Kalligraferen: handboek voor mooi-schrijverij uitgelezen cmt ISlECiT tüëü® „Eva's dochters", frisse kijk op meisjes en volwassen vrouwen Op weg naar kolonisering van de ruimte? Snoopy SLjöL >r 4 X t-A leustlei' taunt „Snoopy in zijn gewone doen": een kostelijke bundel! rfler je: SPACE SHUTTLE COLUMBIA: „Men erger je niet!" man voorsjpcedty nkuwjaar Het anti-alles-boekje Caryl Rivers Rosalind Barnett/Grace Baruch V 2>jtiE8Arm.y <1 J f r r 1 KALLIGRAFEREN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 18 Wie wel eens In een museum komt en daar oog in oog komt te staan met de oude handschriften uit de Middeleeuwen van de monniken, zal met ont2ag konsta teren, dat er werkelijk knap werk is gele verd in dat voor ons verre verleden. Met schier eindeloos geduld werden kopieën en kopieën gemaakt: letter voor letter, vaak met initialen, die tot ware kunstwer ken waren uitgebouwd. Over het kopië ren van sommige boeken werd jaren ge daan, soms een heel mensenleven. Tegenwoordig is de mens die kunst van het schoonschrijven bijna verleerd. Schrijf machines, toetsenborden en computers doen in veel gevallen dat werk voor ons en als we al eens met de pen moeten schrijven, knjgen we er dat akelige gevoel bij van ,,het niet meer zo goed te beheersen" Gelukkig is er de laatste jaren een kentering te bespeu ren in deze machinale ontwikkeling van ons schrijven. Steeds meer komen mensen tot de ontdekking, dat het met de hand tekenen van letters enorm veel genoegdoening schenkt als een vrije tijds besteding, terwijl daarnaast in handel en industrie het kaligra- feren, het letters tekenen, weer steeds meer wordt gebruikt, met name voor reclamedoel einden Het is natuurlijk onvergelijkbaar met het monnikenwerk van weleer, maar het is een goede zaak, dat de mens op verschillen de terreinen een stapje terug doet naar de bron. Wie schrijven kan, kan het kalligraferen leren. Het is niet direkt moeilijk, het is veeleer een kwestie van methode, van het ontwikke len van het schrijven (tekenen) met de hand Zoals gezegd terug naar de oorsprong nieuwe boeken voor u gelezen en besproken ■Samenstelling Ben Vos Wie wat meer wil weten over het Kalligra feren, doet er goed aan om het handzame boek van Julius de Goede aan te schaffen. De Goede is grafisch ontwerper en leraar Schoonschrijven M O Kalligraferen kun je doen met een heel dun pennetje, maar het kan ook met een dikke viltstift Wèt je schrijft krijgt zeggingskracht door de zorg. die er aan is besteed Want behalve het tekenen van de afzonderlijke letters, is kalligrafie ook het naast elkaar zetten van de letters, het maken van een vlakverdeling. Duidelijke instrukties en eenvoudige voorbeelden worden door de Goede in het handboekje gegeven en zorg vuldige bestudering mèt de nodige oefening kan uiteindelijk leiden naar de handgeschre ven kerst- en nieuwjaarskaarten, menukaar ten. diploma's, oorkonden etc. Want kalligra fie is naast een prettige vrije tijdsbesteding uiteraard ook praktisch in allerlei situaties te gebruiken. De Goede: ledereen die het geduld kan opbrengen om met een klein beetje oefening kunst te baren, zal aan kalligra feren veel plezier en voldoening bele ven". En zo Is het. „Kalligraferen", door Julius de Goede Uit gave Kosmos te Amsterdam. 