Eerst doelstelling dan inspraakwinkel UIT DE SCHOOLBANKEN „Treeklopertjes" hadden projekt over ziekenhuisopname Donderdag CML- jaarvergadering Sint komt zaterdag in Leusden aan „Vertraging Claeverenblad- Wildenburg niet onmogelijk' „Hobbieskoop" in Zuid vraagt om meer ruimte de slag SOL over CML: Hoevelaken „Leusden Troef" Aanwijzing Schoolsteegbosjes tot natuurmonument DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 ldi*MFifc plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Eerst moet duidelijk geformuleerd worden, wat de doel stelling van het CML i9. Pas daarna heeft het zin om nieuwe aktiviteiten, waaronder het Inrichten van een in spraakwinkel, op touw te zetten. Aldus heeft de werkgroep Samen levingsopbouw Leusden (SOL, voor heen Welzijn) aan de overige twee werkgroepen van het inspraakor gaan en aan het Coördinatieteam daarvan laten weten. Volgens Jan Warns, die de brief namens het SOL heeft ondertekend, zal op de jaarver gadering van het CML aanstaande donderdag een duidelijke uitspraak moeten worden gedaan over de doel stelling van het CML. Zoals bekend worden er momen teel. na jarenlange discussies, pogin gen in het werk gesteld om tot een beter functioneren van het inspraak orgaan te komen. In het overkoepe lend orgaan van het CML, het Coör dinatieteam, zijn daartoe - enkele voorstellen ontwikkeld. Tot de be langrijkste van die voorstellen, die aanstaande donderdag ter sprake moeten komen, behoren het kiezen van een onafhankelijke voorzitter (tot nog toe is een wethouder de voorzit ter van het Coordmatieteam) en het in het leven roepen van een inspraak winkel. Uit de brief van SOL blijkt dat men die voorstellen als zinnig ervaart en ook wil steunen, maar pas nadat een duidelijke uitspraak is gedaan over de doelstelling van het CML. Volgens Jan Warns hebben leden van SOL daar de afgelopen jaren herhaaldelijk op aangedrongen, maar tot op heden zonder resultaat. In de brief van de werkgroep wordt ook aangegeven, hoe SOL de doel stelling van het CML ziet. Jan Warns schetst twee mogelijkheden of in spraak is een midden voor het ge meentebestuur om te komen tot vor ming van beleid In dat geval is het CML een bestuurlijk hulpmiddel. Of het CML is een organisatie, die zich bezighoudt met het behartigen van belangen van burgers Warns somt op belangenbehartiging, onder steuning van bevolkingsgroeperin gen/burgers in Leusden om op te komen voor de bij hen levende wen sen, verlangens en ideeen over de vormgeving en inrichting van hun eigen woon- en leefmilieu; het CML als hulpmiddel van en voor de bevol king (inclusief als hulp om in te spre ken in gemeentelijke beleidsplan nen)". Het zal duidelijk zijn dat SOL op laatstgenoemde lijn zit Sol wil dus dat het donderdag avond tot een uitspraak komt. „Wij menen", zo staat er in de brief, „dat het noodzakelijk is hierover een dui delijke uitspraak te doen, om te kun nen vaststellen of het CML als geheel zich onder een gemeenschappelijke doelstelling kan en wil verenigen. Zonder dat menen wij als SOL niet te kunnen en willen deelnemen In een organisatie CML. Mede op grond daarvan hebben wij besloten om initi atieven voor de ontwikkeling van een gemeenschappelijk nieuwe aktiviteit met de inspraakwinkel aan te houden totdat In de jaarvergadering helder heid verkregen is". Jan Warns: helderheid (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het Comité Milieu zorg Leusden (CML) houdt aan staande donderdag zijn jaarvergade ring. Deze zal geheel in het teken staan van de herstructurering van het Leusdense inspraakorgaan. De bij eenkomst wordt gehouden in de zaal van het aktiviteltencentrum „De Korf', Smidse 1 en begint om 20.00 uur. De volgende agenda zal worden afgehandeld 1. Opening door de voorzitter van het Coórdinatieteam en een inlei ding op de vergadering 2. Verkiezing voorzitter. 3. Overdracht voorzitterschap; in troductie nieuwe structuur 4. Toespraakje van burgemeester Rademaker. 