Kantlijn Minder (1) Minder (2) Minder (4) Minder (5) Minder (3) Landelijk Regionaal Bonnen LEUSDEN COMPLOT Kreyns Worst INGEZONDEN OAD loep op Leusden DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 Gaan we weer een rondje minderen. Uitgangspunt blijft dat er van de begroting van de gemeente Leusden voor volgend jaar zo'n anderhalf miljoen gulden af zal moeten. Dat stelde gemeenteraad In september van dit jaar vast en afgesproken werd dat de ambtenaren de hele begroting eens zouden doorvlooien op mogelijkheden tot bezuinigen. Per sector zouden die mogelijkheden aan de gemeenteraad worden voorgelegd, die vervolgens In de commissievergaderingen van deze maand moet aangeven, waar er hoeveel af kan. Dat doet de raad door een zogeheten „negatieve prioriteitenlijst" op te stellen, waarin bovenin die posten vermeld staan, die naar het oordeel van de raad het eerst voor minderen in aanmerking komen. Vorige week gaven we op deze plaats een indruk van de mogelijkheden op de terreinen van de raadscommissie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" (waarvoor de ambtenaren voor een totaal bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden aan mogelijkheden op een rijtje zetten). Nu is het de beurt aan Welzijn en Onderwijs, waarop het totaal van de aangedragen bezuinigingsmogelijkheden voorlopig ruim zes en halve ton bedraagt. Voorlopig, want gesprekken over bezuinigingen zijn met Soccle, het zwembad, de bibliotheek, de sportstichting en de muziekschool nog niet afgerond en dus wordt er in die richtingen nog niets gesuggereerd. de gemeente gebeuren. En verder zouden de verenigingen - uiteraard na het onvermijdelijke overleg -zich wellicht ook bereid kunnen tonen om zelf het onderhoud van de afrasteringen, de kantine van het sportpark en de doelen en de netten te verrichten. Om met het onderwijs te beginnen: bezuinigd zou kunnen worden op onderhoud, schoonmaken en verwarmen van de schoolgebouwen. Kosten van Harm Ottereins: gedachte over godsdienstonderwijs overgenomen. oudercommissies en ouderraad zouden niet meer vergoed kunnen worden. Godsdienstonderwijs zou niet meer van overheidswege gesubsidiëerd moeten worden. Dat godsdienstonderwijs kost de gemeente nu tussen de achttien en negentienduizend gulden per jaar. Harm Offereins (raadslid voor SGP/GPV) heeft bij een vorige begrotingsbehandeling al eens opgemerkt, dat godsdienstonderwijs eigenlijk een zaak van de kerken en het Humanistisch Verbond zou moeten zijn, dus laat de kerken en het Verbond de kosten er van zelf dragen. Die gedachte wordt nu ook naar voren gebracht. Voorts kan de gemeente een paar duizend gulden in de portemonnee houden door de kinderen uit Stoutenburg niet meer naar de scholen in Centrum te vervoeren. Volgens de ambtenaren hoeft dat ook niet meer, wanneer het fietspad langs de Horsterweg er ligt. Redaktle: Marnl* Kreyns Een manier om 50.000,-extra de gemeentekas in te loodsen is de volgende: laat ouders voor het schoolzwemmen van hun kinderen een gulden per kind per keer betalen. Maar ja, zo luidt de vraag, zullen er dan niet minder kinderen gaan deelnemen aan het schoolzwemmen? Andere mogelijkheid om de kosten van het schoolzwemmen te verlagen is natuurlijk een beperking van het aantal jaren, waarin de schoolkinderen les krijgen. Nu gebeurt van het tweede tot en met het vijfde leerjaar; je zou daar ook het tweede tot en met het vierde leerjaar of het derde tot en met het vijfde van kunnen maken. Maar dat leidt weer tot een mindere bezetting van het zwembad en wat zullen daar dan weer de gevolgen van zijn? Weer een stapje verder, vind ik, en weer een beetje harder aankomend zijnde mogelijkheden om minder te gaan