X rrflï Ontwerp-begroting Leusden 1982 vertoont tekort van f 735.000.- Voor groei van Leusden minder grond gebruiken CO (O UI \ll Impressie van een massale demonstratie Noorden eerst in aanmerking voor uitbreiding tfÉ) (T) J L br Vandaag in de Leusder Krant !sl w •6r Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? MEENEEMMEUBELS PASSEN BU JE KNIP Gave meubels voor te gekke prijzen volgende week in Amersfoort. DE WETHOUDER HOUDT NIET VAN ROOD LICHT Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Tele* B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement t 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V. DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 - 13e JAARGANG NO. 62 V UIL O 'Mr 7 VSLLS/ (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De ontwerp-begroting van de gemeente Leusden voor 1982 vertoont een tekort van f 735.000,—Dat wil zeggen: wanneer het dit jaar gevoerde beleid ongewijzigd wordt voortgezet en de rest van de investeringsstaat van 1981 en die van 1982 worden uitgevoerd, dan zal dat gat van driekwart miljoen zich vertonen. Dat is echter onaanvaardbaar en daarom zal tegelijk met de behandeling van die ontwerp-begroting via een begrotingswijziging moeten worden vast gesteld, hoe het gat moet worden gedicht. In de eind vorige week verschenen aanbiedingsbrief bij de begroting geeft het college van B. en W. aan, dat het aanbrengen van ombuigingen in het bestaande beleid in feite de enige mogelijkheid is om het tekort weg te werken. De begroting van de algemene dienst van de gemeente Leusden om vat voor het volgend jaar ruim 22 miljoen gulden. Ondanks de bezuini gingen die in de loop van dit jaar al zijn uitgevoerd, komt de gemeente op die begroting een bedrag tekort van f735.000,—. Dat tekort wordt vooral veroorzaakt doordat de in komsten van de gemeente danig ach teruit lopen. Zo krijgen de gemeente steeds minder geld van het Rijk uit het zogeheten „Gemeentefonds". Maar ook langs andere wegen merkt een gemeente als Leusden, dat de economische situatie van het land slecht is. Zo loopt het bedrag aan inkomsten op grond van de Wet Uit kering Wegen terug, terwijl ook de onderwijsvergoedingen een terug gang vertonen. BELASTING Op papier zijn er vier verschillende mogelijkheden om een tekort op de begroting weg te werken. De ge meente zou de terugloop aan inkom sten van de kant van hogere overhe den kunnen compenseren door haar eigen inkomsten te verhogen. De be langrijkste eigen inkomsten van de gemeente zijn de reinigingsrechten, de onroerendgoedbelasting. In de aanbiedingsbrief laat het college we ten. dat zij het verhogen van de eigen inkomsten niet de manier vindt om het tekort weg te werken. „De offers die als gevolg van de economische reserve (bedoeld zal zijn recessie red.) reeds van de inwoners van Leusden worden gevraagd, maken het gewenst de uiterste terughou dendheid te betrachten bij de verho ging van de gemeentelijke eigen ink omsten", aldus het college in de aan biedingsbrief. Concreet is het voor stel om de tarieven van de onroerend goedbelasting voor 1982 niet te ver hogen. Reeds eerder besloot de raad de hondenbelasting slechts met en kele procenten niet eens trendma tig te verhogen. Alleen de reini gingsrechten gaan volgend jaar fors omhoog (wordt f 163,— per aanslui ting). maar dat leidt niet tot een verhoging van de gemeentelijke ink omsten. De kosten van ophalen en afvoeren van huisvuil zijn de afgelo pen jaren zo gestegen, dat zelfs met deze forse stijging van het tarief de kosten niet gedekt kunnen worden. Een tweede mogelijkheid ter slui ting van het tekort zou het interen op de reserves zijn. Ook dat acht het college geen reele mogelijkheid ..Uit contacten met de hogere overheid blijkt dat de richtlijnen, die worden gehanteerd ten behoeve van de goedkeuring van begrotingen, zo stringent zijn dat het in feite uitgeslo ten is een tekort te dekken door een onttrekking aan de saldi-reserves", aldus het college. Het mag dus ge woon niet van de provincie, en burge meester en wethouders lijken daar wel begrip voor op te kunnen bren gen Het college geeft als zijn mening „dat het onder de huidige slechte financiële en economische vooruit zichten niet verantwoord is om nu tekorten te accepteren vooruitlopend op eventuele overschotten in komen de Jaren, mede omdat er ook dan nieuw beleid nodig zal zijn én omdat een onttrekking aan de saldireserve met derving van rente gepaard gaat, waardoor wij een structurele inkomst missen", zo staat in de aanbiedings brief. OMBUIGINGEN Het tekort moet nu weggewerkt worden, zo vinden B en W. dus. Dan resteren nog twee mogelijkheden: óf je probeert de tering naar de nering te zetten door niets aan nieuw