Producent Rob Houwer: „Voor deze ïlm steek ik m'n vingers in het vuur" „Shogun's Ninja" - de nieuwe filmtrend in de vechtkunst ,HOGE HAKKEN, ECHTE LIEFDE" <r>' „Loulou" in 't Filmhuis kijk op de film POLYGOON JOUR NAAL In het Polygoon Journaal van deze week een demonstratie van popgroe pen op het Binnenhol in Den Haag Reden voor hun aktie was het tekort aan oefenruimten, een probleem waar veel popgroepen in ons land mee te kampen hebben Voorts een korte impressie van spie gel-, spijker- en afzweringsbeelden uit Neder Kongo, zoals die te zien zijn op een tentoonstelling in het Afrika-mu- seum in Berg en Dal Uit het buitenland beelden van een wetenschappelijke expeditie in het Zuidpoolgebied Tenslotte een kleurig verslag over de manifestatie ..Stoom "81". een locomo- tievenmanifestatie naar aanleiding van de vijftigste verjaardag van de Neder landse Vereniging van Belangstellen den in Spoor- en Tramwegwezen „Loulou". regie Maurice Pialat 1981- Frankrijk. Met Isabelle Huppert en Gerard 1 Depardieu Filmhuis Appelmarkt, zaterdag tot en met dinsdag. 21.15 uur „Loulou" van de Franse regisseur I Maurice Pialat, is een moment-opname van een relatie in onze tijd: een vrouw, die uit de verstikking van haar routine-huwe lijk vlucht en met de jongeman Loulou een nieuw leven begint. Loulou Is een man, die volstrekt ambitieloos door het leven gaat en dan ook duidelijk zonder werk is. Pialat. die nog niet zo n bekendheid geniet bij het Nederlandse publiek, oogstte met „Loulou" een enorm succes met name in Frankrijk, maar ook in Nederland werd de film met lof overgoten. Terecht, want „Lou lou" is een schitterend gemaakte film, waarin Isabelle Hupert en Gerard Depardieu excel leren. Het Filmhuis Appelmarkt heeft met „Lou lou" beslag weten te leggen op een recente topper, die terecht veel publiek verdient. filmagenda Grand, tel 033-14632 „Escape to Victory", a l Dag 1 30 - 7 00 - 9 45 uur Zo. 2 00 - 4 30 - 7 00 - 9 45 uur. Grand ..Endless love", a l Dag 1 30-700-945 uur. Zo. 2.00 - 4.30 - 7 00 - 9.45 uur Grand „Hoge Hakken. Echte Liefde", 12 jr Dag. 1 30-6 30-9 15uur Zo 1 30-400-630 - 9.15 uur. Grand ..For your eyes only", a l. Dag 1.30 - 6.45 - 9 30 uur. Zo 1.45- 4 15-645- 9.30 uur Grand „Wie dan leeft, wie dan zorgt", a I Dag. 1.30 - 6 45 - 9 30 uur Ma 1 30 uur. Zo 1 45 - 4.15- 6 45 - 9.30 uur Cinema, tel 033-18900 „Het meisje met het rode haar", 12 jr Dag 1 30-6 45-9 30 uur Zo 1.45-4 15-6 45 - 9.30 uur Cinema ..Hot bubblegum". 12 jr Dag 1.30 - 6.30 - 9 15 uur Zo 1.30 - 4.00 - 6 30 - 9.15 uur. Euro. tel 033-33655 „Time Bandits' 12 jr. Do -, vrij.-, ma - di 1 30-645-9 15uur Woe za 6 45-9 15 u. Zo 1.30-4.15- 645- 9 15 uur Duo. „Een wild Zweeds blondje". 18 jr Dag. 2 15 - 7.15 - 9 30 uur Zo 2.15 - 4 30 - 7.15 - 9.30 uur Duo „Shoguns Ninja" 16 jr Dag 2 00 - 7.00 - 9 15 uur. Zo. 2 00 4 15— 7 00 9.15 uur KINDERVOORSTELLINGEN Euro, tel 33655 ..Popeyes festival", a l Za en wo-middag 1 45 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo ..Moto girls", 18 jr Vr za „The swarm16 |r-23 45-24.00 uur. DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 Liefdespaar Jenny Ane Monique van de Ven Rijk de Gooyer ni en Claudia Cardinale „Eigenlijk gaat het over extremen", zegt Dimitri Frenkel Frank „Aan de ene kant heb je de ge blaseerde heer. die alles meent te heb ben gezien en beleefd en aan de ande re kant het volksmeisje. Ik denk. dat