subsidiëren in de culturele sfeer. Tot de genoemde suggesties behoren: het tot de helft terugbrengen of geheel afschaffen van de subsidies aan de toneel- en zangverenigingen en de fanfares en harmonieorkesten. Het toneel krijgt nu een subsidie van 400,- per jaar, het zangwezen bijna 4000,-, het fanfare-en harmoniegebeuren ruim 10.000,-. U kunt zich de gevolgen voor Lisiduna en DWS wellicht indenken. Maar nog rlgoreuzer, in leder geval in de personele sfeer, zoals dat heet, zijn de volgende mogelijkheden: het afschaffen van de gedeeltelijke subsidiëring van gemeentewege van iedere tweede leidster in een peuterspeelzaal; en het tot de helft van het aantal uren terugbrengen of zelfs geheel afschaffen van de In dienst van de stichting Jeugdraad Leusden werkzame ambulant funktionaris. Met andere woorden: Pimvan Es, over wiens aanstelling meer dan het nodige te doen Is geweest, zou in 1983 geheel of gedeeltelijk op straat komen te staan. Gaan we over naar de sport in verenigingsverband. Daar moet het ook allemaal wat minder. Bijvoorbeeld door niet meer zo royaal onderhoud aan de velden te plegen. Maar dan krijg je natuurlijk weer meer afkeuringen van velden, die bovendien in een hoger tempo zullen verslijten. Ander Idee is daarom om de sportverenigingen zelf meer bij het onderhoud van de velden te betrekken. Het scheelt al weer een hele slok op een borrel, wanneer de verenigingen tijdens het seizoen zelf voor het maaien van de velden zorgdragen. In de zomer kan het dan op kosten van Pim van Es, geheel of gedeeltelijk op straat? Wellicht ten overvloede wijzen we er op, dat het zover nog niet is. Wat nu ter tafel ligt is een ambtelijke Inventarisatie van bezuinigingsmogelijkheden. Deze inventarisatie strekt zich tot nog toe uit over de gebieden van zorg die bestreken worden door de raadscommissies „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening" en „Onderwijs en Welzijn". De inventarisatie van de mogelijkheden op het gebied van „Algemene Bestuurszaken" moet nog verschijnen. Op dit moment is er al voor meer dan twee miljoen aan mogelijkheden aangegeven. Aan de raad nu om daar een selectie uit te maken en er een volgorde van „negatieve prioriteit" in aan te brengen. Voor wie dat op de voet wil volgen: over de bezuinigingsoperatie wordt gesproken op de volgende data op de volgende plaatsen: 9 november commissie Welzijn en Onderwijs; tO november commissie Algemene Bestuurszaken; 11 november (en eventueel 18 november) commissie Financiën. Afgelopen dinsdag heeft OWRO zich met de bezuinigingen beziggehouden. Hoera. We hebben de landelijke pers weer eens gehaald. Maar, helaas, weer niet helemaal op een positieve manier. „Leusden te klein voor sportcomplex" stond erboven het artikeltje dat afgelopen zaterdag In de Telegraaf op pagina zoveel stond. Ik heb het-eerlijk waar-bij mijn schoonmoeder gelezen en kunnen vaststellen dat het over het „Huis van de Sport ging. U wist als abonnee van de Leusder Krant natuurlijk al sedert vorige week dinsdag dat de provincie dat projekt niet ziet zitten. Maar evenzogoed, toch maar weer eens de landelijke pers gehaald. Stappen we over naar de regionale pers, hoewel het niet onze gewoonte Is om artikelen in de Amersfoortse Courant van commentaar te voorzien. Maar als u abonnee van belde bladen bent, dan zult u zich toch afvragen, hoe dat nou met die boerderij 't Claeverenblad zit. We hadden er afgelopen donderdag allebei een artikel over. Het college van B. en W. heeft namelijk een voorstel gedaan ten aanzien van die monumentale doch ernstig vervallen boerderij. Maar hoe luidt nu dat collegevoorstel? Wij van de Leusder Krant zetten in de kop boven ons artikel, dat