Werkgroep RO/CML bepaalt zelf wie lid kan worden Fietstunnel onder Groene Zoom kost ruim acht ton Prot.-Chr. Scholen gaan ouders meer bij onderwijs betrekken UIT DE SCHOOLBANKEN rif Houtskeletbouw verrijst in sneltreinvaart Ir. T. Zwart als raadslid geïnstalleerd Tentoonstelling vogelvrienden „Wonen in Leusden krijgt vervolg - DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws - Mevrouw Terwindt: vrienden en kennissen (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De leden van de werkgroep „Ruimtelijke Orde ning" van het Comité Milieuzorg Leusden (CML) bepalen zelf, wie er lid van hun werkgroep kan wor den. Wanneer de meerderheid van de werkgroep bezwaren heeft te gen een kandidaat-lid, dan kan die persoon geen lid van de werk groep worden. Niet duidelijk is, welke criteria de werkgroep han teert bij de beoordeling van adspi- rant-werkgroepsleden. Aldus bleek vorige week tijdens de vergadering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML Voorzitter mevrouw Ter- windt legde uit, dat het punt „Sa menstelling werkgroep" op de agenda was geplaatst, omdat de werkgroep de laatste maanden enkele leden uit haar midden heeft zien vertrekken Zo keerden mevrouw Herks en de heer Bühler om verschillende redenen de werkgroep de rug toe. De RO- werkgroep heeft daarom behoefte aan enkele nieuwe leden en me vrouw Terwindt spoorde de leden aan om eens bij „vrienden en kennissen" te informeren, of er misschien belangstelling voor het lidmaatschap bestond. Bij de vraag of iedereen als lid tot de werkgroep kan worden toe gelaten kwam met name het werk groepslid Ten Berge in het ge weer. Ten Berge erkent dat iedere Leusdenaar „in principe" lid moet kunnen worden van een werk groep van het inspraakorgaan Maar wanneer de werkgroep in meerderheid bezwaren tegen iemand heeft, dan kan hij geen lid worden. Volgens Ten Berge moet de werkgroep zelf beoordelen of van iemand een redelijke bijdrage in de diskussies in de werkgroep verwacht kan worden. „Wanneer iemand hier de sfeer in de werk groep gaat verzieken, dan laten we hem niet toe", aldus Ten Ber ge Volgens de voormalige voor zitter van de RO-werkgroep zal dit niet tot willekeur leiden, al kon hij geen objectieve criteria voor de beoordeling van kandidaats- werkgroepsleden aandragen. „Het draait altijd om persoonlijke redenen", aldus Ten Berge. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De kosten van de voorgestelde veilige fietstunnel tus sen het Burg. Buinlngpark en het toekomstige woongebied Claeveren- blad/Wlldenburg worden geraamd op 835.000 gulden. De aanleg van deze tunnel onder het te verwachten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertlen Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: t 50,40 per Jaar; t 25,70 per half Jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief en historische foto's), bij vooruit betaling van 5,- per exemplaa (formaat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta- left op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. nieuwe gedeelte van de Groene Zoom zal de aanleg van een tweede fletspadoversteek bij de spoorweg overgang bij Pon, alsmede over steekplaatsen voor fietsers over de Groene Zoom onnodig maken. Te vens kunnen de verkeersregelinstal- latles op deze nieuwe weg eenvoudi ger worden uitgevoerd. Dat scheelt de gemeente naar schatting 120.000 gulden. Bij de kostenberekening Is er van uitgegaan, dat de realisatie van de tunnel vóór de aanleg van het tweede gedeelte van de Groene Zoom moet gebeuren. Zo niet, dan zullen de kosten circa een ton hoger worden. Tijdens het voorbereiden van de plannen voor Claeverenblad/Wil- denburg is door stedebouwkundige ir. Frans van der Werf de komst van een tunnel tussen het woongebied en het Burg. Buiningpark bepleit Deze verbinding moet volgens hem „een bijdrage leveren aan het woonkli maat in deze wijken, omdat door deze tunnel een voelbare relatie wordt ge legd tussen dit nieuwe gedeelte van Leusden en de andere wijken". Voor de aanleg van de fietstunnel is door de gemeente naar de meest financie- el-economische en tevens technisch verantwoorde oplossing gezocht. De tijd waarbinnen deze onderdoorgang kan worden verwezenlijkt, in verband met de aanleg van de Groene Zoom ter plaatse, is daarbij van invloed geweest Daarom is gekozen voor een tunnel die wordt opgebouwd vol gens een zogeheten fabrieksmatige elementenconstructie Dat wil zeg gen dat de tunneldelen in de fabriek worden gemaakt. In de vergadering van de commis sie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening wordt vanavond over dit onderwerp gepraat. De vergadering wordt gehouden in het gemeentelijk voorlichtingscentrum en begint om 20.00 uur. