ij Intermeub intermeubel van rheenen Doelstellingen worden verder besproken de slag MSPRAAKWINKEL BINNENKORT VAN START Onafhankelijke vooizitter moet nieuwe koers CML gestalte geven Leuker Wonen Voor Je Geld. Bij Intermeubel. Afscheid Werkgroep Verkeer Loop der bevolking Hoevelaken intermeubel DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws (door Bert Vos) LEUSDEN Niet iedereen was vorige week donderdagavond in de „Korfzaal" ervan overtuigd, dat het met het Comité Milieuzorg Leusden nu meteen goed zou gaan. De nieuwgekozen, onafhankelijk, voorzitter Jan Boerma, nam dan ook geen gemakkelijke taak op zich. Hij nam het roer van wethouder Mandemaker over, die een verdeeld CML overdroeg aan de nieuwe kapitein van een schip, dat op het punt stond te zinken. Voorlopig is de bergingspoging gedeeltelijk geslaagd door de introduktie van een nieuwe struktuur. Een struktuur, die op korte termijn verbetering zal moeten brengen in de verstandhouding tussen de huidige werkgroepen onderling. Een struktuur ook, die de burger eindelijk wat direkter zal moeten betrekken bij al hetgeen in Leusden van belang is voor het woon- en leefmilieu. Méér en betere geleide inspraak dus. Daarvoor is nu een inspraakwinkel opgericht, die elke derde vrijdag van de maand geopend is in de bibliotheek Nieuw Langenbeek; waarschijnlijk met ingang van december of januari. Het Comité Milieuzorg Leusden, met name de laatste jaren vaak als een verlengstuk van de gemeente" gezien, heeft die gemeentelijke bindingen zoveel mogelijk van zich afgeschud. De werkgroepen, die tot donderdag de beschikking hadden over gemeentelijke secretaris sen, zullen nu op eigen kompas moeten gaan varen, met een secretaris uit eigen gelederen. Wethouder Mandemaker, tot donderdag voorzit ter van het CML, gaf de hamer over aan Jan Boerma. En ook de samenstelling van het Coördinatieteam zal opnieuw worden bezien. Dit team, dat wellicht in het vervolg „Stuurgroep" zal gaan heten, zal in tegenstelling tot wat gebruikelijk was, in het vervolg in het openbaar vergaderen, overeenkomstig de inspraakgedachte en in een geest van openheid en openbaarheid. Kortom: Het Comité Milieuzorg Leusden is een nieuwe koers ingeslagen die uiteindelijk zal moeten leiden tot een sterk inspraakorgaan, gedragen door grote delen van de bevol king. De nieuwe kapitein zal het roer stevig in handen moeten houden, wil het schip van de Leusdense inspraak niet op de rotsen van onwil te pletter slaan. „NatuurnjK ontKomen we niet geheel aan kontakt met de gemeente. Dat is nodig en zal nodig blijven. Want in spraak is geen éénrichtingsverkeer. Er zal kommunikatie met de gemeen te moeten zijn. „Hij wees er op. dat gewaakt moet worden voor een een zijdige benadering van de proble men. En dat betekent volgens de nieuwe voorzitter, dat vla en vanuit de in spraakwinkel het gebruik van de in spraak gestimuleerd zal moeten wor den. Zoiets kan gebeuren door de burger wegwijs te maken in het dool hof van de wetgeving met name op het gebied van inspraak, openheid en openbaarheid. „En dat geldt dan niet alleen voor zuiver Leusdense aangë- legenheden. Men zal in de inspraak winkel ook terecht moeten kunnen voor landelijke problematieken. Be langrijk in het totaal van de CML- struktuur Is, dat er steeds sprake NIET DE EERSTE KEER Want en dat komt de geloof waardigheid van het CML niet ten goede hetïs niet de eerste keer, dat dit inspraakorgaan alle zeilen bij heeft moeten zetten om te overleven. Steeds opnieuw begonnen met frisse moed en een tikkeltje overmoedig elan. verzandden alle goede bedoe lingen tenslotte weer in