College stond bij verkoop grond aan Slokker voor lastig dilemma Geslaagde carnavalsmiddag Concert Leusdens Kamerkoor I Open Huis Lisidunahof trok veel belangstelling 1 e usn e n ZOJUIST ONTVANGEN 0 Broekhuis Amendement-Bloemhof zou het gehaald hebben Een exclusieve kollektie kolberts van origineel DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 door MARNIX KREYNS LEUSDEN Toen Rinze Bloemhof donderdagavond om kwart voor tien de trap van het gemeentehuls oprende, hoefde het niet meer. Bloem hof zou wat later komen, maar wilde in ieder geval meepraten over agendapunt 16. In de raadszaal trof het D'66-raads- lid op dat moment alleen nog maar de wethouder voor Ruimtelijke Ordening, Jan Wagenaar, met zijn adviseurs Pais en Roggenkamp aan. De overige raadsleden stonden op dat moment al rond de tap van de bar In de bowling van de Korf. Na te praten over een merkwaardige raadsvergade ring, waarin hét onderwerp van de agenda was afgevoerd en de rest in no time afgehan deld kon worden. Hét onderwerp was natuurlijk het voorstel van het college om een stuk grond in het deelplan Langenbeek te verkopen voor on geveer 2,2 miljoen gulden. Het was diezelfde Rinze Bloemhof, die er de afgelopen weken voor heeft gezorgd, dat dat meer werd dan een hamerstuk. In de eerder deze maand gehouden vergadering van de raadscommissie Financiën trok hij fel van leer tegen het voorstel Omdat het niet zomaar om bouwgrond ging, maar om 59 kaveltjes grond met enige histo rie. Er hadden op dit plaats in Langenbeek al lang huizen moe ten staan, maar een zogeheten houtskeletbouwprojekt ging vol ledig de mist in. De plankosten van die mislukking plus de kosten van het enkele jaren braakliggen van de grond schroefden de priis RESERVES van de grond op. Zie Bloemhof: het is niet eerlijk om 59 willekeuri ge huizenkopers voor die kosten op te laten draaien. Antwoordde gemeentewerken-direkteur Mari- us Pais: zo moet je dat niet voor stellen. De kosten zitten inder daad in de grondprijs, maar daar staat wat tegenover. Een deel van de gebruikelijke extra kosten zul len nu niet meer gemaakt worden voor de Slokkerwoningen en bo vendien hebben we van het hele plannetje premie A-woningen kunnen maken. In de oorspronke lijke opzet ging het om veel pre mie B-woningen, die duurder zijn en waarop minder subsidie ver kregen wordt. Het verhaal van Pais afge drukt in de Leusder Krant kon Bloemhof niet overtuigen. Hij voegde aan het voorstel van het college een voorstel toe om de grondprijs per kavel bijna 4500 gulden te laten zakken. Het nadeel voor de gemeentekas (59 x 4500 gulden) zou maar bij de afreke ning van de totale Tweede Fase verrekend moeten worden en des noods uit de reserves van het grondbedrijf getoverd moeten worden. In de wandelgangen werd het betoog van Bloemhof aanvanke lijk gezien als een aardige, niet gevaarlijke verkiezingsstunt. Zo lang Bloemhof achter zijn aman- dement niet meer mensen zou krijgen dan de leden van de PKL- fractie en wethouder Jan Mande- maker (die van zijn afwijkend standpunt weer eens niet liet blij ken in het collegevoorstel), was er voor het collegevoorstel niets aan de hand. Het amandement van Bloemhof kreeg een wat ander karakter, toen het in de CDA-frac- tie begon te rommelen. Aanvan kelijk had men daar op één lijn gezeten: unanieme steun vaan het collegevoorstel, zoals woordvoer der Henk van der Sloot in de raadscommissie Financiën had laten weten. Maar de stemming veranderde binnen de christen democratische gelederen. En donderdagmiddag waren vijf van de zes die avond in de raadsverga dering aanwezige CDA-raadsle- den van plan om Bloemhof te steunen. De optelsom: D'66 (1) PKL (2) Mandemaker(1) CDA (5) 9 stemmen vóór het amande ment Bloemhof. Het amandement zou het donderdagavond dus ge haald hebben, want als tegen stemmers resteerden slechts VVD (4) CDA (1) SGP/GPV (1) Gemeentebelangen (1) 7 stem men. Waarbij het niet ondenkbaar is dat ook Wim Bor inmiddels van gedachten veranderd zou zijn Die stemverhouding moet het college voor een lastig dilemma geplaatst hebben Uitvoerig van het amandement ligt voor het col lege uiterst moeilijk, maar ook het afvoeren van het voorstel was niet eenvoudig. Waarom is het zo moeilijk om de grondprijs te