ik die twee kanten ook in mezelf heb zit ten Aan de ene kant ben ik een aardig, vrij intellectualistisch mens, aan de an dere kant heb ik een heel primitieve volkse kant in me. Die twee karakters leven in mij naast elkaar" DE POPPEN AAN HET DANSE- N... Dat kwam heel goed van pas toen Rijk de Gooyer van een keurige, rustige en zeer beschaafde directeur in „Hoge Hakken. Echte Liefde" steeds weer moest veranderen in een lichtgeraakte volksjongen met een grote smoel. Hij moest passen in het Gooise patroon met zijn modieuze snobs én zich thuis gaan voelen in de onberekenbare om geving van de Amsterdamse volksbuurt de Pijp. Als Semijns Roggeveen heeft Rijk rekening te houden met zijn ver veelde vrouw Mirabelle (gespeeld door Geert de Jong). Als Arie Snoek daaren tegen staat niet alleen de verovering van de beeldschone Jenny centraal maar moeten ook haar ouders (Leen Jongewaard en Olga Zuiderhoek in een unieke scène) van Rijk's oprechte be doelingen worden overtuigd Als beide rollen op een onbewaakt ogenblik toch door elkaar gaan lopen, zijn de poppen aan het dansen En hóe die dansen kan heel Neder land dus vanaf 29 oktober a.s. in Amersfoort gaan zien. M.R. De shogun Shiranui (rechts) in een striid od leven en dood gewikkeld met zijn grote tegenstander Takamaru, de Ninja van de Momochi Clan. „Sogun'8 Ninja", 1981 Regie: Noribumi Suzuki Genre: historische zwaardvechters film. Met: Henry Sanada, Sue Shiomi, Sonny Chiba, Tetsuro Tamba en Isao Natsuki. Keu ring. 16 jaar. Theater Duo 2, Amersfoort. (door Bert Vos) Als het allemaal volgens planning gaat, kunnen we binnen afzienbare tijd een hele reeks zogenaamde „Ninja-films" verwachten. De eerste draait momenteel in de Nederlandse bioscopen: „Shogun's Ninja", maar daar blijft het niet bij. Van producent Menahem Golan staat „Enter the Ninja" op het program ma met Franco Nero en Susan George, „Shogun's Assassin" van Robert Hous ton en van regisseur Irvin Kershner een typische Amerikaanse tegenhanger „The Ninja" naar de bestseller van Eric van Lustbader. En - als er maar ééntje echt succesvol is - kunnen we er verze kerd van zijn, dat er meerdere imitaties zullen volgenEn daarmee hebben we eindelijk een waardige trendopvol ger van de Chinese karate- en zwaard- vechtersfilms. Want het zal misschien niet iedereen duidelijk zijn. een Ninja is een typisch Japans fenomeen Ninja- films horen authentiek Japans te zij- n. „Shogun's Ninja" is dat dan ook. Waarmee we verlost zijn van de tame lijk slechte na-synchronisaties van Chi nese makelij. Het is een op historische achtergronden gebaseerde zwaard vechters-film. waarin regisseur Suzuki niet alleen talrijke staaltjes van deze Japanse vechtkunst laat demonstreren, maar ook de vroege geschiedenis van zijn land meer reliëf geeft. Ook het feno meen „Ninja" krijgt gestalte. Een Ninja is iemand, die de zwaardvecht-kunst van de Japanse Samourai in gesubli meerde vorm beoefent. Een ware meester in de zwaardvechtkunst, waar bij bovendien nog bovenzintuigelijke krachten een rol mee kunnen spelen. In „Shogun's Ninja" is sprake van twee mannen, die beiden de top hebben be reikt. lijnrecht tegenover elkaar staan en elkaar op leven en dood bevechten met als inzet het goud van de Momochi Clan. „Sei-i-taisjogoen", deze titel ont vangt in 1192 Minamoto Joritomo (1147-1199), nadat hij de stam Taira definitief heeft verslagen, „Groot op perbevelhebber