Jozefkerk aangepast aan gevoel van mensen en opzet moderne liturgie' Bijna anderhalve eeuw oude kerk al vaker verbouwd Twee dagen aktiviteiten in Sint Jozefparochie FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws Het glas in lood-raam in de hal van het kerkgebouw heerscommissie zal zich daar niet op richten. Het is zeker niet de bedoeling om bruiloften en partijen in het paro chiecentrum te laten plaatsvinden. Ook voor andere feesten is men, zo meent het kerkbestuur, aangewezen op de plaatselijke horecagelegenheden. Wat de prijzen voor verhuur van zaalruimtes in het parochiecentrum betreft, denkt het kerkbestuur zich te richten op de bij SOCCLE, die de gemeentelijke sociaal- culturele accommodaties verhuurt, gel dende tarieven KOSTEN Het heeft enige tijd geduurd voordat de Sint Jozef-parochie zijn verbouw- en nieuwbouwplannen ten uitvoer kon leg gen Al begin 1978 werd er vrij concreet over een parochiecentrum en de aan passing van het kerkinterieur gespro ken. Het ideale plan werd gemaakt, maar moest vanwege de te hoge kos ten van tafel verdwijnen. Uiteindelijk kwam de architect Volders met het nu uitgevoerde plan. De kosten daarvan bedroegen ongeveer 800.000,- Het parochiecentrum neemt daarvan onge veer 600.000,- voor zijn rekening, de verbouwing van de kerk de rest. Voor de uitvoering van de verbou wing heeft het kerkbestuur de voorkeur gegeven aan parochianen. Van de Belt trad op als aannemer. Verder betrokke nen Van de Berg (elektrotechniek), Herder (loodgieter). Huurdeman (schil der), Tolboom (verwarmingsinstallatie) en Lieshout (interieurverzorging) De kosten van de verbouwing zijn door het kerkbestuur gedekt uit twee hoofdbronnen, de verzekeringspennin gen van de afgebrande Johanneshoe- ve en de opbrengst van de verkoop van de grond waarop de hoeve stond. En de verkoop van een stuk grond aan de Ba- voortseweg. Bovendien leverde dus ook de verkoop van de oude kerkban ken het een en ander op Zaterdag en zondag zullen de pa- (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het weer in gebruik nemen van het kerkgebouw en de opening van het parochiecentrum wordt In de R.K. parochie Sint Jozef gevierd met twee dagen vol aktiviteiten. Het programma ziet er als volgt uit: ZATERDAG 14 NOVEMBER: 15 00 uur Openingsgebeurtenis op het kerkplein 15.20 uur; Liturgische dienst, gevolgd door speeches van deken Hoorne man. burgemeester Rademaker, dominee Ridderbos, architect Volders en pastor Ter Bekke 16 45 uur Receptie tot ongeveer 18.00 uur 17.30 uur Aanbieding van een door leden van de Zonnebloem vervaardigd wandkleed, wat de officiële opening van het parochiecentrum betekent. 19.00 uur; Plechtige eucharistieviering met medewerking van het jongeren koor 20.00-21 00 uur Open huis in kerk en parochiecentrum voor alle Leusdena- ren In de kerk orgelspel door Steef van 't Slot. In het parochiecentrum is een tentoonstelling te zien. ZONDAG 15 NOVEMBER: 09 00 uur: Plechtige Hoogmis met medewerking van het gemengd koor. 10 00 uur Open huis in parochiecentrum en kerk tot 11.00 uur. 11 00 uur: Gezinsviering met medewerking van kinderkoor 't Spul. 11.45 tot 16.00 uur. Open huis in kerk en parochiecentrum In de kerk orgelspel, in het parochiecentrum is een tentoonstelling te zien. Film en spelletjes voor de jeugd. 