1981 Paper back. 96 blz met talrijke illustraties en voor beelden Prijs 24,90 Citaten, aforismen, het zijn leuke din gen voor de mensen. Ook al zegt Plet Grijs direkt aan het begin dan al, dat een aforisme een betoog is, zo kort, dat je de onjuistheid ervan direct Inziet, een verza meling van dit soort uitspraken is altijd de moeite van het lezen èn herlezen waard. Maar. om met de samensteller Gerd de Ley te srpeken „Niets is overbodiger dan een inleiding" Vandaar dat ik deze recensie maar kort hou. Sikkeneurige, vernietigende, scherpe, ha telijke. humeurige en altijd kwetsende uit spraken over o m. mannen, vrouwen, amb tenaren. Nederlanders, intellectuelen, kin deren en mensen in „Mens erger je nietis vast wel iets te vinden Te pas en te onpas te gebruiken bij allerlei gelegenheden Wel met mate, want je moet tenslotte nog wel één vriend overhouden, nietwaar? Toch is de waarde van dit stukje erg betrekkelijk als je William Moore tenminste gelooft, die zegt. dat de journalist een man is, die met even veel gemak schrijft over alles waar hij geen verstand van heeft Waarvan acte. „Mens erger je niet!" Het anti-alles-boek|e Een verzameling citaten en aforismen, bij eengesprokkeld door Ger de Ley. Uitgave Loeb te Amsterdam, 80 blz paperback Eva's dochters; een gezamenlijk boek van Caryl Rivers Rosalind Barnett en Gra ce Baruch is naar mijn idee een goede aanvulling op de „vrouwenboeken" die de laatste jaren zijn verschenen. Vanuit hun werk, twee psychologen en een jour naliste, hebben deze drie vrouwen onder zoeken, zowel oude als nieuwe, zowel van zichzelf als van anderen, gerang schikt, en voorzien van eigen ervaringen en commentaar met betrekking tot de vrouw in de samenleving. Een 279 bladzijden tellend boek over on derzoeken is meestal erg taai. maar in dit geval persé niet. Of dit komt door het groot ste onderwerp van dit boek opvoeding, waarbij je de vergelijking kunt maken met je eigen opvoeding of door de manier waarop voorbeelden uit het dagelijks leven regelma tig worden aangehaald, in ieder geval is de prettige manier van schrijven hier zeker de bet aan De schrijfsters pretenderen geen pasklare oplossingen te geven Zij gaan er vanuit, dat wanneer een echtpaar het samen eens is over de gezinssituatie, of deze nu roldoor- brekend of rolbevestigend is. het sowieso prettiger functioneren is, dan wanneer dat niet het geval is De opvoeding speelt een belangrijke rol De vader-dochter-verhouding wordt uitge breid behandeld De puberteit komt even eens uitgebreid ter sprake Verder de moe der-dochter-verhouding. het sportleven, se- xualiteit en levenskeuze Het geheel geeft een frisse kijk op zowel de volwassen vrouw als de meisjes die nu nog naar school gaan Het blijkt dat meisjes aanvankelijk geen en kele remming hebben in hun groei naar zelf standigheid. Pas tijdens de puberteit volgt een soort apathie, waarin het veel belangrij ker wordt in de smaak te vallen bij jongens dan te werken aan de eigen zelfstandigheid Na de puberteit kunnen deze gevoelens de weg bepalen voor het verdere leven, maar er kan ook op de manier van voor de puberteit verder gegaan worden De manier waarop ouders hun dochters helpen bij de groei naar zelfstandigheid in deze onzekere tijd is erg belangrijk Sociale wetenschappers, die veel onder zoek hebben gedaan op het gebied van de vrouw in de samenleving, zo stellen de schrijfsters, houden maar al te vaak de oude mythen over vrouwen als norm aan Zo gaan zij bij voorbeeld alleen van werkende vrou wen uit, die daardoor teveel spanningen krij gen. frustraties hebben en zeker een onge lukkig huwelijk Ook bij deze stelling halen de schrijfsters onderzoeken aan, zelfs vrij recente onder zoeken Het hoofdstuk vader-dochter heeft mij erg aangesproken. De veranderde rol van de vader in het gezinsleven in vergelij king met vroeger, waar de vader zich alleen bezighield met het inkomen te verschaffen en zich niet bezighield met de opvoeding, uitzonderingen daargelaten, kan zeer stimu lerend werken op dochters. Mits de vader zijn dochter helpt een zelfstandig mens te worden in plaats van haar op een voetstuk te plaatsen, waar ze wanneer ze volwassen wordt goed hard vanaf kan vallen De onder zoeken die beschreven worden zijn Ameri kaans Alleen op het