Kantlijn Club van en voor alleenstaanden Minder (1) Minder (2) Minder (3) Minder (4) Knotten Nog één FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Stoppen Tijd Beleid (1) Beleid (2) Monument loep op Leusden Anderhalf miljoen. Dat was zo ongeveer het bedrag, dat er van de begroting voor volgend jaar af zou moeten, wil de gemeente Leusden niet in grote moeilijkheden geraken. Het was eind september van dit jaar, toen de gemeenteraad in een informele bijeenkomst zichzelf van de noodzaak hiervan overtuigde. En men maakte afspraken om te komen tot de nodige bezuinigingen. Er zou een inventarisatie gemaakt worden van de bezuinigingsmogelijkheden op het bestaand beleid; deze mogelijkheden zouden per gebied (welzijn/onderwijs, openbare werken/ruimtelijke ordening) worden verzameld en worden toegestuurd aan de betrokken commissies; die commissies moeten vervolgens een „negatieve prioriteitenlijst" opstellen, waarbij ombuigingen, die het minste pijn veroorzaken, de eerste plaatsen innemen; die prioriteitenlijstjes van de commissies vormen vervolgens voor het college het uitgangspunt voor de samenstelling van een pakket bezuinigingsmaatregelen, die zullen worden voorgesteld aan de raad; vervolgens wordt de raad vriendelijk doch dringend verzocht een besluit te nemen. Voor de commissie Openbare Werken/Ruimtelijke Ordening begint het feest volgende week dinsdag (3 november). Dan moeten die commissieleden hun negatieve lijstje opstellen en dezer dagen ontvingen zij de resultaten van de inmiddels op hun terrein gehouden inventarisatie van bezuinigingsmogelijkheden. Dat nu is boeiende lectuur. Op zogeheten projectformulieren worden de raadsleden mogelijkheden tot minder aangegeven. De formulieren geven aan waarop bezuinigd kan worden, hoe er bezuinigd kan worden, om welk bedrag het gaat en de mogelijke gevolgen van de bezuiniging. Bovendien is erop elk formulier ruimte gelaten voor het maken vanoverige opmerkingen Om er helemaal een echt formulier van te maken is er ook nog een ruimte „Niet beschrijven". Kijken we nu even naar de wel beschreven ruimtes. Dan begint het bijvoorbeeld met de mogelijkheid om de thermostaat 1 of 2 graden lager te zetten in openbare gebouwen. Dat levert voor volgend jaar 5.200,- respectievelijk 10.400,-op. Zon bezuiniging lijkt uiterst reëel, vooral gevoeld de benauwende bloedhitte die je vaak vanuit openbare gebouwen toegolft. Maar een tikkie anders ligt het al weer met het wegbrengen van het oud papier vanuit het gemeentehuis. Nu wordt het oud papier door medewerkers van de dienst Gemeentewerken vernietigd en afgevoerd, wat ieder jaar ruim zesduizend gulden kost. Je zou het oud papier ook kunnen verkopen, maar zie dan het gevolg: „Risico van het kennisnemen door derden van de Inhoud van gemeentelijke nota's en dergelijke, terwijl dat ongewenst is". Weer een stapje verder Is de volgende mogelijkheid tot bezuinigen: „Alle stoplichten afschaffen met uitzondering van kruispunt Noorderlnslag-Hamersveldse- weg en Noorderinslag-Groene Zoom". Dat scheelt 40.000,- per jaar. Merkwaardig genoeg zijn op het formulier waarop dit voorstel staat de ruimtes voor beschrijving van de gevolgen en voor het maken van overige opmerkingen geheel onbeschreven gebleven. Wat kan er verder nog minder? De controle op de straatverlichting; het houden van verkeerstellingen; het onderhoud aan de slijtlagen van de wegen; het papierprikken; het maaien van de bermen; het schoonmaken van de schaftketen; het schoonmaken van bushokjes; het aanvegen van het hoofdwinkelcentrum; het bestrijden van onkruid; het vervangen van versleten groen: het niet verversen van het zand in de zandbakken; en gaat u zo nog maar even door. Als je het allemaal leest bekruipt je de vrees, dat we in de achterliggende jaren op een afschuwelijke manier geld