beleid te doen Of je doet wel wat aan nieuw beleid, maar dan breng je ombuigin gen aan in het tot nu toe gevoerde beleid. Het is geen verrassing dat het college voor die laatste methode kiest Al voor de grote vakantie was duidelijk welke kant het met de be groting voor 1982 uitging en in een vergadering in september besloot de raad te gaan werken aan een ombui- gingsplan. Dat ombuigingsplan, waarbij de raadsfracties zichzelf uit nodigden om aan te geven, waar in het bestaande beleid gesnoeid zou kunnen worden, is thans een eind op streek. Begin volgende maand moet een en ander leiden tot een begro tingswijziging, die de begroting slui tend moet krijgen In de aanbiedingsbrief stipt het college nog even aan, waarom voor deze methode is gekozen Op het nog niet uitgevoerde deel van de investe- ripgstaat 1981 en de complete inves teringsstaat 1982 staan projekten. die het college zo urgent vindt, dat ze echt niet geschrapt zouden kunnen worden. Bovendien is men er nog niet wanneer er alleen maar helemaal geen nieuwe investeringen zouden worden gedaan. De jaarlasten van de op de investeringsstaat 1981 reste rende projekten en de complete in vesteringsstaat 1982 bedragen onge veer vijf en halve ton Er zou dus sowieso in het bestaand beleid om gebogen moeten worden om het to tale tekort van f735 000,—weg te werken. PRIORITEITENLIJST Samenvattend komt het erop neer. dat de raad nu binnenkort moet aan geven, hoe het gat in de begroting van 1982 gedicht moet worden Men zal dat gaan doen aan de hand van een negatieve prioriteitenlijst. die>in volgorde van groeiende pijn aan geeft. wat er binnen het bestaande beleid geschrapt zou kunnen wor den Die lijst wordt thans samenge steld aan de hand van door de frac ties in de gemeenteraad samenge stelde lijstjes. De negatieve prioritei tenlijst zal, als het goed is, langer van nut kunnen zijn dan alleen voor het sluitend maken van de voorliggende ontwerp-begroting 1982 In de aanbiedingsbrief geeft het college van B en W. een naam aan deze methode van werken Volgens het college is er sprake van „herover- wegingsbeleid" en men vervolgt „Dit zal zonder twijfel de kern worden van het beleid voor het jaar 1982 en de daarna komende jaren. Het bete kent „inruilen van oud beleid voor nieuw beleid". Dit is een proces, dat met de grootst mogelijke zorgvuldig heid dient plaats te vinden. Het gaat immers om het afwegen van het nut dat een nieuwe investering heeft te genover het nut van zaken die niet meer of op een lager niveau uitge voerd zullen worden" En „Het inruilen van oud beleid voor nieuw beleid heeft tot gevolg dat de flexibiliteit in de aanpassingsmo gelijkheden voor de toekomst minder wordt Het wordt immers hoe langer hoe moeilijker om nog uitgaafposten te vinden waarop met relatief weinig pijn bezuinigd kan worden. Gezien de onzekere toekomst willen wij daarom niet nü een maximaal ge bruik maken van de mogelijkheden tot ombuiging doch dit beperken tot de uitvoering van dringend noodza kelijke beleidsvoornemens". MEER NIEUWS OVER DE BEGROTING 1982 OP PAGINA 5 Vertrek ambulant funktionaris zou zware konsekwenties met zich brengenpag. 3 Voorstel Slokkerwoningen misschien weer terug genomenpag. 3 Aanbiedingsbrief begroting is uit: asfaltering Postweg eerste deel in 1982, de rest in 1983. Verder: overleg over kabel televisie gaat door; economische recessie vertraagt verdere invulling „Princenhof"pag. 5 Impressie Leusdenaren bij demonstratie in Amsterdampag. 7 Achtervelds nieuwspag. 9 KPJ heeft eigen lot in handenpag. 9 Eerste steen nieuwe kleed accommodatie Buining- parkpag. 11 Sportnieuwspag. 11 Rozendaallaan 9 Leusden-C. (Van de redaktie) LEUSDEN - Onze medewerk ster Anco Mall was één van de 350.000 tot 400.000 demon stranten die zaterdag in Amster dam meeliepen in wat de groot ste demonstratie tegen de kern wapens In Europa zou worden. Anco is lid van de landelijke stu diegroep „Vrouwen voor de Vre de", lid ook van kerngroep van deze vredesbeweging en heeft zitting in de redaktie van het lan delijk blad van deze groep. Van daar, dat zij met verschillende andere genodigden vooraan in de stoet liep. Erg veel verschil maakte dat overigens niet, want waar was het begin en waar het einde? Hierbij een impressie van het massale gebeuren van onze mee-demonstrerende me dewerkster. Zie pagina 7 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Minder aantal woningen bouwen per jaar na 1984 op minder hectaren grond dan adviesbureau Arnhem aangeeft in de gecombineerde derde en vierde fase voor het maken van het struc tuurplan voor Leusden. De uitbreiding van de gemeente zal voorna melijk in eerste instantie na 1984, na afronding van de Tweede Fase, moeten plaatsvinden