pen huis bij Lisidunahof Carnaval 1981-1982 komt in zicht 1 4 Hobbyinstuif 'lantenkas wordt in gebruik genomen 0 FOTO-KOHlt NODIG? Leusder Krant Opbrengst kledingbeurs - Lisidunahof: integratie met Leusden moet benaderen en hoe men de be geleiding moet bijstellen Uit het voorgaande blijkt wel dat de ..geadopteerde" niet altijd zonder fa milie is In vele gevallen ligt dit feit er echter wel OPEN HUIS De vrijwilligers worden niet on voorbereid ..Lisidunahof" inge stuurd Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Gerard Groe nendijk. Hij laat tijdens een rondlei ding ..Lisidunahof" zien en probeert in een gesprek erachter te komen wat men wil met een zorgrelatie. Hij weet vanuit zijn werk zeer goed de voor en tegens van de omgang met demente bejaarden Een negatief advies behoort dus ook tot de moge lijkheden Het is voor hen die niet vastbesloten zijn dus best de moeite waard om eens met hem te gaan praten Gerard Groenendijk en de heer Woortman zullen in ieder geval aan wezig zijn als men op 30 oktober aanstaande ..open huis" houdt. Van 13 00 uur tot 18 00 uur zijn alle Leus- denaren van harte welkom Centraal staat een ruilbeurs. Men wordt gevraagd plantenstekken mee te nemen die men hier kan ruilen. Men hoeft geen stekken mee te ne men: „Heeft men echter teveel dan kan men ze met een gerust hart in de plantenkas achterlaten. Er zal goed voor gezorgd worden", aldus Gerard Groenendijk. Tijdens een doorlopende diavoor stelling kan men nogmaals de fancy- fair van 19 juni beleven. Op iedere bezoeker staat een drankje en een attentie te wachten. Voor nadere informatie over de zorgrelatie of over de opening van de plantenkas kan men kontakt opne men met „Lisidunahof", tel. 942224. LEUSDEN/CENTRUM - Het carna valsseizoen 1981-1982 komt met rasse schreden naderbij. Een heel bijzonder jaar van leut en zotternij voor de Gouden Klomp. Niet alleem omdat prins Goedgemutst (in het da gelijkse leven Folkert van der Veer) over goed veertien dagen in de WW terecht komt. Ook het vertrek van se cretaris Bert Steman naar Emmen liet een leemte achter-tijdelijk opge vangen door interim pennelikker Jan Roos - en voorzitter Georg Dietrich heeft moeten afhaken of haakt bin nenkort af, omdat zijn energie elders dringender is gewenst. Dat het spul nog bestaat is een ge volg van de IJzersterke constructie van het geheel. De Gouden Klom- pers gaan doodgemoedereerd ver der en doen net of er niets aan hun klomp is. Op zaterdag 14 november (aanvang 20.30 uur) wordt in de Ro- da-kantine op het BB-park het Prin senbal gehouden m.m.v. het huisor kest Fix-Fox. De toegangsprijs be draagt ƒ7,50 tenzij u alsnog lid wil worden van de Gouden Klomp a/22,50 (te storten op rekeningnum mer 33 59 65 024 t.n.v. de carnavals vereniging bij de Rabobank) en dan heeft u meteen ook vrij entree bij alle volgende activiteiten in het komende seizoen. Tijdes het Prinsenbal wordt Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per Jaar, f 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van 1 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. vervolg van de voorpagina dat voormalige boerderijen zoveel als mogelijk gehandhaafd zouden moeten blijven. Als uitvloeisel daarvan liet men onder meer de opstallen van 't Claeve- renblad staan. CRM De uit het begin van de zeventiende eeuw daterende boerderij werd in 1973, op grond van zijn oudheidkundige en volkskundige waarde, door de minister van CRM geplaatst op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monu menten. Hoewel dat nog niet beteken de, dat de boerderij definitief als een monument in de zin der wet beschouwd moest worden, traden wel onmiddellijk de rechtsgevolgen in. Dat betekent vooral, dat het gebouw niet zonder toe stemming van CRM gesloopt mag wor den. In april 1974 vroeg de gemeente raad de minister of 't Claeverenblad van de ontwerplijst van monumenten afge voerd zou kunnen worden De kosten van restauratie zouden op dat moment al 600.000,- bedragen en dat bete kende voor de gemeente een financieel probleem. Bovendien leidde de inpas sing van het gebouw in het uitbreidings gebied tot planologische problemen Maar de minister vond de waarde van 't Claeverenblad zwaarwegender dan de