Kantlijn Bi" Krant 1S. 1 Abri Abri (2) Roddel Pak Blind Exit Televisie Niets Kreyns Parkeren DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 H r* t 1 loep op Leusden Redaktie: Marnix Kreijns; bijdrage: Caspar van Loo. Zou het dan toch waar zijn, dat de vergadertijd die wordt besteed aan een onderwerp omgekeerd evenredig is met het belang van dat onderwerp? Dus lang kletsen over onbenulligheden en echte onderwerpen als hamerstukken laten passeren? Het leek er vorige week in de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" in ieder geval weer ijzingwekkend op. De hulsvesting van de bibliotheek in Leusden-Zuid passeerde - tot opgeluchte verbazing van het vrijwel voltallig aanwezige bibliotheekbestuur- als ging het om de uitgave van een kwartje. En de plaatsing van een tweetal bushokjes (abri's) vroeg een tijd, alsof er het voorstel tot bouw van een tweede aktiviteitencentrum aan de orde was. Allereerst, ter geruststelling van Stoutenburgersen Leusderzuiderlingen, die abri's komen er. Ééntje op de gereconstrueerde driesprong in Stoutenburg en éentje bij de Dorpskerk in Zuid. Kosten: 16.250,-, te betalen door de gemeente en inmiddels gefiatteerd door de financiële commissie, dus dat komt ook wel door de raad. Maar het ging niet zonder slag of stoot. Willem Hoytema van Konijnenburg, sedert kort woordvoerder van de VVD als het over centen gaat, onthulde dat zijn fractie „grote problemen" had met het voorstel van het college. Kijk, betoogde Willem, het gaat ons niet om de vraag of die bushokjes er wel of niet moeten komen - want ze moeten er komen -, maar om de vraag: wie zal dat betalen. De busmaatschappijen zouden die hokjes voor hun rekening nemen, maar hebben laten weten dat er geen geld meer voor is. En daarom heeft het college maar besloten die hokjes voor gemeentelijke rekening te plaatsen. Hetgeeen Hoytema wel een wat royaal gebaar vond naar de busmaatschappijen, die toch al zoveel subsidie genieten. Volgens Hoytema zelfs 2,3 miljard gulden. Dus kon zijn fractie slechts „onder zwaar protest'akkoord gaan met dit voorstel. Dat protest zou ook door de busmaatschappijen (VAD en Centraal Nederland) gehoord dienen te worden, dus stelde de VVD-woordvoerder voor om maar eens een pittig brief je naar die maatschappijen te sturen. Voorzitter Jan Mandemaker (wethouder van financiën) bleek, zoals dat in deze kringen heet „een eind met Hoytema te kunnen meegaan". De wethouder sprak van een bloedend hart, maar evenzeer van de overtuiging van een noodzaak. En gemeentesecretaris Rijer van Gooi deed ook een duit in het zakje door op te merken, dat we die busmaatschappijen in de toekomst nog nodig hebben, wanneer er een bus door de wijken in de Tweede Fase moet gaan rijden. En dus vond Van Gooi dat je maar beter geen brief op poten aan VAD en CN kon schrijven. En toen moesten ze d'r allemaal nog even wat van zeggen. Offereins, Bloemhof en Wisman mengden zich in het gesprek over de overdekte wachtgelegenheden, want zo heten bushokjes eigenlijk. Maar de bushokjes kwamen niet meer op de tocht te staan, en de reizigers in Stoutenburg en Zuid dus evenmin. En of er nu nog een brief - al dan niet op poten - naar de busmaatschappijen geschreven zal worden, dat is ons, eerlijk gezegd, enigszins ontgaan. TROS-televisleploeg niet naar Leusden te komen. Naarverluidtzal de omroep dit „item" niet laten schieten, dat wil zeggen dat ze van plan is de procedure rond de uitbetaling van rijkspremies aan eigenaren van een premiewoning wat algemener onder de loep te nemen. - Twee bushokjes als deze zullen onder zwaar liberaal protest door de gemeente worden betaald Mevrouw Corrie Mulder maakt ons attent op