„Retour a Marseille", prima Franse policier „Qmar Mukhtar, Lion of the desert": vergeten geschiedenis-bladzijden Raiders of the lost Ark' De geest van „Rebecca" in sfeervolle Hitchcock-film IIIT HET l'OIJTIIM? AI»l»OIM „Macabra", de hand van de duivel SPEKTAKELFILM MET ^JTHONY QUINN FILMS OP TV INT WEEKEND FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant kijk op de film DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 Omar Mukhtar, Lion of the desert", 1981 regie Moustapha Akkad. Produktie idem Scénario: H A L. Craig, Camera: Jack Hildyard, muziek Maurice Jarre Montage J Shirley, speciale effec ten K West Met Anthony Quinn, Irene Papas. Rod Steiger, Oliver Reed, Raf Vallone John Giel- gud ea Lengte 157 minuten Keuring 12 jaar Theater Grand, Amersfoort „Wij zullen ons nooit overgeven. Na mij zal een nieuwe generatie de strijd overne men en daarna een nieuwe generatie. Ik zal langer leven dan de man die mij zal hangen". Een uitspraak van de Arabische verzetsstrijder Omar Mukhtar, die voor de eerste wereldoorlog het verzet leidde in Libië tegen de Italiaanse overheersing. Over deze Omar Mukhtar werd - geba seerd op authentieke gegevens - een werkelijk schitterende film gemaakt door regisseur Mustapha Akkad. Een interna tionale co-produktie met Anthony Quinn als Omar Mukhtar, Oliver Reed als de Ita liaanse generaal Graziani en Rod Steiger als de Italiaanse diktator Benito Mussoli ni. Hoewel wij in de geschiedenisboekjes wel tegenkomen, dat Mussolini vóór de tweede wereldoorlog in zijn drang om de grote we reldmachten te evenaren met gigantische in zet aan de kolonisatie van onder meer Noord-Afrika begon. Libië en Ethiopië bezet te, veel méér dan dat vertellen de boekjes niet over deze grootheids-droom van Mus solini. Die kolonisatiedrift strekte zich uit van de periode van na de eerste wereldoorlog tot en met de tweede wereldoorlog en kreeg haar hoogtepunt tijdens het leiderschap van Mussolini, dat zich een tweede Hitier waan de onoverwinnelijk. Wie de film „Omar Mukhtar, .lion of the desert" ziet. zal met verbijstering konstate ren, dat er in de geschiedenisboeken enor me hiaten zitten Want de strijd van de Italia nen tegen het Arabische verzet in Libië is qua karakter bijna even gigantisch, menson terend en uitzichtloos als hetgeen de Duit sers in Europa onder de ogen van de volke ren deed. Volkerenmoord in optima forma. De film duurt twee- en een half uur. iets meer zelfs, maar verveelde mij geen secon de Regisseur Akkad heeft dan ook heel wat te bieden in zijn verhaal over heroïsche strijd, doorzettingsvermogen en koppig ver zet tegen de koloniserende Italianen, die als ware heersers over het Libische land golfden en met keiharde maatregelen het verzet te gen de overheersing de kop in trachtten te drukken. Met een als vanzelf sprekende arrogantie eisten de Italianen Libië op. Vragen hoge belastingen, mergelen de bevolking uit, ter wijl de elite van het Italiaanse leger mooi weer speelt in Tripoli. Libië's hoofdstad Centrale figuur in het georganiseerde verzet tegen de Italianen is de onderwijzer Omar Mukhtar, een formidabele rol van een ouder wordende Anthony Quinn, die nog niets van zijn vakmanschap en natuurlijk elan heeft verloren en Mukhtar puntgaaf neerzet in al zijn subtiele nuances. Mukhtar is niet alleen een leraar van zijn volk, met liefde voor zijn mensen en voor zijn land, hij is tevens een