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De vijf Leusdense basisscholen voor Protestants- Christelijk onderwijs gaan nog meer dan al het geval was, de ouders bij het onderwijs op de scholen betrekken. Om de weg vrij te maken voor een echte ouderparticipatie werd vorige week donderdag door de jaarverga dering van de vereniging voor P.C. onderwijs een nieuw huishoudelijk reglement aangenomen, dat taak en werkwijze van de oudercommissie ingrijpend wijzigt. De vijf Leusdense P.C. scholen gaan uit van de „vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Leusden" Vorige week donderdag avond hield deze vereniging haar jaarvergadering in de Groenhorst- school. Naast een aantal huishoude lijke zaken, zoals het vaststellen van het jaarverslag van de penningmees ter en het verslag van de secretaris kwam het „reglement oudercommis sie" aan de orde Het nieuwe reglement is het resul taat van het werken van een struc tuurcommissie, die na twee jaar hier mee haar taak afrond Zoals op vrijwel elke school het geval is, kennen ook de scholen voor P C. onderwijs een oudercommissie Met het in werking treden van het nieuwe huishoudelijke reglement wordt de taak van de oudercommis sie drastisch uitgebreid Een com pleet nieuw aspect is dat de ouder commissies nu ook meegaan praten over de uitgangspunten voor opvoe ding en onderwijs in de school In feite komt dit er op neer dat de ouders nu ook mee gaan praten over de inhoudelijke kant van het onderwijs- gebeuren en zich niet alleen meer bezighouden met allerlei randver schijnselen in de school Om hun taak goed te kunnen vervullen zullen ouderscommissie-leden ook verga deringen van de leerkrachten bij kun nen wonen. INSPRAAK OUDERS De structuurcommissie die zich heeft beziggehouden met het ont werpen van de nieuwe regeling heeft veel aandacht besteed aan de wijze waarop de ouders beter betrokken kunnen worden bij het werken in de school. Als resultaat is men tot de conclusie gekomen dat het zinvol is als er per klas één oudercommissie lid wordt gekozen Minimaal twee maal per jaar wordterdan een bijeen komst belegd voor ouders van leer lingen welke in één bepaalde klas zitten, om te praten over zaken die de klas betreffen. Het gekozen ouder commissielid kan dan informatiever- schaffen over algemene schoolza- ken, terwijl ouders gelegenheid krij gen om zich uit te spreken over aller lei, voor de school relevante zaken. Tegelijk met het aannemen van het nieuwe reglement werd ook al een uitzondering toegestaan De open bare basisschool „De Vallei" hoeft zich niet te houden aan de nieuwe regels Op deze school gaat de in spraak van de ouders al verder Men kent hier een beleidsbepalend or gaan. bestaande uit vijf ouderleden en vier leerkrachten. In feite loopt men op De Vallei vooruit op de wette lijke ontwikkelingen die straks de instelling van een zogenaamde me dezeggenschapsraad op de scholen verplicht stelt SLECHTE ZAAK Juist deze op handen zijnde wet op de medezeggenschap was er de oor zaak van dat één verenigingslid zich donderdagavond sterk verzette te gen de voorstellen van het bestuur. De desbetreffende opposant noemde het bestuursvoorstel maar een „slechte zaak", nu de wet, die de medezeggenschap op de scholen re gelt al de Eerste Kamer is gepas seerd. Het bestuur werd dan ook dringend verzocht het hele voorstel maar terug te nemen en niet alleen „De Vallei" gelegenheid te geven om te experimenteren Voorzitter J. Bult ging niet in op deze laatste suggestie omdat men anders in een vacuüm terecht zou komen voor wat betreft de ouder commissies. De overige aanwezigen bleken het eens te zijn met hun voor zitter