NEL REACTIE OP ARGUMENTATIE PROVINCIE College legt zich neer bij afwijzing Huis van de Sport Opbrengst bazar „Tryfosa" Openbare commissie- en werkgroepvergadering voordelig: premie binnenschilderwerkj 1985:26.480 inwoners in 8725 woningen; 1995:28.132 inwoners in 11398 woningen Zaterdag Hobbieskoop in Zuid Schrijven voor gevangenen Koffieconcert Vergadering commissie welzijn en onderwijs BOMEN GEROOID DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN C - Zoals bekend, houdt de plaatselijke schrijfgroep van Am nesty International maandelijks een schrijfavond voor politieke en gewe tensgevangenen overal ter wereld. Amnesty is een neutrale, onafhanke lijke organisatie, die zich inzet voor deze gevangenen. Door middel van deze schrijfaktles kunt u zelf ook een steentje bijdragen tot verbetering van het lot van deze mensen. Soms herzien de autoriteiten door grote druk van buitenaf hun standpunt, hetgeen bijvoorbeeld kan leiden tot het stopzetten van martelingen of een eerder ontslag uit de gevange nis. De eerstvolgende schrijfavond is maandag 9 november in de Hamers- veldschool, Lijsterbeslaan 54. Leus den-C U kunt tussen 19.30 en 22.00 uur binnenlopen en 1 of meerdere voor- beeldbrieven overschrijven. Per brief kost dit u ongeveer 20 minuten Zoate- gebruikelijk zijn pennen, postpapier en postzegels aanwezig. Om 20 15 uur zal er een korte toelichting gegeven wor den over de situatie in Oeganda; één van de landen waarnaar wij de eerstko mende schrijfavond brieven gaan stu ren. Verder zullen er brieven worden ge schreven naar de autoriteiten van Chi na, Taiwan en Joegoslavië. Komt u ook eens schrijven? U bent van harte wel kom. Voor inlichtingen over deze schrijfavonden of over het werk van Amnesty International in het alge meen kunt u bellen naar Ineke Borg, tel: 943887. dat het aantal mensen dat in één huis woont steeds kleiner wordt Deze zoge heten „gemiddelde woningbezetting" is de afgelopen jaren sterk gedaald en verwacht wordt dat die tendens zich in de nabije toekomst in wellicht nog hevi ger mate zal voortzetten DICHTHEID Om nu vervolgens te berekenen, hoeveel grond je nodig hebt voor 2673 woningen moet je vaststellen, hoeveel woningen je op één hectare wilt neer zetten. Het adviesburo Arnhem stelt de gemeenteraad voor om deze bebou wingsdichtheid te stellen op 25, dus 25 woningen op één hectare Dan heb je voor 2673 woningen 102,5 hectare no dig Maar daarmee ben je er nog niet. De bewoners van die huizen hebben ook voorzieningen nodig om te kunnen le ven. Daartoe behoren scholen, groen voorzieningen, sportvelden, enzovoort. Volgens Arnhem vragen de uitbreiding van de voorzieningen voor een inwo- nersgroel van genoemde omvang een grondoppervlakte van ongeveer 23,5 hectare. Maar ook daarmee ben je er nog niet. Er moet een bepaalde mate van werk gelegenheid zijn voor de inwoners van Leusden De gemeenteraad heeft het adviesburo gevraagd om eens uit te re kenen, hoeveel grond je nodig zou heb ben om 50%, 60% of 70% van de be roepsbevolking van Leusden ook hier te laten werken In dit verhaal tellen agra- nérs en militairen even niet mee. Ook hiervoor hanteerde het adviesburo „Arnhem" een bepaalde formule vol gens de deskundigen kun je de hoe veelheid ruimte, die één arbeidsplaats inneemt stellen op 215 vierkante meter. De vereiste grondoppervlaktes voor werkgelegenheid zijn bij respectievelijk 50%, 60% en 70% 18 hectare, 39 hec tare en 61 hectare Dat loopt dus nogal hard op. Verwacht mag daarom worden dat de gemeenteraad zich wel de taak zal stellen om voor ongeveer 50% van de beroepsbevolking werkgelegenheid in Leusden te scheppen. Temeer daar dat percentage nu ook ongeveer zo ligt. Maar de raad zal er zich over uit moeten spreken. Tel je de hectares voor woningen, voorzieningen en werkgelegenheid bij elkaar op, dan kom je - bij een werkge legenheid van 50% - op