onderlinge menigsverschillen, gemakzucht en vaak onbedoelde arrogantie, waar door de drempel voor de bevolking, mede door een te sterke binding met de gemeentelijke overheid, opnieuw steeds te hoog bleek te zijn. Voorzitter Boerma erkende deze feiten en wilde meteen afrekenen met dit imago, door met nadruk te wijzen op de veranderde struktuur, die de binding met de gemeente aanmerke lijk minder strak zal maken. Boerma dient te zijn van een wisselwerking. Dat is te bereiken door een goede kommunikatie tussen de inspraak winkel, waar burgers met hun proble men komen en de werkgroepen, waar wellicht die problemen, ideeën, wen sen en klachten aan de orde kunnen worden gesteld In een breder ver band.", aldus de voorzitter. Al enkele jaren worstelt het CML met een dwarsliggende vleugel, de werkgroep Welzijn, later omgedoopt in SOL (Samenlevingsopbouw Leus den). De werkgroep SOL ziet niet veel in het door het CML voorgestane harmoniemodel. Zij zoekt het meer in aktie. Zij wil de burger helpen bij het aankaarten van hun problemen. De SOL wil de Leusdenaren daadwerke lijk steunen in hun eventuele akties tegen overheidsbeslissingen. Alvo rens de SOL echter beslist of zij dat onder de paraplu van het CML kan doen, wil zij eerst de doelstellingen aangepast zien Die CML-doelstellin- gen zijn nogal ruim te interpreteren Sol wenst haar specifieke doelstel ling ingevoerd te zien in de algemene doelstellingen van het CML. Zo ook donderdagavond Woordvoerder Jan Warns, onder steund door zijn werkgroepleden, wilde opnieuw diskussieren over de doelstellingen, maar voorzitter Boer ma kaatste de bal terug. ..Ik heb een hele stapel rapporten van u ontvangen, waarin u uw doel stellingen en ideeen duidelijk hebt verwoord Die stroom rapporten duurt nu al twee jaar, met steeds wisselende streefdata. Voor mij is het duidelijk wat u wilt. Ik heb geen behoefte aan een nieuwe diskussie. Ik zou zeggen doe nu maar eens wat u wilt. Waar wacht u eigenlijk nog.. op?" Op die vraag moest de heer Warns het antwoord schuldig blijven Hij bleef echter wel op het standpunt staan, dat de SOL-doelstelling opge nomen dient te worden in de algeme ne CML-doelstellingen. Voorzitter Boerma stelde met lichte tegenzin tenslotte voor om die doelstelling dan maar eerst te gaan bespreken in de werkgroepen, toen bleek, dat de werkgroepleden er niets voor voel den om tijdens de vergadering er al over te beslissen. SPELREGELS Pieter Geljon, die zijn twijfels over het funktloneren van het CML eerder op de avond al had geuit, vroeg zich af, of er nou wel zoveel zou gaan veranderen. „Waar blijven de spelre gels? Zonder deugdelijke regels komt er niets van terecht. Ik heb het gevoel, dat we hier bezig zijn met een soort zelfbestuiving. Als we niet op passen, krijgen we straks alleen maar méér van hetzelfde". Voorzitter Boerma was dat met hem eens. „Die spelregels komen er op korte termijn, maar dat is op dit moment nog niet belangrijk". Zijn woorden werden kort daarna geloo- chenstraft, toen men wilde gaan „stemmen" over het eerder genoem de SOL-voorstel Bij gebrek aan spel regels kon stemmen niet. Boerma beperkte zich toen noodgedwongen tot het vragen van de mening van de aanweziaen Spelregels zijn ook nodig ten aan zien van het „lidmaatschap" van het CML. Wie kan lid zijn van de werk groepen? Welke voorwaarden zullen er worden gesteld? Voorzitter Boer ma was zeer kort „Er zullen geen voorwaarden vooraf gesteld mogen worden, ledereen kan lid zijn van het CML, want het CML is iedereen" Mevrouw Ter Windt van de werk groep R O had daar duidelijk moeite mee, zoals ook al eerder