5. Afscheid gemeentelijke vertegen woordigers 6. Sluiting Na afsluiting van het officiële ge deelte is er een informeel gedeelte, waarin kennis gemaakt kan worden met de inspraakwinkel en de werk groepen. Het Coördinatieteam stelt als kan didaat voor het voorzitterschap Jan Boerma voor. Het Coördinatieteam verneemt graag nog namen van an dere kandidaten voor deze functie! Deze mensen kunnen zich opgeven bij de secretaris van het C.T de heer G. Stein, Hamersveldseweg 2, tele foon 941247. Opgaven uiterlijk tijdens de verga dering van 12 november. LEUSDEN Het projekt „Kind en Ziekenhuis" is voor zowel ouders als peuters van peuterspeelzaal „De Treeklopertjes" een succes gewor den. Startpunt van het projekt was een door de oudercommissie georgani- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnlx Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertentles: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 50,40 per jaar; f 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatle te Barneveld. seerde informatieve ouderavond. Daar werden de ervaren en minder ervaren ouders geïnformeerd over wat er zoals komt kijken bij zieken huisopname van een klein kind. Op vakkundige wijze gaf Nelleke Over- bosch van de „Werkgroep Kind en Ziekenhuis Amersfoort" een duide lijk beeld van de kinderlijke beleving bij opname. Ook de manieren waarop ouders daarbij hun peuter zoveel mogelijk kunnen helpen kwamen uitvoerig aan de orde. Een en ander werd met een instruktieve dia-serie toegelicht Een van de ouders, anesthesist in het dagelijks leven, ging op een aantal punten wat dieper in. In de daarop volgende diskussie aan de hand van stellingen werd in de oudergroep duidelijk dat je als klant van een ziekenhuis voor je kind bij opname wel wat mag vragen Een goede op vang van het kind is alles waard. Ergens houdt je direkte invloed als ouder op, daarna is het van belang dat je kind in goede handen blijft, en niet alleen medisch. In de daaropvolgende twee weken hebben de peuters onder leiding van de leidsters veel tijd besteed aan alles rondom de ziekenhuisopname. De „Werkgroep Kind en Zieken huis" had daarvoor een speelgoed pakket op de peuterspeelzaal achter gelaten. Er werd getemperatuurd, beluisterd met de stethoscoop, ge prikt, vervoerd met de ambulance en het eigen speelgoedbeest van thuis werd Ingezalfd en bepleisterd! leder kind vervulde rollen als patiënt ou der, zuster, dokter. Doordat zowel ouders als kinderen weliswaar vanuit een andere invals hoek met dit thema zijn bezigge- weest, kan van een succesvolle aan pak gesproken worden. LEUSDEN De uitslag van de op 5 november gespeelde klaverjaswed- strijd van Leusden Troef" luidt als volgt: 1. Hr Plattel 5518. 2. Mevr. Pouli 5402. 3. Hr. Nijhuis 5347, 4. Mevr. Grimberg 5030 en 5. Hr Bolt 4980 punten De stand per 5 november is: 1. Hr. Kuyper 132815, 2. Mevr v. Egdom 131013,3. Hr. v. Waterschoot 129705, 4. Hr.v Egdom 127043,5 Hr. De Ridder 126299, 6. Hr. Knol 126119. 7. Hr Nijhuis 125752, 8. Hr Bolt 125486, 9. Hr. Mulder 124717 en 10. Mevr Arns 124682. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Aanstaande zaterdag (14 november) komt Sinterklaas in Leusden aan. Traditiegetrouw zal hij door de burgemeester worden wel kom geheten. Rademaker en de Goedheiligman ontmoeten elkaar om 13.45 uur op het bordes van het bejaardenhuls 't Hamersveld aan de Asschatterweg. Het muziekkorps 'LI1- siduna' is aanwezig om het zingen van Sinterklaasliedjes te begeleiden. Vanaf 't Hamersveld begint Sinter klaas aan zijn gebruikelijke rondgang door Leusden. Om ongeveer 14 15 uur vertrekt hij in de richting van het winkelcentrum ,,De Biezenkamp". De Sint zal met zijn Zwarte Pieten een rondgang van ongeveer een half uur - Zaterdag komt Sint Nicolaas over dit centrum maken Daarna ver volgt hij zijn tocht in de richting van het winkelcentrum ,,De Hamershof", waar hij om ongeveer 15.00 uur wordt verwacht, Ook op de Hamershof maakt de Sint met zijn gevolg een rondgang SCHOEN ZETTEN Speciaal voor de Leusdense jeugd heeft