Jozefparochie is weer thuis Behoefte overblijfregeling wordt onderzocht Open huis druk bezocht 1 Vergadering Jeugdraad Leusder Krant j Conferentie School voor Wijsbegeerte FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 SPEEL MEE EN WIN Zo heet de grote Sinter klaas loterij die de winkeliers deze week zijn gestart. Bij iedere beste ding van vijf gulden wordt een lot verstrekt dat kans geeft op vele prijzen. Elke week zijn er vijftig week- prijzen te winnen van 25 gul den. De hoofdprijzen bestaan uit respectievelijk 500, 250 en 150 gulden. Verdere informa tie over deze Sinterklaaslote rij bij de deelnemende winke liers, (herkenbaar aan raam- affiches) en elders in deze krant. Het concert trok veel Leusdenaren Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar; f 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatle te Barneveld. hadden heeft inmiddels een vragenlijst opgesteld. Ouders van leerlingen van de öpenbare scholen hebben inmiddels al een vra genlijst via hun kinderen in huis of krij gen dat één dezer dagen De vragen welke op het formulier voorkomen zijn er op gericht om te we ten te komen of ouders wel voelen voor andere schooltijden en een overblijfre- geling. Ook hoopt men via de enquête enig inzicht te krijgen in de motieven van ouders, waarom zij voor of tegen een andere regeling zijn. Zelf dragen de vragenstellers al een aantal redenen aan die pleiten voor en tegen een overblijfregeling. Vóór een kortere middagpauze plei ten mogelijk een viertal uitspraken: Na de schooltijd zouden kinderen meer gelegenheid hebben om sport en spel te bedrijven. Ook zouden kinderen nog maar twee in plaats van viermaal door het verkeer moeten Ook zouden kinderen nog maar een maal gebracht en gehaald moeten wor den. Verder zouden ouders meer mo gelijkheden krijgen voor het werk bin nen- of buitenshuis. Zelf zeggen de vragenstellers dat er ook wel redenen zijn om tegen een ver korting van de middagpauze te zijn Kinderen zouden door een kortere lunchpauze niet voldoende gelegen heid krijgen zich te ontspannen. Ook zou het kind minder de kans krijgen om halverwege de dag, de op school opge dane spanningen, thuis af te reageren. Verder zouden ouder(s) en kind de ge zelligheid van de lunch thuis moeten missen. Een ander argument dat een overblijfre geling in de weg zou kunnen staan, is het feit dat aan het overblijven waar schijnlijk kosten zijn verbonden. De ouders wordt gevraagd van alle eerdergenoemde uitspraken aan te geven of zij deze belangrijk, heel be langrijk of juist onbelangrijk vinden. Verder wordt in de enquête gevraagd of de middagpauze drie kwartier, een uur of anderhalf uur zou moeten du ren. Ook wordt gevraagd of er een voor keur is voor wat betreft de aanvangs tijd van de school (half negen of kwart voor negen). Als de resultaten van het onder zoek bekend zijn wordt in overleg met alle betrokkenen getracht te ko men tot een uniforme schooltijden regeling voor alle Leusdense scho len. 4 Voordracht nieuw bestuurslid Frank Nieuwenhuysen 5. Begroting 1982. toelichting door Cor Rijnbeek. 6. Verslag afscheid begeleidings kommissie. 7 Formatie kerngroep (nieuwe struktuur). 8 Instelling nieuwe begeleidings kommissie, kandidaten: Gerard Cloosterman Vakature Vakature 9. Brief van de gemeente Leusden inzake bezuinigingen 10. Verslag werkzaamheden dage lijks bestuur. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „We zijn weer thuis". Dat zei, zaterdagmiddag bij de her-ingebruikneming van de r.k. Sint Jozefkerk, pastor B. J. ter Bekke. Na enkele maanden onderweg geweest te zijn en daarbij gastvrijheid te hebben ge vonden bij verschillende kerken van andere richtingen in Leus den, kunnen de parochianen van Sint Jozef nu weer van hun eigen e kerkgebouw gebruik maken. Een 1 inwendig totaal vernieuwde kerk, die bovendien werd uitgebreid met een parochiecentrum. Reden tot een weekend lang feest in en om de Jozefkerk aan de Hamers- veldseweg. Het begon zaterdagmiddag rond drieën met een openings-act voor de Ideur van de kerk. Als Levieten rond de muren van Jericho liepen misdie naars rond een symbolisch muurtje dat voor de ingang van de kerk was opgetrokken Bij hun zevende rond gang diende het muurtje ondertrom- petgeschal in te storten, maar dat verliep helaas niet zo vlekkeloos als gepland Eén van de touwtjes, die de - De liturgische dienst muur hadden moeten