het college een jaar lang wil proberen om de boerderij voor een gulden kwijt te raken en de koper, die zich tot restauratie verplicht, een subsidie te geven. Lukt dat niet, dan toch maar slopen. Maar zij van de Amersfoortse Courant hadden als kop: „Voorstel om woningen op plaats boerderij te bouwen", met als bovenkop „Sloop Claeverenblad hangt In de lucht". Dat Is toch meer dan een nuance-'/erschll of het verleggen van een accent. Dat Is op z'n minst een jaar vooruitlopen. Want het collegevoorstel houdt echt in om eerst nog een jaar te proberen de boerderij te verkopen aan Iemand, die hem op wil knappen. Als dat niet lukt, dan zullen er woningen op de plaats van 't Claeverenblad moeten komen te staan. Het was niet de enige onvolkomenheid in het artikel in de AC. Wij wijzen op de volgende punten: - in het verhaal wordt met geen letter melding gemaakt van de bereidheid van het college om de boerderij voor een symbolisch bedrag van de hand te doen, hetgeen een nieuwe opstelling van B.en W. is. - De gemeente heeft in het verleden niet twee -zoals in de AC vermeld - maar drie voormalige boerderijen verbouwd tot sociaal-culturele accommodaties. - „Dat de vraag of er gerestaureerd moet worden weer aan de orde Is, Is een gevolg van een aktle van het CDA in de gemeenteraad". Die opmerking mag slechts ten dele waar genoemd worden. Wellicht, dat de woorden van CDA-fractieleidster Evelien Blom in de gemeenteraad de direkte aanleiding hebben gevormd, maar In het recente verleden hebben ook anderen de gemeente gewezen op haar falend beleid ten aanzien van de monumenten. - „Het Claeverenblad is op de aanvullende lijst van beschermde monumenten geplaatst", zo melden onze collega's van de Amersfoortse Courant. Ook weer niet helemaal goed. De boerderij werd in 1973 op de voorlopige lijst geplaatst, waarna in 1975-tegen de zin van de toen zittende gemeenteraad van Leusden in - 't Claeverenblad definitief op de monumentenlijst werd geplaatst. Dat stond overigens allemaal keurig in het voorstel van het college vermeld. Dat waren dus, inclusief de kop, vijf onvolkomenheden in één artikeltje. Hetgeen een interessante score mag heten. Waar ook goed gescoord wordt? Op de Smidse, door de politie. Dat zit zo: de Smidse het straatje langs de Hamershof, waar al die banken zitten, en waaraan sedert kort dus ook het aktiviteitencentrum Stel: aan mijn voorzitterschap van het Genootschap ter Bevordering van de Wespenteelt in de gemeente Leusden „Het Galappeltje" ontleen ik de bevoegdheid wespennesten te beschermen, door eenieder te verbieden wespennesten te vernietigen. Onder uw dakgoot heb Ik zojuist een juweel van een nest aangetroffen, opvallend qua omvang en schoonheid. Het dient onverbiddelijk gehandhaafd. Dus neem ik contact met u op teneinde het voortbestaan van het nest zeker te stellen, waarbij ik niet uit het oog zal verliezen, dat de door u ondervonden hinder en schade zo beperkt mogelijk dienen te blijven. Overigens kunt u een beroep op de nestschaderegeling doen. Zo zou ik dat aanpakken. We hebben het over fatsoen, de buurvrouw van rechtvaardigheid. Vanwege haar rationele karakter Is zij mij liever dan haar vaak gevoelsmatiger agerende buurvrouw. Zij wordt door de overheid onheus bejegend. Geen winkel in het land mag zijn prijzen met 31 verhogen. De overheid doet dat wel (reinigingsrechten gemeente Leusden 1982). Wie zich tegenover een bank verplicht om na een jaar een afbetaling te doen, moet na dat jaar niet aankomen met zeurderijtjes over druk, moeilijk, romslompen Ingewikkeld. De overheid doet dat wel (niet tijdig uitkeren van premies aan kopers van premiewoningen, Langenbeek1981). Ik breng u een bedrag in