LEUSDENAREN MET VIJF BUSSEN NAAR AMSTERDAM „Ik heb u lief, mijn Nederland" en „Wij zullen de vrede moeten maken" Veel belangstelling voor agrarische voorlichtingsavond I leusderkrin; 3 Raad vergadert donderdag Centrumweg moet Burgemeester Van der Postlaan gaan heten Dure postzegel-verzameling gestolen „HET GAAT OM DE CENTEN" DINSDAG 24 NOVEMBER 1981 reportage door Anco Mali LEUSDEN - Zaterdag 21 november. Half tien bij 't Hamersveld en de Marcus- kerk. Nog niemand te zien. Geen bussen. Geen spandoeken. Onzekerheid komt op over het juiste vertrekpunt. Op de afrit van De Biezenkamp wacht een jongen met een tasje. Bij de Marcus- kerk verschijnen twee mensen, die er hun fiets neerzetten. Beiden met een tasje om de nek. Tien voor tien: de vijf door het Vredesplat- form gehuurde bussen van Amersfoorts Bloei arriveren En plotseling is iedereen er Vrolijke begroetingen. De plaatskaarten worden ingenomen. Busnummers worden aangebracht Affiches, de vrouw die de kern raket wegschopt, worden snel op de ramen geplakt Bordjes worden uitgezet met het verzoek niet te roken. ,,Er zijn tegenwoordig meer niet dan wel rokers", konstateert ie mand. In Leusden-zuid worden bij het Politieburo de overige anti-kernwapendemonstranten opgepikt. De chauffeur gaat nu de goege meente per microfoon toespreken Goeie morgen dames en heren. Kinde ren hoef ik niet te zeggen". Even protest van de kinderen in de bus. „Boven uw hoofden zitten de ventilatie- knoppen voor de frisse lucht. Die moet u met Fingerspitzengefühl behandelen, zoals de Duitsers zeggen. U kunt ze richten op een buurman, als u een hekel aan hem hebt. Gegarandeerd, hij heeft morgen een stijve nek. Kauwgummi en dergelijke niet in de as bakjes deponeren. Ik heb er al een spastisch vingertje aan over gehouden om dat spul er uit te peuteren. Als er gevochten moet worden, dan komt u bij mij Dan vechten we het buiten uit. Ik heb een paar grote handen Bij eventuele calamiteiten smeren wij hem met onze bussen. Want wij laten natuurlijk ons materiaal niet vernielen". Als we op de snelweg komen wordt er een bandje opgezet „Ik heb u lief, mijn Neder land". en de antikernwapendemonstranten worden uitgenodigd méé te zingen. De juiste toon is nog niet gevonden. ALLES LIEVER DAN DE DOOD VAN DE MASSA Intussen noteer ik motivaties van demon stranten Een man van vijfenveertig „Ik heb alles liever dan de dood van de massa Die drei ging is er van massale vernietiging. Afgezien van elke levensbeschouwing, die je mag hebben, ben je hier als het ware lotgenoten. Daarom moetje massaal protesteren. Ik ben ook wel erg blij, dat het schijnt te lukken'" Een jonge vrouw: „Ik ben tegen kernwa pens. De toekomst van de kinderen is héél belangrijk Sinds ik kinderen heb, is me dat héél duidelijk geworden. Je hebt ze het leven gegeven, en wilt dat ze het blijven behou den" Een andere vrouw „Wij héél gewone mensen zullen de vrede moeten maken". De chauffeur neemt af en toe de microfoon voor een nummertje sightseeing. „Aan uw linkerhand een Joods Bejaardentehuis. Voor de ouderen onder u: „Daar heeft Heintje Da vids haar laatste jaren doorgebracht" Een jongen van veertien zegt: „Ik ben het helemaal met de demonstratieleuze eens. Ik vind dat de mensen geen geweld moeten toepassen. Anders krijg je nooit een goede samenleving en vrede. Als je met zo veel mensen gaat demon streren tegen deze wapens, dan vind ik dat dat invloed moet hebben. Ze moeten stop pen met die wapens te maken. Ze moeten die wapenindustrie internationaal