de aktie, die momenteel landelijk voor de Poolse bevolking wordt gehouden. Een stichting „Vriendenhulp voor Polen", daarbij geholpen door het dagblad „De Telegraaf zamelt geld in voor het versturen van kerstpakketten naar Polen. Dat alles onder het motto „Pak van je hart". Zo'n pakket, gevuld met levensmiddelen, kost vijftig gulden en wie zo'n bedrag in z'n eentje of samen met anderen wil bijdragen, kan dat doen via de genoemde stichting. Het adres: Stichting Vriendenhulp voor Polen, postbus 82,2100 AB Heemstede. Het gironummer: 42 55 536 ten name van de genoemde stichting. Wie er meer van wil weten kan contact opnemen met Corrie Mulder, Karper 8, telefoon 946459. Bereikt ons zojuist nog het bericht, dat ook mevrouw D. Westering, Korenschoof 2, tel. 943843, zich ook voor deze aktie inzet. Nog een goed doel Aangedragen door de Rabobank. Het gaat om het bestrijden van blindheid In de Derde Wereld, waartoe de stichting „Blindheldsbestrijding Ontwikkelingslanden" is opgericht. Voor het verkrijgen van de vereiste financiële middelen organiseert die stichting een kerst- en nieuwjaarskaartenaktie, waaraan alle Rabobanken in Nederland hun medewerking verlenen. Voor 5,- kan men bij de filialen van die bank vijf kerst- en nieuwjaarskaarten met enveloppen kopen. De verbouwde Sint Jozefkerk, waar u inmiddels alles van weet, is ook voorzien van die groene lichtjes boven de deuren om mensen de uitgang te wijzen, met name dan in geval van nood. In meer openbare gebouwen tref je dergelijke verlichte bordjes aan, zoals daar zijn schouwburgen en bioscopen. Meestal luidt de tekst luid en duidelijk: UIT. In de Jozefkerk echter niet. Daar hebben ze, met enig gevoel voor stijl en traditie, het woord „EXIT" op de bordjes laten aanbrengen. Mooi, maar kan ook tot grappige situaties leiden. De gereformeerde en hervormde kerken hebben bij de weer ingebruikneming van de kerk een wandversiering aangeboden. Een smeedijzeren scheepje met daarboven het woord „OIKOUMENE". Die versiering is boven de hoofdin- en uitgang van de kerk aangebracht, waar ook zo'n verlicht uitgangsbordje zit. Zodat, wie dat wil, nu kan lezen: „OIKOUMENE EXIT". Glasbakken zijn zeer nuttig, zo wordt ons voortdurend bijgebracht Want het gescheiden ophalen van huisvuil is goed voor het milieu en het bespaart kosten. En die kosten van ophalen en afvoeren van huisvuil zijn niet gering meer tegenwoordig, zoals een ieder aan de reinigingsrechten zal merken. Maar glasbakken zouden nog nuttiger zi/n. wanneer ze op tijd worden geleegd. Dat gebeurt in Leusden kennelijk niet, want vrijwel wekelijks zijn er in Leusden glasbakken te vinden onder omstandigheden als op bijgaande foto vastgelegd. De bak vol en mensen die het statiegeldloze glas zo/uist naar de container hebben gesleept, hadden geen zin meer om naar een legere bak te zoeken. En dus komen de dozen met glaswerk naast en op de container te staan Zoals het niet hoort en waar zij sommigen tot gooi- en smijtwerk uitnodigen Lijken er ons toch minstens twee mogelijkheden om dit probleem de wereld uil te helpen: vaker de glasbakken ledigen of meer glasbakken plaatsen. Wat wij ter overweging aanbieden aan hen die daar verantwoordelijk voor zijn Zouden de Leusdenaren tenslotte ook kunnen proberen minder alvalglas te produceren. Ook dit ter overweging. De bewoners van een premie-B-woning in Langenbeek, die in aanmerking komen voor een rijksbijdrage op hun huis, kunnen u dus (eindelijk) dit geld verwachten, zoals wij vorige week berichtten. Een van hen, die over niet al te lange tijd de premie binnenkrijgt, is Ton Merts. Deze Langenbeeker is ook degene, die in september van dit jaar een beroepschrift indiende bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State naar aanleiding van de Als we er niet snel wat aan doen, dan loopt het met de affaire ..Slok ker-woningen - welke vooruitzien de geest sprak van ..spaarwonin- gen "?