,,We kunnen toch niet het zinkende schip verlaten, nu geprobeerd wordt het weer drijvende te krijgen' Verbouwde Jozefkerk en parochiecentrum worden in gebruik genomen Open huis voor alle Leusdenaren WerkgroepMilieueducatie" wil meewerken aan vernieuwing CML FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws door Marnlx Kreijns catie" door het uitgeven van een aantal boekjes. Zo weet iedere inwo ner van de Wetering dankzij een boekje van de werkgroep, waar de straten in zijn wijk naar zijn ver noemd Voor Groenhouten is mo menteel een dergelijk boekje in de maak En een heleboel Leusdenaren hebben aan de hand van de gidjes van .Milieueducatie" door het park Princenhof gewandeld. Voorts hebben leden van de werk groep Milieueducatie" dit jaar vier. vijf maanden rondgelopen op de Li- niedijk om tot een inventarisatie van de flora aldaar te komen. En ook tijdens de paddentrek zijn de mensen van Milieueducatie aktief Door de registreren, wat er aan padden sneu velt tijdens die jaarlijkse trek in maart/april En door de padden te helpen oversteken over drukke we gen Dat gebeurde dit jaar onder meer langs de Asschatterweg tussen Leusden-centrum en Achterveld, waar de padden door middel van gaas naar emmers werden geloodst om van daaruit door de mensen van Milieueducatie te worden overgezet. LEUSDERHEI Dat soort bezigheden, zoals hier boven beschreven, verschillen he melsbreed van de aktiviteiten van andere CML-werkgroepen Maar er zijn ook wel raakvlakken. De Leus- derheide is daarvan een voorbeeld. Defensie wil het militair oefenterrein daar uitbreiden en de werkgroep Ruimtelijke Ordening is daartegen in het geweer gekomen. Ook Milieu educatie houdt er zich mee bezig, zij het vanuit een andere optiek. Willy de Jong: ,,Wij bekijken dat zuiver op milieu-aspecten. En dat leidt dan ook tot andere resultaten dan bij de werk groep R.O het geval is Die zullen wellicht zeggen uit oogpunt van ruimtelijke ordening moet het niet hier gebeuren Wij kijken naar het milieu en zeggen: wat is de waarde van het milieu hier en van het milieu daar. Dat kan tot andere uitkomsten leiden Het was een voorbeeld, er zullen er ongetwijfeld meer te noemen zijn, waaruit blijkt dat de werkgroep ..Milieueducatie" geen volstrekt so listisch opererende groep is. Wat niet wegneemt, dat de mensen van „Milieueducatie" als werkgroep toch met enige moeite binnen de structuur van het CML functioneren Edith Boerma ,.We hebben altijd nogal aangehikt tegen die vergaderingen van het Coördinatieteam. Het is voor ons iets, dat er nu eenmaal bijhoort, maar wat geen van onze leden nu echt ontzettend graag doet Overi gens zien we het nut er wel van in, wanneer er echt sprake is van coörd inatie Dat je dus voorkomt dat werk groepen dubbel werk gaan zitten doen" Donderdag houdt het CML zijn jaarvergadering. Er zullen enkele be langrijke wijzigingen van de organi satie worden voorgesteld. Zo zou niet langer een wethouder voorzitter van het Coördinatieteam moeten zijn. Verder staat de geboorde van een inspraakwinkel aangekondigd. Voor al ten opzichte van die inspraakwin kel blijken Willy de Jong en Edith Boerma enigzins ambivalent te staan. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „Nee, dat is niet waar. Het CML was in oorsprong niet alleen een inspraakorgaan, al is er dat wel snel van gemaakt. Maar we zijn indertijd begonnen met de kreet „Samen Overleven" en daar zat dus ook al die milieu kant aan. Trouwens, het is ook niet voor niets het Comité Milieu zorg Leusden gaan heten. Natuurlijk hebben we ons in het verleden wel eens afgevraagd, wat we nu eigenlijk binnen die club doen. We hebben ook wel eens met de gedachte gespeeld om onafhankelijk van het CML te gaan werken. Maar niet nu. Niet nu er geprobeerd wordt het CML nieuw leven in te blazen. Daar willen we graag aan meewerken. We kunnen toch niet het zinken de schip verlaten, juist nu gepro beerd wordt het weer drijvende te krijgen". De werkgroep „Milieueducatie" van het CML is niet de meest in het oog springende tak van het Leusden- se inspraakorgaan Terwijl het Coör dinatieteam, de werkgroep „Ruimte lijke Ordening" en de werkgroep SOL (voorheen Welzijn) om beurten in het nieuws zijn op welke wijze dan ook werkt „Milieueducatie" gestaag verder. Zonder direkt de voorpagina van de plaatselijke krant te halen En wellicht was dit verhaal ook nog niet eens verschenen, als „Milieueduca tie" er niet zelf het initiatief toe geno men had Want CML, dat is toch vooral de club van Terwindt en Ten Berge. Warns en Ivens en een beetje van Mulder. SCHOLEN Het is echter ook de club van Willy de Jong, Edith Boerma en nog zeven anderen, die tesamen de werkgroep - Willy de Jong „Milieueducatie" vormen. Willy de Jong en Edith Boerma (van wie het inleidend citaat afkomstig is) vertel len over de aktiviteiten van hun werk groep, die zich in de eerste plaats op de Leusdense scholen richten Per jaar worden er door de werkgroep voor drie scholen vaste aktiviteiten ontwikkeld. Daartoe behoort de laat ste jaren bijvoorbeeld het met de schoolkinderen kappen van bomen rond het Hazewater in Den Treek. Dat is een stukje beschermde natuur, waar de heide een kans moet krijgen en ervoor moet worden gewaakt, dat niet het jonge groen