aanpak ken. Ze kunnen het geld wel beter besteden Als je ziet hoeveel mensen en kinderen er sterven in de derde wereld, dan vind ik dat bij de beesten af" FRIEDEN SCHAFFEN OHNE WAFFEN In de Gooise dreven dirigeert de motorpo litie de bussen de weg af, naar een parkeer plaats. De Leusdense demonstranten zien voor zich een bus met jonge Duitsers. „Frie- den schaffen ohne Waffen" (vrede maken zonder wapens) „Stoppt die Neutronenbom- be" (stop de neutronenbom) voeren ze als leuzen mee In de bus wordt gitaar gespeeld. „Knegsdienst verweigern für Abrüstung" (dienst weigeren voor ontwapening). En dat staat op die Duitse bus van Greimann. die al „25 Jahre im Dienste des Turismus" (25 ja ren in dienst het het toerisme) is. Er wordt over en weer gezwaaid In enkele sekonden is er een kolonne van twaalf bus sen, en de reis wordt voortgezet Op de brug bij Diemen veel mensen met kinderen: Sint Nikolaas komt aan De chauffeur heeft nog even „Maxis" onder de aandacht van de demonstranten gebracht. „Je komt er altijd met méér boodschappen vandaan dan je van plan was", zegt hij. „Zo, ik heb mijn reklame ook weer gebracht" AUTOVRIJ In Amsterdam zijn vele wegen en straten autovnj gemaakt. De Leusdense bussen worden door de politie naar de Apollolaan gedirigeerd Waar het parkeren geen enkele moeite oplevert „Onthoud de zijstraat; Bachstraat. Half zes op ditzelfde punt terug voor vertrek". Het is half twaalf. Overal bussen. Overal demonstranten, die richting Museumplein gaan Ik moet me om 12 30 uur melden voor de kop van de stoet op de kruising Hobbe- mastraat P.C.Hooftstraat In de Paulus Pot terstraat voor het Stedelijk en het Van Gogh- museum informatiestands van de vredesbe wegingen uit Nederland. Frankrijk. Duits land, om er maar enkele te noemen. Van alle kanten stromen de mensen toe Op de kruising voor de kopvorming vinden mijn vriendin en ik Max van den Berg, de voorzitter van de Partij van de Arbeid. Het is twaalf uur. Er komt een dichte stroom mensen op gang van de zijde van de Stadhouderskade. De demonstranten, die met de treinen zijn aangekomen, lopen nu in duizenden langs ons heen De studenten uit Bath passeren met hun zwart korpsvaandel met vergulde naamaanduiding „Reagan, houd je kernkop". „Weg met die neutronenbom' Opvallend is de figuur in kelnerssmoking met dienblad en bom erop. Hij roept luidkeels in het rond „Hebt u die bom besteld. Of u"7 Of u?" DE KOP Geleidelijk arriveren parlementariërs, po litici en. mensen van de vredesbewegingen. Ane van der Hek. Laurens Jan Brinkhorst, Aad Costo, Ria Beckers. Nico Scholten. Wim Meyer. Van Houwelingen. Maarten van Tricht, Wijnie Jabaay". Tenslotte weet ook Liesbeth den Uyl nog door de nu ondoor dringbaar geworden massa naar de kop groep te komen Even later is er verwarring. Het is één uur De stoet zou zich in beweging moeten zet ten. Maar nergens is een begin en een einde aan de mensen massa's Hoe moet die kop gevormd worden? Niemand kan meer een centimeter naar links of naar rechts „Maar ten" (van Tricht) wordt er geroepen, „wat vind jij dat we moeten doen?" Iemand stelt voor om te proberen naar de Stadhouders kade te komen. „Nee. Rustig blijven staan", wordt er besloten „We worden heus wel opgehaald" Tien over één. Als de koplopers niet onder de voet gelopen willen worden, móéten ze nu, hoe dan ook, op zij. Want plotseling, en je zag dat helemaal niet aan komen, komen er twee politiemannen te paard tussen de men senmassa door. Hóé, dat begrijpt niemand. Er volgt een geluidswagen, die