bezwaren van de gemeenteraad en in oktober 1975 werd 't Claeverenblad de finitief op de monumentenlijst geplaatst De gemeente zat er maar mee De verbouwing van drie voormalige boer derijen (Hakhorst, Groot Krakhorst en Nieuw Langenbeek) tot sociaal-culture le accommodaties was juist in volle gang. Geld voorde restauratie van nog meer boerderijen leek de gemeente raad niet over te hebben, terwijl er ook geen behoefte meer leek te bestaan aan nog meer sociaal-culturele accom modaties in de vorm van verbouwde boerderijen. Zo ging ook de voormalige boerderij 't Spul in de wijk Groenhouten na lange discussies in 1978 toch tegen de vlakte VERLOEDERD Ondertussen verloederde 't Claeve renblad in ernstige mate. Aanvankelijk werd de voormalige boerderij nog voor bewoning gebruikt, maar de verslechte rende bouwkundige staat maakte dat enkele jaren geleden onmogelijk Er werd niets meer gedaan aan het ge bouw en de bouwkundige staat holde verder achteruit. Daar kwamen dan ver schillende particulieren en organisaties tegen in het geweer Zo is er de oud heidkundige vereniging Flehite, die de gemeente meer dan eens van een vol strekt onvoldoende monumentenbeleid heeft beticht. In de plaatselijke politiek was het vooral het CDA, dat zich het lot Zo zou de qjluatie kunnen worden, wanneer de boerderij gehandhaafd blijft van 't Claeverenblad aantrok Welis waar niet door in de meerjarenanalyses behorende prioriteitenlijst restauratie van 't Claeverenblad een hoge plaats te geven - andere politieke groeperingen deden dat evenmin - maar wel door het college uit te nodigen met een voorstel ten aanzien van de boerderij te komen Dat voorstel ligt er nu dus en het be vat diverse alternatieven. Verschillende van de suggesties verwerpt het college ook meteen weer Het beste in de oor spronkelijke bedoeling past eigenlijk, dat de gemeente zelf 't Claeverenblad restaureert en er een sociaal-culturele bestemming aan geeft Maar allereerst zijn de kosten - door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg begroot op 1.100.000,- voor de gemeente niet op te brengen. Meermalen heeft die zelfde Rijksdienst bovendien laten we ten, dat de gemeente op een subsidie niet hoeft te rekenen. Voorts wijst het college er op, dat er geen behoefte meer lijkt te bestaan aan sociaal-cultu rele voorzieningen in de vorm van boer derijen, vooral ook gezien de proble men die er toch aan blijken te kleven (tocht- en kouproblemen, overlast voor de woonwijk). Het college erkent, dat op deze wijze een van de oudste gebou wen van Leusden behouden zouden kunnen blijven, maar het weet niet waar het geld vandaan gehaald zou moeten worden Waarmee dit alternatief voor het college vervalt. De tweede mogelijkheid is volgens het college niet reèel; trachten de boer derij aan een particulier te verkopen, die 't Claeverenblad zonder meer opknapt Dat is de afgelopen jaren al vaak ge noeg geprobeerd, zonder succes ZES KAVELS Realistischer is het collegevoorstel om de boerderij voor een symbolisch bedrag aan een particulier in eigendom over te dragen en een restauratiesubsi die in het vooruitzicht te stellen Het college ziet een mogelijkheid om daar geld voor vrij te maken door op het ter rein rond de boerderij zes vrije sector kavels te leggen De grondopbrengst zou voldoende zijn om er een positief saldo van 238.000 - aan over te hou den, welk bedrag als subsidie gegeven zou kunnen worden aan degeen. die de boerderij voor één gulden koopt. De ko per verplicht zich dan om de boerderij volgens de richtlijnen te restaureren Of dit plan uitvoerbaar is, zegt het college niet zeker te weten. B. en W noemen het ..niet bij voorbaat onhaal baar". In ieder geval zal het bestem mingsplan er voor moeten worden aan gepast. Verder moet er ook een ander onderdak gevonden voor het hervormd- gereformeerde jeugdwerk, dat nu plaatsvindt in een schuur bij 't Claeve renblad. Een terrein ten noorden van de kruising Centrumweg/Hamersveldse,- - Zo zou het worden, wanneer de boerderij niet zou kunnen blijven staan weg lijkt het college geschikt daarvoor Mocht bovenomschreven opzet niet binnen een jaar gerealiseerd kunnen worden, dan stelt het college voor om CRM te vragen om de boerderij alsnog te mogen