- verkeerd af. Verkeerd in die zin. dat het een sisser wordt, waar van alleen de omvang nog moet worden vastgesteld. Gehoord de in het geheel niet overtuigende argu mentatie van de grootst mogelijke meerderheid van het college, rest de meerderheid in de gemeenteraad weinig anders om het amendement- Bloemhof te steunen, zoals men dat ook vorige maand al van plan was Waardoor die Slokkerwoningen wat goedkoper worden en Bloemhof het gevoel moet krijgen een succesje te hebben behaald. Zo gaat dat, tenzij wij ons ernstig vergissen. En dat is, zolang zich nog christen-democra ten met politiek bezighouden, nim mer uitgesloten. Een sisser dus, een misser dus Terwijl er mogelijkheden voor het grijpen lagen, om je vingers bij af te likken Eenvoudig, misschien zelfs al een beetje afgezaagd, zou een Dramatische Omwenteling van het CDA geweest zijn Een beproefd scenario, waarin een muur om de rug tegen te plaatsen een onmis baar decorstuj< is. Een andere gebaande weg zou een afkeuring door de provincie van het aannemen van het amendement zijn. Die mogelijkheid is nog open. En dan kan Bloemhof, als hij zijn gezicht een beetje in de plooi weet te houden, weer eens een nummertje ..gewone man" en juist die groep" ten beste geven. Niet dat dat nou zo lollig is, maar het is in ieder geval meer dan er nu dreigt te gebeuren, namelijk niets. Het is fout gegaan op het moment, dat de direktie van Slokker verklaar de dat de woningen goedkoper zou den worden, wanneer de prijs van de grond verlaagd zou worden. Leuk zou het volgende zijn geweest De Slokker-directie zegt niets en steekt die centen in eigen zak. Dat onthul len wij. En precies een week later ontmaskeren we Rinze Bloemhof dan als commissaris van Slokker. Naar smaak dames van lichte zeden of schandknapen toevoegen. Kijk, dat is leuk. Dan heb je een verhaal, waarmee je aan kunt ko men in de Story of Vrij Nederland. Zulke kansen worden echter te vaak gemist Je maakt het zelden mee, dat ze er nou echt iets leuks van maken Marion Defares, dat zag er veelbelovend uit. Die kon bijvoor beeld van een akefietje als de bouw van een aktiviteitencentrum iets ma ken door geëmotioneerd wat van een briefje te lezen om daarna gri massend de raadszaal te verlaten. Maar tot een rijping van dat talent heeft het in de raadszaal niet kun nen komen. Met die Van Gooi is het eigenlijk precies hetzelfde Aan ons heeft het niet gelegen, we hebben er alles aan gedaan om van die secre tarisbenoeming iets te maken. Pa pier noch PPR werden gespaard, maar het haalde niet eens het nivo van het ernstig tenenkrommende ei gentijds drama van de VARA Ik geloof dat ik het in tien jaar jour nalistiek eigenlijk maar een keer echt dramatisch heb meegemaakt. En dat was niet eens in Leusden, maar in mijn vorige standplaats, er gens in Zeeland. Daar mocht, na onthullingen in eén van de twee pro vinciale kranten (niet die waar ik werkte, helaas) een wethouder zijn biezen pakken. Het ging om in een verkiezingsstrijd - het moet 1974 zijn geweest - verspreide stencils. Binnen de plaatselijke afdeling van éen van de partijen was mot ont staan. De ene helft van de afdeling wilde zijn wethouder graag herko zen zien, de andere helft niet De wethouder behoorde tot het kamp van degenen, die vonden dat de wethouder herkozen moest worden, uiteraard. Een als journalist zijn brood verdienende partijgenoot be vond zich in het andere kamp, uiter aard En toen heeft die journalist