was geble ken. „Zo simpel ligt het niet," vond zij, „want dat zou betekenen, dat iedereen die lid wil worden ook de stukken toegestuurd zou moeten krijgen. Dat is veel te kostbaar." Erik van der Vlist: „Als we de metho de van mevrouw Ter Windt zouden gaan volgen, maak je het de Leusde naren wel moeilijk om zich werkelijk voor het CML te interesseren Zonder voldoende informatie begin je niks." Hoewel niemand behoefte had hier dieper op in te gaan, blijft dit toch wel één van de knelpunten, waarover het CML vaker dan eens is gestruikeld. De stuurgroep zal zich nu op korte termijn over de spelregels buigen. GELD Een ander knelpunt is het geld. Zonder voldoende geld zal een onaf hankelijk CML al snel uitgepraat zijn. Gert de Weerdt vroeg zich af, hoe het met de subsidie zat Levert dat geen problemen op? Voorzitter Boerma: „De subsidie wordt aangevraagd voor het CML in haar geheel, niet voor werkgroepen afzonderlijk. Daar zou ik het bij willen laten." De aanwe zigen lieten het daar ook bij. hoewel Er wordt heel wat afgestunt met kortingen en voordeelprijzen. Maar of u écht voordeel hebt. valt niet te kontroleren. Bij Intermeubel profiteert u van extra's die stuk voor stuk snel te kontroleren zijn. Deze komplete zithoek voor een prijs die al even 'komfortabel' is. Profiteer er maar van en geniet nog jaren van het prachtige materiaal, puur leer, dekoratief gerimpeld tot op de armleuningen (ook van de zijkant zichtbaar) en puur eiken voor de salontafel met blad van zorgvuldig geselek- teerde leisteentegels. 2- 3-Zitskombinatie Fauteuil Salontafel in blank of donker eiken of bali-bruin met blad van leisteentegels 140 x 80 cm woon ma gazine: onze katalogus in kleuren. een kijkboek om 1001 ideeën op te doen. kom snel naar de intermeubel woonwinkel. profiteer van de aan uedingen en u ontvangt nog een extra verrassing op de koop toe iedere bezoeker, jong of oud. koper of niet koper. ontvangt een aardige attentie. liefst s jaar garantie op binnen werk en konstruktie van de meubelen. +geen gesjouw. want alle meube - len worden gratis bij u bezorgd. ui zoveel advies als u wilt. met des- gewenst het handige woonplan- nenmapje erbij geen gemier, want wij monteren uw meubelen bij u thuis en stellen zeperfektaf. +geen zogenaamde kortingen. maar eerlijke scherpe prijzen voor een zichtbaar goede kwaliteit twinkelen is bij intermeubel nog een genoegen. temeer omdat de koffie altijd bruin is Showrooms: Moderne meubelen slaapkamers. Langstraat 77, Barneveld, Tel. (03420) -141 00. Eiken meubelen: Amersfoortsestraat 35, Barneveld, Tel. (03420) -130 75; Ede. Grotestraat 60. Tel. (08380) -1 04 51. Beter Advies, Service I Garanties. juist de gemeentelijke subsidie best eens aanleiding zou kunnen zijn voor konfliktstof op het moment dat één der werkgroepen in het kader van haar onafhankelijkheid zich tegen het gemeentelijke beleid zou ke ren Op de begroting van dit jaar is voor het CML f 38 000,uitgetrokken. In hoeverre dit bedrag voor het volgend jaar gehandhaafd zal kunnen worden is nog de vraag, nu de raad bezigt is met een vrij omvangrijke bezuini gingsoperatie. De nieuwe start van het Comité Milieuzorg Leusden was donderdag avond niet zo erg bemoedigend. De tegenstellingen zijn nog niet uit de weg geruimd, problemen, die al jaren bestaan zijn nog niet opgelost. Voor zitter Jan Boerma trachtte de aanwe zigen er wél van te overtuigen, dat er nu op korte termijn veranderingen zullen komen, die er voor moeten zorgen dat de nieuwe struktuur ook werkelijk werkzaam zal zijn. maar méér dan dat kwam er ook niet uit. De Leusdenaren, die al dan niet