St. Nicolaas twee middagen uitgetrokken om aanwezig te zijn in het winkelcentrum Hamershof. Op zaterdag 21 november en op zaterdag 28 november zal Sinterklaas van 14 tot 16 uur plaatsnemen opzijn troon, die staat opgesteld in de pas sage en daar de Leusdense jeugd ontvangen Natuurlijk heeft hij ook leuke cadeautjes bij zich. Dat is nog niet alles Op woensdag middag 2 december van 16 tot 18 uur kunnen alle Leusdense kinderen tus sen 2 en 10 jaar hun schoen inleveren bij de Nederlandse Middenstands Bank op de Kooikersgracht. De Ha mershof ondernemers hebben met St Nicolaas de afspraak gemaakt dat zijn Pieten deze schoenen zullen vul len met een leuk cadeautje. De schoenen kunnen weer worden op gehaald op zaterdag 5 december tus sen 14 en 16 uur Tussen 2 december en 5 december staan de schoenen tentoongesteld in de etalages van de NMB Ook de volwassenen worden na tuurlijk niet vergeten. Op de koop avonden. (vrijdag 27 november, maandag 30 november, dinsdag 1 december, woensdag 2 december, donderdag 3 december en vrijdag 4 december) stuurt Sinterklaas enige Pieten naar de Hamershof die daar aan de bezoekers van het centrum speculaaspoppen uit zullen delen (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Volgens het college van B. en W. moet het niet uitgesloten worden dat de relisering van het plan Claeveren- blad/Wildenburg vertraging kan oplopen door de voorlopige aanwij zing van de Schoolsteegbosjes tot beschermd natuurmonument. Dat schrijft het college in een brief aan Gedeputeerde Staten, waarin het dagelijks bestuur van de provincie wordt gevraagd bij de minister van CRM er op aan te dringen de beschikking om de Schoolsteegbosjes tot beschermd natuurmoument aan te wijzen weer in te trekken. We meldden daar al over in de krant van afgelopen donderdag. De mogelijke vertraging van de uitvoering van het plan Claeveren- blad/Wildenburg, dat de bouw van circa 1200 woningen omvat, zou ver oorzaakt kunnen worden door de rechtsgevolgen die terstond door de beschikking van CRM in werking zijn getreden Zo is het krachtens de beschikking verplicht een vergun ning bij het ministerie aan te vragen voor. zoals dat in officiële bewoor dingen heet, het verrichten van han delingen, ook buiten de School steegbosjes. die wijziging van de wa terhuishouding beogen of tot gevolg zullen hebben Nu is het niet geheel onmogelijk, dat door grond- en bouwwerkzaamheden in Clae- verenblad/Wildenburg het grondwa terpeil daar en in de omgeving, waar toe de Schoolsteegbosjes ook beho ren,kan zakken Mocht het grondwa terpeil lager komen te liggen, de deskundigen bestuderen dat nog. dan is dat een wijziging van de water huishouding en dient er dus eerst een vergunning aangevraagd te worden. Een dergelijke procedure kan de no dige vertraging veroorzaken Het col lege tekent hiertegen dan ook be zwaar aan INVLOED Tegen de rechtsgevolgen, die voortvloeien uit de beschikking, be staan bij burgemeesters en wethou ders ook bezwaren met het oog op de realisering van het bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase en dan met name de woongebieden Munikhove, Bosveld en Zwanenburg en de be stemmingen ..sportterreinen" en „kinderboerderij" De genoemde woongebieden en bestemmingen lig gen ten noorden van de Schoolsteeg bosjes op een afstand van 100 meter. Als buffer tussen de drie nieuwe wij ken en de Schoolsteegbosjes is de bestemming „Agrarische doelein den" opgenomen. „De aanwijzing, c.q voorgenomen aanwijzing van de Schoolsteegbosjes als beschermd natuurmonument en het feit. dat de rechtsgevolgen terstond in werking zijn getreden (vergunning voor het wijzigen van de waterhuishouding, red zullen naar onze mening een beperkende invloed hebben op de uitvoering van diverse werkzaamhe den van de genoemde woongebie den", zo schrijven burgemeester en wethouders in de brief aan GS. Ver der verwachten zij dat de vereiste vergunningen voor diverse handelin gen en werkzaamheden tevens een beperkende invloed zullen hebben op de