Asfaltering Postweg: eerste deel in 1982, de rest in 1983 Verschillende oplossingen worden nu onderzocht Activiteitencentrum en tennisbal kosten gemeente in '82 f 667.726,- Economische recessie vertraagt verdere invulling „Princenhof" BEGROTING 1982 - VERKEER, VERVOER, OPENBARE WERKEN In volgende raadsperiode nieuwe APV Donderdag meer over begroting Bestemmings plan Ruige Velt in 1982 Werkloosheid in Eemland groeit Weinig aandacht midden- en kleinbedrijf OVERLEG OVER KABELTELEVISIE GAAT DOOR Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 (Van de redaktie) LEUSDEN Ook het hoofdstuk verkeer, vervoer en openbare werken staat onder druk van de bezuinigingen. Veel lopende zaken, weinig nieuwe initiatieven. Opmerkelijk in dit hoofdstuk van de aanbiedingsbrief is wel de verbetering van de Postweg. Het college acht uitstel van het uitvoeren van verbeteringswerkzaamheden nog nauwelijks verantwoord. Zij stelt dan ook voor om in 1982 te beginnen met asfaltering van de Postweg tussen Asschatterweg en Moorsterweg en het resterende deel, van Moorsterweg tot De Glind (grens met de gemeente Barneveld) uit te voeren in 1982. Dat de kllnkerverharding zal worden vervangen door asfalt, wordt door het college financieel een aantrekkelijker oplossing gevonden dan handhaving van de klinkerbestrating. Zelfs met subsidie van de dienst Landinrichting zou handhaving van de klinkers duurder uitvallen. Hoeveel duurder wordt door het college niet aangegeven. Het eerste deel van de verbetering (tot Moorsterweg) vergt een investering van f 140.000,— Het voorstel kan opmerkelijk genoemd worden wat betreft het tweede deel van de Postweg Hierover zijn in het verleden nogal wat (felle) diskussies gewijd, waarbij met name de aantasting van het karakter van de Postweg door asfaltering een belangrijk kriterium vormde. In de aanbiedingsbrief is hierover niets terug te vinden. ANDERE REKONSTRUKTIES Voor 1982 staan nog andere rekon- strukties op het programma. Zo zal eind 1981, begin 1982 begonnen wor den met de rekonstruktie van de Stoutenburgerlaan, waar al geruime tijd over is gepraat. De gemeente Leusden zal die rekonstruktie zelf moeten bekostigen, want volgens de aanbiedingsbrief zit er geen enkele subsidie in, noch van provinciale zij de, noch van de kant van de dienst Landinrichting. Een gevolg hiervan is, dat de plannen werden aangepast en de in de Stoutenburgerlaan lig gende bruggen niet vernieuwd zullen worden. Voor de Laapeerseweg zal overi gens pas in 1983 een rekonstruktie- plan worden aangeboden. De dienst Gemeentewerken heeft verschillen de mogelijkheden onderzocht met betrekking tot de brug in de Lockhor- sterweg. Het is de bedoeling dat deze brug zodanig wordt verbeterd, dat deze voor alle verkeer weer berijd baar zal zijn. Het onderzoek heeft echter aangetoond, dat vernieuwing de voorkeur verdient boven verbete ring. Het college heeft nog geen keu ze gedaan Het beraadt zich nog. VERKEER EN VERVOER Wat betreft het verkeer en vervoer heeft de aanbiedingsbrief weinig nieuws te melden. Gezegd wordt, dat de vaststelling van de tweede fase van het Verkeersplan in de eerste helft van 1982 verwacht mag worden. Omdat een Verkeersplan (en zeker ook de uitvoering ervan) geld kost, zullen b en w in de loop van 1982 daartoe konkrete voorstellen doen. Enkele verkeersvoorstellen zijn in afwachting van het Verkeersplan nog niet uitgevoerd. Het betreft on der meer het aanpassen van de Ha- mersveldseweg om en nabij de Ha mershof en de aanleg van fietsroutes. Over de aansluiting op Rijksweg 28 kunnen wij evenals het college —erg kort zijn Er is niets te melden Het gemeentebestuur blijft streven naar relisering van die aansluiting en beraadt zich bovendien op alternatie ve mogelijkheden Verder deelt ze mee. dat het viadukt over de