gebied van sport lees je het duidelijke verschil tussen de Nederland se situatie en de Amerikaanse Bij de overige hoofdstukken is dit in het geheel niet sto rend Een nadeel. Ofschoon het boek preten deert wetenschappelijk te zijn. ontbreekt de literatuurlijst. Voor in het boek worden wel bronnen vermeld, maar naar mijn idee te summier. Tea van Middelkoop-Van Maanen Eva's dochters: Hoe vrouwen zich ontwik kelen in een veranderde tijd door Caryl Ri vers, Rosalind Barnett en Grace Baruch Uit het Amerikaans vertaald door Parma van Loon Uitgegeven door De Kern in Baarn, 1981 279 blz ■Li. Hoewel we de laatste tijd weinig meer horen over het projekt na de eerste suc cesvolle lancering van de Space Shuttle Columbia, ligt het werk natuurlijk niet stil bij NASA. Wat er allemaal is gebeurd en wat er nog staat te gebeuren - als alles goed gaat, en er voldoende geld beschik baar zal zijn - staat keurig gerangschikt te lezen In „Space Shuttle Columbia" van William Stockton en John Nobel Wilford. Eén ding is duidelijk: of de Shuttle werkelijk een belangrijke rol gaat spelen in de ontwikkeling van de ruimtevaart, hangt voor een belangrijk deel af van de politieke wil van de Amerikaanse rege ring. Wat dat betreft is president Reagan niet zo krenterig als zijn voorganger Carter, die niet bepaald mee heeft geholpen aan een snelle ontwikkeling van dit ruimtevaart-projekt Hoewel Reagan's regering zich voorlopig neutraal opstelt, wordt door de president wel méér geld uitgetrokken voor NASA dan in voorgaande jaren het geval was. Daar komen nog andere aspekten bij. En dat zijn de militaire. Sinds leger en lucht macht het belang van de space shuttle voor militaire doeleinden hebben ontdekt, is het niet ondenkbaar, dat de Amerikaanse rege ring méér geld in het projekt zal willen stop pen, ook al wordt deze militairisering door NASA bepaald niet toegejuicht. Verschillen de wetenschapsmensen vrezen, dat er door militair gebruik van de shuttle een wapen wedloop in de ruimte zal ontstaan, terwijl andere, vooraanstaande wetenschapsmen sen zelfs vrezen, dat de shuttle voornamelijk als wapen zal worden gebruikt Toch is die vrees gerechtvaardigd Want hoewel wa- t pens voor massale vernietiging op het ogen blik verboden zijn om in de ruimte te gebrui ken krachtens een uit 1961 daterend VN- verdrag. is het bekend, dat Rusland bezig is met het ontwikkelen van „jachtsatellieten", die andere satellieten kunnen opsporen en vernietigen. De Sowjet-Unie werkt tevens aan een soortgelijk projekt als de shuttle. In eerste instantie is de shuttle daar niet voor bedoeld Mensen schijnen overal een wapen van te moeten maken, terwijl vreed zaam gebruik zoveel nuttiger zou kunnen zijn De Space shuttle in verdere ontwikke ling zou van grote betekenis kunnen zijn voor een snelle kolonisatie van de ruimte, te be ginnen binnen het eigen zonnestelsel Een bekend voorstander van kolonisering van de ruimte is dr. Gerald O'Neill, natuurkundige aan de Princeton-universiteit en schrijver van het boek „Wonen in de ruimte" 1978- Gottmer). Hij is medewerker aan het NASA- shuttle-projekt O'Neill's visie gaat al veel verder dan de huidige stand van zaken van simpel vervoer van onderdelen naar de ruimte voor de op bouw van een space-laboratorium Hij voor ziet complete stad-staten in de ruimte, volle dig selfsupporting Gigantische hemel-licha- men, die desnoods - indien de techniek daarvoor is ontwikkeld - opgebouwd kunnen v/orden uit stukken hemellichamen, die nu nutteloos rondzwerven in ons zonnestelsel. Stockton en Nobel Wilford gaan hier slechts zijdelings op In. Hun boek gaat voornamelijk over de geschiedenis van de space-shuttle tot aan de succesvolle eerste lancering (ondanks de reeks te- MiöN teSTE /DEHÊN K036K Sa/60öh€r i H3E HETOCK