verlagen, zodat 59 mensen hun huis ongeveer vier en half duizend gulden goedkoper kunnen krijgen? Ten eerste om zuiver financiële redenen: het grondbedrijf is geen filantropi sche instelling en dus moet die grond opbrengen wat ze kost. Waartegenover staat dat bij vol doende politieke wil wellicht best een oplossing te vinden is, al zal die natuurlijk ook de goedkeuring van de provincie moeten kunnen wegdragen. Maar belangrijker is wellicht, dat Slokker niet de eerste onder nemer was, met wie de gemeente rond de tafel ging zitten om een oplossing te vinden ypor het Gat van Langenbeek. Eerder was er een Leusdense aannemer te gast ten gemeentehuize Die bleek er echter niet in te slagen om de stichtingskosten van zijn huizen binnen de premie A-grens te hou den. Daarbij speelden de hoge grondkosten uiteraard een be langrijke rol. Ingewijden achten het totaal niet onwaarschijnlijk dat die aannemer vrijdagochtend op de stoep had gestaan, wanneer de grondprijs donderdagavond verlaagd zou zijn. Met de medede ling dat hij op grond van die prijs nog wel eens even met de ge meente wilde praten. Dat nu zou weer een wat vreem de situatie ten opzichte van de firma Slokker zijn. Tijdens de op dinsdag 6 oktober gehouden ver gadering van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening deed wethouder Jan Wagenaar mededelingen over de invulling van het Gat van Langen beek. Hoewel zie daarvoor de notulen van die vergadering de wethouder er ook toen melding van maakte, dat er sprake was van een hoge grondprijs, was er nie mand dus ook niet de toen aanwezige Bloemhof die re ageerde. Dat was voor de dienst Gemeentewerken het sein voor enige aktie. De Firma Slokker kreeg de mededeling, dat de bouwvergunning en de premie contingenten aangevraagd kon Jan Mandemaker, wethouder: standpunt weer niet weergegeven in voorstel. plaatselijk nieuws den wórden. In een besloten ge deelte van de voortgezette OWRO-commissievergadering op dinsdag 13 oktober begon het gedonder met Bloemhof, die er een dag later in de financiële com missie over door ging. Maar, het is al eerder gezegd, ook toen leek er geen vuiltje aan de lucht. Een ruime meerderheid in de raad zou het collegevoorstel steunen En dus berichtte de dienst Gemeen tewerken aan de firma Slokker dat het licht op groen stond: u kunt met de verkoop van die woningen beginnen. Dinsdagavond 27 oktober twee dagen voor de raadsverga dering van afgelopen donderdag dus zaten er in de toneelzaak van De Korf 150 mensen koffie te drinken op kosten van de firma Slokker. De bouwonderneming had dat aantal gegadigden voor de premiekoopwoning van de lijst van ingeschrevenen bij de ge meente Leusden voor een infor matie- en verkoopbijeenkomst uitgenodigd. Niet minder dan zes tig van de genodigden hebben diezelfde avond nog via een for mulier te kennen gegeven een se rieuze gegadigde te zijn voor één van de 59 woningen, die Slokker in Langenbeek wil gaan bouwen. Natuurlijk heeft de direkteur ge meentewerken die avond wel ge zegd. dat de gemeenteraad er nog over moest beslissen Maareven- zogoed was Slokker al een aardig eind op weg om de huizen te verkopen, toen Bloemhof met succes een kink in de kabel leek te gaan leggen. Eigenlijk resteerde er het colle ge van B. en W. niet zoveel anders dan het geladen onderwerp maar van de agenda af te voeren. Na tuurlijk had het beproefde recept nog eens geprobeerd kunnen worden. Uitvoerig verhaal van de burgemeester; schorsing; vlam mend betoog wethouder; schor sing; stemming, CDA blijkt „om". Maar daarvoor werd niet gekozen, hoe moeilijk het ook lag om het voorstel terug te nemen. Pais heeft zich nogal wat moeite ge troost om extra contingenten pre- mie-A bij de provincie los te peu teren wat overigens niet meer is dan .het inlopen van een achter stand. maar dit terzijde en de direkteur gemeentewerken zou wel een erg slechte beurt maken, wanneer hij die contingenten niet af kwam halen. Nu is niet duidelijk of 1 november echt een fatale datum is wat dat betreft, maar in een interview in deze krant zei Pais veertien dagen geleden al als de raad deze maand maar een besluit neemt, welk dan ook. Waar ook mee te maken heeft, dat de bouw van de premiewoningen een bepaalde tijd na aanvraag van