zodat het nieuwe reglement werd aangenomen. TOEKOMST Het grootste gedeelte van de avond werd donderdag besteed aan het onderwerp „Hoe ziet volgens ons Christelijk onderwijs er uit". Het ant woord op deze vraag zou het bestuur en de scholen kunnen helpen het onderwijs op de christelijke scholen gestalte te geven In een aantal groe pen werd getracht een antwoord op de gestelde vraag te geven. Om de discussie enige richting te geven had men de beschikking over een zestal mogelijke uitgangspunten voor het onderwijs Gevraagd werd een rangorde aan te geven in de mate van belangrijkheid van deze zes pun ten. Slechts één ding kwam aan het eind van de discussies duidelijk naar voren: ook binnen het P.C. onderwijs in Leusden blijkt men verschillend te denken over wat belangrijk is bij de toekomstige ontwikkeling van het onderwijs Een eensluidende conclusie viel zeker niet te trekken. Enkele aanwe zigen vonden het vergaren van ken nis het belangrijkste aspect van het onderwijs, terwijl anderen dit slechts van ondergeschikt belang vonden en op de zesde plaats in de ranglijst zetten De enige, heel voorzichtige conclusie die de voorzitter dan ook kon trekken was dat men binnen het onderwijs kennelijk veel belang hecht aan het bevorderen van de samenwerking en het aankweken van onderling vertrouwen. In het alge meen werd aan „aanpassing aan gel dende regels" wat minder waarde gehecht. TELEURGESTELD Een aantal aanwezigen toonde zich duidelijk teleurgesteld over de hele discussie Zij vonden dat er in feite geen enkele poging was gedaan om een antwoord te geven op de vraag hoe het Christelijk er uit moet zien Het hele aspect van geloofsop voeding en de rol van de Bijbel in de school was geheel uit de discussie weggelaten, zo verweten zij de voor zitter Een opmerking die de heer Bult in het geheel niet verrraste. Ook voor hem en het hele verenigingsbe stuur staat het vast dat geloofsopvoe ding, bidden en zingen een belangrij ke plaats innemen binnen het onder wijs op een Protestants-Christelijke school. Bewust waren deze zaken echter buiten de discussie gehouden omdat men ook van de betrokkenen wilde horen hoe gedacht wordt over ande re. onderwijsinhoudelijke zaken op de Christelijke school, aldus de voor zitter. Dat er in feite niet was gesproken over de Identiteit van het Christelijk onderwijs, een verwijt dat de voorzit ter kreeg, werd bestreden. „De iden titeit van het P.C. onderwijs heeft niet alleen te maken met het feit dat er op onze scholen aan geloofsopvoeding gedaan wordt, maar ook alles met de punten die hier vanavond aan de orde zijn geweest", aldus de heer Bult. Dat er bij een aantal leden de wens leeft om bij een volgende gelegen heid nog eens op het onderwerp terug te komen, werd donderdag avond duidelijk. De heer Bult is dan niet meer direct bij de gang van zaken betrokken, zijn opvolger mag dan proberen of het mogelijk is alle be trokkenen op één lijn te krijgen. Regelmatig bereikt ons het verzoek om nieuwtjes te plaat sen afkomstig uit het plaatselijk onderwijs. Berichten over pro- jekten op school, schoolreisjes, huwelijken van onderwijzend personeel, etc etc Tot nu toe hebben we dat sporadisch kun nen doen. Met ingang van van daag willen we wat méér ruimte geven voor een soort „school- journaal". waarin de scholen ruimschoots aan hun trekken kunnen komen, mits zij zich houden aan enkele regels. Om voor publikatie in de ru briek „In de schoolbanken" in aanmerking te komen, zal men zo mogelijk zelf de berichtjes moeten maken, of althans schriftelijk de nodige gegevens in moeten leveren Het plaatsen van foto's kan niet onbeperkt gebeuren. Wanneer men graag een foto bij een bepaald bericht wil hebben, kan dat, mits de foto zelf wordt geleverd, niet in kleur is en bovendien scherp genoeg om geplaatst te worden In be paalde gevallen is het mogelijk, dat de Leusder Krant-fotograaf op verzoek een foto komt ma ken. dit ter beoordeling van de redaktie. Belangrijk is, dat u al uw schoolnieuwtjes voor deze ru briek rechtstreeks stuurt naar onze onderwijs-medewerker Frits van Breda, Asschatterweg 63, telefoon 941757. Zorg er wel voor, dat u niet op het laatste moment met een