alles doet dicht groeien Juist dezer dagen zijn leden van de werkgroep „Milieueducatie" een aantal keren met kinderen naar het Hazewater getrokken om daar hout te kappen, waarbij de Stichtse Milieufederatie het gereedschap ter beschikking stelt. Om het meer te laten zijn dan alleen „houtjeshakken" - Edith Boerma wordt een en ander begeleid door lesbrieven en een diaserie. Een ande re, door de schoolkindern zeer ge waardeerde aktiviteit van 'Milieuedu catie" is de slootjesles, waarbij de lesbrief meer dimensie krijgt op het moment dat een hele schoolklas met zelf vervaardigde schepnetten tot de knieen een sloot in gaat. Ook de Boomplantdag richt zich vooral op de scholieren Die jaarlijks, in het voorjaar plaatsgrijpende ge beurtenis wordt thans bedreigd door de noodzaak voor de gemeente om te bezuinigen. Maar als het aan de werkgroep ligt zullen er ook volgend voorjaar weer bomen geplant worden door schoolkinderen, zij het dooreen beperkte aantal. BOEKJES Enige bekendheid onder volwas sen Leusdenaren kreeg „Milieuedu- - Vorige week woensdag: kinderen zijn rond het Hazewater bezig met het kappen van bomen. Een aktiviteit van de werkgroep Milieueducatie". Rozendaallaan 9 Leusden-C. vervolg van pagina 3 dag aanwezig was met tekeningen van paddestoelen, vertoonde in de loop van de middag dia's over dit onderwerp. De vele vormen van handenarbeid waren tentoongesteld in twee lokalen en in de hal In de lokalen waren demonstraties weven en houtdraai- en. In de hal tenslotte zat onder andere iemand die portretten knipte uit pa pier. Degenen die hier op het juiste moment langs kwamen konden hier de burgervader aantreffen terwijl hij poseerde voor zijn portret. Het hoofddoel van deze jaarlijkse manifestatie richt zich met name op de kontakten tussen bewoners van Leusden. Veel mensen hebben elkaar hierdoor in de afgelopen jaren leren kennen en elkaar gestimuleerd in een hobby. Konkrete voorbeelden van re sultaten uit deze kontakten zijn er genoeg te vinden het concert in Dorpskerk is een van de voorbeelden Des te jammer dat men zich met de ruimte moet zien te behelpen. Van de ene kant juichen ze een dlrek- ter contact met de burgers zeer toe, van de andere kant is er de angst, dat er allerlei vragen op de werkgroep Milieueducatie af zullen komen, waarmee men niet goed raad zal weten. „Maar", aldus Edith Boerma, „we zullen het moeten afwachten. Als je ziet, wat we vroeger aan reac ties kregen op het Milieujournaal, dan moet je wel pessimistisch zijn. Ik heb echt eens een keer staan te juichen, toen er een brief binnen kwam waarin dan eindelijk eens een keer iemand reageerde. Maar met zo'n inspraakwinkel heb je natuurlijk veel directer contact met de mensen. Wanneer we daar in de bibliotheek zitten en mensen komens langs, mis schien dat er dan wel makkelijker contact is. We zien het wel." i - Edith Boerma (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De verbouwde r.k. kerk Sint Jozef en het nieuw gebouw de parochiecentrum van die kerk worden dit weekend in gebruik geno men. Zaterdag vinden er een aantal officiële gebeurtenissen plaats, za terdag en zondag is er open huls voor alle Leusdenaren. De Sint Jozefkerk Is de afgelopen maanden van binnen ingrijpend ver bouwd. Het interieur werd gewijzigd naar een ontwerp van de architect Volders. Belangrijkste onderdelen van de verbouwing vormen de ver plaatsing van het altaar naar het mid den van de kerk en het daaromheen in een hoefijzervorm groeperen van de nieuwe banken. Tegelijkertijd verrees in de tuin van de pastorie een parochiecentrum. Daarin bevinden zich een tweetal zalen, die in de eerste plaats gebruikt zullen gaan worden voor parochiële aktiviteiten Daarnaast zal ruimte zijn voor de verhuur van zaalruimte Het ligt niet in de bedoeling van het kerkbestuur om die verhuur een ho- reca-achtig karakter te geven. De verbouwing van de kerk en de nieuwbouw van het parochiehuis zijn voor het grootste gedeelte uitge voerd door Leusdense bedrijven. De totale kosten bedroegen ongeveer achthonderd duizend gulden. De r.k. parochie financierde een en ander onder meer uit de verzekeringspen ningen van de afgebrande Johannes- hoeve, de verkoop van de grond on der de Johanneshoeve en de verkoop van een stuk grond aan de Bavoort- seweg. In het officiële openingsprogram ma van aanstaande zaterdag zullen onder meer deken Hoorneman, bur gemeester Rademaker, dominee Rid derbos en Architect Volders het woord voeren. De toespraken wor den voorafgegaan door een liturgi sche dienst, waarin „Huis van God, Huis van Mensen" het thema zal zijn. Na de dienst en de toespraken wordt er een receptie gehouden Na de eucharistieviering van 19 00 uur is er tot ongeveer 21.00 uur „open Huis", waarbij alle Leusdenaren in de gele genheid gesteld worden een kijkje te komen nemen in de kerk en het parochiecentrum. Dat kan ook zondag tussen half twaalf en vier uur. De feestelijkheden worden zondagmiddag afgesloten met een concert, waaraan onder meer de Vocal Group Amersfoort zal meewerken In de krant van donderdag meer over de verbouwing van de Jozef kerk Padden worden bihun trek beschermd tegen auto's. Een aktiviteit van de werkgroep ..Milieueducatie'

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5