over de balk, c.q. in sloten en bermen hebben zitten gooien. Maar dat is toch niet helemaal waar, gezien de gevolgen die de bezuinigingsmaatregelen kunnen hebben. Twee voorbeeldentot nog toe werd in de zandbakken ieder jaar het zand ververst. Dat kost per keer enkele tienduizenden guldens en bovendien: „Onderzoek heeft uitgewezen dat drie maanden na het verversen weer evenveel ziektekiemen aanwezig zijn als vóór de verversing, en dat een en ander op dat peil blijft. Kinderen staan niet aan meerzfektekiemgevaren bloot dan wanneer ze elders, bijvoorbeeld op straat, spelen." Vroeger, toen alles nog was zoals het nooit meer zou worden, zou je alras besloten hebben om iedere drie maanden het zandbakzand te vernieuwen. Nu doe je het dan maar helemaal niet meer. En er ligt zelfs nog een verdergaand voorstel: de helft van het aantal zandbakken in Leusden verwijderen. Daartoe wordt de eerste twee jaar het geld dat nu voor onderhoud van de bakken staat genoteerd gebruikt om ze te verwijderen. Gevolg: „Geen speelmogelijkheid meer". Overige opmerking: „Een gemeente als Amersfoort bijvoorbeeld heeft alleen zandbakken op plaatsen waar flats staan." Laatste voorbeeld: bij het bestrijden van ratten en muizen zou het profijtbeginsel kunnen worden ingevoerd. Dus wie profijt heeft van de bestrijding van de beesten, moet de kosten betalen. De opstellers van de inventarisatie zien onmiddellijk het gevolg: „De burger wordt meer met ratten en muizen geconfronteerd". Uit deze variëteit van onderwerpen moeten de raadsleden nu dus een negatieve prioriteitenlijst gaan samenstellen. Dat betekent de vermindering van stoplichten afwegen tegen de toename van ratten. Of de kwaliteit van het zandbakzand tegen de hoogte van het gras in de bermen. En als je daar dan uit bent moet je onderwijsmiddelen tegen slijtlagen gaan afwegen en vrouwenverenigingsaktiviteiten tegen gladheidsbestrijding. We houden u op de hoogte. AJL.LYSE OMBUIGING BESTAAND BELEID 1981, pro jee tf oroulierproject no:| "J omschrijving actitiveit vegen hoofde onderdeel van begrotingspost beïnvloedt ar bcdr.-.g 1' oucscr omschrijving >230. 0<» reiniging wegen 19.800 omschrijving bocuiniging taakstollende korting vun 103» omschrijving govolgea van do bezuiniging - lagere reiniglngograod (esthetisch) - vcrloging aantrekkingskracht winkelcentrum bcstjnnncec r.let beschrijven 1982 1983 198L 1983 1986 2,0 2,0 2,0 2,0 2,0 ictc voor overige opmorkingen hot is onmogelijk oen ondergrens aon te gev nog acceptabel 1 "i )begroting 1981 3>«c=r.i.-e actiriteitco lijn verplicht, öoch het nivo van de voorzien!ne is niet pcfixcerd. - Voorbeeld van een proiektlormulier Ook de komende winter gaat het Stichts Landschapsbeheer, de toko van ex-Leusdenaar Frans ter Maten, weer bomen knotten. Zaterdag wordt dat voor de eerste keer dit seizoen gedaan en daarom is er zaterdag een feestelijk tintje aan het knotten. Dat wordt gevormd door de heer F. N. Sikkes, lid van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Zaterdag om ongeveer 9.30 uur opent Sikkes het knotseizoen door het afzagen van een eerste tak. De gedeputeerde doet dat in de buurt van Woudenberg op het perceel Ekris 71Als je vanuit Leusden naar Woudenberg fietst is de Ekris het eerste weggetje aan je linkerhand na het landgoed de Boom. Het is niet de bedoeling om de heer Sikkes in z'n eenthe de rij van tweehonderd knotwilgen met zwaar achterstallig onderhoud aan de Ekris te laten opknappen, ledereen die wil, mag meedoen en krijgt dan ook nog eens een zaag te leen van het Stichts Landschapsbeheer om zijn bijdrage te kunnen leveren. Voor koffie en een kop erwtensoep tussen de middag wordt ook nog eens gezorgd door Ter Maten en zijn maten. Dus: wie zin heeft kan zaterdag door aktief mee te doen kennismaken met het knotwerk. Vanaf half tien aan