c I Eventueel vertrek ambulant funktionaris zou zware konsekwenties met zich brengen Voorstel Slokkerwoningen misschien weer teruggenomen Voorlichting en inspraak kregen deze raadsperiode meer gestalte „Structuurplan moet in fasen worden uitgevoerd Jeugdraad verontwaardigd over handelwijze gemeentebestuur Vuurwerk Leusder Krant j B. en W. in aanbiedingsbrief: Commentaren/ Aleiiiiijjeii f" FOTO-KOPIE NODIG? LANDJE PIK 55 DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN/CENTRUM Verontwaardiging tijdens de vergadering van de Jeugdraad, afgelopen donderdagavond in „de Til". Die verontwaardiging was gericht tegen de handelswijze van het gemeen tebestuur inzake de funktle van ambulant funktionaris voor het jeugd-en jongerenwerk in Leusden, Pim v. Esch. Door eventuele bezuinigingen binnen het jeugd- en jongerenwerk zou de funktie van v. Esch op losse schroeven komen te staan. Sterker nog, de bezuini gingen moeten voor een deel komen van het vertrek van v. Esch. Voorzitter Cloosterman noemde het „pijnlijk", dat v. Esch niet eerder over dit voorstel was ingelicht, maar hierover in de krant had moeten lezen. De begroting van de Jeugdraad geeft voor 85% personeelskosten te zien. De overige kosten houden verband met huisvesting, apparaatkosten, ka dervorming en dergelijke. Volgens de Jeugdraad zelf zijn ook de perso neelskosten de enige post die voor bezuiniging in aanmerking zouden kunnen komen. Gaat men dit echter werkelijk doen, dan helpt men wel het jeugd- en jongerenwerk „om zeep". Deze konsekwenties wil men in een reaktie aan het gemeentebestuur nu duidelijk naar voren laten komen. Deze reaktie is een antwoord op een ambtelijke brief, die de Jeugdraad pas ontvangen heeft nadat men het nieuws al lang in de krant had gele zen Ook hierover is men niet te spreken. Corri Verduin haalde echter naar voren dat de Jeugdraad niet de enige organisatie was die pas achter af benaderd werd: ook Kindercentra Leusden heeft men van tevoren niet benaderd, dit in tegenstelling tot an dere instellingen. de samenstelling van een nieuwe kerngroep, een nieuwe begeleidings- kommissie en de aanstelling van Frank Nieuwenhuyzen als nieuw be stuurslid. Dit gedeelte van de vergadering maakte ook het een en ander los onder de toehoorders en de leden van de Jeugdraad. Met name de heer Veldman die sinds kort als vertegen woordiger namens ,,de Geut" aan de vergaderingen deelneemt wilde een duidelijke uiteenzetting over de sa menstelling van het bestuur van de Jeugdraad en namens wie de leden vertegenwoordigd zijn. En terecht naar later bleek, want zo eenvoudig liggen de zaken bij de Jeugdraad niet. Om te beginnen zijn de leden onaf hankelijke deskundigen, vertegen woordigers uit respektievelijk geor ganiseerd en ongeorganiseerd jeugdwerk en de gemeente. Nu is het niet zo dat alle organisa ties op gebied van jeugd- en jonge renwerk in Leusden automatisch lid van de Jeugdraad zijn. ,,De Geut"- vertegenwoordiger Veldman is toe hoorder. Hij mag praten zoveel hij wil, zijn stem wordt als het erop aan komt niet geteld. Ook is het niet zo dat iemand die weggaat bij een organisatie, ook zijn plaats binnen de Jeugdraad verliest Hij of zij blijft rustig zitten. Maar niemand kon afgelopen donderdag avond duidelijk maken namens wie of wat? Deze situatie geldt binnenkort voor Peter Ytsma. Door de kritische vragen van de heer Veldman ging de rest van de Jeugdraad als één blok in het verweer Men verweet hem een verkeerde interpretatie van de statu ten, toen hij vraagtekens zette achter het zittenblijven", omdat hij in de statuten wel degelijk vermeld zag staan dat iemand iets moest verte genwoordigen