„De OAD is van en voor het onderwijs" Werk van Nelleke Havelaar in Galerie De Hakhorst Muziekavond in Dorpskerk Onderwijsadviesdienst wordt groter „Capaciteiten-onderzoek is overbodig" jgSgir^ Aktiviteiten bejaardencomité onderwijs door Caspar van Loo Bavo-rapportage. die verder bestaat uit schoolvorderingstoetsen voor vijfde- en zesdeklassers. het advies van het schoolhoofd en de mening van de ou ders. Deze criteria worden gehanteerd voor de toelating van een leerling op een middelbare school. Directeur Hagens van de OAD zegt. dat in vijftien procent van de gevallen de resultaten van het capaciteitenonder- zoek verschillen met de mening van de school over de kwaliteiten van de leer ling. Desgevraagd vindt de heer Ha gens dat percentage niet hoog. ..De uit slag van de test is in zeer grote mate afhankelijk van de leerling zelf. Daar bedoel ik mee. dat het verschil dat kan ontstaan tussen de resultaten van het onderzoek en het oordeel van de school over een leerling, door een leerling be paald kan worden Hij of zij is bijvoor beeld intelligent, maakt daarom de test goed, maar baalt van school waardoor slechte cijfers worden behaald en de school geen goede indruk van zo'n leer ling ki.jgt Andersom is natuurlijk ook mogelijk, dat een leerling zijn best doet, altijd in het gareel loopt, maar niet echt de capaciteiten heeft om de test met te krijgen van het ministerie van So ciale Zaken, onder welk ministerie de SBK valt". Hagens vindt echter niet, dat de capaciteitenonderzoeken dan maar moeten worden afgeschaft. „Nee", zwakt hij zijn opmerkelijke mening af, „in de huidige onderwijs structuur en volgens de geldende ei sen voldoen de testen bij de zes deklassers prima. Slechts bij een an dere structuur, waarbij iedere school in principe voor ieder kind toeganke lijk is, zou het capaciteitenonder- zoek overbodig zijn". De OAD-direc- teur is daarbij van mening, dat het voor de ouders zeer nuttig is om aan de hand van de resultaten van de test te weten welk niveau hun kind heeft. LTS-PROJECT De heer Hagens laat blijken, dat het niet onmogelijk zou zijn om als onder- wijsadviesdienst zich eens te gaan rich ten op middelbare scholen Hij zegt ,,De OAD zou zich kunnen concentre ren op bepaalde aspecten in het voort gezet onderwijs Niet op begeleiding van vakken, lesmethodes, maar op ne venzaken. Onze dienst zou bijvoor beeld de oorzaken kunnen vaststellen waarom sommige middelbare scholie ren afhaken". In dit verband merkt de DONDERDAG 29 OKTOBER 1981 h1 leu sd e n kra n Is zegt, dat die opzet beter is, omdat er anders „gedweild wordt met de kraan open". De onderwijsadvies- dienst ondersteunt de scholen, sim pel gezegd, met leerhulpmiddelen en adviezen. Een manier om de lagere scholen te helpen is door middel van de zogeheten systeembegeleiding Die richt zich op het schoolteam om de door dit team gewenste veranderingen op school te verwezenlijken. Die kunnen zijn het vin den van een nieuwe, betere lesmetho de. het individualiseren van het lesge ven of bijvoorbeeld het inschakelen van de hulp van ouders op een school. De Amersfoortse OAD bestrijkt de plaatsen Amersfoort, Leusden, Wou denberg. Scherpenzeel, Maarn, Hoe velaken. Nijkerk en Renswoude Naar verwachting eind volgend jaar gaat de OAD samen met de schoolpsychologi sche dienst in Baarn onder de nieuwe naam: Onderwijsbegeleidingsdienst (OBD) Eemland Eigenlijk is „Eemland" hier een ruim begrip, omdat de plaatsen Maarn. Scherpenzeel en Renswoude niet in het gelijknamige gebied liggen. De OBD zal zich dan gaan richten op scholen in de eerdergenoemde plaat sen plus Baarn, Soest. Eemnes en Bun schoten De toekomstige OBD heeft dan ongeveer negentig medewerkers tot zijn beschikking. Misschien zou dat aantal volgens directeur Hagens meer moeten worden, maar aan de andere kant zegt hij, dat als zo'n dienst teveel mensen heeft er wellicht te perfectionis tisch gewerkt gaat worden, wat nou ook weer niet de bedoeling is. Het werk van de op stapel staande Onderwijsbegelei dingsdienst zal niet of haast niet ver schillen van dat van de OAD SCHOOLTESTEN Een taak die ook onder de Onderwijs- adviesdienst valt, en die uitgevoerd wordt door de Stichting Beroepskeuze Voorlichting (SBK) die min of meer valt onder de OAD, is het houden van de jaarlijkse capaciteitenonderzoeken bij leerlingen van de zesde klas lagere school. Dit onderzoek kan alleen wor den afgenomen als de ouders daarvoor schriftelijke toestemming hebben gege ven. Aan de hand van deze test wordt