het genoemde totaal van 144 hectare. In zijn bereke ningen heeft „Arnhem" rekening ge houden met afwijkingen naar boven en naar beneden. Kiest de raad voor hoge re werkgelegenheid, dan wordt het ver eiste grondoppervlak dus (aanzienlijk) hoger. Een deel van 144 hectare is al aange wezen; dat is het gebied 't Ruige Velt, zo'n 32 hectare groot, 't Ruige Velt ligt aan de noordzijde van Leusden De overige benodigde hectaren moet de raad nog aanwijzen, hetgeen uiteinde lijk in de raadsvergadering van april vol gend jaar gebeurt. COMMISSIE Op donderdag 19 november praat de raadscommissie „Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken" over het nu ter tafel liggende tussentijds verslag. Aller eerst zullen de raadsleden kenbaar moeten maken, of zij het eens zijn met de formules, die „Arnhem" heeft toege past. Zo kun je bijvoorbeeld discussië ren over de prognoses, over het aantal woningen per hectare, over de aantal vierkante meters per arbeidsplaats en zovoort. Wanneer men het daar over eens is, moet worden aangegeven, welk werkgelegenheidspercentage men wil nastreven Als dat plaatje dan rond is, kan men eens voorzichtig naar de kaart van Leusden gaan kijken In de volgende fase komen dan de criteria naar voren, waarop de raad uiteindelijk een lokatie of meerdere lokaties gaat aanwijzen. Daarbij zal onder meer ge keken moeten worden naar verkeers technische kanten, landschappelijke belangen, de ligging van de bestaande bebouwing, de kosten van grondver werving, agrarische belangen etcetera. Wie dat proces verder wil volgen of daarin zijn mening wil geven heeft op korte termijn de volgehde mogelijkhe den De vergadering van de commissie Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het college van B. en W. legt zich neer bij de overwe- |ende bezwaren die Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben tegen Ie komst van het Huis van de Sport in 't Ruige Velt. Volgens het lagelijks bestuur van Leusden heeft het geen zin de mening van de irovincle aan te vechten. Zou dat wel worden gedaan, dan wordt het en jarenlange procedure, die niet in het voordeel is van de eventuele ealisatie van het Huis van de Sport elders In het land. Wethouder Jan Vagenaar van ruimtelijke ordening deelde dit dinsdagavond mee in Ie raadscommissievergadering Openbare Werken en Ruimtelijke Or- lening. GS kunnen echter een brief van de Wagenaar raakt de uitleg van de be- jemeente Leusden verwachten, waarin zwaren tegen het Huis van de Sport in tij tegen de argumentatie van de be- Leusden kant noch wal. Het college rwaren in gaat. Volgens wethouder heeft met name moeite met de mening van GS, dat de accommodatie (een in- door-atletiekcentrum plus 250 tot 300 kleine woningen) te hoog is voor de di recte omgeving Gedeputeerde Staten lieten letterlijk weten ,.Het ontworpen gebouw heeft afmetingen van 100 bij 150 meter oppervlakte met een hoogte van 25 meter Wij zijn van oordeel dat een gebouw van zulke afmetingen ern stige ..schaalproblemen" zal oproepen, zowel ten opzichte van het woongebied als ook in relatie tot de open landelijke omgeving". Wethouder Wagenaar zei dinsdagavond deze argumentatie niet zo best te vinden, omdat in de omge ving van de geplande plaats voor het Huis van de Sport onder meer ook het massale gebouw van de Bankgirocen trale ligt Het rapport wordt nog in de loop van deze week aan alle daarvoor in aan merking komende organisaties en groeperingen toegezonden Voor be langstellenden ligt het rapport ter inza ge bij het bureau Voorlichting, Zwarte- weg 16A en in de gemeerttelijke infor matiestand in de bibliotheek Nieuw- Langenbeek. Daar kunnen ook de bij het rapport behorende bijlagen worden ingezien Voor vragen over het struc tuurplan kan men eveneens terecht bij het bureau Voorlichting, telefoon 941247, toestel 116. ACHTERVELD - Gezien de groeiende belangstelling