Of het verwijt aan het adres van Veldman juist is is nog maar de vraag Corrie Verduin zag wel iets in de opmerkingen van Veld man. Zij stelde voor de statuten toch maar eens te bekijken. Ook vond ze dat een organisatie als ,,de Geut" bij eerstkomende gelegenheid een be- stuursfunktie aangeboden dient te krijgen. Algemeen kwam het voorstel naar voren een informatieblad over de Jeugdraad samen te stellen waar in ook de struktuur uiteengezet wordt. Rest nog de samenstelling van kerngroep en begeleidingskommis sie. - Pim van Esch:op de tocht. Kerngroep Cor Rijnbeek. Gerard Cloosterman en Pim v Esch Begeleidingskommissie Gerard Cloosterman namens het dagelijks bestuur Wil Verbart en het on danks alle vragen toch aangenomen nieuwe bestuurslid Frank Nieuwen huyzen. Gerard Cloosterman:.pijnlijk De eventuele bezuinigingen bin nen het jeugd- en jongerenwerk in Leusden zijn een onderdeel van een ambtelijk voorstel tot bezuinigingen. Na een ambtelijke doorlichting van mogelijkheden tot bezuinigen bleek ook de funktie van v. Esch door de desbeteffende ambtenaar als een mogelijkheid gezien te worden. Dit voorstel tot bezuiniging moet nog in de Raad aan de orde komen. Voordat in februari de definitieve be zuinigingen aan de orde komen wil men vanuit de Jeugdraad er alles aan doen om het gemeentebestuur te overtuigen van de waarde die de funktie van v. Esch heeft. Binnen de Jeugdraad heerst wel de overtuiging dat het hier niet gaat om noodzakelij ke bezuinigingen vanwege de slechte economische toestand. Met name Corri Verduin wees op de tekorten die zijn ontstaan door twee krediet overschrijdingen. Juist tijdens deze vergadering kwam de begroting van de Jeugd raad als agendapunt naar voren. De begroting werd door de leden en toehoorders als reëel" ontvangen. ONMOGELIJK Het standpunt van de Jeugdraad komt in het kort hier op neer: Binnen het jeugd- en jongerenwerk in Leus den zijn slechts vrijwilligers werk zaam Zij kunnen goed funktioneren dank zij de steun van één capabele betaalde kracht Die kracht is na jarenlange diskussie gekomen in de persoon van Pim v. Esch Men heeft wat bezuinigingen betreft be grip voor de situatie. Op dit vlak zijn bezuinigingen onmogelijk. Een be leid dat na jarenlange discussie tot stand gekomen is zou er in één keer mee onderuit gehaald worden De betrokken organisaties hebben veel waardering voor het werk van v Esch. Men maakt zich echter geen enkele illusie over de waarde die de buitenstaanders politici, bestuur ders, ambtenaren aan de funktie van v. Esch hechten. ZITTENBLIJVEN Verder stond de Jeugdraad voor Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreljns (pl. verv.) Redaktie: Bertlen Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar, f 25,70 per half jaar; 1 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatle te Barneveld. Rozendaallaan 9 Rozendaallaan 9 J Leusden-C. LEUSDEN - De op de agenda voor de raadsvergadering van 28 november a.s. aangekondigde behandeling van de voorstellen tot grondverkoop aan Slokker b.v. en de n.v. Bouwfonds Neder landse Gemeenten wordt moge lijk uitgesteld. Met beide bedrijven bestaat in principe overeenstemming over de bouw van respectievelijk 59 premie-A-woningen in Langen- beek en 247 premie-A-woningen in Munnikhove-Bosveld. Over enkele punten van de betreffen de ontwerp-overeenkomsten wordt thans nog overleg ge voerd. Indien voor 26 november tot ondertekening van de over eenkomsten kan worden overge gaan. zal de behandeling van bei de voorstellen aisnoq doorqanq vinden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Voorlichting, open baarheid en inspraak hebben in de nu drie