doen instorten, liet los. En daardoor moest Albert van de Tweel er wat lijfelijker aan te pas komen dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Wat de pret overigens geenszins drukte Aansluitend werd in de kerk een dienst gehouden met als thema ..Huis van God, Huis van Mensen" Op de dienst volgden een aantal toespraken. Namens de hervormden en gereformeerden in Leusden sprak - Het wandkleed dat werd aangeboden door De Zonnebloem - Het nieuwe parochiecentrum ,,Sint Nicolaas, daar bent U weer, we zijn daar bij mee, keer op keer Leusden staat hier heel verheugd Dat U er weer bent. doet ons reuze deugd. U zult van mij wel willen horen, hoe het gaat onder Leusdens toren Er is veel gebeurd, sinds vorig jaar Zo is, bijvoorbeeld, de sporthal klaar De centjes worden minder, dat is een strop Al zijn ze gelukkig nog niet helemaal op. We bouwden weer huizen, meestal klem, dat is voor veel mensen erg fijn. De sport, de ijsbaan, en zeker ook de tennis. kregen 't hunne, ik stel U daarvan in kennis. De wegen, de scholen, 'n raadhuis, dfe Geut, dominee S. J. Ridderbos. Hij wenste de parochianen geluk met het ver nieuwde interieur van hun kerk, dat het er voor de dominee overigens niet gemakkelijker op maakt. Het tamelijk sobere interieur is namelijk in hoge mate ontdaan van de roomse franje ,,waar wij zo op tegen zijn", aldus Ridderbos. Namens de protestantse kerken in Leusden bood hij iets aan ter verfraaiing van dat interieur. Het is een wandversiering van smeedijzer, dat het begrip ..Oikoumene" symbo liseert. Het heeft inmiddels al een plaatsje gekregen boven de hoofdin- en uitgang van de kerk Burgemeester mr. J W M Rade maker zei het woord te voeren na mens de „burgerlijke gemeente" Hij zei in zijn toespraakje onder meer, dat hij er blij mee was. dat het exte rieur van de Jozefkerk niet veranderd is. Tevens prees Rademaker de durf en het particulier initiatief van de katholieke gemeenschap, die heb- Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Al geruime tijd is er in onderwijskringen een discussie gaande over de vraag of een over blijfregeling voor de kinderen die de kleuter- of lagere school in Leusden voor jongeren en ouderen, 't was weer een hele scheut De kinderen, beste Sint. er kwamen ook nieuwe binnen sommigen Van heel ver, om 'n nieuw leven te beginnen. Anderen worden hier geboren en getogen Samen vinden ze hun weg, daar kun nen we op bogen De meeste kinderen zijn, denk ik wel, heel aardig en vaak lief Een enkele keer zijn er één of twee, die bezorgen ongerief. Maken kapot wat van ons allemaal is De vraag is steeds weer wat nu eigen lijk normaal is De schoenen staan klaar De kinderen met elkaar, maken een feest, zeker en vast Zorg dat U hen heerlijk verrast. Ik stop. beste Sint, welkom namens elk kind. Sint Nicolaas liet blijken, na een jaar afwezigheid, onder de indruk te zijn van wat er in Leusden in een jaar tijd tot stand is gekomen Hij compli menteerde de burgemeester met de sporthal en de tennishal. „Het kan niet op in Leusden". aldusdeSint, die dan ook met een gerust hart daaraan toevoegde, dat er ook dit jaar voor ieder kind weer een cadeautje zal zijn Na het zingen van een potpourri van sinterklaasliedjes door de aan wezige kinderen, onder begeleiding van Lisiduna, vervolgde de Sint zijn weg door Leusden De weg door de Biezenkamp werd te voet afgelegd om de vele aanwezi ge kinderen de gelegenheid te geven de Sint de hand te schudden De zwarte Pieten bleken ook deze keer weer erg gul met het uitdelen van pepernoten Een enkele slimme Piet liet zich even verwennen in de aldaar gevestigde slijterij, waar toevallig een proeverij aan de gang was Ook In de Hamershof bracht de Sint met zijn Pieten geruime tijd door. Zoals bekend zal Sint Nicolaas daar de eerstkomende weken vaker ver schijnen. Op zaterdag 21 november en 28 november zal de Sint van twee tot vier uur in de passage van de Hamershof aanwezig zijn. De rondgang van de Sint eindigde weer in het bejaardenhuis. Voor alle bewoners had de goedheiligman een versnapering meegenomen. LEUSDEN Op zaterdag 28 en zondag(ochtend) 29 november vindt in de Internationale School voor wijs- begeert een conferentie plaats over „De betekenis van het denken van de Russische psycholoog L. S. Vygots- kij. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 10 30 uur Prof. dr. J. F. Vos (Amsterdam): Historische ach tergrond en algemene inleiding in het denken van Vygotskij 14 00 uur Prof. dr. C. F. van Parre- ren (Utrecht): Vygotskij's ideeën over de psychische ontwikkeling van het kind 19.30 uur Prof. dr. J. A. M. Carpay (Amsterdam): De betekenis van Vy gotskij's werk voor de onderwijskun dige theorievorming Zondag 10 00 uur Dr. R. G. Grübel (Utrecht en Oldenburg): De kunst psychologie van Vygotskij in de kon tekst van de russische kunsttheorie van de jaren twintig. Een toelichting van de sprekers op hun onderwerp wordt u op aanvraag gaarne toegezonden. Het cursusgeld bedraagt 28 gulden en voor studenten tot 30 jaar 16 gulden. Het pensiongeld is 60 gul den, voor studenten tot 30 jaar 38 gulden (Dit betreft tweemaal lunch, diner, logies/ontbijt en koffie en thee Verdere inlichtingen en/of aanmel ding: Int. School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden, tele foon 15020. bezoeken nu wel zo dringend ge wenst is. Een aantal Leusdense basisscholen kennen al een regeling waarbij het kinderen mogelijk gemaakt wordt gedurende de lunchpauze over te blijven. Een algemene regeling be staat er tot op heden niet. Door verschillende gemeentelijke adviesorganen is er bij de gemeente op aangedrongen om een overblijf regeling op de Leusdense scholen mogelijk te maken. Leden van de werkgroep onderwijs, de schoolraad voor het openbaar onderwijs en de Leusdense Vrouwenraad hebben de wethouder voor onderwijszaken G. van Woudenberg al geruime tijd ge leden laten weten dat zij erg veel voe len voor een overblijfregeling. Een regeling die noodzakelijk geacht wordt omdat steeds meer kinderen tussen de middag niet worden opge vangen omdat geen van de ouders thuis is. Dwars door de hele discussie over een mogelijke overblijfregeling liep er nog de vraag of de huidige schooltijden nu wel zo ideaal zijn. De schooltijden, zoals die momenteel van kracht zijn, werden mede op verzoek van de ver- keersbrigadedienst ingesteld. Een groot aantal leerkrachten in het basis onderwijs heeft zich nooit erg gelukkig gevoeld met deze regeling. De gemeente heeft zich bij monde van de wethouder van onderwijs niet bereid getoond een onderzoek te star ten naar de behoefte aan een overblijf regeling en/of andere schooltijden bij de ouders van schoolgaande kinderen De schoolraad voor het openbaar on derwijs heeft daarom enkele maanden geleden het initiatief genomen om te komen tot enquête onder alle ouders van schoolgaande kinderen Ook de ouders van kinderen die bin nenkort naar de kleuter- of lagere- school gaan, zouden in het onderzoek meegenomen moeten worden Een werkgroep waarin vertegenwoordigers van het Protestants Christelijk onder wijs en het Montessori-onderwijs, naast enkele leden van de schoolraad zitting LEUSDEN Het Algemeen Be stuur van de Stichting Jeugdraad Leusden houdt op donderdag 19 no vember om 20.00 uur een vergade ring in De Til aan de Hamersveldse- weg. Op de agenda staan de volgende punten 1 Opening 2, Notulen vorige vergadering (72) van 28-9-'81 3. Mededelingen, ingekomen en uitgaande post. Boven de ingang van het parochiecentrum heeft de architect een schilderstuk aangebracht ben geleid tot een parochiecentrum De burgemeester zei dat centrum te beschouwen als een belangrijke bij drage aan de Leusdense gemeen schap. Na een kort woord van deken Hoorneman en een „openbare ver antwoording" van de architect Vol ders, sloot pastor Ter Bekke de rij van sprekers af. De pastor dankte onder meer allen, die de r.k kerk bij deze gelegenheid met een kado hadden bedacht Op de dienst en de toespraken volgde een drukbezochte receptie. Tijdens die bijeenkomst in het paro chiecentrum werd een door de ver eniging „De Zonnebloem" vervaar digd wandkleed onthuld Ook was er gelegenheid om mevrouw Maria Mos, huishoudster in de pastorie, in de bloemetjes te zetten. Zij werd bedankt voor de jarenlange gastvrij heid, die zij heeft verleend aan tal van werkgroepen en clubs van de Jozef parochie. Deze clubs en groepen hebben vanaf dit weekend onderdak in het door Albert en Josefien van de Tweel beheerde parochiecentrum. In de verdere loop van de zaterdag en de zondag maakten vele Leusde naren van de gelegenheid gebruik om even een kijkje te komen nemen in de kerk en het parochiecentrum. Het „open huis" werd zondagmiddag afgesloten met een concert in de kerk

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3