Heili- genbergerweg wellicht in maart zal plaatselijk nieuws worden verbeterd, terwijl tegelijker tijd fietspaden langs deze weg op Amersfoorts grondgebied zullen worden aangelegd. PLANNEN Verdere zaken, die in 1982 wellicht gerealiseerd zullen worden, zijn: de aanleg van het fietspad langs de Horsterweg (voorjaar 1982) resterend gedeelte Groene Zoom en de aansluiting (plus realise ring) van de Zuiderinslag tunnel onder de Groene Zoom ter hoogte van het Buining Sportpark verkeersverbeteringen ten behoe ve van de veiligheid in Leusden- Zuid verbetering verkeerssituatie Ach terveld Te verwachten plannen: tweede fase Verkeersplan verbetering kruispunt Maanweg- Arnhemseweg doorgaande route Achterveld (verbetering) definitieve rekonstruktie omge ving Eikenlaan aanpassingen bestaande pleinen en hofjes parkeren burgemeester Buining Sportpark rekonstruktie riolering, aanleg ri oleringen verbeteringsplan ontwatering As schatterweg beperking kosten vuilafvoer verbetering brug Leusbroeker- weg OPENBAAR VERVOER Wat betreft het openbaar vervoer binnen de gemeentegrenzen, zijn b en w niet erg optimistisch gestemd. Volgens het college laat de econ omische teruggang zich ook hier voelen Het college verwacht, dat door bezuinigingen en verhoogde bezettingsgraad, niet zoals gebrui kelijk zal leiden tot een verhoging van de rij-frekwentie Integendeel Het zou zelfs mogelijk kunnen zijn, dat ondanks een groei van het aantal passagiers het aantal busritten toch omlaag zal gaan Een positief puntje is de aanleg van de buslus" nabij de volkstuintjes aan het Valleikanaal Realisering hiervan zal een duidelijke verbetering betekenen van de dienst regeling met name voor de bewoners van Alandsbeek en De Wetering Dit plan van de gemeente is op dit mo ment nog in behandeling bij de Rijks- verkeersinspektie te Arnhem (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De nieuwe Algemene Politieverordening (APV) zal in de volgende raadsperiode door de ge meenteraad kunnen worden vastge steld. Aldus melden B en W in de aan biedingsbrief bij de begroting 1982. Zoals de raad reeds eerder werd toegezegd, is inmiddels de aanpas sing van de APV ter hand genomen. Bij de totstandkoming van de nieuwe APV zal de raadscommissie Algeme ne Bestuurszaken ten nauwste be trokken worden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN In de krant van aanstaande donderdag zullen we nog meer aandacht besteden aan de begroting 1982 van de ge meente Leusden. Daarbij zullen vooral de terreinen onderwijs" en „welzijn" aan bod komen. (van de redaktie) LEUSDEN Voorlopig zullen de televisie-kijkende Leusdenaren (en ook de radio-luisteraars) het moeten doen met de beelden en de geluiden die ze nu via de bestaande centrale antenne inrichtingen (CAI) —ont vangen. Dat die kwaliteit niet voor iedereen even bevredigend is, is ook bij het gemeentebestuur bekend, maar in afwachting tot betere syste men is het gemeentebestuur niet van (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De economische re cessie is er de voornaamste oorzaak van dat het aantal bedrijven op het werkgelegenheidsterrein „Princen- hof' in het achterliggende begro tingsjaar nauwelijks is gegroeid. Er zijn wel met verschillende bedrijven onderhandelingen gevoerd, maar de ze werden afgebroken of voorgeno men vestigingen ondervinden van de flnanciëel-economische situatie dui delijk vertraging. Aldus melden B en W in de aan biedingsbrief bij de begroting 1982. De enigzins stagnerende ontwikke ling in Princenhof heeft overigens niet tot gevolg, dat er voorlopig geen nieuwe bedrijfsterreinen nodig zou den zijn. Voor het plan „Paarden- maat" (in ontwikkeling aan de zuid kant van Leusden-centrum) bestaat volgens het college veel belangstel ling vanuit het Leusdense bedrijfsle ven. „Gezien