slopen en op de plaats wo ningbouw te doen plaatsvinden. Daar over zegt het college „Indien alle opstallen zouden worden gesloopt (dus inclusief de schuur waar in het jeugdhonk is ondergebracht) kan een zodanige verkaveling worden ver kregen dat hierop 14 kavels premie koop en 4 kavels vrije sector kunnen worden gesitueerd Een en ander zou een meer-opbrengst grondverkopen opleveren van 330 500,-. Bij handha ving van de schuur sec, zou een verka- velingsplan kunnen worden gereali seerd dat voorziet in 5 kavels vrije sec tor en 4 kavels premiekoop. In dat geval zal slechts een meer-opbrengst grond- verkopen worden verkregen van 139 800,-. terwijl geluidsoverlast uit de te situeren woonbebouwing in de rede ligt. Het terrein ten noorden van de kruising Centrumweg/Hamersveldse- weg lijkt voor het „jeugdhonk" boven dien een geschikt alternatief". r i i tegen elf uur elf de zotte inkomst van de Leusdense carnavalsprins ver wacht. Wij zouden u graag willen vertel len. wie dat zal zijn. maar ons werd vriendelijk en met grote nadruk ver zocht dat niet te doen. Sorry mensen, maar wat let u om zelf te komen kij ken wie die grote eer te beurt valt? Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De kledingbeurs die woensdagmiddag 14 oktober werd ge houden is succesvol verlopen. Ook de ze keer is er weer veel kleding (en ook de door de organisatie gevraagde bril len) gebracht Velen bezochten de kle dingbeurs en er werd veel kleding ver kocht Er was vooral animo voor kin derkleding. truien, en jassen De over gebleven kleding vond de volgende be stemmingen 150 kg kleding ging naar Mamelodie (Zuid-Afrika) Natuurlijk werd de stichting Mensen in Nood niet vergeten en ging er kleding naar het Lotjeshuis in Suriname. Ook ging er kleding naar Polen De vele bril len die waren gebracht gaan naar een missiepost in Indonesië, van daaruit zullen ze een bestemming vinden De opbrengst van de kledingbeurs was 2117,50 Dit geld zal als volgt worden besteed 1Voor het financieren van de te ver zenden kleding naar Zuid-Afrika. 2. Een project Te weten twee opvang centra op Madagascar voor meisjes die in aanraking zijn gekomen met de kinderrechter Zij worden begeleid en geholpen om een nieuwe bestaan op te bouwen 3. Stichting Mensen in Nood. Caritas Nederland ledereen van harte be dankt LEUSDEN - Zaterdag 31 oktober liggen er bij Blijhof aan de Ansfridus- laan weer allerlei materialen waar mee kinderen van 4 tot en met 12 jaar hun kreativiteit kunnen botvieren. Ook is er weer hout voor degenen die graag een spijkertje willen slaan. De instuif begint om half elf en duurt tot half één. De kosten zijn ƒ1.50 voor leden, kinderen die geen lid zijn van Blijhof betalen één gulden meer door Leonle Merts ingezet bij allerlei aktiviteiten of het nu gaat om hulp bij de soos of bege leiding naar zwembad of kerk Zij verlenen hulp bij de dagjes uit of stellen zich als chauffeur voor het busje beschikbaar Het gaat hier om UVV-ers, om men sen die via de kerk komen, maar ook om vrijwilligers die uit eiger bewe ging kontakt hebben gezocht met „Lisidunahof". Op „Lisidunahof" hecht men grote waarde aan het werk van deze vrijwil ligers. Ook zij zorgen ervoor dat „Li sidunahof" er in Leusden bijhoort Onder deze vrijwilligers bevinden zich er acht, die een bewoner „ge adopteerd" hebben „Adoptie" is een woord dat men in dit verband wel vaak gebruikt, maar zo wel Groenendijk als Woortman 'vin den het een slecht woord Woortman „Zorgrelatie zou een beter woord zijn Je zou het kunnen omschrijven als zorg voor één pa tiënt Het gaat om vrijwilligers die één, twee op zelfs drie maal per week bij een bepaalde bewoner voor een bepaalde tijd op bezoek gaan Omdat men tot nu toe slechts de beschik king heeft over acht vrijwilligers die een zorgrelatie met bewoners zijn aangegaan bestaat er nog steeds een grote behoefte aan mensen die dit groepje willen uitbreiden TROUW LEUSDEN/CENTRUM Op 30 oktober aanstaande wordt de plantenkas van „Lisidunahof" officieel In gebruik genomen. Deze gebeurtenis zal een feestelijk tintje krijgen. Alle Leusdenaren zijn welkom om In de feestvreugde Ie delen. De opening van de plantenkas be hoort tot die aktiviteiten waarmee „Lisidunahof" een integratie