slimme, vaak geniale legerleider, onder schat door zijn Itailiaanse tegenstander ge- „Retour a Marseille", 1980 Regie Rene Allio Scénario René Allio in samenwerking met Jeani- ne Peyre Camera Renato Berta Montage Sylvie Blanc-Moat; Muziek Lucien Bertolma en Georges Boeut Met Raf Vallone. Andrea Ferreoi. Jean Maurel, Paul Allio e a Genre policier, lengte 157 minuten Theater Filmhuis Appelmarkt te Amers foort, za tot en met di 20 15 uur. Van de in Nederland vrij onbekende re gisseur René Allio draait het Filmhuis Ap pelmarkt vanaf zaterdag „Retour Mar seille". Een uitstekende Franse politie film, waarin bovendien de problematiek van onze moderne samenleving onder de loep wordt genomen. Michel is Italiaan van geboorte, maar het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Marseille Zijn ouders kwamen daar in 1944 bij een bombardement om het leven, waarna hij. twintig jaar oud. terugkeerde naar Italië Daar maakte hij een schitterende carrière in de zakenwereld Het overlijden van een tante is voor hem dertig jaar later aanleiding om weer naar Marseille te gaan Hij ziet er eindelijk weer zijn twee zusters, zijn zwagers en de neefjes Scène uitRetour a Marseille' van Rene Allio en nichtjes die hij nog nooit had gezien. Eén van de neefjes is Michel, die bekend staat als Mino Hij is achttien jaar en bevindt zich al een aardig eind op het criminele pad met zijn vrienden en vriendinnetjes. Tijdens de be grafenis steelt hij de auto van zijn oom Mi chel. Michel besluit zelf op onderzoek uit te gaan en weerhoudt zijn familie ervan de poli tie te bellen Op zijn speurtocht komt hij ach ter het bestaan van Mino, zijn gewoontes, zijn leefregels en de plaatsen waar hij ver blijft. Hem zien, laat staan spreken, lukt Mi chel niet. Wel ervaart hij op zijn speurtocht al meer van zijn eigen jeugd in deze wereld stad, die uiterlijk, door industrialisatie en aanleg van autosnelwegen sterk veranderd is. Hij ziet ook al meer overeenkomsten tus sen zijn eigen gedrag vroeger en dat van zijn neef nu en beseft dat. net als hijzelf destijds, Mino nu met zijn leven speelt. Bij zijn zoekactie ontmoet hij ook een vrouw, die hem verrast en fascineert: Cécé, de moeder van Mino's vriendin. Terwijl hij al dichter in de buurt van Mino komt en zijn eigen jeugd hem al meer voor de geest komt, begint ook de politie belangstelling voor hem te krijgen. Langzaam wordt de kijkers duide lijk dat Michel het reisje naar Marseille ook nog met een ander oogmerk heeft gemaakt, waarbij zwendel in contracten een rol speelt Michel is de eerste die de verblijfplaats en plannen van Mino weet te achterhalen, maar ongewild zet hij daarmee ook de politie op diens spoor Op een morgen weerklinken er schoten in de straat, een man valt op de grond en voor de eerste keer kijken Michel en Mino elkaar in de ogen Vrijdag 27 november Duitsland 120.15 uur: Casablanca Ameri kaanse speelfilm uit 1942 met in de hoofdrollen Humphrey Bogart, Ingrid Bergmann en Paul Henreid (zwart wit) Vrijdag 27 november Duitsland 2, 23.05 uur: The Wrong Man Amerikaanse speelfilm uit 1956 in de regie van Alfred Hüchcock. Met Henry Fonda, Vera Miles en Anthony Quale, (zwart wit) Zaterdag 28 november Duitsland 1, 22.05 uur: Breaker Morant Australische speelfilm van drie jaar geleden met o a. Edward Wood ward. Jack Thompson en John Waters Zaterdag 28 november Duitsland 2, 20.15 uur: Send Me No Flowers Amerikaanse