bericht komt. Eén keer per week, zo mogelijk op dinsdag, verschijnt de ru briek „Uit de schoolbanken" in onze krant. Over plaatsing van uw bericht beslist in laatste in stantie de redaktie. We hopen dat wij met deze (wat gestroom- lijnder) rubriek tegemoet komen aan bij de scholen levende be hoefte. Redaktie Leusder Krant x- fr LEUSDEN/CENTRUM - De Leus dense vereniging van vogelhouders en -kwekers „de Vogelvrienden" or ganiseert op vrijdag 6 november (van 20.00 tot 22.00 uur), op zaterdag 7 november (van 10.00 tot 22.00 uur) en op zondag 8 november (van 10.00 tot 16.00 uur) de jaarlijkse tentoonstel ling In de Til aan de Hamersveldse- weg. Op deze 14e expositie zijn circa 200 vogels te bewonderen, waaron der een groot assortiment kleurkana- ries, diverse soorten parkieten en velerlei tropische vogels Ter bestrij ding van de onkosten organiseeren de Vogelvrienden ook ditmaal een grote loterij met mooie (direct beken de) prijzen Op de tentoonstelling zijn ook diverse vogels te koop LEUSDEN Ir. T. Zwart is afgelo pen donderdag aan het begin van de raadsvergadering door burgemees ter J. W. M. Rademaker officieel geïn stalleerd als raadslid. De heer Zwart (CDA) volgt Hans Pekelharing op, die In juli zijn lidmaatschap van de gemeenteraad moest opzeggen van wege zijn verhuizing naar Almere. In de drieënhalf jaar dat de Leus dense raad functioneert hebben er nu in totaal zes wisselingen plaatsge vonden. Eerder werd Jan Kuijpers (Gemeentebelangen) opgevolgd door Wim Bor, Rients Bergsma (VVD) door Jan Carel van Dijk, Jan Konijnenbelt (CDA) door Henk van der Sloot. Marion Defares (PPR) door PvdA'er Jan Jacobs en Jan Carel van Dijk (VVD) door W. Hoytema van Konijnenburg Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De elf houtskeletwonin- gen in het deelplan Bosveld van de Tweede Fase verrijzen momenteel in sneltreinvaart. Stond er een week of drie geleden nog helemaal niets in Bos- veld, nu is er een tweetal rijen huizen te zien Compleet onder de pannen Als alles goed verloopt zullen deze wonin gen, die worden geprefabriceerd en vervolgens door Fort-bungalowbouw in elkaar worden gezet, in de loop van de volgende maand worden opgeleverd LEUSDEN Wonen in Leusden was het thema van het vrouwenkafé op maandag 26 oktober. Omdat wo nen een ruim begrip Is, werd er deze avond gekozen voor de onderlinge woonsfeer In Leusden. Bekeken werd wat daar goed of slecht aan is en wat daar praktisch gezien aan veranderd zou kunnen worden. De groep aanwezige vrouwen was zo verschillend dat een probleem van Iemand vaak met behulp van de erva ring van een ander besproken kon worden, op die manier konden ook vragen worden opgelost zodat er ook concrete oplossingen ter tafel kwa men. Een aantal vrouwen zal zien of er een mogelijkheid is te komen tot collectief inkopen van boodschap pen bij een goedkope zaak Verder zal een groep vrouwen gaan bekijken of een kledingruilbeurs met name voor kinderkleding te realiseren valt Op zo'n kledingruilbeurs zal dan ook eigen huisvlijt zoals schilderijen en truien te koop zijn Het steeds terugkerende probleem kinderopvang werd genoemd en het bleek dat een dagje vrijaf om de volgende keer vooreen dubbel aantal kinderen te zorgen voor de meeste vrouwen wel te realiseren is. Maar juist de onmogelijkheid in Leusden de kinderen naar een crèche te laten gaan, werd door verschillende vrou wen als een probleem gezien. Samen eten, dat wil zeggen dat een paar gezinnen voor elkaar koken werd in de praktijk al gerealiseerd, maar enkele vrouwen vonden het een nieuw en goed idee Samen het huis houdelijk werk doen werd ook ge noemd. In het vrouwenkafé zal een tijd schriftenmap worden gelegd waar aan ieder zijn bijdragen kan leveren. Hierdoor kan men op de hoogte blij ven van interessante artikelen zonder dat men zelf abonnementen hoeft te nemen Het doel van deze avond is zeker bereikt, mede door de prettige lei ding van Tine van Leersum, een van de vrouwen uit de organlsatiegroep. Een vervolg van deze avond wordt binnenkort georganiseerd. Dan zal ingegaan worden op het wonen in de zin van de bouw van huizen en de woonomgeving.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3