binnen de Leusdense samenleving hoopt te kunnen bewerkstelligen. PLANTENKAS In het verleden is vanuit de Leus dense samenleving een positieve be langstelling getoond voor het projekt „plantenkas". In mei 1977 begon een vijftal „mannen van het eerste uur" aan een poging om het projekt van de grond te krijgen Het ging om perso neelsleden Personeelsverloop bleek de grootste vertragende faktor te zijn. Het huidige hoofd van de aktivitei- tenbegeleiding op „Lisidunahof", Gerard Groenendijk, vond bij zijn in diensttreding „de voltooiing van de plantenkas" in zijn takenpakket Die voltooiing is nu een feit. „Een krach tige motor is een belangrijk gege ven", zegt de heer Woortman, be stuurslid van „Lisidunahof" over Ge- rards aandeel bij de totstandkoming van de plantenkas Maar Gerard wijst er onmiddellijk op dat hij het hele maal niet alleen gedaan heeft: „!k heb diverse mensen voor mijn wa gentje gespannen". De aangeboden hulp is zo groot geweest, dat het praktisch onmoge lijk is alle mensen en groepen met name te noemen. De grootste groep bestond uit Leusdenaren die de fan- cy-fair van 19 juni jongstleden be zochten De opbrengst van deze ge beurtenis bleek maar liefst 23 000 gulden te bedragen' Verder ontvangt „Lisidunahof" spontane burenhulp van het Dien stencentrum Deze hulp beperkt zich overigens niet alleen tot de rommel markt. Men betrekt de bewoners van „Lisidunahof" ook bij vieringen Van de vele anderen die hielpen, hebben bewoners en personeel van „Lisidu nahof" een plezierige herinnering aan de MTS-ers die de plantenkas bouwden. Hun aanwezigheid zorgde voor een aangename afwisseling. AFWISSELING Afwisseling, dat brengt integratie met zich mee voor „Lisidunahof" Kinderevenementen, die eveneens op integratie gericht zijn hebben wel degelijk resultaat opgeleverd, al is het niet groot. „Lisidunahof" heeft een goed lopend kontakt met „Kinderland". Dit kon takt bewijst zijn waarde als de kinde ren van deze lagere school met een thema als „oud worden" bezig zijn Naast dit kontakt worden er aktivi teiten als poppenkast, kerstfeest, karnaval en kortgeleden nog bees tenbende. naar aanleiding van die rendag, georganiseerd Sindsdien bezoeken een tweetal kinderen re gelmatig „Lisidunahof" Ze komen niet eens in de eerste plaats voor de bewoners het zijn vooral de kippen van het tehuis die hun aandacht heb ben Men ziet ze graag komen De meeste bewoners zijn dol op jonge kinderen. Ook het personeel is ingenomen met de jeugdige bezoe kers „Het geluid van kinderstemmen doorbreekt het vaste patroon een beetje Je merkt het aan iedereen. Het wordt hier anders al gauw een dooie boel" aldus Gerard Groenen dijk. Woortman knikt instemmend. ZORGRELATIE „Lisidunahof" heeft de beschik king over 110 vrijwilligers en niet over 70, zoals eerder in de Leusder Krant vermeld stond Zij worden Wat moeten belangstellenden we ten voor zij aan een zorgrelatie begin nen? Wat wordt zeker van hen ver wacht? Woortman „Je moet weten wat je doet als je eraan begint Als je voor jezelf zegt „Dat doe ik eens een jaartje", is het misschien niet altijd goed eraan te beginnen. Je begint een relatie De bewoner rekent erop. Nu is het niet zo dat je niet meer op vakantie kunt om maar wat te noe men. Er wordt wel een grote trouw verwacht". Voorbeelden van trouw kent men op „Lisidunahof" wel Men maakt regelmatig mee dat bewoners door medemensen tot op hun sterfbed begeleid worden. Hieruit moet men niet opmaken dat dit ook een bindende voorwaarde is voor vrijwilligers die een zorgrelatie willen aangaan. Men is er vrij in hoe men deze relatie op een serieuze manier gestalte geeft. Het kontakt staat voorop Bij sommigen is het zelfs uitgegroeid tot een bezoekje aan het gezin van de vrijwilliger. Men is eveneens vrij in het bepalen van het dagdeel waarop het bezoek valt. Iemand die een zorgrelatie is aan gegaan met een bewoner zal ook betrokken worden bij de bewoners besprekingen. Tijdens deze bespre kingen waar vefder personeel en familieleden bij zijn betrokken wordt het verloop van het dementie proces bij de bewoner besproken Men overlegt hoe men de bewoner - De plantenkas wordt vri/dag officieel in gebruik genomen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3