„IN DE BODEM ZIT ONS STADSARCHIEF' „Graven naar Amersfoorts verleden": boeiend resultaat in Flehite Grote controle door politie van voertuigen Aandacht vooro.a. banden, verlichtingen remmen DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 expositie 10 AMERSFOORT - „Een uiting van het dynamisch geworden museum Flehite", zo karakteriseerde dr. J. A. Brongers van het ROB - de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek - tijdens de officiële opening van de expositie „Graven naar Amersfoorts verleden" de ten toonstelling die van 24 oktober L/m 6 december in het museum aan de Westsingel te bezichtigen is. Hij doelde daarbij vooral op het „inha ken" van Flehite op de actuele gebeur tenissen van deze jaren, voor ons kwam die karakteristiek vooral over uit de archeologische grabbelton, die bij de entree is opgesteld en waarin de bezoeker van de expositie naar harte lust mag graaien om een oude of niet zo oude potscherf de hare of zijne te noemen door Henk Poots BLADZIJDEN VAN HET MID DELEEUWSE BOEK Graven naar Amersfoorts verleden Het is zo. dat er weinig geschreven materiaal beschikbaar is van het Amersfoort - en dat geldt eigenlijk voor heel Nederland - tussen 1259. het jaar waarin de stadsrechten verkregen wer den. en rond 1500-1550. ..Dat er drie honderd jaar stilte is ligt aan het ontbre ken van schriftelijke bronnen" aldus dr Brongers. die er aan toevoegt „in de Amersfoortse bodem zijn voorwerpen en sporen te vinden, die door een des kundige gelezen kunnen worden als een boek En hij doelt daarmee op de stadsarcheoloog. de specialist, die door zijn specifieke kennis de lege bladzijden in de ontstaans- en ontwik kelingsgeschiedenis van de stad kan invullen ..Maar dan moeten de bladzij den van het middeleeuwse boek. dat in de ondergrond zit wel snel gelezen Toen in 1978 en 1981 uitgebreiue rioleringswerkzaamheden in de bin nenstad werden uitgevoerd is door de heer W J van Hoorn de mogelijkheid benut tot het doen van archeologische werkzaamheden, waarbij door het doen van boringen en ingravingen een inzicht werd verkregen in de hoogte verschillen van het zandoppervlak on der Amersfoort en de dikte van de op hogingslagen. Daaruit kan namelijk de groei van de middeleeuwse stad ver klaard worden. In dat verband is bijzon der interessant hel artikel ..Gedachten over het ontstaan en de eerste ontwik keling van Amersfoort naar aanleiding van archeologisch geologische waar nemingen in de binnenstad' door dr. J A Brongers en drs. W. J van Tent in het oktobernummer van het tijdschrift Flehite is verschenen. (Dit speciale nummer is a raison van 5 - bij mu seum Flehite verkrijgbaar) „T VAGEVUUR'' BAKSELS EN MIS- worden, want de nieuwe bouwtechnie ken en de diepe kelders vernietigen vaak die bladzijden Daarom is graven naar Amersfoorts verleden zo belangrijk en in de ROB bijzonder blij met de aktiviteiten van de AWN - de archeologische werkge meenschap voor Nederland - afdeling Vallei en Eemgebied. die in Amers foort. zij het niet systematisch, cam pagnes verricht „Echt systematisch stadskernonderzoek is en wordt door de ROB verricht in Dordrecht. Dore- stad (bij Wijk bij Duurstede) en Deven ter Vast is komen te staan dat het gra ven in de meestal nattige ondergrond interessanter is dan in zandgrond, waar de humeuze komponent ont breekt IN DE BODEM ZIT ONS STADSARCHIEF ,,ln de bodem zit ons stadsarchief zegt dr Brongers als hij over de ..om turnde" nederzetting Amersfoort praat, er aan toevoegt, dat „de kans groter is om er de gewone mens aan te treffen dan de heer, aan wie de geschiedenis boeken de meeste aandacht schen ken" En dan blijkt ook uit de vondsten, die in twee zalen van Flehite uitgestald zijn en het bezoeken meer dan waard Eens te meer blijkt daaruit hoe de ar cheologie kan helpen bij het invullen van de witte plek in de oude geschiede nis. „De bedoeling is tweeërlei" zegt Flehite-direkteur drs B G J Elias als we met hem de expositie bekijken, na melijk tonen hoe nodig en nuttig syste matischer onderzoek is en laten zien wat er de