rekening, dat u mij niet verschuldigd bent. U belt mij om inlichtingen daaromtrent. Ik zeg toe het te zullen uitzoeken, maar pas wanneer u het bedrag aan mij betaald hebt. Mocht u het bedrag inderdaad onverschuldigd aan mij betaald blijken te hebben, dan krijgt u het terug. U zegt dat ik gek ben en dat u aan die regeling geen medewerking zult verlenen. Ik moet uw gelijk beamen. Zo niet de overheid (te hoge aanslag onroerend goedbelasting ten name van ondergetekende in de jaren 1977,1978,1979 en 1980). De overheid gedraagt zich regelmatig onfatsoenlijk tegenover haar burgers. Dat Is op zich oude koek. De oude Romeinen hadden al een zegswijze, waarin Jupiter en een os figureerden, om zulks dood te doen. Versere koek is wellicht dat de verschillende nivo's van overheden elkaar regelmatig benaderen op een wijze, die de grenzen van het fatsoen overschrijdt. Een staatssecretaris laat even weten voornemens te zijn een stukje natuur te beschermen en weet daarmee een gemeentebestuur volslagen te verrassen. Korte tijd later wijst een provinciaal college de vestiging van een sporthuls In diezelfde gemeente van de hand en maakt en passant maar even een één-tweetje met het voornemen van de staatssekretaris. Alsof we hier alleen maar een structuurplan aan het maken zijn om die jongens van buro Arnhem uit de WW te houden. Louter een fatsoenskwestie of steekt daar meer achter? Alvorens aan beantwoording van die vraag toe te komen, dien ik twee, wellicht verhelderende, intermezzo's in te lassen. Het eerste wordt gevormd door de ingenieur M. te Leusden, van beroep iets ontzettend bevoegds. Hij wordt er door welingelichte kringen van verdacht de staatssecretaris de Schoolsteeg bosjes te hebben aangewezen. Terwijl hij, nota bene, ook al de verhindering van een antennemast op zijn naam heeft staan. Maar het onderzoek loopt nog en in dit stadium kunnen we er geen verdere mededelingen over doen. Daar draagt Jippe Hoekstra het tweede intermezzo aan. Hoekstra is ambtenaar, provinciaal politicus, ondertitelaar van PvdA-congressen en hoofdbreker over kwesties het dubbel mandaat betreffende. Dat laatste hoef je voor het tentamen niet te onthouden. Wel het behartenswaardige dat Hoekstra een keer zei over de status van De Provincie, toen hij daar als voorzitter van een grote Statenfractie eens over geïnterviewd werd. Zeker, zo beaamde Hoekstra zijn interviewer, de provincie is iets dat veel mensen niet zo zal aanspreken. Maar je moet wel beseffen dat je er dagelijks, van het opstaan tot het slapengaan, mee te maken hebt. Volgde een verhaal over water, dat niet zonder de provincie uit de kraan kon stromen en stopcontacten die slechts bij de gratie van Utrecht funktioneren. Het verhaal vergat ik, de vrees nog eens een ambtenaar van waterstaat in de douchecel aan te treffen groeide. Terug naar structuurplan, Huls van de Sport en Schoolsteegbosjes; want je moet de dingen in hun verband zien. We zijn volop doende een structuurplan te maken. Groeit Leusden nog verder en, zo ja, in welke mate en waar. Dat is zo ongeveer wat het structuurplan straks zal zeggen. Bouwen kan in Leusden nog op twee plaatsen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes en ten noorden van 't Ruige Velt. Dus je doet het aan de ene kant of aan de andere kant of aan beide kanten een beetje. Niemand weet het nog; het Ei van Columbus wordt pas na de jaarwisseling door de Arnhemse jongens ten gemeentehuize afgeleverd. Maar toen kwam die staatssecretaris met zijn beschikking. En Gedeputeerde Staten daar met het Huis van de Sport in galop achteraan. Het Zuiden afgesloten door een stukje natuur te beschermen, het Noorden opengehouden door een stukje architectuur