de Ekris. We meldden u reeds op deze plaats dat het college van b. en w. besloten had om alsnog een abri bushokje) te plaatsen bij de bushalte in Stoutenburg. Dat had eigenlijk de VAD de autobus dienst) zullen doen, maar het geld was op. Om de Stoutenburgers niet in de kou te laten staan besloot het college om dan maar op kosten van de gemeente het hokje te plaatsen. Maar-hallo, Leusden-Zuid-, daarmee is het nog niet op. Ook de bushalte aan de Arnhemseweg bij de Dorpskerk ontbeert een fatsoenlijke schuilplaats voor passagiers en ook hier is het de busdienst Centraal Nederland, die geen cent er meer voor heeft (of geeft). Ook hier wil het college zich de kwaadste niet betonen. Dus nog één abri. Tezamen kost dat de gemeente 16.520,-. En In de commissie OWRO van aanstaande dinsdag kunnen de raadsleden zeggen of ze dat er voor over hebben. Rozendaallaan 9 Leusden-C. ..Ik ben kelner, meneer, geen bioloog. Elders op deze pagina ziet u de mogelijkheid overwogen worden om, in het kader van de bezuinigingen, alle stoplichten in Leusden op twee na af te schaffen. Wij kennen tenminste één man, die daar niet om zou treuren, naar ik meen. Dat is Jan Z., wielrijder uit overtuiging. Het gebeurde nog niet eens zo heel lang geleden. Jan Z. vertrok van huis naar werk op zijn fiets. En kwam aanrijden over het fietspad langs de Centrumweg in de richting van de Noorderinslag. Daar staat een verkeerslichtinstallatie. Voor automobielen, fietsen en voetgangers. Concentreren wij ons even op de lichten voor fietsers en voetgangers, want daar is iets merkwaardigs mee aan de hand. Wanneer een wielrijder zich voor de stopstreep opstelt-en dat moet hij doen, want anders wordt hij niet gesignaleerd door de elektronica in het wegdek en dan kan hij wel tot sint juttemis blijven wachten - ,dan kan hij het stoplicht voor fietsers niet meer zien. Dat staat namelijk te ver naar achteren geplaatst. Geeft niks, denk je, let je gewoon op het licht voor de voetgangers. Mis. De verkeerslichten voor voetgangers en fietsers blijken niet synchroon te werken. Eerst springt het voetgangerslicht op groen, pas enige tijd later voor fietsers (dat dus voor de eenzame fietser niet meer te zien is). Een fietser, die bij groen licht voor voetgangers onmiddellijk de Noorderinslag overfietst, is dus in overtreding. Zoals Jan Z., nog niet eens zo heel lang geleden. Helaas stond er een rijksveldwachter in de buurt, die het vergrijp konstateerde en Jan Z. onverbiddelijk op de bon slingerde. Tot woede van Jan Z., die van mening is dat de verkeerslichtinstallatie op de hoek van de Centrumweg en Noorderinslag voor fietsers dermate onoverzichtelijk is, dat overtredingen onvermijdelijk zijn. En dat gaat Jan Z. te zijner tijd ook de kantonrechter vertellen, want, zo is mij verzekerd, de zaak zal „voorkomen". We horen nog wel, wie er aan het langste eind trekt. Hoe, zo vragen wij ons welhaast dagelijks af, doen die Leusdense raadsleden dat nu eigenlijk? Zo n energievretende hobby als het raadslidmaatschap er op na houden naast de daagse dingen, zoals daar zijn banen en huisgezinnen? Hoe krijgen ze het voor elkaar om al die vergaderingen af te sjouwen en alle stukken te lezen, en ook nog eens een boterham te verdienen en op te eten? Zouden die mensen nu niet voortdurend in tijdnood zitten? Nee. Het antwoord op de laatste vraag is definitief: nee. Zo onthullen ons de notulen van de raadsvergadering van vorige maand. Punt 37, Sluiting: „Daar niemand meer het woord verlangt dankt de voorzitter de aanwezigen voor hun bijdrage en sluit de vergadering om 24.10uur." 24.10 uur? Zou de tijdsrekening voor raadsleden dan niet sporen met de onze, voor wie na 24 uur onmiddellijk het nulde uur volgt? Kennelijk niet. Raadsleden beschikken per etmaal over tenminste 25 uren. Hetgeen ons, onder