Kantongerecht Amersfoort 'n Harte- wens HZ] Openingsfeest rond fraaie vijfde P.C. basisschool „De Holm" van start Als het écht om de kleintjes gaat. Uit het receptenboek van de Sint Andalusische lever plaatselijk nieuws Deze unieke aanbieding is verkrijgbaar in alle filialen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 iBilSWlP*" AMERSFOORT - Op de strafzitting van het kantongerecht Amersfoort van 12 november 1981 verscheen de heer M. uit Spakenburg. Hem werd ten laste gelegd, dat hij met zijn auto via een strook voor linksafslaand verkeer recht door gereden was. De heer M bestreed de tenlastelegging met een uitvoerig verweer: ..Ik kwam aanrijden toen het licht op rood stond met een vaart van ongeveer 30 kilometer. Het licht springt op groen, de auto voor mij wil rechtsaf slaan, maar moet op een fietser wachten en daar door maak ik een uitwijkmanoeuvre waarbij ik hooguit met 2 wielen over de streep gegaan kan zijn. De agenten za ten achteruitgezakt in een auto en kon den op die manier die streep niet eens zien, dat heb ik later gecontroleerd. Het waren jonge mensen en het was goed weer, waarom staan die agenten niet gewoon buiten. Dan kunnen ze het be ter zien en je bovendien ter plekke aan houden om er even over te praten. Nu zijn ze vijf maal voor niets aan de deur geweest, want ik ben nooit thuis. De kosten voor de gemeenschap en de last voor mijzelf - ik heb een halve snipper dag moeten nemen om het u te kunnen uitleggen - staan niet in verhouding tot de overtreding Hoewel de officier niet onder de in druk was van het verweer en 50 gulden eiste, was de uitspraak van de kanton rechter vrijspraak: ,,Uw verhaal lijkt me aannemelijk en bij twijfel moet vrij spraak volgen." TE HARD GEREDEN Mevrouw S uit Leusden stond te recht omdat ze in de gemeente Wou denberg 71 km gereden had in plaats van 50. Ze vertelde dat haar kilometer teller die dag kapot was gegaan - de gedateerde rekening van de reparatie had ze bij zich - en dat ze toen maar haar snelheid bepaald had door op haar medeweggebruikers te letten Maar omdat de snelheidsbeperking tussen Scherpenzeel en Woudenberg afwisse lend 50 en 70 is, was dat niet zo'n be trouwbare methode gebleken. Boven dien vond ze een boete van 90,- te hoog, haar man had vroeger eens 60,- betaald voor eenzelfde vergrijp ,,Ja, maar de inflatie laat de tarieven van het OM niet ongemoeid," verklaar de de officier Maar goed, enig begrip voor de situatie was er wel uitspraak 75- boete of 3 dagen hechtenis. De heer E. uit Veenendaal had in Amersfoort een parkeerbon van 25 gul den gekregen. Hij ontdekte de bon pas achter zijn ruitenwisser, toen hij al weer terug in Veenendaal was. Om reiskos ten te besparen bood hij de politie in Veenendaal 25- aan, die dat echter niet accepteren kon. Hij belde naar Amersfoort met het verzoek om te gire ren, maar nee, het moest gebracht Toen de acceptgirokaart in de bus kwam, inmiddels was het 35,- gewor den wegens de onkosten, maakte hij 25 gulden over, maar dat kreeg hij terugge stort. En nu had hij dus een oproep gekregen omdat hij niet betaald had De officier begreep de problemen wel en hoopte ook dat de betalingen in de toe komst wat gemakkelijker zullen gaan. Op het ogenblik wordt er - als experi ment-in sommige delen van het land al met girale betalingen gewerkt, maar het is nog niet algemeen ingevoerd. Uit spraak: 15,- zodat verdachte in ieder geval een tegemoetkoming kreeg in de reiskosten van Veenendaal naar het kantongerecht. LEERPLICHT Mevrouw K. uit Bunschoten, verte genwoordigd door haar man, stond te recht wegens ontduiking van de leer plichtwet. In de dagvaarding stond de geboortedatum van dochter Geesje fout vermeld, het moest 25-4-1965 zijn en niet 5-4-1965. ..Wilt u dit als een schrijffout beschouwen?" vroeg de kan tonrechter. Nee, daar voelde verdachte niet voor ,,Dan maken we een wijziging van de tenlastelegging, als u dat prefe reert." Verdachte wilde al rechtsom keert maken, in de veronderstelling dat de hele zaak nu niet doorging, maar zo gemakkelijk ging dat niet. „Omdat u het niet als schrijffout wilt beschouwen, moet er een wijziging van de tenlastelegging gemaakt worden en kunt u een nieuwe oproep eisen. Maar dan moet u de volgende keer opnieuw verschijnen." „En hier weer terugko men zeker? Nou dan blijf ik maar," be sloot verdachte. Geesje, die nog partieel leerplichtig is, wilde na de vakantie niet meer naar school en had een baantje bij een visbe- drijf kunnen krijgen, mits ze de hele week kwam, want met 3 dagen per week nam de werkgever geen genoe gen „Nou