in het noorden: 32 hectaren in 't Ruige Velt en 30 hectaren in het gebied daarboven, genaamd de Vliet. Als deze lokaties niet de natuurlijke aanwas uit Leusden blijken te kunnen opvangen, moeten ook andere gebieden worden aangewezen. Maar welke dat dan dienen te worden, daar verschillen de plaatselijke raadsfracties van mening over. Adviesbureau Arnhem zal zich in ieder geval moeten gaan buigen over een bevolkingsmodel voor de aangewezen beschik bare uitbreidingsruimte in Leusden. Na 1984 zal tussen de 35 en 50 procent van de Leusdenaren werk dienen te vinden in de eigen woonplaats. Dit alles geeft in grote lijnen het resultaat weer van de vergadering van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening over het tussentijds verslag dat ad viesbureau Arnhem voor de gecom- Onjthankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I BDUj Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. bineerde derde en vierde fase van de opstelling van het structuurplan heeft gemaakt. In dat tussentijds ver slag wordt aangegeven, dat de groei van Leusden tussen 1985 en 1995 tenminste 144 hectaren grond zal vragen voor woningbouw, voorzie ningen en werkgelegenheidsterrei- nen, wanneer deze gemeente na af ronding van de Tweede Fase slechts bouwt voor de natuurlijke aanwas (mensen uit de eigen bevolking). De 144 hectaren grond bieden woon-, leef- en werkruimte aan ongeveer 1650 nieuwe inwoners in die tien jaar, waarbij vijftig procent van de Leusde naren in de eigen woonplaats werk kan vinden. De commissie OW/RO blijkt het dus niet helemaal eens te zijn met de prognoses van het adviesbureau. Donderdagavond brachten de leden Henk Ossendrijver en Evelien Blom (CDA), Rinze Bloemhof (D'66), Harm Offerelns (SGP/GPV) en Jan Jacobs (PKL) hun meningen namens de ei gen fractie naar voren. De VVD en Gemeentebelangen ontbraken in de vergadering. Gerrit van Tiel (VVD) was verhinderd en Wim Bor (Ge meentebelangen) had zich ziek ge meld. Evelien Blom stelde namens de CDA-raadsfractie dat de groei van Leusden tot 1990 voldoende heeft aan 't Ruige Velt als er tenminste in de Tweede Fase woningen overblijven voor de eigen bevolking en de regio LAGER FALKE AANBOUWKEUKENS KOOTWIJKERBROEK INTERIEURBETIMMERINGEN VELUWEWEG 28 30 KOOTWIJKERBROEK 03423-1207 KWALITEIT IEDERE PRIJSKLASSE SERVICE geen beroep meer doet op Leusden. „We vinden het een vorm van paniek voetbal als gepraat wordt over 144 hectaren voor de opvang van de na tuurlijke aanwas. Gezien de huidige economische cirsis hebben we onze twijfels of de woningen in de Tweede Fase allemaal bewoond zullen wor den Daarbij moet ook rekening wor den gehouden met de groeistad functie van Amersfoort en met de gezinsverdunning die afneemt", al dus mevrouw Blom. Het CDA stelt daarom dat voor bebouwing het ge bied 't Ruige Velt de eerste prioriteit heeft Als mogelijke tweede het ge bied de Vliet en als allerlaagste het gebied ten zuiden van de School steegsbosjes. Het bouwtempo zal na 1984 moeten bestaan uit 100 tot 120 woningen per jaar en dus geen 250 woningen zoals adviesbureau Arn hem aangeeft. „De woningbouw moet klein beginnen om daarna, af hankelijk van de behoefte, het tempo aan te passen", aldus Evelien Blom. Ze zei verder, dat de boeren ten zuiden van de Schoolsteegbosjes de garantie, desnoods zwart op wit, moeten krijgen dat tot een bepaald jaar („het liefst 1990") de gemeente ten behoeve van de groei niet aan hun grond komt. Een werkgelegen- heidsgebied zou volgens de christen- Evehen Blom (CDA): harde garanties voor agrariërs democraten ten westen van de Zwar- teweg geprojecteerd dienen te wor den, aansluitend op het werkgele- genheidsterrein De Princenhof. ZEKERHEDEN Rinze Bloemhof stelde dat wat hem betreft het weinig zin heeft om over de cijfers uit de rapporten van het adviesbureau te strijden, maar wel om de uitgangspunten voor het structuurplan onder de loep te ne men. „Dus welke gebieden hebben we voor de groei tot onze beschik king en wat gaan we ermee doen", aldus de D'66-man Hij verklaarde vervolgens nadrukkelijk, dat Leus den voor de noodzakelijke uitbrei ding 80 hectaren nodig heeften meer niet. Voor D'66 komt het eerste in aanmerking voor bebouwing 't Ruige Velt, dan de Vliet, vervolgens tien hectaren ten noorden van Leusden- Zuid (gebiedje begrensd door Maan- weg en spoorlijn) en desnoods een vervolg op pagina 3 Onze burgemeester Is een wandelend woordenboek en het konijntje in de Wetering zou ook graag beter willen. De hele Leusdense menagerie, twee keer per week te kijk In de Leusder Krant. Als abonnee lacht u wat af. Voor uw wekelijkse portie humor: gebruik de bon elders in dit nummer. T

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1