al aardig gedeukt is. Een vrouw roept door de mikro- foon. „Wilt u opzij gaan. Dit is de kop van de stoet. Wij gaan vertrekken". Niemand kan op zij. Toch komen die twee paarden en die wagen erdoor zonder dat er iemand een let sel oploopt. En dan worden we na het laatste stukje van de P C. Hooftstraat de Stadhou derskade opgeperst. Het wordt rennen. Er wordt zó snel gelo pen, en er voegen zich zó veel mensen in, dat wij continu langs de stoet heen moeten lopen om bij de kop te blijven. Max van den Berg, Brinkhorst, Ria Beckers zijn in geen velden of wegen meer te zien. Wij oriënteren ons op het kalende hoofd van Bas de Gaay Fortman, die vlak achter de geluidswagen loopt. En die de gehele 6+3 toegevoegde kilometers (om ruimte voor de andere hon derdduizenden te maken) zijn eenvoudige bord omhoog houdt. „Kernwapenwedloop is stelen van de armen" De vrouw in de ge luidswagen roept voortdurend het doel van de demonstratie om „Geen kernwapens meer in Europa. Sluit u bij deze demonstratie aan". En dan wordt er gescondeerd „Kern wapens weg. Kernwapens weg" Overal mensen langs de kant, mensen uit de ramen. Opvallend veel punkpubliek in 't zwart met zwarte vlaggen en doodskoppen Hier en daar witte lakens uit de ramen. Klap pen voor allerlei bands langs de route CIRKELENDE DUIVEN Duizenden mensen in ongeformeerde stoet over de Dam. Normaal zitten daar de duiven op de kleine steentjes. Grote zwer men duiven zijn nu opgestegen, en cirkelen boven onze hoofden. Ze kunnen niet landen. Ze zwenken aan en af. TWEEDE STOET Op het Rokin verwarring. De politie te paard en de geluidswagen houden stil. Aan het eind van het Rokin richting Munt trekt een tweede stoet demonstranten voorbij. We moeten even ruimte geven. In de Vijzelstraat voegen zich opnieuw grote getalen mensen zich bij ons. Van de tweede stoet"7 Via het Weteringscircuit komen we op de Stadhouderskade. Op de Hobbemakade wordt aangekondigd, dat de stoet ontbonden moet worden. En dat iedereen zijn eigen weg naar het Museumplein moet zoeken. Aan de andere kant van de kade loopt een derde stoet met spandoeken en borden onafgebro ken richting Johannes Vermeerstraat Mijn vriendin en ik duiken nu, om precies drie uur bij een Chinees op de Ruysdaelkade binnen. We drinken thee. eten een loempia. De demonstranten stromen binnen. Aan ons tafeltje een man uit Rotterdam. Met honderd tien bussen vanochtend vertrokken. Was vast komen te zitten op het Museumplein. Had geen kant meer op gekund. Had al die uren op dezelfde plaats gestaan. Besluit nu zijn bus te gaan opzoeken Die overigens pas om zeven uur zal vertrekken. Even later twee dames van de basisbewe ging in Den Haag aan ons tafeltje Ook van het Museumplein Hadden 's morgens nooit zo n lange trein gezien En dat was nog maar een vóórtrein' Hadden vaag zo nu en dan op het Museumplein enkele woorden van een spreker opgevangen. Kregen op een be paald moment de aanwijzing: „We gaan nu lopen. Begeeft u zich links van het podium" Dat podium kon helemaal niet bereikt wor den. Ze vinden het nu welletjes, en besluiten richting station te gaan. Om half vijf zijn mijn vriendin en ik bij de Leusdense bus nr. 1 terug. De chauffeur is verbaasd ons al te zien. We gaan nog even winkels kijken in de Beethovenstraat. Del- cain, Gebroeders Winter, groenteman Kam man zijn er nog. Ik heb daar vroeger in de buurt gewoond, ben er op school gegaan. Om kwart over vijf terug bij de bus. Het is begonnen te regenen Met tussenpozen ko men alle Leusdense demonstranten