Extra kosten van drie ton drukken op Slokker-grond Meer mogelijkheden onderzoeken om „Claeverenblad" te behouden s! Premie voor B-woningen Langenbeek is onderweg Na lichte vertraging Commissieleden kregen toelichting U.V.V. bazar Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Oud papier aktie U wilde bowlen in de „Inslag"? Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uifgave B.D.U. B V. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 13e JAARGANG NO. 59 door Marnix Kreljns LEUSOEN - Ruim drie ton. Dat is het bedrag dat als extra kosten drukt op de grond in Langen- beek, waarop de bouwonderne ming Slokker 59 premiekoopwo ningen wil realiseren. Het exacte bedrag is 301.460,-, wat neer komt op ruim 5000,- extra kos ten per kavel. De grootst mogelijke meerder heid van het college van B. en W. blijft van mening dat deze extra kosten, die ontstonden ten ge volge van het mislukken van een eerder woningbouwprojekt op die plaats, moeten worden be taald door de 59 kopers van de premiewoningen. Daar staat te genover dat de firma Slokker een bedrag van 3000,- a 4000,- aan projektontwikkelingskosten per kavel niet aan de kopers in rekening zal brengen. De exacte cijfers over de prijs van de grond voor de Slokkerwo ningen zijn gisteravond op tafel gekomen tijdens de vergadering van de raadscommissie finan ciën. Tijdens een besloten ge deelte van de vergadering heeft de heer Van de Kam van het raad gevend ingenieursburo LEV de commissieleden de prijsopbouw van deze grond uit de doeken ge daan. De extra kosten van iets meer dan drie ton worden ge vormd de ontwerpkosten, plan- kosten externe adviseurs, plan- kosten gemeente, grondonder zoek en aanpassing van de riole ring van het mislukte houtskelet- bouwprojekt. Die kosten worden dan nog eens verhoogd met 18% BTW. Daardoor komen de kosten van de grond voor deze premie- A-kavels op gemiddeld 41.680,-. De bouwkosten bedragen 90.547,-. Met de bijkomende kosten daarbij opgeteld gaan de kopers van de Slokkerwoningen straks 143.804,- betalen (prijspeil 1 januari 1982). Overi gens bestaat er ruime belang stelling voor de zogeheten ..spaarhuizen" van Slokker. Van de 59 huizen zouden er nu al 35 verkocht zijn, terwijl er nog tien tallen belangstellenden zijn voor de overige. Zoals bekend heeft Rinse Bloemhof (D'66) bij de laatst ge houden raadsvergadering een amendement ingediend op het voorstel van het college tot ver koop van de grond. Bloemhof wilde dat de extra kosten - door hem toen berekend op ongeveer 4.500,- per kavel - niet aan de 59 kopers zouden worden bere kend, maar ten laste zouden ko men van de reserves van het ge meentelijk Grondbedrijf. Bij de afrekening van de totale Tweede Fase zou moeten blijken, om welk bedrag het dan zou gaan. Een meerderheid in de raad was van plan het amendement- Bloemhof te steunen, maar het college liet het zover niet komen. Het onderwerp werd van de raadsagenda afgevoerd en de raadsleden zouden eerst een na dere toelichting krijgen. Die is dus gisteravond gegeven. Van de Kam heeft de raadsleden gewezen op de nadelige kanten van uitvoering van het amende ment-Bloemhof. Volgens de DHV-medewerker zou dat onver biddelijk tot gevolg hebben dat de grond voor sociale woning bouw in de rest van de Tweede Fase duurder wordt. Bovendien betoogde Van de Kam, dat het geen goede zaak is om financiële tegenvallers door te schuiven naar de toekomst. De raadsleden kunnen nu bin nenkort opnieuw een voorstel van het college over dit onder werp verwachten. Dat voorstel zal naar alle waarschijnlijkheid niet afwijken van het eerder ge produceerde collgestuk. In dat geval handhaaft Bloemhof zijn amendement. Hoe de stemver houding in de raad op dit mo ment ligt, viel gisteravond niet te peilen. - Feestelijkheden bij opening „Korf" pag 3 - Nog tweeduizend huizen in Tweede Fasepag. 5 - Verbouwde Jozefkerkpag. 7 - Achtervelds nieuwspag 8 - Sportpag. 9 - Loep op Leusdenpag. 11 - Kantlijnpag. 