ter onderwerping der barbaren Deze titel, die al sinds de 8e eeuw aan opperbevelhebbers in de strijd tegen de Ainoe werd ge geven, wordt voortaan afgekort tot sjogoen, een erfelijke eretitel voor de militaire heersers van Japan. Van 1192 tot 1867 oefenen de sjogoens .doorgaans de feitelijke macht uit in Japan; de keizers zijn veelal slechts in naam de hoofden van de staat. Een der meest bekende sjogoens was ongetwijfeld Tojotomi Hideyoshi (1536-1598), die in 1581 in opdracht van de heerser van Japan, Oda Noboe- naga. de Momochi Clan vernietigt. De rijke bezittingen van deze Clan geven Oda genoeg middelen om nieuwe ver overingsoorlogen te financieren. De erf genaam der Clan, Takamaru, weet het vege lijf maar ternauwernood te redden In 1582 valt Oda door het zwaard van Akechi, een sjogoen van verraderlijk al looi. Hidéyoshi grijpt zijn kans. Onder het mom voor een goede zaak te strij den. wraak voor zijn geliefde heerser, trekt zijn leger op tegen Akechi; deze laatste overleeft de bloedige slag niet en Hidéyoshi grijpt de totale macht Takamaru is door getrouwen het land uit gesmokkeld; in China krijgt hij zijn opvoeding Tien jaar later komt hij als volwassen man terug om zijn Clan te wreken Men herkent hem aan het zwaard, dat van vader op vader gaat, en langzamerhand bouwt hij een leger op Hidéyoshi zendt een grote invasie macht naar Korea; dit land zal als springplank moeten dienen voor een aanval oo China. Hoewel hi| aanvanke lijk de rebellie van Takamaru nauwelijks serieus neemt, worden de daden van de Momochi Clan steeds driester Hi déyoshi moet wel ingrijpen: sjogoen Shiranui. die destijds een grote rol speelde in de eliminatie van de Momo chi, bindt de strijd aan met Takamaru Bijna slaagt hij in deze taak. doch Taka maru en zijn volgelingen kunnen zich terug trekken in de bergen. Hidéyoshi is ernstig ziek en zijn da gen zijn geteld Shiranui wacht op het juiste moment om de macht over te ne men, maar Takamaru doorziet de opzet en maakt zich op tot een grote wraak- tocht „Shoguns Ninja" is, zeker gezien de eerdere produkten in dit genre, geen slecht gemaakte film. Regis seur Suzuki weet te overtuigen, niet alleen in de massa-scènes, maar ook door een goed in elkaar zittend scé nario. Een scenario, waarin de Japanse tradities een belangrijke rol spelen. „Shogun's Ninja" is daardoor niet al leen een prima film in het zwaard vechters-genre met tal van soms ver bluffende staaltjes, maar tevens uit historisch oogpunt interessant. Wél voor de liefhebbers die wel wat ge wend zijn op dit gebied, want het zal duidelijk zijn, dat in „Shogun's Nin ja" het zwaardvechten niet bepaald als „sport" wordt beoefend. HOGE HAKKEN, ECHTE LIEFDE (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Deze week gaat de nieuwe Nederlandse film ,,Hoge hakken, echte liefde" van Dimitri Frenkel Frank in k première in een groot aantal theaters. I) Ook in Amersfoort. Aangezien de film j pas op het laatste moment is gekomen. zijn wij niet in staat geweest de film tijdig voor u te bekijken Vandaar dat we van daag volstaan met een artikel over deze film, waarin zowel producer, regisseur als verschillende spelers over deze film a aan het woord komen. Volgende week in j deze rubriek de mening van onze film- U redaktie. Dat Is nog nooit vertoond: vanaf 29 Dktober a.s. draait in maar liefst 60 Jederlandse bioscopen de nieuwe Nederlandse