laatste jaren gegraven en gevonden is Want als er in Amersfoort gebouwd of gegraven wordt dan poogt de AWN- afdeling er bij te zijn. „Maar mag je graven en is er tijd voor?" Aan systematisch bodemonderzoek is in Amersfoort nog niet gedaan; dat het de moeite loont is op de expositie duidelijk te zien uit de vondsten, die de huidige verbouwing duidelijk aanto nen Een tekening van de vermoedelijke omvang en indeling van dat Observan tenklooster en de vindplaats van een groot aantal skeletten laat zien. dat de monniken waarschijnlijk in de klooster gang werden begraven En bij één van die skeletten mijmeren we over de tijd van toen. wie was de man. wiens been deren hier nu liggen, eens een mens van vlees en bloed was De heer Elias wijst ons op een sleutelstuk met een typisch „Amersfoorts" profiel, vermoe delijk het werk van een timmerman, die zich van zijn vakbroeders wilde onder scheiden. op de ontwikkeling, die de bakstenen qua formaat en dikte heb ben ondergaan, op de dakpannen uit vroeger tijd. die „monniken" en „non nen" werden genoemd, om en om la gen. Maar de vraag wie nu boven lagen kan hij niet beantwoorden, hoewel het vermoeden bestaat, dat achter de naamgeving waarschijnlijk een diepere betekenis schuil gaat! O.L. VROUWEKERKHOF? In de vitrines is nog veel meer te zien We denken aan de fragmenten van pijpaarden beeldjes, aan de resten van schoeisel, aan de steen - uit Bre mer zandsteen die vermoedelijk deel heeft uitgemaakt van de Bloemendalse Binnenpoort - later als drempel heeft gediend en waarvan de vrouwenkop van serene schoonheid is. Aparte on derwerpen vormen de ontwikkeling van het stadhuis en de in 1894 in de Nieuwstraat 19 gevonden Amersfoort se muntschat, die nog steeds één van de grootste en ri|kste van ons land is. Graven naar Amersfoorts verleden. Het is boeiend en niet voor niets eindigt de tentoonstelling dan ook met een kaart van het O L Vrouwenkerkhof en de O.L Vrouwekapel. De stilte die ge vallen is over de plannen om onder dit plein archeologisch onderzoek te doen is wat verontrustend, hoewel burge meester Vermeer bevestigde, dat ze er nog altijd zijn. Bij archeologisch onderzoek wordt nog te vaak gedacht aan het allervroegste verleden, aan stenen vuistbijlen en pijlpunten, minder aan „het boek" van de middeleeu wen en juist dat boek kan erg inte ressant zijn, zoals „Graven naar Amersfoorts verleden" duidelijk aantoont! De tentoonstelling in Flehite gaat ook in - dit omdat de vondsten vooral aardewerk betreffen en alleen een zeer minutieus onderzoek andere sporen oplevert - op de vervaardiging en de ontwikkeling van middeleeuws aarde- heer H F Wijnman van de ROB heeft gedaan onder zijn huis ,,'t Vagevuur" aan de Muurhuizen 110 Bij een zeer minutieus onderzoek - de grond is ge zeefd - is daar bijv een munt van rond 1190 gevonden, enkele aardewerk- scherven en wat zilverdraden. Die lig gen nu in de vitrines in Flehite. evenals resten van maaltijden, zoals mosselen en kokkels, kastanjes en beenderen van rund en schaap „Maaltijd in de middeleeuwen" staat er boven en het illustreert, dat we door bodemonder zoek een heleboel te weten kunnen ko men. ook over de leef- en eetgewoon ten van onze voorouders werk, laat zien hoe uit de kogelronde handgevormde pot. die in het vuur stond, de pan van nu gegroeid is. Een belangrijke plaats is daarbij ingeruimd voor het pottenbakkersafval dat in de Kerkstraat gevonden is en de zeer gro te aardewerkvondst uit de tweede helft van de 16e eeuw uit een beerput aan het Havik. „Zo zie je maar wat de bo dem aan dingen op kan leveren", zegt drs Elias als we er met hem over pra ten dat die vondst waarschijnlijk de aanwezigheid van een „pakhuis bij de haven - want dat was het Havik toen - aantoont. „Het heeft beslist zin1" Het toont ook aan. dat veel van het middeleeuwse aardewerk „import" is, dat de eigen Amersfoortse pottenbak kerijen geleidelijk aan verdwenen zijn Ze zijn er geweest, zoals blijkt uit de gevonden „misbaksels", maar de oven is nog niet gevonden. •#•••?