voor de zondagmorgenconcerten wordt zon dag 8 november door de beheers- I commissie van De Moespot weereen I koffieconcert georganiseerd. De aanvang is om 11.00 uur. De muziek zal deze morgen worden verzorgd door het Amersfoortse Amusement Orkest. Een goede gelegenheid om onder het genot van een kop koffie en een stukje fijne muziek, weer eens een ge zellig babbeltje te maken met andere dorpsgenoten. Velen zijn nog in de veronderstelling dat deze koffieconcerten alleen voor de jongere generatie bestemd zijn Dit is echter niet het geval. Ook de oudere inwoners zijn van harte welkom. Kinde ren kunnen gerust meegenomen wor den De organisatie hoopt dat het zondag tussen 11.00 en 13 00 uur weer gezellig druk zal worden. LEUSDEN - In de maand novem ber worden de volgende openbare commissie- en werkgroepvergade- rfngen gehouden. Werkgroep midden- en kleinbedrijf donderdag 5 november, raadszaal ge meentehuis Commissie Welzijn en Onderwijs, maandag 9 november, raadszaal ge meentehuis. Commissie Financiën: woensdag 11 november, raadszaal gemeentehuis. Commissie Algemene Bestuursza ken dinsdag 10 november, raadszaal gemeentehuis Werkgroep verkeer: dinsdag 17 no vember, commissiekamer, Burg de Beaufortweg 63 Planadviesgroep: woensdag 18 no vember, raadszaal gemeentehuis. Commissie Welzijn en Onderwijs maandag 30 november, raadszaal ge meentehuis. De vergaderingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders is vermeld. De agenda's en stukken liggen vanaf 5 da gen voor de vergadering ter inzage bij het bureau voorlichting Zwarteweg 16a, telefoon 941247. toestel 116 en in de bibliotheek nieuw langenbeek De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen wor den op de genoemde plaatsen ter in zage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadering is gehou den. B en W zijn het ook niet eens met de opmerking van GS over de le verwach ten verkeersfrequenfie als hef Huis van de Sport er eenmaal zou zijn. Volgens het dagelijks bestuur van de provincie is de wegenslructuur in Leusden niet be rekend op een grote toeloop van auto's en bussen. Wethouder Wagenaar zei, dat de belangstelling voor mei name atletiekwedstrijden nooit zo groot is, waardoor de verkeersdrukte bij evene menten best zal meevallen. CAPABEL Commissielid Henk van der Sloot (CDA) zei in de vergadering moeite te hebben mei de opmerking van GS, dat de lokalisering van het Huis van de Sport op de voorgestelde plaats in 't Ruige Velt een verdere uitbreiding van Leusden in noordelijke richting zal blok keren. Naar de mening van Van der Sloot is de gemeenteraad capabel ge noeg om daar zelf over te beslissen. In de brief van de gemeente Leusden aan de provincie zal ook komen te staan, dat Leusden kandidaat wil blijven voor het Huis van de Sport mocht de provincie op haar bezwaren terugko men. Overigens worden nu Amersfoort, Zwolie en Lelystad genoemd als de plaatsen die het indoor atletiekcentrum binnen willen halen. LEUSDEN - Op de Ambachtsweg zijn dinsdag populieren omgekapt. Deze peppels moesten het veld ruimen omdat hun wortels zo onder het oppervlak doorgroeiden dat ze zelfs onder het in de buurt staande gebouw doorliepen hoefnagels Verder keramiek, wandkle den, droogboemdecoraties en boeme rangs. U kunt informatie verkrijgen over gezonde voeding, kruiden, thee, zelfge kweekte paddestoelen en druiven. Er zijn demonstraties, zoals oorbellen ma ken, houtdraaien, portret- en sierknip- pen, engobetechniek met klein en hout snijwerk. In een derde lokaal zal gemusiceerd worden; o a treedt van half 12 tot half 1 als gast voor u op het salonorkest „Tempi Passati". In het vierde lokaal wordt een ten toonstelling ingericht van handenar- beidprodukten van alle basisschool leerlingen van Leusden-Zuid. Tenslotte worden er in het vijfde lo kaal twee diavoorstellingen verzorgd: van 11 00-12.00 uur een klankbeeld „Lamalou-les-Bains" door de heer A. Kwinkelenberg en van 14.00-15.00 uur een lezing met dia's over paddestoelen door de heer J Wisman. Door de aktiviteit van de circa 100 deelnemers kunt u op deze Hobbies- koop veel zien en er ook originele ka- do's kopen. Bovendien kunt u genieten van een kopje koffie met cake of een vers gebakken wafel. OWRO op 19 november begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de ge meentelijke expositieruimte. Zwarte weg 16A Voor iedereen bestaat er in die vergadering gelegenheid om over het rapport opmerkingen te maken en/ of vragen te stellen. Om de commissie in staat te stellen reacties van te voren bij hun beschouwingen te betrekken verdient het echter de voorkeur om voor 19 november vragen en opmerkingen schriftelijk in te dienen Het is ook mo gelijk na 19 november te reageren, om dat de definitieve behandeling van het thans verschenen rapport eerst in april '82 plaats vindt, tezamen met de twee volgende in deze fase nog te verschij nen rapporten. De mogelijkheid om dan alsnog reac ties op het eerste deelrapport te verwer ken is uiteraard wel beperkter dan thans het geval is, zodat het zonder meer aan beveling verdient om indien enigszins mogelijk voor 19 november te reageren. LEUSDEN - De commissie welzijn en onderwijs komt maandag 9 no vember om 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in vergade ring bijeen. Op de agenda staan de volgende punten; - begroting Stichting Sociaal Culturele Centra (SOCCLE); - begroting Recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied; - bestemming boerderij 't Claeveren- blad; - verbouw Chr. lagere school Loysden in Leusden-Zuid; - huisvesting bibliotheek in Leusden- Zuid; - analyse ombuigingsmogelijkheden bestaand beleid LEUSDEN - De Hervormde Vrouwen vereniging „Tryfosa" hield vorige week vrijdag een bazar in 't Trefpunt aan de j Arnhemseweg. Het was een zeer geslaagde dag, aldus de organisatoren. De handwerktafel, met artikelen die door de dames het afgelopen jaar werden vervaardigd, werd veel bezocht, evenals de boekenstand van de Interne Zendlngs- bond. 's Avonds trok de bazar veel jongeren en was er een speciale attractie in de vorm van een rad van avontuur. Gisteren is bekend geworden hoeveel de bazar heeft opgebracht De boekenstand van del ZB alleen al verkocht voor 1531,- 1 aan boeken, platen en dergelijke.^ De bruto opbrengst bedraagt 8505 gul den. Na aftrek van de gemaakte kosten zal het resterende bedrag worden overgemaakt aar de Gereformeerde Zendingsbond, de Interne Zendingsbond en het Fonds Reno vatie Dorpskerk. Het thans verschenen deelrapport zal ook besproken worden in de op dinsdag 10 november te houden verga dering van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. Evenals de ver gadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening wordt ook deze vergadering gehouden in de gemeentelijke expositieruimte aan de Zwarteweg. aanvang 20.00 uur. Iedere inwoner van Leusden die over het struc tuurplan wil meedenken en meepraten is op deze bijeenkomst van harte wel kom. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In Leusden-Zuid wordt aanstaande zaterdag de jaar lijkse verkooptentoonstelling „Hob bieskoop" gehouden. Tussen half elf en vier uur kunt u in de hal en de lokalen van de Openbare Basis school 't Palet terecht, 't Palet ligt aan de Willem de Zwijgerlaan. In de hal en twee lokalen kunt u aller lei technieken op het gebied van han denarbeid zien, zoals volksschilder kunst, tekenen, etsen, schilderen met olieverf, aquarelleren, weven, haken, i batikken, breien en borduren. Getoond worden voorwerpen van pitriet, poppen, j beesten, brooddeegfiguren, sieraden van perspex, hout, metaal, emaille en SCHILDE RSBEDRIJF f. van tellingen zn DOORNBOOMSPARK 14' TEL 03497-1316 SCHERPENZEEL

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5