filmkomedie „Hoge lakken, Echte Liefde" met in de loofdrollen onze vaderlandse Su- jerstars Rijk de Gooyer en Monique van de Ven. Dit duo staat in de kome die van regisseur Dimitri Frenkel :rank en producent Rob Houwer voor het eerst samen voor de came- a. Rijk de Gooyer kijkt in „Hoge Hakken, ïchte Liefde" in een dubbele lachspie- jel van onze tijd. „Moet jij een knal. nafketel?", roept Rijk. Hij speelt de vrachtwagenchauffeur Arie Snoek in deze verfilming van Dimitri Frenkel Frank's gelijknamige roman. Ondanks zijn stoere uiterlijk heeft die volkse uit daging een geaffecteerde ondertoon Dat is geen wonder Want Arie Snoek is een vermomming van Semijns Rogge veen en dat is de directeur van een welvarend contamerterminal in de Am sterdamse havens. Heer Roggeveen heeft genoeg gekregen van zijn hoog- Regisseur Dimitri Frenkel Frank geplaatste positie en zijn rijke, Gooise leventje. Door aangeschafte snor en pruik onherkenbaar monstert hij in zijn eigen bedrijf als arbeider aan Waar nie mand iets in de gaten heeft Echte pro blemen doemen pas op, als Semijn Roggeveen als Ane Snoek onsterfelijk verliefd wordt op Jenny, het mooie kof- fiemeisje in de kantine LACHEN GEBLAZEN BIJ DE BEDSCÈNES „Een vreselijk leuk, origineel gege ven dus", zegt hoofdrolspeler Rijk de Gooyer. „Monique van de Ven is spe ciaal uit Hollywood (waar zij samen met cameraman Jan de Bont leeft en werkt, red.) overgekomen, om de rol van Jen ny te spelen. Het was erg prettig om met haar samen te werken Vooral bij de bedscenes was het soms flink lachen geblazen en met haar heb ik die graag gedaan Ik zeg niet gauw zoiets, want ik ben erg critisch. Zeker wat mijn eigen werk betreft. Ik moet ook bekennen, dat ik nooit zo vlug lach en om mezelf al helemaal niet. Maar toen ik de film nu klaar zag, bleef ik er vaak bi|na in. zo film hebben gemaakt", zegt Rob. „We hadden al ver over de 100 meisjes in onze studio aar. de Amsterdamse Kei zersgracht getest. Maar de ideale Jen ny voor „Hoge Hakken" was er nog steeds niet bij En dat terwijl Rijk de Gooyer, overigens één van de weinige echte filmsterren die ons land kent, al lang voor de rol van Semijns Rogge- veen/Arie Snoek vast stond". Toen kwam Monique - kwam, zag en over won „Het was eigenlijk net zo als toen ik haar destijds voor „Turks Fruit ont dekte", aldus Rob Houwer. „Monique spatte tijdens de projectie van haar test voor „Hoge Hakken, Echte Liefde" als het ware het doek af. Opeens werd alles duidelijk: Monique is gewoon die Jenny. En met diezelfde overtuigingskracht speelt ze nu de rol naast en met Rijk in onze film" HET NIEUWE DEBUUT VAN DIMI TRI FRENKEL FRANK Producent Rob Houwer was het óók, die Dimitri Frenkel Frank als speelfilm- regisseur ontdekte. Het was iets, wat Dimitri al heel lang erg graag wilde doen. Maar op de één of andere manier bood zich nooit een concrete gelegen heid. En dat, terwijl Dimitri Frenkel Frank waarachtig geen onbekende in ons land is en zijn talent op velerlei ge bied laat schitteren. Hij schreef vier ro mans, een verzameling sketches, een kinderboek en werkte bovendien als schrijver en regisseur voor cabaret, theater en televisie (onder meer; „Zo is het toevallig ook nog es een keer", „Ha- dimassa", „De Nonsens en Treurniet Show", „Herendubbel") Maar met „Hoge Hakken, Echte Liefde" geeft Di mitri zijn debuut als speelfilmregisseur. „Oorspronkelijk had ik alleen de