer Ir T. Zwart Mededelingen Notulen Ingekomen stukken Voorziening diverse vacatures Wijziging samenstelling werk groepen Opnieuw vaststellen van de ver ordening tot de 1e wijziging van de bouwverordening 3e wijziging van de bouwveror dening Kredietaanvraag verkeersmaat regelen Leusden-zuid Vaststelling ontwerp-bestem- mmgsplan .Achterveld" Vaststelling ontwerp-bestem- mmgsplan ..woonwagencen trum" Voorstel tot het aangaan van een ruilovereenkomst met de Coöp 10. 12. 13 15. 16. 17. 18. 19 20. 21. 22. 23 Rabobank Leusden van gronden gelegen aan en nabij de Hamers- veldseweg Grondruil met Stichting de Boom Ontpachting van gronden voor de uitbreiding van het Burge meester Buiningpark en voorde aanleg van de Centrumweg Verkoop grond in plan Langen beek aan Slokker Vastgoed Ont wikkelingsmaatschappij b.v te Huizen Beschikbaarstelling van een werkkrediet voor het bouwrijp- maken van het plan Claeveren- bladAMIdenburg Aanvraag ex artikel 50 der Kleu teronderwijswet ten behoeve van de Protestants Christelijke' kleuterschool ,,De Vallei", (in- braakschade) Subsidie ten behoeve van eman cipatie-activiteiten 1980 Preventieve voorlichting tand- verzorging schooljeugd Belastingmaatregelen 1982 Rondvraag Sluiting. LEUSDEN Donderdag 29 okto ber houdt de Vrouwenraad een kon taktmorgen voor de Vrouwenraads leden en hun plaatsvervangsters. De bijeenkomst wordt gehouden van 10.00 tot 14.00 uur In Groot Krak horst. Het is de bedoeling dat iedereen een eigen hapje meeneemt zodat er een soort koud buffet ontstaat. LEUSDEN - De Optische Instrumentenhandel R. Groeneveld BV heeft op 1 oktober de voormalige zaak van Optiek 't Centrum overgenomen Afgelopen vri/dag werd de winkel aan Grutterij 3 heropend onder de naam Groeneveld Opticiens" Filiaalhouder van deze 31ste Groeneveldvestiging is de heer John Mulder De Groeneveld-winkel voert een assortiment van allerlei soorten brilmonturen, van modieus tot klassiek Bovendien bezit de winkel een moderne oogmeetcomputer die haarscherp kan bepalen hoe het met uw ogen staat Bijgaande foto toont het interieur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3