ZI3, MET RE65N HÊB ik sJCÉi Nocrr een ooeo loee g&xe66n.... Wie kent ze eigenlijk, de Peanuts? Deze strip van Charles Monroe Schulz (gebo ren in Minneapolis, 1922) heeft In tal van landen, ook in Nederland (Het Parool) groot succes. Terecht. De avonturen van Charlie Brown, het vriendinnetje Lucy van Pelt en haar intelligente broertje Li nus zijn grappig, levensecht met vaak erg rake points. Een niet weg te cijferen hoofdfiguur in de verhalen van Charles Monroe Schulz is Snoopy, Charlie Brown's hond. Het tegengestelde van zijn baasje: atleet, groot schrijver, een formi dabele „lover", de meest gevierde piloot uit de eerste wereldoorlog en niet te ver geten eigenaar van een vorstelijk honde- hok. Snoopy werd al snel de meest populaire figuur van de strip en dat is ook geen wonder. Voeg daarbij nog de vaak onmiskenbare as sistentie van het vogeltje Woodstock en je hebt een topper in handen. „Snoopy in zijn gewone doen" is de titel van een bundel van deze strips uit de Pea- nuts-serie. die kortgeleden bij uitgeverij Loeb te Amsterdam verscheen Snoopy, die romans schrijft, die verliefd wordt, een lezing moet houden, zijn poot breekt, met de kat van de buren vecht, kortom een echt inven tieve hond De tekst is verrukkelijk van een voud, maar doeltreffend raak Charlie Brown en de zijnen praten, Snoopy denkt alleen maar. Toch ontstaat door deze konstruktie een bijna doorlopende dialoog, waarbij Schulz zich wel enige vrijheden veroorlooft ten aanzien van zaken, die honden normali ter niet doen. maar voor het overige geloof waardig blijft zonder teveel fratsen zoals je in sprookjes nog weieens tegenkomt „Snoopy In zijn gewone doen" is een bundel om te lezen en meerdere malen te Charles M.Schulz in 7 ii gewone doen herlezen. De moeite waard en nu het toch bijna al weer 5 december Is misschien een idee om cadeau te geven! Aanbevo len! V. „Snoopy in zijn gewone doen", door Char les Monroe Schulz. 1981 Vertaling. Ruud 't Hoen Lettering: Ger Rijff. Uitgegeven door Loeb, uitgevers te Amsterdam. Paperback 19,90 (jJOOPSTOCK'5 VEEHAAiTJES BÉ&INN&N altijp &oeo,m*e BNPIGÊN ZOTKiÉSr.... '-2? t genslagen). De schrijvers vinden dat suc ces erg belangrijk voor de Amerikaanse ruimtevaart-ontwikkeling. Want daar zat al geruime tijd de klad in. Het ontbreekt de V.S. aan enthousiasme, maar wellicht kan dit door het space-shuttle-succes ten goede kern. Het boek van William Stock ton en John Nobel Wilford Is wat dat be treft een sterk pleidooi voor een dergelijk enthousiasme, dat tijdens de befaamde maanlandingen een hoogtepunt bereikte. Voor wie zich er op een ontspannende wijze In wil verdiepen, moet dit boek be slist ter hand nemen. Bert Vos „Space Shuttle „Columbia", door William Stockton en John Nobel Wilford 1981 Oor spronkelijke titel: The final frontier, vertaling J Faber, 1981 Uitgave Gottmer te Haar lem. Paperback, 192 baldzijden VERLOREN Twee VOLVO autosleutels: 3 euro cheques met pasje, huissleutel, bruine portemonnee met 70 gulden; sleutel bos; leren zwarte portemonnee met in houd, oranje regenbroek; gouden scha kelarmband met hangertje, zwarte por temonnee met inhoud; bruine leren handtas met inhoud; schooltas met in houd (telefoon 942173) GEVONDEN Herenhorloge; witte ketting; knippor- temonnee met inhoud; sleutel. VERLOREN Tas met inhoud; kontaktsleutel van Opel; giropasje, rijbewijs; zwart polstas je met rijbewijs; paspoort. WEGGELOPEN Gevonden en verloren GEVONDEN Rode wollen sjaal; Blauw geruite wol len sjaal, baseball jasje; 1 voetbal schoen; Time herenhorloge, zilverkleu rig. Grijze kater ACHTERVELD Bij de politie in Achterveld, telefoon 1734 zijn als gevonden opgegeven: donkerbruine glacé handschoen en een zwarte damesportemonnee met in houd. x

Leusder Krant | 1981 | | pagina 18