- J GLASBLAZERS IN OBSER VANTENKLOOSTER Er is nog veel meer te zien op deze expositie in Flehite. zoals resten ge vonden uij „de uiashut in Isselt, waar in de 18e eeuw misschien wel 700 000 flessen per jaar gemaakt werden, voor namelijk door uit Duitsland afkomstige werknemers. Maar ook in het Obser vantenklooster moet een glasoven ge weest zijn. zoals de vondsten van prachtige glazen scherven tijdens de AMERSFOORT - De gemeentepolitie van Amersfoort gaat In november gerichte controles uitvoeren op de technische staat van voertuigen. Met name de kwaliteit van de verlichting, banden, remmen, uitlaat en ruitenwissers van auto's krijgt in deze speciale aktie van de politie de volle aandacht. Bovendien zal tijdens de controle ook worden opgetreden tegen jeugdige fietsers en brom fietsers, die met slechte of zonder verlichting rijden. In principe kan iedere bestuurder van een auto, motor, brommer of fiets, die niet in orde is, rekenen op een bekeuring. In de meeste gevallen is men dan enkele tientjes lichter. Maar voorafgaande aan de con- troleaklie krijgen de automobilisten nog de kans van de Amersfoortse poli tie om hun voertuig te laten nakijken en zonodig in orde te laten maken Daar toe zal de politie in samenwerking met het bandenbedrijf Europneu op maan dag 2 en dinsdag 3 november tussen 19 30 en 21.30 uur gratis controle avonden houden. Banden, verlichting, stuurinrichting, schokbrekers. uitlaat enzovoort kunnen dan geïnspecteerd worden. Tevens worden de automobilisten in de gelegenheid gesteld om hun ogen. zonder betaling, te laten testen door middel van speciale apparatuur, be schikbaar gesteld door Optiek Bril 2000 Het gebouw van Europneu is be reikbaar via de zijingang aan de Mijn- bouwweg in het Amersfoortse indus trieterrein BARRELTJES De gerichte aktie van de politie wordt vanaf 9 november gedurende drie we ken gehouden Op bepaalde dagen in die periode, met name s avonds, zal een zevenmans sectie van de surveil lancedienst op pad gaan in Amersfoort Het op grootscheepse schaal kon- troleren van voertuigen gebeurt in hoofdzaak naar aanleiding van de alar merende berichten over het terughol len in kwaliteit van het Nederlandse wagenpark Adjudant A. S van Hunen- stijn van het bureau Verkeer vón de Amersfoortse politie zegt: „Man, er rij den wat oude barrelties rond. Het is niet te geloven. De mensen hebben duidelijk minder geld over om hun auto goed te laten onderhouden Of ze ko pen een wagen van duizend gulden die ze zelf een beetje opknappen onder het motto hij moet rijden De adjudant vindt dat in de winter vanwege het doorgaans slechte weer. een goede technische staat van een auto zeer be langrijk is „Aan een voertuig worden in de winter volkomen andere eisen ge steld dan in de zomer Bij vorst. sneeuw, langdurige regenval, en noem maar op kan je niet in een auto rondrij den waarvan de verlichting, de ruiten wissers. de banden of de remmen slecht zijn." verklaart adjudant Van Hu- nenstijn. Overigens wordt bij de kontro- le in november ook door de politie op getreden tegen andere dan de eerder genoemde gebreken Als bij een auto verrotte kokerbalken. slechte bodem platen. of andere ernstige technische mankementen aan het licht komen, kan de eigenaar zeer zeker rekenen op een bon Of in het ergste geval het uit het verkeer nemen van zijn wagen Inspecteur B. Rookhuyzen van het bureau Verkeer verwacht veel van de aktie. Hij zegt: „Niet dat ik verwacht dat in het vervolg ledereen in een keurig onderhouden auto zal rondrijden, maar wel dat de mensen attenter worden op de technische staat van hun voertuig en dan met name op de verlichting, banden, remmen en ruitenwissers." Met de publiciteit rond de controleaktle hoopt de politie alvast preventief te kunnen werken. Inspecteur Rook huyzen meent: ,sMet die publiciteit kan je bereiken dat automobilisten, motorrijders en natuurlijk ook fiet sers en bromfietsers nu al gaan kij ken of hun voertuig in orde is. Lopen ze tenminste niet het gevaar be keurd te worden tijdens een contro le."

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10