verfilmingsrechten van Dimitn's laatste roman. „Hoge Hakken, Echte Liefde" gekocht", zegt Rob Houwer, „zonder dat ik eerst van plan was, hem zijn eigen boek als speelfilm te laten regisseren. Maar toen dacht ik op een gegeven ogenblik: waarom eigenlijk niet. Ik vind het zelf een best geniale vondst, die bij deze verrassend vlotte en professione le verfilming van dit leuke verhaal heel goed uitpakt". Rob Houwer heeft het gevoel, dat Dimitri Frenkel Frank een talent is, waar we zuinig op moeten zijn. „Ik had mij voorgenomen om hem op een behoedzame manier de richting van de speelfilm voor het grote bio scooppubliek op te sturen. En dat is voor de volle honderd procent gelukt", aldus Rob „De roman was al geestig en erg geschikt om te verfilmen. Maar de film is nog veel aardiger en ik ben er zeker van, dat miljoenen Nederlanders zich daarin met veel plezier zullen her kennen". „Ik heb zowel in het boek als in de film alles gestopt waar ik zelf van hou", zegt Dimitri Frenkel Frank. „Lachen en tob ben, woede en wanhoop, sex en liefde, satire en ironie; het met elkaar botsen van maatschappelijke groepen 't zit er allemaal in. Het is een hele bonte, volkse komedie geworden. Waarmee iedereen zich zal kunnen amuseren en dik op z'n kosten komt", aldus Frenkel Frank. Echte komedie s worden in ons land maar erg zelden gemaakt „En nog veel minder vaak gebeurt het, dat ze nog lukken ook", zegt producent Rob Hou wer. „Ikzelf heb na „Wat Zien Ik", dat destijds een enorm succes was. een flink aantal jaarljes gewacht, voordat ik weer de juiste combinatie van een pri ma verhaal, de juiste hoofdrolspelers en een voor dit moeilijke genre perfecte regisseur bij elkaar had. Maar ik steek er m'n vingers voor in 't vuur: bij „Hoge Hakken. Echte Liefde' is het nu voor de tweede keer gelukt, een leuke, pittige speelfilmkomedie als het ware uit het niets tevoorschijn te toveren". De filmkenners zullen bij „Hoge Hak ken. Echte Liefde" aan de fantasie- (en succes-)rijke Italiaanse komedies, zo als die gemaakt werden door regis seurs als Dino Risi, Vittoria de Sica en vaak gespeeld door Marcello Matroian- sterk kwamen gekke situaties en dialo gen over" „En waar Rijk lacht, daar blijft het publiek beslist niet achter", zegt produ cent Rob Houwer. Met „Hoge Hakken, Echte Liefde produceerde Rob na „Wat Zien Ik", „Keetje Tippel", „Turks Fruit", „Grijpstra de Gier" en Neder lands grootste (en ook internationaal: succesvolste) speelfilm ooit vervaar digd, „Soldaat van Oranje zijn 6e Ne derlandse speelfilm in serie En het ge luk bleef Rob Houwer („De enige filmty coon die ons land kent" - aldus Haagse Post begin van deze maand) tot nu eveneens in serie trouw. Er mag rustig worden gesteld, dat hij gedurende de afgelopen tien jaar er voor een groot deel voor verantwoordelijk is. dat de Nederlandse speelfilm zo n enorme vooruitgang heeft geboekt en nu ook in het buitenland een naam begint te krij gen. Rob Houwer was het ook. die Moni que van de Ven voor „Hoge Hakken, Echte Liefde" terug uit Hollywood haal de „Het is de derde keer, dat Monique en ik nu samen een Nederlandse speel Producent Rob Houwer fi&WCD CjSEFT AMTWOCTb op oe. AfZWOPDIS Pe fSBOPl MC, AkS DE hOOO ner Hc&fiT is LnJcSji^P M£li. LAt^HoS. YzCLAfUi HET SAiefc'Uwr noe-T DE ICLeur£gJcLA<Z 2e holism pas imec, ACS HUW ouoee^. umezeh f- hawdcchoemew hebbew BBZACHT

Leusder Krant | 1981 | | pagina 15