het contingent van start moet gaan. Het contingent is inmiddels aan gevraagd en met de bouw kan pas gestart worden, wanneer het raadsbesluit tot grondverkoop door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Maar dan zal de gemeenteraad dat besluit eerst wel even moeten nemen. MASSAGE Dat gebeurde dus niet donder dagavond. Wanneer het wel gaat gebeuren, is op dit moment nog niet bekend. Eerst wil het college de gemeenteraad helemaal uitleg gen, hoe het allemaal zit en ver meende misverstanden uit de weg ruimen. Daarna wil het college de zaak opnieuw aan de orde stellen in de raad. desnoods in een extra vergadering op zeer korte termijn. De lengte van die termijn verhoudt zich rechtevenredig met de stand vastigheid der amandementsteu- ners. Van Bloemhof en andere progressieven kan niet anders verwacht worden, dat zij bij hun standpunt zullen blijven, gezien het eerder veroorzaakte gekrakeel in commissies. De massage" zal zich dan ook wel vooral richten op de CDA-ers in de raad. En die hebben we deze raadsperiode al eens eerder overstag zien gaan. Resteren twee vragen: waar is het voorlopig koopcontract voor de transactie tussen gemeente en Slokker? En wat zullen uiteinde lijk de gevolgen blijken te zijn voor gemeente en kopers? Als de rest van het verhaal niet al te zeer in de beslotenheid wordt afgewikkeld, weten we dat ook op korte termijn. - Marius Pais, direkteur gemeen tewerken: slechte beurt in Utrecht - Rinze Bloemhof, raadslid D'66: verkiezingsstunt met gevolgen. LEUSDEN/CENTRUM De voor bereidingen op „Lisidunahof' voor de opening van de plantenkas op 30 oktober jongstleden waren voor de betrokkenen tot het laatste moment spannend. Het laatste dat afgeleverd zou worden om de kas kompleet te maken was de deurDat gebeurde op het laatste nippertje. Bij aflevering door MTS-ers bleek dit onderdeel verkeerd te zijn opgemeten. De totale hoogte bedroeg maar liefst 2.70 me- DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Woensdag 4 november 9.00 uur: handwerkhobbyclub. De Moespot. Woensdag 4 november 20.00 uur: verkeerscursus, De Moespot. Donderdag 5 november 8.00 uur: her opening boekhandel Vos, Het Hoek je. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 3 november 19.45 uur: Bij eenkomst Yogavrienden. Hakhorst Dinsdag 3 november 20.00 uur: OW/RO Woensdag 4 november 13.30 uur: Begeleidingscommissie Woonwa gencentrum, commissiekamer, Bur- aemeester De Beaufortweg ter! De deur kon niet eerder „Lisidu nahof in dan dat men er een flink stuk afgezaagd had. Maar toen dat in orde was kon het ..Open Huis" van start gaan. En over gebrek aan belangstelling hoefde men zich niet druk te maken de toeloop was groter dan verwacht. Hoeveel mensen er van 13 00 uur tot 18.00 uur het tehuis bezochten is niet precies te zeggen Zeker is dat het er enkele honderden waren Donderdag 5 november 20.00 uur: Midden- en Kleinbedrijf, raadszaal Vrijdag 6 november 20.15 uur: Con cert Leusdens Kamerkoor Zaterdag 7 november van 10.30 tot 16.00 uur: Hobbyskoop, 't Palet Maandag 9 november 19.45 uur: Bij eenkomst NCVB-centrum burgelijke stand Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode van 22 oktober tot en met 28 oktober zijn: GEBOREN: 18 okt. 1981 Roelo.z.v. J. de Kruijff en J. Arler. 19 okt. 1981 Brenda Martine, d v G J. Boven en J. Stapel 20 okt 1981 Adriaan Gerard Janne z.v. B. J. van Vreeswijk en D, M. Roosendaal Het waren meest oud-personeels leden en mensen uit de omgeving die voor de gezellige drukte zorgden. De plantenkas kwam er door de meege brachte stekken fraai uit te zien Het bleef niet bij een gevaar van particu lieren: bloemisterij Eurofleur deed ook een gulle gave voor de planten kas. Met deze gaven en de getoonde belangstelling door de Leusdenaren is men op „Lisidunahof" erg ingeno men, aldus Gerard Groenendijk, hoofd aktiviteitenbegeleiding van dit huis. Hij werd tijdens de middag boven dien benaderd door iemand die zich wilde aanmelden als vrijwilliger op „Lisidunahof'. Mensen die belang stelling hebben voor een zorgrelatie of vrijwilligerswerk: Gerard Groe nendijk Is te bereiken onder tel. 942224 („Lisidunahof Maandag 9 november 20.00 uur: KPO-bijeenkomst, Blijhof, Ansfri- duslaan Maandag 9 november 20.00 uur: Wel zijn