11 - Medische diensten pag. 11 - Filmpag 13 DOKTERSDIENST: 033-944600 LEUSDEN - Van diverse kanten is er vanuit de raadscommissie die zich bezighoudt met welzijnszaken, bij wethouder G. van Woudenberg op aangedrongen om meer mogelijkheden te onderzoeken die er toe kunnen leiden dat de antieke boerderij ,,'t Claeverenblad" behouden kan blijven. Met name Evelien Blom wil dat de gemeente zich nu al gaat buigen over de vraag wat er met de andere boerderijen moet gebeuren, die de gemeente inmiddels al in haar bezit heeft of binnenkort krijgt. Over het algemeen lieten de raads leden zich maandagavond, tijdens de vergadering van de commissie onderwijs en welzijn, waarderend uit over het collegevoorstel waarin zeer uitvoerig uit de doeken wordt ge daan wat b. en w. de beste oplossing vinden voor het probleem van 't Claeverenblad. Zoals bekend komt het collegevoorstel er op neer dat eerst getracht wordt het terrein rond de boerderij te verkopen, door de grond te splitsen in zes kavels voor woningen die in de vrije sector ge bouwd kunnen worden. Het batig sal do van deze transactie wordt be groot op 238.000,-. Dit bedrag kan als restauratiesubsidie in het voor uitzicht worden gesteld aan iemand die de boerderij voor het symboli sche bedrag van 1,- wil kopen. Lukt één en ander niet binnen één jaar dan stelt het college zich voor de boerderij alsnog te slopen en op het terrein 14 premiekoop- en vier vrije sectorwoningen te bouwen. Toch vragen de raadsleden zich af of het collegevoorstel het enige haalbare alternatief is. Evelien Blom, die zich al J eerder ontpopte als een fel vechtster voor het behoud van de boerderij had zelf al drie andere mogelijkheden be dacht die de gemeente naar haar me- ning moet proberen. Een van de moge- lijkheden zou zijn de .dienst aanvullen de werken" op het project opmerkzaam te maken. In het kader van een scholie- renprojekt zou uit deze bron wellicht 50% subsidie te halen zijn. Ook zou naar de mening van mevrouw Blom on derzocht moeten worden of de boerderij niet opgeknapt kan worden in het kader van een werklozenproject, zoals dat on langs in de gemeente Barneveld is ge start. Verder zou wellicht met succes een beroep gedaan kunnen worden op het Prins Bernhard Fonds. MISLUKKING Corri Verduin (PKL) noemde het col legevoorstel tot mislukking gedoemd Zij zag nog niet gebeuren dat de vrije kavels rond de boerderij verkocht zou den worden als niet van tevoren vast staat wat er met de boerderij gaat ge beuren. Ook het progressieve raadslid zag wel iets in de suggestie van haar CDA- collega om te trachten of er in het kader van een werklozenproject iets te berei ken valt. Het liefst ziet mevrouw Verduin dat er rond en wellicht in de boerderij ruimte komt voor jongerenhuisvesting Een dergelijk jongerenwoonproject zou tot stand kunnen komen in overleg met de woningstichting Hoe er in dit geval geld vrij moet komen om de boerderij zelf te restaureren werd uit de hierop volgende discussie echter niet duidelijk. Zoals be kend worden de restauratiekosten be groot op 1,1 miljoen. GASTVROUWEN Harm Offereins (SGP/GPV) vond de Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. suggestie van b en w om de boerderij te verkopen domweg noodzakeli|k „De gemeente kan nu eenmaal niet met de boerdeni blijven zitten, aldus het raadslid Wel vraagt de heer Ottereins zich af of het hele voonstel iets Ie maken heelt met „het handhaven van het ge zicht van de Hamersveldsewegzoals het college in haar voorstel zegt Hel enige wat eventueel bereikt wordt is dal er een gebouw bewaard blijft met daar om heen wellicht een aantal woningen. De VVD-afgevaardigde. mevrouw Van Amerom waarschuwde de gemeente ervoor de boerderi) niet „ten koste van alles" van de hand te doen. Zij zou niet graag zien dat er in de toekomst een advedentie in de krant te lezen is met de Jr1» LEUSDEN - De UVV-senioren so ciëteit in sportzaal Groenhouten houdt op donderdag 19 november van 14.00 tot 16.30 uur een verkoop van zelfgemaakte handwerkjes en dergelijke. ledereen is van harte welkom op de ze bazar Men vindt wellicht een leuk presentje voor de komende feestdagen voor een lage prijs LEUSDEN - Zaterdag 14 november kan men zijn oud papier weer kwijt ten behoeve van de openbare lagere school De Hobbit De container staat van 10 00 tot 11 30 uur op de grote parkeerplaats bij t Hamersveld aan de Asschatterweg tekst ,,de gastvrouwen van 't Claeve renblad heten u van harte welkom". Uiteindelijk bleek de meerderheid van de raadscommissie zich wel neer te kunnen leggen bij het colle gevoorstel, alleen mevrouw Verduin