bedrijfsvoering van de agrari sche bedrijven in het betrokken ge bied en daardoor negatief zullen wer- Ken opdefinanciëleexploitatie. „Een goede en volledige afweging van de belangen van natuuren landschap en agrarische belangen is noodzake lijk", vinden B en W. In dit kader laat het dagelijks be stuur van Leusden weten, dat de voorgenomen aanwijzing van de Schoolsteegbosjes als beschermd natuurmonument van invloed zal zijn op de ontwikkeling van het structuur plan voor Leusden „Juist nu in het kader van dit plan een afweging dient plaats te vinden van een groot aantal belangen, menen wij dat deze aanwij zing een goede belangenafweging op een onaanvaardbare manier door kruist", aldus B en W. in hun brief aan GS. Als de voorgenomen aanwijzing definitief wordt en als blijkt dat daardoor schade wordt geleden, zal de gemeente overwegen om op grond van artikel 18 van de Natuurbe schermingswet schadevergoeding te vragen. PLANNEN Zoals bekend liet de staatssecreta ris van CRM in een op 28 september verstuurde beschikking weten de Schoolsteegbosjes voorlopig aan te wijzen tot beschermd natuurmonu ment. Dit zogeheten overweg ingsbe- sluit moet na een jaar worden ge volgd door een definitieve aanwij zing Het plan van de staatssecretaris gaat echter lijnrecht in tegen de plan nen die de gemeente met de School steegbosjes heeft. Leusden wil dit natuurgebied in drie delen opsplit sen. Het meest oostelijk gedeelte zou beschermd natuurmonument moe ten worden. Het middengedeelte zou beperkt toegankelijk moeten wor den Het tegen de Hamersveldseweg aan gelegen stuk zou bestemd die nen te worden voor recreatieve en sprotieve doeleinden. De beschik king van de bewindsman van CRM heeft de gemeente overdonderd, om dat geen enkel overleg tussen beide partijen heeft plaatsgevonden Hier tegen maakt het college van B. en W dan ook ernstig bezwaar. Een gedeelte van de Schoolsteegbos/es. LEUSDEN-ZUID Zaterdag 7 no vember vonden vele de weg naar de openbare basisschool ,,'t Palet" in Leusden-Zuid, waar de jaarlijkse hobbytentoonstelling „Hobbies koop" werd gehouden. Deze grote belangstelling zorgde voor een gezellige drukte. Voor de kraampjes van de honderdtien mede werkers kon het echter ook weieens een gedrang van jewelste zijn. Het is duidelijk dat de ruimte in de loop van de jaren wat krap Is gewor den voor het evenement dat „Hob bieskoop" nu is. „Hobbieskoop" doet niet meer denken aan de handenar- beldtentoonstelling waar men in 1975 mee begonnen is, op veel klei nere schaal. De naam „Hobbieskoop" is dit jaar op de algemene vergadering ont staan Omdat de naam „Hobbies koop" aan plagiaat zou doen denken, koos men voor de nieuwe spelling. Deze spelling stelde de organisato ren ook in staat duidelijk te maken dat het niet alleen ging om een ten toonstelling van hobbies, maar ook om de verkoop van de produkten die voortkomen uit deze hobbies Hob- bies-koop Velen lieten het dan ook niet bij kijken maar gingen ook tot handelen over. Veel van deze produkten leen den zich inderdaad uitstekend als leuk kado voor de komende feestda gen. De hobbyisten die produkten ver kochten stonden tien procent van hun totaalopbrengst af als vergoe ding voor het „lenen" van het school gebouw Omdat in Leusden-Zuid he laas nog steeds geen geschikte ruim te is gekomen voor dergelijke evene menten. waren de organisatoren al lang blij dat ,,'t Palet" gebruikt mocht worden Behalve de hal kreeg men nog vijf lokalen in gebruik. Hieronder bevond zich ook de ruimte waarin zolang schoolmeubels opgeslagen moesten worden en die daardoor „onbruikbaar" was voor de tentoon stelling op zich. In één van de lokalen werd doorlo pend gemusiceerd. Het salonorkest „Tempi Passati" zorgde tussen de middag voor een gezellige muzikale omlijsting 's Morgens vertoonde de heer A Kwinkelenberg het klank beeld „Lamalou-les-Bains". De heer J Wisman, die gedurende de hele vervolg op pagina 5 Recreatief zwembad is open

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3