16.00 uur: Concert voor alle Leusdenaren in de kerk. Medewerking wordt verleend door organist Steef van 't Slot. Koperkwartet o.l.v. Jos Pommer. en de Vocalgroup Amersfoort o.l.v. Bert Eerden. Het concert duurt tot ongeveer 17.30 uur, waarna de feestelijkheden worden afgesloten door pastor Ter Bekke rochianen van de R.K. Kerk Sint Jo zef hun vernieuwde kerkgebouw en het nieuwe parochiecentrum in ge bruik kunnen nemen. Zij doen dat, na een aantal maanden gastvrijheid ge noten te hebben in de Marcuskerk en de Koningshof. Centraal in de feeste lijkheden van dit weekend staan een viertal diensten, waarbij „Huis van God, Huis Van Mensen" het thema zal zijn. WOENSDAG OPEN HUIS Niet iedereen zal de verbouw de kerk en het nieuwe parochie centrum in .het openingsweek end willen bezoeken, vanwege de drukte of om andere redenen. Daarom is woensdag 18 novem ber van 15.00 tot 17.00 uur gele genheid om'een en ander te be zichtigen. De Zonnebloem ver zorgt de organisatie hiervan. Het is met name bedoeld voor mensen die slecht ter been zijn, minder-valide of bejaard. Als er problemen zijn wat betreft het vervoer, kunt u kontakt opne men met de heer Bunnik, Wieric- kewijk 40, telefoon 942877. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een aanpassing van het gebouw aan het gevoel van de mensen en de opzet van de moderne liturgie. Aldus omschrijven pastores, leden van het kerkbestuur en architect de aanpassing van het interieur van de kerk van de r.k. parochie Sint Jozef, zoals die de afgelopen maanden is uitgevoerd. Het meest opvallende in die ver bouwing is zonder twijfel het overbrengen van het altaar naar het midden van de kerk. Tot nog toe was de Sint Jozefkerk een zogeheten „georiënteerde" kerk, hetgeen betekent dat de lengteas van de kerk in oost-west-richting ligt en het altaar aan de oostzijde was geplaatst. Dat levert als voornaamste bezwaar op, dat de afstand van de kerkbe zoekers, die een plaats achter het midden van de kerk hebben, tot aan het altaar erg groot is. De afstand van gelovige tot de plaats van handeling in de eucharistievieringen is nu aanzienlijk verkleind. Dat is dus gebeurd door het altaar naar het midden te halen en daar ook de preekstoel aan de zijmuur te be vestigen. De nieuwe banken, waarop het makkelijker zitten is dan op de oude. staan er In een hoefijzervorm omheen. Volgens architect L. Vol ders, die de verbouwing van het inte rieur ontwierp, is het architectonisch geen bezwaar om deze ingreep te verrichten. Volgens Volders, die al vaker oudere kerkgebouwen aan paste aan veranderde verlangens van de gebruikers, werden er in de zestiende en zeventiende eeuw ook al kerken gebouwd met het altaar in het midden. De architect zegt dat deze opstel ling rechtstreeks leidt tot een grotere betrokkenheid van de kerkgangers bij de liturgie. 350 ZITPLAATSEN Er zullen zaterdag nieuwe banken rond het altaar gegroepeerd staan, met een totaal van 350 zitplaatsen. Als het nodig is kan dat aantal tot 400 worden uitgebreid door het bijplaatsen van los se stoelen In de oude situatie telde de kerk zo'n 440 zitplaatsen. De oude ban ken werden overigens in één weekend tijd a 200 - per stuk aan een overwel digende hoeveelheid belangstellenden verkocht. Doordat de houten lambrizering ver wijderd is en de muren helemaal wit gemaakt zijn, lijkt de kerk breder gewor den te zijn Dat visuele effect is van belang bij die verdraaide opstelling van altaar en banken. In de kerkruimte vallen verder de nieuwe vloer en de in hun oude glorie herstelde kroonluchters op. Ook de entree van het kerkgebouw is ingrijpend veranderd Men komt nu in een hal, die aan de rechterzijde een doorgang biedt naar het nieuwe paro chiecentrum. Aan de linkerzijde in de hal is een groot glas-in-lood-raam aan gebracht. Het is aan de achterzijde ver licht, wat - hoewel het raam op zich niet