de totale oppervlakte plan veel geld aan verbeteringen te besteden, zo is in de aanbiedings brief te lezen. Dat wordt in hoge mate betreurd, maar zo liggen nu eenmaal de zaken. Wel is de CAI-commlssie op dit moment weer geactiveerd om driftig naar nieuwe wegen te zoeken, die moeten resulteren in een meer bij de tljds systeem, inclusief het ont vangen van satelliet-uitzendingen. Dat zoeken resulteert momenteel in gesprekken met de gemeente Amersfoort om na te gaan of „door van de beide genoemde werkgele- genheidsgebieden zal het noodzake lijk zijn nieuwe bedrijfsterreinen te ontsluiten", aldus B. en W De ver werving van gronden voor de aanleg van een bedrijfsterrein in Achterveld heeft ook al „de volle aandacht" van het college. In het hoofdstukje „werkgelegen heid" meldt het college, in navolging van anderen zoals de Kamer van Koophandel, dat de ontwikkelingen niet gunstig zijn. Eemland sprong er met de werkloosheidscijfers tegen over het landelijk gemiddelde altijd vrij gunstig uit. maar dat is inmiddels verleden tijd. Eemland is hard op weg naar dezelfde werkloosheidscijfers als landelijk het gemiddelde is. Overi gens ligt de gemeente Leusden daar nog wel wat onder. Nietterhin erkent het college de opvatting van de Ka mer van Koophandel voor Eemland. dat de bestrijding van de werkloos heid regionaal aangepakt moet wor den. „Gestreefd moet worden naar eenheid van beleid met een per ge- oprichting van een dusdanig station in Amersfoort dat de signalen ook kwalitatief goed doorgezonden kun nen worden naar Leusden" het pro bleem opgelost kan worden Een an der voorstel is of het mogelijk is. dat de gemeente Amersfoort toestem ming geeft aan Leusden om een der gelijk station in Amersfoort te realise ren. Tenslotte is er nog de mogelijk heid om anderen toestemming te ge ven een dergelijk kabel-systeem in clusief mast te realiseren Die onder- meente verantwoorde differentiatie", zo zegt het college. Ter opvolging van daartoe door de werkgroep „Structuurbeleid Eemland" gedane (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Er moet In het ko mende begrotingsjaar door de ge- zoeken zijn nog niet afgerond. Tegelijkertijd wordt door de NV Casema onderzocht in hoeverre mo gelijkheden tot realisatie van een straalverbinding vanuit Utrecht rechtstreeks op Leusden of op Amersfoort aanwezig zijn en wat de gevolgen daarvan voor een ont vangst-station zullen zijn Aan de andere kant wordt onder zocht In hoeverre met een mast van geringere hoogte in of nabij de Ha mershof, gecombineerd met ont vangst door middel van schotelan tennes een oplossing voor het pro bleem kan worden bereikt. Zoals be kend heeft het provinciaal bestuur geadviseerd een dergelijke mast in de Hamershof, bijvoorbeeld op het nieuwe gemeentehuis, of in het Lock- horsterbos neer te zetten. In dit geval denken b en w, dat exploitatie in eigen beheer wellicht de voorkeur geniet boven andere beheersvormen. Het gemeentebestuur hoopt in ieder geval in de loop van 1982 met concre te voorstellen te kunnen komen. „Even geduld dus a.u.b." aanbevelingen is het gemeentebe stuur van Leusden inmiddels over gegaan tot de aanwijzing van een „ambtenaar bedrijfscontacten". meenteraad een reeks van bestem mingsplannen worden vastgesteld. De meest in het oog springende daar van is ongetwijfeld het bestemmings plan voor het gebied 't Ruige Velt. Het streven van het college van B. en W. is er op gericht om via 't Ruige Velt „de continuering van de woningbouw na de Tweede Fase veilig te stellen voor de eigen inwoners", zo meldt het college in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1982. Daarom moet de ont wikkeling van het bestemmingsplan 't Ruige Velt met spoed ter hand genomen worden. In de aanbiedingsbrief laat het col lege weten dat. nu