een advies uitgebracht, dat voor de ou ders en de leerlingen een middel is om te kiezen welke middelbare school de zesdeklassers kunnen gaan volgen. Het is geen advies aan het schoolhoofd. Hij krijgt wel een afschrift van de uitslag die naar de ouders is gestuurd, mits zij hiertegen geen bezwaar maken. Het capaciteitenonderzoek bestaat uit twee schriftelijke testen. De resultaten hier van worden met de school doorgeno men. Wanneer er tussen de resultaten van de twee testen grote verschillen be staan of wanneer de uitslag van de SBK en de indrukken van de school over de betreffende leerling ver uiteenlopen, dan vindt een aanvullend onderzoek plaats. Deze derde test wordt monde ling afgenomen. Het capaciteitenonder- zoek maakt deel uit van de zogeheten „Het capaciteitenondezoek voor zesdeklassers van de lagere school vind ik eigenlijk een beetje overbodig" AMERSFOORT - De Onderwijsadviesdienst (OAD) is van en voor het onderwijs. Met deze slogan geeft W G Hagens (61), directeur van de Amersfoortse OAD. simplistisch aan wat de onderwijsadviesdienst is. Hij zegt dat in zijn kantoor van het nieuwe onderkomen van de OAD aan de Heiligenbergerweg Nog met zo lang geleden diende een groot deel van dit gebouw als opleidingsschool voor reserve officieren van het leger, maar vaklui hebben dit pand professioneel geschikt gemaakt voor de dienst, die jaren in noodbehuizingen zijn heil heeft gezocht Achter het OAD-gebouw ligt nog een stukje Willem 3-kazerne ..Je kan wel zeggen dat de militairen over ons waken", zegt directeur Hagens. „Sinds we hier zitten is er nog geen een keer ingebroken in het gebouw. Dat was vroeger, in onze andere panden, wel anders" De onderwijsadviesdienst in Amersfoort werd zeven jaar geleden opgericht met de bedoeling lagere schoolleerlingen met leermoeilijkhe den te helpen. Voor die tijd werden deze scholieren, die eigenlijk niet naar het buitengewoon onderwijs hoefden, begeleid door specialisten, die afzonderlijk opereerden. De krachten werden dus in 1974 in feite gebundeld door een dienst in het le ven te roepen. Niet lang daarna vond de OAD het beter om de leerkrachten te bekwamen en te ondersteunen in het begeleiden van kinderen met leermoeilijkheden. De heer Hagens heer Hagens op, dat momenteel de OAD bij wijze van uitzonderlijk project op verzoek van een aantal technische scholen gaat uitzoeken wat gedaan kan worden om het grote verloop bij de LTS'en tegen te gaan. Geconstateerd is namelijk dat een relatief behoorlijk aan tal leerlingen van de technische scho len zijn opleiding niet af wil maken. De LTS'ers schijnen van school te balen en willen zelfs ontheffing van de leerplicht wet Die ontheffing krijgen ze pas na het verkrijgen van een zogeheten psycho logische verklaring van de OAD Deze dienst gaat nu onderzoeken met behulp van een psycholoog (die een tijdelijke arbeidsplaatsenkracht is) en een zoge noemde projectleider (losgeweekt bij de gemeente) wat de oorzaak is van het balen van de LTS'ers en wat gedaan kan worden om hen weer te motiveren. De heer Hagens zegt „Er kan gepro beerd worden om misschien de lesme thodes te verbeteren en aantrekkelijker te maken". Even later zegt de OAD-directeur dat de middelbare scholen eigenlijk veel meer de praktische kant op moeten. „De leerlingen in het voortgezet onder wijs worden in feite volgestopt met theo rie Praktische vaardigheden worden hen haarst niet meer bijgebracht Ik denk wel eens. laat die scholieren ook Directeur W. G. Hagens. iets opsteken van bijvoorbeeld fotogra feren, techniek of dansexpressie Er zijn inderdaad scholen die wel eens in cidenteel hieraan iets doen. Maar dat is vaak afhankelijk van een bezielende docent. Valt die weg, dan wordt meestal de draad niet meer opgepakt De mid delbare scholen moeten meer de prakti sche kant op. Wat weten bijvoorbeeld gymnasiasten na drie. vier jaar nog van Grieks en Latijn'?" Op de valreep van het gesprek zegt Hagens, voordat hij vlug een andere afspraak moet nakomen, dat de on derwijsadviesdienst behoorlijk in de tang van de overheid wordt gehou den. Hagens: „Ik vind dat een zorge lijke ontwikkeling. In de toekomst zullen we ons wellicht aan nog meer regels en voorschriften moeten hou den (op het gebied van de financiën onder andere, red.). De bureaucratie maakt het ons niet gemakkelijk". Daar laat hij het bij. succes te maken. Dan krijg je inderdaad die verschillen waar we over praten", zo meent de heer Hagens. OVERBODIG De OAD-directeur is persoonlijk van mening dat