en half jaar durende raadsperi ode meer gestalte gekregen. In de beleidsnota „Samen Onderwegdie aan het begin van de raadsperiode werd opgesteld door alle fracties en die de basis vormt voor het nu zitten de college, werd aan die onderwer pen ruime aandacht besteed. Nu ko men B. en W. tot de conclusie dat er de achterliggende jaren op deze ter reinen het nodige is gebeurd, waarbij de beleidsvoornemens in „Samen Onderweg" het richtsnoer hebben gevormd. In de aanbiedingsbrief bij de be groting 1982 wijst het college er nog eens op dat kort na aanvang van deze raadsperiode de vergaderingen van de raadscommissies openbaar zijn geworden. ,,Van de eveneens uit „Sa men Onderweg" voortgekomen in voering van het spreekrecht in com missievergaderingen wordt een be scheiden gebruik gemaakt", zo meldt het college. Via ter inzagelegging van gemeen telijke stukken in het gemeentelijk voorlichtingscentrum en een daar voor ingericht hoekje in de openbare bibliotheek in Leusden-centrum wordt tegemoetgekomen aan de stel ling in „Samen Onderweg' „Vrije toegang tot de benodigde informatie is een wezenlijke zaak". Volgens B en W. zal deze dienstverlening aan het publiek in het nieuwe gemeente huis verder verbeterd kunnen wor den De aan de gemeenteraad toege zegde inspraakinventarisatie is op dit moment nagenoeg gereed, zo meldt het college „Aan de hand van de inventarisatie zullen wij in nader overleg met u bezien of er aanleiding bestaat tot een inspraakverordening te komen", zo schrijven burgemees ter en wethouders de raad. Ten aanzien van het Leusdense inspraakorgaan het CML is het colle ge kort Dat komt omdat tijdens de opstelling van de aanbiedingsbrief nog weinig duidelijkheid bestond over de nieuwe structuur van het CML. „Hoe het nieuwe CML er uit eindelijk ook uit moge zien, voor ons staat voorop dat het de uiteindelijke beslissingsbevoegdheid van uw raad respecteert", is het enige dat het college er over zegt Vroeger - zo kan ik me nog levendig herinneren - deden we een uitermate boeiend spelletje op het schoolterrein: Landje Pik. Een spel, dat ruimschoots voldeed aan onze schier onver zadigbare behoefte elkaar af te troeven door behendigheid. Aan die jeugdperiode moest ik den ken, toen ik werd gekonfron- teerd met de standpunten der verschillende raadsfrakties ten aanzien van de toekomstige uit breiding na 1985 van Leusden: het kernpunt van het struktuur- plan-in-wording. Een schitterende ouverture werd gebracht door de werk groep Ruimtelijke Ordening van het CML, die zonder enige zinni ge argumentatie de hectares over Leusden's onbebouwd ge bied verdeelde alsof ze bezig was met het aansnijden van een taart tijdens een uitbundige ver jaardagspartij. Zonder echte se rieuze afweging van de voor- en nadelen werd lustig naar noor den en zuiden gebouwd en land gepikt. Maar ook de raadsleden, ver enigd in de raadscommissie R.O. en Openbare Werken, heb ben zich in de algemene feest vreugde gestort. Daarmee de ongerustheid onder de Leus dense agrariërs natuurlijk alleen maar vergrotend, in plaats van duidelijkheid te scheppen. Nog méér plaatsen waar mogelijk ge bouwd kan worden, nog méér agrarisch land, dat mogelijk ten offer zal kunnen vallen aan de woningbouw. „Landje Pik", In derdaad. Gespeeld door vol wassenen op een tamelijk kwa jongensachtige manier. Ter meerdere ere en glorie van zich zelf en de te verwachten achter ban na de verkiezingen van mei volgend jaar. Maar zó simpel is dit spel toch niet. Het mes, waar mee de commissieleden de bouwgrond-taart zo feestelijk hebben aangesneden, heeft tal rijke kanten. En het zijn juist die kanten, die naar mijn smaak niet of te weinig in het totaal werden betrokken. Toch maar even de spelregels nalezen, vind ik. V. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspolitie van Leusden heeft vorige week vijf kilo vuurwerk in beslag genomen, dat een jonge Leusdenaar in zijn kamer had opgeslagen. De politie kwam de illegale hoeveel heid vuurwerk op het spoor, nadat er was gebeld dat twee jongens op straat rotjes hadden afgestoken De knapen werden door agenten aan de tand ge voeld, waarna de politie bij hen thuis een kijkje ging nemen. In de kamer van een van de jongens werd de partij vuur werk aangetroffen De rijkspolitie zoekt nu uit wie het spul aan de jongens heeft geleverd. vervolg van de voorpagina gedeelte van de Pon-driehoek ten oosten van Leusden-Zuid. „Zeventig hectaren ten noorden van het Vallei kanaal en het gebied onder de Schoolsteegbosjes mogen pertinent niet voor de uitbreiding van de ge meente worden bestemd", zo zei Bloemhof. In t Ruige Velt en de Vliet zou volgens hem behalve wonen ook ruimte moeten zijn voor ambachtelij ke werkgelegenheid. Het gebied ten Rinze Bloemhof (D'66): 80 hectaren is genoeg zuiden van de Ambachtsweg zou als werkgelegenheidsterrein aangewe zen kunnen worden. Rinze Bloemhof zei verder, dat ondanks alle onzeker heden er wel zekerheden gegeven moeten worden aan de boeren over het lot van hun grond in de toekomst Wat het bouwtempo na 1984 betreft, vindt het D'66-raadslid dat met 200 woningen of minder per jaarvolstaan kan worden. „Het is natuurlijk moei lijk om in de toekomst te blikken, vooral over een termijn van 15 jaar, en daarom is het reéler, mede gezien de economische situatie, om van 200 woningen per jaar uit te gaan", aldus Bloemhof. INBREIDEN Harm Offereins stelde ook dat 't Ruige Velt eerst bebouwd moet wor den, vervolgens het gebied de Vliet en als laatste mogelijkheid het ge bied ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes. Hij volstaat voorlopig met het bouwen van 200 woningen per jaar na 1984 Ten westen van het Burg Buiningpark en ten noorden van het Valleikanaal mag zeer zeker niet in aanmerking komen voor uitbreiding. Namens de PKL-fractie zei Jan Ja cobs dat gekeken moet worden wel ke ruimte niet bezwaarlijk is voor de groei van Leusden gezien de land schappelijke waarde die de vele mo gelijke gebieden hebben Naar de mening van de progressieven komt dan eerst 't Ruige Velt in aanmerking, als tweede de Vliet, vervolgens de „open" plekken in de bestaande be bouwing („inbreiden") en als laatste de tien hectaren boven Leusden- Zuid „Mocht dat niet voldoende blij ken bij 200 woningen per jaar, dan denken we dat de verdere uitbreiding ten noorden van het Valleikanaal moet gebeuren", aldus Jan Jacobs. FASEN De raadscommissie was het er in ieder geval over eens dat als het structuurplan wordt vastgesteld, de uitvoering daarvan in fasen moet ge beuren. Harm Offereins zei: „Het is moeilijk om in de toekomst te kijken. Daarom moet er worden getracht in fasen te bouwen en te denken". Jan Jacobs merkte op: „De tijden zijn onzeker en de gegevens die gebruikt worden bij de opstelling van het structuurplan dateren uit 1978 en zijn dus niet actueel. Daarom moet bij stelling van het plan bij de uitvoering mogelijk blijven". Over hoeveel woningen er na 1984 op een hectare grond gebouwd moe- Jan Jacobs (PKL): ook ..inbreiden'' ten worden, verschilde de raadscom missie van mening. Adviesbureau Arnhem stelde in de rapportage, dat voor 2673 woningen in tien jaar het beste vijfentwintig woningen op een hectare gebouwd kunnen worden Het structuurplan voor Leusden wordt zoals bekend voor een totaal bedrag van 1,2 miljoen gulden