Gedeputeerde Staten de komst van het Huis van de Sport naar Leusden hebben afwezen, (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De exploitatie van het activiteitencentrum en de tennishal gaat de gemeente Leusden I n 1982 f667.726,— kosten. Vooral de Korf zal volgend jaar met een nadelig exploitatiesaldo kampen, terwijl het bij de Inslag vooral gaat om aanloop verliezen. Aldus blijkt uit de begro ting van ACTE, de stichting die de beide accommodaties beheert. In totaal is met de exploitatie van beide voorzieningen volgend jaar een bedrag gemoeid van f 1 403.785,— De Korf neemt daar met ruim acht ton het leeuwendeel Rozendaallaan 9 Leusden-C. het bestemmingsplan 't Ruige Velt dienovereenkomstig wordt aange past „Met spoed zal het door de wet geëiste vooroverleg met tal van in stanties worden gehouden, waarna tervisielegging en vaststelling door de raad kan plaatsvinden", aldus bur gemeester en wethouders Behalve 't Ruige Velt staat voor 1982 de vaststelling van de navolgen de bestemmingsplannen op de rol: Paardenmaat, Rossenberg. Den Treek, Bavoort-Waterloo. Tennishal, De Biezenkamp-Rozenboom en de partiële wijziging van het bestem mingsplan Leusden Zuid Dat laatste betreft de wijziging van de bestem ming van het gebouw „De Woelige Hoek". van voor zijn rekening. De Inslag-be groting omvat in totaal bijna zes ton. De uitgaven voor Korf en Inslag worden voornamelijk gevormd door de kapitaalslasten (ruim 1,2 miljoen gulden). Aan ontvangsten staat daar voor de gemeente tegenover: Pachtvergoedingen: f465.000,— (De Korf f 175.000,— De Inslag f290.000,—); Gebruiksvergoedingen Verenigin gen: f 83.133,—; Gebruiksvergoedingen voor schoolgebruik f 159.426, Reclameborden: f28.500,— Resteert een „gat" van bijna zeven ton De beide pachters ontvangen volgend jaar van de gemeente Leus- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Slechts uiterst sum mier besteedt het college van burge- meestr en wethouders dit jaar In de aanbiedingsbrief bij de begroting aandacht aan het Leusdense mid den- en kleinbedrijf. Noch over de eventuele komst van een warenhuis noch over het al of niet doorgaan van buurtsteunpunten wordt iets con creets gemeld. „Het mag wel een zeer ongelukki ge samenloop van omstandigheden heten dat juist nu de Hamershof haar inbeddingsperiode doormaakt, de economische recessie doorzet. Mede als gevolg daarvan Is de bouw van een warenhuis tot op heden niet mo gelijk gebleken", aldus het college, dat verder „met belangstelling" zit te wachten op de resultaten van het CIMK-onderzoek. Zoals bekend heeft het college het Centraal Insti tuut voor het Midden-en Kleinbedrijf (CIMK) opdracht gegeven te onder zoek of de realisering van een waren huis in Leusden en enkele buurtcen tra nog mogelijk is. 4 den een uitkering uit de reserve voor aanloopverliezen Voor De Inslag pachter is die uitkering het grootst: f 294.417,— De pachter van De Korf ontvangt f 36 417,— Daar staat tegenover dat de pach ter van De Korf ook nog eens een uitkering van de gemeente ontvangt wegens een nadelig exploitatiesaldo volgend jaar: f337.606,— De Inslag heeft een dergelijke uitkering niet nodig De tennishal zou zelfs f714, overhouden op haar exploitatie Uiteraard gaat het hier nog slechts om een begroting. Uiteindelijk zal de rekening uitwijzen of de cijfers naar juistheid geraamd werden. - Wethouder Mandemaker heeft Mid den- en Kleinbedrijf in zijn portefeuil le. K Brug over de Heiligenbergerbeek in de Lockhorsterweg: verbeteren of vernieuwen? De Postweg zal in 1982 gedeeltelijk worden geasfalteerd en wel van de Asschatterweg tot aan de Moorsterweg Investeringskosten: 1140.000.-. Het resterende gedeelte van de Postweg tot aan de Glind zal dan in 1983 aan de beurt komen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5