dankzegging aan de tipgever, een heleboel verklaart. Op de voorpagina van deze krant kunt u het een en ander lezen over de plannen die het college van B. en W. heeft ten aanzien van de historische boerderij 't Claeverenblad. Onder het motto „Beter Laat Dan Nooit" presenteert het college in een stuk aan de raadsleden een aantal alternatieve mogelijkheden, waarvan er wellicht eén haalbaar zal blijken, maar ook dat is niet zeker. Alvorens echter over te gaan tot de presentatie van de alternatieven, laat het college weten het nuttig te achten „aandacht te schenken aan wat historische informatie met betrekking tot het in geding zijnde opject. Dit temeer, daar wij de indruk hebben dat mede tengevolge van wellicht wat overtrokken gevoelsmatige aspecten misverstanden zijn ontstaan en kritiek is geuit die naar onze mening niet terecht is". Het college legt verder niet uit aan wie deze kat wordt uitgedeeld, dus laten we hem maar eerlijk verdelen tussen Evelien Blom, Flehite en de Leusder Krant. En verder lezen we in het stuk, welk beleid de gemeente voert ten aanzien van historische panden in het dorp. Het staat er zo: „Wij hechten eraan op te merken, dat wij steeds een beleid hebben voorgestaan dat erop is gericht om karakteristieke of uit historisch oogpunt belangrijke objecten zoveel mogelijk in stand te houden, teneinde deze voor het nageslacht te bewaren. Een voorbeeld hiervan is de restauratie van de 3 boerderijen, terwijl verder in dit verband kan worden gewezen op de voormalige Sint Jozefschool in Achterveld, het perceel Hamersveldseweg 5 te Leusden-centrum, het streven om bijv. het oorspronkelijke karakter van de Hamersveldseweg bij de verdere stedebouwkundige uitleg van onze gemeente zoveel mogelijk te handhaven, het beschikbaar stellen van subsidies voor herstel van rieten daken van karakteristieke boerderijen e.d.". Tsja, ontroerend. Stel je nou eens voor dat de - DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 I Redactie: Marnix Kreijns; bijdrage: Caspar van Loo. Wellicht dat volgende maand verder gepraat gaat worden over de beschikking van de minister van CRM, waarbij hij meedeelde de aanwijzing van de Schoolsteegbosjes tot beschermd natuurgebied in overweging te hebben. Want, we meldden het een paar weken terug, die aanwijzing heeft het Leusdense gemeentebestuur nogal overvallen en thans is men aan het uitzoeken welke mogelijkheden er zijn om te ageren tegen de beschikking van de minister en of daar gebruik van gemaakt moet worden. Vooruitlopend op die diskussie een illustratie van waar het nu eigenlijk om gaat: de schoonheid van de Schoolsteegbosjes. Parallel aan de Schoolsteeg ligt, even naar het zuiden, dit beukenlaantje. Je moet een balk over de wetering over steken om er te komen, wat overigens niet mag. Janus Visser deed het toch en maakte bijgaande twee foto's. Zij tonen u het laantje en de inscriptie in de bast van eén van de bomen. Die beukenbomen zitten vol met inscripties. Wat aantoont, dat menig Hamersvelder dit laantje gefrequenteerd moet hebben, en daarvan in de bomenbasten heeft willen getuigen. Zei een collega overigens dat de inscriptie op de foto nimmer van 1917 kan dateren. Volgens deze collega - en hij mag als een bomenautoriteit geïntroduceerd worden - zou een inscriptie in de bast van een levende boom na 64 jaar niet meer op deze wijze leesbaar zijn. Blijft het een laantje met meer dan natuurhistorische waarde alleen. Een monumentaal laantje, zou je bijna zeggen. volgende alinea zou luiden: „De eerlijkheid qebiedt ons evenzeer op te merken, dat het door ons voorgestane beleid niet heeft kunnen verhinderen dat nogal wat karakteristieke of uit historisch oogpunt belangrijke objecten de bewonderende blikken van ons nageslacht niet meer zullen mogen voelen. Als voorbeeld zouden we kunnen