de bus binnen Vermoeid, maar zeer opgewekt. „Grandioos". „Gigantisch" „Indrukwek kend" Ze hebben niet in één der stoeten kunnen meelopen. Konden niet van het Mu seumplein af komen. Hadden wel diverse sprekers gehoord. En een colonne van twee honderd soldaten in uniform gezien. Met offi cieren erbij, werd mij verzekerd, ledereen bijzonder voldaan. Amsterdam een hele dag in de armen van de vredesbeweging. Om zes uur is iedereen binnen, en we rijden de stad uit AJs één der eersten, 't Loopt allemaal voortreffelijk. 400.000 DEMONSTRANTEN De gissingen beginnen over de aantallen mensen, die in Amsterdam hebben gede monstreerd. Bonn zag er 250.000. De radio wordt aangezet. De chauffeur spreekt ons nu aan met „Lieve gasten zal ik maar zeg gen". En zoekt het station op, dat de anti- kernwapendemonstratie verslaat. Er zijn voorzichtige schattingen. Met treinen en bussen blijken alleen al 175.000 mensen naar Amsterdam te zijn gekomen. Dan is het onmogelijk, dat er in totaal maar 300.000 mensen hebben gedemonstreerd, konstate ren we. Het blijken er later 400.000 te zijn geweest! Een record voor Europa. De Hol landitis heeft verrassend snel om zich heen gegrepen. Even een anticlimax We horen de reak- ties van de politici Die onderling krakelen. „Er moeten beslissingen op termijn worden genomen" (Wat is dat?) „Het NATO besluit wordt gehandhaafd. Wij zullen op gepaste wijze met onze bondgenoten aan de NATO onderhandelingen deelnemen' (hoe?) Tegen kwart over zeven zijn alle Leus- denaren veilig thuis. Aan hén zal het niet liggen, dat Leusden, Nederland, Europa en de wereld werkelijk veilig zullen wor den. Taaie volharding van de vredesbe weging zal nodig zijn om de politici te bewegen die veiligheid te vullen. Zonder sjoemelen. En mét grote duidelijkheid. ANCO MALI onder gelijkeomstandigheden, in de zelfde omgeving, op gelijksoortige grond per koe een rendementsver- schil haalden van f 1000,—. Wat bete kent dat de ene boer per jaar f 1000.— per koe méér verdient dan zijn colle ga. Een verschil in rendement blijkt bijna altijd terug te voeren tot een verschil in bekwaamheid van de boer, reden waarom de Visser dan ook vurig pleitte voor een goede scholing van de jonge agrariër. Een goede administratie op de boerderij moet daarbij niet vergeten worden. „De eén verdient tijdens zijn leven een boerderij, de ander eet hem op", zo groot liggen de verschillen in ver diensten van een agrariër, aldus de specialist van de Rabobank In de vragenronde werd de opmerking ge maakt dat een boer van zijn eigen kapitaal nauwelijks enige rente te rugkrijgt. Het zou daarom beter zijn het geld maar op de bank te zetten en ,,'s morgens te kijken waar de zon op gaat". Wie dacht dat de Rabovoorlichter deze suggestie zou toejuichen kwam bedrogen uit. De heer Visser wees de aanwezigen erop dat als iedereen er zo over zou gaan denken er twee dingen gaan gebeuren. Ten eerste daalt de grondprijs zeer snel omdat iedereen tot verkoop over wil gaan. Terwijl bij een groot aanbod aan geld de rente die de bank geeft zal dalen, zodat elk rekensommetje in deze richting in het algemeen niet zal uit komen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeenteraad van Leusden vergadert aanstaande donderdag. De maandelijkse bijeen komst wordt gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis, Hamers- veldseweg 2. Op de agenda staan de volgende punten: 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 4a Onderzoek geloofsbrieven van de heer H J. Baaiman 5 