thriller uit 1964 Zondag 29 november Nederland 1, 22.10 uur: The Way to Paris en om 22.35 uur De vergeten zuster. Beide films zijn eindexamenwerk stukken van de Nederlandse Filmacademie. In deze rolprenten gaat het om „raadselachtige vrouwengeschiedenissen Zondag 29 november Duitsland 1, 20.20 uur: Les petites fugues. Een Zwitsers-Franse speelfilm uit 1979 over een oude boerenknecht die een bromfiets koopt, daarmee rond gaat toeren en de sympathie opwekt van de Italiaanse gastarbeider Luigi en de jonge ongehuwde moeder Josiane WEGGELOPEN Grijze Cyperse kater GEVONDEN GEVONDEN VERLOREN VERLOREN Lipsleutel, want, zilveren kettinkje, 60 gulden. Rabo bankpasje en giropas: zil verkleurig dameshorloge; damestas met inhoud; 3 sleutels, bruine damestas met inhoud; zwarte portemonnee; gou den dasspeld. Rechter sportschoen, wit met blauwe streep, maat 37, blauwe handschoen; 2 sleutels, huissleutel en fietssleutel Twee sleutels aan leren sleutelhan ger met letter H; zwarte portemonnee met 75 gulden Rozendaallaan 9 Leusden-C. neraal Graziani (een al even voortreffelijke rol van Oliver Reed), die door Mussolini naar Libië wordt gezonden om voorgoed een eind te maken aan het verzet van de opstandige Bedouinen. Graziani is een type bevelheb ber, dat rücksichtslos een dergelijke kar weitje pleegt op te knappen en niet voor niets heeft hij naam gekregen door eerdere suc cesvolle campagnes tegen opstandige stammen Graziani wordt echter gekonfron- teerd met de genialiteit van zijn tegenstander en de onmacht van de Italiaanse troepen, die geen antwoord hebben op de guerrilla-me thoden van Mukhtar en zijn mannen Hij be sluit over te gaan tot hardere methoden en hij geeft Mussolini zijn concentratiekampen, daarmee de Italiaanse diktator op één lijn stellend met Hitier. Midden in de hete Libi sche woestijn laat hij een gigantisch concen tratiekamp innchten. drijft de bevolking uit de dorpen en stadjes en brengt ze onder in de schamele tentenstand onder de hete zon, omgeven door prikkeldraad en wachttorens Mukhtar buigt niet. Integendeel. Hij ver hoogt zijn aktiviteiten en weet op een geniale manier een belangrijk deel van het Italiaanse bezettingsleger in de val te lokken in aanwe zigheid van Graziani, die op dat moment be seft hoezeer hij zijn tegenstander heeft on derschat. De domme Bedouinen schijnen ook nog zoiets te kennen als taktiek. Grazia ni besluit om voor eens en voor altijd een einde te maken aan het verzet tegen het Italiaanse bewind Hij laat méér troepen naar Libië verschepen, terwijl hij als een soort afleidingsmanoeuvre onderhandelingen over een bestand laat beginnen door één van zijn generaals, die nog een zeker ver trouwen heeft bij Mukhtar Dan begint de gigantische operatie, waar bij de woestijn wordt schoon geveegd en de belangrijkste verzetshaarden in de steden worden opgeruimd Mukhtar en de zijnen zijn gedwongen om zich terug te trekken in de bergen en in een laatste, wanhopige strijd maakt Graziani een einde aan de guerrilla door Mukhtar gevangen te nemen. „Omar Mukhtar, lion of the desert", is een schitterende film. Natuurlijk, het onderwerp is allesbehalve schitterend; het is een stuk wrede realiteit uit een nog niet zo lang vervlo gen. zwart verleden Maar de wijze waarop regisseur Mustapha Akkad er in is geslaagd om dit stuk geschiedenis tot leven te bren gen. opnieuw uit de vergetelheid te halen, verdient alle lof In