geweldig mooi is - toch in de hal een fraai effect geeft. Achter het raam be vinden zich nog een tweetal kleinere ruimtes. De vroegere doopkapel is nu ingericht als dagkapel, wat dus bete kent dat de hal en de dagkapel voortdu rend toegankelijk zijn. In de dagkapel staat in een speciale vitrine een afbeel ding van de Piëta. Dat is een afbeelding van Maria met de van het kruis geno men Christus in de armen. De Piëta, die eigendom is van de Sint Jozefparochie, is een eikehouten beeldje van ongeveer 45 centimeter hoog. dat dateert van het einde van de vijftiende eeuw Naast de dagkapel, en daarvan ge scheiden door gewapend glas. is een kleine ruimte, waarin het tabernakel staat opgesteld Vanuit de dagkapel h^eft men door de tabernakelruimte een doorkijk op het vernieuwde kerkge bouw. PAROCHIECENTRUM Het parochiecentrum kent twee grote ruimtes. Op de begane grond is een vrij grote zaal, terwijl er op de bovenverdie ping onder de balken een iets kleinere zaalruimte ligt. Verder is er een kamer, die voor administratieve werkzaamhe den gebruikt kan worden Een keuken tje, toiletten - ook één voor invaliden - en bergruimte completeren het ge bouw Het parochiecentrum, dat door de heer Van de Tweel jr zal worden be heerd, is in de eerste plaats bestemd voor gebruik door parochiële instellin gen. De r.k. parochie Sint Jozef kent tal van werkgroepen en clubs, die regel matig bijeen komen. Voor hen is het parochiecentrum in de eerste plaats be doeld. Daarnaast kan het gebouw ge bruikt worden voor andere sociaal-cul turele doeleinden Zo is verhuur aan derden mogelijk. Eventueel kan ook verhuur aan min of meer commerciële instellingen plaasvinden. maar de be- Woensdag werd een aanvang gemaakt met het plaatsen van de nieuwe kerkbanken - Beeld van de zaalruimte in het parochiecentrum. Rozendaallaan 9 Leusden-C. - Voordat de katholieke gemeenschap in Hamersveld over een eigen kerk gebouw beschikte, werd tot aan de Reformatie gebruikgemaakt van de kerk in Leusden. Daarvan staat nu, in oud-Leusden, alleen nog maar het torentje. eerste bouwkundige ingreep, die de nu bijna anderhalve eeuw oude kerk heeft ondergaan. Al twintig jaar nadat het gebouw in 1841 in gebruik werd genomen, bleek het dak aan vernieuwing toe. Er zou den nog meer veranderingen aan het gebouw volgen. In september 1935 werd de bouw van de Jozefkerk door het bestuur van de R.K. kerk in het openbaar aanbesteed. Dat ge schiedde voor de som van 10.975,- exclusief het gegoten ijzerwerk. De eerste steen voor het kerkgebouw werd gelegd op 7 april 1836 door de aartspriester van Utrecht, G. A. Vermeulen. Die zelfde hoogwaardigheidsbekle der wijdde op 8 juni 1941 de kerk in. Elf jaar later werd een nieuwe pastorie gebouwd, terwijl er tevens een uitbreiding van het kerkhof plaatsvond Nadat in 1861 het dak van de kerk was vernieuwd, nam pastoor Verhoef (1881 -1892) het ini tiatief tot een belangrijke verande ring van het gebouw Hij liet het priesterkoor aanbouwen en drie al taren en de preekstoel in de kerk plaatsen Bovendien, zo meldt een geschiedschrijver uit die dagen, werden de ornamenten aanzienlijk verbeterd en vermeerderd. Nog belangrijker voor het uiterlijk van de kerk was de verandering die op initiatief van pastoor J H. C. Kok werd uitgevoerd in het begin van de ze eeuw Deze liet de architect H. Kroes de oude toren, die zich in een slechte staat bevond, vervangen door een nieuwe, meer sierlijke to ren Opnieuw is toen ook het dak vernieuwd, terwijl tevens de omge ving van de kerk werd aangepast. De onder pastoor Kok uitgevoerde verbouwing leverde