Naamgeving wegen 6 Verordening geldelijke voorzie ningen raads- en commissiele den 10 Verkoop grond in plan Langen- beek aan Slokker Vastgoed Ont wikkelingsmaatschappij B V. te Huizen Verkoop grond in het deelplan Munnikhove-Bosveld aan N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten Krediet tunnel Groene Zoom ter plaatse van plan „Claeveren- blad-Wildenburg" Kfediet afwerken terrein rond her activiteitencentrum „de Korf" Aanschaffing van een tweetal abri's Aanschaf roterende kartotheek Verbouw Chr. lagere school „Loysden", Prinses Beatrixlaan 13 te Leusden-Z. Subsidie 1981 peuterspeelzaal „Klein Duimpje" Huisvesting bibliotheek Leus den-Zuid Subsidie dag voor gehandicap ten Bestemming boerderij ,,'t Clae- verenblad" Rondvraag Sluiting (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad donder dagavond voor om de naam „Cen trumweg" te veranderen in „Burge meester Van der Postlaan". Deze suggestie is gedaan door de gemeen telijke werkgroep „Naamgeving We gen" en is overgenomen door het college. Al geruime tijd leven er bij de ge meente plannen om de nagedachte nis van de in 1977 overleden burge meester mr A. H van der Post te eren door een straat naar hem te noemen. Verschillende mogelijkheden zijn de revue gepasseerd. Het college heeft nu gekozen voor het veranderen van de naam van de Centrumweg, die ligt tussen de Noorderinslag en de Groe ne Zoom. LEUSDEN - Bij een inbraak In de woning van de familie F. te Leusden- zuid is in de nacht van donderdag op vrijdag een postzegelverzameling ter waarde van circa 15.000 gulden gestolen. Ook werden twee spaar bankboekjes ontvreemd, maar die werden later op straat teruggevon den. Tijdens de inbraak werd niets in het huis overhoop gehaald De rijkspofitie is de dader(s) nog niet op hel spoor. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Ondanks het feit dat er op de televisie de niet onbelangrij ke voetbalwedstrijd Frankrijk-Neder land te zien was waren vorige week woensdag agrariërs naar het jonge rencentrum „de TH" gekomen om zich over een aantal zaken te laten voorlichten. Voorzitter G. van Donse laar verklaarde de grote opkomst met de woorden „Het gaat om centen, nog altijd een mooi iets". Of de aan wezigen werkelijk iets nieuws ge hoord hebben is nog maar de vraag, In leder geval Is het geheugen weer eens wat opgefrist betreffende een groot aantal zaken. Van tijd tot tijd houden de vier Leusdense standorganisaties, de aartsdiocesane boeren- en tuinders- bond in Achterveld (ABTB) en die in Leusden, het Utrechts Landbouw Genootschap Leusden en omstreken en de Christelijke boeren en tuin- dersbond (CBTB) Leusden e.o. een gezamenlijke bijeenkomst waarop belangrijke zaken worden toegelicht en besproken. Woensdagavond ging het vooral om de wet op de investe ringsrekening (WIR) en de bedrijfs opvolging, zaken welke overigens weinig met elkaar te maken hebben. De heer A. J. Boersen, directeur van het Leusdense administratiecen trum van de A.B.T.B., liet een aantal zaken welke de WIR en de daaraan verbonden premieregeling nog eens de revue passeren De heer Boersen wees de aanwezigen er nog eens met nadruk op dat de wet zich uitsluitend bezighoudt met investeringen en be doeld is voor zelfstandige onderne mers. dus ook voor agrariërs. In Utrecht bedraagt de premie op investeringen zo'n 18%. Wel regelt de wet precies wat nu wel en wat niet onder investeringen begrepen wordt Zo wordt er wél een premie gegeven bij de aanschaf van een koe, een fokzeug en een landbouwtrekker, maar