een uitgebalanceerde mengeling van soms gigantisch spektakel- werk. massa-regie én Islamitische filoso fieën, komt de figuur Omar Mukhtar te leven. Een legendarisch figuur, die door een subtie le, uitgebalanceerde vertolking door Antho ny Quinn reliëf krijgt, diepte. Datzelfde geldt voor zijn tegenhanger, ge neraal Graziani, wiens wrede arrogantie in al zijn kilheid gestalte krijgt in de vertolking van Oliver Reed. die daarmee zichzelf overtreft Voeg daarbij Rod Steiger als een bijna hui veringwekkend echte Mussolini en je hebt - naast een authentieke historische verhaal óók een boeiende film, die niet alleen be staat uit vaak gigantische massa-scènes, maar daarnaast diepte weet te geven aan de hoofdkarakters in dit vrijwel vergeten drama van bezetting en verzet door een koloniale macht, die vergeefs zichzelf tot een wereld macht van betekenis trachtte op te werken „Macabra", 1980. regie Allredo Zacharias (le vens produktie) Scénario Allredo Zachanas, Da vid Lee Fein F Amos Powell Camera Alex Phil lips jr Muziek Richard Gilles Met Samantha Eg- gar. Stuart Whitman, Roy Cameron Jenson. Narci- so Busquets. Erika Carlsson. Lew Saunders e a Genre griezel-horror; lengte 90 minuten Keuring 16 iaar Theater Duo 2-Amersfoort De hand van de duivel die op drift raakt, nadat een echtpaar in een rituele satans kamer In een Mexicaanse mijn een kistje met die hand erin vindt. Dat kan natuurlijk nooit goed aflopen. De hand gaat een ei gen, satanisch leven leven. Regisseur Alfredo Zacharias heeft met „Macabra" geen origineel thema aangesne den. Vanaf het begin van de opkomst der film werden al zo n zeven tot acht versies op ent thema gemaakt Toch is deze Italiaanse pro duktie niet de slechtste Voortbordurend op de hausse van horrorfilms pikt Zacharias een graantje mee met deze op effect ge maakte griezelproduktie De hand van de duivel is er niet voor om de mensen geluk te bezorgen Dat bemerken de ingenieur en zijn echtgenote, die de hand vinden, ook de politieman, de plastisch chi rurg en de priester, die gekonfronteerd wor den met de wurgende hand, die in feite van arm tot arm gaat Alfredo laat dat allemaal tamelijk realistisch zien en zoals te verwach ten: eigentijds, zonder enige terughoudend heid. En dat laatste kan van sommige toe schouwers wel enige koelbloedigheid verei sen op de tweede mrs De Winter maakt, zijn uitstekend voelbaar gemaakt, zowel door de expressieve mimiek van Joan Fontaine als door Hitchcock's camerabehandeling de wijze waarop hij de deur van Rebecca's slaapkamer nadert, de voorwerpen daarbin nen bekijkt, enz. Een visueel detail dat een vondst is van de scenarioschrijvers - hier komt een eerste bewuste afwijking van het boek - heeft de regisseur daarbij belangrijke diensten bewezen, het is de R van Rebec ca's monogram, een symbool dat in de film veel nadrukkelijker dan in de roman tot een soort zichtbaar ..Leitmotiv'' is geworden Dat men deze R op Rebecca s kussen als laatste beeld van de film met het hele Manderley in vlammen ziet opgaan, is filmisch een waar lijk prachtig gevonden slot nacht wordt ook de zeilboot waarin Rebecca is omgekomen, boven water gehaald. Van een ongeluk blijkt helemaal geen sprake te zijn geweest en dan begint Maxim Ie praten Het is de eerste overwinning van haar op Rebecca, die een vervolg vindt in een alles verwoestende brand op Manderley. waarbij mrs Danvers omkomt Vanwege de Duitse