het beeld op van de kerk, zoals wij die kennen. Opvallend bij al die verbouwingen is dat er toch sprake kan zijn van een redelijke eenheid van stijl in het kerkgebouw van de parochie van Sint Jozef. PRIMITIEF De kerk van 1841 was niet de eer ste katholieke kerk in Hamersveld Eerder, in 1716, was er al een ge bouw voor de katholieke gemeen schap neergezet. Die oude kerk stond bij het tegenwoordige kerkhof. Zij werd afgebroken wegens de slechte bouwkundige staat. Het moet een nogal primitief gebouw ge weest zijn. waarvan het dak bijvoor beeld gedeeltelijk met pannen en gedeeltelijk met riet gedekt was. Die oude kerk had al sinds 1820 een torenklok Daarop stond het volgen de opschrift ..Ik moet den tijd, nood en dood beduiden, Men spoedt zich kerkwaarts heen, wanneer men mij hoort luiden" Die klok heeft, samen met twee klokken van latere datum, ook nog in de huidige toren gehan gen. Tijdens de Tweede Wereldoor log werden deze drie klokken naar Duitsland afgevoerd voor de oor logsindustrie Nu hangen er drie nieuwe in. De kerk van 1716 was de eerste katholieke kerk van Hamersveld, niet de eerste in de huidige gemeen te Leusden Al uit de Middeleeuwen dateert de ,,kerk van Leusden", waarvan nu alleen nog de toren in oud-Leusden staat. Van deze kerk werd oorspronkelijk gebruik ge maakt door gelovigen uit zeer wijde omgeving, van Maarn tot Bunscho ten met inbegrip van Amersfoort. Ook de Hamersvelders gingen er ter kerke Hamersveld had toen nog lang geen katholieke parochie. Die kwam er pas in 1855 na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie In het begin van de achttiende eeuw was Hamersveld een ..statie van de Hollandse zending" Overigens was er in Hamersveld al sedert de Middeleeuwen een ka tholieke gemeenschap en die conti nuïteit is ook door de Reformatie niet onderbroken. Onder meer daarover schrijft de Leusdense historicus drs C. van den Hengel in zijn scriptie „Bijdragen tot de geschiedenis van Leusden tot 1811" Hij meldt dat de schifting tussen aanhangers van het oude en het nieuwe geloof zich ge leidelijk en niet zonder verwarring voltrokken heeft Uit dat proces kwam de Hamersveldse en Stouten- burgse bevolking in meerderheid als rooms katholiek te voorschijn Niet het bezit van een kerkgebouw bleek beslissend, maar de continuïteit in de zielzorg. De pastoor van Leus den was dan wel in 1580 afgezet en lange tijd waren er in Leusden en Hamersveld geen katholieke kerk gebouwen, toch waren hier wel ka tholieke priesters De gelovigen gin gen ter kerke in Amersfoort of er werden eucharistievieringen gehou den op boerderijen, die op zo'n mo ment dus in feite als een schuilkerk fungeerden. Dat kon allemaal, zo laat Van de Hengel welen, omdat de burgerlijke overheid in deze regio nooit bijzon der hard is opgetreden tegen de ka tholieken. En als bijzonder staaltje van tolerantie meldt de geschied schrijver nog, dat de roomsen tot 1800 van de kerk in oud-Leusden gebruik mochten maken voor begra fenissen. Het duurde namelijk nog tot 1822 voordat er in Hamersveld een katholieke begraafplaats kwam Voor dit artikel werd gebruik ge maakt van het artikel dat de heer W van de Kallen schreef voor het paro chieblad van de Jozefparochie (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De verbouwing van 1981 zal ongetwijfeld als een in grijpende de geschiedenis in gaan, het is echter zeker niet de - De toren van de Jozefkerk, die zijn eigen plaats in het dorpsbeeld inneemt dateert van het begin van deze eeuw. De kerk zelf is ouder

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7