wijzen op veel meer dan drie boerderijtjes en woonhuizen, terwijl verder in dit verband kan worden gewezen op het voormalige Ansfridusklooster aan de Hamersveldseweg. de voormalige boerderij „'tSpul" in de wijk Groenhouten, het noodgedwongen streven om het karakter van menig straat of laan bij de verdere stedebouwkundige uitleg van onze gemeente danig aan te tasten, de door de raad afgeschafte subsidieregering voor het herstel van rieten daken en dergelijke." Zo luidt de volgende alinea dus niet. 13 ..Wonen als vrouw in Leusden" een vak apart Werkgroep ziet geen heil meer in veilige schoolrdutes. lees ik tot mijn verbazing Omdat het te moei lijk is. Zo ken ik nog wel wat zaken die dus nu afgevoerd kunnen wor den. Verkeersaangelegenheden zijn veel te moeilijk We kunnen die werkgroep dus nu wel - tot vreug de van onze wethouder - afschaf fen Ander woord voor knelpunten uit de weg ruimen rekonstrueren. Het Huis van de Sport mag niet in Leusden gebouwd worden Als we de provinciale argumenten goed begrijpen mag dat nergens in de provincie Verontwaardigde scholier in de Korf. die niet even een pakje kauw gom kan kopen In een Korf hoort honing!" Konijntje in De Wetering: ..Lang le ve de provincie. Ik hoef nu tenmin ste niet onteigend te worden Kenners hebben hoofdschuddend bij de in wording zijnde ijsbaan ge staan: de bochten zijn volgens hen te krap. Dat wordt dus straks een kwestie van rekonstrueren Of begeven we ons nu weer op glad ijs? Lees ik in een dikke map gemeen telijke bezuinigingsvoorstellen: ..Alle verkeerslichten afschaffen". Dat voorstel komt vast van onze anti-rood-wethouder Je kunt natuurlijk ook beginnen met het rode licht De aanplant bij kruisingen zal gro tendeels moeten verdwijnen als de gemeente haar eigen algemene politie-verordening wil nakomen Daar gaat die bezuinigingspost voor plantsoenen Volgens de Wet Openbaarheid Bestuur moeten alle besluiten van onze burgemeester óók openbaar zijn. Dat kan een boeiende aange legenheid worden! Een struik tegen andere struik op de hoek. ..Ook een verhuisbericht gekregen?" Herdershond in Rozendaal ..Als ze maar van mijn struik afblijven Bloemhof snapt nog steeds niets van die kwestie rond de Slokker woningen. Van hem dus zeer ze ker geen applaus voor direkteur Pais van Gemeentewerken, nog geen klein klapje Woningen van Slokker: vast goed Leusden heeft nu een Vredesplat- form Misschien mag de SOL daar ook gebruik van maken tussen de vredesakties door De werkgroep RO van het CML zal een bezwaarschrift indienen tegen de voorgenomen aanleg van een tankbaan op de Leusderhei in de buurt van de Doomseweg. waarde voorzitster woont Bede aan de provincie In het Huis van de Sport zijn toch vele wonin gen. De redaktie van de Michehn-gids voor Nederland heeft helaas moe ten besluiten om Leusden te schrappen nu het Huis van de Sport niet doorgaat Zonder be zienswaardigheid geen plaats in de gids Als de besluiten van de burge meester van Leusden in het ver volg ook gepubliceerd zullen wor den, zullen we we! wat méér ruimte nodig hebben' En onze lezers een verklarend woordenboek V. LEUSDEN De club van en voor alleenstaanden in Leusden bestaat nog steeds. De bedoeling van deze club is om eens in de veertien dagen een gezellige bijeenkomst te houden. Soms wordt er dan een spelletje ge daan, of gaat men uit eten. Als er problemen zijn kunnen deze uiteraard besproken worden, al is de club géén praatgroep De leiding zou graag wat nieuwe gezichten willen zien iedereen, ge scheiden, weduwe, weduwnaar of vrijgezel is welkom. De avonden wor den om de beurt bij iemand thuis gehouden De eerstvolgende avond is op donderdag 29 oktober om 20.00 uur Voor nadere inlichtingen kan men kontakt opnemen met mevrouw Van Melle, telefoon 620697.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13