door adviesbureau Arnhem gemaakt. De opstelling van het plan gebeurt in fasen. Eerst is een inventarisatie van de onderwerpen gemaakt, die onderzocht moes ten worden om een beeld te krijgen van de verschillende mogelijk heden voor de toekomstige ontwikkeling van Leusden. In de tweede fase zijn die onderwerpen onderzocht. Nu is de derde fase aan de beurt, die omwille van de tijd en vooral de kosten, gecombineerd is met de vierde. In deze fase moet de gemeenteraad de verschillende mogelijkheden afwegen en een keuze doen voor wat de omvang en de richting van de groei van Leusden tussen 1985 en 1995 betreft. De volgende fasen, vijf en zes, omvatten het in ontwerp gereed maken van het uiteindelijke structuurplan en de vaststelling daarvan door de gemeenteraad. Op 1 mei volgend jaar moet dat een feit zijn. ■1 i i i Men spreekt dan van een bebou wingsdichtheid van 25. Hierin zijn dus niet begrepen de noodzakelijke voorzieningen* (scholen, sportac commodaties enzovoort) en werkge- legenheidsterreinen) De commissie leden willen echter wel eens weten wat de gevolgen zijn van een hogere bebouwingsdichtheid. Het CDA voor 30. D'66 en SGP/GPV voor 27 en PKL voor 30 (inclusief voorzieningen) BASIS In de vergadering van donderdag avond was ook de heer M Hooger- werf van adviesbureau Arnhem aan wezig om te reageren op de ter tafel gebrachte meningen van de commis sieleden Hij stelde uitdrukkelijk het zeer zinnig te vinden het structuur plan gefaseerd uit te voeren Een procedure die de raadscommissie dus ook voorstaat Hoogerwerf „In derdaad, we weten niet wat de toe komst ons biedt en daarom moet het steeds mogelijk zijn om het plan bij te stellen. In feite is het zo. dat de gemeente zich niet op het structuur plan kan vastpinnen Het plan moet een basis zijn om aan te geven welke richting de groei van Leusden uit gaat". Hij was het niet eens met de mening van de commissie dat na 1984 minder woningen dan 250 per jaar gebouwd moeten worden „U zegt dat tegenwoordig de gezinsver dunning minder snel toeneemt en daardoor de vraag naar woningen kleiner wordt. Maar u moet niet ver geten dat Leusden een erg jonge bevolking heeft, vergeleken met de meeste andere plaatsen in Nederland een zeer jonge bevolking Deze jeugd zal over ettelijke jaren echter ook een woning willen hebben Met dit gege ven hebben we rekening gehouden in de rapportage. Inclusief het mogelij ke feit, dat een aantal van de jonge Leusdenaren elders zal gaan wo nen". Met een hogere bebouwings dichtheid had de heer Hoogerwerf ook wat moeite „Men springt te soe pel van 25 woningen per hectare naar meer Twee a drie woningen meer dan vijfentwintig geeft een heel ander beeld te zien, zeer ingrijpend". Over de „inbreidingsmogelijkheden" (lege plekken in bestaande bebouwing op vullen met huizen), waarover Jacobs en Bloemhof spraken, zei adviseur Hoogerwerf. dat die gedachte begrij pelijk is, maar haast niet uitvoerbaar, omdat in Leusden met veel nieuwe wijken daar zeer weinig ruimte voor is JANUARI De gegevens en wensen van de commissie OW/RO met betrekking tot de verder opstelling van het struc tuurplan zullen nu door adviesbu reau Arnhem nader worden verwerkt. Deze gegevens worden in januari gepresenteerd. In die maand gaat de raadscommissie verder praten. Dan zal onder meer ook worden gekeken naar de verkeerstechnische kanten, landschappelijke belangen, de lig ging van de bestaande bebouwing, de kosten van de grondverwerving, agrarische belangen enzovoort, die om de hoek komen kijken bij de groei van Leusden. Harm Offereins (SGP/GPV): in fasen bouwen en denken

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3