dus, hadden we geen keus Na haar staan er 40 anderen Als ze naar school gaat, is ze werkloos." De officier vond dat de werkgever veel te verwijten was. Hij krijgt zo een goedkopere kracht en andere jongeren van 18 krijgen minder kans. Ook ver dachte had geen redelijk excuus, want iedereen moet zich aan de wet houden. Eis. 500,- boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De kantonrechter wees de heer K. erop dat inschrijving bij een school verplicht is voor partieel leer plichtigen. maar dat er geen verplich ting voor de ouders is om te zorgen dat het kind ook inderdaad gaat Uitspraak 500 gulden boete, waarvan 400 voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en de verzekering dat het OM op nieuw de inschrijving controleren zal. De heer V uit Blaricum had een boe te gekregen omdat hij door rood licht gereden was. Hij voerde echter aan dat het verkeerslicht niet goed gewerkt had en dat hij 10 minuten voor rood ge staan had voordat hij tenslotte maar doorgereden was. Er was verder nie mand anders op de weg geweest, dus hij had ook geen verkeer in gevaar ge bracht. In het proces-verbaal stond echter dat de agent het verkeershcht gecontro leerd had en dat het normaal werkte De officier vond het proces-verbaal vol doende wettig en overtuigend bewijs en eiste 110,—Kantonrechter: „Wilt u dan niet ingaan op het betoog van ver dachte?" Officier: „Ik heb het proces verbaal nagelezen. Er staat, „verdach te stopte voor rood licht", als hij daar 10 minuten gestaan had, zou dat vermeld zijn." De heer V merkte op dat het toch onmogelijk voor de politie was om 10 minuten te constateren als ze zelf net kwamen aanrijden. De kantonrechter vond dat „stopte voor rood licht" wel gelezen kon worden als „stilstond" „U lijkt me de man er niet naar om verhaal tjes te vertellen Ik verklaar u schuldig, maar geef geen straf." wezigen de kans om onder het genot van een drankje - de school te bezichti gen en een diavoorstelling over de bouw van de school te bekijken. De leerlingen waren de grote afwezigen op de opening van hun school De heer Sybrandy vertelde de aanwezigen ech ter dat men hen donderdag en vrijdag twee onvergetelijke dagen wilde bezor gen, met een goed gevuld feestpro gramma. Als rode draad loopt ook Fin land door het feestgedruis Een be scheiden, maar zeer fraaie tentoonstel ling van produkten uit dit land is opgezet door de sinds drie jaar in ons land - Amersfoort - woonachtige Finse Inari Lenstra. Vrijdag wordt op „de Holm" aandacht besteed aan de Finse folklo re. BLOKHUT Onderwijs, hout en elementen uit de Scandinavische cultuur. Wat hebben zij in dit geval met elkaar te maken? De school is opgetrokken uit hout volgens een blokhutsysteem. Geïmporteerd vanuit Scandinavië. Een fraai schoolge bouw is het resultaat. Naast de gebruik making van hout, dat vooral in het inte- reiru goed tot uiting komt, heeft men bij de inrichting van het gebouw gekozen voor natuurlijke kleuren. Zo heeft de vaste vloerbedekking een gemêleerde lichtgroene kleur Een gelukkige keuze, die ook bijdraagt in de rustgevende ge zellige sfeer Een gebouw om van te houden volgens de teamleden. Dat is EILAND Twee teamleden van „de Holm" - Marion Bosch en Hans v. Dijk - gaven met het voorlezen van een oorkonde in dichterlijke vorm een toelichting op de naam van de school. Het woord „holm" dat uit het Zweeds gekozen is betekent „eiland". De school moet een eiland van rust zijn, een steunpunt voor de leerlingen. Zij waren trouwens de laat- sten en zeker ook origineelsten - uit de rij sprekers, die allemaal wel iets met de school van doen hadden. Wethouder G. v. Woudenberg opende de rij. Hij schet ste de gang van zaken die uiteindelijk geleid hebben tot de opening van deze school en liet zijn oog vallen op de sfeer binnen het gebouw, die hij „veilig" en „huiselijk" noemde Hij feliciteerde het schoolbestuur met zo'n gebouw. Na hem sprak de heer Van de Ven als ver tegenwoordiger van het bestuur over „hout in het onderwijs". Drie aspekten van het moderne onderwijs - kenni soverdracht, de vorming van de maat schappelijke verantwoordelijkheid en de nadruk op het zelfbewustzijn van de leerling-vergeleek hij met respektieve- lijk het zaad waaruit de boom groeit, een volwassen boom die vrucht draagt en een belangrijke plaats inneemt bin nen het omringende leefmilieu en het feit „dat hout geen eenheidsworst is", zoals hij het uitdrukte. De teamleden ontvingen tijdens zijn lezing een prent van een cellulosemolekuul - een hout bestanddeel - en een tegoedbon voor binnenkort op de speelplaats te plaat sen buitenbanken. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de kinderen op „de Holm" op een goede manier onderwijs zouden mogen ontvangen Als laatste sprak de heer Bogaar, consulent-bestuurder van het PCO - een instantie op het gebied van protestants-christelijk onderwijs. Hij wees onder meer op „de verplich ting die het beheren van en het wonen in zo'n prachtig schoolgebouw met zich meebrengt" voor alle betrokkenen. Hij sprak tevens de hoop uit dat de kinde ren tijdens hun leerperiode op deze school niet alleen meekrijgen wat zij no dig hebben in hun dagelijks leven, maar ook wat zij nodig hebben met betrek king tot het eeuwigheidsperspektief. Het was de taak van de heer Sybrandy, als voorzitter van de openingscommis sie, om de sprekers bij de aanwezigen in te leiden en de toespraken „aan el kaar te praten". De term „basisschool" zorgde tijdens enkele toespraken voor verwarring. Deze term zou volgens en kelen gebruikt worden, vooruitlopend op het definitief van kracht worden van de nieuwe wet op het basisonderwijs. Na dit officiële gedeelte kregen de aan- LEUSDEN/CENTRUM - Doodse stilte heerste gistermiddag kwart over twee op het plein van de vijfde Protestants Christelijke Basisschool aan de Lingewijk, nadat de heer H. Bult de naam van de school had ont huld. Enigszins verward keken de aanwezige vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, het schoolle ven en andere belangstellenden naar de buitenmuur van het gebouw waar een leuk gestileerd zeilschip vanach ter een gordijn tevoorschijn was ge komen. Maar waar nou de naam was? Langzaamaan ontdekte men in de zeilen en de onderbouw van het schip de naam: „de Holm". een belangrijk gegeven, want zij moe ten met hun leerlingen hun dag erin doorbrengen Zij zullen vandaag en morgen nog samen hun blijdschap ui ten over het feit dat ze eindelijk dit fraaie onderkomen kunnen betrekken. Zesde klassers verspreidden gistermiddag al een feestkrant over een aantal adres sen in Leusden. Ook zij hebben nu nog één van de twee onvergetelijke dagen voor zich die men voor hen heeft geor ganiseerd. BENODIGDHEDEN: 4 plakken varkenslever 100 gram, bloem, 20 gram boter. 1 ui, 1 teentje knof look. 50 gram rookspek, 1 blikje tomatenpuree, 4 dl. bouillon, sui ker. 2 theelepels mosterd, gem berpoeder, V4 dl sherry. Snij de lever in blokjes en strooi er wat bloem overheen. Maak de boter warm bij de hoogste stand en bak de stukjes lever bruin, eerst even bij de hoogste stand, daarna bij de doorbakstand. Voeg de gesnipperde ui en het fijn ge hakte teentje knoflook toe en bak alles nog 5 minuten. Snijd het rookspek zeer fijn en bak het uit in een andere pan, eerst bij de hoogste stand, daar na bij de doorbakstand. Voeg de tomatenpuree toe en laat deze al roerende wat donkerder kleu ren. Doe er de bouillon, de suiker, de mosterd en het gemberpoeder door, voeg het lever-ui-mengsel toe en laat alles bij de laagste stand stoven (ca. 20 minuten). Bind de vloeistof zo nodig iets bij met wat aangemengde bloem en roer er voor het opdoen ae sherry door. Presenteer Andalusische lever met rijst of aardappelpuree. HOROZONTAAL 1. stuk steen; 4. behoeftig; 7. gereedschap; 9 angst; 11. plaats in Italië, 13. leraar; 15. rijtuig; 16 gezwel; 18. met teer bestrijken; 20. vreemde munt; 21 met dank; 22. en anderen; 23. familielid; 26. zangnoot; 27. lidwoord; 29. overheidsbedrijf; 30. glazen uitbouw; 33. ketting met emmers; 35. grondtoon; 36. rechtstandige; 39 godsdienst; 40. drank; 42. afwijkende godsdienstige groep; 43. lopend touw; 44 ruim één jaar oud; 47. dwaas, gek, 48 klap; 49. koor; 50 dwaas; 52. inhoudsmaat; 53. gegraven wateren, 56. in wendig orgaan; 57. voorhoofdsrimpel; 58. gewicht. Fisher Price lift- en laadstotion. Voor fantasierijk en leerzaam speelplezier. Met o.a. transportlift, laadkraan, heftruck, laadschop en vrachtauto. Totaal 18-dlg. Deze komplete set, adviesprijs 79,- ons slechts VERTIKAAL 1. insekt; 2. godheid; 3. Europeaan; 4. vlaktemaat; 5. overblijfsel; 6 afstandsmaat; 7. schelle kreet; 8. belangstelling,, 9. verspieder; 10. Sociaal Economische Raad; 11. lichtbron; 12. be jaarde; 13. deel van het hoofd; 14. kipr; 15. gebogen; 17. familielid; 19 verdedigingsorganisatie; 24 bloem; 25. voorspel; 28. met een dreg werken; 29 maatschappelijk verstotene; 31. met betaald ant woord; 32. de feestavond van de Sint; 34. onze dank; 37. uitdrukking; 38. Indische dakbedekking; 45. smet; 46. land in Azië; 51. jong dier; 52. vrucht; 54. Romeins keizer; 55 optiek.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7