het capaciteitenon- derzoek voor zesdeklassers eigen lijk een beetje overbodig is. Hij zegt: „In zeventig tot tachtig procent van de gevallen staat al vast, voordat het onderzoek plaats vindt, naar welke middelbare school een leerling gaat. Die keuze is gebaseerd op de kwali teiten van een leerling in zijn lagere schooltijd". De heer Hagens vindt dat de tijd die door de medewerkers in het af handelen van de capaciteitenonder zoeken wordt gestoken, eigenlijk be ter gebruikt kan worden voor bij voorbeeld de begeleiding van scho lieren die dat nodig hebben. „Maar", zegt de heer Hagens, „de wet schrijft voor dat bij de toelating van een leerling op een school in het voortgezet onderwijs er twee oor deelcriteria dienen te zijn: dat van de school en dat van een capaciteiten- onderzoek. De Stichting Beroepskeuze Voor lichting is bovendien in feite ver-' plicht een aantal duizenden onder zoeken per jaar te doen om subsidie De voorkant van het gebouw van de OAD aan de Heiligenbergerweg. kijk op kunst leusiter krapb LEUSDEN - In Galerie ..De Hak horst". Waarden 25a. is in de komende weken een tentoonstelling te zien van het werk van Nelleke Havelaar. Het werk bestaat uit olieverven, gou aches, monotypes en houtskoolteke ningen Het is het werk van een autodi dacte. die via het tekenen van (naaktfi guren met houtskool en in gouache, mens- en dierfiguren is gaan schilderen in olieverf. Het grotendeels ontbreken van tech nische kennis op het gebied van anato mie met het op eigen wijze invullen van de tekorten, is in sommige schilderstuk ken minder belangrijk en niet storend. Bijvoorbeeld in het schilderstuk van Noach Een karakteristieke voorstel ling, die kwaliteit heeft door de wijze waarop het onderwerp wordt aange pakt. Datzelfde geldt voor het subtiel afge stemde schilderij van de pelsjagers. Waarop de fijnschilderwijze de stem ming van het stuk positief bepaalt. Maar waar bijvoorbeeld een man op Chagallachtige wijze door de lucht zweeft wordt het gebrek aan technische onderbouw onvoldoende opgevangen door artisticiteit, boeiend kleurenspel of inventiviteit van kompositie of opvat ting. En dat geldt voor vele schilderstuk ken. De sobere verfbehandeling en dito kleurstelling werken nadelig, en ver sterken de onvolkomenheden ANCO MALI LEUSDEN - Zaterdag 31 oktober geven Leusdenaren een concert voor dorpsgenoten in de Dorpskerk. De muziekavond begint om 20.15 uur. Het programma omvat de volgende werken: 1Marijke Rodriquez speelt op haar gi taar Granadinas (trad.) en Recuer- dos del Alhambra van F Tarrega. 2. Maria van Kooten en Nicoline Witlox zingen vier duetten van Dvorék, aan de vleugel begeleid door Liet Ped- demors 3. Loes van de Akker en Piet Hein van de Ven spelen een suite voor blok fluit en piano van A. Bonsel 4. Aida Lackin zingt met Henriette Wensing aan de vleugel Maria Wie genlied van Max Reger. Summerti me van G. Gershwin en Porgi amor van W A. Mozart. 5. en met medewerking van Maarten Veltman twee duetten van Henry Purcell Let us wander en Sound the trumpet. Na de pauze zijn de volgende mu ziekstukken te beluisteren 6 Drie Spaanse dansen, door Marijke Rodriquez. 7 Vier liederen van Joh. Brahms door Jan-Paul van Spaendonck met be geleiding op de piano door Johan Bijhold. 8 Nicoline Witlox zingt een kerk-aria van A Stradella. 9 Steef van het Slot speelt op het orgel van de dorpskerk Preludium en Fu ga van N. Bruhns. De entreeprijs bedraagt voor volwas senen vijf gulden en voor kinderen één gulden. Kaarten zijn bij de kerk verkrijgbaar. In de maand november zullen er drie filmavonden worden georgani seerd, waar onder andere de door de heer Brandsema gemaakte filmver slagen van de jaren 1979. 1980 en 1981 worden vertoond De voorstellingen vinden plaats op woensdag 4 november in het Kruis- gebouw in Achterveld; op donderdag 5 november in het Kruisgebouw in Leusden Centrum en op vrijdag 6 november in het Kruisgebouw in Leusden Zuid. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Het comité nodigt alle bejaarden en belangstellenden van harte uit op deze avonden aanwezig te zijn. Loes van de Akker en Steef van het Slot, beiden op het concert te beluisteren. LEUSDEN Dit jaar heeft het bejaardencomité Leusden wederom een reis georganiseerd. Op 2 septem ber j.l. trok men in drie bussen met circa 150 bejaarden naar het Open lucht Museum In Arnhem. Het weer was bijzonder mooi en iedereen heeft met volle teugen van deze uitstap genoten.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7