wil de hele zaak nog eens overden ken. Als alle andere mogelijkheden ook zijn onderzocht en op niets uitlo pen wil ook Evelien Blom zich (nood gedwongen) wel bij de gang van za ken neerleggen. HAALBAARHEID De raadscommissie Algemene be- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - De be woners van de 122 premie-B-wo- ningen in Langenbeek, die in aanmerking komen voor een rijkspremie op hun huis en daar al een tijdje met smart op zitten te wachten, kunnen over niet al te lange tijd dit geld tegemoet zien. Deze week hebben circa vijftig ei genaren een beschikking in de bus gekregen van de provinciale directie voor de Volkshuisves ting in Utrecht, waarin staat dat ze een premie krijgen. Volgende week horen de andere Langen- beekers die deze rijksbijdrage hebben aangevraagd of ze ook geld kunnen verwachten. De uit betaling gebeurt via het ministe rie van Volkshuisvesting. De meeste bewoners van de premie woningen in de wijk Langenbeek wach ten zoals bekend al ettelijke maanden op hun premie, sommigen al bijna een half jaar Normaal gesproken wordt de ze rijksbijdrage minimaal een jaar nadat de woning is betrokken uitgekeerd. Ve len hebben echter de betaling van de verschuldigde hypotheekrente vóórge- financierd met behulp van de verwachte premie. Nu de uitbetaling daarvan in hun ogen vertraagd is, hebben zij de vóórfinanciering uit eigen zak moeten doorbetalen En dat heeft hen geld qe- kost SLECHTE KWALITEIT Volgens de heer Elbertse, hoofd van de afdeling Administratie van de provin ciale directie voor de Volkshuisvesting, is de hele kwestie in Langenbeek in feite een storm in een glas water. Hij stuurszaken, die in haar vergadering van dinsdagavond ook over het lot van de monumentale boerderij praatte, was over het algemeen bijzonder blij met het voorstel Van b en w CDA'er T Zwart vond het voors' n goed stuk en was blij, dat het college enkele alternatieven heeft aangedragen. Hij verklaarde dat de CDA-fractie zich achter het voorstel zal scharen Jan Jacobs (PKL) was ook happy met het Claeverenblad-voorstel. maar vroeg zich af of het eventueel te koop aanbieden van de zes kavels in de vrije sector rond de boerderij niet de haalbaarheid van het plan stagneert, omdat die bouwkavels tegenwoordig niet zo in trek zijn Rinze Bloemhof (D'66) is daarom een voorstander om geeft wel toe, dat er enige vertraging in de uitbetaling van de premies is ont staan Maar hij voegt eraan toe ..Welis waar heeft iedere aanvrager van een rijksbijdrage na een jaar recht, ik leg de nadruk op recht, op dat geld. maar de gebruikelijke termijn is ongeveer 15 maanden Dus wat dat betreft zijn we nog niet eens zo laat". De lichte vertra ging die in sommige gevallen is ont staan. is volgens hem te wijten aan de slechte kwaliteit van de invulling van de aanvraagformulieren voor een premie. de grond rond de boerderij wellicht te bestemmen voor premiewoningen De grondverkoop moet namelijk ervoor zorgen dat het (mogelijke) behoud van de eeuwenoude boerderij de gemeente in principe niets kost. Gerrit van Tiel (VVD) sprak ook zijn waardering uit over het voorstel van b en w en voegde eraan toe. dat ..dingen die uit het verleden behouden kunnen worden men niet zomaar moet weg poetsen. maar ook niet ten koste van alles moet behouden" Het voorstel over boerderij 't Claeve renblad wordt deze maand in de ge meenteraad behandeld .,De papieren waren vaak onvoldoende ingevuld Dat probleem speelt trouwens landelijk. De onvolledige formulieren moesten daarom terug naar de afzen der Ik moet wel toegeven, dat de ge stelde vragen in de premieaanvraag vrij moeilijk te ontcijferen zijn Dat werkt die onvolledigheid in de hand" Behalve de ze problemen had de administratie van de provinciale directie ook te kampen met het invoeren van computers op die afdeling, waarin alle gegevens moesten worden ingevoerd De monumentale boerderij 't Claeverenblad Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Sommige mensen doen soms de vreemdste dingen. Een abonnee op de Leusder Krant weet wel beter. Die wéét de weg in eigen dorp. Verdwaal niet, neem een abonnement op de Leusder Krant. KIJK EENS NAAR DE SPECIALE AANBIEDING ELDERS IN DIT NUMMER. EN VUL DIE BON IN!

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1