bezetting werd .Re becca" eerst in 1947 in Nederland uitge bracht Bij die gelegenheid schreef Jan Huls- ker onder meer ..Vooropgesteld zij dat Hitchcock voortreffelijk partij heeft weten te trekken van de visuele mogelijkheden, die het gegeven hem bood Van de zo treffend beschreven sfeer van het landgoed Mander ley kon de film maar weinig overnemen; de indrukken die het buiten met zijn overweldi gende afmetingen en al zijn herinneringen aan de veelbesproken vroegere bewoonster In de reeks Alfred Hitchcock-fllms in de nachtvoorstelllngen van het Filmhuls Ap pelmarkt onder het motto: Hitchcock is alive, wordt zaterdagavond de uit 1940 daterende film „Rebecca" gedraaid. Na successen in zijn geboorteland met films als The man who knew too much. The 39 steps, Sabotage en A lady vanishes maakte Alfred Hitchcock in 1939 de overstap naar Hollywood Zijn laatste Engelse film was Jamaica Inn, naar een boek van de Franse schrijfster Daphne du Maurier Zijn eerste Amerikaan se film baseerde hij op een van haar be roemdste boeken „Rebecca". Zijn produ cent was David O' Selznick, die al triomfen had gevierd met films als Gone with the wind en Anna Karenina Mede dankzij hem kon Hitchcock beschikken over topsterren als Laurence Olivier en Joan Fontaine Een arm jong meisje, dat bij een bazige oude vrouw gezelschapsdame is, ontmoet Scène uit .Rebecca" van Alfred Hitchcock op reis de rijke Maxim de Winter Deze heeft zijn vrouw, Rebecca, bij een ongeluk verlo ren en leidt sindsdien een somber, terugge trokken bestaan op zijn landgoed Mander ley. Hij voelt zich sterk aangetrokken tot het meisje en stelt haar een huwelijk voor Ze stemt er mee in en na een gelukkige huwe lijksreis komen ze aan op Manderley Hij stelt haar voor aan het toegewijde personeel, waaronder de strenge huishoudster mrs. Danvers. een fanatieke aanhangster van haar overleden meesteres, die niets van de tweede mevrouw De Winter moet hebben De ellende voor het meisje wordt al groter als blijkt dat de geest van haar voorgangster nog overal in het huis aanwezig is. Zelfs haar Deze week start de nieuwste speelfilm van Steven Spielberg in Amersfoort: „Raiders of the lost Ark", geproduceerd door George Lucas. Een - zoals uit verschillende recensies is gebleken - uitstekende avonturenfilm, enerverend gebracht door het koppel Spielberg en Lucas, die In hun iventlvitelt hebben verenigd In „The raiders of the lost ark". Volgende week hopen wij dieper In te gaan op deze film, die zonder meer de moeite van het bekijken waard is. 'cène uit Raiders of the lost Ark" van regisseur Steven Spielberg. Vanaf donderdag te zien in Cinema 1 te Amersfoort „Rebecca", 1940 Regie Alfred Hitchcock Pro duktie David O' Selznick Scénario Robert E Sherwood en Joan Harrison naar een roman van Daphne du Maurier Camera George Barnes Mu ziek Franz Waxman, met Joan Fontaine, Lauren ce Olivier. Judith Andreson e a Lengte 110 minu ien. (zwart-wit). Theater Filmhuis Amersfoort Ap pelmarkt. zaterdagavond, nachtvoorstelling 23 uur echtgenoot leeft nog steeds onder haar doem en dat brengt flinke spanningen te weeg in het prille huwelijk. Op het moment dat zij tenonder dreigt te gaan aan de verstikkende druk op het land goed. besluit de nieuwe mevrouw De Winter een bal-masqué te organiseren De huis houdster doet haar uiterste best haar op nieuw volledig te demoraliseren, maar in die

Leusder Krant | 1981 | | pagina 15