staan te popelen om hun bijdrage aan de inspraak te leveren, zullen nog héél eventjes geduld moeten hebben. De positieve impulsen van onder meer inspraakwinkel zullen mis schien resulteren in een echt nieuw CML, waarin in een veel breder kader dan nu het geval is, voldoende ruimte zal zijn om iedere burger die dat wil mee te laten denken. Ruimte voor het kenbaar maken van eigen wensen, ideeën, klachten en opinie's. Ruimte voor een aktief inspraak-beleid, waarbij het belang van Leusden als totaal, zowel als die van de individu ele Leusdenaar voorop dient te staan. Met als enig doel een goed leef- en woonmilieu, een goede kommunika tie tussen burger en overheid, waar bij het slechten van de nog steeds aanwezige drempels een eerste ver eiste zal zijn Het Comité Milieuzorg Leusden heeft in de tijd van haar roemruchte bestaan al veel van haar aanvankelijke goodwill verspeeld door het kreëren van een „besloten heid", die de gewone Leusdenaar eerder afstootte dan aantrok, on danks de openbaarheid van de CML- vergaderingen De nieuwe onafhankelijke voorzit ter Boerma heeft de niet benijdens waardige taak om resoluut af te reke nen met het verleden, met de slechte, in de loop der jaren gegroeide „tradi ties". Het zal zijn taak zijn om de gekonstateerde beslotenheid te doorbreken om van het Comité Mi lieuzorg Leusden eindelijk het in spraak-orgaan te maken, zoals dat de oprichters voor ogen stond. Zonder direkte binding met de gemeentelijke overheid, met open oog en oor de werkelijke belangen van het Leusden van vandaag. Een CML met meer dan 20.000 leden, dat samen opkomt voor het milieu in haar totaliteit. Een uto pie? De toekomst zal dat al heel snel leren, denken wij. (Van de red aktie) LEUSDEN - Tijdens de vorige week donderdagavond gehou den jaarvergadering van het Co mité Milieuzorg Leusden werd afscheid genomen. Afscheid van de voorzitter, wethouder Jan Mandemaker, afscheid ook van de ambtelijke medewerkers, die gedurende een aantal laren de diverse werkgroepen bijgestaan hebben met secretariaatswerk. De nieuwe voorzitter Jan Boer ma nam afscheid van wethouder Mandemaker. die bijna drie jaar lang het CML in zijn portefeuille heeft en uit hoofde van zijn funk- tie tegens voorzitter van de in- spraakgroep was. Door de nieu we struktuur kwam daar nu een einde aan. Hij ontving een glas met het.beeldmerk" van de Co ördinatieteam CML, een fles Leusder Spul en een bloemstuk- je. Mevrouw Rozendaal: ..Deze geschenken symboliseren in fei te het CML. Dat glaas/e met de beeldmerken van CML en Coör dinatieteam is het CML en daar hoort het hele Leusder spul in Ook de secretaris van het Coördinatieteam, de heer G. Stein. kreeg deze geschenken Twee andere ambtelijke mede werkers ontbraken: de heer Fa- ber. die de algemene coördina tie voerde over de werkgroepen en de heer Hermans (voorlich ting) konden helaas niet aanwe zig zijn. De heer Pekelharing (die tot voor kort als raadslid in het Coördinatieteam zat) kreeg eveneens als dank voor zijn bij drage aan het CML een glaas en een fles Leusder Spul. Wethou der Mandemaker karakteriseer de de inspraak in Leusden als ,,en slapende prinses, die op de wakker makende kus van de prins wacht'. Het Comité Milieu zorg Leusden was voor hem een avontuur, waarbij wel de reali teit voor ogen gehouden moest worden. Die realiteit wordt ge dicteerd door de dynamiek van de samenleving,aldus de wet houder Burgemeester Rademaker hield ook een ..toespraakje zo als de agenda relativerend aan kondigde. Hij gaf de nieuwe voorzitter enkele boodschappen mee met als kern: ,,Er is sprake van twee zaken. Aan de