te verbieden. Waar gaan we dus naar toe? Naar het Noorden. Mark my words! Het Is dus meer dan onfatsoen, het is inderdaad een complot. Een complot van ongekende omvang, waarin de rol van ingenieur M. zal verschrompelen tot van die van een pion, wat de laagte van zijn collaboratie overigens geenszins kan verbloemen. Een complot, bij blootlegging waarvan zal blijken dat niet gedoodverfde machthebbers als Wagenaar en Van Gooi, doch heel andere krachten deze gemeente bestieren. Een complot, dat bij ontmaskering de positie van de direkteur gemeentewerken zal reduceren tot die van Jan Klaassen in een poppenkast. Applaus. Een heleboel zal duidelijk worden. Het verklaart, waarom een staatssecretaris zich tegenover het college van B. en W. niet zo netjes gedraagt als een genootschapsvoorzitter tegenover derden. Het verklaart tevens waarom onschuldige idealisten als Tlmmler en De Vink van „Stad en Rekreatie" hun altruïsme vermangeld zien in een afgrijselijke competentiestrijd tussen het ene overheldsnivo en het andere. Want zo, en niet anders, zal het blijken te zijn. Hoe moeilijk zal het rusten zijn, alvorens dit complot tot op de bodem onthuld is en u de schellen van de ogen zijn gevallen. Overigens ben ik van mening, dat het CML opgeheven dient te worden. „De Korf" Is gelegen, kent sinds enige tijd een parkeerverbod. Tot voor kort werd dat nogal soepel gehanteerd - er stonden vrijwel altijd auto's geparkeerd In het straatje- maar nu is de politie overgegaan tot het bekeuren van overtreders. Zo ook zaterdagavond. Ambtenaren van de gemeente en medewerkers van de Leusder Krant waren toen de kersverse bowlingbaan in de Korf aan het „ingooienNa een gezellige avond moest een aantal van de aanwezigen tot zijn spijt vaststellen, dat de kosten van rijkswege met 35,- verhoogd bleken. Bonnen voor fout parkeren dus. Er viel uiteraard weinig tegen in te brengen. Hoewel de Smidse bij het inrijden vaak al zoveel concentratie en stuurmanskunst vergt, dat er nauwelijks op verkeersborden te letten valt. Terwijl het straatje ook nog eens slecht verlicht is, dus de borden ook niet goed te zien zijn. Maar goed. Waar wij van de Leusder Krant nu zo benieuwd naar waren: zou de politie afgelopen maandag nu ook zo aktief tegen het overtreden van het parkeerverbod optreden? Toen namelijk mochten brandweerlieden en politiemannen een balletje op komen gooien op de nieuwe bowlingbanen. En ja hoor, de eerlijkheid gebiedt ons te melden dat ook die avond tenminste vijf automobilisten hun parkeeraktlviteiten met een prentje De waarde van een Leusden's monu ment is nu al gedaald tot één gul den. Een symbolisch bedrag voor een sym bolisch monument. Ben toch wél benieuwd naar de grond prijs voor die vrije kavels daar. Er wordt de laatste tijd heel wat afgere kend om huizen in Leusden aan de man (of vrouw) te brengen Cursus van de Vrouwenraad„Hoe werkt de gemeente" Ja. daar zijn wij nu zo langzamerhand ook wel nieuws gierig naar. De Onderwijs Adviesdienst wordt gro ter. lees ik in de krant. Jawel, en als het aan de gemeenten ligt wordt de subsi die steeds kleiner Bezuinigingen gemeente het gaat er om dat het negatieve lijstje zo positief mogelijk wordt opgesteld. De gemeente is begonnen met de plaatsing van bushokjes voor een be drag van ruim f 16 500 - Wie Abri zegt moet eigenlijk óók Bus zeggen Onder monumentenbeleid verstaat de gemeente blijkbaar het opknappen van boerdeirijen, die niét op de monumen tenlijst staan Da s geen kunst Als alle verkeerslichten in Leusden worden afgeschaft, waar moeten we dan nog over praten in de werkgroep Verkeersaangelegenheden Hoogbouw in Claeverenblad? Niks hoor fiks uit de kluiten gewassen laag bouw