onthuld dat de wethouder in het dorp stencils had verspreid, waarin hij de tegenpartij voor zeer vies en erg voos uitmaakte En de clou was dan. dat de wethouder van de PvdA was en de journalist van de PvdA was, maar de stenciUjes niet. Die waren met gemeentelijk papier op het ge meentelijk stencilapparaat vervaar digd. Helaas, uiteraard. En dat deed de wethouder de das om. Hij mocht gaan Om als wethouder niet terug te keren Hij werd liefdevol opgenomen op de loonlijst van de plaatselijke ma kelaar, die grootse plannen had met het Zeeuwse stadje. Toen die plan nen vorig jaar uitliepen op een cata strofe voor de gemeente en het bankroet van de makelaar, sloeg de ze de hand aan zichzelf. En aan zijn graf sprak de ex-wet houder. Niet als ex-wethouder, niet als ex-employé van de failliete ma kelaardij. Maar als een jongen-van het-dorp-die-het-ver-geschopt- heeft Hij sprak daar als burgemees ter van een buurgemeente, een functie die de ex-wethouder nu al weer een paar jaar bekleedt. Na 's mans laatste woorden pent de camera naar de journalist, die acht jaar geleden het Zeeuwse Wa tergaatje onthulde. De Woodward van weleer heeft zojuist de woor den van de ex-wethouder geno teerd Op zijn gezicht is de glunder van de extra periodiek van 1974 al lang verdwenen en heeft plaats moeten maken voor de uitdrukking van gans andere gevoelens. Ik had daar nooit weg moeten gaan. Weken post ik nu al bij de ge meentelijke drukkerij, maar niets, helemaal niets vertraging in de uitbetaling van de rijkspremie voor zijn woning. Ton Merts wilde met dat beroepschrift onder meer bereiken dat de Raad van State aktie ondernam met als resultaat een spoedige uitbetaling van de premiegelden. Voor alle duidelijkheid voor de mensen die het nog niet weten: de meeste eigenaren van de 122 premie-B-woningen in de wijk Langenbeek wachtten tot voor kort ettelijke maanden op de rijksbijdrage, die normaal gesproken ongeveer een jaar, nadat de woning is betrokken, wordt uitgekeerd. Sommigen wonen reeds bijna anderhalf jaar in hun nieuwe premiewoningen en hadden tot vorige week nog niets over de premie vernomen. Nu weer terug naar Ton Merts. Nadat hij zijn beroepschrift bij de Raad van State had ingediend, bleef elke respons van die kant uit. Na nog even een tl jdje geduldig gewacht te hebben, vond hij het tijd worden om maar eens te bellen naar Den Haag. Daar werd hem te verstaan gegeven, dat zijn klachten in het beroepschrift alvast „intern" waren doorgespeeld naar het kabinet van het ministerie van Volkshuisvesting, die uiteindelijk is belast met de uitbetaling van de rijkspremies. In deze procedure had Ton Merts echter niet zoveel vertrouwen, waarop hij dacht: dan maar grof geschut in stelling brengen, want het geld moet er komen. Dus belde hij alle actualiteitenrubrieken van de omroepen op met de vraag of die geïnteresseerd waren in „de kwestie premie-Langenbeek Bij de TROS had men daar wel oren naar, maar dan voor het consumentenprogramma Kieskeurig, de tegenhanger van Koning Klant van de VARA. De TROS maakte direct een afspraak met Ton Merts voor opnamen van een interview bij hem thuis. Dat zou vorige week woensdag 11 november gebeuren. Maar wat gebeurde er? Op die dag kreeg de Langenbeeker, en met hem nog circa 50 anderen in de wijk, bericht van de provinciale directie voor de Volkshuisvesting, dat de premie binnenkort te verwachten is. Toeval, een speling van het lot? In ieder geval hoefde de DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Donderdag 19 november van 14.00 tot 16.30 uur: UW seniorensociéteit bazar, sportzaal Groenhouten, De Meent. Donderdag 19 november 20.00 uur: EHBO-instruktieavond. De