en onderwijs Dinsdag 10 november 20.00 uur: Bij eenkomst NCVB-Zuid, De Woelige Hoek. 21 okt 1981 Ronaldes Gerardes z v J. P M. Gerritsen en G. Pol 22 okt 1981 Wendy, d.v E. A. van den Berg en G. P M. van Doorn; Sander Ewoutz.v F. MentjoxenS. A. Keijzer; Dennis Wiepko, zv W.G Mulder en H. A. van Lunteren. GEHUWD: 23 okt. 1981 H W. van Hunenstijn en A W. F. Bontje. OVERLEDEN: 22 okt 1981 J J. van Neck geh. met C de Weerdt, oud 74 jaar. LEUSDEN/CENTRUM De Gou den Klomp organiseerde zaterdag middag van 13.00 tot circa 17.00 uur in de vroegere residentie van de Leusdense carnavalsvereniging aan de Arnhemseweg een bijzonder ge slaagde canavalsmiddag voor de plaatselijke „uit de boot gevallen leugd". Drie jaar geleden vond ook al zo'n feest plaats en met de daarbij opgedane ervaring en de medewer king van velen werd het ook nu een groot succes. Op de eerste plaats voor de kinderen van zeer uiteenlo pende leeftijd, maar niet minder voor de ouders en begeleiders. De organi satie was in handen van de Gouden Klomper senatoren Plet, Jan, Arie, Gijs en Hanno, alsmede van nog een Plet namens het verenigingsbestuur. Het was voor de carnavallisten goed toeven in De Mof en de royale medewerking van een aantal lokale bakkers en het jolly- of lolly-kwartet (de heren Riedel, Benzon, Croky en Chips) was enorm. Ook een selectie uit het Artiestenpalet en uit Achter veld een zekere Eddy en het Hinter- felder blaasorkest droegen hun aan deel bij in de feestvreugde. De Raad van Elf had afgezien van het gebruikelijke vorstelijke presen tiegeld en volle medewerking ver leenden ook nu weer de Gouden Klomper dames, de Zonnebloemen en de Achterveldse eigenaar van de Leusdense „belbus". Ook de verder per abuis nog over geslagen medewerk(st)ers worden uiteraard nog bedankt. Onze burge meester sprak een aangepast „mid denwoord" (te laat voor pro- en te vroeg voor epiloog) en zo droeg le dereen bij tot de plezierige middag, waarop veel narigheid even kon wor den vergeten. Mannen die de hoogste eisen stellen aan kwaliteit, pasvorm en draagcomfort, nodigen wij hartelijk uit deze exclusieve koibertkollektie te komen keuren en bewonderen. U heeft keus uit de kleuren marine en groen. 649.- LEUSDEN Vrijdag 6 november geeft het Leusdens Kamerkoor, In deze streek allang geen onbekende meer. een uitvoering In de Dorpskerk In Leusden-Zuld. Dit keer gezien het jaargetl|de een „najaarsconcertzo als de her en der over Leusden ver spreide heldergele affiches melden. Het programma van dit concert bestaat ruw-weg uit twee gedeelten, een romantisch gedeelte en een mo dern. Dat „modern" dient overigens wel met een korreltje zout te worden genomen, want de hier geplande composities dateren weliswaar uit onze eeuw, maar dat wil nog geens zins zeggen dat het klankidioom daarmee werkelijk als progressief omschreven mag worden De werken va Daniël Manneke, Jurriaan An- driessen en Henk Badingsdieop het programma staan, zijn alle dankbaar voor koor geschreven en alle gema tigd van idioom Datzelfde geldt voor de Tre Canzo- ni van Hendrik Andriessen. Voor de ze onlangs overleden nestor van de Nederlandse componisten is in het programma een flinke plaats inge ruimd. Naast de Tre Canzom, een kleurrijke, zuidelijk getinte composi tie op oude Italiaanse teksten, zullen drie liederen uit de cyclus Miroir de Peine (1923) worden gezongen door de bariton Jan-Paul van Spaen- donck, die door de dirigent van het koor, Jan van Spaendonck aan het orgel begeleid wordt Oorspronkelijk was de bedoeling dat deze ook nog een orgelsolo van Hendrik Andries sen zou spelen om de hommage volledig te maken, maar gezien de beperkingen van het orgel van de Dorpskerk kon dat geen doorgang vinden De rest van het programma, dat bestaat uit romantische koormuziek van Mendelssohn, Brahms en Kro- mollcky, heeft niet veel toelichting nodig. Beter Is het dat de liefhebber van negentiende eeuwse koorklan ken zelf gaat luisteren, hl| zal stellig een aantrekkelijk en goed verzorgd programma te verwachten hebben. De aanvang van het concert Is 20.15 uur, de toegangsprijs bedraagt f 7,50, voor bejaarden en houders van CJP 15,00. L Jan van Schajfelaarstraat BameveU MODf VOOR MANNfN

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5