ene kant het meewerken aan een fijn Leusden en aan de andere kant de taak om meer .mensen de kans te geven mee te denken, mee te praten. De taak om de - besluitvorming te helpen vor- men". Hij vond de struktuur on-Sd dergeschikt, de legitimatie, de erkenning van het CML echter niet. ..Hoe echter en beter (en niet: hoe harder) het geluid, hoe sneller zal het worden gehoord. Het gaat om de toonzetting, waarin het gebeurt Hij hoopte, dat het CML opgewekt, posi tief, relativerend, aangenaam en goed" aan het werk zal gaan. Voorzitter Boerma ,,U hebt me een aantal boodschappen meegegeven. Ik denk dat ik nu maar ga winkelen in de in spraakwinkel (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Zoals afgesproken tijdens de jaarvergadering van het CML zal in de verschillende werk groepen nog verder worden gespro ken over de doelstellingen van het CML. Om die discussies enige uit gangspunten mee te geven,heeft het Coördinatieteam van het inspraak orgaan de huidige doelstellingen en die volgens de werkgroep Samenle vingsopbouw Leusden (SOL) op een rijtje gezet. Ze luiden ais volgt: HUIDIGE DOELSTELLINGEN 1. Het bevorderen van de betrokken heid van de bevolking met het woon- en leefmilieu in de ge meente Leusden; 2. Het bevorderen van de informatie, kommunicatie en inspraak over het woon- en leefmilieu in de ge meente Leusden 3. Het fungeren als gesprekscen- trum zowel voor personen en groepen uit de bevolking onder ling, als tussen de bevolking en de overheid, in zaken betreffende het woon- en leefmilieu in de ge meente Leusden. DOELSTELLINGEN SOL Als inspraakorgaan in de gemeen te Leusden stellen wij ons als CML tot doel te bevorderen, dat belangheb bende en belangstellende burgers van de gemeente Leusden direkte LEUSDEN De werkgroep Ver- I keersaangelegenheden vergadert dinsdag 17 november om 20.00 uur I (vanavond) in de commissiekamer aan de Burg. de Beaufortweg 63. De vergaderagenda vermeldt de i volgende punten Opening Inventarisatie van vragen Verslag vorige vergaaering Mededelingen: Verslag avond verkeersbriga- diers Verschuiving agendaschema Tunnel Groene Zoom Arrest inzake Verkeersdrem pels Prioriteitenschema Verkeersmaatregelen Achterveld Uitzichtshoeken Aanleg fietspad Centrumweg Parkeerverbod Centrumweg Resumé Intensiteitstellingen Oversteek Arnhemseweg Rondvraag Sluiting invloed kunnen uitoefenen op de vormgeving en inrichting van hun eigen woon- en leefmilieu. Dat willen wij bereiken door een actieve rol te vervullen bij een kon- krete invulling te geven aan - de ondersteuning en begeleiding van burgers/groepen uit de bevol king om voor de bij hun levende wensen, verlangens en ideeën te kunnen opkomen en deze tot ui ting te kunnen brengen; - het betrekken van burgers/groe pen uit de bevolking bij het inspre ken op het gemeentelijk beleids voornemen, zodat de belangheb benden rechtstreeks inhoudelijk invloed hierop kunnen uitoefe nen Het Coördinatieteam wijst er op, dat beide invalshoeken als gelijk waardig worden beschouwd. In de werkgroep „Ruimtelijke Ordening' wordt vanavond ai over dit onder werp gesproken. LEUSDEN In de maand septem ber is het inwonertal van de gemeen- I te Leusden gestegen met 28. Het totale inwonertal bedraagt per 1 ok tober 21.364. Er werden 27 kinderen geboren en vijf inwoners overleden. Deze gegevens laten een geboor teoverschot zien van 22 Het vestigingsoverschot per 1 okto ber bedraagt zes: 118 personen ver trokken naar elders, maar daar staat tegenover dat Leusden 124 nieuwe inwoners erbij kreeg. Recreatief zwembad is open

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5