Heerd. Ber- kelwijk 33. Donderdag 19 november 20.00 uur: Jeugdraad, De Til. Donderdag 19 november 20.00 uur: Extra vergadering OW/RO, Voorlich tingscentrum. Zwarteweg 16a Vrijdag 20 november: Tieneravond De Geut, Zwarteweg 29. Zaterdag 21 november van 14.00 tot 16.00 uur: Sinterklaas in de Hamers- hof. Zaterdag 21 november 20.00 uur: To- KERKDIENSTEN) LEUSDEN-ZUID Wim Bor (Gemeentebelangen) stapt uit de raad, dat heeft u elders in deze krant kunnen lezen. Natuurlijk belden we hem even op om naar de reden te vragen Ook die heeft u elders kunnen lezen Maar nu we hem toch aan de lijn hadden, hebben we meteen even gevraagd naar de situatie rond Gemeentebelangen Komt Gemeentebelangen bij de raadsverkiezingen van juni volgend jaar I met een lijst Bor .Jazeker, wij komen meteen lijst." - Sta jij daar ook op? Wim Bor ,,lk zal daar waarschijnlijk wel op staan. Maar niet op een verkiesbare plaa ts Dus zesde of zo - Wie wordt er lijsttrekker Wim Bor Nog niets overbekend Hebben we het nog niet overgehad. - Wat is er waar van het gerucht, dat Jan Mandemaker (partijloos wethouder) tot jullie club zou willen toetreden? Wim Bor Niets Dat is roddel. Ik zweer je met de hand op mijn hart, dat daarover nooit contacten tussen Mandemaker en ons zijn geweest. Weet u dat ook weer. In december zal op de Hamers- veldseweg aan beide zijden een par keerverbod gelden. De vraag is nu: moeten er een stuk of twintig par keerverbodsborden geplaatst wor den (dat aantal is op die weg nodig) of dienen er gele strepen over de trottoirbanden geschilderd te wor den? De borden zijn echter in aan schaf niet goedkoop en de gele stre pen moeten om de zoveel tijd worden overgeschilderd, wat ook geld kost. De werkgroep Verkeersaangelegen- heden hield zich dinsdagavond in haar vergadering met dit probleem bezig. Wethouder Jan Wagenaar, voorzitter van de werkgroep, zei in de discussie het meest te voelen voor gele trottoirbanden. „Gevoels matig vind ik gele strepen veel effec tiever. Als ik die zie, zal ik nooit mijn auto fout parkeren. Dan rijd ik door naar een plek waar de wagen wel neergezet mag worden. Van parkeer verbodsborden trek ik me echter meestal niet zoveel aan", verklaarde de VVD-wethouder. Een van de toe schouwers bij -e vergadering, groepscommandant R. van Doorn van de rijkspolitie Leusden, liet we ten een heel simpele oplossing voor het instellen van een parkeerverbod op de Hamersveldseweg te hebben. „Als deze weg een voorrangsweg is, mag er aan weerszijden niet gepar keerd worden. Op een voorrangsweg in de bebouwde kom mag dat vol gens de verkeerswet gewoon niet", aldus de groepscommandant. Nee, nee, riepen toen enkele werkgroeple den in koor. „Adjudant, u maakt een vergissing. Die regel is alleen van toepassing op een voorrangsweg buiten de bebouwde kom". En dat klopt. In leder geval werd de discussie over verbodsborden of gele strepen afgerond met het advies aan het col lege van B. en W. om het parkeerver bod op de Hamersveldseweg aan te geven met de felkleurlge strepen op de stoepranden. neelavond van Eendracht, 't Ros Beij- aart Maandag 23 november 20.30 uur: Film „Borsten". Vrouwenkafé, Hak- horst. Dinsdag 24 november van 14.00 tot 16.30 uur: Dierenbescherming bij Lisi- dunahof. Dinsdag 24 november van 19.00 tot 21.00 uur: Dierenbescherming bij Lisi- dunahof Woensdag 25 november 14.00 uur: VIDO-informatiemiddag, Groot Krak- horst. ACHTERVELD Zaterdag 21 november 20.00 uur: Disco. De Moespot Zondag 22 november 20.00 uur: Mal- boro Disco, Ons Gebouw Maandag 23 november 20.00 uur: DWS kaartavond. D'Ouwe Peerdestal Dinsdag 23 november 9.00 uur: Wel fareclub Zonnebloem, Ons Gebouw Woensdag 24 november 9.00 uur: Handwerkhobbyclub De Moespot. LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: za. 19 00 uur: Eucharistieviering; zo. 9 00 uur: Eucharistieviering Beide dien sten voorganger en predikant A Goes; 11.00 uur Gebeds- en communieviering ge leid door H. van Hattum. Herv./Geref. Marcuskerk: 9.00 uur Gere formeerde woorddienst. Ds. A Brink uit Amersfoort, 10.30 uur Hervormde woord dienst ds J Weernekers; 17.00 uur- Vesper Gereformeerd Hervormd. 