niét bij de aankoop van grond, een personenauto, een woning, kip pen of mestvarkens. Ook als uit de balans blijkt, dat er een uitbreiding heeft plaatsgevonden in de waarde van het melkveebestand komt de meerwaarde in aanmerking vooreen WIR-premie. Wel zal iedereen die de WIR-premie ontvangt er rekening mee moeten houden dat bij verkoop mogelijk een deel van de premie terug betaald moet worden op grond van een andere wet, namelijk die op de Desinvesteringsrekening (DIR) In enkele gevallen is het mogelijk om nog meer premie te verkrijgen op investeringen. Het zou dan bijvoor beeld moeten gaan om investerin gen, welke „milieuvriendelijk" zijn. Zo kan bij de bouw van een nieuwe ligboxenstal, het keldergedeelte in sommige gevallen in aanmerking ko men voor een milieutoeslag. Het idee wat er achter zit is dat de kelder er voor zorgt dat de meststoffen opge vangen worden en dus niet in het milieu terechtkomen Ook op energiebesparend gebied worden er door de overheid premies in het vooruitzicht gesteld, waarvoor ook agrariërs in aanmerking kunnen komen Tenslotte drong de heer Boersen er bij alle aanwezigen op aan om toch vooral maar een goede administratie te voeren Voorbeelden van een goede en een slechte admim- strie konden ter plaatse ingezien worden. De sociaal-economische voorlich ter van het U.L.G. de heer Steenhuis ging uitvoerig in op de problemen die er kunnen ontstaan bij het overne men van een bedrijf door één van de kinderen „Geen ruzie in de familie" zou één van de uitgangs punten kun nen zijn bij de vraag op welke manier de bedrijfsopvolging plaatsvindt Twee zaken spelen bij de bedrijfso vername een centrale rol. er moet de zekerheid bestaan dat de opvolger ook in de toekomst het bedrijf kan blijven voortzetten, terwijl diegene die opgevolgd wordt voldoende rechten behoud De bedrijfsopvolger moet in staat zijn een zodanig vermo gen te vergaren dat de overname ook financieël rond kan komen" De werkelijke bedrijfsovername voltrekt zich meestal in een drietal fasen Eerst werkt de zoon op het bedrijf van zijn vader in loondienst of met winst deling. Vervolgens gaat de zoon met de vader samenwerken in een maat schap of vennootschap onder firma. Tenslotte neemt de zoon het bedrijf over. terwijl de vader met pensioen gaat. FIANCIERING Woensdagavond werd er ook uit gebreid aandacht besteed aan zaken die verband houden met de financie ring van een bedrijf. Volgens de voor zitter van de avond, de heer Donse laar: „Altijd een moeilijke zaak, om op een eerlijke manier aan een ander zijn centen te kunnen komen" De heer Visser, werkzaam bij de centrale Rabobank ging uitvoerig in op een aantal financiële kwesties Hij schetste daarbij de ontwikkelingen van de laatste 25 jaar waarbij de arbeidsproductie per persoon in het agrarisch bedrijf steeds werd opge voerd. Ook is er steeds meer geld nodig gebleken om een landbouwbe drijf over te nemen. De financiering werd daardoor een steeds groter pro bleem. .Bij een voldoende rende ment is financiering echter geen moeilijkheid", aldus de Raboman Hij waarschuwde er echter voor om de arbeidsproductie niet ten koste van alles op te willen voeren. „Het is namelijk een wedloop zonder eind", aldus de voorlichter Al ligt het gemiddelde in Nederland zeker niet ongunstig, er komen toch grote verschillen voor als het gaat om de inkomenspositie van een agrariër. Zo was de heer Visser in de praktijk wel tegen gekomen dat twee boeren

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7