Om nou maar direkt te spreken over een „Bijlmermeer-effect" is lichtelijk overdreven Bredero heeft de Bijlmer toch niet gebouwd? Kinderen van „Hamersveld" volgden de raad. zo blijkt uit een aardige foto in deze krant Dat hoop je dan maar Ook al eens bij vrienden en kennissen geïnformeerd of zij belangstelling heb ben voor een lidmaatschap van de werkgroep CMLRO? U kent toch de voorwaarden? U mag de zaak - welke dan ook - niet verzie ken. U moet minstens een halfjaar van te voren erg aardig zijn tegen de leden van die club. anders laten ze u niet toe U moet over telefoon beschikken, an ders kan er geen inspraak worden ge pleegd Inspraak? Inderdaad, het gaat natuur lijk om de inspraak, hebt u dat dan nog nooit gemerkt? Inspraakgrage Leusdenaar CML RO7 Als ik mijn mening zou mogen zeggen, zou ik die achterhaalde ballotage-club opheffen CMLRO van je vrienden moet je het hebben Wonen in Leusden krijgt een vervolg, lees ik boven een verslag van hel Vrou- wenkafé. Logisch, hè? Lees ik in m'n krant, dat volgens de redaktie de gemeente Amersfoort al leen zandbakken laat aanleggen op de plaats van flats. Op het dak of in de kelder (H O Gedeputeerde Sikkes heeft het start sein gegeven voor het knotten van wil gen. Dat knotten ging hem goed al. Geen wonder. Gedeputeerde Staten hebben immers aardig wat ervaring op gedaan in het (be-)knotten van ge meenten Het bestuur van ..De Geut' gaat praten met bezoekers HoezoHebben die mensen tot nu toe dan hun kiezen op elkaar gehouden 7 Wie bij De Korf parkeert is in de aap gelogeerd want de bekeuringsijver van onze plaatselijke agenten is blijkbaar evenredig aan de afstand tussen poli tiebureau en plaats van bekeuring Herdershond in Rozendaal..Mijn drol wordt duur betaald Hondenbelasting solidanteits-belas- ting. Hoogbouw komt voor de val. Het college heeft zich blijkbaar verslikt in de Slokker-woningen Het gat in Langenbeek Voor wie is die gegraven? f 35- gehonoreerd zagen. Een van onze medewerkers heeft dat zelf geconstateerd. Het betrof overigens geen automobielen van politieagenten, zo wordt ons verteld, want die hadden hun wagens wel goed weggezet. Weet u zich ondertussen gewaarschuwd. Fred Timmer, slager aan de Biezenkamp, is weer eens in de prijzen gevallen. Althans een door hem gefabriceerde worst. Het betrof een rookworst, die door de heer Timmer was ingestuurd om mee te dingen in een wedstrijd van de Keurslager Centrale. De worst doorstond de keuring met goed gevolg, hetgeen de heer Timmer een Goudkeurcertificaat voor zijn Keurslager Rookworst opleverde. Naar aanleiding van het in editie 29 oktober 1981 geplaatste interview met mij over de Onderwijsadvles- dienst wil ik graag het volgende on der de aandacht brengen. In het algemeen geeft h,st artikel redelijk weer, wat In het gesprek aan de orde Is geweest. Ernstig bezwaar maak ik echter tegen een van de kop pen, nl. „CAPACITEITEN-ONDER ZOEK IS OVERBODIG Dit is name lijk niet overeenkomstig de verdere tekst van het artikel, waarin ik me, dacht ik, erg genuanceerd heb uitge laten over de vóór- en tegens van dit soort onderzoeken. Zeer nadrukke lijk heb ik verklaard in het artikel dat een capaciteiten-onderzoek onder de gegeven omstandigheden bij de huidige organisatie van het voortge zet onderwijs een dwingende nood zaak is. Zolang dat het geval is - en ook dat is door mij naar voren ge bracht - is het capaciteiten-onder zoek. zoals dat door onze Stichting School- en Beroepskeuze wordt ver richt, bij de huidige mogelijkheden het beste onderzoek en duidelijk te prefereren boven een Cito-toetst of iets dergelijks. Onderwijsadviesdienst, W.G. Hagens, directeur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9