19 00 uur: Her vormde woorddienst (G.B.) ds P J Wiege- raad uit De Bilt. Geref. Kerk (vrijgem.): 9 30 en 16 45 uur ds. M. Nap. Dorpskerk: 9 30 uur: Gereformeerde/Her vormde woorddienst, ds. J. Weernekers; 10.30 uur Geref /Hervormde woorddienst ds. A. Brink uit Amersfoort; 18.30 uur: Gere formeerde/Hervormde woorddienst, ds. W. Sirag uit Leusden Good News Christian Fellowship, Arn- hemseweg 107: Sunday. 10 00 uur a.m. English speaking service. ACHTERVELD R.K. Kerk: za. 19.00 uur gebeds- en communieviering, geleid door H van Hat tum; zo. 8 30 uur Gebeds- en communievie ring, geleid door H. van Hattum; 10.30 uur H Mis. Voorganger en predikant A. Goes Ned. Herv. Kerk: 9 00 uur kandidaat Visser uit Katwijk aan Zee. Geref. Kerk De Glind, jeugddorp: 10 00 en 19 00 uur drs J. Jellema Heeft Lily van Amerom (VVD) iets tegen gastvrouwen? Beter één gastvrouw die ons welkom heet. dan een ver drietige duif die zijn vertrouw de dakgoot van 't Ciaeveren- blad kwijt is. Andere mogelijkheid om 't Claeverenblad te behouden: verkopen voor twee kwart jes Je kunt natuurlijk als ge meente het zogenaamde Slokker-procedétoepas sen: de bouwgrond net zo veel duurder maken als de restauratie kost. Het RockersgebouwRust in vrede" kost SOCCLE jaarlijks twaalf mille, lees ik met een lichte verbijstering. Daar word je onrustig van De raad zal er ook geen vrede mee hebben en dan is het ge daan met de rust. Op 11 en 12 december kun nen we met z'n alien korfje kijken. Dat zal me een ge zoem worden Alwéér een plan voor de Bie- zenkamp? Die speciale Bie- zenkamp-la is nu écht vol hoor! Corri Verduin is niet blij met de manier van bezuinigen. Wie wel? Ik heb zo langzamerhand de indruk, dat de enige doelstel ling van de SOL het invoeren van haar eigen doelstelling bij de doelstellingen van het CML is. En dat doel heiligt de middelen. Je zou in die inspraakwinkel toch door mevrouw Ter Windt van de CML-werkgroep RO geholpen worden: moet je eerst een bewijs van goed ge drag overleggen voor je in mag spreken Als de voorzitter met oppast zal de Cynische Modale Leusdenaar het nieuwe CML zien als een pak waspoeder: een geheel vernieuwde doos met een al jaren geleden ont wikkelde inhoud. ..De drempels van de ge meentelijke overheid zuilen heel snel helemaal versleten zijn", hoorde ik burgemeester Rademaker zeggen. Zijn die drempels in het kader van het Jaar voor de Gehandicapten dan nog steeds niet opge ruimd in Leusden? ..De inspraak in Leusden is als een slapende prinses die op de wakkermakende kus van de prins wacht".Alle verjongingskuren ten spijt hoef je geen lange rij ..prin sen" te verwachten Er zijn te veel schoonheidsfoutjes ge maakt. Overigens getuigt het wel van realiteitszin van wethouder Mandemaker door het CML in de sproo/es-sfeer te trek ken. Gezien het prachtige Sint Ni- colaas-gedicht, krijgt burge meester Rademaker de Lisi- duna-Poezie-prijs 1981 van ons. Als Ad Latjes zou weten hoe populair hij wel is in Neder land (en Leusden), zou hij di- rekt zijn terugreis boeken (bij een bonafide reisbureau, dat spreekt). Na 1 augustus 1985 zal Leus den heel wat directeuren rij ker zijn Applaus. Cynische Leusdenaar: Comi té Milieu Worg.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 15